for&xrmctule (&GOESCHE COURANT ADVENTSREDE VAN H.M. DE KONINGIN Duitsche oceaanreus door de bemanning tot zinken gebracht. De tijdelijke toekenning van een duurtetoeslag aan ondersteunden Drie schepen door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. l^jl| ®gg Wat het licht van de zon in de natuur vermagis slechts zwak naast de kracht, welke wij ontvangen, indien wij ons leven openstellen voor God Een uiteenzetting van den minister. Chamberlain te Londen terug. Belemmeringen voor onzen eierenuitvoer naar Engeland? Drijvende ballonversperringen langs de Engelsche kust. 51 LUCHTGEVECHTEN BOVEN ENGELAND. Teneinde te voorkomen dat het schip door Britsche oorlogsbodem werd buitgemaakt. Alle opvarenden door Amerikaanschen kruiser gered. TRIO GUUS FRITZE KERSTDINER Restaurant Noorzee-Boulevard. Twee Deensche schepen op mijnen geloopen en gezonken. Ruim 40 Duitsche duikbooten vernietigd? SUMMER 300 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD NIDDELBURGSCHE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 193» Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. H. M. Koningin Wilhelmina heeft heden middag om 1 uur door de radio de volgende Adventsrede voor haar volk gehouderi: Zoo vaak als wij spreken of denken over de Kerstboodschap, worden wij iederen keer opnieuw als het ware boven onszelf en bo ven ons dagelijksch leven uitgeheven: wor den wij uit onzen menschelijken schemer overgezet in het licht, dat ons uit Bethle hem toestraalt. Als dit in gewone tijden waar is, hoeveel temeer thans, nu wij als volk, en ook ieder persoonlijk, zwaar be proefd worden. Sedert menschenheugenis is er nimmer onbeschrijfelijker tegenstelling geweest tusschen de heerlijkheid van Gods belofte en onze ontredderde en verscheurde wereld. Naarmate de nood stijgt en het duister zich voor ons geestesoog verdicht, des te sterker straalt het licht en de liefde van Christus dwars door dat donker heen ons tegemoet. Het is daarom, dat ik vol ontroering en innerlijke blijdschap, tot U allen het woord richt in dezen adventstijd. In de eerste plaats richt ik dit woord tot onze geheele'weermacht, in alle deelen des rijks; tot allen, die aan onze grenzen en on ze kusten de wacht houden; tot de beman ningen van onze oorlogsschepen, die onze wateren bewaken, zoowel hier als in Oost en West-Indië; tot allen, .die voor het va derland ook gedurende de komende feest dagen aan hun huiselijken haard onttrok ken zijn; tot de gezinnen, die man en vader ditmaal in hun midden zullen moeten mis sen. Ook denk ik hier aan de nagelaten be trekkingen van hen, die vielen in de uit oefening van hun plicht, en aan hen, wien blijvend letsel in 's lands dienst werd toe gebracht; aan onze wakkere zeevaarders en visschers, die reeds zoo menig offer hebben moeten brengen; aan de tallooze anderen, wien eene bijzondere beproeving door de tijdsomstandigheden is opgelegd. Al zijn voor u allen de uiterlijke omstan digheden, waaronder U het Kerstfeest her denkt, ditmaal anders, voor sommigen smartelijk, het behoeft daarom niet minder U de vervulling te brengen van het diepste en het beste, dat in U leeft. Wij spreken gaarne van de kracht van het licht. In dit verband herinner ik mij een onvergetelijk schoonen zomermorgen. Ik was vroeg naar buiten gegaan, om in drukken met mijn penseel vast te leggen van hoöilandschap en boomen. De lucht was jammer genoeg, bedekt en ik vreesde, dat het tevergeefs wachten zou worden op de zon. Maar daar plotseling van achter de boomen kwam een zonnestraal, die het ge maaide gras en de oppers in