UIT DE PROVINCIE De handels- en kantoorbedienden eischen 10 salarisverhooging. KL0ETINGE MARKTBERICHTEN KERKNIEUWS De Middenstandsraad jubileert., ZEEUWSCH STIERENREGLEMENT 1938. Ged. Staten hebben bepaald, dat het „Zeeuwsch Stierenreglement 1938", zooals het in de vergadering der Staten van 26 Juli j.l. is vastgesteld op 1 Januari 1940, in werking zal treden. Het voornaamste deel van het reglement is art 2, dat luidt, dat het aan den stierhouder en aan den houder van een vrouwelijk rund verboden is, andere dan overeenkomstig het regle ment goedgekeurde stieren tot dekking te bezigen. Dit verbod geldt niet indien: a. tijdens de dekking en de tien daaraan voorafgaande dagen de stier en het vrou welijk rund in vollen en onvoorwaardelij- ken eigendom toebehoorden aan één per soon of aan meer personen, behoorende tot één gezin; b. de stier definitief of voorloopig is in geschreven in een door de commissie er kend rundveestamboek, of wel in eigen dom toebehoort aan een door de commissie erkende stieren- of fokvereeniging; c. binnen een afstoand van 5 km langs de openbare wegen, gemeten van de plaats, waar het vrouwelijk rund wordt geweid of is gestald, geen goedgekeurde stier ter dek king is beschikbaar gesteld. Tot 1 Mei 1941 moet voor 5 km gelezen worden 3 km. VLISSINGEN KERSTGAVE AAN ARMLASTIGEN. B. en W. stellen aan den Raad voor om ook aan armlastigen, gesteund vanwege de gemeentelijke instellingen voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, een Kerstgave te ver strekken en wel oVer de week van 17 tot en met 23 December a.s. aan gehuwden en/of kostwinners 2,0,25 per gezinslid boven de 2 personen en aan alleenwonenden en/of kostgangers 1, Aangezien thans 200 personen in onder steuning zijn, is daarvoor een bedrag van 325,benoodigd. EXPLOITATIE AANPLAKBORDEN. B. en W. stellen voor de exploitatie der gemeentelijke aanplakborden per jaar te verhuren aan de N.V. Reclamebureau „Re- maes" te Amsterdam, voor een huursom van 240,per jaar. WALCHEREN AAGTEKERKE. Woensdagavond is al hier onder leiding van den heer P. Wisse een aanvang gemaakt met het geven van een gascursus voor de aangewezen leden van den luchtbeschermingsdienst. De heer Wisse heeft den vorigen winter den gas cursus te Middelburg gevolgd. In den nacht van Woensdag op Don derdag is de oudste ingezetene dezer ge meente, de heer P. Kodde, in den ouderdom van 97 jaren overleden. DOMBURG. Het was Donderdag de dag van „Handelsbelang". Na een verkoopperi ode van 4 weken, waarin velen vlijtig de winkeliers-bonnen der 16 deelnemers had den bespaard kwam de dag van de be looning voor al dien ijver. Het begon 's middags reeds met een kin derfeest. Hoe genoten de jongens en meis jes van goochelaar, poppenkast, buikspreker enz. enz. Met een tractatie gingen ze opge togen huiswaarts. 's Avonds was het de beurt aan de oude ren. Voor een geheel gevulde zaal was het dat de heer L. Spronk, als voorzitter van Handelsbelang, zijn begroetingswoord sprak. Het openingswoord werd gesproken door den burgemeester, mr. L. S. F. S. baron van Tuyll van Serooskerken. Deze prees den ijver van Handelsbelang, er het publiek aan herinnerde, dat in dezen de verwachting mag worden gekoesterd dat ook na de cam pagne steeds op Domburg wordt gekocht. De winkeliers wenschte hij toe dat in 1940 het resultaat* van deze actie zal worden be merkt. Hierna werd door den heer Adri van Oorschot met zijn veelzijdige kunde een gevarieerd programma afgewerkt als: imi tator, buikspreker, goochelaar enz. Waar noodig werd hij begeleid door zijn partner De hr. Jan Adriaansen. Hierna werden tal van artikelen bij opbod verkocht tegen be taling van de opgespaarde winkeliersbon nen. Onder een kwinkslag kwam alles prompt aan den man. Iedere spaarder was voldaan. „Handelsbelang" heeft ook dit keer wederom veel succes gehad. ZUID-BEVELAND. HANSWEERT. Het Nederlandsche mo torkustvaartuig „Albula" is bij het uitvaren van de haven tegen een dukdalf gevaren, waardoor deze zwaar beschadigd werd..Het schip, dat vermoedelijk ook stYmde beko men heeft, heeft dit.