FINSCHE VROUWEN'. DE ONGEËVENAARDEN SPIERPIJN THERMOGENE STADSNIEUWS DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 19 DECEMBER 1939. No. 299. Door het noodlot werden zij geboren als dochters van soldaten en werden moeders van soldaten. Een voorbeeld voor haar zusters in andere landen. De overval van de Geheime Duitsche Staatspolitie nabij Venlo. Duitsche deelneming in Roemeensche petroleum industrie. De eerste Canadeezen aangekomen. De Duitsche pers over Engelsche voornemens in Scandinavië. De duikboot, die de „Bremen" aanhield. Kerstgaven aan kleine grondgebruikers. Reizigers per reddingboot naar Schiermonnikoog. Amerikaansche vliegtuigen in Engeland aangekomen. LEGER EN VLOOT Bevrijdt U van door de warmfe verwekkende GOES INGEZONDEN STUKKEN OOSTBURG Onze medewerkster in Finland, een Noorsche dame, die in Helsinki deel uit maakt van een organisatie tot steunver- leening aan de burgerbevolking, schrijft ons het volgende over haar bewondering voor de Finsche vrouwen, de Martha s „Lottals\' Roode Kruis-zust^rs bn alle! overige Finsche vrouwen in den huidigen oorlogstijd: Werpen wij een blik eenige maanden terug, dan moeten wij toegeven, dat de Finsche vrouwen toen niet uitblonken boven andere „moderne'' vrouwen, dit modern vrouwentype, dat oppervlakkig gezien zich met niets anders bezig houdt dan rp^t haar goed verzorgd uiterlijk en haar nette kleeding Vóór dezen oorlogstijd zou geen macht op aarde de chique Finsche vrouw hebben kunnen bewegen om ge breide wollen kleeren te dragen in plaats van luxueuze Parijsche. Maar nu, nadat de „Stille week'' na de eerste dagen van Rusland 's vliegaan- vallen op Helsingfors en de vele andere vreedzame, open Finsche steden, is ver streken, hebben wij een beteren kijk ge kregen op dit werkelijk imponeerende werk, dat de Finsche vrouwen gepresteerd hebben, zoowel binnen de organisaties, die reeds opgebouwd waren, als ook door de nieuwe ervaringen, die zij nu door de praktijk verworven hebben, door nieuwe organisaties op te bouwen en deze in dienst te stellen van het welzijn van va derland en volk. Oneindig veel is er gebeurd in den loop van slechts twee maanden Er zullen tel kens nieuwe arbeidsvelden bijkomen, waar door nog meer werk op de schouders van de Finsche vrouwen geladen zal worden Zij zullen haar lasten zeker met dezelfde stille rust en kracht van handelen dra gen als tot nu toe, want zij zijn, behal ve moderne vrouwen in den besten zin van het woord, óók afstammelingen van een soldatenvolk, dat eeuwenlang gevoch ten heeft voor zijn nationale vrijheid, zelf standigheid en onafhankelijkheid, en waai de vrouwen altijd aan de zijde van haai mannen gestaan hebben als hun beste kameraden. Zooals gezegd is er net een week ver streken, sinds de Russische vliegers be gonnen hun beroemde „heldenmoed te ontplooien door het machinegeweervuur te openen op Finlands vrouwen en kinderen Helsinki is van uiterlijk veranderd even als zijn vrouwen; deze zijn meestal ge kleed in de uniform van de „Lotta's" of „Martha s" en Roode Kruis-zusters of dra gen alleen een band met insignes. Vele dragen ook bedrijfskleeding (gummi-helm, cape en laarzen van gummi), ook wel hebben zij een band om den arm, waarop vermeld wordt, voor welk werk zij aan gewezen zijn. Wij zijn nu gewend de kellnerinnen van eerste klas-restaurants te zien in windjas- sen met lamsvel gevoerd, en overal ont moet men de vrouwen in skibroek en stevige vetleeren laarzen of kniebroek met lange rubberlaarzen. De meesten van de vrouwelijke leden van de gasbescher- ming hebben de gummicape