KeeS Versachtend VOORSTEL TOT STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN. De Finnen hebben vier vijandelijke compagnieën vernietigd. a CIOESCHE COUKANT Moskou is gevraagd binnen 24 uur te antwoorden. Alweer een aantal schepen naar den zeebodem. Voorschriften tegen overmatigen arbeidstijd van handelsreizigers m. 7.35 20 Ber. overz. Hierna Finlands beroep op den Volkenbond De houding van Engeland. EEN FIN SPREEKT. UITNOODIGING AAN RUSLAND. WAT ENGELAND ER VAN ZEGT, ESTLANDSCH STOOMSCHIP MET POOLSCHE VLUCHTELINGEN ZOEK. Hulpacties voor Finland. Mevrouw Sandler te Helsinki. VIJF SCHEPEN OP DE NOORDZEE TOT ZINKEN GEBRACHT, Maar de vorst komt den Russen te kuip. LIEVER DOOD DAN StAAF. KOOPT FINLAND RUSSISCHE VLIEGTUIGEN? en geneeskrachtig door de GROOre Vicks VapoRub ingrediënten H0ESTB0NB0NS Een ultimatum aan Hitier. Van de „vrije Duitsche zender". Het waren ook Duitschers. Lilliputters werden van boord gehaald. Een wetsontwerp rust- tijdbesluit bij denHoo- gen Raad aanhangig ge maakt. M,. r. '0 Gram. 12.15 gram.) us. 4.00 4.50 ist. (5.45 ttje. 7.00 1.00 Ber. -Sympho- Voor de van Din er. ANP. 11.20— am. 10,00 (gr. pi.) n piano, ebonden 45 Ber. ie vrouw Cnip- en eg. 4.05 Cause- AVRO- les. 8.00 Intern, in. 9.45 r. ANP. soliste De Ca- 20 Ber. Orgel- progr. 20 Kin- ork. 6.20 i's Phil- été. 8.20 5er. 9.35 10.35 r. 11.20 st. 11.50 !.35 Ber. ave ont- 40 Leo Dmroep- p. cone, nc. 4.50 20 Otto )eutsch- 12.20 502220 am. 6.50 en. 8.50 0—11.20 Radio- pel. 6,35 20 Uitz. mnation nader NUMMER 293 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT OENSDAG 12 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. rnw. De door de Volkenbondsvergadering in gestelde commissie, die belast is met de be handeling van het beroep van Finland, heeft gisteravond besloten, op voorstel van den Zweedschen vertegenwoordiger, en met algemeene stemmen, om Rusland telegra fisch uit te noodigen binnen 24 uur te doen weten, of het de vijandelijkheden wil sta ken en vredesonderhandelingen met Fin land onder auspiciën van de Volkenbonds vergadering wil openen. Eenzelfde telegram is gezonden aan de Finsche regeering. De toevoeging van een tijdslimiet is ge schied op voorstel van den Engelschen ge delegeerde, Butler. De vergadering begon gistermiddag on middellijk de behandeling van het Finsche beroep. Onder algemeen applaus besteeg Holsti, de Finsche gedelegeerde, het spreek gestoelte. Holsti herinnerde er aan onder welke omstandigheden zijn land zich tot den Volkenbond had gewend en hoe de Volken bondsraad had besloten de zaak voor te leggen aan de Volkenbondsvergadering. Hij zeide deze dank voor de snelheid, waarme de zij het beroep van de regeering in Hel sinki beantwoord heeft. Spr. zag daarin een bewijs, dat ondanks de moeilijke tijden de fundamenteele Volkenbondsgedachte in practische energie omgezet kan worden. Spr. wil de kwestie van moreel stand punt behandelen met het oog op de practi sche consequenties, die uit de gebeurtenis sen moeten worden getrokken. Na gewezen te hebben op de verontwaar diging in de geheele wereld tegen den aan val van den kant van Rusland, herinnerde Holsti er aan, hoe de Sovjet-Unie zelve het geval van agressie beoordeelde, toen haar gedelegeerden in Genève het woord voerden. De Sovjet-Unie heeft zich in Ge nève steeds uitgesproken ten gunste van de organisatie der collectieve veiligheid. De laatste weken, zoo vervolgde spr.j hebben het Sovjet-Russische leger, de vloot en de