C&GOESCHE COURANT) Gevaarlijks Mist! M STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Sterke Britsche luchtmacht slaags met Duitsche jagers De Finsche troepen in het Noorden wijken voor den Russischen druk. Britsche treilers door Duitsche vliegtuigen aangevallen. :hi im Talrijke vliegtuigen zijn omlaaggeschoten. Een verwoede strijd, die twee uur duurde. EEN ENGELSCHE DOOR BRAAKPOGING GELUK TE De BRITSCHE LEZING. GR00TE ZEGE DER FINHEN BIJ HET LADOGAMEER. Aantal Russische tanks vernield. KERKNIEUWS Drie Russische regimenten verslagen. FINNEN HANDHAVEN ZICH OP DE KARELISCHE LAND ENGTE. De Gepeoe moet de orde handhaven. MIDDELBURG De Advent-rede van H.M. de Koningin. Zij, die geen radio hebben, kunnen luisteren in St. Joris. ZAL NIET DOORGAAN. GOES De bemanning van tl? „Graf Spee" te Buenos Airis. De schepen werden met bommen en machinegeweervuur bestookt. WALCHEREN ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. H0ESTB0N80NS NUMMER 299 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De- Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT DINSDAG 19 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 eent per regel. Bij contract lager. Tariet op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Gisteren is een sterk eskader van Engel- sche bombardementsvliegtuigen in de Duit sche Bocht bij Helgoland slaags geraakt met Duitsche Messerschmidt-jagers. Er ent" stond een verwoed gevecht, dat ruim twee uur duurde en waarbij vele toestellen wer den getroffen. De Duitschers melden een- groote over winning. Zij beweren, dat er 52 aanvallende bombardeurs waren, waarvan er 34 werden neergeschoten, terwijl twee Duitsche toe stellen vernield werden. De Engelschen berichten, dat 12 Duitsche vliegtuigen werden omlaaggeschoten, ter wijl 7 Britsche niet meer terugkeerden. Hoewel dus in deze meldingen een zekere tegenspraak zit blijkt er toch uit, dat het luchtgevecht verschrikkelijk moet zijn ge weest. Het Duitsche bericht luidt als volgt: In den middag van 18 December hebben de Engelsehen een groote vlucht ondernomen met 52 moderne gevechtsvliegtuigen. Ge poogd werd verscheidene plaatsen aan de Noordzeekust aan te vallen. Zij werden ech ter reeds bij het naderen ten Noorden van Helgoland door Duitsche jachttoestellen op gevangen en uiteengedreven. Er werden verscheidene verbitterde luchtgevechten ge voerd boven het binnengedeelte van de Duitsche Bocht. Daarbij werden, volgens tot dusverre ont vangen berichten, 34 Engelschen neer geschoten. Bij dit aantal zijn niet de verliezen inbegrepen, die de overgebleven Engelsche toestellen naar alle waarschijn lijkheid op hun vlucht terug verder heb ben geleden. Brokstukken van neergescho ten Engelsche toestellen zijn reeds op de Duitsche eilanden aangespoeld. De beman ningen van twee Engelsche vliegtuigen wer den gevangen genomen. Enkelen Engelschen gelukte het door te breken naar Wilhelmshaven. Zij raakten echter In geconcentreerd afweervuur, "zoo- dat zij er niet toe kwamen bommen neer te werpen. Aan Duitsche zijde zijn twee vliegtuigen, welker bemanning met valschermen om laag sprongen, neergestort. De zegevieren de Duitsche jachttoestellen zijn Messer- schmidtmachines van het type 109. Zij be- hooren tot het jachteskader-Schumacher, dat reeds op 14 December door het neer schieten van 10 der 20 aanvallende Engel schen den vijand met 50 pet. verlies naar huis zond. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Engelsche bombardements vliegtuigen twaalf Messerschmidt gevechts toestellen hebben neergeschoten in een verwoeden luchtslag boven de Duitsche Bocht. Zeven Engelsche vliegtuigen zijn nog niet teruggekeerd. De Britsche bom bardementstoestellen bevonden zich op een verkenningsvlucht met het doel ieder Duitsch oorlogsschip, dat op zee aangetrof fen wordt, aan te vallen. Er werden geen Duitsche oorlogsschepen gezien. De Duitsche berichten over den strijd overdrijven belangrijk zoowel de aantallen toesfellen, die daarbij betrokken waren, als rle verliezen. De Duitschers hadden 24 vliegtuigen in den strijd geworpen, waarvan 50 pet. zou zijn neergehaald. In het Noorden van Finland hebben de Russische troepen hun offensief met kracht voortgezet. Goed uitgeruste manschappen in grootèn getale hebben de kleine groep dappere Finsche verdedigers tot den terug tocht gedwongen. Het grootste deel van het Finsche gebied langs de grens van Noorwe gen hebben de Russen bezet, waardoor de Finnen hun overlandverbinding met de Noordelijke IJszee hebben verloren zien gaan. De Russische hoofdmacht in het Noorden is opgerukt tot 110 km ten Zuid westen van het stadje Petsamo. De Sovjet troepen hebben zware verliezen geleden, maar zijn daardoor niet belangrijk ver zwakt, in verband met hun groote troepen sterkten. Sedert Vrijdag zijn zij voortdurend in Zuidelijke richting gedrongen. Ongeveer 50 uitgeputte Finsche soldaten hebben de Noorsche grens overschreden. Zij zijn geïn terneerd. Zij vertelden, dat kleine Finsche detachementen een verschrikkelijke slach ting hebben aangericht met kleine stukken veldgeschut in de bosschen langs de wegen. Eenmaal werden 700 Russen in de pan ge hakt. Zij waren volkomen bij verrassing on der vuur genomen. Volgens de Finnen heeft de Russische op- marsch in dit gebied niet veel te beteeke- nen, daar dit gebied, krachtens de bepa lingen van het verdrag van Dorpat niet ver sterkt was, en de Finnen dit gebied dus van te voren reeds als verloren beschouwden. De eerste Finsche gefortificeerde posities zouden zich bij Ivalo, dat de Russen thans naderen bevinden. De bijzondere correspondent van het Noorsche telegraafagentschap aan de Finsch-Noorsche grens bericht, dat de Rus sen de Finsche verdedigingslinie ten Zuiden van Salmijaervi zijn omgetrokken en thans oprukken in Zuidelijke richting naar de 69ste breedtegraad. De Finnen trekken in goede orde terug, vermoedelijk volgens een tevoren opgemaakt plan. Sommige Finsche detachementen voeren een guerilla in den rug van de Russen, anderen verbranden al les voor de vijand komt. De correspondent voegt hieraan toe, dat de Russen thans vrij ver van Petsamo ver wijderd zijn en de eenige weg, waarover zij beschikken, is de Finsche poolweg, welke sterk beschadigd is door de operaties. Na de gevechten van Maandag schijnen SLU£S. Tot notabelen van de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen de heeren J. Wage, J. Leysenaer en Adr. Lako. Geref. Gemeente. Tweeted te Terneuzen: ds. A. van Stuiven- berg te Benthuizen en ds. A. Verhagen te Middelburg. de Sovjetrussische troepen een gebied te hebben bezet, dat een gemeenschappelijke grens van ongeveer 175 km met Noorwegen heeft. Deze grens is' evenwel nergens ge schonden. In den sector van Suomussalmi, in Mid den-Finland hebben de Finnen gisteren 'n groot succes behaald. Drie Russische regi menten ter sterkte van ongeveer 7000 man, werden aldaar door een Finsch regiment verslagen. Bovendien wisten de Finnen een tweeden aanval in dit gebied, ten Noorden van Kemijarvi, af te slaan. Nadat zij de Russen