jes at De steunregeling voor de oesterkweekers. LAATSTE BERICHTEN Ruwe, Roode Handen Duitsche kruiser door Britsche torpedo getroffen en gezonken. )AG. fmig. ltingen i. c. Ged. Staten antwoorden op de vragen van den heer Dekker. Engeische verliezen aan het front. De „Sanyo Maru" door de Engelschen vrijgegeven. DE DUITSCHE LADING WAS REEDS VóóR DEN OORLOG VERKOCHT. Roemeensche petroleum voor Duitschland. Een jaar lang 300 wagons per dag. DUITSCHE MIJNEN AAN DE ENGELSCHE OOSTKUST. Twee kinderen door het ijs gezakt en verdronken. MIDDELBURG, De bemanning van de „Graf Spee". Een deel geïnterneerd. ENGELSCHE ONDERSCHEI DINGEN. Het Prinselijk Paar schenkt 1000 aan het Ned. Roode Kruis. GEVAARLIJKE MESSENSTEKER LEGT BEKENTENIS AF. Hij stak fietsende meisjes in den rug. SPORTNIEUWS BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN er en leerd.) aterdag. 7,40% 75.57% 4,21 31,16 1,8 Med.) Redactie) SURG, op U noodig, chen die pd willen sen of er luia". Sen, over- Irkleeren, pen, kop alle s op- heel wat Lcht 3, |oon 803. NIJS, efoon 50. btraat 49. :f aan den ■centiaren; lerman en tuin te te 57 cen- fte Rilland- ain, Voor- 1 5, groot |ffenhande- I 7, groot Colpaart 1050,—. |rstraat 27, :hter groot de Wilde, groot 73 jke Maat- te Rilland- Arsenaal" r 53 centi- sn geb. P. «f de tijd", idianadorp tpaar Vos Man en voor 65- rrouw is 97, zgn lueht- wat langer g op meldt ze in den er niet ge en als men d heeft...? dagen van de jumbo's rwegen in weer haar n de Dom- even, van grjjpen, dat En ze ver- ■en en tien In de vergadering der Prov Staten van 21 Nov werd door den heer Dekker een motie voorgesteld van den volgenden in houd; „Hebben Gedeputeerde Staten kennis ge kregen van de groote ontevredenheid welke heerscht onder een belangrijk deel der kleine oesterkweekers te Yerseke, welke voor hun pannenteelt geheel van de steunregeling zijn uitgesloten en daar door gebrek hebben aan het allernoodig- ste, zooals voedsel en brandstof? Zijn Ge deputeerde Staten bereid de belangen de zer nijvere volksgenooten bij de Hooge Overheid te bepleiten?" De motie werd in handen van Ged Staten gesteld, ten einde daaromtrent zoo mogelijk in de eerstvolgende openbare vergad ering van antwoord te dienen Zij hebben een onderzoek ingesteld, en schrijven thans aan de Prov. Staten o.m het volgende: Aangezien het gebruik van pannen als collecteurs voor het oesterbroed een zeer ruime werkgelegenheid opent, is, toen door het optreden van de muiltjesslak (slipper limped) de mogelijkheid ontstond om het panoesterbedrijf weer tot nieuw leven te wekken, deze gelegenheid door het gemeentebestuur van Yerseke aange grepen ter bestrijding der werkloosheid. De werkloozen te Yerseke waren zon der meer niet in staat dit bedrijf uit te oefenen, omdat men daartoe noodig heelt: I ongeveer 20,000 pannen; 2. bedrijfskapitaal voor kalk, vaarloon, puthuur, grondhuur, enz. en 3 leeftocht voor één jaar. Pannen en kalk zijn door het gemeente bestuur in huurkoop verstrekt, aanvanke lijk tegen kostprijs, later met een verhoo ging van 6 per jaar voor rente, admi nistratie en risico-dekking. Door samenwerking tusschen rijk en gemeente werd het eerste jaar voor iede- ren werklooze, die zulks wenschte, in den leeftocht voorzien, doordat werd toege staan, dat iemand, die in eigen pannen werkte, als werklooze mocht blijven stem pelen, terwijl na dat eerste jaar een rege ling wordt toegepast, analoog