- reis naar Antwerpen voortgerei. De Rijkswaterstaat tracht thans een borgstelling van de reederij te verkrijgen voor de toegebrachte schade. De heer J. Verblauw, controleur van den crisis-controledienst alhier, wordt met ingang van 1 Januari a.s. overgeplaatst naar Sas van Gent. YERSEKE. Na afloop der raadsvergade ring van Woensdagavond werd de gemeen' te-secretaris de heer G. O. Veenendaal door den Raad een aangename verrassing bereid in verband met zijn aanstaand huwelijk met mej. A. Sinke, die mede aanwezig was. Nadat burgemeester Gunning beide har telijk had gefeliciteerd, kwam de heer G. de Jager aan het woord, die als oudste raadslid namens alle leden het bruidspaar de beste wenschen van den Raad over bracht en als blijvend aandenken twee schitterende schilderijen aanbood. De heer Veenendaal dankte hartelijk voor deze bewijzen van vriendschap. Spr. wees er op, dat hij steeds met de raadsleden op een aangename wijze mocht samenwerken, en hoopte dat dit ook in de toekomst zoo zal mogen blijven. Hierna was men nog geruimen tijd in ge- zelligen kring bijeen. Woensdagavond gaf de afdeeling Yer- seke van het Nut voor 't Algemeen een De openingszitting van den Volkenbondsraad te Genève tijdens de rede van den nieuw gekozen president Hambro (Noorwegen) nutsavond in de zaal Nolet die geheel was gevuld. Daar burgemeester Gunning wegens ambtsbezigheden verhinderd was, opende de heer Oom met een kort welkomstwoord, waarna met de afwerking van het rijk ge varieerde programma werd begonnen, het welk bestond Uit: zang, voordrachten, re vue-schetsen en een tweetal kluchten. Het geheel was zooals we van het Nut gewoon zijn weer goed verzorgd, en allen waren zeer voldaan over het gebodene. In de pauze zorgden enkele leden van „Mo zart" voor wat amusementsmuziek. Het was reeds vrij laat geworden toen de heer Oom dezen zeer gezelligen avond sloot. Donder dagavond werd hetzelfde programma nog eenmaal afgewerkt voor de militairen. KAPELLE. De heer P. Mol, benoemd in de laatste Raadsvergadering met algemeene stemmen tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur heeft deze herbenoeming niet aanvaard. De heer Mol is reeds jaren lid en ook voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur geweest en stond steeds in hoog aanzien. In verband met zijn leeftijd wordt deze be noeming niet aangenomen. KAPELLE. Daartoe vanwege de Vereeni- ging van Oud-leerlingen van de Tuinbouw- cursussen uitgenoodigd trad ih het hotel de Zwaan op de hr. B. Bosma, rijkstuin- bouwconsulent. De spreker werd ingeleid door den voorzitter der vereeniging, den hr. W. Glas. De hr. Bosma gaf een inleiding over de proefvelden, besprak het groote nut van de proefvelden, maar wees ook vooral op een goede bespuiting, meestal wordt niet ge noeg begrepen wat een bespuiting, prima uitgevoerd vermag. Vele vragen werden totUen spr. gericht welke tot bevrediging werden beantwoord. AANRIJDING. KRUININGEN. Donderdagmorgen om streeks 7 uur werd op den Rijksweg te Kruiningen een boerenwagen door een ach teroprijdenden vrachtauto aangereden. De voerman, de heer K. uit Kruiningen werd van den wagen geslingerd en klaagde over inwendige pijnen. Per vrachtauto is K. naar huis vervoerd. De boerenwagen was deerlijk gehavend. Ook de vrachtauto die den wagen had aangereden, had wat materi- eele schade. De chauffeur had den wagen te laat opgemerkt. De gemeentepolitie maakte van één en ander proces verbaal op,, Even voor de aanrijding plaats had, zijn een andere vrachtauto en verschillende wielrijders den boerenwagen gepasseerd. Al len, die dezen wagen zijn gepasseerd., voorna melijk de vrachtautobestuuT"1^. worden na mens de politie verkucht, zich bij den ge meente veldwachter uit Kruiningen