en al haar an dere zakbenoodigdheden gestopt jn een rugzak, die zij op een wollen pullover dra gen. De vrouwen van Finland hebben altijd een aangeboren vaardigheid gehad om een situatie als deze te beheerschen. Zij zijn volbloed dochters van het volk, dat de beroemde Finsche dichter Zacharias Topelius „Het beste soldatenvolk van de wereld" noemde. Door het noodlot werden zij geboren als dochters van soldaten en zqn ook moeders van soldaten geworden Maar wanneer zij als grondslag van haar wezen deze diepe ernst en de kracht van practisch handelen hebben, die net op het goede oogenblik ingrijpt en helpt zon der onnoodige woorden, dan hebben zij daarnaast toch ook weten te bewaren' de droomende weemoed, die verbonden is aan „het land van de 1000 meren en de tee- re bekoorlijkheid van de zilvergrijze ber ken stammen. Oorzaak hier is, dat er nooit iets van „militairismein dit soldatenvolk is ge weest Zij stammen niet af van mannen met een dringend machtbegeeren en cle zonen, die zij ter wereld hebben gebracht, zijn nooit „zonen van Mars geweest van het type, dat er op bedacht is zien de aarde onderdanig te maken met behulp van de meest effectieve moordmachines Het is een volk van vaderlandsverdedigers van kampers voor de vrijheid, van wacht posten, van zonen, die reeds vóór" zij hun moeders rokken loslieten, haar hebben hooren vertellen, van de groote en lichten de opdracht, die hun wacht, wanneer hun tijd komt: De uiterste voorpost te zijn van de westersche beschaving tegen het Oos ten! Het is deze erfenis, die dé Finsche moe ders haar zonen geven ter overname Maar deze erfenis zou misschien te zwaar te dra gen zijn geweest, ais de Finsche ouders ook niet Finlands dochters een opdracht gegeven hadden om zoowel de lasten als de waarde van de nationale erfenis te deelen, om levens-kameraden voor Fin lands mannen te zijn. Het was een groot woord, dat de pre sident van de republiek, Kyosti Kallio uitsprak, toen hij na den aanval van Rus land op den onafhankelijkheidsdag in zijn radiorede de vrouwen van het land dank te en haar noemde: „De ongeëvenaarden' Maar dit was niet te veel gezegd. Wat had den de Finsche vrouwen gewrocht in deze twee slechts twee maanden van 8 October af, toen de eens zoo verzoenings gezinde Russische minister Molotof zijn fluweelen handschoenen aantrok en aan het Finsche volk zoowel zijn als Stalin's verzekering gaf, dat het alleen het toe komstig geluk van Finland was, dat hun zorg gaf. Welk een oneindige keten van arbeid die weer nieuwen arbeid baarde., die wéér nieuwe actie eischte! Welk een zorg, ge duld en offerbereidheid en welk een on uitputtelijke schat van practische men- schenliefde en saamhoorigheidsgevoel met land en volk werd in deze twee maan den niet geëischt van Finlands vrouwen! Maar deze vrouwen hebben naast al haar overig typisch Noordelijke eigen schappen ook een erfenis van haar groot moeders. Deze moesten ook leer en de groote huishouding zoowel op he!t land als in de stad te bestieren, terwijl deze op haar beurt de zelfvoorzienings-principes hadden toegepast van haar grootmoeders Al deze eigenschappen zijn in de Finsche vrouwen van thans geopenbaard Zonder dat zij zichzelf er rekenschap van gaven, lag het reeds gereed in haar onderbe wustzijn; daaruit putten zq in het oogen blik, dat het geëischt werd Zij hebben het gevoegd bij de ervaringen, die de eigen tijd haar gegeven had De groote Finsche landsorganisaties, zooals het „Martha-verbond(van de huisvrouwen), het verbond van onge trouwde vrouwen, het „Lotta-svaerd ver bond" en ook de vele