luchtmacht dood gezaaid onder het Finsche volk. Het Finsche volk staat in zijn geheel trouw om de regeering geschaard. Tevergeefs heeft Moskou de „democrati sche volksregeering" opgericht; de wereld- meening heeft zich dienaangaande niet ver gist. Finland heeft thans echter niet alleen aanmoedigende woorden noodig, maar doel- treffenden bijstand. Het Finsche volk kan zich niet alleen beschermen tegen de auto matische wapens van allerlei aard van Rus land. Inderdaad strijdt het om niets minder dan zjjn bestaan en om de hoogste politieke idealen der andere volkeren. Zijn rede besluitende, sprak Holsti den wensch uit, dat de sympathie der geheele wereld worden zal tot practischen steun voor zijn land „Doet uw plicht, aldus Hol sti, Finland doet den zijnen door zijn kost baarste goed, zjjn bloed te geven." Na de rede van Holsti werd een commis sie van 13 leden benoemd ter bestudeering van het door Finland ingestelde beroep. Ir, deze commissie had ook een Pool zitting. De Zweedsche delegatie heeft voorgesteld een telegram te zenden aan de regeering in Moskou met de uitnoodiging zich van Woensdag af te doen vertegenwoordigen in Genève bij de debatten betrefende het Fin sche beroep. Het ligt echter voor de hand, dat het comité intusschen de werkzaamhe den zal voortzetten om een beslissing niet te vertragen, in het waarschijnlijke geval, dat de Sovjet-Unie zou weigeren verklarin gen af te leggen. Toen de Volkenbondsvergadering gister avond weer bijeen kwam, deelde de nieu we voorzitter, de Noor Hambro, den leden mede, dat zij zich gereed moesten houden om bijeen te komen op alle uren van dag en nacht, klaarblijkelijk om terstond stap pen te kunnen nemen, zoodra het Russische antwoord zou worden ontvangen. Tevoren hadden de regeeringen van Bel gië, Luxemburg, Zweden, Nederland en Denemarken schriftelijke mededeeling aan den voorzitter gedaan, dat de Vol kenbondsvergadering bijeengeroepen is voor een bepaald politiek doel en zich derhalve moet onthouden van andere politieke kwesties. Bij het bespreken van een mogelijke actie van den Volkenbond tegen de Sovjet Unie schrijft de „News Chronicle", dat indien men te Genève algemeen verlangde sancties toe te passen tegen de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk zonder twijfel mee zouden doen. Doch talrijke kleinere staten, die hun neutraliteit niet in gevaar willen bren gen en die meer door eigenbelang gedwon gen worden dan door het verlangen princi pes hoog te houden, zijn niet bereid sanc ties toe te - passen en aangezien Engeland en Frankrijk slechts weinig hulp kunnen bieden voor het geval zij in gevaar zouden- komen te verkeeren, kunnen deze beide landen de kleinere niet dwingen dezen ge vaarlijken weg in te slaan. De Volkenbond kan-wel het optreden van de Sovjet-Unie in duidelijke bewoordingen veroordeelen en alle leden aansporen Fin land te helpen. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de volgende vier Britsche schepen lang over tijd zijn en als verloren moeten beschouwd worden: De „Ashlea"' (4,222 ton), de „Newton-Beech" (4,651 ton), de „Huntsman" (8,196 ton) en de „Trevani- on" (5,299 ton), in totaal 22,368 ton. Al deze schepen moeten in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht. Gisterochtend vroeg is aan de Engel- sche Oostkust het Britsche schip „Wil- lowpool", metende 4815 ton, op een mijn geloopen. De uit 36 koppen bestaande be manning is door een lichtschip gered en in een Britsche haven aan land gebracht. Enkelen van hen waren licht gekwetst. Het Grieksche ss „Garufalia", groot 4,708 ton, dat op weg was naar Kirkenes (Noorwegen) om een lading ijzererts voor Nederland aan boord te nemen, is gistermorgen aan de Noorsche kust gezonken. 