MKEtimS SPORTNIEUWS Winston Churchill, de „sterke man" van Groot-Brittannië De werkloosheid lager dan verleden jaar. Brieven uit Engeland. GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING BIJ HET OPVISSCHEN VAN EEN PARAVAAN. Het Amerikaansche Vakverbond tegen Duitschland en Rusland. vtfordt Stalin anti-semiet? Hoewel de laatste weken het werkloosheidspercen tage een stijging ver toont. „De oorlog is een babbelkous/' Frankrijk wil Duitschland een geweten geven. ENGELAND VERLOOR 2100 MAN. „Tienduizenden arme duivels in het vuur der Finsche mitrailleurs gedreven." Italiaansche critiek op het Roode leger. Geregeld kanonvuur van leugens en laster. Een redevoering van Halifax. Een Balkan-conferentie? Het exploitatietekort der Ned. Spoorwegen. 2 millioen minder dan was geraamd. Oostenwind blaast de mijnen weg van de kust. DE MILITAIRE COMPETITIE, TENTOONSTELLING-1940 VAN HET NED. RUNDVEE-STAMBOEK UITGESTELD. (Van onzen corresponden t.)' LONDEN, December. „Zie hem daar in het restaurant van het Lagerhuis zitten Hij heeft een glas port voor zich en een groote sigaar, en een bloederige biefstuk op zijn bord, die hij in groote stukken in zijn mond stopt en kauwt totdat het bloed langs zijn mond s'melt. Hij eet al vijftig jaar rauw bloed Hij is een gevoellooze, zelfzuchtige, walge lijke avonturier de betaalde handlanger van de internationale financiers), een trotsche, brullende, opgesmukte humbug Wie is de man die hier zoo vriendelijk door de Duitwche radio wordt beschre ven? Publieke vijand No. Een. Winston Churchill, Eerste Lord van de Britsche Admiraliteit, en volgens Duitschland de internationale griezel, die achter alle schandalen van den oorlog steekt, zijn eigen „Athenia" tot zinken heeft gebracht, de hom in den Bierkeiler te München heeft geplant, en wanneer er eens een oogenblik niets gebeurt z'in tijd door brengt met het uitdenken van verdere' vervolgen in dit nooit eindigende feuille ton van misdaad op groote schaal. Waarom is juist Churchill voor deze rol uitgekozen? Gedeeltelijk misschien, omdat hii er inderdaad vervaarlijk uitziet. Cham berlain ziet er uit als een zakenman, Ha lifax als een dominé, en alleen Churchill herinnert in zijn uiterlijk aan den spreek woordelijken Engelschen bulldog Zijn zware, gedrongen gestalte, zijn grimmige kop en bovenal zijn stem zijn er inderdaad op berekend om vrees en ontzag in te boezemen Wanneer hij spreekt voelt men onmiddellijk dat men hier met een man van ijzeren wil te doen heeft, een geboren leider en een vervaarlijk tegenstander. Men proeft in de woorden van dezen man iets van het oude, trotsche en roemruchti ge Engeland van de Drake's en de Marl boroughs, waar Churchill dan ook oen di recte afstammeling van is. Churchill verte genwoordigt dit historische Engeland, zooals de droge, zakelijke Chamberlain het Engeland van de industrieele revolu tie vertegenwoordigt en de religieuze, ide alistische Halifax dat van de godsdienst hervormers. Dat is een van de voornaam ste redenen waarom hij er in dezen tijd beter dan eenig ander Engelsch jstaats- man in slaagt, een snaar in het hart van het Engelsche volk te treffen Hij roept bij hen herinneringen wakker aan het on overwinnelijke, krijgslustige Albion van het verleden en sterkt hen daarmee in hun geloof in de toekomst. Het Ameri- kaansche blad, dat van Churchill's eerste radiorede schreef, dat zij meer dan een heele batterij artillerie waard was, heeft dan ook niet overdreven Want Engeland heeft de trotsche, inspireerende taal die alleen Churchill het vermag te geven, hard noodig. In de jaren sinds den laatsten