kinderhulp-organisa ties in alle steden van het land, hebben een onvergetelijken arbeid verricht in den loop van deze twee maanden Maar ook hebben zjj samen met de vereenigingen als het Roode Kruis nieuwe organisaties gevormd voor gemeenschappelijke vrou welijke hulp voor de mannen aan het front, om hen alles te verschaffen om hun zware taak te verlichten, en in de eerste plaats den getrouwden man en fa milievader daar ginds te bevrijden van de knagende onrust en zorg voor het dage- lijksch bestaan van vrouw en kinderen die hem anders te zeer neergedrukt zou hebben. Ik heb zoo hier en daar enkele voor beelden gegeven van de vele plichten van de Finsche vrouwen van heden Wanneer de vrouwen in andere Noordelijke landen ja, in alle neutrale landen haar blik ken naar de Finsche vrouwen richten, zal het hun een aanmoediging zjjn om de zelfde hoed als haar Finsche zusters te toonen en dezelfde kracht te ontplooien, mocht het ongeluk ook eens over haar volk en land komen. Want, wanneer het gevaar daar is, is de „moderne" vrouw volstrekt niet min der dan haar grootmoeders geweest zijn De minister antwoordt op vragen van het Kamerlid Marchant et d'Ansembourg. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Marchant et d'Ansembourg in verband met het optreden van gewapende Duitschers op Nederlandsch grondgebied bij Venlo op 9 November 1939, heeft de minister van al- gemeene zaken geantwoord, dat het waar is, dat op 9 Nov. jl. eenige gewapende Duit schers de Nederlandsche grens bij Venlo hebben overschreden en op Nederlandsch grondgebied onder bedreiging met wapen geweld de inzittenden van een auto, waar onder een Nederlandsch officier, hebben overmeesterd. De identiteit der genoemde Duitschers kon dezerzijds niet worden vast gesteld. De genoemde Duitschers hebben een aan tal der inzittende personen evenals de auto met geweld over de grens naar Duitschland gebracht. De regeering heeft van de Duitsche re geering volledige genoegdoening verlangd Een Duitsche financieele groep heeft, vol gens de „National Zeitung", met medewer king van de Roemeensche Bank aandeelen ter waarde van 162 millioen lei van het aandeelenkapitaal van de I.R.D.P. In- dustria Romana de Petrol" verkregen. Deze maatschappij is een der voornaamste Roe meensche petroleummaatschappijen en be schikt over een aandeelenkapitaal van 600 millioen lei, waarvan 150 millioen of 25 pet. in bezit is van een Fransche maatschappij. De I.R.D.P. bezit uitgebreide concessiege bieden, welke tot dusver slechts in beperkte mate werden geëxploiteerd. Als gevolg van de Duitsche deelneming zal de boorbedrij- vigheid op groote schaal ter hand worden genomen. De hiervoor benoodigde installa ties zullen door Duitschland geleverd wor den. voor deze schending van ons grondgebied, met inbegrip van de invrijheidstelling van den ontvoerden Nederlandschen chauffeur en het lijk van den Nederlandschen officier die bjj den overval volgens de verklaring van ooggetuigen den dood heeft gevonden. Gisteren zijn in Engeland de eerste con tingent en Canadeezen aangekomen, die binnenkort zullen vertrekken naar he' front Bij duizenden begaven de Canadee- sche soldaten zich van de groote oceaan- schepen aan land, terwijl een eskader der Britsche marine de wacht hield en vlieg tuigen in de lucht waakten tegen een aan val bij verrassingen op een van de groot ste concentraties van troepen sedert het begin van den oorlog Aan boord van het vlaggeschip hebben zich begeven de minister voor de domi nions, Eden, en generaal Grant, die King den hoogen commissaris van