KRONIEK VAN DEN DA6 De prijsstijgingen in den groot- en den kleinhandel TEGEN DEWETl TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 18 DECEMBER 1939. No. 298. De rede van Ciano. „Rusland is niet in oorlog met Finland." „Critisch voor heden en verleden, wantrouwend voor de toekomst." De Koningin verleent gedurende het winterseizoen geen audiënties. Een gift van H.M. de Koningin aan het Ned. Róode Kruis. Groote bedrijvigheid in de haven van Delfzijl. De vergelingsziekte der suikerbieten. Ook het P.T.T-personeel krijgt identiteitsbewijzen. Hoogere kosten van levensonderhoud. O Graaf Ciano, schoonzoon van Mussolini, en minister vanbuitenlandsche zaken vein het fascistische Italië, heeft Zaterdag in de Kamer der fasci en corporaties te Rome, een uitvoerige uiteenzetting gegeven no pens de positie van Italië in het huidige Europa. De rede was geruimen tijd van te voren aangekondigd en in de geheele we reld wachtte men haar nieuwsgierig af. Italië vertegenwoordigt in de politieke in ternationale formule van thans don factor X, den grooten onbekende. Men zou zoo graag weten, of er niet alvast eenige ver moedelijke waarde aan toegekend mag worden. Zij, die verwacht hadden, dat de rede van Ciano ten deze eenige berekeningsmogelijk heid zou verschaffen, zullen zich teleurge steld voelen. De minister heeft veel gezegd, maar niet datgene, waaruit men met eenige zekerheid belangrijke gevolgtrekkingen zou kunnen maken. Zaken van groot gewicht, zooals de Russische inval in Finland en het aanbod van goede diensten van Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold, wer den niet eens aangeroerd. Misschien mag men aan dit negatieve feit een zekere waar de toekennen, een waarde, welke voor Duitschland niet voordeelig is, maar daar schiet men weinig mee op, nademaal deze onderstelling vóór Ciano's rede ook al be stond en nu geen positieve bevestiging heeft gekregen. De inhoud van de rede was feitelijk een uitgebreid historisch overzicht, dat op zijn manier wilde interpreteeren, hoe de oor log tusschen Duitschland en Engeland- Frankrijk is ontstaan. De nadruk werd hiarbij voortdurend gelegd op „den voor- uitzienden blik" van Mussolini, die 10 jaar geleden al zag aankomen, dat Europa op nieuw in een krijg zou storten, tenzij men den moed zou hebben, de constellatie zooals die door de vredesverdragen was gescha pen, grondig te herzien. Men heeft dezen moed niet gehad en zit nu met de gebak ken peren. De argumentatie, welke Ciano bezigde, was zonder eenigen twijfel pro-Duitsch. Uit dezen hoofde toont men zich in het Derde Rijk zeer ingenomen met de redevoering. Echter Ciano heeft ook duidelijk laten blij ken, dat Italië op een gegeven oogenblik ten aanzien van de Poolsche crisis, een „an dere waardeering" bezigde dan Duitsch land en van dat oogenblik af zich in zijn betrekkelijke neutraliteit heeft terugge trokken. Dit is ruim vier maanden geleden geweest, toen Ciano gelijk men zich zal herinneren een bespreking had met den Duitschen minister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, te Salzburg Destijds is over deze bespreking zoo goed als niets uitgelekt. Ciano onthulde thans, dat hij in opdracht van Mussolini had voorgesteld, een gemeenschappelijke verklaring af te geven, dat Duitschland en Italië, bezorgd over de toekomst van Europa, meenden, trots den grooten ernst van den toestand, alsnog een beroep op de „anderen" te moe ten doen, tot bijlegging der geschillen langs diplomatieken weg. Von Ribbentrop wilde hiervan echter niets weten en had hem (Ciano) uitvoerig uiteengezet, dat het voor zulk een actie reeds te laat was geworden. Hier openbaarde zich dus een „verschil van waardeering" van den toestand, dat zich blijkbaar tot op den dag van vandaag heeft gehandhaafd en kan verklaren, waarom Italië zich onzijdig meende te moeten hou den. Het wil slechts het Finsche volk op zijn verzoek helpen. Havas meldt uit Moskou: De Sovjetre- geering heeft niet geantwoord op het be roep ten gunste van een wapenstilstand en aanbiedingen tot, onderhandelingen, welke door de Finschen minister Tanner in een radioredevoering waren gedaan. Men betwijfelt