„De Broederband" ui G.ROBIJN&Co een mooie Mantel of aardige Japon UIT DE PROVINCIE ONDANKS VERLIES VAN DUIZENDEN RUKKEN DE RUSSEN OP NAAR DE N00RSCHE GRENS. Kerstboomkaarsjes Decemberprijzen. De Tweede Kamerleden over de landbouwpolitiek der regeering ADVERTENTIEN. extra lage Wij verkopen Distributie en de midden stand. Zij zijn binnen het bereik der Finsche artillerie. „Wij kunnen op den duur geen stand houden." de finnen trokken terug, zware verliezen voor de russen, „het kan geen onbe- paalden tijd duren," Cultuur in polders, welke met zout water geïnundeerd zijn. VLISSINGEN Verkoopingen en Verpachtingen. SPORTNIEUWS MARKTBERICHTEN Sterke vermindering van de scheepvaart in de Vlissingsche haven. ZUID-BEVELAND. Coöperatie Afd. Kruidenierswaren aan reclameprijs tot en met 31 December a.s. 1 Literpot Boerenjongens i -.95 1 fles Turanto (Vruchtenwijn) f ,55 f 1,50 NU VOOR f 1.25 MARSEPEINKOGELS LANGE DELFT 70 MIDDELBURG SLAGERIJ J. VERBRUGGE langeviele 43 middelburg AANBESTEDING NAAISTERS LEERLING-NAAISTERS S. WIENER Co. 1 I I I p. pak a 30 stuks 10 ct. Onze Wijn, Port, Advocaat, Likeur enz. enz. FIJNE KOEKJES (juist voor de Feestdagen) Aan het voorloopig verslag nopens de wetsontwerpen tot vaststelling van de be grooting van economische zaken 1940 en de begrooting van het landbouw-crisisfonds 1940 wordt ontleend: Naar de verklaring van verscheidene le den werd op dit tijdstip de instelling van een afzonderlijk departement van landbouw geenszins noodzakelijk geacht, zulks in te genstelling met de zienswijze van enkele leden, die, onder verwijzing naar de depar tementale indeeling in andere landen, we derom aandrongen op de instelling van zulk een departement, welke huns inziens had kunnen plaats hebben met gelijktijdi ge opheffing van het departement van alge- meene zaken. Eenige leden merkten op, dat de handeldrijvende middenstand het meest van de distributie en de maatregelen tegen den prijsopdrijving heeft te lijden. Gevraagd werd, bij de distributie den middenstand zooveel mogelijk in te schakelen. Andere leden, die hun waardeering er voor uitsproken, dat de minister den mid denstand bij de distributie heeft ingescha keld, verklaarden het noodig te achten, dat den middenstanders er op worde gewe?en, dat, wanneer deze inschakeling ook in de toekomst wil kunnen worden gehandhaafd, zij zich stipt aan de voorschriften der re geering zullen hebben te houden en niet om wille van hun klanten hiervan mogen afwij ken. Zou dit laatste blijven plaats hebben, dan zou het, naar de meening der aan het woord zijnde leden, wel zeer moeilijk wor den bij de distributie met de middenstands- belangen in dezelfde mate rekening te hou den, als thans het geval is. Sommige leden konden wel in het alge meen instemmen met de in verband met de ingetreden moeilijkheden getroffen maatregelen der regeering, in het bijzon der nu aan de klachten betreffende het prijspeil der landbouwproducten eenigerma- te is tegemoetgekomen. Naar hun oordeel geschiedde dit echter nog niet voldoende, Verbetering ten deze zou ook de eenige weg zijn om tot verhooging van de te lage loo- nen der landarbeiders te komen. Andere leden verklaarden van meening te zijn, dat, bij niet te hooge opdrijving van de landpachten, de thans voor de producten vastgestelde prijzen voldoende zijn, temeer, omdat hierbij rekening moet worden gehou den met de