Dr.Dushkind WINTERZITTING PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Opnieuw een urenlange bespreking der Zegam-zaak WEERBERICHT DE WEG AXEL—SLUISKIL. STEUN AAN OESTER KWEEKERS. DE AMBTENAREN EN DE LUCHTBESCHERMING. RESTAURATIE VAN MO NUMENTEN. Het nieuwe voorstel inzake de Zegam. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG, AMERICAN CIGARETTE SPORTNIEUWS Tijdelijke verhooging uurloon van P.T.T.-personeel in tijdelijken dienst. In verband met de koude» MARKTBERICHTEN t De Provinciale Staten van Zeeland kwa- mensmelting waarover ook gesproken men vanmorgen, onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, in winterzitting bijeen. Aanwezig waren 37 leden; de heeren v. d. Ende, Den Boer, Van Rompu, Eras mus en Casembroot waren verhinderd. Nadat de VOORZITTER de gebruikelijke mededeelingen heeft gedaan, is aan de orde het verzoek van den gemeenteraad van Axel om den weg AxelSluiskil op het Provinciaal wegenplan te plaatsen en er een rijwielpad bij aan te leggen. Dit wordt in handen van Ged. Staten gesteld om advies. Het antwoord van Ged. Staten op de door den heer Dekker in de vorige verga dering gestelde vragen inzaken steun van oesterkweekers hebben wij reeds uitvoe rig opgenomen in ons blad van gisteren Dit wordt in handen van Ged. Staten ge steld, die er advies over zullen uitbrengen Ged Staten hebben een aanvulling voor gesteld van het Ambtenaren-Reglement Zeeland 1928 en het Arbeidsovereenkom- stenbesluit Deze aanvulling heeft ten doel den ambtenaren in dienst der provincie de verplichting op te leggen om mede te werken aan den luchtbeschermingsdienst en hen te waarborgen, dat eventüeele lichamelijke gevolgen hiervan gedragen zullen worden volgens de bepalingen van de Ongevallenwet 1921. Dit voorstel, vergezeld door een advies der commissie van overleg, is nog niet in de afdeelingen behandeld Het wordt ver wezen naar de afdeelingen. Ged. Staten stellen voor de verzoeken der gemeentebesturen van IJzendijke, Zie- rikzee en Retranchement, evenals dat van de commissie voor de restauratie der Ned Herv. kerk te Renesse om subsidie in de kosten ter restauratie van geschiedenis en kunst, aan te houden De heer DEKKER ziet in deze houding een bew ijs van het feit, dat politieke col leges de ware belangen van het volk niet kunnen behartigen Hij zou het op prijs stellen, als alles gedaan werd om de her- ineringen levend te houden aan een tijd dat ons volk grooter was dan nu. De heer OUWEHAND ziet het juist nu de oorlog algemeen vervlakking brengt, asl noodzakelijk om dergelijke monumen ten zoo goed mogelijk voor het nageslacht te bewaren De heer RORIJE verklaart, dat de S. D A P.-fractie zich achter het voorstel van Ged. Staten stelt. Wat bv het verzoek van de gemeente Retranchement betreft, als het daar een kwestie van werkelijke haast is, dan zijn er, zegt spr toch altijd nog andere wegen dan hulp door de Provincie. De heer v. d FELTZ is het ermee eens, dat thans geen nieuwe financieele uitgaven gedaan moeten worden. Intu§schen dringt spr erop aan om in dezen diligent te zijn De heer VAN DUIN kan zich wel met het voorgestelde vereenigen. Spr. wijst echter op het verzoek van Renesse, welke gemeente spoedige hulp dringend noodig acht Spr. hoopt, dat dit de aandacht heeft, die het verdient De heer MES staat achter het voorstel en wijst erop, dat de thans niet verstrekte gelden worden overgebracht naar de vol gende begrooting De heer V D. WART acht het mogelijk, dat wel eens op ouderdom wordt afgescho ven wat thuishoort bij het onderhoud. Spr geeft in overweging om bij de begrootings- behandeling over deze zaak te beslissen waar ook de heer V. D. FELTZ zich voor verklaard heeft. De heer DEKKER acht den term „aan houding" niet meer dan een frase. Het geld wordt gegeven of niet Spr wenscht een uit spraak welke leden voor of tegen zijn. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 32 tegen 5 stemmen (te gen de heeren Adriaanse, Ouwehand, Sta- verman, Dekker en Mes). De grootste, belangstelling had op deze vergadering natuurlijk de veelbesproken zaak van de Zegam Er is aan Prov. Staten voorgesteld om van de N.V. Ned.-Indische Gas mij over te nemen de in haar bezit zjjnde aandeelen in het maatschappelijk ka pitaal van de Zeeuwsche Gas mij De over name-koers zou 90 zijn De heer ADRIAANSE acht het merk waardig, dat Ged. Staten een echtschei ding willen met de Ned.-Ind. Gas Mij. en dat niet wegens overspel of ontrouw de verhouding noemen Ged. Staten zelf per fect maar om andere redenen De thans opgegeven reden is; dat het niet gewenscht is, dat een particulier be drijf met als doel: winst deelneemt aan de exploitatie van een bedrijf, welke het algemeen belang dient. Ditzelfde heeft spr. bij de oprichting van de Zegam als bezwaar aangevoerd. Thans nemen Ged Staten zijn lezing over Spr vindt, dat de voorgestelde bezuiniging van 10.000 niet klopt Voor alles wenscht de heer Adriaanse 1 de stellige verzekering dat voor deskun -1 \dige leiding geheel en afdoend zal worden \ezorgd Een illusie acht spr. de „gesuggereerd' samenwerking van Zegam en PZEM" Dit z.n immers concurreerende bedrijven. Voor het publiek^ de klanten, heeft dit boven dien een gevaarlijken kant, want als sa wordt mogeljjk zou zijn, dan zou er een monopoliepositie van dit bedrijf ont staan. Hoewel er nog eenige vragen overblijven., heeft spr. den indruk, dat G S er ernstig naar streven om ervan te maken wat er van te maken is. Hij zal dan ook voor het voorstel stemmen. Met nadruk wijst spr. echter nogmaals op de noodzaak om te zorgen, dat er een zeer deskundige leiding blijft. De heer STEMERDING acht de be pleite scheiding te berusten op goede gronden. Het is vanzelfsprekend, dat de samenwerking tusschen Provincie en Ned. Indische Gas Mij. niet ideaal kan worden Daarvoor is de doelstelling te verschillend. Toch is het wellicht wat veel gevergd om dit voorstel zonder meer aan te nemen Maar er blijven ook na de schitterende verdedigi.ng door den heer van Bommel van Vloten bezwaren. In de eerste plaats zou de leiding van de Ned. Ind Gas Mij. die door G. S. zelf technisch en com mercieel prima genoemd wordt, opzij wor den gezet. Een tweede bezwaar is de koopprijs van 90 Waar komt die 90 vandaan? Zij zijn 't resultaat van geheime on derhandelingen tusschen G S. en de Ned Indische Gas Mij. Natuurlijk tracht de laatste haar aandeelen zou duur mogelijk te verkoopen. Maar bij koop en verkoop dient men in het oog te houden de reeëele waarde, het te verwachten rend.ement en voor sur. is er geen bewijs, dat hiermee rekening is gehouden. „De boekwaarde be nadert de reëele waarde," zegt het voor stel. Dus zegt spr. zij is in ieder ge val te hoog. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN protesteert door hoofdschudden hiertegen De heer S. zou haast geneigd zijn de gebruikte cijfers geflatteerd te noemen en vraag zich af of 90 de grens niet over schrijdt. Spr. gelooft niet aan deze 90 niemand doet dit, zelfs Ged Staten, wat spr. staaft met een zin uit de verdediging door Ged Staten, luidend: „Het is zeer wel mogelijk, dat een grooter afschrijving noodig zal zijn dan 10 Hieruit blijkt vindt de heer Stemerding, dat Ged. Saten zelf de 90 niet reëel achten. Een eventüeele samenwerking zou vol gens spr. het „zwakke" gas in het nadeel stéllen tegenover de „sterke" electriciteit Een- verder bezwaar is, dat bij dit voor stel geen rekening is* gehouden met de oor logsomstandigheden en met het gevaar a v een onverhoopten luchtaanval Ook mist spr. een accountantsonderzoek Het is heel goed mogelijk, dat het voor stel van G S. volkomen verantwoord is maar spr. acht het niet juist, dat alleen op het gezag van den pres.-commissaris van de Zegam, die tevens lid is van G S, een uit spraak wordt verlangd van Prov. Staten Spr. stelt namens zijn fractie voor een commissie te benoemen uit de Staten, bij gestaan door eenige deskundigen, om een onderzoek in te stellen naar de innerlijke waarde van het voorgelegde voorstel. De heer ONDERDIJK acht de voorlich ting der Statenleden niet juist. Afgezien van het financieel aspect, zou spr. toch tegen dit voorstel zijn Het zou een strop zijn voor de Provincie van drie ton Maar deze 300 000 zouden moeten drukken op het bedrijf. Zij zouden op de balans moeten staan De heer van Bommel van Vloten heeft zelf toegegeven, dat 80 de werkelijke waarde der aandeelen zou benaderen Dit schijnt dus wel reëeler te zijn dan 90 al gelooft spr. niet, dat er Statenleden zijn, doe de aandeelen voor dit bedrag zouden willen overnemen Spr. vraagt of er voldoende garantie is voor de pensioenen en de weduwen. Ook wjjst de heer Onderdijk erop, dat de le den van 't stafpersoneel in een voordeelt ger positie zijn dan de arbeiders, die heb ben meegewerkt aan de tot standkoming van de procedure, ook al hebben beide groepen dezelfde pensioenaanspraken. Spr kan in zekeren zin eenige argumen ten van Ged. Staten onderschrijven. Spr wjjst erop, dat toch de heer Kodde (St. Ger.) zich hier verklaard heeft voor overheidsexploitatie Toch kan deze niet verdacht worden van socialistische motie ven (hilariteit)). Spr. acht het waarschijn lijk, dat ook de heer Kodde gevoeld heeft dat de Staten eigenlijk heel weinig om niet te zeggen: niets - te zeggen hebben in de Zegam. Ook vreest spr., dat de heer Van Bommel van Vloten bij aanneming van het voorstel zou meenen, dat hij het geheel geen verantwoording schuldig was aan Prov. Staten De huidige houding- van den pres. commissaris gaat reeds zegt spr. in deze richting. Spr. ziet gevaar, dat de Zegam -de ar beiders langer in dienst zou houden dan tot 65 jaar. Zijn Ged. Staten niet zeer optimistisch ten opzichte van de eventüeele samenwer king met de gemeente Midedlburg? Waar om is Middelburg niet gepolst voordat deze kwestie in de Staten kwam? De heer VIENINGS is bang, dat men door de boomen wel eens het bosch niet meer ziet. Het doel is de zeggenschap de Zegam geheel aan de Provincie trekken, en zoo wijder armslag te krijgen Het verschil tusschen 80 en 90 acht spr. het gaat om 32000 niet van overwegend belang Spr. is voor het voor stel van Ged. Staten. In het voorstel om een commissie van onderzoek te benoe men, ziet spr.. eenigszins een uiting van wantrouwen tegenover G. S.4 die