GEMENGD NIEUWS Drang naar feitenkennis in de Ver. Staten. Brieven uit Amerika. Het uit zich in velerlei vorm en gedaante. DE CHINEESCHE TROEPEN MELDEN SUCCESSEN, WOLFAARTSDIJK INGEZONDEN STUKKEN NIEUWE UITGAVEN. WAAR IS WERK? AGENDA AANBESTEDINGEN AGENDA VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN AGENDA. (Van onzenNew-Yorkschen correspondent),. Amerikanen houden van feiten. Zij hou den niet van be oogen, van debatteeren van sentimentaliteit in het gesprek. Deze liefde voor het feit heeft in onze. Eu- ropeesche, oogen prettige en eigenaar dige gevolgen En deze beide meestal te gelijkertijd. Neem de Amerikaansche boe ken Het is enorm zooveel als er hier verschijnt Wie zelf veel belangstelling voor boeken en voor lezen heeft wordt er wel eens wanhopig onder: ik zou dat al lemaal wel willen lezen, maar als ik tol een boek op de duizend nieuwe kom zal het veel zijn. De belangrijkste Amerikaansche boeken houden zich met de feiten bezig Het zijn documentaire boeken. Ze behandelen één van de zooveel-maal-tienduizend on derwerpen die den mensch van heden in teresseeren Ze zün bijna altijd uitstekenJ en heel dikwijls waarlijk meesterlijk ge schreven. Enorme hoeveelheden feiten, zóó meegedeeld dat fantasie en sentimentali- teir er met bij te pas behoeven te komen al zün die feiten dan meestal fantastisch genoeg, al zijn ze zelfs ook wel bij na der inzien en zonder dat wellicht de schrij ver dat bedoeld heeft fantasie Zoo sterk is hier de dorst naar feiten, dat, ter bevrediging van dien dorst, onrecht wordt gepleegd met voorbedachten rade. In slechte kranten met groote oplage en in tienderangs tijdschriften worden leu gens opgedischt onder de saus van „heusch-gebeurd". Er verschijnen hier meer dan een dozijn detective-magazines stampvol met heusch-gebeurde crimineel- crimineele geschiedenissen. Negen en ne gentig negen-tiende procent daarvan is uit het duimpje gezoge, maar de illusie dat het echt waar is maakt deze p'kante spij ze eerst rechts makelijk Daarom wordt met het stalen gez'cht, sommigen Ameri kanen eigen, de echt-waar-saus er bp op geschept Maar dit is een terre'n dat, hoe uitgestrekt ook, niet belangrijk is. Be langrijk is het terrein der goed-geschreven meesleepende feiten-literatuur, die het midden houdt tusschen journalistiek en wetenschap Wie dan ook de kunst er nog bij wil halen mag dat doen. Ik weet nog nooit waar de kunst begint en waar zp ophoudt Een goed stuk journalistiek is dikwijls meer kunst dan een slechte ro man. Maar dat mogen de menschen uit zoeken die daar den tijd en het geduld voor hebben Wanneer zij het uitgezocht hebben zijn we trouwens toch weer aan andere standpunten, inzichten en „waar den" toe. Wat niemand behoeft te betwijfelen of te bestudeeren is, dat de boeken die hier verschijnen grootendeels feitenboeken zijn Dat zij een bepaald tastbaar, onderwerp behandelen, een politiek verschijnsel, een socialen misstand, het leven van een be langrijk man, een historische gebeurtenis, vreemde landen en volken. Het boek dat hier op het oogenblik het grootste succes heeft is „The Crapes of Wrath", van John Steinbeck. De oplaag heeft het half mil- lioen overschreden. Om een voorbeeld te noemen: de stadsbibliotheek van San Francisco heeft er honderd exemplaren -van Die zijn voortdurend allemaal in handen en bovendien staan er sinds de inschrijving, nu reeds gedurende bijna een jaar, altijd driehonderd adspirant-lezers genoteerd. Men zou dit boek een roman kunnen noemen Een boerenroman uit het armste boerenleven van de Vereenigde Staten. Maar: het behandelt feiten Fei ten over de armoede, de levensverhoudin gen, de nijpende ellende van deze aller