oorlog heeft Engeland immers gevaarlij ke symptomen van versuffing en verslap ping vertoond. Beu van den strijd en wars van nieuwe glorie keerde het zich niet alleen van de buitenwereld ,maar ook van zijn roemrijk verleden af om in een sla- perigen vrede en zonder veel constructie ve en progressieve gedachten zijn eigen tuintje te cultiveeren. Een inspireerend leiderschap ontbrak- Engeland sliep in, meer nog dan dat, het werd in slaap ge sust door de vage, goed-bedoelende praat jes van de Mac Donald's en de Baldwin's en later door de sentimenteele en blind optimistische verzoeningjspolitiek i van Chamberlain. Vandaar de in het buitenland snel veldwinnende theorie over Engeland's decadentie. Men meende, dat er in dit slaperige, tevreden Engeland niets meer van den ouden John Bull was overgeble ven. Het was een groote en fatale ver gissing. Want de geestdriftige manier waarop dit Engeland nu Churchill, de be lichaming en de vertegenwoordiger van zijn roemrijk verleden, meer en meer tot zijn geestelijken leider verheft, bewijst dat het klankbord waarop hij met zooveel succes speelt nog allerminst in verval is geraakt. „Wij zullen dezen oorlog blijven volhouden tot de tegenpartij er genoeg van heeft", zegt Churchill, en heel En geland wrijft zich in de handen over deze boude, ouderwetsche taal, die het in zoo lange jaren niet van zijn leiders heeft mo gen hooren. Geen wonder dus, dat Nazi-Duitschland Churchill tot Publieke Vijand no. één heeft gepromoveerd. Hij is immers de eenige man onder de huidige Engelsche leiders, die de lang sluimerende instinc ten van nationalen trots en krijgslust weer in het hart van het Engelsche volk weet wakker te roepen. Daarbij komt, dat hij niet alleen de massa geestdrift weet in te boezemen, maar ook vat op de so ciale en intellectueele élite heeft. Chur chill, zelf een telg uit een oud aristocra tisch geslacht, is nl. niet zooals sommige andere volksmenners i een leider^ die slechts op de lagere instincten van het volk weet te spelen, maar beschikt over voldoenden geest en over een meer dan voldoende scherpe tong om ook de meer critisch denkenden onder zijn gehoor in het net van zijn welsprekendheid te van gen. Hij paart een Eliezabathaansche anti- mo aan een elegante woordkeus, die te zamen een onweerstaanbaar geheel vor men. Zijn epigrammen, zijn subtiele iro nie en zijn rijk vocabulair bekoren het denkende gedeelte van zijn gehoor, terwijl zijn onversaagdheid en zijn boude uitge sprokenheid muziek zijn in de ooren van de massa, die in dit land zoo lange ja ren niets anders dan goed bedoelende maar weeë en zoetelijke gemeenplaatsen van leiders te hooren heeft gekregen. Zoo omt het, dat een rede van Chuirchill, ~n wien de regeering het wijselijk heeft nrm^elaten Engeland van tijd tot tijd den tra'gen moed in te spreken, door den als .jConciucteur en den arbeider evenzeer 2 0or den geleerde en den aristocraat ea feest tegemoet wordt gezien. Dit alles wil natuurlijk niet zeggen, dat Duitschland's publieke vijand no. één en Engeland's politieke filmster no. één zijn fouten niet heeft. Ook in Engeland zelf is men er zich maar al te vaak van be wust, dat „Winston", zooals hij in de wan deling met genegenheid wordt genoemd, zich door zijn vurig temperament vaak in de vingers snijdt. Zoo heeft bijv zijn laat ste radiorede op een punt tot algemeene kritiek aanleiding gegeven. Churchill, die over den vijand in den persoon van Hitier sprak als een „cornered maniac" (in het nauw gedreven maniak), liet er zich toe verleiden daarna over „Hitier en zijn Hun nen" te spreken. Dat hebben ook