aan te melden., voor het verstrekken van enkele in lichtingen. WEMELDINGE. Bij de te Roozendaal door de Vereeniging van Leeraren afgeno men examens voor het boekhouden, slaagde o.a. onze dorpsgenoot de heer T. J. Visser Mzn. Zaterdag en Maandag a.s. zal in deze gemeente een collecte gehouden worden ten bate van het Marinerampenfonds. We be hoeven van deze plaats zeker niemand meer op te wekken om aan dit doel te geven zoo veel in het vermogen ligt. De nagelaten betrekkingen van onze Marinemenschen be- hooren naar vermogen gesteund te worden. NOORD-BEVELAND Een demonstratieve bijeen komst in Den Haag. De Algemeene Nederlandsche bond van handels- en kantoorbedienden heeft, gis terenavond in Den Haag een demonstratie ve salaris-bijeenkomst gehouden De voorzitter van de afdeeling Den Haag, de heer C J. van Borredam, wees er in zijn openingswoord o m. op, dat voor de groep handels- en kantoorbedienden de laatste jaren periodieke salarisverhooging is uitgebleven, zoodat volwassen kantoor bedienden dikwijls een salaris hebben, dat niet toereikend is voor een normaal le venspeil Gezinsvorming komt dan meestal niet voor, omdat man en vrouw beiden moeten verdienen. In deze tijden van prijsstijging wordt de nood van deze menschen wel zeer drin gend Daarom deze demonstratieve bijeen komst. De bondssecretaris C. W Jacobson sprak over het onderwerp „salarisverhooging dringende noodzaak" Hij lichtte den eisch van den bond toe: 10 salarisverhooging met een minimum van 10 per maand. Met opzet zeide spr salarisverhooging en niet duurtetoeslag. Hoewel voor dit laat ste in dezen tijd veel te zeggen valt Ech ter zonder die duurte zijn de salarissen al te laag. Voor de meeste bedienden is het niet mogelijk vóór hun dertigste jaar te trouwen Spr. noemde eenige cijfers. Bij verschillende ondernemingen is het hoog ste salaris aan bedienden 110 per maand, terwijl salarissen van 60 en 70 niet vreemd zijn voor personeel van 2530 jaar. Toch moeten zij nog een ze keren stand ophouden Vervolgenss prak de 2e voorzitter van het NVV, de heer S. de la Bella Spr. zei- de, dat de actie van den algemeene bond van handels- en kantoorbe dienden drin gend en rechtvaardig is, ook zonder de prijsstijging' van den laatsten tijd Weet het Nederlandsche volk w.el, hoe groot de nood van de handels- en kantoor bedienden is? Weten zij dat zelf wel? Weten ze wel hoever ze achter zijn bij menigen hand arbeider, die zelf toch ook een bescheiden bestaan heeft? Twee dingen zijn noodig De salaris-actin moet slagen en voorts moeten allen een drachtig in hun organisatie samenwerken, om een menschwaardig bestaan te berei ken, aldus 'uesloot spr Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de verga- 4»Aing haar volledige instemming betuigt met de door de „algemeene" gestelde salaris-eischen nl. een verhooging van 10 met een minimum van 10 per maand. „Europa in de branding". KORTGENE. Het departement „Noord- Beveland" van het Uut voor het Algemeen heeft Donderdagavond in „de Korenbeurs" alhier 'n bijeenkomst gehouden, welke door de leden van het departement goed bezocht is geweest. De heer A. van Gent uit Waal wijk behandelde een hoogst actueel onder werp: hij hield nl. een- bespreking van het boek: „Europa in de branding" van John Gunther. De heer Arendse heeft den spre ker dank gebracht voor zijn boeiende uit eenzetting. KATS. Door den rijksveldwachter Dekker te Kortgene en den Gemeenteveldwachter C. Boeije alhier is procesverbaal opgemaakt Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. HOLE. Zierikzee, 14 Dec. De aanvoer en vraag was ter graanbeurs matig. Aardappelen: bonte 3,303,45 p. 100 kg: Aardappelen blauwe 3,303,60 p. 100 kg; Aardappelen: drielingen 2, Uien, groote bruine en witte 1,25 p. 50 kg. Coöp. Ve:ling. Kippeneieren 3,90-/ 5,20 p. 100 stuks; id. kleine 3,504,20 per 100 stuks; Eendeneieren 5.per 100 st. Bo ter: 0.720.81 per pond. Boterprijs