25 opvarenden werden door het Noorsche ss „Tellus"- gered. Onder de geredden bevinden zich de Grieksche ka pitein en twee Noorsche loodsen. Vier opvarenden zouden om het leven zijn ge komen. Volgens een der loodsen zou het schip zjjn getorpedeerd. Naar Reuter uit Stockholm meldt is het Estlandsche ss „Kassari" door een duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is ge red. Een Èstlandsch stoomschip dat Zondag met 185 Poolsche vluchtelingen uit Tal linn naar Stockholm was vertrokken, is nog niet aangekomen, terwijl het op draad- Iooze oproepen niet heeft geantwoord. Men meent, dat het door Russen is in beslag genomen, omdat men het uitgesloten acht, De echtgenoote van den Zweedschen mi nister van buitenlandsche zaken, mevrouw Sandler, is vandaag in de Finsche hoofdstad Helsinki aangekomen om te helpen bij de organisatie van hulpwerk. Zij is per vlieg tuig uit Stockholm gekomen. Onderweg keerde haar vilegtuig terug, omdat melding werd gemaakt van een luchtaanval op Abo, doch later heeft zij haar reis hervat. De Britsche vice-consul te Helsinki, Nigel Allan, heeft zijn ontslag genomen en heeft de Finsche regeering toestemming ge vraagd een vreemdelingenlegioen te mogen vormen om Finland te helpen in den strijd tegen den Sovjet Unie. Men verwacht, dat deze toestemming verleend zal worden. Het Britsche consulaat is van Helsinki overgebracht naar Bjorneborg aan de West kust. DE ONTVANGSTEN D*ft NED. SPOORWEGEN IN SEPTEMBER. De ontvangsten van de Nederlandsche Spoorwegen over de maand September 1939 bedroegen: reizigers en bagage 4.615.648 (vorig jaar 4.627.210.brief- en pakket- post 205.000,(als v.j.); goederen en le vende dieren 4.237.217,(v.j. 3.428.583) diversen 238.765,(v.j. 142.957). Iri de onmiddellijke nabijheid van de vijandelijke linie. Een afdeeling Fransche troepen maakt zich .ergens achter de Maginot-linie" gereed, om naar de haar aangewezen vooruitgeschoven posten te vertrekken dat het schip op een mijn zou zijn geloo pen. Het D N.B. meldt, „dat de belangrijkste krijgsverrichtingen gisteren niet aan het Westelijke front, maar op zee hebben plaats gevonden. In de Noordzee werden een Deensch en een Noorsch schip, alsme de drie Brische schepen tot zinken ge bracht Een duikboot, die naar Duitsclr- land terugkeert, heeft gemeld, 26,000 ton aan scheepsruimte vernietigd te hebben". Volgens "het Finsche legerbericht hebben de Finnen gisteren vier Russische com pagnieën in de pan gehakt. Twee aanvallen der Russen werden afgeslagen, waarbij o.m. zeven tanks onschadelijk werden gemaakt. Tot nu toe hebben de Finsche troepen practisch stand gehouden, maar de toene mende vorst beteekent een voordeel voor het roode leger, daar nu de grond harder wordt, zoodot de gemotoriseerde eenheden zich gemakkelijker kunnen bewegen. Ook is het ijs op het reusachtige Ladogameer zoo sterk geworden, dat de troepen er zonder gevaar over kunnen marcheeren. Hoewel zij gehinderd werd door den mist, heeft de Russische luchtmacht weer ver scheidene plaatsen gebombardeerd. Een hernieuwde poging der aanvallers om de Vu.oksiwaterlinie te doorbreken, is afgesla gen. De Russen zijn er echter in geslaagd eenige dorpen te veroveren. Gemeld wordt, dat zware gevechten gele