Canada heefit vertegenwoordigd Toen de schepen voorbij voeren, speelde het muziekcorps van het vlaggeschip „O Canada". Eden zeide later, dat het ge juich der mannen de muziek overstemde De mannen waren uitstekend geluimd. Eden zeide in zijn welkomstwoord na mens den Koning: „Eens te meer hel.it gij gehoor gegeven op het beroep dat op u. is gedaan Het volk van Groot-Brittannië zal nimmer dit groote bewijs van vriend schap en samenwerking vergeten. Het kan zijn, dat de strijd_ langdurig zal zijn, doch in de eenheid van het volk van het Britsche gemeenebest ligt de zekerheid van de uiteindelijke overwinning Generaal McMaughton, de opperbevel hebber, gaf Eden de verzekering, dat alle lagen der bevolking van Canada er trotsch op waren, zich bij Groot-Brittannië te kunnen aansluiten „bij de bestrijding van deze bedreiging der beschaving en „vast besloten waren haar te verpletteren De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblat" spreekt het vermoeden uit, dat de hulp, die men door het besluit in Genève aan de Finnen toe gezegd heeft, voor Engeland slechts het uitgangspunt is voor een diplomatiek en zoo mogelijk militair offensief via de Scan dinavische staten tegen het Groot-Duitsché rijk, dat in alle Londensche verklaringen, zoo schrijft hij, nog steeds als de eigen lijke en uitsluitende vijand van het Brit sche rijk wordt aangeduid Intusschen, zoo gaat de correspondent voort, zijn ook andere dingen geschied, die het noodig doen lijken, voortdurende opmerkzaamheid te schenken aan het Britsche optreden in de Noordsche ruim te. Voor de eerste maal wordt thans in de Londensche pers een gemeenschappelijke operatie van leger en vloot, die Engeland den toegang tot de Oostzee zou verschaf fen, genoemd als de sleutel to.t de over winning in dit conflict Natuurlijk heeft men, zoolang de militaire verwezenlijking van dergelijke plannen op zich doet wachten, aan Duitschen kant alleen te doen met de politieke moraal, die daarin verborgen ligt. Tijdens den wereldoorlog was Churchill gerechtigd to.t .zijn onder neming bij de Dardanellen omdat Turkije als tegenstander van Engeland in het kamp van de Centrale mogendheden stond Doch de aangrenzende staten van de „Dardanellen in. het Noorden" zijn tot op dit oogenblik geenszins in den oorlog be trokken Is men, zoo vraagt de corres pondent, werkelijk reeds zoo ver in Lon den, dat men meent zich niets te hoeven aan te trekken van de politieke houding van Denemarken, Noorwegen en Zweden? Dit eene staat vast: égards, van welken aard ook, meent men' in Londen niet in acht te moeten nemen en om die reden schijnt men het Finsch-Russische conflict als een ernstige mogelijkheid om de Noordsche staten in de oorlogsgebeurtenis sen te betrekken, openlijk te verwelkomen. (D. N. B.) Twee Duitsche kruisers getroffen? De Britsche admiraliteit heeft gister avond bekend gemaakt, dat de comman dant van den Engelschen onderzeeër, die de „Bremen" in zicht had gekregen, dit schip bevel had gegeven te stoppen Hij maakte zich gereed een waarschuwings schot af te vuren, toen vijandelijke vlieg tuigen de duikboot dwongen onder wa ter te gaan. Ondanks het feit, dat Duit sche vliegtuigen in de nabijheid waren, kwam de duikboot boven water en gaf de „Bremen" opnieuw een teeken, om on middellijk te stoppen De „Bremen" nam hiervan geen notitie. De commandant van de duikboot maakte zich gereed een schot af te vuren voor de boeg van de „Bremen" toen hij opnieuw gedwongen werd te dui ken. Vier en twintig uur later zag de duik boot een vestzakslagschip, twee slagkrui sers en