STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS CIGARETTES - 20 VOOR. 15 CENTS (Ingez. Med.) MIDDELBURG Het Rijksarchief in 1938. ZUID-BEVELAND Raad van Ritthem. WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Eindles Landbouwhuishoud- cursus Schoondijke. RECHTSZAKEN MARKTBERICHTEN UITVOERING VOOR DE WERKLOOZEN. Zeer vele werkloozen met hun vrouwen en kinderen waren gisterenavond naar het Schuttershof gekomen op uitnoodiging van de Commissie tot ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen, welke de op hoogen prijs gestelde medewerking had verkregen van „Overschotje" voor het brengen van 'n afwisseling aan de genoodigden. De vroolijke Zaterdagavondtrein met de leden van de club „Confetti", waarmede ook Zaterdag jl. een groot succes werd be haald, heeft gedurende een paar uur een groote opgewektheid gebracht en het ap plaus na ieder tafereel bewees dat een en ander op hoogen prijs werd gesteld. Het was de hr H. P. Staal, die namens de Commissie hartelijk dank bracht aan „Over schotje" voor het aanbieden van dezen avond. Namens het gemeentebestuur bood spr. een fraaie, goed gevulde mand met fruit aan als bewijs van erkentelijkheid voor de verschillende malen, dat dit gezelschap reeds zijn medewerking in het belang van de werkloozen heeft gegeven. Wegens ziekte van een der onderwij zers aan de Christelijke school in de Singel straat is tot kweekeling met acte aan ge noemde school benoemd de heer H. Sijtsma te Vlissingen. CABARET-AVOND VAN DE NED BOND VAN HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN. Gisteravond had in St. Joris de cabaret avond plaats van de Alg Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, welke zich in een goede belangstelling mocht verheu gen, zeker ook van de zijde der militairen, die in de gelegenheid waren gesteld de zen avond kosteloos te bezoeken. Na een kort openingswoord door den afdeelingsvoorzitter kreeg Ru Mulder's Cabaret- en klein-tooneel-ensemble gele genheid om met zijn program aan te vangen Het zou ons hier te ver voeren al de medespelenden stuk voor stuk te noe men, wat- ook niet noodig is, daar allen blijk hebben gegeven in hun genre thuis te zijn. Wanneer men echter toch namen wenscht te noemen zou het die moeten zijn van den leider van het ens emble den hr Ru Mulder Deze is waarlijk thuis in de klein-kunst en heeft weer eens bewe zen, dat het niet altijd personen met be kende namen behoeven te zijn die ie'ts goeds brengen. Vanzelfsprekend ontbrak in het program ook het propagandistische gedeelte niet Voor de pauze kreeg eerst'; nog het woord de districtsbestuurder v. d. Vlerk tot het uitspreken van een propaganda- rede Deze spreker heeft nog eens duide lijk het werk gekenschetst van de „Alge- meene" en er op gewezen, dat lid zijn van een vakbond niet alleen beteekent, dat men contributie betalen moet. Men be hoort ook eens actief deel te nemen aan het vele werk dat komt kijken Tegen over de -gemobiliseerde collega's is het een plicht volgens spreker, de taak van hen over te nemen. Verder vestigde de spreker nog de aandacht op de taak van de vrouw in den vakbond. Na de pauze volgde nog een mooi pro gramma, waarvoor de artisten een dank baar applaus in ontvangst hadden te ne men. Na een kort woord door de voor zitter werd deze avond van hoogstaande kunst besloten met een gezellig bal O Geen wichelroede-onderzoek naar onderaardsche gangen. De Rijksarchivaris in Zeeland, mr. A. Meerkamp van Embden, deelt in het jaar verslag over het rijksarchief over 1938 het een en ander mede omtrent de werkzaam heden, welke ten doel hebben de rijke be zittingen van Zeeland