aanvankelijk zonder grooten tegen stand te bieden hadden laten oprukken, .vielen de Finsche troepen de oprukkende, vijandelijke legers in de flank aan. De Rus sen werden volledig verslagen. Daardoor is voorloopig het gevaar, dat de Russiscfte troepen zouden opmarcheeren naar de Bot- nische Golf, geweken. Het Finsche oorlogscommuniqué maakt melding van Russische aanvallen, die giste ren op de Karelische landengte met groote kracht ondernomen zijn en die alle wer den afgeslagen. De Russen verloren 26 tanks die vernield werden. De Finnen heb ben in drie dagen in totaal 72 tanks van de Russen vernield. De Russische bevelhebbers ontketenden de eene aanvalsgolf na de an dere, dag en nacht door, tegen de Finsche voorposten, met een overmacht van tanks en manschappen. De Finnen konden zich echter handhaven en vochten een geheel etmaal, zonder een oogenblik te kunnen slapen. De Zweedsche bladen berichten eenstem mig, dat de bevolking te Leningrad zich re kenschap geeft van den kwaden gang van zaken voor de Russen in Finland, niette genstaande de Russische pers hierover zwijgt. Ook is het moreel van het roode le ger aan het front aangetast. De Finnen hebben uit vliegtuigen pamfletten omlaag geworpen, waarin de Russischhe soldaten worden aangespoord de wapens te gebrui ken om de ketenen van de Gpoe/te ver breken, een einde te maken aan den oorlog en de generaals te straffen. Voorts zou in Leningrad en in andere steden in het Noord-Oosten van Rusland onrust zijn ontstaan. Sterke contingenten troepen moesten geconcentreerd worden om de orde te handhaven. De meeste dezer ste den zijn op bevel van de autoriteiten des nachts in het duister gedompeld. Naar wij vernemen, wordt er door de Radio-distributie-centrale kosteloos een ra dio-installatie aangelegd in „St. Joris", op dat daar morgenmiddag om 1 uur degenen, die geen radio-toestel bezitten en niet zijn aangesloten op het distributie-net, kunnen luisteren naar de Advent-rede, welke H.M. de Koningin zal uitspreken. Ook de zaal van „St. Joris" is hiervoor kosteloos be schikbaar gesteld. Het spreekt vanzelf, dat men gratis toegang heft. De mooie regeling is tot stand gekomen op initiatief van den burgemeester. KEK STNAC1ITVIERING. Evenals vorige jaren, zal ook thans weer in de Ev. Luth. Kerk aan den Zuidsingei alhier aan den vooravond van den lsten Kerstdag (dus op 24 Dec.) een Kerstnacht viering worden gehouden, en wel van des avonds 11 tot 12.05 uur. In deze samen komst wordt het gemeenschappelijk zingen van vele klassieke Kerstliederen afgewis seld met solozang, reciet en orgelspel, ter wijl de voorganger van dezen avond een korte toespraak zal houedn naar aanleiding van het Kerstgebeuren. DE WINKELSLUITING MET DE FEESTDAGEN. De eenige dagen geleden gepubliceerde regeling der winkelsluiting met de feest dagen behoeft een verbetering en aanvul ling. Volgens art. 4 der nieuwe winkelslui tingswet mogen winkels waar uitsluitend brood, banket, suikerwerk en chocoalde, alsmede winkels waar bloemen verkocht worden, op 24, 26 en 31 December en op 1 Januari geopend zijn van 8 uur des voor middags tot 8 uur des naiddags De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zee land op Donderdag 21 December 1939 DE ONDERHOUDSWERKEN. Maandagmiddag werd door B. en W. aan besteed het gewone onderhoudswerk voor 1940. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerk: Fa. J, M. J. Schrijver en Zn. 15 Frenks en Barentse 5 G. M. Breas, tarief; W. de Jonge 16 H van Sabben 14 M. Boutens 18 J. P. Hopmans 8 Metselwerk: Fa. J. M. J. Schrijver en Zn 16 G. M. Breas, tarief; Gebr. Schrijver 15 Schilderswerk: J. de Graaff en Zn 8 Gebr. Bruggeman 15 M. Brug- geman 14 M. van Stee 10 M W. Verplakke 16 Loodgieters werk: C. Reijerse 16 J v. d. Klooster en Zn. 15 Smidswerk: A. Nonnekes 2 J. G. Hollestelle, tarief. Jalousiemakerswerk: J. P. Hopmans 5 Vrachtrijderswerk: A. Corstanje Pz. 2 A. van Maasdam 2 Straatmakerswerk: M. W. Knuist 5 -f G. M. Breas 6 Fa. Duijnhouwer 7 'Staat achter het percentage dan be- teekent dit beneden tarief, beteekent boven tarief. Horloges ontvreemd. Een jongmensch verhandelde in een klok- kenwinkel te Middelburg een viertal hee renpolshorloges tegen een klokje. Blijkbaar vond de Middelburgsche winkelier de zaak een weinig vreemd, of het optreden van het jongmensch verdacht, want de Middelburg sche politie kwam een en ander te hooren en onderzocht de zaak. De jongeman had opgegeven te Vlissingen op het Rimmeland- plein te wonen, doch daar Vlissingen geen Rimmelandplein heeft, maar Goes wel gelijk men te Middelburg blijkbaar wist werd te Goes een onderzoek ingesteld. En nu woonde de jongeman wel niet op het Rimmelandplein, maar de Goesche politie wist hem toch op te sporen en daarna kwam aan het licht, dat de horloges bij eer. Goeschen winkelier ontvreemd waren. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. Havas meldt uit de Argentijnsche hoofd stad Buenos Aires: Dank zij de uitgebreide voorzorgsmaatregelen hebben zich geen on geregeldheden voorgedaan bij het aan land komen van de 1039 opvarenden van het tot zinken gebrachte Duitsche pantserschip „Admiral Graf Spee". Behalve het personeel van de Duitsche ambassade stonden slechts weinig men Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het Duitsche luchtwapen heeft in het ka der van zijn verkenningsvluchten Engelsche voorposten- en beveiligingsschepen herhaal de malen aangevallen. De verkenning werd op breede waaiervormige wijze uitgevoerd over de geheele Noordzee tot aan de Shet- land-eilanden en tot Portsmouth. Bij deze gelegenheid sloten zich afzonderlijke ver kenningstoestellen op verscheidene punten aaneen tot het uitvoeren van aanvallen op vijandelijke schepen. Verscheidene voorpos tenschepen, kustwachtschepen en tankboo ten, benevens andere vaartuigen, die in oor- logsdienst zijn, werden met bommen en ma chinegeweer bestookt. Door voltreffers werden twee voorpostenschepen en twee andere vaartuigen tot zinken gebracht. Drie andere oorlogsvaartuigen, waaronder stoomschepen van een inhoud tot 2500 ton, vertoonden zware slagzij. Ofschoon door de vliegtuigen uiteraard niet kon worden waargenomen, dat zij later zijn gezonken, kan worden aangenomen, dat zij geen vluchthaven meer hebben bereikt. Vier Engelsche vliegtuigen zijn gisteren de Duitsche Bocht binnengevlogen zonder dat zij de Duitsche kust bereikten. Bommen werden niet neergeworpen. De Britsche admiraliteit en het ministe rie van luchtvaart hebben hieromtrent een mededeeling uitgegeven, die als volgt luidt: Een aantal aanvallen is ondernomen door vijandelijke vliegtuigen op Britsche en neu trale koopvaardij, en visschersschepen, Zon dag op de Noordzee. Des morgens werden bomaanvallen gedaan op het kleine motor vaartuig „Serenity" en op de vischtreilers „New Choice", „Benclair" en „Cragielea". De beide eersten werden tot zinken ge bracht. De vijand viel de „Cragielea" ook met machinegeweervuur aan, waardoor twee opvarenden werden gewond. Bij de na dering van Britsche luchtstrijdkrachten nam