goud-rooden gloed zette, en binnen enkele oogenblikken baadde het geheele l&ndschap in overweldi gende zonnepracht. Het was in den waren zin des woords eene beleving om dit alles in zich op te rpngen nemen. Wat het licht van de zon in de natuur vermag, is slechts zwak naast de kracht, welke wij ontvangen, indien wij ons leven openstellen voor God en die kracht willen gebruiken. Onze tijd heeft zeer veel be hoefte aan de kracht uit die bron, waar iedereen uit kan putten, aan stoere wer kers, aan koele, nuchtere hoofden, aan warme harten. Het is dan ook met bijzondere vreugde en voldoening, dat ik getuige ben van zoo veel spontane toewijding en bereidwilligheid' om alom in den lande te helpen, aan de moeilijkheden tegemoet te komen en het leed te verzachten, in nationalen zin. Ik besluit met den wensch, dat het Kerstfeest onze kracht moge vernieuwen om eensgezind en met taaie volharding de huidige nationale beproeving ten einde toe te dragen. Daarbij spreek ik de hoop uit, dat, ondanks de bewogen tijden, die wij bele ven, de verheven rust en kalmte van fiet komende feest ons deel zij en de vrede, dien de Kerstnacht uitstraalt, in ons allen en de geheele menschheid indale. Ik zal veel aan U denken. De minister van sociale zaken heeft een circulaire gericht tot de gemeentebesturen waaraan wij het volgende ontleenen: Zooals U bekend is, overwoog de regee ring, of er in verband met de prijsstijgin gen van de laatste maanden, aanleiding was de loonen, verdiend bij de werkver ruiming en de steunuitkeeringen, te ver- hoogen Ik kan U thans mededeelen, dal de regeering heeft besloten goed te keu ren, dat aan alle ondersteunden en bij de werkverruiming geplaatsten een duur- tebijslag mag worden gegeven van 5 der netto-uitkeeringen met inbegrip van den brandstoffenbijslag Het bedrag der Kerst- gave telt in deze niet mede, zoodat daar over geen extra bedrag mag worden be rekend Aangezien de duurtebijslag een percen tage vormt van de netto uitkeeringen, moet het loon c q. de steun eerst op de normale wijze worden berekend. Op het uitgerekende bedrag mag dan een bijslag van 5 worden gegeven. Personen, die zonder toekenning van den duurtebijslag niet voor opneming in de steunregeling of plaatsing bij de werkverruiming in aan merking kunnen komen, komen er ook thans niet voor in aanmerking Ook over den extra bijslag, welke aan inwonende zoons mag worden verstrekt, kan een duurtetoeslag van 5 worden verleend Bij de vaststelling van het theoretisch steunbedrag, aan de hand waarvan inge volge de plaatsingsregeling de duur der tewerkstelling wordt geregeld, mag geen rekening worden gehouden met den duur tebijslag. Van verschillende zijden is tot mij de vraag gericht, hoe moet worden gehandeld met duurtetoeslagen, welke in het vrije bedrijf worden verleend Deze toeslagen moeten worden beschouwd als loon. Bij de berekening van de maximum steun- uitkeering moet deze in het vrije bedrijf toegekende duurtetoeslag derhalve worden opgeteld bij het geldende loon Verder moet de normale aftrek, welke voor loon geldt, ook hier toepassing vinden. Bij het toekennen van den duurtebijslag van 5 geldt deze restrictie, dat de uitge keerde loonen, c.q. steunbedragen, vermeer derd met 5 in het algemeen niet mogen uitgaan boven de loonen, welke door de be trokkenen in het vrije bedrijf kunnen wor den verdiend. Zou zulks wel het geval zijn, dan moet het bedrag van den duurtebijslag dienovereenkomstig wordenverminderd, respectievelijk in het geheel niet worden uitgekeerd. Ik vertrouw, dat de gemeentebesturen, voor wat betreft de