aan historische gege vens, documenten enz., voor het nageslacht te bewaren. Het blijkt, dat de onteigening van het ho tel „De Abdij" ook voor de berging van het Rijksarchief belangrijke gevolgen zal heb ben. De mogelijkheid bestaat, dat liet oud-ar chief der Provincie naar de beschikbaar komende ruimte zal worden overgebracht. Op voorstel van den Rijksarchivaris ver klaarde het Bestuur der gemeente Middel burg zich bereid een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid om de onderaard sche gangen, genoemd in het vorige verslag, te benutten als factor bij de maatregelen tot bescherming tegen aanvallen uit de lucht. De Rijksarchivaris heeft daarop.in lichtingen ingewonnen omtrent de resulta ten, in soortgelijke gevallen bereikt door roedeloopers, bp den waarnemenden Rijks archivaris in Noord-Holland en de archi varissen der gemeenten Delft, Elburg, Gou da, Haarlem en Zutphen. De ontvangen ant woorden, waarin zeer uiteenloopende waar- deeringsoordeelen betreffende het werk der roedeloopers werden geveld, leidden B. en W. van Middelburg ertoe den archivaris te verzoeken een samenspreking te beleggen met den Districtsbouwkundige voor de Rijksgebouwen, den Directeur van Gemeen tewerken en het Hoofd van den gemeente lijken Luchtbeschermingsdienst en met na me de vraag in behandeling te brengen of het van nut kon zijn door een wichelroede loper een onderzoek te doen instellen en of de'kosten voor herstel en inrichting der eventueel ontdekte gangen verantwoord zouden zijn tegenover hun nuttig effect. Het resultaat van deze bespreking was als volgt De Districtsbouwkundige achtte het niet mogelijk het Abdij-complex in een eventu eel onderzoek te betrekken zonder Mi- nisterieele machtiging. De Directeur van Gemeentewerken was op grond van de foto's eener in 1936 ont dekte gang bij het gymnastieklokaal van meening, dat deze gang niets anders was dan een riool van een vroeger gebruikelijk wachtgeldregeling voor 1939 en 1940 toe te I passen. Voorts stellen B. en W. voor goed te keu ren het verzoek van het bestuur van de bij zondere lagere school op gereformeerden grondslag op 't Zand voor de aanschaffing van een nieuwe schoolkachel. De huur van de woning van den genees heer op het dorp loopt per 15 Maart 1940 af. B. en W. stellen den raad voor deze wo- j ning te verhuren voor het tijdvak 15 Maart 194014 Maart 1943, aan den gemeentege neesheer voor een bedrag van f 435 per j jaar. BORSSELE. Ds. Bunjes alhier heeft een knapenvereeniging opgericht. Er traden 25 leden toe. Besloten werd de vereeniging den naam D.V.V. (Door vriendschap vereenigd) te geven. Iedere Zondagavond zal men bij eenkomen. Het plan is deze bijeenkomsten zoo gezellig mogelijk te maken, o.a. door gezelschapsspelen te doen, voordrachten en samenspraken te houden. In den zomer wil men zoo nu en dan de bijeenkomsten ver vangen door het gezamenlijk maken van fietstochten. Lid kunnen zijn jongens van 12 tot 16 jaar. HANSWEERT. Op 2 Nov. 11. werd alhier in de buitenhaven een anker verloren door het zuigerschip Holland. Eerst gister is het door ankervisschers van hier opgevischt kunnen worden. Met behulp van een duiker is het boven gehaald. Het zal nu aan het schip worden afgeleverd. Dat de alhier gelegerde militairen de behandeling en vriendschap die ze van de burgerij ondervinden weten te waardeeren moge blijken uit het feit dat de afdeeling O. en O. besloten heeft een gezelligen avond te geven op Donderdag 14 Dec. a.s, welke alleen toegankelijk is voor die burgerij. KLOETINGE. De leerlingen van de open baar school te Kloetinge hebben van H.K.H. Prinses Juliana een