armsten Het zijn deze feiten die geen fan tasie noodig maken om u met spanning, mededoogen, verontwaardiging dit, be trekkelijk kleine boek in één adem te doen uitlezen. Het is een klacht en een aan klacht Het heeft ongedachte gevolgen: po litieke strijd, publieke verontwaardiging, hevige protesten tegen zoo goed als hevige protesten naar aanleiding van het boek. Wie iets belangrijks uit de huidige Amerikaansche literatuur wil lezen mag het niet overslaan Wanneer hij er maar bp wil bedenken, dat de tijdgenoot niet kan uitmaken wat „klassiek" zal worden dat „klassiek" bovendien een heel groot woord is en dat het heel wel mogelijk is dat „The Crapes of Wrath" over een jaar voor 68 cent in alle drogisterijen op de tafel met gelegenheidsaanbiedingen ligt: een massa-graf (waar dit zij terloops gezegd de niet zoo haastig gebakerde voor weinig geld veel goeds kan opdel ven). The „Grapes of Wrath" is een voorbeeld van half „literaire" half „documentaire" lectuur; die de Amerikaansche zucht naar het feit bevredigt op zulk een wijze dat de schrijver er millionnair van wordt Tot de groote documentaire successen be- hooren verder: „Days of our Years", van Pierre van Paassen, die oorspronkelijk een Nederlander is. (Het boek begint in óns Gorinchem, waar vader van Paassen do- miné moet zijn geweest), „Not Peace but a Sword", van Vincent Sheean en Gün- thers, ook in Nederlandsche vertaling ver schenen „Inside Asia". Deze boeken zijn zoo goed en zoo boei end geschreven, er komen zooveel feiten in voor die onze belangstelling hebben, hun auteurs weten zooveel en ze weten het op een zoo smakelijke wijze te ver tellen, dat al deze successen volkomen verklaarbaar zpn Dat sommige van dit soort boeken oppervlakkig zpn is een op merking, die zelfs van den kant der schrij vers geen tegenspraak zal ontvangen. Zij pretendeeren geen wetenschappelüke diep te. En de geleerden die, overigens meer ten onzent dan in Amerika, uit hoofde van deze oppervlakkigheid, op dit soort literatuur neerzien, moeten maar uitma ken wat beter is: een oppervlakkig boek, dat niettemin leerzaam is in zekeren zin, dat véél gelezen wordt of een niet-opper- vlakkig boek, dat niet gelezen wordt. Ik waag mij niet aan een oordeelvelling daarover. Derhalvehet Amerikaansche publiek dorst naar feiten en de boeken die er ge schreven worden komen aan deze begeer te tegemoet. Zij doen dat niet om aan die begeerte tegemoet te komen, doch hier is een natuurlijke wisselwerking tusschen den schrijvenden en den lezenden Ameri kaan Dat wil natuurlpk niet zeggen, dat het niet-documentaire boek hier géén suc ces zou hebben, of dat zulke boeken hier niet zouden verschijnen. Maar wèl wil dit zeggen, dat zelfs het groote deel der niet- documentaire boeken toch altijd iets doen leeren: hetzij dat zij dit doen doör in een bepaald historisch tijdperk te spelen, het zij doör in wezen een of andere ideologie aan de orde te stellen, hetzij op andere wijze het contact met de interessante wer kelijkheid, historisch of contemporair, be waren Wanneer hier al eens binnenhuis jes-litteratuur verschijnt, dan heeft dat binnenhuisje meestal een zeer reëele om geving, of dan is het het middelpunt van bepaalde stroomingen, die breeder en rui mer zijn dan al of niet versmade liefde of soortgelijke ziele-roerselen. Niemand zal willen ontkennen, dat populaire Ameri kaansche romans^ zooals die van Pearl Buck of zooals hetl welbekende „Gone with the wind" niet tevens een zeer dui delijke documentatie bevatten, de eerste van een buitenlandsche, de tweede van een historische samenleving Een roman als „Christ in Concrete", dat geschreven is door den Amerikaanschen metselaar