aan die voor landarbeiders, volgens welke voor iedere 1000 pannen het steunbedrag met 0,50 wordt verminderd Voor hen, die hierdoor of om andere redenen buiten den steun vallen, is een leenbankje in het le ven geroepen, dat onder verband van den oogst van oesterbroed zoo noodig weke- Hjksche bedragen van 7,50 tot 10 ver strekt, waardoor gebrek aan het allernoo- digste voor betrokkenen is uitgesloten. Het resultaat van het eerste jaar was goed, van het tweede en derde jaar slecht, van het vierde schitterend, maar de oor logstoestand heeft alle verwachtingen den bodem ingeslagen. Teneinde na het derde jaar voortzetting van het pannenbedrijf mogelijk te maken, is op voorstel van het gemeentebestuur door den Minister van Economische Zaken een éénmalige steunuitkeering toegekend van 1 cent per pan, berekend over het aantal pannen, dat ieder in 1938 heeft uit gezet, mits hij er in 1939 minstens evenveel heeft uitgezet. Deze wijze van berekening week af van hetgeen was voorgesteld, nl om de uitkeering te berekenen naar het kleinste van de aantallen pannen, die ie der in 1938 en 1939 heeft uitgezet. Aangezien het vooral onder de kleine pannenboertjes nog al eens voorkomt, dat iemand die in 1938 bv. 10 000 pannen heett uitgezet, er door breuk heeft verloren en deze niet door nieuwe heeft aangevuld zoodat hij er in 1939 bv. slechts 9,000 heeft uitgezet, zijn door deze afwijking van het voorgestelde sommigen gedupeerd. In het bijzonder onder deze menschen bestaat inderdaad grooteontevredenheid, nu zij, ingevolge de Crisis-steunbeschikking 1939 (Pannenleggers) niet in aanmerking konden komen voor een steunbedrag van 1 per 100 dakpannen, aangezien, als ge zegd, in de steunbeschikking is bepaald dat slechts steun wordt verleend, indien de pannenlegger in het seizoen 1939-1940 ten minste hetzelfde aantal dakpannen als collecteurs van oesterbroed heeft uitgezet als in het seizoen 1938-1939. Deze bepaling is echter in de steunbe schikking opgenomen, teneinde het leggen van dakpannen als collecteurs van oester broed te bevorderen, om op deze wijze voor de oesterkweekers meer broed be schikbaar te krijgen en teneinde in het al gemeen de oestercultuur leven in te bla zen. Er zijn nu van de ongeveer 250 pannen- leggers circa 50 pannenleggers, die in het loopende seizoen minder dakpannen heb ben uitstaan dan in het seizoen 1938-1939. Deze pannenleggers konden krachtens de steunbeschikking niet voor steun in aan merking komen. De bedoeling van de steunregeling, is door de pannenleggers wel eens verkeerd uitgelegd. Men dacht, dat slechts bedoeld was om de pannenleggers tegemoet te komen in de verliezen, welke zij het vorige jaar hadden geleden. Dit nu is, zooals hierboven is uiteengezet, slechts ten deele juist. Er is naar gestreefd het den pannenleggers mogelijk te maken we derom pannen uit te zetten, doch boven dien is er naar gestreefd de pannenleg gers te prikkelen niet hun bedrijf in te krimpen, doch dit op hetzelfde niveau te houden als in het vorige seizoen. De Minister van Economische Zaken heeft vo orts bepaald, dat deze steun slechts éénmaal zal kunnen worden ver leend en het is begrijpelijk, dat er onder de pannenleggers eenige moeilijkheden zijn gerezen. Nu een zoo groot aantal menschen bui ten de steunregeling zijn komen te vallen heeft de Minister van Economische Zaken intusschen alsnog aanleiding gevonden goed te keuren, dat aan de