FROBBHT WAARSCHUWING. De Tweede Kamer keurt de Jusiitiebegrooting goed De Eerste Kamer keurt de nieuwe staatsleeningen goed De omvang der Britsche controle op contrabande. tandpasta Daar in het Bestek No. 48, waarnaar door de N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS-MAAT- SCHAPPIJ zal worden aanbesteed: Het verbouwen van een Kantoorgebouw te GOES de zoogenaamde „Oorlogsclausule" ontbreekt, wordt een ieder in zijn eigen belang aangeraden zich van inschrijving te onthouden. M#ii§ Adverteer! in dit Blad. Plan van uitbreiding en bebouwifigsvoorschriften. Ons pittig bakje koffie en ons geurig kopje thee zouden wij niet graag missen. Daar ge nieten we nu van, als 't maar echt naar onze smaak is. Heusch, wij weten wel wat goed en lekker is. Daarom drinken wij Dukol- koffie en Dukol-thee. En dat moet U toch ook eens doen. Als U weer koffie of thee neemt, laat het dan Dukol zijn. In Uw eigen belang, het zal U wonder- goed bevallen, 't Wordt niet voor niets zoo veel gedronken. De volgende keer dus: Dukol. De zaak-0ss zal men la ten rusten en geen her ziening der Pachtwet. De Düitsche export richt zich naar de Baltische staten. Valsche nationaliteitsbewijzen voor auto's ontdekt. „De komst van de nat.- soc. regeering zal den schuldenlast van den staat opheffen!" „Veiligheidspatrouilles" der Britsche luchtmacht. Onverwacht vertrek van den Russischen ambassadeur uit Rome. 400 millioen franken voor de Fransche radio-uitzendingen. „Het laatste woord is gesproken." ms he als lin aan een sche san ten met uur Imet llem ling van ran- frnis op- leek, |igen in land, bij jend een de eide, Jlaal- lillen jpge- het Irvan pben. oiljet de I ver ging se- |t de de biljet leeld. lalen, vlug be- Idief" an- Iging, Ivind- Is de- Ikom- llsche apge- 1D7 ge- |iulse" jiitsch twee schip reis onden ver- ont- abriek irjje). I'd be- atrek Ibriek, pn lie- tien- |omen. Ithans, welke pf MM mm Wt" A Blank als parels wor den Uw tanden met Prodent, de heerlijke, zachtschuimende tand pasta met dispergon tegen tandsteen! Gewel dig voordeelig in het gebruik HET BESTUUR VAN DE AFDEELING ZUID- BEVELAND VAN DEN A. N. P. B. AFDEELINGSBESTUUR VAN DE R. K. BOND VAN BOUWPATROONS. BEKENDMAKING. fllHKE tüBE ei ct- DISTRIBUTIE-BEKENDMAKING Den détaillisten, houders van hotels e.d. wordt bekend gemaakt, dat de toewijzingen Al Bl en A2 B2 voor suiker en erwten, door het distributie-kantoor gesplitst of verminderd kunnen worden. De Directeur, H. P. STAAL. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis: dat bij hen is ingekomen een schrij ven van ANTJE NOMEN, wonende te Middelburg, Teerpakhuizenstraat no. 14, houdende verzoek haar een verlof A te willen verleenen, als be doeld in artikel 38, le lid der Drank wet 1931, Stbl. 476 voor de beneden- voor-lokaliteit Vlissingsch Wagen plein, no. 14, welke lokaliteit een op pervlakte heeft van 50,43 m2. Binnen twee weken na heden kun nen bezwaren tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bij hun College worden ingebracht. Middelburg, 13 December 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN WALRé DE BORDES, Voorz. M. VAN DER VEUR, Secretaris. De Burgemeester van SEROOS- KERKE (W.) maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het plan van uitbrei ding met bebouwingsvoorschriften. Het plan van uitbreiding, iti uit voerige kaarten uitgewerkt, met bebouwingsvoorschriften, ligt ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan of de bebouwings voorschriften bij den Raad hebben ingediend, kunnen binnen een maand na heden bij jle Koningin beroep instellen. Serooskerke (W.), 14 Dec. 1939. De Burgemeester voornoemd, P. DREGMANS. n lekker kopje 40e HACO-TREKKING 2e KLASSE, 3e LIJST TREKKING VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1939 f 100.— 1284 HOOGE PREMIËN PREM1ËN VAN 30.