Pie- tro di Donato (ik beveel hem u ten zeer ste aan), heeft naast de particuliere ge schiedenis zijner personen, een sociale en ideologische strekking, die onmisken baar documentair is. Zoo mag gerust ge zegd worden, dat alle vormen van serieu ze Amerikaansche letterkunde in nauw verband staan met het leven der mensch- heid, in welken vorm of faze ook en dat zich ook hier de Amerikaansche voorkeur voor het feit openbaart Dat deze eeredienst aan de feitelijkheid wel op dwaalsporen moet leiden, behoeft geen betoog. Duidelijke fouten zpn daar evenzeer het gevolg van als een graad van oppervlakkigheid die door geen veront schuldiging meer is goed te praten Wat Günther bijvoorbeeld in zijn „Inside Asia" over Nederlandsch-Indië schrijft, raakt soms kant noch wal en er is een streven naar populariseering van niet-te-popula- riseeren onderwerpen, die wel eens be lachelijk aandoet. Zoo leidt bijvoorbeeld het verlangen om „the story", de feiten geschiedenis, van alles en nog watj te vernemen, naar boeken die „the story" der wijsbegeerte, of „the story" der Roomsch- Katholieke kerk (willen) vertellen Dat zulk streven op een dwaze mislukking moet uitloopen is duidelijk. En dat hier de spanning en de goede stijl en de op zich zelf respectabele handigheid, belezen heid en feitenkennis der schrijvers geen verontschuldiging kan zijn, is evenzeer vanzelfsprekend De behoefte aan feitenkennis doordringt het geheele aspect der Amerikaansche sa menleving. Zij komt tot uiting in de re clame, zoo goed als in literatuur, in de journalistiek, in de flim, in het tooneel In de meeste advertenties wordt verteld waarom een bepaalde chocolade-reep. een bepaald soort brood of een bepaalde drank goed voor de gezondheid is. Het fabrica- 'tieproces 'wordt beschreven Feiten uit de grootwording van de fabriek, de historie van het bedrijf vormen den tekst der ad vertenties. Wij kunnen hier veel films zien korte bijfilms meestal die een bepaald historisch feit of proces in beeld brengen Maar ook groote films, zooals bijvoorbeeld die met Paul Muni over Zola en Pasteur, zijn in wezen documentaires. Tooneelstukken die op het oogenblik groot succes op Broadway hebben zijn: „Little Foxes", Tobacco Road, „The American Way". Zij schilderen alle 'n bepaald sociaal milieu en brengen zeer bepaalde sociale problemen voor het voetlicht. De Ame rikaansche journalistiek is een feiten- journalistiek als geen andere Bij de goede kranten en tijdschriften leidt dit tot een vorm van welingelicht zijn en scherpe formuleering die den vakgenoot tot groo te bewondering dwingt. Bij de slechte kranten liedt dit tot een vorm van sen satie-journalistiek, die diepen afkeer wekt. De honger naar het feit is kenmerkend voor de Vereenigde Staten en het Ameri kaansche volk. In wezen is het: honger naar kennis En dus een respectabel en verheffend verschijnsel. Het is of dit jon ge volk gevoelt dat het door te werken en te zwoegen aan zijn jonge land te kort gekomen is aan de cultuur, waarop an dere landen en werelddeelen prat gaan. Deze drang naar weten komt op verschil lende wjjzen tot uiting: zoowel in de be kende, al-maar fotografeerende toeristen, die in den kortst mogelijken tqd Europa „doen" als in een schitterende, verbluf- fend-knappe en veelzijdige boekenproduc tie, die trilt van leven en werkelijkheids zin; zoowel in de overvloedige, drukke ad vertentiekolommen, als in die typisch- Amerikaansche gewoonte om „quizzes" te organiseerenhet stellen van vragen aan lezerskring of radio-gehoor, wedstrijden in kennis van feiten en namen Zoowel in de brandende belangstelling voor techni sche, industrieele en menschelijke won deren als in