tytroxrxttcïnle ^eeutvgcfye (&GOESCHE COURANT) In 12 dagen tijds 114 Russische tanks vernield. DUITSCH VESTZAK"-SLAGSCHIP AANGEVALLEN DOOR DRIE BRITSCHE KRUISERS Russisch passagiersschip vergaan. 122 man omgekomen bij ondergang van Britschen torpedojager Een Kerstgave aan werkloozen. Een urenlang gevecht nabij de kust van Zuid-Amerika. De „Graf Von Spee" heeft reeds 30 dooden en 60 gewonden. TWEE KRUISERS LIGGEN OP WACHT,... GRANATEN VAN 300 KILO.... Ongeveer 300 opvaren den omgekomen. De „Duchess" kwam in aanvaring met ander oor logsschip. m Ook 't Duitsche passagiersschip „New-York" ontsnapt? ESTLANDSCHE SCHEPEN OP WEG NAAR NEDERLAND AANGEHOUDEN, De Sovjets beproeven een ^doorbraak te forceeren. HEROVERING VAN PUINHOOPEN NOG EEN TREFFEN OP ZEE. Engelsche duikboot zou Duit- schen kruiser getorpedeerd hebben. DE RUSSISCHE VERLIEZEN ZEER GROOT, Rusland wordt zeer waarschijnlijk uit den Volkenbond gestooten. Britsch stoomschip getorpedeerd. NUMMER 295 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD DONDERDAG li DECEMBER 1939 HIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bjj vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Gisteren heeft nabij de kust van .Zuid- Amerika een felle zeeslag gewoed tusschen het nieuwste Duitsche vestzak-slagschip „Admiraal Graf von Spee" en drie moder" ne Engelsche kruisers.. Öe „Von Speet'' is hierbij zoo ernstig ge- Ijroffetn, dat het schip de haven van, Mon tevideo in Uruguay is binnengevlucht, waar SO doollen en 60 gewonden aan land werden gebracht. De Britsche kruiser „Exeteif werd bui ten gevecht gesteld. De Engelsche admiraliteit spreekt ech ter tegen, dat dit schip gezonken zou zijn. Het is zwaar beschadigd en kan niet meer aan het gevecht deelnemen. Het Duitsche schip is gisteravond laat in Montevideo binnengeloopen. De strijd had toen, met tusschenpoozen, geduurd van des morgens 6 uur af. Te Montevideo was een groote menigte aanwezig bij het ont schepen der dooden en gewonden. Te Londen wordt verklaard, dat over eenkomstig de Haagsdhe overeenkomst van 1907 de „von Spee 24 uur in een neutra le haven mag blijven, terwijl alleen die herstelingen mogen worden uitgevoerd welke absoluut noodzakelijk zijn om het schip weer zeewaardig te maken. De strijd middelen van het schip mogen niet aange vuld worden. De Britsche kruisers „Ajax" en „Achil les" liggen voor de haven van Montevideo te wachten. Later werd gemeld, dat zij de buitenhaven waren binnengevaren. Men weet niet in hoeverre zij bescha digd zijn. De gewonden van het Duitsche oorlogs schip zijn in het militaire hospitaal van Montevideo opgenomen. De correspondent van de „New York Times" te Buenos Aires schrijft aan zijn blad, dat de Britsche kruisers met het vest zakslagschip in contact zijn gekomen op on geveer 200 mijl ten Oosten van Punta De- leste (de monding van de Rio de la Plata) Woensdagochtend omstreeks 6 uur. Het vuur werd onmiddellijk geopend. De Brit sche kruiser Exeter" werd zoodanig ge troffen, dat het schip nog slechts met be perkte snelheid kon varen, zoodat het den strijd moest opgeven. De „Exeter meel 8390 ton en heeft een bewapening van 8- duims kanonnen en 6 torpedolanceerbuizen. Hoewel de elfduims kanonnen van de „von Spee" zwaarder zijn, werd het Duit sche schip door de kanonnen van de „Ex- eter" beschadigd, waarna het naar de kust voer. Te half zeven in den avond werd het schip op 20 mijl afstand van Punta Deles- te gezien, varende in Zuidelijke richting. Eenige minuten later verschenen de beide Britsche kruisers aan de horizon; zij open den het vuur en binnen tien minuten waren twintig schoten gewisseld. Een uur later werd de strijd op 25 mijl ten Zuiden van Punta Deleste hervat en de drie schepen vuurden heftig. De „von Spee" bevond zich toen minder dan negen mijl uit de kust en het mondingsvuur van de kanon nen kon van de kust worden gezien. Toen te half negen de duisternis viel lag 'n dik rookgordijn ove.r een lengte van verschei dene mijlen op de zee. „De „Admiral Graf von Spee" is