«ZEELAND» STADSNIEUWS VLAAMSCHE KR0NIJK STOOM WAS SC HER IJ MIDDELBURG BIOSCOPEN RECHTSZAKEN TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres, voor beter werk (Ingez. Med.) GOEDE EN GOEDKOOPE VOEDING. De afdeeling Middelburg van de Ned Ver. van Huisvrouwen organiseert ieder jaar in December een middag, waar de leden hun bakprestaties kunnen toonen. Aan die leden die het mooiste en smake lijkste gebak hebben bereid worden dan prijzen toegekend Zoo is ook gisterenmiddag weer een als altijd gezellige bijeenkomst gehouden in de voorzaal van Sint Joris. Naast de tafel met feestgebak, was een tweede geplaatst, waar op flikkerende comfoorlichtjes gezellige pannetjes ston den te pruttelen. Aan den wand hingen groote kleurige kaarten, waarop men kon lezen hoe de verschillende voedingsmidde len zijn samengesteld speciaal ook in ver band met hun gehalte aan vitaminen De afdeelingsvoorzitster, mevrouw A. M. LomanVan Nieuwenburg heeft er op gewezen, dat de zes verschillende gerech ten op die tafel zoodanig zijn bereid, dat ze niet alleen goedkoop en voedzaam, maar ook smakelijk zijn, hetgeen de aanwezi- zelf door proeven konden constateeren In de stamppotten waren aardappelen ge mengd, die met schil en al zijn gekookt met boerenkool of andijvie Als armoede en voedselschaarschte aan onze deuren gaan kloppen, dienen de huisvrouwen en allen, die iets met de voedselvoorziening te maken hebben zich nu reeds op dezen noodtoestand te hebben ingesteld. Men moet van alles profijt trekken en niets mag meer verloren gaan. Men mag met 't afkook- water geen voedingsstoffen meer in het riool laten verdwijnen en mag niet langer kooken dan noodig is om geen vitaminen te verspillen Men moet en kan er voor waken, dat het kind aan voedingsstoffen krijgt wat het behoeft en dat kan zelfs voor een zeer kleine beurs ook als het voedsel schaarsch wordt, indien de wen ken van de moderne voedingscommissie in acht worden genomen In dit verband noemde spr. de groote waarde van mos selen, waarvan een schaaltje met gebak-» ken mosselen en recepten met boekjes aanwezig waren Dan waren er het vol korenbrood, stamppotten, vruchtenbrood van gedroogde en gemalen vruchten en kaasplakken, die goed gebakken de plaats van vleesch bij warme maaltijden kunnen in nemen Nog wees spr. op het nieuwe tijd schrift „Voeding" ep wel speciaal op een artikel over het zgn. „Oslo ontbijt voor kinderen, zooals dat in de Noordelijke lan den wordt gebruikt Het bestuur zal aan ieder, die belang stelt in een en ander gaarne inlichtingen verstrekken, dit geldt ook voor niet-le den der afdeeling Nadat de genoemde gerechtep geproefd waren, hebben de leden bij stemming uit gemaakt welke taart, cake of pudding, in gezonden door leden, eerste, tweede, derde of vierde prijs hadden verworven Tenslotte konden alle mede loten om genoemde producten te bemachtigen Het een zoo wel als het ander geschiedde on der vroolijken kout en het werd voor de aanwezige huisvrouwen een genoegelijke middag AANSCHAFFING MATERIAAL KLEINKAMEROVEN GASFABRIEK. Bij raadsbesluit van 24 Mei werd een cre- diet verleend voor den bouw van een nieu wen klein kameroven met vier kamers in de Gasfabriek. Naar het zich laat aanzien zal in begin 1940 met den betreffenden bouw-een aan vang worden gemaakt. Tijdens dezen bouw zal een der oude ovens I of IV in gebruik worden gesteld om met de in gebruik zijn de oven II de gasproductie op peil te hou den. Is de nieuwe oven III ingebouwd, dan mag worden aangenomen, dat zij met oven II bij gebruik van goede gaskolen geduren de ongeveer 4 jaar in het huidige gasdebiet zal kunnen voorzien, zonder dat ver nieuwing van den bovenbouw behoeft plaats te vinden. Mochten echter onverhoopt geen of onvoldoende buitenlandsche kolen meer kunnen worden ingevoerd en zou dus ge werkt moeten worden met Hollandsche ko len met een belangrijk lagere opbrengst, dan zal het noodig zijn naast deze ovens ook een der ovens I of IV in gebruik te nemen, vooral wanneer door