de snobbishe pralerij met een „ontwikkeling", die opgedaan wordt uit tijdschriftartikelen. Op allerlei wijzen en in allerlei vormen uit zich de Amerikaan sche feitenhonger, soms kinderlik be lachelijk of sensationeel: soms treffend van ernst en welgemeendheid; dikwijls bewonderenswaardig in het resultaat, doch ONBETROUWBARE GELEIDERS. Een aannemer had de onvoorzichtigheid om met 2100 gulden op zak in Amsterdam de bloemetjes buiten te zetten. Hij kwam terecht in een café in de binnenstad, waar hij de serie borrels completeerde door nog anderhalve flesch port leeg te drinken. Tegen sluitingstijd kwam hij zoodanig onder den invloed van alcohol, dat de café houdster, die gezien had, dat de man veel geld bij zich had, het niet verantwoord vond hem alleen naar huis te laten gaan. Zij zette hem in een auto en als begeleider gaf zij hem haar broer mee. Deze man en diens vriend zouden een oogje in het zeil houden. Erg betrouwbaar bleken de begeleiders echter niet te zijn. Toen de aannemer diep in den nacht thuis kwam, merkte zijn vrouw, die hem opwachtte, dat al het geld verdwenen was. De broer van de caféhoudster stond gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank terecht wegens diefstal. Reeds denzelfden nacht had de politie hem gearresteerd. Het geld had hij verstopt in een voetbalschoen. De officier van justitie eischte wegens diefstal anderhalf jaar gevangenisstraf. Vervolgens stond de vriend van den vorigen verdachte terecht. Deze man had tweehonderd gulden ten geschenke aange nomen van zijn vriend. Ook hij werd den zelfden nacht gearresteerd, doch na korten tijd in vrijheid gesteld. Tegen hem vorderde het O.M. wegens heling een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak 2 I December. TELEGRAFISCHE GELUKWENSCHEN NAAR DE OVERZEESCHE BEZITTINGEN. In verband met de verlaging van het minimum aantal woorden der nationale tele grammen van 20 tot 10, zoodat een nationaal telegram reeds voor f 2,kan worden ver zonden, heeft het bijzonder tarief voor Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen voor Ne derlandsch-Indië, Suriname en Curasao enz. geen zin meer en zijn de vroegere Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen in dit verkeer afge schaft. Wie een telegrafischen gelukwensch naar deze bestemmingen wil zenden, kan dat thans doen als nationaal telegram. De tele graafdienst voegt bij zulke telegrammen kosteloos een dienstaanwijzing, ingevolge welke Kerst- of gecombineerde Kerst- en Nieuwjaarswenschen voor zoover mogelijk op 23 December, en Nieuwjaarswenschen zoo veel mogelijk op 30 December aan de ge adresseerden worden uitgereikt. Het verdient aanbeveling, telegrafische Kerstwenschen voor deze bestemming uiter lijk 21 December, Nieuwjaarswenschen uiter lijk 28 December ter verzending aan te bieden. VIER DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN BRAZILIë Bij Pante Nuova di Minas (Brazilië) is een vliegtuig bij de landing neergestort en in brand gevlogen. De inzittenden kwamen om het leven. Het waren de minister van opvoeding van denjStaat San Paulo, een majoor en andere passagier en de piloot. MEISJE LIEP TEGEN VRACHTOUTO OP. Gisteren is tet Zoetermeer het achtjarig meisje O. tegen een vrachtauto geloopen. Het kind werd zoo ernstig gewond, dat zij spoedig overleed. Te Tsjoengking ontvangen berichten ma ken melding van belangrijke vorderingen door de Chineesche troepen na hun aanval len op het front van de Blauwe rivier die Donderdagmorgen begonnen zijn. In het Noorden van Hoenan hebben de Chineesche troepen verscheidene strategische punten rondom Jotsjau heroverd na een krachtigen aanval. In het Zuidoosten van Hopei heb