van steun uit gesloten pannenleggers een tegemoetko ming wordt verleend over de door hen in het seizoen 1939/ 40 uitgezette pannen e" welke eveneens bedraagt 1,per 100 pannen. Op deze wijze zijn de uitgestotenen dus toch nog geholpen. Tenslotte zouden wij nog het volgende willen opmerken. Dat er nu, ondanks deze toch waarlijk niet onbeduidende steunmaat regelen, toch nog ontevredenheid heerscht bij sommigen, heeft twee oorzaken 1. Het oesterbedrijf is zeer riskant en vormt een sterke tegenstelling met het be staan van een arbeider, die naast zijn we kelijksch loon de zekerheid heeft var werkverschaffing en steun. De pannenboer loopt dus gevaar, dat hij na een jaar van hard werken en ontbering zijn hoop ziet vervliegen door slechten oogst of lage prijzen, een ervaring, die hij als arbeidei niet geleerd heeft te dragen. Bovendien if de arbeider gewend zijn inkomsten per week te best.eden en valt het een panoes- terkweeker moeilijk het bedrag, dat hi voor zijn pannenbroed ontvangt, over het geheel jaar te verdeelen. 2. Sommigen meenen, dat, nu de over heid begonnen is te steunen, deze ook ver plicht is daar mee voort te gaan, terwij] het, zooals te begrijpen is, slechts het doel is geweest de werkloozen op dreef te hel pen naar een eigen, zelfstandig bestaan. Nog kan worden opgemerkt, dat, ware de oorlog niet tusschenbeide gekomen, de pannenboertjes door de genomen maatrege len volledig op dreef waren geholpen. Mocht echter de oorlog aanhouden, dan zal moe ten blijken, of hun voortbestaan mogelijk is. Momenteel is daaromtrent nog niets te zeggen Wij zijn van oordeel, dat met het voor afgaande de door den heer Dekker ge stelde vragen afdoende zijn beantwoord en dat daaruit evenzeer volgt, dat, althans voor het oogenblik, voor eenig optreden onzerzijds geen aanleiding bestaat. Wi stellen U derhalve voor, deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. De speciale correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger in Frankrijk meldt, dat de Britsche strijdkrachten, die thans een sector van de Maginotlinie onder Fransch commando bezet houden, hun eer ste verliezen hebben geleden. Tijdens nacht patrouilles tusschen de Britsche en de Duit- sche voorposten vielen de eerste dooden en gewonden. Het terrein is hier oneffen en beboscht en tusschen de pijnboomen en in holten leggen zoowel de Engelschen als de Duitschers kleine landmijnen. De patrouil les, die na het vallen van het donker rond sluipen, loopen door die mijnen voortdurend gevaar. MOTORRIJDER TEGEN BOOM GEREDEN EN OMGEKOMEN. Zondagmorgen ontdekten eenige kerk gangers te Helvoirt (NB.) het lijk van een jongeman, dat langs den weg in een greppel lag. Bij nader onderzoek bleek het een inwoner uit het dorp te zjjn ge naamd W. K. Deze jongeman, electricien van beroep, was Zaterdagavond per motor naar zijn werk geweest, om eenige her stellingen te verrichten aan het lichtnet. Hij schijnt laat huiswaarts te zjjn ge keerd, daar het ongeval door niemand is opgemerkt. Men vermoedt namelijk, dat hij met den motor in de bocht! van den weg is geslipt en in botsing is gekomen met een boom en daarna in de sloot is geslingerd. Men vond hem, liggende in de greppel onder zijn motorfiets, met een wonde aan het hoofd. Men neemt aan, dat hy, be wusteloos geworden door de botsing, 'door de koude is bevangen, en op deze wijze den dood heeft gevonden. Het kwaret uit ,,de moord van