vele van zijn grootste bewonderaars niet kun nen apprecieeren. Zij verwijten Churchill op die manier weer het zaad van den oor- logshaat te zaaien, die tot nu toe geluk kigerwijze zoo weinig van zich heeft la ten merken. Dat men hem hierover ven wijten heeft gemaakt, bewijst tusschen twee haakjes nog weer eens, hoe betrek kelijk zakelijk en weinig emotioneel men nog steeds tegenover dezen nieuwen oor log staat. En de andere reden, waarom Churchill ook zijn aanhangers soms aan leiding tot bezorgdheid geeft is, dat hij in het verleden vaak de stemming van het volk verkeerd beoordeeld heeft. Neem bijv. zijn gedrag tijdens de abdi catiecrisis, toen hij partij vóór den Ko ning en tegen de regeering koos. Dat heeft hem indertijd geen goed gedaan, te meer omdat de verdenking werd uitge sproken, dat hij de constitutioneele crisis trachtte te gebruiken om er politiek ka pitaal uit te slaan en zijn eigen carrière te bevorderen. Persoonlijk is mij deze verdenking altijd ongegrond voorgekomen De verklaring voor de onorthodoxe Kou- ding, die Churchill in dit geval aannam, moet m.i veeleer gezocht worden in zijn door en door onafhankelijke natuur. Chur chill loopt nooit met de massa mee wan neer zijn eigen overtuiging hem in ande re richtingen leidt Hij is een door en door onafhankelijke geest en hij is meer dan zelfbewust genoeg om zijn standpunt vast te houden, hoe onpopulair dat stand punt ook moge zijn. Niemand zal hem ooit kunnen verwijten, dat hij den moed van zjjn orthodoxe overtuiging mist. Keer op keer heeft hij bewezen, wat dit betreft geen vrees te kennen, zooals bijv. bij zijn felle campagne tegen de India-Act van 1935, of bij zijn bijna Catilinische waar schuwingen tegen het Duitsche gevaar in een tijd, dat geheel Engeland allerminst ooren had naar zulke sombere voorspellin gen Aan den geestelijken moed dien hij in deze jaren getoond heeft, toen niemand naar hem luisterde en hij als Cassandra vergeefs zijn stem deed hooren,, is het niet het minst te danken, dat de eindelijk tot macht gekomen Churchill nu in uit zonderlijke mate het vertrouwen en de waardeering van het Engelsche volk ge niet. Vier opvarenden van Zweedsch oor logsschip omgekomen. Uit Stockholm: Een groep zeelieden be- hoorende tot de bemanning van een Zweedsch oorlogsschip, heeft geprobeerd 'n paravaan aan boord te nemen welke drij vend op zee was aangetroffen. Een voor werp welks aard onbekend is gebleven en dat vastzat aan de paravaan, is ontploft. Vier personen zijn om het leven gekomen en 13 gewond, van wie 3 ernstig. Materieele schade werd niet aangericht. Te New York is een protestbetooging ge houden tegen de behandeling van de Joden in Polen door Duitschland. Green, de voor zitter van het Amerikaansche Vakverbond zeide in een rede, dat het vrije Amerikaan sche volk nooit de overwinning van Stalin of Hitler in Polen, Finland, Oostenrijk en de Balkan zal erkennen. Hij herinnerde er aan, dat het Amerikaansche Vakverbond de eerste organisatie was in de Ver. Staten, welke een economische boycott tegen Duitchland instelde. Green zeide verder, dat thans de Britsche vloot Duitschland doeltreffend blokkeert en te hopen, dat dit niet volledig succes be kroond zal worden. Tenslotte zeide hij, dat Stalin op het oogenblik nog geen anti-semietische maat regelen kan toepassen, doch zoodra hem dit uit zal komen, zal hij dezelfde anti-Joodsche maatregelen toepassen als Duitschland. Vervolgens werden boodschappen van sympathie van oud-president Hoover en tal rijke andere personen voorgelezen. Landon, de republikeinsche candidaat bij de presidentsverkiezingen