toeslagen uit het landbouw-cri sisfonds welke reeds gedurende verscheide ne jaren worden toegekend, en waarmede der bevolking een niet te onderschatten in- dircte belasting is opgelegd. Enkele leden hadden bezwaar tegen het beleid van den minister. Dit bezwaar, zoo zeide zij, geldt niet in de eerste plaats de onderdeelen van dat beleid, doch richt zich vooral tegen den liberaal-kapitalistischen geest, waaruit de landbouwpolitiek der re geering, naar hun wijze van zien, voorkomt. Zjj achtten uit dien hoofde de landbouwcri- sispolitiek der regeering onmachtig de noo- den van land- en tuinbouw', veeteelt en vis- scherij te lenigen. De minister heeft geen richtprijzen willen geven voor den oogst 194Q, noemende .dit een slag in de lucht. De aan het woord zijn de leden erkenden de juistheid van dit laat ste, doch wilden tevens het belang onder strepen, dat deze zaak toch voor de bodem productie heeft. Het is wenschelijk, dat de regeering prij zen noemt. Dit behoeven geen richtprijzen te zijn, maar het komt op de verhouding aan. Door de centralisatie van den werkkring der voedselcommissarissen zoo merkten ook deze leden nog op, is in de gewesten een minder goede toestand geschapen. De door de landbouwcrisisorganisaties en geweste lijke tarwe-organisaties bereikte decentrali satie is teloor gegaan. Deze organisaties dienen als uitvoerende organen volledig te worden ingeschakeld en een einde behoort te worden gemaakt aan de groote macht van den voedselcommïssaris, welke wellicht in het begin van de mobilisatie onvermijde lijk was, maar dit thans zeker niet meer is. Gevraagd werd of het niet gewenscht is, reeds thans te beginnen met het verwer ken van aardappelmeel in brood, als voor zorgsmaatregel met het oog op de meer en meer zich toespitsende moeilijkheden van onzen import. Van verschillende zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat de prijs waarvoor de regeering het derde en vierde klasse rundvee uit de markt neemt, te laag is. Sommige leden bepleitten opheffing van de teeltregeling voor kalveren en varkens. Eenige leden zouden gaarne volledig wor den ingelicht over de positie der boeren met geheel of gedeeltelijk geïnundeerde bedrij ven, op dit oogenblik en na afloop van de inundatie. Enkele leden merkten op, dat nog steeds geruchten de ronde doen, dat tot uitbrei ding vdn den fabrieksaardappelenbouw zal worden overgegaan. Zou de minister, met het oog op de samenstelling van het bouw plan 1940, willen mededeelen of die geruch ten waarheid bevatten? Van verschillende zijden werd aangedron gen op een soepele uitvoering van de nieu we teeltregeling voor den tuinbouw. In Finland wordt op het oogenblik ge vochten met een hevigheid die in dezen oorlog nog niet bekend was. Van beide zijden valt men herhaaldelijk met verbe tenheid aan In het het Noorden hebben de Russen het erop toegelegd de Finsche linies te doorbreken en zoo het verdedi gingsstelsel in tweeën te snijden. De aanvallen van de Finsche luchtmacht op de Russische linies worden over het algemeen met succes bekroond De reac ties der Russische troepen zijn traag. In talrijke gevallen konden Finsche verken ningsvliegtuigen bij verrassing ontdekte detachementen onder mitrailleurvuur ne men. De Finsche plaats Tolvakaervi is vol gens een bericht van het Noorsche tele- graafagentschap uit Kirkenaes geheel in vlammen opgegaan. Alles wijst