Raemsdonck", het aardige schimmenspel, dat tijdens de vroolijke Kerstmarkt in de zalen van den Haa gschen Kunstkring wordt opgevoerd. De Britsche admiraliteit heeft vanmorgen het volgende communiqué uitgegeven: „De secretaris der admiraliteit deelt me de, dat Z. M.'s duikboot „Ursula" rappor teert, dat zq Donderdag 14 December j.l. een Duitschen kruiser van de Keulen-klasse aan de monding van de Elbe tot zinken heeft gebracht. De kruiser werd beschermd door zes Duitsche torpedojagers". De schepen van de Köln-klasse hebben een waterverplaatsing van 6000 ton en zijn bemand met 571 koppen. Tot deze klasse behooren ook de „Koenigsberg" en de „Karlsruhe". Zaterdagmorgen heeft het Japansche s.s. „Sanyo Maru", geladen met Duitsche ma chinerieën en stukgoed, de haven van Rot terdam verlaten. Zooals men zich zal herinneren, zou het schip reeds op 9 December van Rotterdam naar Japan vertrekken. De lading kon door de Engelschen als contrabande beschouwd worden, zoodat men moest afwachten wat er zou gebeuren wanneer het schip de En- gelsche controle zou passeeren. Er was een langdurig diplomatiek contact geweest tus schen de Japansche en de Engeische auto riteiten. De Japansche autoriteiten waren van meening, dat de lading niet als contra bande kan worden beschouwd, omdat zij reeds voor het uitbreken van den oorlog gekocht en betaald was. Het uitvaren van het Japansche schip was dan ook niet bedoeld zoo verklaarde men nu om een precedent te scheppen en een directen aanval te doen op de Engeische controle maatregelen. De „Sanyo Maru" is door de Engelschen aangehouden en na 24 uur vrij gegeven. De Engelschen bevonden, dat de lading door Japansche waarborgen gedekt was. Dr. Clodius, de leider der Duitsche econo mische delegatie is te Boekarest terug gekeerd ter beëindiging van de econo mische onderhandelingen met Roemenië. Zooals men weet, zyn deze onderhande lingen sinds ongeveer vier weken gaande. Men verwacht, dat heden een nieuwe aan vullende overeenkomst zal worden onder teekend, welke voor het volgende jaar de basis der Roemeensche uitvoeren naar Duitschland zal vaststellen. De Beide delegaties zijn in beginsel tot overeenstemming gekomen over de volgen de punten: le. Vaststelling van een nieuwe marken- koers met betrekking tot de Roemeensche munt, op een basis van 46 lei voor 1 mark voor aankoopen en 47 lei voor 1 mark voor verkcopen. 2e. Roemenië zou zich verplichten in het jaar 1940 een hoeveelheid van 1,200,000 ton petroleum te leveren, hetgeen neerkomt op ongeveer 300 wagons per dag. De productie van Roemeensche petroleum heeft d't jaar 6,200,000 ton bedragen, maar men verwacht, dat de productie in den loop van 1940 veel geringer zal zijn. o By de monding van de rivieren Tyne en Tees van de Engeische Oostkust bevinden zich Duitsche mijnen. De admiraliteit heeft Zaterdagavond de scheepvaart op de hoogt' gesteld van den omvang van dit gebied, dat gevaariyk is voor het verkeer ter zee. Te Betterwird nabij Dokkum (Fr.) zijn Zondagmorgen een achtjarig zoontje en een twaalfjarig dochtertje van den landbouwer Hoitsma door het ijs gezakt van een slootje in de nabijheid van de ouderlijke woning, waar zij aan het spelen waren. De ouders, die dé kinderen na horten tijd misten, gingen fcóéken. 