zeer, of dit beroep een ander antwoord zal ten deel vallen dan dat, vervat in het Zaterdagavond door het Telegraafagentschap der Sovjet-Unie ge publiceerde communiqué, waarin opnieuw wordt betoogd, dat Sovjet-Rusland niet in oorlog is met Finland, daar het een ver drag van vrede en vriendschap heeft geslo ten met de Finsche „volksregeering". Het Russische standpunt blijft aldus ongewij zigd. De Russen gaan voort te betoogen, dat zij niet optreden tegen het Finsche volk, doch integendeel dat volk op zijn verzoek helpen zich te ontdoen van de kliek van Mannerheim en Tanner, welke een instru ment zou zijn, waarvan Groot Brittannië en Frankrijk zich willen bedienen, om in Noord-Oost Europa oorlog te ontketenen. De Engelsche arbeidersleider over de houding zijner partij. Attlee, de leider der Engelsche Arbei ders partij, heeft in een conferentie in Durham gesproken over de vredesdoelein den van de Arbeiderspartij en daarbij ge zegd, dat deze precies moet weten, welke houding z\j zal innemen. Haar leden moeten zich wachten voor de verkeerde voorstel ling, dat zij steun hebben verleend aan de nationale regeering. Hij voegde hieraan toe: „Wij steunen niet de nationale regeering, doch wij steunen haar houding tegen agressie. Wij steunen dit land tegen agressie, doch moeten U er aan herinneren, dat wij nog steeds zeer cri tisch zijn met betrekking tot het verleden der regeering, critisch voor het heden en wantrouwend voor de toekomst. Het is voor ons essentieel, zoo spoedig mogelijk aan de zen oorlog een eind te maken, zoodat wij een duurzamen vrede kunnen hebben. Wij zijn voornemens, de wereld vrijheid en so ciale rechtvaardigheid te verzekeren. Geen goed vakvereenigingsman kan isoliationist zijn en dat is mijn antwoord aan diegenen, die vragen, waarom wij ons mengen in continentale zaken". DE GOEDKOOPE KERSTPAKKETTEN VOOR GEMOBILISEERDEN. Wie van de gelegenheid gebruik wil maken, tegen het goedkoope tarief een Kerstpostpakket aan gemobiliseerde vrien den of verwanten te zenden, zij er aan herinnerd, dat deze pakketten op 18, 19 of 20 December a s. ter post dienen te wor den bezorgd Wie na den 20sten zijn pak ket ter verzending aanbiedt, moet weer het volle tarief betalen en riskeert bo vendien, dat zijn pakket den geadresseer de niet tijdig voor Kerstmis bereikt. De grootmeesteres en de grootmeester van het huis van Hare Majesteit de Konin gin alsmede de chef van het militaire huis van de Koningin maken bekend, dat Hare Majesteit besloten heeft, gedurende dit winterseizoen geen audiënties te verleenen. Het ligt daarom niet in de bedoeling van Hare Majesteit de Koningin dat aanvragen van eerbiedige opwachting, dankbetuiging, voorstelling en aanbieden van verzoek schriften door dames noch door civiele per- sonn noch door militairen worden inge diend. Van officieele zijde meldt men ons, dat door H M. de Koningin een bedrag van 1500 is verstrekt aan het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis als blijk van hoogstderzelver belangstelling in de hulp van het Roode Kruis aan Finland op hu manitair gebied. Het haventerrein voor onbe voegden afgesloten. In de haven van IJmuiden is Zaterdag avond uit Rotterdam een drijvende kraan aangekomen, welke werd gesleept door de „Argus" van L. Smit en Co De kraan is bestemd voor Delfzijl en zal binnendoor de tocht voortzetten Er worden in de komende dagen nog meer kranen uit Rotterdam verwacht, op weg naar Delf zijl, waar ze dienst zullen doen in ver band met de groote scheepvaartdrukte, welke daar als gevolg van den interna tionalen toestand heerscht Naar wij voorts vernemen wordt de toegang tot het Delfzjilsche haventerrein met ingang van heden voor onbevoegden definitief gesloten. Alleen zij, die dringen de werkzaamheden aan de haven hebben te verrichten of uit hoofde van hun be roep toegang tot de haven wenschen, kunnen zich ter bekoming van een toe gangsbewijs (havenpas) welke voorzien moet zijn van een pasfoto, wenden tot den detachementscommandant der Ko ninklijke marechaussee te Delfzijl Voor de havenarbeiders en bootwerkers is een speciale regeling getroffen door de N V. Stuwadoors Maatschappij Een onderzoek wordt inge steld voor bestrijding en voorkoming der ziekte. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, nebben de Nederlandsche suikerfabrieken, zoowel de coöperatieve fabrieken als de centrale suikermaatschappij te Amsterdam, een belangrijk bedrag ter beschikking ge steld van het instituut voor suikerbieten teelt te Bergen op Zoom, teneinde een on derzoek in te stellen ter voorkoming en ter jestrijding van de vergelingsziekte der sui kerbieten, welke ziekte in de laatste jaren een vrij belangrijke schade aan den suiker- bieten-oogst heeft toegebracht. Hoewel de ziekte vermoedelijk intermitteerend op treedt en dus voor volgende jaren niet we der terstond tot belangrijke vermindering der oogsten behoeft te leiden, acht men de zaak toch van zoodanig belang, dat een af zonderlijk, goed opgezet onderzoek nood zakelijk wordt geacht. Het bestuur van het instituut te Bergen op Zoom heeft in over leg met de directie stappen gedaan, ten einde de medewerking van een bekend des kundige te verkrijgen bij de uitvoering van het onderzoek. (Ingez. Med.) Nederland kweekt piloten. Op het internaat Ypenburg wordt een aantal leerlingen der zeevaartschool opgeleid tot vlieger met M-brevet. Tijdens de practische lessen ontvangen de aspiran-tvliegers nauwkeurige aanwijzigen van den instructeur Evenals het. personeel der Ned Spoor wegen zal binnenkort ook het P. T T.- personeel van identiteitsbewijzen worden voorzien. Op deze identiteitsbewijzen zal een pasfoto worden aangebracht Voor den buitendienst zullen deze bewij zen beperkt worden tot de ambtenaren en tot het personeel op arbeidscontract voor zoover dit min of meer geregeld dienst doet. Naar men weet worden deze identiteits bewijzen verstrekt in verband met het gevaar voor spionnage De aanleiding hiertoe was de ontdekking van de uni- formen-smokkelzaak in het Oosten van ons land. RESTITUTIE MOTORRIJTUIGEN BELASTING VOOR GEVORDERDE AUTO'S. De minister van Financiën heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de K.N.A.C. en den A.N.W.B. om aan houders van motor rijtuigen, welke in de periode van 13 tot 16 Nov. 1.1. werden gevorderd, restitutie van motorrijtuigenbelasting te verleenen van 15 Nov af inplaats van 1 Dec. af zooals thans op grond van vroegere ministerieele beschikkingen geschiedt. Diegenen, wier motorrijtuigen in Nov. werden gevorderd, kunnen derhalve slechts restitutie verkrijgen voorzooveel de motor- rijtuigenbelastingkaart nog geldig is voor de maand December 1939 en volgende maanden. De restitutie geschiedt, onder overlegging der belastingkaart, op de kantoren, waar de betaling hepft plaats góvonden. Het centraal bureau voor de -statistiek pu bliceert indexcijfers van groothandelsprij- zen berekend op basis 1936 1938= 100. Doordat het algemeen indexcijfer van Aug. 1939 practisch gelijk is aan dat van de basisperiode, geven deze indexcijfers een scherp beeld van de huidige algemeene prijsstijging in den groothandel. Er moge wel de aandecht op worden gevestigd, dat de prijzen in den groothandel in het aige- meen sneller en sterker stijgen dan de kleinhandelsprijzen Aug. 1939 November 5 Dec 12 December Plantaardige voedingsmiddelen 92,9 101,5 105,3 106,2 Dierlijke voedingsmiddelen 101,3 124,5 122,7 118,6 Totaal voedingsmiddelen 113,6 114,4 112,6 96,8 130,5 133,4 137,0 Afgewerkte producten 101,8 117,2 117,5 117,6 118,4 119,4 119,5 Indexcijfers van kleinhandels prijzen van voedingsmiddelen. Wat het verkoop van de kleinhandelsprij zen betreft geven de volgende gewogen in dexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig in zicht. In de berekening zijn prijzen opgeno men van aardappelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en krui denierswaren. De uitgaven voor genoemde artikelen tezamen omvatten 87 pet. van de totale uitgaven voor voeding. (Augustus 1939 100.) Aug. 1939 Sept. Oct. Nov. 5 Dec. 12 Dec. 100,0 101,5 106,4 108,7 108,7 108,7 Geschatte indexcijfers kosten van levensonderhoud. Thans worden voor de eerste maal eenige' geschatte indexcijfers van de kosten van le vensonderhoud voor gezinnen met een inko men van minder dan 1.800,- per jaar, gepubliceerd. Voortaan zullen deze index cijfers wekelijks worden medegedeeld. De cijfers worden op heele eventueel halve punten afgerond. (1938 100). Aug. 1939 Sept. Oct. Nov. 12 Dcc- 98,5 100,5 103 104 104 ;>},'>,.:»Iiii;l;i;iiiiHii:!,ilUHiiUi: Naar het Engelsch van MARTIN POBLOCK. 