in 1936, heeft te lefonisch uit Topeca (Kansas) het woord gericht tot de vergadering. Hij heeft o.a. gezegd, dat twee systemen van vrede, n.l. het universeele rqk van de Romeinen en het evenwicht der krachten, hebben gefaald. Een derde systeem is op welsprekende wijze verdedigd door Simon Bolivar, den bevrijder van Zuid-Amerika. Dit is het systeem van vrede door samenwerking van de mogendhe den, zooals thans op het Amerikaansche halfrond geschiedt. Hij besloot zijn rede met de verklaring: „Het is zeer moeilijk voor ons onze gevoe lens en sympathie meester te blijven, wan neer wij de berichten uit Europa lezen, doch wij willen ons niet in dezen oorlog mengen. Wü hebben ons besluit dienaangaa- de genomen". De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bu reau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 20 tot en met 26 November 1939 Op 25 November 1939 waren bij de or ganen der openbare* arbeidsbemiddeling in geschreven 274,52.7 werkzoekenden (257,546 mannen en 16,981 vrouwen). Hiervan waren 203,765 (192,274 mannen en 11,492 vrouwen) werkloos en waren 53,980 personen door overheidshulp te werkgesteld bij cultuurtechnische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 16,782 per sonen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 20 tot en met 25 No vember 1939 waren bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas aangesloten 590,096 personen, waaronder 75,200 landar beiders Van de 514,896 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 18,3 (in de vorige verslagweek van 6 tot en met 11 November 1939 wat dit percentage 17,9). In de overeenkomstige verslagweek van November was het werkloosheidspercenta ge in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak van Mei tot en met November worden bij de berekening van de percen tages de landarbeiders buiten beschouwing -gelaten): 1932: 29,1; 1933: 26,2; 1934: 28,9; 1935: 32,6; 1936: 30,8; 1937:26,5; 1938: 23,9; en 1939: 18,3. De Fransche commissaris-generaal voor de voorlichting. Jean Giraudoux heeft gis teren een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: Toen de oorlog uitbrak, zeiden de staats lieden: Het is geen tijd meer voor rede voeringen En het volk zweeg. De vrede wat praatziek, maar de oorlog zwijgzaam. Die tijden zijn al weer ver weg De vrede is praatziek gebleven en de oorlog is een babbelkous geworden. Spr. wilde antwoord geven op twee vragen, nl. de vraag waarom Frankrijk den oorlog voert en de vraag, waarom er geen oorlog gevoerd wordt. Het antw.oord op de eerste vraag is zeer eenvoudig; ons eerste oorlogsdoel is ons leven, aldus spre ker. Het is niet waar, dat het hier een oor log betreft tusschen bezittende en niet. bezittende naties. Het vermogen en de macht van Duitschland voor 1914 waren onvergelijkelijk En daar was hep. niet tevreden mee. De waarheid is, dat het gaat om een worsteling tusschen stabiele naties en een instabiele natie. Duitschland is nooit tevreden geweest zelfs niet met het meest roemruchte he den. Wij weten, dat het instabiel is en dat wij op het vasteland de eenige hinderpaal tegen zijn overheersching vormen. Daar om voeren wij oorlog Dengenen, die vragen: Maar waarom voert gij dien oorlog dan niet? wilde spr. allereerst antwoorden: Wij willen -dien oorlog voeren, zooals dat ons belieft Frankrijk en Engeland zullen de wereld redden zelfs al moe.t die wereld lijden onder de verveling. Als tolk van het geheele Fransche volk verklaarde spr. dat, wanneer het uur des vredes gekomen is, Frankrijk voor altijd zijn betrekkingen met Duitschland wilde regelen. „Wij zu.llen