2ij zagen in het ijs een gat, waarin een mutsje van eeh dei* kinderen dreef. Men slaagde erin de kinde ren door dit gat op te halen. Een dokter kon slechts den dood bij beiden constatee- ren. De lijkjes zijn naar de ouderlijke woning overgebracht. Voor Pro Juventute. De collecte tijdens de voorstelilngen van de film „Boefje" in de Electrobioscope heeft 47,84 ten bate van Pro Juventute opge bracht. De correspondeent te Montevideo van de „New York Times" meldt, dat de kapitein van het Duitsche schip „Tacoma" in hech tenis is genomen, omdat hij zonder verlof met zijn schip is uitgevaren. De manschap pen van de „Graf Spee" aan boord van de „Tacoma" zijn geïnterneerd. De Duitsche legatie te Montevideo zegt, dat de kapitein en de bemanning van de „Graf Spee" in twee sleepbooten op weg zijn naar Buenos Aires. Zij verwachten, dat Argentinië hen zal behandelen als overle venden van een gezonken schip, terwijl Uruguay hen zou interneeren. Volgens on ze inlichtingen zou hét grootste deel der bemanning zich aan boord van „Tacoma" bevonden hebben. Een communiqué van de Britsche admi raliteit behelst, dat ter erkenning van de dappere en succesrijke actie van de „Ajax'"' „Achilles" en „Exeter" tegen Se „Graf Spee" de koning commodore Henry Har- wood heeft benoemd tot commandeur in de „Order of the Bath" en de kapiteins Farry (Achilles"), Woodhouse (Ajax) en Bell (Exeter) tot ridders van deze zelfde orde. Commodor Harwood werd met in gang van 13 December, den dag van den slag, bevorderd tot den rang van schout bij nacht. In de dagorder van de admirali teit wordt hulde gebracht aan den moed en het optreden van officieren en minderen van het eskader. in korten tijd weer gaaf, PUROL zacht en blank door (Ingez. Med.)) Van officieele zijde meldt men ons, dat door het Prinselijk paar een bedrag van 1000 is verstrekt aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis als blijk van zijn belangstelling in de hulp van het Roode Kruis aan Finland op hu manitair gebied. Zooals gemeld heeft Vrijdagavond nabij Gorcum een moordaanslag plaats gehad Een op den weg naar Hardinxveld fietsend meisje werd door een haar achterop raden de jonge man met een mes in den rug ge stoken Eenige dagen tevoren had zich een dergelijk geval te Hoog Blokland voor gedaan Nog Vrijdagavond heeft de politie te Gorcum een jongen aangehouden Deze. de 16-jarige G. van T. heeft tegenover den commissaris van politie Zaterdagmorgen 'n volledige bekentenis afgelegd. Hij ver klaarde, dat door hem niet alleen de aan slag Vrpdagavond op mejuffrouw v d Pijl is gepleegd, maar ook die te Hoog- Blokland de vorige week Den nacht voordat hp te Hoogblokland den aanslag pleegde, had hij te Arkel in gebroken en een gouden horloge en een dolkmes gestolen Met het dolkmes heeft hy het meisje in Hoogblokland gestoken. De jongen is waarschijnlijk niet geheel toerekenbaar, daar hy zijn slachtoffers in het geheel niet kende en dus niet uit wraak gehandeld heeft. JONGEN OP ONBEWAAKTEN OVER WEG DOOR TREIN GEGREPEN. Zondagmorgen is op den onbewaakten overweg de Majm bij 'èoest een doodelijk ongeluk gebeurd. De 14-jarige Van Hoornen uit Baarn naderde op zijn rijwiel gezeten den over weg gelijktijdig met den Dieseltrein uit Baarn De jongen zag den trein niet en werd gegrepen. Hij was op slag dood. o- AUXODIEVEN LIETEN HUN BUIT ÏN DEN STEEK. Zondagavond is in de Nieuwe Doelen straat te Amsterdam een nieuwe perso nenauto, eigendom van een dokter in de hoofdstad, welke eenigen tijd geparkeerd stond, ontvreemd De politie stelde een on derzoek in en mocht er in slagen na en kele uren den wagen op te sporen Uit Haarlem was nl bericht ingekomen, dat al daar een nieuwe auto, waarvan de portier knoppen beschadigd waren, onbeheerd was aangetroffen Blijkbaar heeft men dus weer te doen met een geval van baldadig heid, waarbij het hoofdzakelijk te doen is om op andermans kosten gratis een auto tochtje te maken 43STSO STAATSl 4»TK>lli. (Trekking van beden). 