de nieuwste van de drie Duitsche vestzak slagschepen. Het schip is in 1936 te Wilhelmshafen in gebruik genomen. De normale bemanning telt 926 koppen. De snelheid bedraagt 26 knoopen en de waterverplaatsing is 10,000 ton. Het schip is bewapend met zes kanon nen van elf duim. acht van 5,9 duim en 14 stukken luchtdoelgeschut. Verder heeft het twee vliegtuigen aan boord, die met behulp van een katapult kunnen opstijgen. De kanonnen van 11 duim verschieten granaten van ongeveer 300 kilo. De diesel machines van het schip hebben goed vol daan, doch van niet-officieele zijde wordt vernomen, aldus meldt Reuter, dat zij niet geheel hebben voldaan aan de verwach ting. De Britsche kruiser „Exeter" is gereed gekomen in 1931. De „Achillesis een kruiser van 7030 ton en bewapend met acht kanonnen van zes duim, vier van vier duim, vier drie ponders en tien lichtere kanonnen, alsmede acht torpedolanceerbuizen en een vlieg tuig. De snelheid bedraagt 32,5 knoop. NADERE BIJZONDERHEDEN. De „New York Times" bericht, dat de Britsche kruisers gisteren tot zes maal toe in contact zijn geweest met het Duitsche vestzakslagschip. Het Duitsche schip werd vooral getroffen door de zware kanonnen van de „Exeter". Een intens vuurgevecht werd geleverd van 6 tot 10 uur in den och tend. Het Duitsche schip trachtte de „Exe-. ter" buiten gevecht te stellen. Het gevecht heeft blijkbaar den geheclen dag geduurd, twee keer, nadat men de sche pen van de kust van Uruguay had waarge nomen, werd het vuur hervat. Nadat de strijdende schepen Punta del Este gepas seerd waren, keerden de Britsche schepen naar het Westen, in de richting van de kust, teneinde in het voordeel van de onder gaande zon te komen. Het Duitsche schip kwam als silhouet tegen het licht te liggen. Hierdoor werd het gedwongen zijn koers te wijzigen in de voor hem nadeelige Zuid oostelijke richting. De Britsche schepen openden wederom het vuur en de strijd duurde tot na het vallen der duisternis. Toen het donker was, heeft het Duitsche schip zijn koers wederom gewijzigd en is het de haven van Montevideo binnengeval len. De correspondent van de „Evening Standard" te Montevideo is met een bootje de haven ingevaren en is op enkele meters van het vestzakslagschip genaderd. Hij deelt mede, dat de brug van het schip is weggeslagen. Het schip heeft vier groote gaten in de buitenwand, waarvan twee even boven de waterlijn. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat volgens berichten in de pers de Duitsche legatie te Montevideo zou hebben medegedeeld, dat de gesneuvelden aan boord van de „Admiral Graf von Spee" voornamelijk zijn omgekomen tengevolge van het gebruik van mosterdgas-granaten door de Engelschen. Het ministerie ver klaart, dat dit absoluut onjuist is, er zijn geen mosterdgas-granaten voor de Britsche vloot gemaakt. Het Japansche departemetn van bui- tenlandsche zaken heeft bericht ontvangen, dat het Sovjet-Russische stoomschip ,.Indi- girka" (2.336 ton) op 800 meter van Wak- kanai op Hokkaido is vergaan. Er waren ongeveer 1100 passagiers aan boord en de bemanning bestond uit 36 koppen. Tot dus ver heeft men 87 lijken gevonden, terwijl 390 opvarenden door de Japanneezen zijn gered en naar Wakkanai gebracht zijn, waar zij verzorgd worden. De Japansche regeering heeft de Noord- Japansche Scheepvaartmaatschappij opge dragen haar veerboot Karafuto Maru naai de plek des onheils te zenden en heeft voorts allen Japanschen schepen, welke in de nabijheid varen opgedragen hulp te Verleenen. Een hevige storm maakte het rf-ddingswerk voor de Japanneezen even- Wel zeer moeilijk. Toch is de „Karafuto Maru" er in geslaagd 402 opvarenden aan boord te nemen. „Indigirka" (2336 ton) keerde met Merendeels visschers aan boord uit Kam- s)atka terug. Op het Noordoostelijke punt ^an Hokkaido liep het schip jl. Dinsdag j?"n den grond en kreeg een groot lek. radiotoestel werd weldra door het zonabuiten werking gesteld. De kapitein boot twinti& leden der bemanning in twee Slecht naar de kust om hulP te halen- hts