optredende petroleum- schaarschte het gasdebiet nog zou toene men. Waar echter de toestand van de geheel afgeschreven ovens I en IV zoodanig is, dat deze geen langeren levensduur meer heb ben dan hoogstens één jaar, is het ten zeerste gewenscht en alleszins verantwoord om thans reeds de noodige maatregelen te treffen, dat de voor de vervanging van een der ovens I of IV door een oven met 8 ka mers van gelijkwaardige constructie als de nieuwe oven III en dus met dubbele capa citeit, benoodigde materialen worden be steld en bij aankomst alhier worden opge slagen. Langer wachten vergroot de moge lijkheid van stagnatie in de levering, nog afgezien van de te betalen prijzen en min dere kwaliteit der materialen. B. en W. ver zoeken den Raad mitsdien een crediet van naar raming 20.000 voor aankoop van de benoodigde materialen. DE BUSLICHTINGEN. In de buslichtingen der stadsbussen is een wijziging gekomen en wel is de vierde bus lichting en kwartier vervroegd, zoodat deze gebeurt tusschen 19,20 en 20,00. Vooral met het oog op de nachtpostverbinding is deze lichting van groote beteekenis. MIDDELBURG. CITY. Kom je ook op de races? Dick Powell heeft de ups en dows van de Amerikaansche revue films ten volle medegemaakt. Hij was langen tijd de „first lover" en tallooze zwijmelende „sweet- songs" bracht hij uit. Zijn succes bleek het best uit de vele carricaturen die van hem verschenen en de soms rake humoristische nabootsingen van zijn wat zoetelijke ver schijning op het witte doek. Zijn beste tijd heeft hij gehad. Dat men hem thans weder in humoristische films een eerste rol laat spelen, bewijst echter dat hij niet als zoo velen Vóór hem, geheel heeft afgedaan. Dick is hier verkooper in een first-class sportzaal, waar de gang van za ken hem niet bevalt. Hij vindt dat er wat meer reclame gemaakt moet worden; zijn chefs zijn het met hem eens en het eind van het liedje is dat een bekend heerrijder dan maar eens de zaak aan zijn naam moet ver binden, door haar artikelen te dragen. De beroemdheid in kwestie zit echter in Austra lië, doch dat is geen bezwaar. Dan moet Dick zich maar voor hem uitgeven. Zooals te voorzien is steekt Dick zich hier mede in een wespennest. Hij komt in een milieu terecht, waar het al paardenraces is wat de klok slaat en Dick is niet zoo goed of hij moet het meest onhandelbare paard in de steeple-chase rijden. Hoe hij er zich doorslaat verklappen wij niet. Het is verba zend amusant en hij lapt-et-em. Louis Arm strong met zijn band komt er aan te pas en op diens opwekkende muziek jaagt Dick hals over kop naar de overwinning en" naar de belooning in den vorm van een omhel zing van de lieftallige Anita Louise. Het is een bijzonder aardige film, waar de wedren nen en het annexe milieu nog eens weer op een andere wijze zijn ingeschakeld. Koning der onderwereld. Humphrey Bogart is het proto-type van den gangster, zooals de Amerikanen ons die plegen te schilderen, hard, onvermurwbaar, doch met een zwak voor publiciteit en alles wat naar geleerdheid riekt. Zoo ook deze koning der onderwereld, die zich gaarne met Napoleon vergelijkt en zich een bio- graphie laat schrijven. Zijn laatste woorden zijn een verzoek niet bekend te maken dat hij door een vrouw aan zijn einde kwam. Het is juist het genie, dat hij zoo zeer be wonderde, dat hem de baas werd. Hoe een moedige vrouwelijke dokter hem en zijn bende onschadelijk maakte ga men zelf zien. Es ist noch nie da gewesen. episode in de duikerklok is de moeite waard. Dat de liefde óók aan het woord komt is voor Hans Aluers plezierig u^.; geen hoofdzaak. Want tenslotte sluit hij het meisje, dat hij wel mag, in de armen van zijn vriend. Zoo is hij nu eenmaal! Alaska 's een film, uie met groote zorg is samengesteld en aanspraak mag maken op een juisi e karakterteekening van een man, die weet wat hij wil. Monte Carlo. Het karakter van deze rolprent is weer zoo geheel anders dan dat van de eerste film. Dat 't hier 'n Fransch product is zal er zeker niet