5000: 11875 1000: 6766 15372 400: 7415 13697 20754 200: 1177 100: 5121 8323 10409 16507 1368 5024 - 2000: 1922 VOETBAL. WEDSTRIJDUITSLAGEN Z.V.B. Zaterdag. Adspiranten. R.C.S.Walche ren 40. R.C.V.Vlissingen B 31. Afd. C. Steensche Boys 1Hontenisse 2 6—0. Afd. D. Sluis 1Braakman Boys 1 82. KORFBAL. Z.K.B. De wedstrijduitslagen van Zaterdag: Afd. H: Swift II—Swift III 4—1. Afd. m: Madjoe III—VKV 0—5. A UTORENWAGEN RIJDT IN HET PUBLIEK. Vijf dooden. Tijdens de autorennen van het „circuit" Copec" nabij Santiago de Chili (Zu d-Ame rika) is de coureur José Prieto met zpn wa gen uit de baan gevlogen en te midden van het publiek terecht gekomen. Vpf perso nen kwamen om het leven en verscheidenen werden gewond. Middelburg. Bevallen: P. N. Nonnekes geb. van der Welle, d. Overleden: P. Vos 78 j. wed. van A. L. Kampman; C. Kalle 84 j. wedn. van D. Heinsen; C. J. van Zuijen 84 j. vrouw van S. Sanderse. Goes. Ondertrouwd: J. M. Assies, 25 jr. j.m. en A. van de Waardt, 24 jr. j.d. te Vlaardingen. J. Dijksman, 22 jr. j.m. te Heerenveen, laatst te Goes en W. Huisman, 21 jr. te Hee renveen, laatst te Goes. Overleden: W. Wattez, 62 jr. e.v. A. van Heemst. M. E. van den Broeke, 30 jr. Domburg. Van 916 Dec. Bevallen: M. Vreke, geb. Geertse d. Ondertrouwd: J. Huibregtse 26 j. jm. te Westkapelle en J. Maranus 20 j. jd. Getrouwd: L. Bimmel 23 j. jm. en P. van Rotten 22 j. jd. te Oostkapelle. Oostbapelle. Van 10—16 Dec. Overleden: W. de Kam 7 j. jd. overl. te Middelburg. Rotterdam, 18 Dec Veemarkt. Aanvoer totaal 3520; vette runderen 1245 .vette kalveren 212; nuchtere kalveren 18 schapen en lammeren 1441; varkens 604 Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 78 2e kw. 62; 3e kw. 4050; vette ossen le kw. 72; 2e kw. 62; 3e kw. 4050; vette kalveren le kw. 135; 2e kw. 115; 3e kw. 8595; varkens (levend gewicht) le kw. 65; 2e kw. 64; 3e kw. 62; schapen le kw. 43; 2e kw. 38; 3e kw. 33; lammeren le kw. 50; 2e kw. 45; 3e kw. 38 Prijzen per stuk. Schapen le kw. 26; 2e kw. 20; 3e kw. 15; lammeren le kw. 19; 2e kw. 15; 3e kw. 10. Vette koeien en ossen, aanvoer zeer groot, handel kalm, prijzen le kw. koeien en ossen iets hooger, overigens onveran derd; pr. koe 84 cent; pr. os 76 cent Vette kalveren, aanvoer iets ruimer, han del vlot, prijzen zeer hoog; pr. 145 Scha pen en lammeren, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen onveranderd Varkens,, aan voer korter, handel vlug, prijzen hoog; pr. tot 66 cent. Eenige partijen schapen voor export ver kocht. AardappelenBrielsche Eigenheimers 22,25; Zeeuwsche Eigenheimers 1,80 2; Zeeuwsche Bonte 2,702,90; Zeeuw sche Blauwe 2,702.90; Eigenheimers Blauwe 1,902; Brielsche Drielingen 1,701,90; Bintjes 1,802; Bevelan ders 1,902; Zandaardappelen 3,20— 3,30 met matigen aanvoer, trage handel- Vlas-aanvoer: 4890 kg blauw, schoon; 4650 kg wit Zeeuwsch; 3100 kg Groningsch. Door de hooge monppolieheffingen is de markt ontwricht. Er werd zoo goed als niets verkocht.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3