VOOR DEN POLITIERECHTER TE PETROLEUM-AFFAIRE. RUBBER VERKOCHT, ZONDER VERGUNNING, „BENZINE-SMOKKELAAR." Japan acht onderhandelingen over een verdrag met Rusland niet onmogelijk. Maar eerst moeten eenige kwesties een bevredigende oplossing vinden. NIEUWE UITGAVEN. Verhooging van haventarieven in Nederland en België. BINNENKORT UITWISSELING DER BEVOLKING IN BEZETTE POOLSCHE GEBIEDEN. RADIO-PROGRAMMA Duitschland poogt Turkije van de geallieerden te verwijderen. FINANCIEELE BERICHTEN. AGENDA. De medische behandeling der gewonden en zieken van de Duitsche Oostzee-vloot geschiedt door het personeel der hospitaalschepen .Robert Ley" en .Wilhelm Gustloff", die de patiënten der verschillende marine-vaartuigen overnemen en verzorgen L>e Duitsche vloot in de Oostzee. Een kustwacht-vaartuig ontvangt door middel van signalen zijn instructie van het marine-commando (Zitting van Vrijdag.) Sinds het uitbreken van den oorlog zijn er in ons land talrijke nieuwe soorten van groot wild ontstaan, waarop door de po litie ijverig en met veel succes jacht wordt gemaakt. Eén soort is sindsdien al weer uitgestor ven, n.l. de Zondagsrijders. Maar de ham steraars, de prijsopdrijvers, benzine-smok- kelaars enz., tieren nog welig en vormen iedere week de hoofdschotel op het menu van mevrouw Justitia, die er telkenmale met onverflauwden appetijt op aanvalt. Een petroleumhandelaar te Goes was reeds voor de tweede maal het slachtoffer van de drijfjacht geworden. Hij verdedigde zich met hand en tand, en met kennis van zaken, opgedaan tijdens de eerste terechtzitting. Hij had 400 1 pe troleum aan een landbouwer te Krabben- dijke geleverd in het eind van September, zulks in strijd met een beschikking van den minister van economische zaken. Maar ver dachte had een zeer vernuftig plan van verdediging opgezet, dat een advocaat hem niet verbeterd zou hebben. Langzaam, met strategisch overleg, bracht hij stuk voor stuk zijn secties in het vuur. De petroleum was geen gewone petro leum, doch brandstof voor een landbouw- tractor, die de Krabbendijker besteld had en die 1 November arriveerde. Er was gas en electrisch licht op de boerderij, dus de petroleum diende beslist niet voor huis houdelijk gebruik; ze was er trouwens niet eens geschikt voor. „Dat doet er niet toe", zei de officier van justitie, „petroleum is petroleum". Dat kon verd. niet ontkennen, hij deed er zelfs geen moeite voor, daar dat slechts munitie verspillen zou zijn. Want: een trac tor, die normaal gebruikt wordt, heeft per dag 60 a 70 liter noodig. Per week is dat volgens Bartjes 300 a 400 liter. Verd. had dus slechts geleverd wat in één week noo dig was. „Maar je hebt te vroeg geleverd," zei de politierechter, „de tractor was er nog niet." Verd., gansch niet uit het veld geslagen, bracht hiertegen in, dat de petroleum vóór de tractor ter plaatse moet zijn, anders kon laatstgenoemde niet draaien. De politierechter kon dit slimmigheidje waardeeren. De officier van justitie gaf zich geenszins gewonnen en vorderde, rekening houdend met de vorige boetes, 10 of 5 dagen, met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen petroleum. Verd. vond het hard, en rekende den politierechter voor de vuist weg voor, wat een schade hij door de inbeslagname leed. Niet alleen 4 maal 6 naar de maan, maar ook de twee vaten waar de petroleum in zat. Die waren zijn eigendom, en het was practisch onmogelijk om aan andere vaten te komen, omdat de fabriek ze altijd in eigendom hield. En dan nog boete! Nee, dit „natuurlijke" misdrijf werd zwaar ge straft De politierechter toonde meegevoel met zijn harde lot en maakte er 5 of 2 dagen hechtenis van, met verbeurdverklaring. Toen viel den verd. nog een laatste middel in om zijn geliefde vaten te redden: „Is het mogelijk dat ik de petroleum koop en zoo de vaten terug krijg?" De politierechter liet voor zijn geestes oog alle petroleum- en aanverwante bepa lingen defileeren en toen hij er geen vond dat zich tegen dit redmiddel verzette, zei hij peinzend: „Ja, dat is misschien wel mo gelijk. Dat moet u straks maar eens aan meneer den officier vragen". Waarop verd. afmarcheerde, althans voorloopig uit het gezicht verdween. Ver moedelijk heeft hij buiten op het einde van de rechtszitting gewacht, om den strijd om de vaten met den officier van justitie voort te gaan zetten. Een rijwielhandelaar te Wemeldinge had in de maand October „opzettelijk" rubber banden verkocht zonder vergunning van den directeur van het Rijksbureau voor rubber. „U zegt zeker dat u het niet wist", ver onderstelde