vreemd aan zijn. Met hoeveel charme weet men daar een bepaaid on derwerp aan te pakken en uit te beelden De lichte roerselen der ziel zijn zelfs in een feitelijk banale oplichtersgeschiedenis, zooals hier, met een schier vertederende liefde weergegeven Dita Parlo en Albert Prejean spelen de hoofdrollen en ze doen dat met overtui ging. Prejean als de man die zijn jeugd liefde terugvindt in de vrouw die gekon- peld is aan een mondainen kwartjesvinder. Zjj walgt van dat leven, temeer nu zij ont dekt dat er een nieuw geluk voor haar is weggelegd. Er zijn vele verwikkelingen die het verhaal heel aantrekkelijk maken. Een film die er mag zijn GRAND THEATER. ELECTRO. Alaska. Bij de vele creaties die Hans Albers in den loop der jaren op het witte doek ten beste heeft gegeven, is er in deze film weer een gevoegd. Het is zeker z'n slecht ste niet Hij blijft nu eenmaal een figuur die een bepaald genre vertegenwoordigt. Een ruig type, dat van z'n hart geen moordkuil maakt. Hij zegt op zijn eigen manier waar het op staat en voegt daar meteen de daad aan toe Zoo iets bekomt hem niet altijd goed; doch de gevolgen neemt hij dan ook als een kerel voor zijn rekening. In dit geval is het manslag ergens in Alaska waar hij als ingenieur de verant woording draagt van een mislukten water-* leid'ngaanleg. Er zijn evenwel elementen aan het werk, die er beter bij varen in dien het sanitaire werk alleen op papier blijft bestaan Het kruikje gaat ook hier zoolang te water tot het breekt. En dat het breekt, daar zorgt Monstuart alias Hans Albers op eminente wijze voor Dat gaat evenwel niet zoo een, twee drie. Eerst moet hij zich zuiveren van den blaam een ordinairen moordenaar te zijn Daarmede gaat gepaard de ontmaskering van het laagstaande individu, dat den aanleg van het groote werk saboteert. Nu is het milieu van Alaska anno 190b uitstekend geschikt om de menschelijke hartstochten in schrille beelden af te schilderen; hetgeen dan ook geschiedt Daar staat tegenover dat de humor van Hans Albers, zelfs in z'n dronken buien, een compensatie beteekenen voor de ve le tegenslagen, die hij moet overwinnen De geschiedenis is spannend van het be ging tot het zegevierende einde. Vooral de GOES. De school van eer. We constateerden reeds eerder, dat tal van de hedendaagsche films wel zeer bij zonder op dezen tijd afgestemd zijn. En verwonderd vragen we ons daarbij af, of de filmproducenten zulk een vooruitzienden blik hadden, of dit soort films bij wijze van speculatie gemaakt werd. Een speculatie die dan wel bijzonder gelukt is. Ook ,,De school van eer" is weer zulk een film. De ge schiedenis vormt als het ware een overgang van den tijd der grootste werkloosheid naar den tijd van oorlogsvoorbereiding. We zien eerst in korte scènes de ellende der jeugdige werkloozen, die zich bij honderden ver dringen voor de gelegenheden waar hen gratis voedsel verstrekt wordt. Eén hunner wordt uitgekozen voor een studiebeurs en blijkt dan de zoon te zijn van een militairen dokter, die, naar men meent, niet terug keerde uit den oorlog en voor zijn dapper heid met de hoogste onderscheiding, de „Congressional medal" beloond werd. Maar zijn zoon, Tom Allen (Jackie Cooper), ziet een oorlog als een zinlooze slachtpartij, die hem zijn vader ontnam, en daarna zijn moeder, die van verdriet stierf. En geen „congressional medal" is in staat hem dat te vergoeden. Toch aanvaardt hij de studie beurs voor de militaire academie, om het voedsel en onderdak dat hem verstrekt zal worden. En daar leert hij inzien, dat men gedwongen kan worden te vechten en er dingen zijn die waard zijn om er voor te vechten. Een dramatischer wending krijgt de film als de vader van Tom Allen nog blijkt te leven. Doch deze durft zich alleen aan een vertrouwden vriend te verto'onen en wil voor zijn zoon niet weten, hoezeer hij ook naar hem verlangt, dat hij nog in leven is. Omdat hijzelf overtuigd is, zich zeer oneervol gedragen te hebben en gedeserteerd te zijn. Pas als zijn vriend