schrijven ontvangen, waarin de Prinses Haar hartelijken dank betuigd voor de aardige verrassing met Sin terklaas gezonden aan H.H. K.K. H.H. Prin ses Beatrix en Irene. Zooals reeds gemeld bestond deze uit een doosje zakdoekjes met Zeeuwsche motieven. WEMELDINGE. Naar we vernemen heb ben de voorbereidende werkzaamheden voor het houden van een bazaar op Kerst dag, ten bate van de fanfarevereeniging „O. K. K!" goeden voortgang. Weliswaar 'S eenige stagnatie ontstaan in verband met de opgevorderde localiteiten door de mili tairen, doch ook dit bezwaar is overwon nen. De inzamelingslijsten hebben aan de gestelde verwachtingen beantwoord en ook de vele ontvangen goederen in natura stel len niet teleur. De verkoop van de loten gaat vlot en door de diverse ingestelde commissies voor de attractie's wordt thans hard gewerkt, teneinde van een behoorlijk slagen verzekerd te zijn. Door de kinderen der Openbare Lagere School alhier zijn 79 zwachtels gebreid wel ke zijn afgestaan aan de afdeeling Zuid-Be veland van het Nederlandsche Roode Kruis. ruim type. Een roedelooper zou dus waar- I. voor hen die de katoen beschikbaar stelden, RITTHEM. Woensdagmiddag vergaderde de Raad alhier, onder voorzitterschap van burgemeester P. Daniëlse. Afwezig met kennisgeving was de heer J. Poppe. Nadat eenige ingekomen stukken voor kennisge ving waren aangenomen, kwam in behan deling de verordening ex. art. 12 der Oor- logswet, welke door den opperbevelhebber van land- en zeemacht aan den Raad om advies was toegezonden en ingevolge welke verordening mannelijke inwoners van 18 tot 59 jaar kunnen worden opgeroepen om persoonlijke diensten te verrichten. Deze diensten bestaan uit: hulp bij militaire werkzaamheden tot het herstellen van de schade aan wegen, bruggen en daarmede verband houdende werken, veroorzaakt door militaire operatiën, luchtbombarde menten of militaire transporten. De per soonlijke diensten worden ingevolge deze verordening betaald met een loon dat wordt berekend naar de normen welke ter plaatse gelden voor het loon, hetwelk be taald wordt aan arbeiders, die in werkver schaffing arbeid verrichten. Alle leden von den dit loon echter te laag voor zoodanige werkzaamheden en besloten werd tegen deze laatste bepaling bezwaar in te bren gen. Door het achtereenvolgens bedanken voor het raadslidmaatschap door de hee- ren W. Ovaa Jr., A. Poelman en K. de Visser, is in de bestaande vacature in den Raad voorzien door de benoeming van den heer L. van Eenennaam, zoodat thans diens geloofsbrief moest worden onderzocht. Dit' onderzoek geschiedde door een commissie, bestaande uit de heeren P. J. de Pagter, W. Cevaal en F. de Groot. De geloofsbrief van den heer Van- Eenennaam werd over eenkomstig het advies der commissie goed gekeurd. v schijnlijk wel op vele plaatsen dergelijke rioolkanalen kunnen aantoonen, maar deze zouden menigvuldig door de nieuwere ri- oleeringen blijken te worden gekruist en onderbroken. Al waren de nog bestaande kanaalgedeelten voor menschen begaan baar, dan zou toch een reconstructie van het geheele stelsel de voorwaarde van voldoende bruikbaarheid als onder- grondsch communicatie-middel uitgeslo ten zijn. Het Hoofd van den gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst zou het betreuren indien geldmiddelen werden onttrokken aan den zoo dringend noodigen bouw van schuil inrichtingen op de plaatsen, die daarvoor werden aangewezen. De inlichtingen, waar over hij beschikte, gaven hem overigens geen aanleiding veel te verwachten van een onderzoek naar onderaardsche gangen. In overleg met de geraadpleegde heeren heeft de archivaris op