drie in de nabijheid varende krui sers De commandant besloot te probee- ren meer dan een schip buiten ge vecht te stellen. De eerste torpedo trof den kruiser „Leipzig" en men gelooft, dat nog twee torpedo's een anderen zwaren kruiser getroffen hebben Drie torpedo's schoten tusschen de vijandelijke schepen door. Nadat op de duikboot jacht was ge maakt, keerde deze na het vallen van het donker naar de plaats terug en consta teerde, dat een oppervlakte van bijna vier vierkante mijlen onder een dikke laag olie lag. De admiraliteit, voegt hieraan toe: „Het lijkt zeker, dat minstens een zware kruiser, behalve de „Leipzig" ern stig beschadigd en het is zeer wel moge lijk, dat ten minste een van de schepen er niet in geslaagd is de haven te bereiken". Een slachtoffer van het oorlogsgeweld ter zee. Een Engelsch schip is door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. De explosie verricht haar vernielend werk en het vaartuig verdwijnt in de golven. De minister van sociale zaken en van economische zaken hebben goedgekeurd, dat ook dit jaar aan de onder groep B vallende kleine boeren en -tuinbouwers, op overeenkomstige wijze, als dit voor de in de gewone steunregeling opgenomen werklooze arbeiders is vastgesteld, een Kerstgave boven hun gewone steunuitkee- ring wordt toegekend. Deze Kerstgave mag dus eveneens 25 bedragen van het bedrag, hetwelk de be trokken grondgebruikers over de week van 10 tot en met 16 December a.s. aan gewone uitkeering zouden ontvangen, ter wijl slechts mag worden toegekend 25 van de werkelijke gewone uitkeering (waar in begrepen eventueele brandstoffentoeslag en voorwat betreft de tuinbouwers in de daarvoor in aanmerking komende gevallen de toeslag ingevolge art. 17 van het re glement voor hulpverleening aan kleine tuinbouwers), die de ondersteunden over vorengenoemde week zouden ontvangen, indien er geen sprake was van de Kerst gave. De Kerstgave wordt geheel in geld uit gekeerd, gelijktijdig met de steunuitkee- ring over genoemde week en zal voor de beide categoriën (kleine boeren en -tuin bouwers) voor de helft gedragen worden door het departement van economische zaken, terwijl de andere helft ten laste van de gemeente blijft, die daarin onder normaal voorbehoud de gewone bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds kan declareeren. DE MUITERIJ IN HET ROODE LEGER, De correspondent van de „Baseier Na tional Zeitung" te Stockholm verneemt, dat maarschalk Worosjilof een commissie naar het front in Finland heeft gezon den, welke een onderzoek in moet stellen naar de muiterij onder de troepen van het roode leger. De leider van de GPOE, Deria, maakt deel uit van deze commis sie. DE ZEEUWSCHE WATEREN EN DE STAAT VAN BELEG. In de staatscourant van gisteren, Maan dag, is een bekendmaking van den comman dant in Zeeland opgenomen, waarbij deze militaire autoriteit een aantal bepalingen voor de algemeene veiligheid heeft vastge steld ten aanzien van den toegang tot, het verkeer binnen en het verlaten van het in staat van beleg verklaarde gedeelte der Zeeuwsche wateren. Wegens het vele drijfijs op de Wadden is de veerboot Oostmahorn-Schiermonnikoog gisteren twee uur vóór afvaarttijd vertrok ken. Reizigers, die van deze boot gebruik wil den maken, onder wie de jachtclub en een aantal militaire verlofgangers, kwamen te Oostmahorn aan, toen de veerboot reeds vertrokken was. Het twintigtal is toen per reddingboot „Insulinde" van de N.Z.H.R.M. naar het eiland gebracht. Reuter meldt uit Lissabon: Negentien Amerikaansche vliegtuig-des kundigen zijn uit Lissabon