hem tenslotte een schrifte lijk bewijs van het ministerie van oorlog weet te toonen, waaruit blijkt, dat hij we gens een „zenuwschok" eervol en beloond met de hoogste onderscheiding uit den dienst ontslagen is, hervindt hij zichzelf. Een in vele opzichten sobere, maar daarbij toch aangrijpende geschiedenis die uitstekend ge speeld wordt. De bruidegom in angst. Farina, die al heel wat damesharten brak, vindt eindelijk de ware en zal gaan trouwen. Doch dan wil het noodlot, dat op den dag van zijn huwelijk zijn paard den hoed van een dame vernield. Die dame komt in zijn huis terecht en wil dit niet verlaten voor hij haar een precies-gelijke hoed be zorgd heeft. En zoo doet Farina, terwijl zijn huwelijk voortgang vindt intusschen het bovenmenschelijke om zoo n hoed e vinden, opdat die dame zijn huis verlaten zal hebben voor hij er met zijn vrouw in terugkeert. De talrijke dwaze verwikkelingen zijn al te overdreven om een schijn van waarheid aan de geschiedenis te geven, maar hoe dwaas ze ook zijn, ze worden brillant gespeeld en amuseeren den toeschouwer kostelijk. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 15 December 1939. De volgende personen werden gedagvaard: A. P. de R., 35 jaar, schipper te Yerseke, wegens: 1 e. op 4 November 1939 te Yerseke opzettelijk het uniform van een Neder- landsch Militair dragen, terwijl hij niet be hoorde tot het Nederlandsche Leger en niet bevoegd was deze uniform te dragen; 2 e. het in den nacht van 4 op 5 November 1939 te Yerseke binnen dringen in een school die door de militaire overheid ge bruikt werd voor het legeren van militairen, zulks zonder dat hij daartoe gerechtigd was en gekleed was in uniform van het Neder landsche leger zonder daartoe bevoegd te zijn, en in de school den nacht te hebben doorgebracht. Eisch: f 25 subs. 10 d.h. Uitspraak: f 20 b. subs. 10 d. h. T. H., 63 jaar, huisvrouw van C. W. L., te Krabbendijke, wegens mishandeling van Maria van de Velde op 17 November 1939 te Krabbendijke. Eisch en uitspraak: f 10 subs. 5 d. h. P. F. P., 19 jaar, monteur te Kloetinge, wegens het feit dat hij op. 22 September 1939 te Goes met een door hem bestuurd tweewielig motorrijtuig heeft gereden over den openbaren weg, terwijl hij wist, dat hem de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen was ontzegd. Eisch en uitspraak: f 20 of 10 d. h. L. Z., 3 7 jaar, werkman en M. L. H. huisvrouw van L. Z., 32 jaar, beiden te Goes, wegens het aannemen van flesschen wijn, kruiken jenever, bussen gehakt en stukken kaas en uit winstbejag bewaren en verbergen dezer goederen, welke goederen door diefstal waren verkregen, gepleegd te Goes in September, October en Nov. 1939. Eisch: beiden 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak: ieder 1 maand gev. straf voorw. met proeftijd van 3 jaar en f 15 of 10 dagen, met afwijzing van een civiele vorde ring. E. A. de B., 47 jaar, landbouwer te Sluis, wegens het zich op 21 October 1939 te Sluis, in strijd met een beschikking van den Minister van Economische Zaken, verschaf fen van 200 liter petroleum. Eisch ei}, uitspraak f 10 of 5 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen petroleum. O. J. O., 33 jaar, en J. A. M. de R., 37 jaar, beiden landbouwer te Sluis, wegens het zich verschaffen van 200 liter petroleum in strijd met een beschikking van den Min. van Econopi. Zaken, gepleegd te Sluis op 16 October 1939. Eisch en uitspraak: ieder f 10 of 5 dagen met verbeurdverklaring van de petroleum. C. Th. H. van B., huisvrouw van L. A. v. d. V., 50 jaar, wonende te Sluis, wegens het zich op 4 October 1939 te Sluis ver schaffen van 100 liter petroleum en P. B. 57 jaar, landbouwer te Sluis, wegens het zich op 26 October 1939 te Sluis verschaffen van 200 liter petroleum, zulks in strijd met een beschikking van den Min. van Econo mische Zaken. Eisch en uitspraak ieder f 10 of 5 dagen met verbeurdverklaring van de olie. A. E. J. P., 24 jaar, handelaar te Oost burg, wegens hel feit dat hij in October 1939 te Sluis heeft bewerkt althans mede bewerkt dat C. Th. H. v. Besien, J. A. M. de Rijcke, O. J. Onderdonck, E. A. de Badts en P. B. Maenhout in strijd met een beschik king van den Minister van Economische Za ken zich respect. 