18). De man, die nu sprak, was iemand, die er een zeer gevestigde en naar hij zelf met trots verklaarde origineele meening op nahield over het onderwerp, waarvan heel Londen den mond vol had. „Dat is alles goed en wel", zei hij, „maar het zal wel hun eigen vervloekte schuld zijn! Dat kan haast niet anders! En als het hun eigen schuld, is, nou, dan krijgen ze, wat ze verdienen, dat zeg ik maar! Bureau cratie! Daar zit het 'm in bureaucratie!" „Ik ben het niet met u eens, meneer", zei de andere man. „Nee, ik ben het niet met u eens! Ik heb al heel wat in mijn leven ge reisd en ik vind de Engelsche politie een van de allerbeste corpsen van de wereld. Goeden nacht, meneer!" De andere man draaide zich om en verliet de bar. Hij droeg avondkleeding, doch geen hoed of overjas. Hij logeerde op het oogenblik in „Alsace". Hij ging met de lift tot de derde etage en liep door de met zachte tapijten bedekte gang naar zijn kamer. Daar gekomen zette hij zich aan de schrijftafel in den hoek bij het raam en haalde uit een afgesloten leeren koffertje, dat op het schrijfblad stond, een dik zwart boek, dat eveneens afgesloten was. Hij ontsloot het boek een dagboek sloeg het met voorzichtige, bijna liefde volle vingers voor zich op tafel open. Hij begon nu in het boek te schrijven. Hij lachte in zich zelf. HOOFDSTUK XI. Een dagje aan den boemel.' Christopher Llewellyn De'ath Vayle, die zich nog steeds in preventieve hechtenis bevond, moest den 23sten Juni voor rechter Malpas in Herron Street verschijnen. Het was snikheet buiten de gerechtszaal, doch het was nog veel heeter in de ge rechtszaal, waar een zoo dicht opeen ge pakte menschenmenigte zat, dat Jane met hem van meening was, dat ook Frens- ham langzamerhand den dieperen zin begon te grijpen van de uitdrukking „stikvol", welke zij tot nog toe altijd voor een jour nalistieke vrijheid gehouden had. Terwijl rechter Malp&s vlug en recht vaardig met een nagelklinker afrekende, die het linker oog van zijn vrouw bont en blauw geslagen had, vielen er twee vrou wen achter in de zaal in zwijm en werden uit de zaal gedragen. „Oef!" zei Jane tegen zich zelf. „Wat een hitte!" Een oogenblik kreeg zij een raar gevoel in haar hoofd en ook haar oogen schenen niet heelemaal in orde te zijn. De stoffige vensters, de dorre gele eik, de ban ken met de starende gezichten, de balda kijnen en rechter Malpas en zijn griffier, de bank der verdachten en de bank der ge tuigen alles te zamen begon gedurende één verschrikkelijk oogenblik te zwaaien, de contouren vervaagden en schenen in een dansenden nevel door elkaar heen te loo- pen. Jane kneep haar oogen stevig dicht en nam zichzelf geestelijk even geducht onder handen. Langzaam sloeg zij haar oogen weer op en slaakte een zucht van opluch ting. Het evenwicht van haar omgeving scheen weer hersteld te zijn. „Oef!" zei Jane nogmaals en liet hierop een van haar bekende O's volgen. Als de dieren konden spreken, zou den ze meer kwaad dan goed van ons vertellen. Achter in de rechtszaal had zij plotseling in een der openstaande deuren de in het grijs gekleede, blonde figuur van Nicholas Revel in het oog gekregen. Zij had Nicholas Revel sinds den avond van den 9den Juni niet meer gezien. Den lOden had zij haar vader zijn naam hooren noemen. Hij was volgens hem de door den hemel gezonden getuige, die de tegen Christopher ingedien de aanklacht van moord ongetwijfeld te niet zou doen. Nog steeds had zij haar va der niet verteld, dat zij hem al eens ont moet en zelfs met hem gesproken en ge geten had. Al dikwijls had zij haar vader daarover in vertrouwen willen nemen, doch nog iederen keer was zij daarvan weerhou den. Ofschoon de twee moorden na den ge- welddadigen dood van Henry Beecham dui delijker dan eenig bewijs aangetoond had den, dat Christopher Vayle niet de moorde naar van Henry Beecham geweest kon zijn, was