MIDDELBURGSCHE BRIEVEN UIT OCTOBER 1914. Een nieuwe vredesoproep. Onverlichte roeiboot overvaren. Onderdak in Schuttershof, in de „Comedie" het entrepot, schaftlokalen en pakhuizen in Kaf onder het koren. KAF. IN HET HOSPITAAL. ,,'T ZAL OE VERGOLDEN WORDEN." Jaarvergadering Ned. Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen. Van den vroegeren Noor- schen premier Mowinckel. Duitsch schip voer onder Japansche vlag. Steun der neutralen aan Finland. Het ongeluk nabij Drim melen, dat vier personen het leven kostte. DE REPATRIEERING DER DUIT- SCHERS UIT LETLAND. DRIJVENDE MIJNEN OP DE DEENSCHE KUST. spy Wij laten hier een tweeden brief volgen, dien in de woelige dagen van October 1914 een Middelburgscne dame schreer aan haar docnter eiders in ons land en welke eveneens handelt over de vele moeite, die men zien in Middelburg gegeven heeft om den drom men Belgische vluchtelingen een goede ver zorging te geven: In het begin ging alles vrjj kalm. Maar toen vrydag 'J Octooer de stroom begon los te komen, was er geen houden meer aan. Tot 's avonds laat zaten ze op het bureau van Vreemdelingenverkeer maar adressen uit te reiken. En aan het station stonden nog meer commissieleden, om aan de groo- tere massa een onderdak te verschaffen. In de eerste dagen zijn we aan het station geweest tot den nachttrein, die om 12,39 moet aankomen, maar meestal eerst om twee uur, half drie, arriveerde, en vanwaar we dan nog enkele honderden distribueer den 't Is zielig, om te zien, hoe de stakkers langs de straat sjouwden, om hun „leger' te zoeken onder geleide van mannen en vrouwen, jongens en meisjes. In een twin tigtal gebouwen zijn ze onder dak ge bracht. Voor stroo alleen is f 550 uitgege ven, voor dekens ruim f 1200. Onder de kiekjes, die we je stuurden, zijn er twee van het Schuttershof, waaruit je kunt zien, hoe ze daar gelegerd zijn. Onge veer 220 liggen er in de groote zaal; ze eten en drinken in de kleine zaal, wasschen zich in de veranda en diverteeren zich in den tuin. Ze hebben het daar, dank zij de groote ruimte goed. Prachtig is het ook in het schaftlokaal van den Houthandel Alberts en Co. Daar brandt den heelen lag het fornuis, waarop het eten voor de ongeveer 40 man sterke bezetting wordt gekookt. Er zijn tafels en stoelen; ze amuseeren zich met domino- en damspel enz. Eenig is het in de comedie. In de koffie kamer huist een familie van zes personen. In den eenen hoek is de „salon": een tafel met een kleedje, koffiepotje enz. In den anderen hoek de „slaapkamer": strooleger, gedekt met eenige oude kleeden. Op het tooneel wonen er een twintigtal. Tot dus ver is het decor een „kamer"; de eigenaar heeft gezegd, dat hij ze wel eens een „bosch" zal geven voor verandering van lucht. De slaapplaatsen voor deze menschen bevinden zich in de loges, links en rechts van het tooneel. Boddaert, de eigenaar, heeft ze dezer dagen getracteerd op mos selen en kwam 's middags vragen, hoeveel „dikke koppen" er waren. Gemoedelijk gaat het er toe. In deze lokalen zitten meerendepls fat soenlijke menschen: de koster-organist van Aerschot, idem van Mechelen, manufactu- riers, opzichters enz. 't Is toch wel ellendig als je als fatsoenlijk burgerman nu slapen moet op stroo en leven moet van wat je ge geven wordt. Minder dan in deze lokalen is het in het Entrepot, waar er 550, en in het graan- pakhuis De Hoop, waar er 350 onderdak ge bracht zijn. Dat is meest het janhagel van Antwerpen. Dezer dagen komt mevr. Blaauw, die ook boterhammen snijdt (voor een tweetal lo kalen 700 per dag) in De Hoop en ziet een open plaats. Op haar vraag: „waar zijn die gebleven, zijn ze weg?" Komt prompt het antwoord: „Nee, madam, ze zijne naar de cinema". Mevr. Adriaanse, die in de school in de Langedelft brood snijdt, ont dekte dezer dagen een juffrouw met een zak met appelbollen: 't brood was zoo droog en nu gleed het beter. 