— 29 145 307 329 621 811 830 1609 1685 2236 2268 2323 2884 2940 4332 4867 5002 5368 5479 5833 5841 6806 6948 7189 7233 7538 7633 7831 8556 8579 8624 9628 9890 9997 10127 10808 11422 11446 11608 11618 12092 12253 12840 12950 12965 13370 14457 14524 14650 15323 15625 15756 16060 16473 16546 16584 17133 17157 17214 17529 17646 17729 17789 18494 18913 19560 19815 19871 20078 20121 1038 3265 6240 7915 10306 12339 14776 16808 18015 20597 1217 3436 6558 8074 10335 12638 14826 17022 18202 20984 1342 4178 6740 8312 10725 12735 15296 17032 18208 Nadat Dinsdagavond en -nacht vele spre kers het woord hadden gevoerd bij de al- gemeene beschouwingen over de justitie- begrooting voor '1940, heeft de Tweede Ka mer deze begrooting gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Gerbrandy wees er in zijn rede op, dat op zijn departement niet verder kan worden bezuinigd. Wat de zaak-Oss be treft was de minister van oordeel, dat er beter niet meer over gesproken kan wor den. In dezen tijd mag hij zich met die oude zaak niet meer bezig houden. Op het gebied van het echtscheidings recht achtte de minister wettelijke rege ling geboden, daar de huidige practijk bui ten de wet om is gegroeid. De minister was van oordeel, dat algeheele herziening van de pachtwet niet gewenseht is. Wat de Zondagswet betreft, zeide de mi nister, dat groot verschil in toepassing tus- schen het Noorden en het Zuiden des lands hem niet bekend is. Deze wet leeft nog steeds en dient soepel te worden toegepast. Ter handhaving van de openbare orde zeide minister Gerbrandy de voorkeur te geven aan de bestaande bepalingen. Voor de juiste toepassing daarvan zal een speci aal parket worden belast met het verza melen van gegevens e.d. De z.g. ontwerpen- Goseling waren, aldus de minister, bedoeld tegen abnormale dingen in normale tijden. Zij passen dus niet op de huidige omstan digheden. Dit beteekent echter nog niet, dat de minister onder geen omstandighe den bereid is de ontwerpen te handhaven. Nog vele sprekers voerden het woord bij onderscheidene afdeelingen van dit begroo- tingshoofdstuk. In zijn antwoorden zeide minister Gerbrandy o.m., dat nauwlettend wordt toegezien, dat geen extremistische elementen in de rechterlijke macht binnen treden. De vereeniging van het lidmaat schap van den Hoogen Raad met een com missariaat eener naamlooze vennootschap moet worden overgelaten aan het verant woordelijkheidsgevoel van den betrokkene. Bij de afdeeling politie bespraken me- vrouw Bakker-Nort (v.d.), mevrouw Mae- kay-Katz (c.h.) en de heeren Sweens (r.k.), Kortenhorst (eveneens r.k.), Wendelaar (lib.) en Van Dijken (a.r.) de reorganisatie van de rijkspolitie. De heer Sweens was van oordeel, dat de rijkspolitie te weinig personeel telt. Mevrouw Mackay-Katz en de heer Van Dijken bepleitten o.m. een wettelijke regeling der reorganisatie, in te genstelling tot den heer Kortenhorst. Mi nister Gerbrandy verklaarde o.m., dat men achter deze zaak meer zocht dan er achter zit. Er wordt in het geheel niets veranderd. De tegenwoordige structuur wordt behou den. Zonder hoofdelijke stemming werd de oegrooting van justitie aangenomen. He imiddag zou de Kamer een aanvang ma- met de begrooting van waterstaat. Reuter meldt uit Kaunas (Litauen) Duitschland doet zijn uiterste best om zijn exporten naar de Baltische landen te verhoogen na de blokkade van zijn over- zeeschen handel door de geallieerden. Li tauen wordt overstroomd met offerten van Duitsche goederen. Het Duitsehe clearingsysteem werkt echter ongunstig ten aanzien van de Baltische landen Deze willen niet alleen Duitsche industrie pro ducten in ruil voor hun landbouwproduc ten, maar wenschen ook grondstoffen en deviezen te ontvangen. Belangrijke fraude voorkomen. In het voorjaar heeft de Antwerpsche politierechter den 27-jarigen Nederlander E. J. E. op heeterdaad betrapt bij het stelen van een auto. Toen hij gefouilleerd werd, vond men op hem een tweetal blan co Nederlandsche nationaliteitsbewijzen, die kennelijk gebruikt moesten worden bij het smokkelen van Belgische auto's over de Nederlandsche grens Daarom werd de Rotterdamsche autocentrale van de arres tatie op de hoogte gesteld en inspecteur Maandag van dien dienst ging naar Ant werpen om een nader onderzoek in te stellen. Bij dit onderzoek bleek, dat de nationaliteitsbewijzen valsch waren, zoo dat nagegaan moest worden, waar zij van daan kwamen en of er nog meer in om loop waren. De dienst voor invoerrechten en accijnzen werd hiervoor in den arm ge nomen en deze hield een zeer scherpe controle op de auto's, doch