Jane er nog lang niet zoo zeker van wat de officieele opvatting zou zijn, indien de getuigenissen, welke Christopher van alle blaam gezuiverd hadden, nu volkomen valsch bevonden werden. Hoewel zij Hector Frensham kende, zoo als niemand anders hem kende, was het een open vraag voor haar of hij van een der gelijk schokkend nieuws uitsluitend en al leen als particulier zou kennis nemen. Doch hoe hij er ook op mocht reageeren, hinde ren zou het hem in ieder geval en hij had (Jane zuchtte) al zorgen genoeg aan zijn hoofd! Bovendien herinnerde Jane zich iederen keer, wanneer zij voelde dit ver wonderlijke geheim niet langer voor zich te kunnen houden, dat zij den zonderlingen redder van Christopher een belofte had ge daan. Sinds de beschuldiging van moord inge trokken was, had zij eiken dag Nicholas Revel's komst tegemoet gezien, of althans verwacht dat hij haar zou opbellen. Doch eiken dag opnieuw was zij ja, teleurge steld, dat was het woord. Zij had zijn num mer in telefoongids opgezocht, maar had het niet kunnen vinden. Er stond geen en kele Revel met één L. in, zelfs niet eens een Reveil met de voorletter N! Zij was een paar dagen later zelfs zoo ver gegaan „Sa- varin" op te bellen om te probeeren of zij het adres uit George los zou kunnen krij gen. Hij sprak toen met een veranderde stem en was naief genoeg om zich in te beelden, dat deze nu onherkenbaar was! Doch George wist het niet, of wilde het niet weten. Garage „de Ster", waar zij het weer een paar dagen later op precies de zelfde manier probeerde, wist het positief, maar wilde het even positief niet zeggen. Men gaf haar daar zeer netjes te verstaan, dat aan niemand adressen van cliënten werden verstrekt, tenzij de cliënten daar toe machtiging gegeven hadden. En Jane had hiermee genoegen te nemen. Natuurlijk had zij er al aan gedacht het adres aan dien slaafschen Scott te vragen, doch voorzich tigheid had haar daarvan teruggehouden. Scott was iemand die te dicht in haar va ders buurt was. Bovendien zou navraag bij Scotland Yard mogelijk, zoo niet wezenlijk, gelijk staan met trouwbreuk. En un was hij hier en zij vroeg zich af, waarom hij geko men was. Dit zou zjj gauw genoeg gewaar worden. De nagelkl'nker kwam, er met een boete en een berisping af. Rechter Malpas gaf een ruk aan zijn ze tel, rommelde even in zijn papieren en leun de toen achterover, terwijl hij zijn vinger toppen tegen elkaar plaatste. Onder hem sprak de griffier tegen den geüniformden deurwaarder, die schreeuwde. Nauwelijks was de echo van zijn gebrul vergaan of Christopher Llewellyn De'ath, vierde baronet, maakte voor het eerst van zijn leven zijn entrée in de verdachten- bank. Jane keek naar hem en voelde hoe een huivering van vreugde, welke on danks zijn smadelijke situatie niet on vermengd was met trots, haar doortrilde. Ook merkte zij de nerveuze agitatie van al les wat vrouw was rondom haar. Zij vond dit echter niet erg. Christopher, bleek als hij daar stond en sober gekleed bijna te sober, dacht Jane was zoo door en door echt! De distinctie van zijn gelaatstrekken en de grandeur van zijn athletische. gestalte vielen niet te loochenen. Voor het eerst was Jane het nu met Christopher eens, die geheel en al uit vrijen wil geweigerd had in afwachting van deze openbare terecht zitting onder borgtocht in vrijheid gesteld te worden. Het was nu zoo doodstil in de overvolle zaal, dat Jane haar hart kon hooren bonzen. Zij keek recht voor zich uit en kon, zonder haar hoofd te bewegen, zoo wel Christopher als den magistraat zien. Zij schenen, vreemd, doch ongetwijfeld karak teristiek genoeg, de eenige onbewogen per sonen in déze zaal te zijn Christopher bleek en ernstig voor zich uit starend, Mal pas tanig geslepen, wijs e'n uiterst zakelijk. De dagvaarding werd voorgelezen één lange nergens onderbroken dreun, waarvoor Jane zich niet de moeite getroostte ook maar een enkel woord op te vangen. Na een oogenblik pauze begon het ongearticu leerde gemompel opn'euw, doch dit keer duurde het slechts kort. In antwoord hier op zei Christopher Vayle met een vaste stem: „Ik beken". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5