werkverruiming, het noodige zullen doen, opdat zij, die de lei ding hebben bij werkobjecten, bij de weke- lijksche loonbetalingen terzake voldoende zijn ingelicht. Als netto loon, waarover de 5 bijslag mag worden verleend, dient te worden genomen het bedrag, vermeld in de kolom „loon per man" eventueel vermeer derd met kinderbijslag, kolenbijslag, trainingbijslag, den procentelijken bijslag en regenvergoeding. Echter moet worden af getrokken, voordat de 5 wordt berekend, de 0.50 korting, welke wordt toegepast op niet-verzekerden. Ter voorkoming van mis verstand zij er nog op gewezen, dat in de berekening van de 5 andere, dan de reeds genoemde vergoedingen niet mogen worden betrokken. Verder vestig ik er Uwe aandacht op, dat ae zgn. zelfstandigen, die bij de werkverrui ming zijn geplaatst, en aan wie bij stopzet ting van de werkverschaffing ingevolge vorst enz. een uitkeering van de werkver schaffing ingevolge vorst enz. een uitkee ring wordt verstrekt wegens loonderving van 80 van het basisuurloon bij een 48- urigen werkweek, op die uitkeering naar analogie van het voorafgaande evéneens bijslag mag worden uitgekeerd. Het bovenstaande heeft alleen betrekking op loonen, verdiend in werken, die met loonsubsidies uit het werkloosheidssubsidie fonds worden gefinancierd. Bovenstaande regeling geldt van 17 De cember af tot 2 Maart 1940. Tenslotte worde nog medegedeeld, dat in zake toekenning van een duurtebijslag aan ondersteunde kleine boeren- en tuinbou wers een afzonderlijk rondschrijven door zal worden ontvangen". U Reuter meldt uit Londen: Chamberlain is gisteravond te Londen teruggekeerd na een bezoek aan de troepen aan het Westelijk front en bijwoning van den intergeallieerden oorlogsraad te Pa rijs. Voor de microfoon heeft Chamberlain de troepen toegesproken en daarbij zijn vol doening uitgesproken over den goeden geest, welken hij bij hen heeft aangetrof fen. Hij besloot met allen, die in Frankrijk onder de wapenen staan, een gelukkig Kerstfeest en nieuwjaar te wenschen. In een door de centrale commissie uit den eieren-exporthandel voor de bij het Ned. Eieren-controle-bureau aangesloten leden belegde vergadering, heeft de heer ir J. G. Tukker, directeur der Ned, cen trale voor eieren en pluimvee, een be schouwing gehouden over den stand van onzen eieren-export. Na een gedocumenteerd overzicht te hebben gegeven van den ontwikkelingsgang van importeerend tot exporteerend land stond spr uitvoerig stil bij den invloed welke de oorlogstoestand tot dusver op onzen eierenuitvoer heeft uitgeoefend. Op dit oogenblik blijft de export zich nog op regelmatige wijze ontwikkelen waarvan de weekcijfers een duidelijk beeld geven Wel loopen er geruchten, dat de Britsche regeering bepaalde maatregelen in overweging neemt, welker draagwijdte voor ons land onbekend is, zoodat de even- tueele invloed daarvan op onzen eieren- export een nog geheel onbekende factor vormt. In een aansluitende buitengewone ver gadering van de centrale commissie, heeft deze besloten zich tot den minister van economische zaken te wenden, teneinde dezen te verzoeken, een met den eieren- export en de pluimveehouderij op de hoog te zijnde regeeringsvertegenwooidiger naar Engeland te zenden, terzijde gestaan door een vertegenwoordiger uit den particulie ren en een uit den coöperatieven eieren- exporthandel, teneinde zich omtrent daar eventueel te nemen maatregelen zoo tij dig en volledig mogelijk te vergewissen en zoo noodig en mogelijk daar een invloed ten goede op te kunnen uitoefenen Reuter meldt uit Londen: De luchtvaartmedewerkers