de vijand de wijk, voor contact tot stand ge bracht kon worden. Een boot met tien man van de „New Choice" werd later waar genomen door vliegtuigen van het kust- commando, dat een visschersboot der waarts zond. De opvarenden van beide ge zonken schepen werden gered. Verdere aanvallen werden in den mid dag gedaan op het motorschip „Tuscan Star", de treilers „Dervish", Sheldon", „Ar nold Bennett", Romio" en het Italiaansche schip „Valentino Coda". Bommen werden neergeworpen en de tweede radiotelegrafist van de „Tuscan Satr" werd door een bom- splinter gedood. Dit schip werd tevens met machinegeweervuur aangevallen, zonder dat daardoor verliezen ontstonden. Britsche vliegtuigen bonden bij het vallen van den avond den strijd aan met de vijandelijke tóe stellen en vuurde een aantal salvo's op hen af alvorens zij in de wolken verdwenen. Hun werd schade toegebracht. Later werd vernomen, dat nog drie an dere -treilers aangevallen worden nl. de „Eileenwray", welk schip een haven aan de Noordoostkust is binnengesleept Het schip had een lek. Voorts de „Compagnus", waar van een opvarende gedood en een gewond is door machinegeweervuur en tenslotte de „Pearl" waarvan drie opvarenden gewond zijn. Dit laatste schip wer5 in zinkenden toestand verlaten. De „Compagnus" werd aangevalion mat veertien bommen en meedoogenloos - be-, stookt met machinegeweervuur. Eén der bommen trof den ketel. Een matroos werd door machinegeweervuur gedood, een twee de gewond. De overige opvarenden werden door een anderen treiler gered. Gemeld wordt dat nog twee treilers aangevallen zijn. Zij kwamen er echter zonder schade af. Volgens een mededeeling van de Britsche admiraliteit zijn de treilers „Evelina" en Sedgefly" over tijd en moet verondersteld worden, dat zij gezonken zijn. De „Evelina" had negen, de „Sedgefly" zestien man aan boord. VEERE. Hedennacht is aan den Vrouwe- polderschen dijk, nabij het Dijkhuis een mijn aangespoeld. Het projectiel is door de marine gedemonteerd. WIELRIJDER DOOR BUS GEGREPEN EN ERNSTIG GEWOND. KRUININGEN. Maandagavond had op de kruising Zanddijk-Rijksweg te Kruiningen een ernstig verkeersongeluk plaats. De ar beider J. B. kwam van zijn werk uit de richting Ierseke en wilde zoo links afslaan op den Rijksweg naar Kruiningen. Hij bemerkte waarschijnlijk de uit Goes komende bus van den Autobusdienst Leendertse te laat en werd hierdoor gegrepen. Zwaar aan het hoofd gekneusd werd B. per militaire vracht wagen naar de woning van dokter Nieuwen- huyse te Kruiningen vervoerd, vanwaar hij later per Ziekenauto naar het Ziekenhuis in Goes werd vervoerd. De burgemeester van Kruiningen, in samenwerking met gemeentepolitie en mare chaussee maakte van een en ander proces verbaal op. De bus, waarmee het ongeluk is gebeurd, werd 's avonds vrij gegeven. Het was de z.g. schoolbus, waarmee de leer lingen der verschillende scholen uit Goes werden vervoerd. Bescherm Uw keel in dit venijnige weer door geregeld gebruik van de medicinale GtOOtt (Ingez. Med.) KONIJNENTENTOONSTELLING. SLUIS. Zaterdag en Zondag hield de ko- nijnenvereeniging „Ons Belang" een ten toonstelling in Café Wilhelmina. Er waren ongeveer 90 inzendingen. De vereeniging kan op een keurig ge slaagde tentoonstelling terugzien, hetgeen ook wel blijkt uit het aantal bézoekers, dat dit jaar 75 grooter was dan het vorige jaar. Dat de Sluische bevolking met de ver eeniging meeleeft blijkt wel uit het groote aantal eereprijzen dat dit jaar beschikbaar gesteld werd. De heer A. Coppens behaalde dit