zeven slaagden erin de kust te Het Britsche ministerie van marine deelt mede: „Het ministerie betreurt te moeten me- dedeelen, dat Z.M. torpedo-bootjager „Duchess" in aanvaring is gekomen met een ander Britsch oorlogsschip dat niet werd beschadigd De torpedojager is gezonken. Men vreest, dat van de opvarenden slechts 1 officier en 22 minderen zijn gered". De „Duchess" is een torpedojager van de „Defender"-klasse en is gebouwd volgens programma van 1930. Het schip had een waterverplaatsing van 1375 ton; de normale bemanning bedroeg 145 man. 122 opvaren den zouden dus zijn omgekomen. bereiken en een visschershut te vinden waar zij hun ervaringen konden mededee len. Daarna kon het reddingswerk georga niseerd worden. §r:::W 'i i. "Sa De training der zwarte troepen in Frankrijk. Manschappen worden ingewijd in de bediening der moderne mitrailleurs. In den gevechtstoren. Een schutter van de Duitsche luchtmacht inspecteert de mitrailleur van zijn toestel, alvorens op te stijgen. De minister van sociale zaken heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat hij heeft besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone stëünuitkeering een kerstgave wordt toegekend. Deze kerstgave mag we derom bedragen 25 pet van het bedrag, het welk de betrokkenen over de week van 10 tot en met 16 December a.s. aan uitkee- noemde week ontvangen. Niet mag worden toegekend 25 pet. van het theoretische steunbedrag, berekend vol gens artikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering (waar in begrepen eventueele brandstoffenbij- slag), die de ondersteunden over vorenge noemden week ontvangen. Deze kerstgave van 25 pet. kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitge keerd. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de minister den gemeentebesturen nog nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genieten, kan de kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueele kas- bijslag minder ontvangen dan aan steun plus kerstgave zou worden toegekend, in dien zij geen kasuitkeering ontvingen. Met het volgende voorbeeld verduidelijkt de mi nister de wijze, waarop deze bijslag voor laatstbedoelde personen over de onderhavi ge week moet worden berekend. I. Steunbedrag volgens de steunregeling 12,kerstgave 25 pet. 3,totaal 15,uitkeering uit de werkloozenkas 11,bijslag op de kasuitkeering (met in begrip van kerstgave) 4, II. Steunbedrag volgens de steunregeling 10,kerstgave 25 pet. 2,50, totaal 12,50; uitkeering uit de werkloozenkas 11,kerstgave 1,50. In de kosten der verstrekking van de kerstgave aan werkloozen, die in de steun regeling zijn opgenomen, zal uit het werk- loosheidssubsidiefonds dezelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozenzorg. De New Yorksche vertegenwoordigers van den „Norddeutscher Lloyd" hebben verklaard, dat behalve de „Bremen" ook het 22.000 ton groote Duitsche passagiers schip „New York" veilig uit Moermansk in Hamburg is aangekomen. (Tel.) Naar Stefani uit Reval (Estland) meldt, hebben Duitsche oorlogsschepen Dinsdag in de Oostzee twee Estlandsche schepen aan gehouden de „Itildus" en de „Romeo", wel ke met een lading hout op weg waren naar Nederland. Zjj zijn naar Swinemünde opge bracht. Van het front in Finland komen tegen strijdige berichten. De Russen beweren dat zij op punt staan het Noordelijke ën het Zuidelijke deel van het Finsche leger van elkaar te scheiden, waardoor het Noordelijke deel geïsoleerd zou worden en verstoken zou zijn van den noodzakelij ken aanvoer van munitie enz. De Finnen daarentegen melden, dat zij den vijand tegenhouden en er hier en daar zelfs in geslaagd zijn hem terug te dringen. De Russen aarzelen niet een groot aantal manschappen en veel munitie op te offe ren bij de aanvallen op de Finsche stel lingen. Over het algemeen wordt eerst een stoottroep naar voren geworpen, die bijna steeds gedecimeerd wordt door het vuur der Finsche automatische wapenen. Ver volgens wordt de kerngroep in gesloten gelederen naar voren