Commissie 0,85 p. pond. tegen 'n zekeren leurder B. te Bergen op Zoom terzake van schennis der eerbaar heid. De man verkocht ansichtkaarten. Vrouwen en meisjes zijn gewaarschuwd. Bij den gemeenteveldwachter C. Boeije is als gevonden voorwerp bezorgd: een grij ze alpinomuts. Dr. W. G. HARRENSTEIN. De nieuwe leger- en vlootpredi- kant in algemeenen dienst. Bij K. B. van 9 dezer is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot leger- en vlootpredi- kant in algemeenen dienst met standplaats 's-Gravenhage, dr. W. G. Harrenstein, Ger. predikant te Santpoort en thans werkzaam als reserve-veldprediker. Dr. Harrenstein werd 25 Juni 1886 te Am sterdam geboren. Hij studeerde aan de Vrije universiteit aldaar en werd in Maart 1910 candidaat om 14 Sept. 1913 zijn ambt te aanvaarden bij de Geref. kerk van Noord- Scharwoude, nadat hij 14 Maart van dat jaar aan de V. U. was gepromoveerd tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Het arbeidsterrein der kerk in de groote steden", een proefschrift dat dui delijk verried welk een open oog de jonge doctor had voor het werk der evangelisa tie. Reeds als candidaat ontving dr. Harren stein een beroep van de Geref. kerk van 's- Gravenhage, speciaal voor den arbeid der evangelisatie, waarvoor hij echter bedank te. In 1918 nam ;dr. Harrenstein een beroep aan naar Medan, wier eerste predikant hij was. Onder de verstrooiden in Ned. Indië heeft dr. Harrenstein pionierswerk verricht dat zeer werd gewaardeerd. In 1923 moest dr. Harrenstein om den gezondheidstoe stand van zjjn echtgenoote echter repatri- eeren. De kerk van Amsterdam bracht toen een beroep op hem uit en 1 Juli 1923 be vestigde zijn schoonvader, ds. K. Fernhout, em. predikant te Baarn, hem in de hoofd stad des lands. Daar is bij werkzaam ge weest totdat zijn verminderd gezichtsver mogen hem dwong naar een rustiger ge meente om te zien. Sinds 10 Nov. 1936 dient dr. Harrenstein de kerk van Santpoort. Dr. Harrenstein is in breede kringen een geziene persoonlijkheid. Reeds als student was hij rector van het corps aan de Vrije Universiteit. Van 1923—1926 maakte dr. Harrenstein deel uit van het hoofdbestuur van het Ned. bijbelgenoe-oChap, terwijl hij ook zitting h""3 iu ae buitenlandscbe com missie Aan den arbeid van de Geref. Ver. v. Drankbestrijding en aan die van de Piot. Chr. reclasseeringsvereeniging gaf hij zicfc. eveneens. Dr. Harrenstein is deputaat voor de verstrooide Gereformeerden in Ned. Indië vanwege de Generale synode der Geref. Kerken. Ook voor de Part. synode van Noord-Holland alsmede voor de classis Am sterdam vervulde hij enkele deputaatschap- pen. Tal van groote-stads-beroepen Brus sel, Den Haag-West, Utrecht heeft dr. Harrenstein, die een kanselredenaar is van voorname allure in den loop der jaren ont vangen. Dr. Harrenstein heeft het vorig jaar een reis gemaakt onder de verstrooide Gere formeerden in Ned.-Indië, waarbij hij ook een bezoek bracht aan zijn oude gemeente te Medan, terwijl hij een der Ned. afgevaar digden was naar de wereldzendingsconfe- rentie te Tambaram. Dr. Harrenstein wordt thans opvolger van ds. H. Janssen, die om redenen van leef tijd met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ont slag heeft ontvangen en die meer dan 25 jaar met de geestelijke verzorging van onze weermacht is belast geweest. DS. J. LUCHIES. Benoemd als leger-predikant.- Als legerpredikant met standplaats Lei den, als opvolger van ds. E. L. Nauta, die met pensioen is gegaan is benoemd ds. J. Luchies, Ned. Herv. predikant te Odoorn- Valthermond. Ds. Luchies werd in 1906 geboren en in 1930 candidaat in Noord-Holland. 