grond van de ge maakte opmerkingen, het Gemeentebestuur in overweging gegeven voorloopig af te zien van een nader onderzoek, dat dan ook niet is ingesteld. Vele bezoekers maakten gebruik van de archieven voor onderzoekingen op zeer uit eenloopende gebieden. Naast talrijke Nederlanders toonde ook Lord J. Macmillan, een Schot van geboorte, belangstelling voor een bepaald onderdeel, nl. de stukken, betrekking hebbend op de nederzetting van Schotsche kooplieden te Veere. De Rijksarchivaris en de Britsche vice-consul te Middelburg, de heer P. de Bruijne hebben den hoogen bezoeker Lord Macmillan bekleedt een der hoogste rechterlijke functies in Engeland en is ver der op het oogenblik de leider van de Brit sche propaganda met zijn echtgenoote en prof. mr. J. A. van Hamel rond geleid. KOUDEKERKE. De Raad dezer gemeente komt Dinsdagmiddag in openbare vergade ring bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot f 2200 ter finan ciering van de vernieuwingskosten van den KoudekerkeVlissingschen weg. B. en W. heeft n.l. alsnog bereikt een opgaaf van kosten over 1939 gemaakt, terwijl dit jaar nog een eindafrekening te wachten is. Dit heeft hen genoodzaakt deze geldleening voor te stellen. Naar men weet is overeengekomen, dat het werkloos geworden personeel van de S.M. Zeeland niet zal worden ontslagen, maar op wachtgeld zal worden gesteld. De uitkeeringen welke op deze wijze worden verstrekt bedragen voor gehuwden en on gehuwde kostwinner,s 70 voor de onge huwde kostgangers 60 en overige onge- huwden 50 van de gemiddelde wekeljjksche verdiensten over de periode 1 Juni31 Aug. 1939. Van genoemde percentages heeft deze ge meente 60 voor haar rekening te nemen, met andere woorden, de gemeente stelt 42 van de wekelijksche verdiensten beschik baar. Het geldt hier hoogstens vijf a zes ge zinnen. B. en W. stellen voor de genoemde de onderwijzeressen en voor de kleine breistertjes is een woord van dank zeker hier op zijn plaats. Hoewel het eerst niet zeker was of de I jaarlijksche uitvoering van de gymnastiek- vereeniging „W.I.K." in verband met het gebrek aan een oefenlokaal door kon gaan, blijkt thans dit bezwaar overwonnen te zijn, zoodat Vrijdag a.s. de uitvoering gegeven zal worden. Het is zeker een goede gedachte van ,,W. I I.K." om de militairen een genoegelijken avond te geven, daar Zaterdag de uitvoering uitsluitend voor militairen, nog eens zal plaats vinden. Onderscheiding. WOLPHAARTSDIJK. Bij K.B. van 8 Dec. I is toegekend de zilveren eere-medaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau aan mejuffrouw L. van de Kreeke, houdster van het P.T.T.-kantoor alhier. Dinsdag werd te Schoondijke de land- bouwhuishoudcursus besloten met een eind les, die zoowel bij de leerlingen, ouders, be langstellenden en oud-leerlingen, als bij de vertegenwoordigers van de verschillende lichamen en vereenigingen, die de cursus sen organiseeren, nog lang in aangename herinnering zal blijven. Zooals bekend, dra gen deze eindlessen jaarlijks een min of meer feestelijk karakter, doch het is niet hieraan alleen te danken, dat telkens op nieuw uit alle richtingen de belangstellen den in grooten getale toestroomen. Onder leiding van mej. G. Sikkens, land- bouwhuishoudleerares en hoofd van den cursus, was in de lokalen van de Landbouw school een smaakvolle tentoonstelling inge richt, die een duidelijk beeld gaf van de prestaties der leerlingen en van de wijze, waarop het onderwijs gegeven wordt. Groo te belangstelling trok de moderne Melotte- ontroomer, die welwillend ter demonstratie beschikbaar was gesteld door den heer M. I. Leenhouts te Oostburg. Er