naar Londen ver trokken, waar zij vliegtuigen, welke uit de Vereenigde Staten in Engeland zijn aange komen, zullen monteeren. Bjj Kon. besluit zijn benoemd en aan gesteld bij het reservepersoneel der land macht I. bij het wapen der infanterie: a. tot reserve-kapitein: 2. met ingang van 16 December 1939 ter nadere indeeling" door of vanwege den Minister van Defensie, de reserve-eer- ste-luitenantg J. Mulder en L. I. Overwater, beiden van het 14de regiment infanterie. Bescherm U tegen KOUVATTEN T~\e -warmte, die door d« -1-7 Thermogène wordt op gewekt, kalmeert rheuma- tisehe gewrichts-, spier- en zenuwpijnen. In de lende nen, de heupen, de gewrich ten en in den nek - overal waar de kwellende pijn optreedt, kunt U deze bestrijden door de pijnlijke plek eenvoudig te bedekken met een vel Thermogène. Niet alleen 's nachts, doch ook overdag onder uw werk blijft de Thermogène de pijn krachtig bestrijden. Het is een eenvoudige, doeltreffende methode om in den kortst mogelijken tijd de pijnen te verdrijven. Het is tevens een uitstekend middel om uw gezond heid te beschermen tegen de wissel vallige weersinvloeden. Thermogène is verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten in doozen van 40 en 60 cent. utr' (Ingez. Med.) KERSTFEESTVIERING DOOR HET LEGER DES HEILS. Donderdagavond zullen in het Gebouw van het Leger des Heils de door de leden vervaardigde goederen voor de kinderen van de Zondagsschool tentoongesteld wor den. De padvindsters zullen dan tevens het spel „Prins Mario" opvoeren. Toegang wordt verleend op z.g. „pondsbriefjes" voor spe culaas, appels, krentenbollen, enz. Van de ze „pondsbriefjes", d.w.z. van wat er opge haald kan worden, zal een Kerstmaaltijd aangericht worden op Vrijdag a.s. voor de armste Goesche kinderen. Intusschen hebben de padvinders van het Leger des Heils in verschillende winkels tonnen geplaatst in de hoop, dat de win kelende dames daar vele pakjes in zullen deponeeren. Hiervan zal een bedeeling aan de armen en ouden van dagen gehouden worden. Verder zal op Maandag 25 en Dinsdag 26 December in het gebouw een bijzondere kerstfeestviering plaats hebben. Door on geveer 50 deelnemers zal eersten Kerstdag des morgens zes uur „op Efratha's velden" opgevoerd worden. Om drie uur zullen de jeugdafdeelingen een demonstratie geven en om 8 uur vindt een „Kerstheiligingsbij- eenkomst plaats. Tweeden Kerstdag is het om 10 uur heiligingsdienst, om 3 uur mu ziek- en zffogfeest en om 8 uur zal het kerstleekenspel iri vijf bedrijven „Komt la ten wij aanbiddén" opgevoerd worden. KERSTFEESTVIERING VOOR DE MANNEN VAN 14 R. I. Velen van dit Zeeuwsche regiment zul len de Kerstdagen thuis kunnen doorbren gen, maar de meesten moeten toch in hun kwartieren blijven, om ook in die dagen voor ons Vaderland paraat te zijn. Wij doen nu een beroep op alle Zeeuwen om aan deze mannen vriendelijk te denken en ons voor hen een bijdrage te zenden, waardoor het dengenen die daarvoor zor gen willen, mogelijk zqn zal om voor hen een Kerstavond voor te bereiden als vergoe ding voor wat zij ver van de hunnen juist in die dagen zoo heel erg missen. Ondergetee- kenden bevelen deze zaak heel hartelijk bij U allen aan en hebben in een advertentie in dit blad hun gironummers medegedeeld, waarop zij gaarne een bijdrage van U ont vangen. Ds. M. van Empel, Middelburg. Ds. J. S. Hartjes, Vlissingen. Ds. H. Volten. legerpredikant 14 R. I. Abonnementen en Advertentlën voor dit blad worden aangenomen door den Agent Fa. A. J. BRONSWIJK. I

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9