er overi gens op, aldus de correspondent, dat de Sovjet-troepen tot' den aanval zijn overge gaan. Een Finsche soldaat, die de Noor sche grens was overgekomen, heeft ver teld, dat de Russische troepen worden voor afgegaan door tanks en dat zij hun kanon nen op 20 kilometer van de Noorsche grens in stelling hebben gebracht Het gisteren uitgegeven Finsche oorlogs- communiqé luidt als volgt: Aan het front van de Karelische land engte heeft een compagnie, die een week lang den vijandelijken opmarsch tegenge houden had, zich thans weer naar haar basis begeven, van nabij gevolgd door de Russische troepen De vijand heeft een grooten aanval ondernomen, waaraan zes tanks deelnamen, waarvan een bijna ter stond door een mijn vernield werd. Ver scheidene nieuwe vijandelijke infanterie- aanvallen, gesteund door artillerie, zijn in den loop van den dag gevolgd De meeste werden afgeslagen en onder de rooden vielen talrijke dooden. In den loop van den dag is gebleken, dat onze artillerie en die van den vijand gevuurd hebben op een zelfde doel, een rmrt '6 waar'n zich een kleine afdeeling vuren f°ldaten bevond Wij hebben het spaard 0611 gestaakt en aldus munitie ge- RussischpUh b?W^s van de woestheid der worden Dp°mbardementen is bekend dae hoven h vliegtuigen die Dins bardement hebben ^nde^6"38 hT vooral tn,n V, ondernomen, hebben zich talrijke geëvacueerden kinderen bevonden. Duizenden manschappen van het roode hoeve, waar vrouwen en leger zijn gevallen in den slag om Salla, de sleutel-positie op het Noordelijke Finsche front Een bericht hierover ontvangen van de Zweedsch-Finsche grens, voegt hieraan toe, dat de sneeuw roodgekleurd was van Russisch bloed De Russen trachtten in dezen sector naar de zee door te breken en men gelooft dat zij van Salla dë basis van hun hoofd kwartier hadden willen maken. Sterke Finsche troepenaanvullingen zijn» uitge zonden om de stad te heroveren De slag duurde twee dagen en wordt beschreven als de grootste, die tot dusverre in» de zen oorlog is geleverd. De druk der Russische troepen richt zich naar Salla, alwaar de Sovjets zich 50 km diep in Finland bevinden Gisteren hebben de Finnen krachtige tegenaanvallen onder nomen, en den Russen zware verliezen toe gebracht. Vervolgens gaat de druk in de richting van de Finsch-Zweedsche grens De Fin nen hebben versterkingen gestuurd, welke den Russischen opmarsch kunnen vertra gen, wellicht tegenhouden. Te Tolmjaervi hebben de Russen een opvallend échec geleden Het meest de licate punt voor het Finsche leger is op het oogenblik stellig de Russische aanval in de richting van de Botnische Golf. De ontwikkeling van den toestand in dat ge bied, hangt voornamelijk af van het aan tal mannen, dat de Sovjets daar kunnen hadhaven en onderhouden en van de troepenmacht, welke de Finnen zullen kunnen gebruiken vanuit hinderlagen op de punten, waar de Russen moeten pas- seeren. De opmarsch van de Russische troepen heeft hen binnen het bereik van de zwa re batterijen der Finnen gebracht, waar door zij zware verliezen leden De Russen hebben herhaaldelijk getracht de batterij en te~ bombardeeren, doch tot nu toe zon der succes. Het Finsche dagblad „Huvudstadsbladet" zet uiteen, dat ondanks de militaire acti viteit, de Finsche weerstand geen onbe- paalden tijd kan duren wanneer geen steun uit het buitenland wordt ontvangen. Het blad schrijft: „Wij kunnen