't Is op straat een herrie van belang; je zou Middelburg niet herkennen. Maar we zullen blij zijn, als we er een aantal van kwijt zijn. De politie heeft er al" eenigen moeten inrekenen, wegens diefstal van hor loges, parapluies enz. Er zitten blijkbaar echte schavuiten onder. Het Bureau op de Markt was al spoedig te klein. We hebben daar nu alleen huis vesting en geld wisselen. In de Langedelft naast Govers (winkel Wagenaar) is een bureau voor inlichtingen; aanvankelijk zijn we begonnen met één juffrouw, maar nu zitten daar dagelijks negen menschen, om staten van de vluchtelingen te maken en inlichtingen te geven. Dan is er een bureau voor reisgelegenheid op het stadhuis; een bureau voor bons voor warm eten, ook op het stadhuis; een bu reau voor kleeding op den Wal, gebouw Concordia, en een kraaminrichting in den boekwinkel van Jutting, Langedelft. Een klein bewijs van wat er omgaat: in één week heeft de agent van de Nederland- sche Bank alhier een bedrag van ongeveer een millioen franken in Nederlandsch geld omgewisseld. In het hospitaal houden we er een huis houden op na, dat een paar dagen geleden nog ongeveer 100 menschen telde, waar er nu ongeveer 80 van over zijn. We bestellen de aardappelen en de boonen met mudden, de boter met vaten, 't klapstuk en de sfok- visch met tientallen kilogrammen. Aan vankelijk was gerekend op 30 patiënten, maar al spoedig waren er 100, waarvan er nu weer 20 verdwenen zijn, naar Harder wijk. Er zijn een zestal zusters: mevr. Bouw meesterDe Jonge, mevr. SnoepGrave- stein, mevr. Snoep—Stam, alle drie oud verpleegsters, verder zusters De Boer, Stam en Folmer, nog steeds verpleegsters. Dezer dagen zijn er nog twee bijgekomen, waar van een bij ons nachtverblijf heeft. De huishouding wordt bestuurd door de da mes Hartman, Fokker, Goester en Croocke- wit. 't Is 'n zware dienst: om 9 uur moe ten we beginnen; van half vijf tot zes uur kunnen we gaan middagmalen en dan weer tot negen uur naar 't hospitaal. Van vrije avondjes komt niets; Zondag had ik den morgen vrij tot 2 uur. Heel Middelburg chicque verpleegt mêe. Stel je voor: mevr. Van der Lek de Clercqgeb. jonkvr. De Jonge van Elle- meet, die de voeten van een Belgischen sol daat wascht. „Wel" zeide de sergeant-zie kenvader dezer dagen wel mevrouw, dat had je ook niet gedacht, dat je op je ouden dag nog zóó zou werken!" Met verscheidene patiënten kan ik goed opschieten. Maar er zjjn typen bij! De sol daat, die op een der briefkaarten die ik je gestuurd heb, alleen staat en de Mid- delburgsche Courant leest, met name Jean Vanjeans, had uit het raam gekeken en kennissen gezien, waarmede hjj een praatje wou maken. De zuster had dit verboden, waarop Jean uit woede de wond aan zijn hóófd had open gekrabd! Het best kan ik opschieten met een apo theker en een ingenieur. De eerste heeft een schotwond door zijn hand, van dien aard, dat de perubalsem, die er aan de eene zijde werd opgedruppeld, er aan den ande ren kant uitviel. Er bestond kans, dat hij de hand zou moeten missen; hij had hooge koorts en moest met de hand naar boven zitten, heele dagen. Gelukkig is er kente ring gekomen: de hand is dicht, de koorts is weggebleven. Hij is zoo blij, wanthij moet voor zijn moeder werken. De ingenieur had een schot door den buik gehad, zoodat dokter Weijl er aan den eenen kant verbandgaas instak en dat er aan den anderen kant uithaalde. Ook die is aan de beterhand. En wat curieus is: ze hebben verscheide ne dagen op één zaal gelegen zonder van elkander te weten, totdat op een dag, bij verplaatsing van patiënten, ze elkander ontdekten; toen bleek, dat het vrienden wa ren. Ze liggen nu naast elkaar en babbelen heele dagen. Gisteren kwam ik er bij; ze hadden genoegelijk tusschen de twee krib ben het nachtkastje geplaatst, aan eiken kant een stoel gezet, en ze zaten heel gezel lig ieder met de helft van een grooten koek, waar ze een padvinder om gestuurd hadden De ingenieur heeft voor mij een alleraar digst teekeningetje gemaakt, als souvenir van zijn verblijf