heerschte een gezellige, warme Kerstsfeer, dank zij de origineele verlichting en versiering, door de meisjes aangebracht. De tentoonstelling vormde als het ware een smakelijke hors- d'oeuvre, voorafgaande aan hetgeen de middag verder brengen zou. Na het bezichtigen van de expositie ver- eenigde men zich in hotel „De Zwaan", waar de bijeenkomst geleid werd door mr. P. Dieleman, als voorzitter van de centrale commissie voor het landbouwhuishoudon- derwijs, die door zijn aanwezigheid opnieuw van zijn groote liefde voor het landbouw- huishoudonderwijs in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen blijk gaf. Met een kort, maar hartelijk woord open de de voorzitter de bijeenkomst, waarop hij mej. Sikkens inleidde, die na eveneens een welkomstwoord tot de aanwezigen te hebben gesproken overging tot het on dervragen van de leerlingen. De prompte antwoorden op het gebied van voedings leer, woninginrichting, kinderverzorging enz., werden door de aanwezigen met be langstelling gevolgd en bevestigden den in druk, dat naast practische lessen ook aan theorie de noodige tijd en aandacht wordt gegeven. Hierop werden de jongedames aan den tand gevoeld door den heer L. van Dijk, die de landbouwkundige vakken ver zorgt, en ook dit deel van het programma werd met succes afgewerkt. Hierop nam de heer Dieleman weder het woord, betuigde zijn tevredenheid over de antwoorden der meisjes, waarop hij op de hem eigen wijze overging tot het uitrei ken van de diploma's. De voorzitter wijdde daarop uitvoerig uit over het groote be lang, dat dit onderwijs heeft, niet alleen voor de jonge boerenvrouw, maar ook voor haar toekomstig gezin, doch ook weer niet enkel voor haar gezin, maar ook voor de geheele streek, voor de geheele provincie en ten slotte voor het geheele land. Op boeiende wijze zette mr. Dieleman zijn ziens wijze over de taak van den mensch uiteen. Niet het opgaan en vervlakken in één mas sa moet ons streven zijn, maar elkeen heeft de plicht en de taak zich te ontwikkelen en zich omhoog te werken tot een persoon lijkheid, van wie iets uit gaat. Deze pèr- soonlijkheid mag niet alleen blijven staan temidden der anderen, doch moet door we derzijds begrijpen en verdragen toch weer een band vormen met den medemensch. Deze zienswijze, in het algemeen naar vo ren gebracht, paste de heer Dieleman ver volgens toe op het huishoudonderwijs. Als allen medewerken, dan moet het z.i. toch mogelijk zijn om in de toekomst een land- bouwhuishoudschool in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te verkrijgen, die nog weer in grootere mate zal kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van de plattelandsbevol king. Het stormachtig applaus bewees duide lijk de warme instemming met de opvat ting van den voorzitter, wat nog bevestigd werd door mevrouw Van Cruyningen, als voorzitster van de Ver. Ceres ep van de commissie van toezicht op de cursussen; den heer Leenhouts, als voorzitter van den kring Oostburg der Z.L.M., den heer Le- clerc, als voorzitter van de Ver. van Oud- Leerlingen der winterlandbouwcursussen, en den heer Van Dijk, die elk afzonderlijk nog hun groote vreugde uitten, mede na mens de aanwezigen, over het feit, dat- de heer Dieleman na zijn langdurige en ern stige ongesteldheid thans weder in hun midden mocht zijn. Tenslotte bedankte de leerlinge Johanna Luteyn uit naam van haar mede-leerlin gen, leerares en leeraar voor het genoten onderwijs. Hiermede was het officieel® gedeelte van het programma geëindigd ep volgde een gezellig thee-uurtje, waarna de zoo juist gediplomeerde leerlingen zich van een ge heel andere zijde lieten