gebracht. Een ty pisch voorbeeld van munitieverspilling is gegeven in het bombardement op de Fin sche batterij van Koivisto op 8 December. Tijdens een mistigen dag vuurden de Rus sische kruiser „Marat", nog een tweede kruiser en verscheidene torpedobootjagers 42 salvo's af uit al hun stukken. De eenige resultaten, die verkregen wer den waren een doode en een gewonde on der de Finnen. De mijnen vertragen den Russischen opmarsch aanzienlijk. Toen de Russische troepen de brug van ed Vuoski betraden, lieten de Finnen deze in de lucht vliegen, waardoor talrijke Russische soldaten den dood vonden. Een niet bevestigd bericht verklaart, dat de Finnen Salla, een sleutelpositie aan het Noordelijk front, heroverd hebben. De Rus sen trachtten hier naar de zee door te breken. Wanneer dit bericht juist is. beteekent het een groot succes voor het Fin sche tegenoffensief, dat den geheelen dag in dezen sector gewoed heeft aangezien de Russen het voornemen hadden van Sal la de basis van hun hoofdkwartier te ma ken. Toen de Finnen er uit wegtrokken, was er van de plaats niets anders over dan rookende puihoopen Toen het gros der Finsche troepen ge dwongen was zich uit Salla terug te trek ken, bleven mobiele patrouilles op ski's achter om de achterhoede-gevechten te voeren. Vele van deze manschappen zijn nooit uit de nabijheid van Salla vertrok ken. zij verborgen zich, en, gecamoufleerd in hun witte jassen, berokkenden zij de Russen veel verliezen. De Britsche admiraliteit deelt mede dat dezelfde duikboot, welke het groote Duit sche Oceaanschip „Bremen" heeft waar genomen op de Noordzee, een Duitsche duikboot heeft tot zinken gebracht en een Duitschen kruiser heeft getorpedeerd. Sinds vijf dagen trachten de Russische troepen tevergeefs d.e Finsche linie te doorbreken in het gebied, van Taipale ten Noorden van de Karelische landengte. Men raamt, dat de Russen in deze streek onge veer 30,000 man hebben en minstens tien batterijen artillerie, doch hun pogingen waren tot dusver vruchteloos. Men merkt op, dat de Sovjets hun troepen in sommi ge secties vier of vijf kilometer hebben teruggetrokken. Gisteren werd vernomen, dat Russische detachementen, die er in geslaagd waren op twee punten over de rivier de Vuoksi te komen, daarvan den volgenden nacht door de Finnen verdreven zijn. Overigens gelooven de correspondenten der Zweed- sche bladen te Helsinki, dat de Russen waarschijnlijk vandaag nog' een groot of fensief* aan het Finsche front zullen ont ketenen. Een der voornaamste oogmer ken zal daarbij zijn de spoorlijn met Zwe den af te snijden en de oevers te bezetten van de Botnische golf Tevens maken alle correspondenten ge wag van de militaire kwaliteiten der Fin nen en verklaren zij dat de Russische verliezen die der Finnen vijf maal over treffen In twaalf dagen tijds werden 114 Russische tanks vernield. Voorts melden de correspondenten, dat in het roode leger scheurbuik heerscht, en dat deze ziekte een groot aantal sterfge vallen heeft veroorzaakt. Vanochtend heeft de Volkenbondsverga dering te Genève het rapport en de resolu tie inzake de Finsche kwestie aangenomen. Dit beteekent, dat den Volkenbondsraad feitelijk wordt aanbevolen, de Sovjet-Unie uit den Volkenbond te stooten. Verwacht wordt, dat de Raad hiertoe inderdaad zal overgaan. Veertig leden stemden vóór, ne gen ter zitting aanwezige leuen verklaar den zich van stemming te onthouden. Het Engelsche stoomschip „Deptford", groot 4034 bruto register ton is gistermor gen om tien uur aan de Westkust van Noor wegen gezonken. Drie overlevenden van de bemanning zijn gered. Het schip is door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De „Deptford" zonk binnen een minuut. Slechts vijf opvarenden zijn gered. Zij wer den opgepikt door het vrachtschip „Frida", dat in de nabijheid van de „Deptford" voer en de duikboot zag, die het schip tot zin ken bracht. Onder de dooden het aantal is nog niet. bekend bevinden zich twee Noorsehe loodsen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1