aan Middelburg. Dan is er een handelaar in minerale wateren uit Mechelen, blijkbaar een van die menschen, die er met hard werken ko men. Z'n fabriekje, waar hij eenige duizen den franken ingestoken had, is plat gescho ten; vrouw en kind waren weg, hij wist niet waar. Een en ander had zóó op hem ge werkt, dat hij zenuwpatiënt was geworden. Daar ontdekte hij in een „Rotterdammer", dat zijn vrouw op een schip in Hansweert zat. Hij schrijft een brief en krijgt ook ant woord; maar helaas, noch de man, noch de vrouw heeft een cent, zoodat van elkander ontmoeten geen sprake kan zijn. Toen heb ik er voor gezorgd, dat ze Donderdag kon overkomen. Ze was omstreeks elf uur met haar zoontje van vier jaar en haar broer in het hospitaal. Ik ging naar boven en zei: „Gooskens, wat zou je er van zeggen, als vandaag je vrouw eens kwam?" Waarop hij, mij aanziende: „Madam, ze is alhier, ik zien et an oe gezicht". Toen heb ik ze boven gehaald; ik had na- Het bureau van de Vereeni- ging Vreemdelingenverkeer, waar het comité tot huisves ting en ondersteuning van vluchtelingen zijn mensch- lievende taak verrichtte. Van hier uit werden de vluchte lingen bij particulieren of in openbare gebouwen onderge bracht. tuurlijk meer dan ik houden kon, toen de man, aldoor roepend: „Mien Fonske, mien Fonske", het kind aan zijn borst drukte Het bezoek heeft beter gewerkt dan de beste medicijn: gisteren avond was de man heel wat kalmer en vandaag heeft hij in den tuin gewandeld. „Madam, zegt hij, ,,'t zal oe vergolden worden, v/at oe an ons ge' daan 'et!" Ze zijn allen gebeten op „den Duts". Gis teren was hier heel duidelijk het kanon te hooren. De gezichten helderden op en ze zeiden tegen elkander en tegen de ver' pleegsters: „Ce sont les Anglais'?' Tenslotte nog een mooi staaltje van het geen met algemeene medewerking tot stand kan komen. Op een Zondagmorgen -om on geveer elf uur komt er een bericht uit Vlis singen, dat daar nog eenige convooien wa ren aangekomen, waar ze geen raad mede wisten, en dat ze er daarom maar een dui zendtal naar Middelburg stuurden! Dat was me wat! Maar: kort beraad; alle hens aan dek geroepen. Boodschappen aan alle ko kerijen, hotels, slagers, bakkers enz. enz. En jawel, om een uur om drie waren ze al len onder dak gebracht en hadden ze alle maal een maal warm eten te pakken. Of ze blij waren! Onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. J. van Lanschot van 's Hertogen bosch, werd Zaterdagmiddag te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Neder- landsche federatie van harmonie- en fan faregezelschappen. Door 50 muziekvereeni- gingen in den lande waren afgevaardigden gezonden. In zijn openingswoord zeide de voorzitter o.m. dat in het afgeloopen jaar 12 con coursen werden gehouden waaraan 135 ver- eenigingen deelnamen. De federatie heeft samenwerking gezocht en verkregen met het centraal comité voor ontwikkeling en ontspanning te Den Haag en alles zal worden gedaan om de bevor dering der harmonie- en fanfaremuziek in het leger (mobilisatieorkesten) zooveel mo gelijk te bevorderen. De federatie zal o.m. door haar secretariaat in Brummen trach ten muziek voor deze militaire corpsen be schikbaar te stellen en deze orkesten zullen deel kunnen nemen aan de federatieve con coursen van het aanstaande seizoen op voor hun gemakkelijke voorwaarden. In deze jaarvergadering werd afscheid genomen van het lid van de jury, den be kenden musicus Marc. J. Ogier, vroeger dirigent van het Stedelijk Orkest te 's Her togenbosch, thans wonende te Valkenburg. Den heer Marc, J, Ogier werd met alge meene stemmen benoemd tot eere-lid der federatie. De voorzitter de heer mr. F. J. van Lan schot, die aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen herkozen. De heer P. J. van der Leur uit Delft werd eveneens herkozen als tv/eede voorzitter. In de plaats van den heer Marc. J. Ogier werd in het college van juryleden benoemd de heer Cor Kuiler, dirigent