14 Dec. van laatstgenoemd jaar aanvaardde hij het predikantambt te Odoorn-Valthermond. Ds. Luchies die scriba-quaestor van den ring Coevorden is, is thans werkzaam als reserve veldprediker en behoort evenals zijn voor ganger, ds. Nauta tot de vrijzinnige richting. DS. W. E. M. HOEKZEMA. Benoemd als leger-predikant. Tot legerpredikant met standplaats Bre da is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd ds. W. E. M. Hoekzema, Ned. Herv. predi- Minister Steenberghe spreekt een herdenkingsrede uit. In een buitengewone vergadering is gis termiddag te Den Haag herdacht het 20- jarig bestaan van den Middenstandsraad, alsmede het 20-jarig presidium van zijn voorzitter, mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, die uiteenzette, dat de strijd om het bestaan, niet van van daag of gisteren dagteekent. De jonge ge neratie, die op haar beurt de fakkel van de oudere overneemt, moge telkens weer mee- nen voor gloednieuwe vraagstukken te staan, in het licht der historie zal deze meening veelal geen steek blijken te hou den. Wie tot de kern doordringt, komt name lijk niet zelden tot de slotsom, dat de vra gen van vandaag zoo zij al niet die van gis teren zijn, in vele gevallen reeds veel eer der aan de orde zijn géweest. Hier en nu, in onzen modernen tijd, zocht, als voorheen, het middenstandsleven naar een bekroning van zijn organisatievorm. Wat de nu al weer 20 jaar geleden daarvoor gevonden oplossing betreft, mogen wij dankbaar zijn. Het was" allerminst een vorm, die kunstmatig behoefde te worden geconstrueerd. Ik kan met voldoening vast stellen zoo zeide spr. dat de midden standsraad, organisch opgebloeid uit de na tuurlijtóe vormen van het organisatieleven, als hij is, in de praktijk zijn recht van be staan heeft bewezen: dit is het feit, dat ik aanstonds in het middenpunt van uw be langstelling wensch te plaatsen." Vervolgens heeft de minister waardee- rende woorden gericht tot den voorzitter, baron Van Wijnbergen en tot den secretaris, die beiden met den Raad hun 20 jarig ju bileum als zoodanig vieren. Na de rede van den minister sprak de voorzitter van den Hoogen Raad van den Middenstand in België, de heer Van den Ackere uit Gent. Daarna werd het woord gevoerd door den heer W. G. Scheieres, voorzitter van den christelijken middenstandsbond, die sprak namens de drie Nederlandsche midden standsbonden en namens de leden van een middenstandsraad. Met tal van voorbeel den schetste deze spreker breedvoerig het werk en de beteekenis van den Raad. •Nomens de drie landelijke middenstands bonden bood spr. baron Van Wijnbergen een gouden gedenkpenning, z,yn Deeltenis dragende, aan, als blijk van hulde van den georganiseerden Nederlandschen midden stand. Tevens overhandigde spr. een aantal afslagen in brons, welke aan de leden, oud leden, buitengewone en oud-buitengewone leden van den Middenstandsraad alsmede aan de vroegere en huidige vertegenwoordi gers van den minister in den Raad werden uitgereikt. Een plaquette, waarnaar de gouden leg penning vervaardigd is, zal in het gebouw van het economisch instituut voor den mid denstand geplaatst worden. Hierna heeft de voorzitter van den jubileerenden Raad, mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, een rede uitgesproken, waarin hij het werk van den Middenstandsraad in den loop der jaren memoreerde. kant te Rozenburg en thans werkzaam als reserveveldprediker. Ds. Hoekzema werd in 1901 te Leerdam, waar zijn vader, de be kende Hilversumsche em. predikant, ds. J- A. Hoekzema toen predikant was, geboren. Hij werd in 1929 candidaat in Utrecht om 8 Sept. van dat jaar te Paesens en Modder gat zijn ambt te aanvaarden. 8 Jan. 1933 vertrok hij naar Rozenburg. Ds. Hoekzema komt als legerpredikant de nog steeds opengebleven plaats die eeni ge jaren geleden ontstond door het overlij den van wijlen ds. Ruys van Dugteren te Breda, bezetten. Hij behoort tot de orthodo xe richting in de Ned. Herv. kerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergen op Zoom (toez.) H. F, C. de Boer te Marssum. Ds. L. A. F. Reddingius te Zierikzee is beroepen te Nieuw-Helvoet.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6