wel al onzen moed en onze heroïek ontplooien in dezen strijd tegen de Sovjet-Unie, maar op den duur zullen wij geen weerstand kunnen bieden aan de Russische invasie De beschaving en het recht, dat wij ver dedigen, zullen ondergaan onder den wil den opmarsch der horden uit het Oosten, wanneer de wereld niet zonder al te veel talmen, ons te hulp komt De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland schrijft ons: In verband met de omstandigheid, dat in enkele polders zeewater is binnengelaten, wordt door de betrokken landbouwers ge vraagd, in hoeverre daar het a.s. seizoen gewassen kunnen verbouwd worden. Het ligt voor de hand, dat de perceelen zoolang ze geheel onder water staan of slechts zoover boven het water uitsteken, dat ze geheel daarmede doordrenkt zijn, niet voor bebouwing in aanmerking komen. Men zal met een beslissing moeten wachten tot het overtollige water wederom verdwe nen is. De veroorzaakte schade zal afhan gen van het zoutgehalte en van den tijd, dat het min of meer zoute water daar in over maat aanwezig geweest is. Er zullen later dus grondmonsters moeten onderzocht wor den. De vroegere ervaringen bij overstroomin gen met zeewater hebben geleerd, dat een hoog zoutgehalte den plantengroei belem merde, doch dat bovendien de structuur van den grond in sterke mate werd benadeeld, wat vooral in de volgende jaren bleek. In die gevallen mag de grond, nadat hij drooggekomen is, slechts oppervlakkig be werkt warden. Deze kwestie zal hier thans niet nader behandeld worden daar ze eerst later aan de orde komt. De vraag, die zich op het oogenblik voor doet is deze, of men de gronden die nog be hoorlijk uit het water liggen op normale wijze kan bewerken. Het is natuurlijk moeilijk een grens te trekken, doch het komt mij voor, dat per ceelen waar het zoute of brakke water nim mer hooger is geweest dan 50 cm beneden de oppervlakte wel bewerkt kunnen wor den, indien ze voldoende zijn opgedroogd. Mogelijk, dat het ook gaat bij een lagere ligging, doch dan wordt het risico allicht grooter. Doordat bij het binnenlaten van het zee water er dooreengenomen reeds veel water in de slooten stond, is het polderwater veel minder zout dan zeewater, waardoor het nadeel lang niet zoo groot zal zijn als bij een overstrooming. Het zoutgehalte van het wa ter uit de Westerschglde is vrij wat lager dan dat uit de Oosterschelde. In afwachting van het verdere verloop der inundatie en de latere onderzoekingen meen ik, dat voorloopig met deze mededee- ling kan volstaan worden." CRISIS-TUCHTRECHTSPRAAK. De Minister van Economische Zaken I heeft goedgevonden: voor het tijdvak van 1 Januari 1940 tot en met 31 December 1940 I te benoemenin de Centrale Commissie voor de Crisis-Tuchtrechtspraak te G o e s: tot voorzitter: mr.,W. M. G. Jolles, pre-1 sident der arr. rechtbank te Middelburg; tot plaatsvervangend voorzitter: mr. Th. Portheine, vice-president dèr arr. rechtbank! te Middelburg; tot rechtsgeleerd lid, tevens secretaris: I mr. H. G. J. Zaaijer', advocaat en procu-1 reur te Goes; tot plaatsvervangend rechtgeleerd lid, te-I vens plaatsvervangend secretaris: mr. C. M. Kegge, advocaat en procureur te Goes; tot leden: dr. A. G, Breen te 's-Graven- I hage; S. Caljouw Pz., te Middelburg; C. Gast, te Brouwershaven; mr. J. H. Kiewiet de Jonge, te 's-Gravenhage; G. J. Vaes, te Rotterdam; G. J. Popepl te