dien zorg niet alleen aan de Duitsche emigranten overlaten ondanks de achting, die wij voor hen hebben. Het is onze taak Duitschland te her stellen .in zijn ware rol en zijn ware macht. Een vreedzaam Duitschland, dat is ons oorlogsdoel. Wij ZliKen aan Duitsch land zijn vrijheid geven doof het tS-b£^ vrijden van de slaven, die het heeft ge maakt: OotVenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen en van de slaven, die het gaat ma ken. Wij zullen het zijn gewet.en geven door het te dwingen met zijn eigen oogen te zien, met zijn eigen ooren te hooren, waar zijn dwaasheid de wereld heen ge leid heeft. Dat is de taak, die Engeland en Frankrijk zullen verrichten. Wij zijn sterk genoeg om die taak te voltooien hoe ook de omstandigheden mogen zijn. Wij zullen niet ophouden, voor de taak verricht is." In een schriftelijk antwoord op een ge stelde vraag, heeft de Engelsche minister president Chamberlain 't Lagerhuis mede gedeeld, dat het totaal aantal officieren en militairen van anderen rang, die in actieven dienst het leven verloren hebben in de drie maanden van Sept. tot Nov. ongeveer 2.100 bedroeg. Het overeenkomstige cijfer voor de maanden Augs./Oct. 1914 was ongeveer 12,500. Naar aanleiding van de tegenslagen der Russen in Finland publiceert het Italiaan sche blad „Tlegrafo" een artikel van zijn directeur Ansaldo, waarin felle critiek wordt uitgeoefend op het Roode leger en op de Sovjet-Unie. De U.R.S.S. wordt in dit artikel voorgesteld als „een gevaar voor de Westelijke beschaving". De Russische lucht macht, de parachutisten en de tanks, zoo merkt het blad op, hebben niet de bewijzen opgeleverd, die man van hun deugdelijk heid had mogen verwachten. Kortom het geheele gemotoriseerde en gemechaniseerde Sovjet-Russische leger, „van welks macht de meest verschrikkelijke legenden verteld werden, is niet in staat geweest andere re sultaten te behalen dan eenige tienduizen den met de roode ster getooide arme dui vels, die stompzinnig in het vuur der Fin sche mitrailleurs en kannon gedreven wer den, te doen afmaken". Ansaldo voegt hieraan toe, dat dit resul taat niet verwonderlijk is, omdat de Russi sche soldaat, ofschoon hij moedig is, steeds onder slechte leiding heeft gestaan en dus gedoemd was afgeslacht te worden. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, heeft gistermiddag aan een openbaar dejeuner het woord ge voerd. Hij zeide dat de huidige oorlog niet hoofdzakelijk gewonnen zou worden door bewapeningen, maar door de georganiseer de wilskracht der naties en volken. De Duitschers denken, dat zij dat doel het best kunnen bereiken met de methoden van Goebbels en van „Mein Kampf", waarin de hoogste waarde wordt toegekend aan wat men, aldus Halifax, een geregeld kanon vuur van leugens en laster noemt. Wanneer men critiek uitoefent op. de Britsche pro paganda, zoo voegde de minister hieraan toe, dan is het van belang, er aan te den ken, dat Duitschland ondanks zjjn propa ganda, geen enkelen vriend heeft in de we reld. Aan hetzelfde déjeuner heeft ook Eden het woord gevoerd. Hij zeide, dat het En gelsche volk al zijn denken, zjjn streven èn zijn energie er op moet richten, om den oorlog in de kortst mogelijken tijd te win nen. Een compromis om derwille van een kunstmatigen vrede met de tegenwoordige nationaal-socialisten zou alleen het nage slacht veroordeelen tot hetzelfde leed, de zelfde voortdurende vrees die de tegen woordige jeugd overschaduwd heeft. In politieke kringen in Belgrado (Joego slavië) doet het gerucht de ronde, dat in Februari a.s. een conferentie in Belgrado bijeen zou