ben de Ch neezen Soengjang en andere strategische punten heroverd, waardoor de Japansche strijdkrachten in Toengtsjeng geïsoleerd zijn en de Chineesche troepen de controle krijgen op het wegensysteem, dat de provincie Hoei verbindt met de wegen van Hoenan en Kiangsi. Negenhonderd Ja- panneezen zijn gedood in Soengjang, waar de Chineezen ruim 400 mitrailleurs buit maakten. De Japanneezen moesten in wan orde terugtrekken uit Poesji in de richting van Sienning, achtervolgd door de Chinee zen. DS. HUGENHOLTZ VEROORDEELD WEGENS BELEEDIGING VAN HET OPENBAAR GEZAG. De Rotterdamsche rechtbank heeft giste ren veroordeeld den 51-jarigen predikant J. B. T. Hugenholtz uit Ammerstol wegens het schrijven van een artikel in een nummer van Kerk en Vrede, hetwelk beleedigend werd geacht voor het openbaar gezag, tot f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis, met vernietiging van de stukken van overtui ging. ER LAG EEN SUIKERBIET OP STRAAT. Op den nieuwen verkeersweg onder de gemeente Heinenoord reed gistermorgen de 25-jarigen ongehuwde militair K. uit Oud Beyerland per motorfiets in de richting Rotterdam, toen hij ter hoogte van Heinen oord over een op den weg liggende suiker biet reed. Hij sloeg eenige malen over den kop en bleef zwaar gewond liggen. Eenige oogenblikken laten is K. aan de opgeloopen verwondingen gestorven. Britsche consul-generaal. Bij K.B. is de Keer E. G. Cable erkend en toegelaten als consul-generaal van Ket Britsche rijk te Rotterdam, voor de pro vinciën Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. KLOOSTERMAN. in diepste wezen ontroerend en verhef fend en wijzend op een cultureel niveau, dat respectabel van omvang en hoogte is E. (buiten verantwoordelijkheid der redactie) EEN KORTE VERKLARING. De rede van den heer Bolkestein, onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, gehouden op de jongste jaarver gadering van de Vrijz. Dem. Bond, heeft, terecht, veler aandacht getrokken, en zal in de eerste tijden nog herhaaldelijk onder werp van discussie zijn. Ook, en vooral, in onze kringen. We menen te mogen aannemen dat de krantenverslagen juist zijn, daar in de vele uitvoerige overzichten, die gegeven zijn geen noemenswaardige verschillen voorkomen in wat dat deel van de rede betreft, dat onze bijzondere interesse heeft: het standpunt van den heer Bolkestein tegenover de openbare school. Wanneer we dit standpunt kort zouden willen aangeven, dan mogen we concluderen, dat de heer Bolkestein, onze Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: le. de openbare school niet langer in de eerste plaats wil zien als de school voor „geheel de natie", als de school van de overheid, zoals uitdrukkelijk nog is vastgesteld in de jaren 1917 en 1920 toen de z.g.n. pacificatie wetgeving bij het onderwijs onder zo goed als algemene instemming tot stand kwam 2 e. de openbare school wenst te maken tot een school van een bepaalde rich ting, die niet langer kan zijn de school van art. 19 der L.O. wet, „welke voor alle kinderen zonder on derscheid van godsdienstige gezind heid toegankelijk" is, doch slechts voor een deel der kinderen, evenals elke bijzondere school; 3e. „de aanhoudende zorg voor het on derwijs" speciaal voor wat betreft het financiële deel niet langer ge heel en al wil toevertrouwd zien aan de overheid, doch voor een deel wil afwentelen op de schouders van „de belangstellenden", dat zijn in de eerste plaats de ouders der school gaande kinderen. Hoewel we het eens zijn met de redactie van het Algemeen Handelsblad van 1 De cember 1939, dat de persverslagen nog aan leiding geven tot het plaatsen van ver schillende vraagtekens, toch menen we, dat een vierkant stelling nemen tegenover de grondgedachten van de redevoering van den heer Bolkestein voor zo ver deze de positie van het openbaar onderwijs betreft, nu reeds niet achterwege mag blijven. De openbare school houdt op overheids- school te zijn, zodra zij is een richtingsschool, al zij dan die richting de christelijk-huma- nistische; de openbare school houdt op openbare school te zijn in de zin van overheidsschool, wanneer zij op één lijn geplaatst wordt met Prot.