toch al hun best zullen doen om de Provincie te dienen. Verwachting tot morgenavond: Lichte vorst tot temperatuur om het I vriespunt. In het Noorden zwakke veran derlijke wind, in het Zuiden uit Oostelijke richtingen. Later: invallende dooi. In het Zuiden zwakke veranderlijke, in het Noor den zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Nevelig of mistig tot betrok ken. Kans op eenigen regen, waarbij voor al in het Noorden kans op gladde wegen. UKKEL: Matige wind uit O., later uit tot Z.W. richtingen, bewolkt en neve lig, regen, kans op ijzelvorming, hoogere I temperatuur, einde der vorstperiodene-1 vel of mist gedurende den nacht. Wo 20 Dec. Zon op: 8 h 08; onder: 151 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 24 h 28; onder: 1 h 08 V.M. 26 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlisaingen: Laagwater. Hoogwater. T^ppptnhpr Dinsdag 19 6.42 19.26 0.24 13.121 Woensdag 20 7.45 20.35 1.28 14.18 Donderdag 21 8.58 21.42 2.41 15.261 Westkapelle is 28 min. en Domburg z, min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Dinsdag Woensdag Donderdag 19 20 21 Hoogwater. December. 8.20 20.55 9.18 22.03 10.30 23.14 Laagwater. 1.37 2.40 3.49 14.10 15.17 16.23 Spr. is geen voorstander van overheids exploitatie, doch toch vereenigt hij zich met de zienswijze van G. S al geldt het hier een onzuiver overheidsbedrijf, dat spr. vergelijkt met een corset, waarvan de veters ver zijn uitgetrokken. De heer Vienings gelooft, dat er nog een groot terrein voor. de Zegam kan lig gen, als deze vlug is. Dit geldt natuurlijk voor normale tijden. De heer LOCKEFEER acht het tempo, warain een zoo belangrijk besluit genomen moet worden, wel wat snel Spr. vraagt zich af of er bij de aanneming van dit voorstel geen nieuwe moeilijkheden zullen zijn, Noch de financieele transacties, noch de bedrijfstoestand op het oogenblik hebben spr.'s instemming met het oog op over name. - In de proeve van reorganisatiebalans zit, zegt spr., een groote inconsequentie, Spr. blijft staan op de berekening, dat 80 de reëele waarde der aandeelen aan geeft. De Provincie heeft zich in een zwakke positie geplaatst door aanbiedster te worden. Spr. is absoluut van meening, dat het inconsequent is de fabriek en aanleg op balanswaarde over te nemen. Een deskun dige waardebepaling in een taxatierapport is noodig, afzonderlijk van fabriek en aan leg. Wat de perspectieven van het bedrijf be treft, meent- spr., dat het bedrijf niet ren- deerend is. De afschrijvingen zijn goed ge weest maar niet zeer goed. Men berekent een winst van 27,000 door de afschrijvingen met 20,000 te drukken en op de directie 10,000 te be zuinigen. Het bedrijf moet nog bewijzen, dat het rendeerend is. Het moet spr. nog bewezen worden, dat het oogenblik voor overname juist gekozen is. Alse G. S van centralisatie en onder handelingen met Middelburg zulke goede resultaten verwachten, waarom durven zij dan niet met een exploitatierekening te komen, waarin deze verwachtingen ver werkt zijn, zoodat de winst-berekening meer aanvaardbaar zou zijn? Spr zou er voor zijn, dat de huidige directie het be drijf verder in handen hield en het sa neerde. De heer VAN MAZIJK is het in groote lijnen eens met den heer Stemerding Spr durft het haast niet te zeggen, maar bij zijn berekening over de waarde der aan deelen is hij gekomen tot een bedrag van.. 68% De gasprijs is in de laatste jaren gedaald Dit