van de kran ten deelen mede, dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van ballonversperringen, welke zijn gemonteerd op schuiten. Het doel van deze drijvende versperringen is het leggen van mijnen door vliegtuigen te beletten. Deze versperringen liggen in de riviermonden en kunnen snel verplaatst worden. Door deze versperringen is het zeer moei lijk uit vliegtuigen mijnen te leggen, aange zien van groote hoogte de mijnen niet juist geplaatst kunnen worden. Bij de wieg van het Prinsesje, wier naam „Vrede" luidt H.M. Koningin Wilhelmina maakte deze prachtige foto van ons prinselijk gezin een symbolische foto in dezen Adventstijd. Reuter verneemt, dat in October en No vember bij 51 gevechten boven Engelsch grondgebied of Engelsche wateren 21 Duit- sche vliegtuigen vernield zijn. Geen enkele Britsch gevechtstoestel is in-Engeland neergeschoten sedert het uitbreken van den oorlog en bij al deze 51 gevechten werd slechts een Engelsch piloot gewond. Het groote Duitsche passagiersschip „Co lumbus (32,565 ton) is door de bemanning tot zinken gebracht. Dit bericht is van een Amerikaanschen kruiser afkomstig. Schout-bij-nacht Taussis, van de marine basis Norfolk heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche kruiser „Tuscaloosa" draad loos heeft medegedeeld, dat het Duitsche schip op 300 mijl ten Noordoosten van Kaap Henry is gezonken. Later werd op het Wite Huis te Was hington verklaard, dat de „Tuscaloosa" de „Columbus" in zinkenden toestand en bran dende buiten de Amerikaansche neutrali- teitszone had aangetroffen op 400 mijl uit de kust tusschen Norfolk (Virginia) en New York. Een Britsch oorlogsschip bevond zich in de buurt, doch er is geen spoor van een vlootactie. De „Columbus" is door de eigen beman ning tot zinken gebracht teneinde te voor komen, dat zij door het Britscne oorlogs schip zou worden buitgemaakt. De „Tuscaloosa" heeft draadloos mede gedeeld op weg te zijn naar New York. Er zijn 579 geredden van de „Columbus" en er zijn geen menschen om het leven gekomen. De Amerikaansche radio heeft een waar schuwing gericht tot de scheepvaart, dat de „Columbus" en 22 van haar reddingbooten, welke drijvende zijn, een bedreiging vormen voor de scheepvaart. De positie van het wrak is ongeveer 500 mijl WestZuidWest van New York. De „Tuscaloosa" heeft de overleven den aan boord genomen en brengt hen naar een Amerikaansche haven. De „Columbus" heeft bij het uitbreken van den oorlog een toevlucht gezocht in de Amerikaansche wateren. Donderdag was zij van Vera Cruz (Mexico) vertrokken met papieren voor Oslo, nadat zij brandstof en provisie had ingenomen. De „Columbus" werd door de Amerikaansche kustwateren geëscorteerd door oorlogsschepen van de Vereenigde Staten. In de mededeeling van de „Tuscaloosa" werd niet gezegd waarom de „Columbus" door de eigen bemanning was tot zinken gebracht, doch gemeld wordt, dat Britsche torpedojagers haar opwachtten. De „Columbus" was een van de grootste schepen van de Duitsche koopvaardijvloot. Autoriteiten der immigratie-controle te New York hebben verklaard, dat indien een speciaal onderzoek zal uitwijzen, dat de overlevenden „bonafide zeelieden ter koop vaardij" zouden zijn, hun verlof zou wor den gegeven voor den duur van 60 dagen in de Vereenigde Staten te blijven en dat hun dan „dezelfde hoffelijke behandeling zal ten deel vallen als aan zeelieden van ieder an der land". Doch dat indien geconsteerd zou worden, dat leden der bemanning handlan gers van spionnen zouden zijn, worden zij „ter beschikking" gehouden. Het Britsche s.s. „City