Gilze. ren. Ook aan andere vakliteratuur zal aan dacht geschonken worden. Hierna hield de heer L. v. d. Linde te Kloetinge een inleiding, met als onderwerp: „Beschouwingen over enkele appelvariëtei ten". Spreker bepaalde zich in hoofdzaak tot de Jonathan, en besprak hiervan o.a. de verschillende cultuur zorgen als ziektenbe- strijding of kweek van de boom, dunnen pluk, enz. En verder wees spr. op de goede hoedanigheden van de Jonathan als bewaar - appel, in verband met koelen. Op deze lezing volgde een drukke bespre king. Het was een goed bezochte vergade ring. Hedenmorgen werd door notaris J. J. van Dijken te Kruiningen in het open baar verkocht ten verzoeke van den heei W. de Looff te Yerseke het woonhuis met schuur aan den grintweg te Yerseke, groot 15 a en 90 ca. Hoogste inschrijver was de heer J. C. Polderman van der Jagt voor f 2323. Kooper de heer J. Koster Poelman voor f 2570. Onkosten 7% plus f 25 plus f 20 voor losse goederen. KORFBAL. Z.K.B. Het programma voor Zaterdag luidt: Afd. II: Swift IISwift III. Afd. m: WemeldingeVolharding II; Madjoe III—VKV. o Middelburg, 15 Dec. Fruitveiling. Appels: Zoete Ermgaarde 18 c„ Honds muil 2—3 c., Gron. Kroon 2—8 c., Tulpap pel 4—7 c., Rabouw 14 c„ Sterappel 39 c„ Bramley Seedling 23 c., Ontario 26 c„ Zure Bellefleur 2—8" c., Zoete idem 3 c., Campagnezoet 27 c., Jac. Lebel 3 c., Jo nathan 4 c., Roode Ribbing. 25 c„ Lands berger Reinette 5 c., Rozendalers 3—4 c. Peren: Gieser W ldeman 110 c., Josephine de Malines 5—18 c., Kleipeer 14 c„ Ponds peer 45 c„ Beurré Alex. Lucas 16 c„ Bre- derode 6 c„ Comtesse de Paris 1320 c., Bergamot 36 c., Jodenpeer 28 c„ Black Alicante 10—12 c„ Mispels 7 e., alles p. kg. De internationale verwikkelingen hebben ook op de haven van Vlissingen een zeer na- deeligen invloed. Zoo werd de haven gedu rende November 1939 bezocht door 65 (163) zeeschepen met een tonnage van 26.845 (216.206) N.R.T. en 114 (166) binnensche pen met 24.334 (40.455) ton draagvermogen. In de 11 maanden van 1939 werd Vlissin gen bezocht door 1638 (1833) zeeschepen met 1.798.943 (2.175.112) N.R.T. en 17361 (1737) binnenschepen met 477.936 (584.051) ton draagvermogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen slaan op dezelfde periode in 1938. In bovenstaande getallen zijn niet ver-1 werkt de schepen van de Mij. „Zeeland",, de Provincialen Stoombootdienst, de Marine en het loodswezen. - Geslaagd voor derden stuurman de I heer J. P. L. N. van Hoorn, leerling van de De Ruijterschool te Vlissingen. 's HEER ARENDSKERKE. De Raad zal op Maandag 18 dezer bijeenkomen. Behandeld zullen o.a. worden: Benoeming tij;delijk gemeente-oplichter. Voorgesteld wordt de heer F. de Ruiter te 's Heer Arendskerke. Benoeming lid B.A. te 'S Heer Arendskerke. Aanbevolen worden de heer D. W. Lindenbergh en de heer M. A. Nijsse Chrzn. Benoeming lid van het Groot-Armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen. Aanbevolen worden de heer E. Rouw en de heer Jac. Snoodijk. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag op eigen verzoek aan de heer J. Tramper te Heinkenszand met in gang van 1 Jan. 1940, als schoonhouder van klokken en uurwerken te 's H. Arendskerke. Benoeming in voormelde functie. Voorgesteld wordt de heer P. Traas te 's Heer Arendskerke. Behandeling begrooting Groot Armbe stuur 1940 en Burgerlijk Armbestuur dienstjaar 1940. YERSEKE. Geslaagd voor diploma boek- I houden afgenomen voor de Ver. van leera-1 ren, de heer A. J. Mol Mzn. alhier. KLOETING. Donderdagavond vergaderde de vereeni ging van Oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen onder voorzitterschap van de heer W. P. Reije. Besloten werd een derde abonnement te I nemen op „De Nieuwé Veldbode", dit zal in drie leeskringen onder de leden circulee- Wanneer U met Kerstmis Verloofd; Koop dan Uw verlovingsring bij P. A. DE KAM Vlasmarkt 52 Tel. 870 Middelburg daar slaagt U! Gratis graveeren. Lage prijzen. Midza-zaak. Winkels: Langeviele en Zacharias Janstraat, Middelburg. KERSTTOPLES en BOTERKRANSJES. M. PETERSE, Patissier, Lange Delft, Middelburg. Wie voor de a.s. feestdagen nog noodig heeft, profiteere van onze ZIET ONZE ETALAGES DENKT U ER OM? Het adres voor RUND-, KALFS- en VARKENS VLEESCH PRIMA ROLLADES vanaf 1 gld. p. k g. is AUTOMOBIEL VERZEKERING AUwUe&anpif - Sneeh Aanvragen voor Agentschap aan H. DE BRUIN, Inspecteur, Bredalaan 61, Eindhoven. Kerstkransen, Schuimsprits, Chocolade Fondantkransjes, Appelbollen en Slagroomgebak. F. MERK TELEFOON 341 Pottenmarkt Middelburg. voor de levering van BROOD aan de Godshuizen te Middelburg ge durende het eerste kwartaal van 1940. Inschrijvingen worden gewacht ten kantore der Godshuizen, Gast huis, uiterlijk Dinsdag 19 Decem ber 1939, des namiddags' te 4 uur. en GEVRAAGD, LANGE DELFT MIDDELBURG. 0 O O O Echte GOUDA KAARSJES (druipen niet af) zijn van prima kwaliteit, tegen zeer scherpe prijzen. Advocaat 110, 140, 160 ct. p. fl. Port125, 150 ct. p. fl. Samos 75, 80, 85, 105 ct. p. fl. Zoete Spaanse Wijn 75, 85, 110 ct. p. fl. Bessenwijn 45 ct. p. fl. Kersen op sap 45 ct. p. Y2 l.p. Vruchtenbowl 80 ct. per pot. Boerenjongens 50 ct. p. Y pot. 95 ct, per pot. Boerenmeisjes (Abrikozen) 55 ct. p. pot, 100 ct. per pot. Muscalla Wijn125 ct. p. fl. Rumpunch (Alcoholvrij) 60 ct. fl. Limonade (diverse smaken) 38, 39 en 50 ct. p. fl. Limonade Gazeuse 2 l.fl. v. 25 ct. Schilletje75, 135 ct. p. fl. [Voorburg75 ct. p. fl. Cherry Brandy75 ct. p. fl. Conjovino (Cognacwijn) 95 ct. p. fl. Bergerac125 ct. per fles. Kerstbonbons, 2 ons voor 25 cent. Choc. Kerstkransjes, 12 ct. p. ons. Choc. Kerstkransjes (met vulling) 12 ct. p. ons. Choc. Kerstkransjes met muscet 12 ct. p. ons. Choc. Hulstkransjes met crème 12 ct. per ons. Choc. Kerstringen 6, 8 en 10 ct. Fondant Kerstkransjes, 10 ct. p. o. Fondant Kerstkr. (lik.), 12 ct. p. o. Choco fond. Kerstkr. 10 ct. p. o. Diverse Bonbons en Chocolaadjes 2 ons voor 25 cent. Schuimringetjes 10 ct. p. ons. Cellophane kousen (rood) gevuld met Puf Puf10 cent. Amandelkransjes (uit eigen bak kerij) 22Yi ct. per Yt pond. Kerstkransjes met suiker (uit eigen bakkerij) 20 ct. per Yt pond. Soesjes (bijzonder fijn gevuld) 12 cent per ons. Allerhande 20 ct. p. Yt p. Vanille Sprits25 ct. p. p. KERSTKRANSEN (uit eigen bak kerij) met vruchten belegen, keurig verpakt, voor slechts 35 cent. KERSTPUDDING per pakket van 3 pak (Hopjes, Bitterkoekjes, Marasquin) voor 25 cent. Denkt voor de FEESTDAGEN om onze le kwaliteit fijne VLEES WAREN en onze Goudse, Leidse en Edammer kaassoorten aan lage prijzen DIVERSEN Krenten 25 ct. per 5 ons. Rozijnen 25 en 30 ct. per 5 ons. Sucade 14 ct. per ons. Bloem 18 ct. p. kg. Zelfrijzend bakmeel 12 Y ct. p. pak. Ook verkoop aan niet-leden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3