moge prettig zijn voor de afnemers voor de Zegam heeft het geen hoogere winst tengevolge gehad. Spr. betwijfelt evenals de heer Adriaan se of de afkoop der directie wel een blij vende bezuiniging zou zijn. De heer VAN MAZIJK bespreekt daar op eenige posten in details en vraagt zich af of hij te pessimistisch is als hij oor deelt, dat er geen winsten zullen worden gemaakt, om niet te zeggen, dat er ver liezen zullen worden geleden. Als er goede afschrijvingen komen, waar voor dan alle „winst" zou worden gebruikt, zou spr. deze periode willen stellen op jaar. (hilariteit: „De 7 magere jaren"). „Ja zegt spr. 7 magere jaren, maar ik kan geen vette beloven". Aanneming van het voorstel zou een zwa- ren last te leggen op de Provincie. Kapi taalsreorganisatie zou dan ook absoluut noodzakelijk zijn. Met de grootere afschrijvingen komt de heer van Mazijk tot een waarde der aan deelen van 40 Is naar de meening van Ged. Staten het te brengen offer niet te groot? vraagt spr Ware niet een regeling te treffen, dat de Ned. Ind. Gas Mij. de aandeelen der Provincie overneemt voor 90 Wat zou de N. I. G. M. daarover zeggen? De heer KODDE is het niet juist met de manier, waarop deze zaak is voorbe reid. Het doel van de Provincie met deelname in de Zegam was: te voorkomen, dat een gemeente een overwegende positie zou krijgen ten opzichte van andere gemeenten, door haar gasbedrijf. Er is veel gespro ken over waarde en cijfers. Spr. gelooft, dat met een beetje goeden wil nog wel een tweede balans naast de eerste gelegd kan worden. Zeker zal in de eerste jaren geen dividend kunnen worden uitgekeerd. Spr. ziet echter de toekomst van het be drijf nog niet zoo pessimistisch in. De heer KODDE heeft van medezeggings- schap der Staten in de Zegam nooit veeel gemerkt en gelooft dat dit bij de voor gestelde N.V. nog kleiner zou worden. Verder zal men door aan andere over- heidscolleges medezitting te geven de positie der Provincie weer zwakker ma ken. Spr. gelooft, dat het onjuist is om twee leden der Prov. Staten te benoemen tot commissarissen. Zooiets heeft spr. nergens kunnen vinden. Immers, op de huishou ding der Provincie hebben Ged. Staten het Amsterdam 1936-3 83% Zeeuws. Hyp. B-3% 82%—82% Cities Service Cy. P. 1958 5 52%—53% Bataafsche Petr. Mij. 3% 88%—88% A Amsterd. Bank 8888% A Ned. Gist- en Spiritusf. 314%316% A De Schelde N.B. 42%—43 C Am. Smelt Ref. 4040% A Houth. Alberts 66%—.— C Chesapeake Ohio 32%32% C Pref Kansas City South 15% C Union Pac. Rr. 77%—77% Ned. 38 1000-3 84%—83% O. Indie 37 1000-3 83%—83% A Koloniale Bnk. 164—164% A N.I. Hbk. 600 106%—107 C Ned. H. M. 1000 85—84% A v. Berkels Pat. 29%—29% C Calvé-Delft 62%—62% A Lever-Bros en Unilever 95%93-95 A Philips Gem. B afg. 131%—129%-30% C Am. Car en Foundry 23%23% C Anaconda Cop 24%24%-% C Bethlehem St. 62%—61%-62% C General Motor 40%40% C Kennec Copper 30%30% C North Am. Aviation 19%19% C Rep. Steel 18%—18%-% C U. States St. C. 50%—49%-50% C North Am. Cy. 18—17% A Kon. Petr. Mpij. 263%—263%-66 Contin. Oil Cy. 17—17% C Phillips Petr. Comp. 28%28%' Shell Union O.C. 9%—9%-9% Tide Water Ass. Oil 8%—8%-8% Ned. Scheepv. U. 108%—108%-07% H.V. Amsterdam 408399-401 A N I. Suiker U. 241—245 Deli Batavia 122%240 Deli Mij. 1000 165-168-65% Amerika Obl.Markt Amerika Markt Suiker (Wettig Rubber Schepen Tabak Indutsrle gedeponeerd.) A Senembah 138%138 C Pensylvania Rr. 18%19-18% C Southern Pac. Cy. 11%11% A Southern Rlw. 14%14% A Amst Rubb. C 207—204%-03 Deli-Bat Rubb. 167%—166 Hessa Rubber 113%115%-14% Serbadjadi SR. 108%107%-08% A A A WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden: 7.41% 75.50 4.21 31.28 1.87% Gister 7.39% 75.50 4.19%! 