van het Groningsch orkest. In de vacature Ed. Flipse, dirigent van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, lid van het college van juryleden werd voorzien door zijn herkiezing met 46 van de 50 stemmen. Ook de heer Fr. Hantzsch te Zeist werd als jurylid herkozen. Daarna werden verschillende huishoude lijke zaken afgedaan, waarbij o m. werd besloten dat de militaire muziekcorpsen van diletanten (mobilisatiecorpsen) deel zullen kunnen nemen aan de federatieve concour sen. Reuter meldt uit Oslo: De vroegere Noor- sche premier Mowinckel heeft gisteren een beroep gedaan op de neutrale landen van den Volkenbond om aandrang uit te oefe nen op Italië en de Vereenige Staten ten gunste van een vredesconferentie tusschen de oorlogvoerenden in Rome. Het Noorsche dagblad Dagbladet steunt in een hoofdar tikel den vredesoproep. De „Times" bericht, dat het Duitsche schip „Windhuk", dat op 20 November plotseling uit de Lobito-baai (O -Afrika) is vertrokken, te Santos in Brazilië is aan gekomen. Het schip voer onder Japansche vlag en droeg den naam „Santos Maru" Alvorens de haven binnen te varen werd de Duitsche vlag geheschen en werd de eigen naam van het schip weer onthuld. Het schip had 35 passagiers en een lading van 5000 ton aan boord De bemanning deelde mede, dat zij ver wacht, dat het schip naar Hamburg zal gaan. Wanneer dit zou gebeuren is even wel niet bekend. WAAR DE LIST NIET SLAAGDE.. Naar te Londen wordt medegedeeld, is het Duitsche schip „Henning Oldendorff" metende 3648 ton door een Britsch oor logsschip aangehouden en naar een Brit- sche haven gebracht. De „Heniiing Olden- dorf" was verleden week uit een Spaan- sche haven vertrokken en was als Rus sisch vaartuig vermomd Dit is het negentiende vijandelijke schip dat in Britsche handen is gevallen, ze ventien vijandelijke koopvaardijschepen zijn door de bemanning tot zinken ge bracht om te voorkomen, dat zij in vijan delijke han'den vielen. De Amerikaansche „Reconstruction Fi nance-Corporation" heeft medegedeeld een crediet van 10 millioen dollar toe te staan aan Finland voor den aankoop in de Ver. Staten van landbouwoverschotten en andere behoeften voor de burgerbevolking. Men overweegt dergelijke credieten ook aan Noorwegen te verleenen. In welingelichte kringen wordt bevestigd, dat president Roosevelt de Neutraliteitswet niet zal toepassen op Finland en Rusland teneinde de deur open te laten voor Ame rikaansche credieten aan Finland. Aange zien de vijandelijkheden tusschen beide lan den zonder oorlogsverklaring zijn begonnen is het Witte Huis van meening, dat het Finsch-Russische geval gelijk is aan het Chineesch-Japansche. De Amerikaansche senator Vandenberg heeft den minister van Buitenlandsche Za ken in een brief gevraagd of de Ver. Staten de betrekkingen met de Sovjet-Unie zul len verbreken. Hjj wees er op, dat dit een goede gelegenheeid om de inter-Wmeri- kaansche solidariteit te toonen, want de Zuid-Amerikaansche staten verlangen uit sluiting van de Sovjet-Uuie uit den Volken bond. De vereeniging van Noorsche sportjour nalisten heeft een bedrag bijeengebracht van ruim 50.000 Noorsche kronen als steun voor de gezinnen der gemobiliseerde Fin- sche athleten. Omtrent het ongeval, dat zooals gister gemeld Maandagmorgen vroeg op de Amer onder Drimmelen (N.B.) heeft plaats ge had, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen, vernemen wij nog het vol gende Zooals gewoonlijk gingen vijf arbeiders, allen uit Raamsdonksveer, vandaar per roeiboot naar de Biesbosch om daar hun ar beid te verrichten. Het was op de rivier de Amer, die bij den huidigen waterstand ter plaatse een diepte heeft van ongeveer zes meter, stikdonker. Het weer was vrij goed, doch op de watervlakte was weinig zicht. Tusschen Drimmelen en Geertruidenberg werd de roeiboot overvaren door de ruim 60 ton metende motorboot „Maria Cathprina" van schipper van der Sluys uit Drimmelen. Aan boord van de motorboot bevonden