100, 200, 200, 200 en 200 liter petroleum hebben verschaft, door in October 1939 opzettelijk zijn chauffeur Joseph de Zeeuw opdracht te geven voor noemde hoeveelheden petroleum aan voor noemde personen af te geven. Eisch en uitspraak f 25 of 10 dagen. M. V., huisvrouw van C.V.O.R., 49 jaar, De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brau- chitsch, bespiedt in een observatiepost de Fransche stellingen tijdens zijn jongste bezoek aan de Westwall. XLIV. Sedert het uitbreken van den oorlog is het-vraagstuk van de bevoorrading van het land natuurlijk zeer aktueel geworden. Trouwens hoe langer hoe meer, naarmate de oorlogstoestand voortduurt, zullen wij ondervinden aan den lijve, dat de voedsel voorziening, en in verband daarmede de productie van onzen eigen landbouw, "inder daad alle belangstelling verdient. In zake vleesch- en zuivelproducten kan onze eigen voortbrengst op dit oogenblik ruimschoots voorzien in de behoeften van het land. Of dit zal blijven duren, zal afhangen van de mogelijkheid den veestapel op zijn huidig peil te handhaven, hetgeen erg te betwijfe len valt. Immers tegen de tegenwoordige prijzen van boter en melk eenerzijds en van de krachtvoeders anderzijds zal de veehouder verplicht worden op te ruimen. Daarbij komt dan nog de vraag of wij, tengevolge van de economische blokkade, binnen af- zienbaren tijd niet een groot tekort zullen gaan krijgen aan krachtvoeders. Wat de bevoorrading van broodgraan be treft zijn wij voor 70 afhankelijk van het buitenland. Met een ernstige prijzenpolitiek en de noodige aanpassing zouden we dit te kort met 20 kunnen verminderen, wat niet van belang ontbloot is in deze omstan digheden. Alles wijst er op dat deze oorlog niet zal uitgevochten worden met de wapens van staal, maar met het trage, doch vreeselijke wapen van den honger. De neutralen voorzoover er die op den duur zullen blijven zullen onvermijdelijk hiervan den weerslag gevoelen. Wij zouden haast kunnen zeggen, dat onze militaire neutraliteit grootendeels zal afhangen van onze economische onafhankelijkheid. Het is bijgevolg vart belang zooveel mo gelijk hierin te voorzien. Met dit doel heeft de Regeering de verplichte teeltuitbreiding van tarwe en andere granen opgelegd. Maar een verplichting zonder meer zal ons niet veel baten, als niet tegelijkertijd voorzien wordt in de bestaansmogelijkheid van den voortbrenger. Het vraagstuk heeft echter nog een an der espect. België heft geen grond genoeg om zijn dichte bevolking te voeden. In alle omstandigheden, en bijzonder nu, is het dus een economische en sociale noodzakelijkheid de beschikbare gronden krachtig te gebrui ken en zoo mogelijk uit te breiden. Hierop werd in den laatsten tijd in de pers en in de Kamers en niet in het minst door de boeren-organisaties de aandacht van de openbare besturen gevestigd. Wij zullen niet beweren dat de Regeering niets gedaan heeft, maar het blijft toch een feit dat wij nu de jammerlijke gevolgen moeten dragen van het gebrek aan een belijnde en doortastende politiek. Het is te betreuren dat men moet vaststellen dat er vele pro- ductie-mogelijkheden voor den landbouw werden verwaarloosd, wegens onvoldoende voorzorg. Vele duizenden H.A. vroeger beste grond, werden in den loop der laatste tijden prijs gegeven aan het water en daardoor tot ge- wonende te Moerbeke, wegens poging tot uitvoer van 5 knotten breiwol, door deze goederen op 8 November 1939 te Koewacht te vervoeren in de richting van de Belgische grens. Eisch: f 15 of 10 dagen. Uitspraak: f 10 of 5 dagen. J. de R., 38 jaar, autoslooper te 's Heer Abtskerke, wegens het feit dat hij op 13 October 1939 te Kapelle en te Wemeldinge opzettelijk in strijd met een beschikking van den Minister van Economische Zaken rubber