komen, waar de vertegenwoordi gers van Roemenië, Zuid-Slavië en Turkije en Griekenland aanwezig zouden zijn. Het doel dezer conferentie zou zijn de betrek kingen der genoemde staten met Bulgarije en Hongarije te bestudeeren. In een nota van wijziging in het gewijzigd wetsontwerp tot vaststelling van de ver- keersfondsbegrooting 1940, deelt de minister mede, dat voor zoover thans ten aanzien van het verloop der exploitatie-uitkomsten der N.V. Nederlandsche Spoorwegen over 1939 gegevens beschikbaar zijn gekomen, deze grond geven voor de verwachting, dat met een geringer exploitatietekort, dan aanvankelijk was geraamd, mag worden re kening gehouden. De desbetreffende post ware in verband hiermede met een bedrag van 2.000.000,te verminderen en derhal ve te verlagen van 19.500.000,tot 17.500.000.—-. De mijnen, die een week geleden nog in zoo grooten getale op de Nederlandsche kust strandden, zijn thans zoo goed als ver dwenen. De laatste dagen hebben de pa- trouilleerende vaartuigen er nagenoeg geen meer gesignaleerd en de ontploffingen, die zoo nu en dan de rust in de kustdorpen verstoCrdS.T-., i^jiven thans ook uit. Al geeft dit verdwijnen 'Vöïï de mijnen voor hen, die dicht bij het strand »Y0"?n'. een gevoel van opluchting, voor de zeeva renden wordt de zaak er niet beter op, schrijft het Hbld. Tenslotte worden er door stranding heel veel mijnen vernietigd, die thans bij den heerschenden Oostenwind vrij blijven ronddrijven. De ondervindingen met de gestrande mij nen hebben wel geleerd, dat er van de be veiliging van drijvende mijnen betrekkelijk weinig terecht komt. Het is overbekend, dat een mijn ongevaarlijk dient te worden, wanneer zij van verankerd, drijvend wordt. Deze beveiliging hoort, populair gezegd, op de volgende manier te werken: De ankerkabel of -ketting is bevestigd aan een pen, die veerend in de mijn is ge monteerd. Zoolang deze pen zich in de mijn bevindt, kan het ontstekingszuur uit de glazen buisjes in de tentakels nooit bij de ontstekingslading komen, ook niet wan neer deze buisjes tengevolge van ruwe behandeling mochten breken Wordt de mijn echter uitgezet, dan wordt tengevolge van den opwaartschen druk door het water een zekere spanning in den ankerketting ge schapen. Deze spanning is voldoende om de kracht van de veer te overwinnen en de pen naar buiten te Frekken. Eerst dan is de mijn gevaarlijk. De bedoeling is nu, dat de pen weer naar binnen zal veeren, zoodra de mijn wordt „geknipt" of bijvoorbeeld door storm los slaat. Deze pen groeit echter aan met schel pen en waterplanten, zoodat het zeer dik wijls gebeurt, dat ook een drijvende mijn gevaar oplevert, daar de veiligheidsinrich ting niet kon werken. zoo'n nare vervelende pijn, die bij elke beweging hindert, neem daarvoor AKKERTJES. Sneller dan Ge dacht en met welbehagen merkt Ge dat de pijn gaandeweg verdwijnt. Laat Uw leven niet vergallen door rheumatische pijnen. "AKKERTJES" verwijderen uit het lichaam de stoffen, die de pijnen veroorzaken. Voorts werken ze zweet-bevorde- rend, kouverdrijvend, koorts- werend en direct pi jn-stillend. Ongeëvenaard bij griep, kou, zenuwpijnen, spit in den rug. tegen hoofdpijn, pijnen, „nare dagen". Doos: 13 stuks - 12stuivers; 2stuks - 2stuivers, (InjJez. Med.) VOETBAL. Met spanning werden de eerste wedstrijd dagen van de militaire competitie tege moet gezien, zoowel door de deelnemende militairen, als door de organisatoren van deze competitie. Het was immers al van het begin der organisatie te merken, dat telkens weer nieuwe en ongekende moei lijkheden voor den dag kwamen, welke even zooveel malen