zich een zoon van den schipper-eigenaar en drie knechts. Plotseling voelde men aan boord een schok en toen bemerkte men, dat men een roeiboot, die tevoren niet was opge merkt, had overvaren. De motor werd on middellijk gestopt en de vier personen aan boord van de „Maria Catharina", die op weg was naar Breda, trachtten de inzitten den van de roeiboot men wist nog niet hoeveel er waren te redden. Alleen de 57-jarige arbeider Hubertus van Schijndel uit Raamsdonksveer kon wor den gered. Hjj vertelde, dat zich 5 perso nen onder wie zijn 17-jarige zoon, in de roeiboot hadden bevonden. Hoewel nog geruimen tijd ter plaatse naar de overige drenkelingen werd gezocht, slaagde men er niet in, ze te vinden. De vier andere inzittenden zijn verdronken. Later werden twee lijken, van den 58- jarigen van Strien en den 67-jarigen van Delft opgevischt. De „Maria Catharina" voer met den eenen geredde naar Drimmelen terug, waar het schip, in afwachting van het onderzoek, voorloopig door de politie wordt vastge houden. Voor zoover men tot dusver heeft kun nen vaststellen, was de boordverlichting van de „Maria Catharina" op het oogen- blik van de aanvaring in orde. Men ver moedt echter, dat de roeiboot geen licht voer. Indien dit inderdaad het geval was, moet de oorzaak van het overvaren van het bootje met den noodlottigen afloop daar van, hieraan toegeschreven worden. De repatrieering van de Duitsche volks groep uit Letland, naar Duitschland eindigt op 15 December. In totaal zijn tot dusverre ruim 47,000 Duitschers uit Letland geëmi greerd, niet meegerekend alle kinderen on der de 16 jaar, meldt het D.N.B. Het damescomité, dat er o.m. voor zorgde, dat de vluchtelingen in eerste in stantie van voedsel werden voorzien: Broodsnijden en boterhammen-smeren voor de vluchtelingen. Het D.N.B. meldt uit Esbjerg: De sterke Westenwinden van den laatsten tijd hebben het aantal drijvende mijnen op de Jutland- sche Westkust aanzienlijk doen toenemen. Naar medegedeeld wordt, heeft men alleen uit het station Esbjerg 66 drijvende mijnen, die afkomstig waren van het Engelsche mijnenveld voor Esbjerg, onschadelijk ge maakt. MEVROUW HOOGSTRATEN—SCHOCH GEHULDIGD. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Gistermiddag is de bekende schrijfster mevrouw A. Hoogstraten—Schoch uit Zeist in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht ge huldigd door een groote schare vrienden en belangstellenden in verband met haar 70sten verjaardag. Voorzitter van het hul digingscomité was de minister-president jhr. mr. D. J. de Geer. In zijn toespraak deelde minister De Geer o.m. mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft mevr. Hoogstra tenSchoch te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. 23 KOEIEN EN EEN PAARD BIJ BRAND IN BOERDERIJ OMGEKOMEN. In den afgeloopen nacht is de kapitale boerderij van P. Bolt te Hoogemeden, ge meente Aduard (Fr.) door nog niet bekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. Een aangrenzende schuur werd eveneens door het vuur vernield. De brand, welke ontstaan is in de boerde rij, nam spoedig een grooten omvang aan. De brandweer uit Aduard kon niet verhin deren, dat de geheele boerderij verloren ging. De schuur kon zij evenmin behouden. Drieentwintig koeien en een paard, kwa men in de vlammen om. OOK „LIEBESGABEN" MOETEN VOORZIEN ZIJN VAN RIJKSZUTVEL- MERKEN. In verband met het veelvuldig aanbieden ten uitvoer van pakketten met „Liebesga- ben" welke boter of kaas bevatten welke niet van de voor uitvoer vereischte rtfksbo- termerken (voorzien van de opdruk Z.K.B.) respectievelijk rijkskaasmerken zijn voor zien, vestigt de rijkszuivelinspecteur te 's- Gravenhage er de aandacht van belangheb benden op, dat het aanbieden ten uitvoer van boter of kaas niet voorzien van het rijksmerk, is verboden en tot teleurstelling en schade van de afzenders dier waren aan leiding geeft.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7