zien. Het publiek werd n.l. onthaald op artistieke prestaties, die al bijzonder in den smaak vielen. De heer en mevrouw Schijve uit Oostburg, die de jongedames bij de keuze en het instu- deeren van de verschillende declamatie- en zangnummers behulpzaam waren geweest, kunnen dan ook met voldoening op hun werk terugzien. Na een woord van dank aan den heer en mevrouw Schijve, alsmede aan de meis jes en de verdere aanwezigen, sloot me juffrouw Sikkens om 6 uur deze zeer ge slaagde bijéénkomst. Behalve de leerlingen, waren op dezen middag ruim 130 belangstellenden aanwe zig. Het diploma werd uitgereikt aan: Nelly Brevet, Corry de Bruyne en Marie J. van Houte te Cadzand; Martha de Krijger te Groede; Germaine Doolaege en M. J. van Dijk-Fibbe te Schoondijke; Stella Haemers, Marie van Hecke, Agnes van Hyfte en Ma rie Provoost te IJzendftke; Lien Boogaart, Marie van Cruyningen, Johanna Luteyn, Sara Luteyn, Elisabeth Risseeuw, Hanna Risseeuw en Lies Verhage te Zuidzande. Vóór het einde van den middag hadden zich reeds talrijke leerlingen voor den nieu wen cursus opgegeven, waarbij er thans nog enkele geplaatst kunnen worden. Kuusinen teekent te Moskou namens de door Rusland gevormde Finsche „Volksregeering" het verdrag, zooals dit door Molotof verlangd werd. Achter hem onderscheidt men Stalin en maarschalk Worosjïlow. o IN hooger beroep. De officier van justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen 't I vonnis der rechtbank van 8 Dec. 1939, waar- bij D. J. van de Br., 38 jaar, winkelier te Arnemuiden, als verdacht van prijsopdrij- ving, is ontslagen van alle rechtsvervolging. D. F., 23 jaar, handelaar te Breskens, heeft hooger beroep aangeteekend tegen 't vonnis van den politierechter van 12 Dec. 11939, waarbij hij wegens ongedekt vervoer van gloeilampen is veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. - M. C. 36 jaar, directeur N.V. Zeeuwsch Landbouwhuis te Sluis, kwam in bëroep tegen het vonnis van den kantonrechter te Oostburg van 23 Nov. 1939, bij welk vonnis I hij wegens „het handelen in strijd met krachtens de Landbouw-Crisiswet 1939 vastgestelde voorschriften" is veroordeeld tot f 100 boete sübs. 50 dagen hechtenis; met verbeurdverklaring der in beslag ge nomen erwten. K a p e 11 e, 13 Dec. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Groote veiling. Zure Kroetappels 1,60. Kleine veiling. Appels: Goudreinetten 3 15, Bellefleur 211, Sterappels 39, Cox. Orange Pippin 829, Jonathan 521, Al- lington Pippin 1225, Laxton Superbe 25 29, Pr. van Lunteren 37,5, Blenheim Pip pin 34, Glorie van Holland 410, Honds muil 1-3, Fransche Reinette 25,5, Rem- bour Mortier 23, Pomme d'Orange 39, Ermgaard 38,5, Campagne Zoet 25,5, Hollandsch Zoet 13. Peren: Comtesse de Paris 825, Bonne Louisse 1320, Beurré Alex. Lucas 618, idem d'Hardenpont 918, Wintersuikerij 2- 4,5, St. Remy 25,5, Gieser Wildeman 2 8,5, Kleiperen 27,5. Diversen: Blauwe druiven 1434, Savoye kool 23,30, Roode kool 2,603, Witte kooi 2,102,30, Spruiten 89, Witlof 10, Kroten 2, Ajuin 0,601,50, Bloemkool 36, Kippen eieren 4,104,50. VAN EEN BESTOLEN POELIERS JONGEN EN EEN VALSCHELIJK BESTELDE KIP. Een poelier aan de Frederik-Hendriklaan te Den Haag ontving Dinsdagmiddag een door zijn vrouw opgenomen telefonische bestelling tot het bezorgen van een pan klare kip ten bedrage van 2 a 2,50 ten huize Willem-Lodewpklaan no. 13, met opdracht, dat de bezorging vóór zes uur moest geschieden Een jongen zou met de bakfiets de kip afleveren. In de Willem Lodewijklaan gekomen, moest de jongeling zich nog vergewissen van de juistheid van het opgegeven adres, waarbij hij