autobanden heeft verkocht en geleverd aan resp. W. de Groene en G. Schouwenaar, zonder schriftelijke vergunning van den Directeur van het Rijksbureau voor Rubber. Verd. werd vrijgesproken. heele of gedeeltelijke onvruchtbaarheid ge doemd. De verwaarloozing van de kleine water- loopen alleen heeft tot gevolg gehad dat het waterpeil'door verzanding verhoogde en dat de afwatering van de aangrenzende lan derijen onmogelijk werd gemaakt. Dit alles beteekent het vernietigen of verminderen van een broodwinning van duizenden fami lies, een vermindering met tientallen mil- lioenen van den nationalen rijkdom en van de inkomsten voor de Staatskas, maar ook een vermindering van onze economische on afhankelijkheid. Daar waar nu onkruid en n ets opbrengend struikgewas 'n prachtige en door hem zeer gewaardeerde schuilplaats bieden aan allerlei schadelijk wild, kon plaats gemaakt worden voor oogsten van koren. En dan nog iets: duizenden bij duizenden H.A. heide- en braakgronden wachten op ont ginning om herschapen te worden tot land bouwgronden. De boeren hebben ontegen zeggelijk een reuzenstrijd geleverd om meer grond. Dat bewijzen de meer dan 200000 H.A. landbouwgrond, die aan heide en bosch ontworsteld werden en de ettelijke duizen den H.A., die drooggelegd werden. Dat er nog zoo veel te doen is op dit ge bied is ook niet de schuld van het Ministe rie van Landbouw, die misschien gedaan heeft wat het „kón", maar is grootendeels het geyolg van den geringen steun der open bare besturen. Nu zooveel duizenden H.A. goede gronden aan den landbouw ontnomen worden voor onmisbare doeleinden, o.a. voor vliegvelden, overstroomingsgebieden, versterkingswer- ken enz. zou men er ernstig aan moeten denken zoo weinig mogelijk te laten verlo ren gaan en zooveel mogelijk terug te win nen. Er schijnen thans plannen ontworpen te zijn (of te worden) om de handen aan 't werk te slaan en talrijke verzuurde gronden zullen worden drooggelegd en heidegronden zullen worden ontgonnen. Van sociaal standpunt heeft dat groote beteekenis, maar ook in nationaal opzicht is het niet minder belangrijk. De bevoorrading van het land heeft zooveel waarde als de militaire weerbaarheid. Wat Italië met de Pontijnsche moeras sen en Nederland met de Zuiderzee hebben gedaan, zou België dat in 't klein niet kun nen? Als slot op deze beschouwing een stukje geschiedenis en eigen ervaring uit den vo- rigen oorlog. Toentertijd woonde schrijver dezes in een der Brusselsche parken. Toen de oorlog een tijdje aan den gang was en de voedselvoor ziening der bevolking al moeilijker werd, 'streek er op zekeren dag een troep arbei ders neer in het park en werd dat, op order der overheid, omgespit en in akkers ver deeld en bezaaid en beplant. Waar vroeger de bloemen geurden, de heestergroepen bloeiden en de gazons keurig onderhouden werden en tot speelplaats dienden van groot en klein (in Brussel mag men op de gras velden loopen) stonden weldra de erwten- en boonenplanten zich omhoog te werken en bolden de „petatten" (aardappels) zich in de voren. Dat werkte zoo aanstekelijk dat ook wij onzen vrij grooten tuin (ong. 3000 vierk. meter) gingen (of eerlijker: lie ten) omwerken en het aangename ruilden voor het nuttige en eerst noodige. Onze trouwe zorgen en toewijding ten spijt, waar aan vele uren gedurende vele jaren waren besteed, vielen onze mooie planten en bloe men onder het kapmes der harde noodza kelijkheid. Het was inderdaad een harde rifeatregel en een hard gelag. Maar het feit, dat wij van toen af en gedurende den verderen duur van den oor log steeds volop groenten hadden en in het najaar een drie honderd kilo aardappels en een 50 kilo erwten en boonen en nog zoo veel meer in den kelder konden verzamelen, bracht een lichtstraal van voldoening. Maak maar eens soep van rozen en eet maar eens van daliah's. In zulke tijden is één groene erwt meer waard dan de mooiste dubbele aster. Hendrick de Vlamingh.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6