31.23 1.87% toezicht. Er is nu kans om te komen tot een goed overheidsbedrijf. Spr. gelooft, dat de voor gestelde bedrijfsvorm niet de juiste is. De heer BOOGERT zegt, dat er finan cieele, technische en politieke bezwaren zijn. Spr. heeft den indruk gekregen, dat de motiveering van den financieelen kant der voorstellen tamelijk gefundeerd is. In de technische zijde heeft spr. niet zoo veel vertrouwen. Het is overdreven te zeggen, dat het gas ten doode opgeschreven is. Maar het feit is niet te ontkennen, dat de sympathie van het publiek, vooral van de jongeren, steeds meer uitgaat naar de electriciteit. Men zegt, dat uitbreiding der Zegam in geen ge val de P.Z.E.M. mag schaden. Maar dit is voor spr. tegenstrijdig. Als men werkelijk een strenge afbakening maakt tusschen de beide energiedistributies, dan konden de di recties wel eens indommelen. Toch zou spr. zich wel kunnen vereenigen met het voor stel, daar Ged. Staten in den heer Van Bom mel van Vloten een deskundig beoordeelaar hebben van alle mogelijk rijzende vragen. Spr. is echter van meening, dat een over heidsbedrijf alleen dan mag worden ge sticht als in het andere geval als het niet tot stand kwam de belangen van het al gemeen zouden worden geschaad. Het lijkt spr., dat deze noodzaak er thans niet is. Daarom acht de heer Boogert het t best, dat de toestand blijft, zooals hij thans is, zoodat hij tegen het voorstel zal stemmen. Na de rede van den heer Boogert het dan 1 uur sluit de voorz, de vergade ring, welke om half drie zou worden her opend. (Ingez. Med.l O dammen. WEMELDINGE WINT VAN KRUININGEN. Maandagavond werd in hotel „Het Wa pen van Zeeland" te Kruiningen een dam- wedstrijd gespeeld tusschen de damclubs Kruiningen I en Wemeldinge I voor de 2e klasse Nood-competitie van den Zeeuw- schen Dambond. Hieronder volgt de uitslag. Jac. PasmanC. de Schipper 20; I. Pas man—Johs. Gijssel afgebr.; Ph. Meyaard (niet opgekomenC. Hoogesteger 02; N. van NieuwenhuyzeA. Jeremiasse 02; J. KrijgerJ. Hoogesteger 11; E. de BelJ. Poelman 2—0; A. Dek—J. Walrave 0—2; M. de BackM. Mieras 02; M. GoereeG. Nieuwenhuyze 02; L. BaayensB. Bras 02. Voorloopige uitslag Kruiningen 5 punten, Wemeldinge 13 punten. KORFBAL. Z.K.B. Nagekomen uitslag van Zaterdag 16 De cember j.l.: Afd. Hl. Wemeldinge—Volharding II 1-1. 482STE STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 18 Dec. 3e klasse, le lijst. Hooge Prijzen: 5000: 11875 2000: 1922 1000: 6766 1000: 15572 Prijzen van 45 7533 7539 7541 18418 (Trekking van heden). 1.500: 16563 17837 1,000: 1847 11755 400: 1160 21054 200: 1352 9918 15018 100 7516 7699 11512 11735 11883 15247 17733 Te rekenen van 16 December 1939 is het uurloon van de hulpbestellers, arbeiders in tijdelijken dienst, adspirant-bestellers en jongelingen, in dienst bij P.T.T., alsmede van het hulppersoneel bij den technischen dienst, werkzaam in den buitendienst, vol gens den plaatselijkeen loonstandaard, in verband met de heerschende koude, tot na der order met 10 cent verhoogd. Middelburg, 18 Dec. Groentenveiling, Veldsla 7—21 c„ Spruiten 8—19 c., Witlof 1020 c., Schorseneeren 15 c., Koolrapen'' 12 c., Waspeen 3,54 c., Andijvie 313 