jaar het kampioenschap. De keurmeester, de heer R. van der Beke uit Maldeghem (België), kende de prijzen als volgt toe: Vlaamsche reus, haaskleur: Oude ram- G. J. de Smidt, le .prijs en eereprijs. Jonge rammen, G. J. de Smidt, 2e prijs. schen op de kade. De Duitsche matrozen lachten en zeiden, dat voor hen de oorlog is afgeloopèn. Kapitein Langsdorff zeide slechts, dat hij voldaan is. Verder wordt gemeld dat de Argentijn sche minister van marine, Scatto, een be zoek heeft gebracht aan de opvarenden van de „Admiral Graf Spee" in het immigran tenhotel, waar zij zijn ondergebracht. Of ficieren en minderen zullen op kosten van de Argentijnsche regeering geïnterneerd worden. De Argentijnsche regeering zal hun gewone gage betalen, met aftrek van de kosten voor huisvesting en voeding. Oude voedsters, G. J. de Smidt, 1 e prijs. Jonge voedsters, G. J. de Smidt twee le prijzen en eereprijs. Witte Vlaamsche reuzen: Jonge rammen, P. Clyncke, Ie prijs. Oude voedsters, Alois Tas, le en eereprijs. Jonge voedsters, Alois Tas, 1 e, 2e en eereprijs; K. J. van Taten- hove, le prijs en eereprijs; P. Clyncke, Ie, 2e en eereprijs. Nesten met voedster: Witte Vlaamsche reus, P. Clyncke, eereprijs; Black and Tan, A. Coppens, I e prijs en eereprijs. Nesten zonder voedster: Witte Weener, J. Bauer, 2e prijs. Witte Weener: Oude rammen, J. Leyse- naar, le prijs; J. F. Bauer, 2e prijs. Jonge Rammen, J. F. Doolaegi, le prijs; J. Leyse- naar, 2e prijs. Oude Voedster, J. F. Doo- laege, eereprijs. Jonge voedsters, J. F. Doolaege twee eereprijzen en één le prijs; J. Leysenaer, drie 2e prijzen. Castor Rex: Oude Ram, F. B. Quataert, le prijs. Jonge rammen, F. B. Quataert, le en eereprijs. Oude voedsters, F. B. Quataert, I e en eereprijs. Papilion: Oude ram, J. F. Bauer, 2e prijs. Oude voedster, J. F. Bauer, 2e prijs. New Sealand Red: Jonge ram, J. J. Ver- hage, eereprijs. Groot Zwart Zilver: Oude ram, J, F. Doolaege, 1 e prijs. Klein zilver: Jonge ram (zwart), A. Cop pens, le prijs. Oude ram (geel), J. Leyse- naar, 2e prijs. Jonge rammen, J. Leysenaar, le en eereprijs. Oude voedsters, J. Doolaege, le en eereprijs; J. Leysenaar, le prijs. Oude voedsters (bruin), J. Doolaege, le prijs. Hollanders (zwart)Jonge voedsters, René Dusarduyn, 1 e en eereprijs. Black and Tan: Oude rammen, A. Cop pens, twee 1 e en twee eereprijzen. Jonge rammen, A. Coppens, 1 e prijs. Oude voed sters, A. Coppens, 2e prijs. Jonge voedsters, A. Coppens, le, 2e en eereprijs. Pool (roodoog) Oude ram, A. Coppens, 2e prijs. Oude voedster, A. Coppens, 1 e en eereprijs. SLUIS. In de alhier gehouden vergadering van de plaatselijke afd. van de vereeniging „Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch Vlaan deren" zijn de aftredende leden de heeren A. Jongman, voorzitter, A. Ameele, penning meester en secretaris S. A. v. Hal, Ch. Her mans en F. Brandt, bestuursleden, herkozen. SLUIS. Zondagavond zijn in een Duitsche godsdienstoefening in de Nederlandsch Her- vorde Kerk alhier, geleid door ds. Fischer, een heer en dame uit het Protestantsche Vluchtelingenkamp door den doop in de ge meente opgenomen. Ds. Fischer die Herv. predikant van de Duitsche gemeente in Am sterdam is, was voor dezen dienst naar Sluis gekomen. Ds. Beukenhorst en den predikant van het Protestantsch Vluchtelingenkamp woon den den dienst bij. Na den doop werd staan de door de geheele gemeente een Duitsch lied gezongen. Deze plechtige dienst werd besloten met het „Onze Vader".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1