niet eenmaal slaagde men er in een vervalscht biljet in handen te krijgen, zoodat mocht wor den aangenomen, dat er nog geen was uitgegeven. Het onderzoek naar de herkomst lever de meer moeilijkheden op, totdat van de Haarlemsehe politie de mededeeling kwam, dat er valsche nationaliteitsbewijzen ge bruikt zouden zijn door E. J. E. Spoedig slaagde men er toen ook in den drukker,, die in Haarlem woont, te ont dekken. Opnieuw ging men toen naar Antwer pen. E. tbonde zich zeer verbaasd, dat men den naam van den drukker wist. Deze had honde.rd biljetten voor hem ge maakt en had daarvoor 25 gekregen In hoeverre de drukker op de hoogte was van het strafbare feit, dat hij pleegde, moet nog nader worden onderzocht. Bij het verdere onderzoek bleek nog, dat E. er in geslaagd was zijn moeder te waarschuwen en dat deze naar zijn kamer in Den Haag was gegaan om de daar voor handen zjjnde biljetten te verbranden. Voorts kwam vast te staan, dat de bil jetten pas waren gedrukt, toen E gear resteerd was, zoodat het vrijwel onmo gelijk is, dat er in omloop zijn. Dank zfj het ingrijpen van de politie is men er dus in geslaagd een belangrijke fraude te voorkomen. Indien de biljetten inderdaad gebruikt zouden zijn, zou het Rijk voor een groot bedrag aan invoer rechten zjjn benadeeld. In een korte vergadering heeft de Eerste Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer leeningen ten laste van het Rijk, zoomede de nog op de agenda van eergisteren overgebleven serie kleine wetsontwerpen afgedaan. Wat de nieuwe leening betreft deelde mi nister de Geer mede, dat deze zal worden aangegaan tot een bedrag van f 300 mil- lioen, waarvan zestig millioen is geplaatst bij de rijksfondsen. De inschrijving op de resteerende 240 millioen zal Dinsdag a s. worden opengesteld en de rente zal 4 pro cent bedragen. De leening zal een veertig jarigen looptijd hebben en tegen parikoers worden uitgegeven, terwijl zij zal strekken tot consolideering van vlottende schuld. Alleen de heer von Bönninghausen (N.S.B.) heeft bij dit leeningontwerp eenige opmerkingen gemaakt. Zij kwamen hierop neer, dat onze staatsschuld tot een zijns in ziens schrikbarende hoogte is gestegen en dat men wel zal moeten wachten op de komst van een nationaal-socialistische re geering om den schuldenlast van dezen staat op te heffen. Overigens gaf de heer von Bönninghausen een tijdelijk verbod van particuliere kapi taalemissies, vooral van deelneming aan buitenlandsche leeningen, in overweging. Minister de Geer zeide hierop niet in te gaan en geen enkele aanleiding aanwezig te zien, welke twvjfêl aan onze credietwaar- digheid zou kunnen wekken. Het wetsontwerp verkreeg zonder hoof delijke stemming de goedkeuring der Ka mer. Bij het wetsontwerp inzake de onderne mersovereenkomsten heeft minister Steen- b.erghe in antwoord op de rede van den hr. Blomjous van Dinsdagavond verklaard, dat er geen reden voor diens vrees bestaat, dat de minister de hierbij betrokken onderne mersbelangen niet meer zou kunnen over zien. Ten slotte heeft deze minister bij het wetsontwerp inzake voortzetting van de contingenteering van metaaldraadgloeilam pen op 'n desbetreffende vraag van den hr. von Bönninghausen geantwoord, dat hij geen aanleiding vindt om hieraan voor waarden tot prijsverlaging of tot het in dienst stellen van meer personeel te ver binden. Tegen vliegtuigen welke mijnen laten vallen. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron te Londen, dat de Royal Air Force „veilig heidspatrouilles" instelt als tegenmaatregel tegen het leggen van mijnen door Duitsch land vanuit vliegtuigen. Deze patrouilles vormen een volkomen nieuwe eenheid van de Britsche luchtmacht en worden gericht tegen de vijandelijke vliegtuigen, welke mijnen laten vallen, alsmede tegen de bases van deze vliegtuigen. Deze veiligheidspatrouilles worden uit gevoerd door bombardementsvliegtuigen met machtige bewapening, die uitgerust zijn voor lange tochten. In feite breidt Enge land zijn kustdefensie uit, zoodat daardoor de punten gedekt worden, vanwaar Duitsch land den mijnenoorlog tegen Engeland heeft uitgevoerd. Naar verluidt hebben Britsche toestellen met groot gemak Duit sche vliegtuigen