-Christelijke en de R.K. school; de wettelijke positie van de openbare school, zoals die historisch is gegroeid en bij de grondwetsherziening van 1917 en de daarop steunende onderwijswetgeving van 1920 en latere jaren nogmaals nadrukkelijk is vastgelegd, hetwelk voorwaarde was voor de totstandkoming van de pacificatie, zou worden losgelaten en de financiële gelijk stelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs omgezet in een absolute gelijkstelling, die feitelijk zou inhouden een opheffen van het openbaar onderwijs; terwijl daarenboven het afwentelen van een deel der lasten, die onderwijs en op voeding met zich meebrengen, van de over heid op de schouders der ouders van de schoolgaande kinderen, ten gevolge moet hebben een achteruitgang van het onderwijs in zijn geheel, en in zeer sterke mate voor dat deel van onze bevolking, dat de minste financiële draagkracht heeft: een verarming van het onderwijs, juist voor de meest be- hoeftigen. En dat juist in deze tijd, waar in alle andere landen gevoeld wordt, dat het meest nodige in de toekomst zal zijn een goed onderlegd volk, in alle rangen en standen geschikt, om de wederopbouw van al het verwordene ter hand te nemen! Nog is het niet de tijd, op dit moment, tot in onderdelen de gedachten van den heer Bolkestein te ontleden. De komende onderwijsdebatten in de Staten-Generaal zullen wellicht gelegenheid geven, de mening en de plannen? van den Minister Bolkestein te leren kennen. Doch we vonden het nodig nu reeds te doen weten, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs, verenigd in het Lande lijke Comité voor de Openbare School, zeer zeker zo sterk mogelijk stelling zullen nemen tegenover de koersverandering, die de heer Bolkestein meende te moeten opgeven. We menen op dit ogenblik te moeten volstaan met deze korte verklaring. Het Bestuur van Het Landelijk Comité voor de Openbare School. DE DONKERE WEG. Het is mij meermalen opgevallen, dat 's avonds wanneer de trein van 12,03 bin nenkomt de geheele Nieuwe Vlissingsche weg totaal in het donker is d.w.z. dat er niet één straatlantaarn brandt. Gaarne zag ondergeteekende dat bijv. om de twee of drie een lantaarn zijn licht liet schijnen op den donkeren weg om even- tueele ongelukken te voorkomen. Hoogachtend, C. v. d. H. VERGADERING van den RAAD der Gemeente MIDDELBURG, op Woensdag, den 20 December 1939, des namiddags te 2 uur, ter behandeling van de onderstaande zaken: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Benoeming tijdelijke leeraren Avond school voor Nijverheidsonderwijs. 3. Benoeming leden Bestuur Godshuizen. 4. Wijziging Algemeens Politieverorde ning. 5. a. Hernieuwde stemming over het amendement Portheine nopens wij ziging der schoolgeldverordening voor de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, b. (eventueel) voorstel tot wijziging dierzelfde verordening. 6. Nader besluit tot medewerking aan ver betering Oude Vlissingsche weg. 7. Vaststelling gemeenschappelijke rege ling nopens luchtbescherming op Wal cheren. 8. Beslissing omtrent instandhouding open bare centrale 7e klasse-school. 9. Intrekking beroepschrift nopens ver goeding ex art. 101 (oud) L.O.Wet 1920. 