of Kobe" (4373 ton) is in de Noordzee tot zinken gebracht. Men gelooft, dat het vaartuig is getorpe deerd. Achttien leden der bemanning zijn in een haven aan de Oostkust van Enge land aan land gekomen. Men vermoedt dat ook de overige leden der bemanning, welke 50 koppen telde, gered is. De overlevenden hebben verhaald hoe zij twee dagen, voordat het schip tot zinken werd gebracht, werden aangevallen door Duitsche vliegtuigen. Eenige bommen vie len rondom het vaartuig. Ook werd vanuit de vliegtuigen naar het dek geschoten. In de laatste dagen van de vorige week is het Noorsche schip „Glitrefjell" tot zin ken gebracht. De kapitein en vier matro zen zijn omgekomen, zeven andere opva renden werden gewond. Dertien overle venden, waaronder de gewonden zijn in 'n haven van Oostschotland aan land gezet. Men veronderstelt, dat drie man zijn ge dood door de ontploffing en dat twee zijn verdronken. Een der opvarenden deelde mede, dat 't schip even na den middag werd getroffen. De kapitein stond op de brug, een hevige ontploffing deed zich voor en binnen kor ten tijd zonk het schip. Hoewel zeven personen gewond waren slaagden de dertien overlevenden er in de booten uit te zetten en na negen uur in de open booten op zee te hebben gedobberd, werden zij door een Grieksch schip aan speelt ook DANSMUZIEK tijdens het (Ingez. Med.) boord genomen. Voor zoover kon worden nagegaan is geen der gewonden er ernstig aan toe. Hoewel geen onderzeeër is gezien, ge looft men toch, dat het schip getorpedeerd werd. De gezagvoerder en 22 leden der be manning van het Gri'eksche stoomschip „Germaine", dat Vrijdag door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, zijn aange komen in een haven aan de Westkust van Engeland. De bemanning vertelde, dat de „Germaine" in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot was aangehou den. De duikbootkapitein gaf den gezag voerder van de „Germaine" bevel de scheepspapieren aan boord van de duik boot te brengen. De gezagvoerder slaag de er niet in, den duikbootkapitein ervan te overtuigen, dat zijn lading bestemd was voor een neutrale haven. Hij kreeg bevel met de bemanning het schip te verlaten, dat vervolgens met kanonvuur tot zinken werd gebracht. Het Deensche stoomschip „Bogo", dat van Zweden in ballast varende op weg was naar Schotland, is nabij de Schotsche kust op een mijn geloopen. Van de uit 17 kop pen bestaande bemanning, zijn eenigen ge red door een Britschen treiler. Het lot van de andëren is onbekend. Voorts is gisteren een aantal overleven den van het Deensche s.s. „Jytte", groot 1877 ton, door een ander Deensch stoom schip in een haven aan de Noordoostkust van Engeland aan land gezet. Een man is in het ziekenhuis opgenomen. De „Jytte" is op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De acht overlevenden, o.w. de kapitein, zijn volkomen uitgeput in een ziekenhuis opgenomen. De bemanning be stond uit 18 koppen. Een verklaring van CampinchL Tjjdens een lunch van het koloniaal in stituut te Parijs heeft de Fransche minis ter van marine, Campinchi, medegedeeld, dat 30 tot 35 Duitsche onderzeeërs tot zinken zijn gebracht door de Britsche ma rine, terwijl de Fransche marine zeker 10 heeft vernield De minister voegde hier aan toe: „Ik zal U de primeur van een goede boodschap geven: nog twee vijan delijke onderzeeërs zijn door de Fransche marine naar den bodem der zee gezonden. Gij ziet dus, wat van de zestig duikbooten, waarover Duitschland bij het uit&eken van den oorlog beschikte, nog over is".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1