vertraging meebrach ten. De laatste dagen vóór den 7en Decem ber kwamen dan ook de moeilijkheden da gelijks bij tientallen te voorschijn. Moei lijkheden met scheidsrechter, met terrei nen, met heele elftallen enz. enz. Het is voor een buitenstaander onbegrijpelijk, wat aan deze competitie vast zit. Er dient ech ter direct aan toegevoegd, dat van de zijde der militaire autoriteiten gewerkt en me degewerkt is, op een wijze, welke boven allen lof verheven is. Om „de jongens" aan het voetballen te krijgen was den meer deren geen opoffering te groot. Daarom ook is deze competitie, welke men nergens in het land op zoo'n schaal aantreft, in het Commando Zeeland mogelijk. Door deze wijze van werken der meerderen is ook de geest zooals ze behoort te zijn. O. en O. doet prachtig werk, deze voetbalcompetitie is er het bewijs van. Van de 32 wedstrijden op 7 en 8 Decem ber vastgesteld, sneuvelden slechts 6 wed strijden, waarvan 2 wegens terreinafkeu ring, 2 wegens het niet de beschikking heb ben over een terrein, 1 wegens het niet be schikbaar zijn van één der beide elftallen en één om reden van militairen aard. Als men dan weet, dat het Algemeen Hoofdkwartier te kennen had gegeven, dat men met het doorgaan van 10 wedstrijden reeds van een behoorlijk resultaat zou kun nen spreken, dan kan gezegd worden, dat de militaire competitie een „daverend suc ces" is geworden. Het bestuur van den Zeeuwschen Voetbal Bond, dat het initiatief tot deze competitie nam, kan tevreden zijn en verdient zeker lof voor dit kranige stuk werk. De uitslagen der gespeelde wedstrijden zijn als volgt: TwijfelaarsVliegers I 34; Fortman nenM.V.V. 13; MeeuwenMaloni II 51; B.B.A.Cadzandria II 52; Vliegers IIKanon 42; Scherpschutters ICad zandria I 51; Kikkers IIIVeldboys 5 0; Zoo TeroesZeewachters II 16; M.E. T.Scheldeboys I 11; VossenSchelde- boys II 191; KleihazenKleiridders 61; K.K.K. IDuinhazen 22; Regim. Patr. Tweco 016; AagtekerkeMico 54; Tof- fenaars IWaterrotten 25; Duinkonijnen —Move 9—0; K.K.K. II—Kleihazen II 2—7; U.D.D.D.V. 27; VictoriaToffenaars II 110; TrekvogelsMobilia 44; Kikkers IMaloni I 14; BomvrijeScherpschut ters II 102; PechvogelsKaninefaten 3 2, K.K.K. Ill—K.K.K. IV 1—0. Enkele uitslagen toonen aan, dat er elf tallen tegen elkaar gespeeld hebben, wel ke te veel in kracht uiteenloopen. Om te groot krachtsverschil te voorkomen, zijn reeds de noodige maatregelen getroffen. Het kan natuurlijk in een dergelijke com petitie- Voorkomen, dat eerste klassers te genover b.v. Z;H.€5?!ers komen te staan. In verband met de Kerst-"èn"iVxSÜ!"j®?rs" verloven zal in Januari de competitie wor den voortgezet en de wedstrijden, welke op 13, 14 en 15 December gespeeld zijn en worden, zullen wel weer zooveel ervaring brengen, dat in Januari een geregeld en nog vlotter verloop mag verwacht worden. SCHAKEN. MEJ. HEEMSKERK KAMPIOENE VAN NEDERLAND. De wedstrijd van tien partijen om het da meskampioenschap van Nederland tusschen de titelverdedigster, mevr. C.- Roodzant en mej. F. Heemskerk heeft een ontijdig einde genomen. Nadat vijf partijen waren ge speeld, had mej. Heemskerk 4% punt tegen mevr. Roodzant punt behaald. Mevr. Roodzant heeft thans, wegens te grooten achterstand, van de vijf overige partijen af gezien, zoodat mej. Heemskerk kampioene van Nederland is geworden. Het bestuur van het Nederlandsche rundvee-stamboek heeft in verband met de tijdsomstandigheden besloten de fokvee-ten- toonstelling, welke in September 1940 te 's Hertogenbosch zou worden gehouden, tot een later tijdstip uit te stellen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7