aanvan kelijk op no 11 belandde. In de duisternis had hij het nummer van de villa niet op gemerkt en toen hij gebeld had, bleek, dat hij ernaast moest zijn. Toen de jongen daarop het volgende oprijlaantje wilde in gaan, werd hij opgewacht door iemand, die hem vroeg of hij de bestelde kip bij zich had en die hem op zijn bevestigend antwoord mededeelde, dat het' hier een geschenk bij wijze van verrassing voor de familie op no. 13 betrof. De man zeide, de kip waarvan de prijs een rijksdaal der was voor de aflevering te willen betalen en hij gaf den jongèn een opge vouwen biljet, met de toelichting, dat het een briefje van tien gulden was, waarvan hij derhalve 7,50 terug moest hebben. Aanvankelijk maakte de knaap het biljet niet open, doch gaf wel den man de 7,50, waarmee deze zich per fiets ver wijderde, opdat de familie de verrassing beter zou beleven. Nauwelijks enkele se conden later echter zag de knaap, dat de man hem een reclamebiljetje, dat aan de achterzijde de allure van een bankbiljet had, in handen bleek te hebben gespeeld. Hij trachtte den wielrijder te achterhalen, maar kon met zijn bakfiets niet zoo vlug opschieten als de man, die hem had be drogen. Geroep van „houdt den dief" leidde later wel tot deelneming van an dere wielrijders aan de achtervolging, doch de vluchteling bleek niet meer vind baar. Vermoedelijk is het dezelfde als de gene, die den vorigen dag op overeenkom stige methode een slager met de valsche bestelling van een biefstuk had opge licht. BRITSCH SLAGSCHIP BESCHADIGD 7 De „New York Times" heeft gisteren ge meld, dat het Britsche slagschip „Repulse" (32.000 ton) door een bom uit een Duitsch vliegtuig beschadigd is, toen het twee maanden geleden 'n haven verliet. Het schip was niet ernstig beschadigd en kon zijn reis voortzetten. In officieele kringen te Londen wordt naar Reuter mededeelt ver klaard, dat dit bericht niet juist is. zich niet voor. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING IN HONGAARSCHE FABRIEK. Gistermiddag heeft zich een hevige ont ploffing voorgedaan in een celstof fabriek in het dorp Zarnesti bij Brasof (Hongarije). Een groot reservoir met chloor werd be schadigd, zoodat het gas zich in den omtrek verspreidde. De directeur van de fabriek, talrijke arbeiders, en een aantal boeren lie pen een chloorvergiftiging op. Eenige tien tallen personen zijn om het leven gekomen. Deskundigen uit Brasov bestrijden thans, voorzien van gasmaskers, den brand, welke door de ontploffing is ontstaan. DOOR DUISTERNIS MISLEID TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond is te Winschoten de 55-jarige P. Kiel, bode van een ziekenfonds, in de Rensel geraakt en verdronken. K. is ver moedelijk door de duisternis misleid. Voor bijgangers vonden een rijwiel langs het ka naal. Zij waarschuwden de politie. Na eeni- gen tijd dreggen werd het lijk opgehaald. ONGEWENSCHTE UITLATINGEN OP EEN „WERKERSBIJEENKOMST" DER N.S.B. Op vragen van den heer Van der Goes van Naters in verband met uitlatingen op de „werkersbijeenkomst" der Nationaal Soci alistische Beweging op 10 November 1939 te 's-Gravenhage gehouden, heeft de minister van justitie geantwoord, dat de bedoelde bijeenkomst der N.S.B. inderdaad uitlatin gen zijn gedaan, welke over het algemeen geacht kunnen worden overeen te kome" met het in de vraag gestelde. Het ond - zoek naar de vraag, of eenige uitlating ot een strafrechtelijk optreden kan leider is nog niet beëindigd. Na afloop van dit onderzoek zal de mi nister overwegen, of er voor nadere r. af regelen zijnerzijds aanleiding bestaat.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6