c., Breekpeen 1,52 e„ Uien 13 c., Kroten 1,53 c., Sav. kool 36 c., Roode kool 2 4 c„ Boerekool 48 cPrei 510 c., alles per kg. Peën 5 c., Rapen 3 c., Selderie 3 7 c., alles per bos. Bloemkool 212 c., An dijvie 3 c„ Knolselderie 24,5 c„ alles per stuk. G o e s, 18 Dec. Breekpeen 1,502,50; spruiten 1114; rapen 1,50; Uien (stek) li Roode kool 2,506; Boerekool 8; Prei 6,50 7,50, alles per 100 kg kroten 1,50, selderij 2,50 alles per 100 bos; Bloemkool 1,5013, knolselderij 24,50 per 100 stuks; G o e s, 19 Dec. Veemarkt, aanvoer: 19 biggen. Eierveiling V.V.Z.B. Aanvoer 50.000 sL Kippeneieren gr. 4.00—4.90, kl. 3,36 4,00. Eendeneieren 3,40. Handelaarsnoteering: boter 80 ct., kip peneieren 4,00, Poelje-eieren 3,00; Eendeneieren 3,50. Noteering Z.L.M.-commissie: 'fabrieksbo- ter 97% ct., boerenboter 87% ct., 2 kW, 82% ct. afw. kw. 60 ct. Rotterdam, 19 Dec. Veemarkt Totaal aanvoer 5115. Paarden 185, Veulens 9, Magere runderen 969, Vette runderen 1385, Vette kalveren 30, Graskalveren 273, Nuchtere kalveren 1148, Schapen en lam meren 1046, Varkens 7, Bokken en geiten 63. Vette koeien per kg le kw. 78, 2e kw. 64, 3e kw. 4254; Vette ossen per kg le kw, 72, 2e kw. 64, 3e kw. 52—54; Stieren per kg le kw. 70, 2e kw. 58, 3e kw. 46; Vette kal veren per kg. le kw. 135, 2e kw. 115, 3e kw. 8595; Schapen per kg le kw. 42, 2e kw. 38, 3e kw. 32; Lammeren per kg le kw. 48, 2e kw. 43, 3e kw. 36; Graskalveren per kg 2e kw. 55, 3e kw. 45; Nuchtere kalveren per kg le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 37; Slecht- paarden per kg lè kw. 52, 2e kw. 44, 3e kw„. 35. Schapen per stuk le kw. 25, 2e kW, 19, 3e kw. 14; Lammeren per stuk le kw. 18, 2e kw. 14, 3e kw. 9; Nuchtere slachtkalve- ren per stuk le kw. 12, 2e kw. 10, 3e kw. 7; Nuchtere fokkalveren per stuk le kw. 20, 2e kw. 17, 3e kw. 15; Slachtpaarden per st. le kw. 240, 2e kw. 175, 3e kw. 105; Werk paarden per stuk le kw. 360, 2e kw. 240, 3e kw. 140; Hitten per stuk le kw. 240, 2e kw. 210, 3e kw. 110;'Kalfkoeien per stuk le kw. 280, 2e kw. 195, 3e kw. 140; Melkkoeien per stuk le kw. 275, 2e kw. 195, 3e kw. 140; Varekoeien per stuk le kw. 175, 2e kw. 120, 3e kw. 90; Vaarzen per stuk le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 95; Pinken per stuk le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65; Graskalveren per stuk le kw. 55, 2e kw. 35, 3e kw. 25; Bok ken en geiten per stuk le kw. 11, 3e kw. 7, 3e kw. 5. Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen iets hooger dan vo rige week, prima koeien 84, ossen 78 ct.; Stieren aanvoer iets grooter, handel kalm, prjjzen iets hooger; Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel willig, prjjzen als gisteren, prima's tot 1.45; Schapen en lam meren aanvoer zeer groot, handel stroef, - prijzen iets lager; Nuchtere slacht- en fok kalveren aanvoer iets korter, handel vlug, prijzen stijgende; Paarden aanvoer als vori ge week, handel redelijk, prijzen prijshou dend; Kalf- en melkkoeien aanvoer als vo rige week, handel stil, prijzen van le en 2e kw. iets stijver, 3e soort onveranderd; Va rekoeien aanvoer onveranderd, handel slee- pend, prijzen vooral niet hooger; Vaarzen en pinken aanvoer iets kleiner, handel flauw, prijzen onveranderd; Graskalveren, aanvoer iets ruimer, handel vlot, prijzen hooger; Bokken en geiten aanvoer iets kor ter, handel tamelijk, prijzen iets lager.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2