1 0. Nader voorstel tot rooiïng van boomen. 11. Verkoop en erpachts-uitgifte gemeente grond Korendijk. 12. Verhuring Langeviele-vest voor ijsbaan. 13. 14e Wijziging Gemeentebegrooting 1939. 14. Aanschaffing materialen voor klein- kameroven Gasfabriek. Middelburg, den 15 December 1939. De Burgemeester, DE BORDES. De districts-Arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; Noord- en Zuid- Beveland; Schouwen en Duiveland zendt ons de volgende opgaven. Binnenland. EDE (Geld.) bekwaam wagenmaker; dad., loon en reiskosten n.o.t.k., voor onbepaal- den tijd. AMSTERDAM voor cafetaria: ongehuwde spoelers en piccolo's, leeftijd boven 18 jaar; aanvangsloon f 7,50 per week plus kost, in diensttreding zoo spoedig mogelijk. UTRECHT voor edelsmidse zilverforceur; dad., loon n.o.t.k., voor onbep. tijd, schrifte lijke sollicitaties met opgave van loon, reis kosten worden vergoed. BREDA 2 eerste klas verwarmingsmon teurs; f 0,63 per uur, voor onbep. tijd, schriftelijke sollicitaties. NIJMEGEN 3 steenhouwers, goede vak lieden voor zand- en hardsteen; indienst treding en loon n.o.t.k., voor plm. 56 maanden. AMSTERDAM bekwaam tricotagewever; dad., stukloon plm. f 30,p. w. BUSSUM voor blindeninstituut, assistente in de huishouding, leeftijd 35 jaar, moet liefst reeds in een inrichting werkzaam zijn geweest; loon f 40 per mnd; tegen 1 of 15 Januari a.s. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de plaatselijke Organen der Arbeidsbeurs. „De andere wereld", roman door M. H. Székely-Lulofs. Bekroond als 51e deel met den tweeden prijs in de voor de Salaman derreeks (reeks van de beste oorspronke lijke en vertaalde romans) uitgeschreven prijsvraag» Verschenen bü N.V. Em. Queri- do's Uitg. Mij. te Amsterdam. „Onderstroom", een bundel schetsen door Willy Strijt. Teekeningen van D. Vis. Een boekje, geschikt voor voordrachtkunste naars en allen die „korte" literatuur zoe ken. Uitgave N.V. Hollandia-Drukkerij te B a a r n. MA 18 Dec. 14,30 h. ten Gem. huize te Goes door B. en W. van Goes; on derhoudswerken der Gem. gebouwen voor het jaar 1940. Zie Middelb. Crt. 12 Dec. '39. MA 18 Dec. bureau Gem. Werken, Stads- schuur te Middelburg: 't lood gieters- smids, en sleeperswerk aan- en in gemeente gebouwen; de leve ring van zand en grint enz. Zie Middelb. Crt. 11 Dec. 1939. WO 20 Dec. te 11 uur in de Abdij te Mid delburg, namens Ged. Staten van Zeeland: het onderhouden enz. van de Provinciale Wegen en aanlegplaat sen in Zeeland, gedurende de jaren 1940, 19441 en 1942, ingaande den 1 Jan. 1940. Zie Middelb. Crt. 15 Nov. 1939. Dec. 19 Koudekerke, Hofsteedje, v. d Harst. 19 Goes, Huizen, Van Dissel. 20 Vlissingen, Huizen, Paap en v. d. Harst. 20 Serooskerke, Inspan, v. d. Harst. 20 Goes, Inboedel, Van Dissel. 22 Westkapelle, land, Loeff. Jan. 4 Wolphaartsdijk, Inboedel, Jonkers. o MIDDELBURG. ZA 16 Dec. Coöperatieve Revue „Wie de schoen pastTholen en Van Lier, Schuttershof. ZO 17 Dec MA 18 Dec. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. dr. K. M. Slotboom te A'dam, St. Jo ris, 20,15 h. DI 19 en WO 20 Dec. Verg. Prov. Staten van Zeeland; 10 uur. GOES ZA 16 en ZO 17 Dec. Vogeltent. van Zang en kleurkanaries; Slot „Ostende". MA 18 Dec BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 15—DO 21 Dec. „Alaska" en Monte-Carlo", 20,00 h. ZO 15,00 h. matinée. CITY, Middelburg VR 15—DO 21 Dec. „Kom je ook op de Races?" en „Ko ning der Onderwereld", 20.00 h. ZO 15,00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 15, ZA 16, ZO 17 en DI 19 Dec. „De Bruigom in Angst" en „De School van Eer", 20,00 h. ZO 15,00 h. „De Bruigom in

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7