verd worden op verschillende punten van het front, vooral in den belangrijken sector van Rovanieni in het Noorden. De Finnen verklaren, dat zij zich handhaven. Russische vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Abo in het Zuiden. Tien vliegtui gen namen aan den aanval deel, maar slechts een bom werd neergeworpen. De R.ussen hebben thans hun troepen naar Finland gezonden, welke den veld tocht in Polen hebben meegemaakt en dus gevechtsroutine hebben opgedaan. De aartsbisschop van de Finsche Luther- sche kerk en de Finsche federatie van pad vinders hebben elk een oproep tot de we reld gericht ten gunste van de onafhanke lijkheid van hun land. De aartsbisschop zegt in zijn oproep, die gezonden is aan alle Christelijke kerken van het Westen, dat hij materieelen en mo- reelen steun vraagt voor zijn land. De Fin nen weten, dat het in dezen strijd niet al leen gaat om leven en dood van de Finsche natie, maar om de vrijheid tot prediking van het Evangelie en van het bestaan der Finsche kerk. De oproep der padvinders, tot de pad vinders van de geheele wereld gericht, zegt: Ons land is aangevallen, omdat wjj weige ren slaven te worden van een vreemde mo gendheid en omdat wij ons eigen bestaan willen leiden. Ondanks de ongelijkheid der krachten hebben wij vertrouwen in God en in de rechtvaardigheid van onze zaak De Finsche jeugd heeft eensgezind gekozen: zij wil liever strijdend sneuvelen dan een slavenleven in oneer leiden. De correspondent te Helsinki van de Zweedsche „Nya- Dagligt Allehanöa" ver neemt, dat Finsche vliegers "boven de Rus sische stellingen proclamaties hebben neer geworpen, waarin een belangrijk geldbe drag wordt aangeboden voor ieder Russisch toestel, dat door het roode leger wordt uit geleverd. Sinds het uitwerpen dezer vlug schriften zouden volgens den correspondent 14 Russische vliegtuigen op Finscn gebied zjjn geland. STEEDS MEER ZWEDEN IN HET FINSCHE LEGER. Finsche kringen in Londen hebben mede gedeeld, dat reeds verscheidene honderden Zweden strijden in het Finsche leger. Het nauwkeurige aantal Zweden, die vrijwillig dienst hebben genomen, is niet bekend, maar men gelooft, dat het verscheidene dui zenden bedraagt. De vrijwilligers komen in groepen in Finland en worden zoo spoedig mogelijk bij het leger ingedeeld. I index MedJ Reuter meldt uit Londen: De omroeper van de „Vrije Duitsche zender" heeft van ochtend gezegd: „Hitier, de Bond van het Diftsche volk heeft u ter dood veroordeeld. Wij geven u nog honderd dagen om Duitschlar.d over te geven aan het Duitsche volk. Wanneer gij dit doet, moogt ge Duitschland levend verlaten, doch indien ge net niet doet, zult ge gedood worden nadat het ultimatum is verstreken Hitier, dit ultimatum is ernstig gemeend; onze voorbereidselen zijn getroffen en er is geen ontsnappen voor u mogelijk. N u moet gij beslissen." DOUGLAS FAIRBANKS OVERLEDEN. De filmster Douglas Fairbanks senior is vandaag tengevolge yan een hartverlam ming overleden. De „Popoio d'Italia" verteit, dat het van New York terugkeerende Italiaansche mo torschip „Saturnia" in de Ligurische Zee, toen het op weg was naar Genua, werd aangehouden door een Fransch controle vaartuig. Een Fransch officier kwam aan boord om de lading na te kijken. Onder de passagiers bevond zich een groep Duitsche lilliputters, die terugkeerden van de we reldtentoonstelling te New York, waar zij tot de „attracties" behoord hadden. De Fransche officier, stond voor een moeilijk geval. Tenslotte kwam als antwoord van den commandant van het Fransche vaar tuig, aan wien de -officier de desbetreffende vraag gesteld had, dat tien dwergen de reis konden voortzetten, doch dat de ove rige elf menschjes tot „oorlogsbuit" ver klaard werden. De elf lilliputters moesten het motorschip verlaten, en zich aan boord van het Fransche vaartuig begeven. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp rusttijdbesluit voor handelsreizigers (ter uitvoering van art. 14, 15 en 18 der Arbeidswet 1919). Het voorontwerp bevat o.m. de volgende bepalingen: Een arbeider van 18 jaar of ouder mag op Zondag geen arbeid als handelsreiziger verrichten. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen arbeid als handels reiziger verrichten. Aan een handelsreiziger van 18 jaar of ouder moet dagelijks een onafgebroken rusttijd van ten minste negen uur wor den verleend tusschen 9 uur des namid dags en 7 uur des voormiddags. Onder „handelsreiziger" zijn in dit be sluit niet begrepen bedienden van verzeke ringsmaatschappijen en van makelaars in verzekeringen. In zijn toelichting zegt de Minister: Zoowel in lichamelijk als in geestelijk opzicht is het beroep van handelsreiziger dikwijls zeer inspannend. Het wil den on dergeteekende daarom gewenscht voorko men, dat voor deze categorie arbeiders en kele voorschriften tot het tegengaan van een overmatigen arbeidstijd worden vast gesteld. Het is in verband met den aard van dit beroep niet mogelijk gebleken een maxi mum voor den dagelijkschen werkduur vast te stellen. Derhalve is volstaan met een voorziening ten aanzien van die punten, welke voor regeling vatbaar waren, te we ten: een verbod van beroepsarbeid op Zon dag en op Zaterdag na 1 uur des namid dags en de vaststelling van een verplichten dagelijkschen rusttijd van negen uren, ge legen tusschen 9 uur des avonds en 7 uur des morgens. Practisch wordt door handelsreizigers reeds thans op Zondag niet gewerkt. De ar beid op Zaterdag bestaat veelal in het des morgens afdoen van administratie en in het houden van besprekingen met den patroon. De tijd van 9 uur des avonds tot 7 uur des morgens is weinig geschikt voor het eigen lijke werk van den handelsreiziger en de meeste handelsreizigers werken dan ook niet gedurende dien tijd. Er komen evenwel ongunstige uitzonde ringen voor en bovendien zal vermoedelijk nog menigmaal na 9 uur des avonds admi nistratief werk worden verricht. Teneinde dit tegen te gaan is een regeling, als in 't voorontwerp neergelegd, gewenscht. De re geling is zeer eenvoudig gehouden. Uitzon deringen zijn niet opgenomen, want juist deze maken het vaststellen van allerlei ad ministratieve voorschriften noodig en be moeilijken de controle. Indien zich bij de uitvoering der regeling gegronde bezwaren mochten voordoen, dan kan daaraan met een vergunning ingevolge atrikel 19 der Arbeidswet 1919 worden tegemoet gekomen. Afzonderlijke bepalingen omtrent den reistjjd zijn niet opgenomen. Voor handels reizigers moet het reizen voor hun beroep als arbeid worden beschouwd. De bedienden van verzekeringsmaatschap pijen en van makelaars in verzekeringen zijn uitgezonderd, omdat besprekingen met can- didaat-verzekerden veelal des avonds moe ten worden gevoerd. Een belangrijk deel der acquisitie valt in dit bedrijf n.l. juist in de avonduren. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen over dit onderwerp prae-advies uit te brengen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1