afgeslagen, die trachtten den aanval op Helgoland te verhinderen. Men schrijft dit toe aan de grootere ge- schutskracht van het type bombardements vliegtuig, dat voor deze nieuwe patrouilles gebruikt wordt. Havas meldt uit Rome: De nieuwe am bassadeur der Sovjet Unie te Rome, Gorel- kin, is met onbekende bestemming uit Rome vertrokken Drie weken geleden was hij rechtstreeks uit Moskou in Rome aan gekomen. Hij heeft den Italiaanschen ko ning nog steeds zijn geloofsbrieven niet overhandigd Nader wordt gemeld, dat Gorelkin, naar Moskou is vertrokken. Men legt ver ba nd tusschen dit vertrek en de p r o-F insche en ant i-R u s s i s c h e betoogingen in Italië. ARBEIDER BEKNELD EN OM HET LEVEN GEKOMEN. Gisterochtend was een werkman op de terreinen van de Nederlandsche Dok Mij. te Amsterdam bezig met werkzaamheden aan een waterdrukapparaat. Doordat een onderdeel van het apparaat brak raakte de arbeider zoo ernstig bekneld, dat de dood spoedig intrad. Wordt de Duitsche radio gestoord? Gisteren heeft de Fransche Kamer de begrooting voor de radio-uitzendingen be handeld: deze bedraagt 401.096.000 fran ken. Tijdens de debatten zeide de vroegere communist Fourrier dat per radio moet worden geantwoord op de leugens, welke door de propaganda van den vijand wor den verspreid. Ook vroeg hij maatregelen om de uitzendingen van de Duitsche radio te storen. Minister-president Daladier verklaarde, dat de radio een der krachtigste propagan damiddelen is. De Fransche radio moet steeds verbeterd worden. De Kamer nam vervolgens de begrooting voor P.T.T. aan; deze bedraagt 7.207.097.000 franken. Hier bij is de begrooting voor de radio ingeslo ten. Het Britsche ministerie voor economi sche oorlogvoering deelt mede, dat in de week, geëindigd op 9 December, de con trabandecommissie de lading heeft nage keken van 121 schepen, welke waren aan gekomen, sinds 2 December, en 48 ladingen van schepen, welke van de voorafgaande week waren overgebleven Het gecombi neerde totaal bevatte schepen van de vol gende nationaliteiten: 35 van Italië,' 26 van Noorwegen, 24 van Nederland, 16 van Zweden, 12 vanGroot Brittannië, 10 van de Vereenigde Staten, 9 van Denemarken, 8 van België, 8 van Japan en 8 van Grie kenland. In drie gevallen werd de geheele lading in beslag genomen, in 73 gevallen werd de geheele lading vrijgegeven. Op 12 De cember bevonden zich 61 neutrale schepen in de drie contrabande controlebases van het vereenigd koninkrijk, waarvan er 47 vijf dagen of korter waren. In het totaal bevonden er zich 18 Nederlandsche sche pen, 14 Noorsche, 15 Zweedsche, vijf Bel gische, vier Deensche, twee Finsche, twee Grieksche schepen, alsmede een van Est land, een van Letland en een van Pana ma. In de week, geëindigd op 9 December heeft de Britsche controle 7000 ton lading opgevangen, welke verdacht werd bestemd voor Duitschland të zijn. Het totaal, dat in de «perste veertien weken van den oorlog werd aangehouden bedroeg 483,500 ton. Het totaal van de week behelste 1400 ton katoen, 1200 ton verschillende voedingsmiddelen. 900 ton veevoeder, 800 ton oliezaden, 700 ton geen metaalhoudende produqten, 550 ton erts en metalen, 480 ton huiden en vellen, 250 ton rubber en hoeveelheden oliën, vetten, wol, chemicaliën, looistoffen, gommen en hars. De „Berliner Boersenzeitung" houdt zich be zig met het in sommige buitenlandsche bla den verspreide bericht, waarin gesproken werd over „een nieuw Duitsch vredesoffen sief". Het blad schrijft daarover o.m.: Het laatste woord in deze zaak is allang gespro ken. Thans spreken alleen nog de wapenen en juist de ontwikkelingen van den laat- sten tijd doen ons met het grootste ver trouwen den dag tegemoetzien, waarop een maal weer van vrede sprake kan zijn. VAN 700 BEROOFD. De politie van het bureau Singel te Am sterdam heeft gisternacht in een woning aan de Amstelstraat 49 een daar wonende 25-jarige pensionhoudster aangehouden. Zij wordt verdacht van diefstal van een bedrag van zevenhonderd gulden, toebehoorend aan een bezoeker. Tegelijkertijd werd haar 26- jarige vriend, verdacht van deze berooving aangehouden. Beiden werden in het bureau opgesloten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7