de politierechter. „Nee, dat zeg ik niet", zei verd. tot aller verrassing. „Ik wist best, dat het niet mocht". De vraag, die hier logisch uit voortvloei de, was: „Waarom doet u het dan?" Voor dat verd. antwoord ging geven, maakte hij 't zich gemakkelijk, leunde met de ellebogen op de tafel, kruiste de bee- nen, alsof hij op een gezellige visite was, en bekende dat de menschen zoo gezeurd hadden om banden, zoo erg, dat hjj het niet meer uit had kurinen houden. Zelf had hij geen banden in voorraad, dus was hij bij een collega een bezending gaan koo- PÜ- Verd. mag banden verkoopen, mits hij voor iederen band een formulier invult. „Voor elk oud binnenbandje, meneer de rechter! En een vervoerbewijs moet je ook nog hebben, 't Is haast niet te doen", kloeg de veelgeplaagde rijwielhandelaar. De politierechter treurde met hem mee, adviseerde hem weer eens recht dp te gaan staan en gaf het woord aan den offi cier van justitie. Deze vond de vele be slommeringen van den handelaar nu niet zóó extra vagant en eischte 20 boete of 10 dagen. Uitspraak 15 of 10 dagen. Verd. vond dat niet slecht getaxeerd, maar informeerde eens hoe het zat met de in beslag genomen banden. Na rijp beraad beloofde de officier, aan den burgemeester van Wemeldinge te zul len schrijven, dat ze vrijgegeven konden worden, en met deze surprise trok verd. ifoogst voldaan af. Waarschijnlijk had de 43-jarige oliehan delaar W. D. te Selzaete nooit gedroomd nog eens van smokkelarij beticht te zullen worden. Maar dat hij hier nu stond, voor hem zijn rechters, links de officier van justitie, en rechts achter zijn verdediger, was geen droom, integendeel: harde wer kelijkheid. Hij was er door een kommies op „be trapt", met bijna 60 liter benzine in de tank van zijn auto in de richting van de Belgische grens te rijden. Toen de kom mies hem vroeg hoeveel benzine hij had, gaf hij 30 1 op. Dat deze bewering gedis- qualificeerd moest worden, verhoogde de ernst van het misdrijf. Volgens verd. lag de verkeerde schatting aan het peilglas, maar het was tenslotte bijzaak. De politierechter wilde, uit hoofde van zijn ambt, weten hoe de zaak in elkaar zat. Verd. dan kwam van Selzaete, en had in Sas van Gent benzine ingeladen. Hij had daar een magazijn, waar o.a. 200 liter ben zine in vaten bewaard werden. Deze waren voor het gebruik in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar verd. zijn zaken had, bestemd. De officier van justitie vond dat vreemd. Verd. moest vervolgens in Hoofdplaat zijn, maar wilde onderweg nog even een boodschap doen in de buurt van Filippine, op Belgisch gebied. „Als de kommies me niet had aangehouden, zou ik de auto op Nederlandsch gebied hebben laten staan en was dat eindje gaan loopen", zei verd. Maar de politierechter kende de streek daar en wist dat je in België was voor je er op bedacht was. De officier eischte 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de benzine. Maar de verdediger, mr. P. C. Adriaanse, was er ook nog. Met bewogen stem schilderde hij den toe stand waarin verd. zich nu bevond. Want wat was er na de bekeuring geschied? Verd. had van den directeur van Invoer rechten en accijnzen een papiertje thuis gekregen, waarin hem voor den tijd van één jaar het verblijf in de 500 meterstrook langs de Nederlandsch-Belgische grens werd ontzegd. Was dat niet catastrophaal voor iemand die in Selzaete woonde en zijn zaken in Zeeuwsch-Vlaanderen had? En waarvoor? Het was toch zeker niet de be doeling geweest van verd. op deze wijze benzine te smokkelen. Bij een café vlak bij de grens, dat hij den commies nog ge zien. PI. achtte de poging tot uitvoer van benzine niet bewezen, en in ieder geval niet de opzettelijkheid daarvan. Op grond daarvan zou verd. dus vrij gesproken moeten worden, eventueel slechts een geringe geldboete moeten krijgen. De benzine is al in beslag genomen, en verd. stond toch niet als smokkelaar bekend. De politierechter overwoog het voor en tegen en besliste toen: 10 of 5 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring der benzine. Reuter meldt uit Tokio: Hoewel verschil van meening bestaat over de vraag of Ja pan voornemens is met de Sovjet-Unie te onderhandelen over een niet-aanvals-ver- drag, neemt men te Tokio algemeen aan, dat deze mogelijkheid onder de oogen moet worden gezien. Dergelijke besprekingen zouden evenwel eerst begonnen kunnen worden, nadat een bevredigende oplossing in het visscherij-geschil is verkregen, alsook ten aanzien van de Japansche rechten in Noord-Sachalin en de kwestie van de grens tusschen Buitenmongolie en Mantsjoekwo. Bovendien moet een handelsverdrag gesloten zijn. De „Nitsji Nitsji" bericht, dat handels besprekingen zullen worden begonnen om streeks half Januari. Tegelijkertijd zullen de Russische volkscommissaris van buitenland- sche zaken Molotof en de Japansche am bassadeur te Moskou besprekingen voeren over de regeling van de betrekkingen tus schen beide landen. KANTONGERECHT MIDDELBURG. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding der Motor- en Rijwielwet en/ of het Motor- en Rijwielreglement en/of andere verkeersovertredingen J. P. v. D„ Krabbendjjke; H.' J. M. v. R., Vlissingen ieder 0.50 b. s. 1 d. h.; A. H., Westkapelle, H. B„ J. P., A. B„ P. v. S. allen Vlissingen; J. K., Driewegen, P. v. d W., Heinkenszand; P. B., Middelburg, ieder 1 b. s. 1 d. h.; P. V., Wissenkerke 3 b. s. 1 d.h.; J. C. K„ Kapelle 2 m. 1,50 b. s. 2 m 1 d. h.; J. v. d. G., Heinkenszand, J. R., Vlissingen 3 en 1 b. s. 2 m. 1 d. h.; P. A. P., Vlissingen, 5 b. s. 5 d.h.; N. J. V., Ierseke, G. K., Veere, L. V., C. V., beide 's Heer Arendskerke, C. B., Baarland, ieder 4 en 1 b. s. 2 m. 1 d.h.; D. G. St. Lau rens 2, 0.50 en 6 b. s. 3 m. 1 w. tsch, G. de V. Oost- en West Souburg, J. v. L., Kats; J. S., 's Heer Arendskerke ieder 7.50 De regeeringspersdienst meldt: De ingevolge artikel 5 van de Belgisch- Fransch-Nederlandsche overeenkomst van 3 April 1939 door de Belgische en Neder- landsche regeeringen ingestelde gemengde commissie, die tot taak heeft de mogelijk heid te onderzoeken om in gemeen over leg de heffingen en vergoedingen in de ha vens van Antwerpen, Gent, Amsterdam en Rotterdam vast te stellen, zet haar werk zaamheden ook in de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden voort. De thans door B. en W. van Amsterdam en Rotterdam aa» de gemeenteraden ge dane voorstellen om de sedert medio 1936 verleende reducties op de heffing van ha vengeld van zeeschepen met ingang van 1 Januari 1940 tijdelijk terug te brengen van 28 op 10 zijn uitsluitend in 't kader van het financieele beheer van de gemeen ten met het oog op dpn bijzonderen toe stand gedaan. Het mag verwacht worden, dat de gemeentebesturen der betrokken Belgische havens binnenkort soortgelijke tijdelijke maatregelen zullen treffen. Deze tijdelijke maatregelen zullen geen invloed doen gelden op de conclusies van het door de commissie uit te brengen rap port inzake een regeling voor normale tij den. j&!Mi«ijisrè De correspondent van de „Basler Nach- richten" te Berlijn deelt mede, dat binnen kort de Duitsche en Sovjet-Russische com missies tot het uitwisselen van de bevolking van de bezette gebieden in Polen hun werk zullen beginnen. Hierbij zullen meer dan 100,000 Duitschers en 300,000 Russen be trokken zijn. AMERIKA BOUWT 23 TORPEDOBOOTEN Het Amerikaansche vlootdepartement heeft opdracht gegeven tot den bouw van 23 torpedobooten voor een totaal bedrag van vijf millioen dollar. De schepen zijn be stemd voor den dienst der Amerikaansche neutraliteits-patrouilleering. VOLKSONTWIKKELING. Het tijdschrift Volksontwikkeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een dubbel nummer November-De cember gewijd aan de mobilisatie, mlt name aan de factoren, welke het zooge naamde moreel der gemobiliseerden be- heerschen. Het tijdschrift opent met een belang wekkende beschouwing van professor dr. H. N. ter Veen, die op grond van eigen ervaring gedurende de mobilisatie van 1914- 1918 een boeiend betoog houdt over de moeilijkheden, die de mobilisatie uit den aard der zaak schept voor de gemobili seerden en hun achtergebleven gezinnen en een pleidooi houdt voor een krachtige te gemoetkoming in de eerste plaats in hun materieele nood en in de tweede plaats in hun geestelijke behoeften. Hierop volgt eeïi serie van 17 korte beschouwingen van gemobiliseerden van verschillenden rang in het leger en posi tie in de maatschappij, naar aanleiding van een vragenlijst, die de redactie aan een beperkt aantal uitgezochte gemobili- eserden heeft gesteld, om een beeld te krijgen, dat zoo goed mogelijk beant woordt" aan de werkelijkheid, waarin op 't' oogenblik honderdduizenden van ons volk verkeeren. De zeer gevarieerde stemmingen en op vattingen, die hier tot uiting komen, ge ven den zorgvuldig schiftenden lezer een levend beeld van wat er omgaat in hen die in dezen tijd voor een bijzondere, gewich tige en zware taak zijn gesteld Het nummer brengt vervolgens korte artikelen van de leiders der groote Radio- omroepvereenigingen over wat deze heb ben gedaan en zullen doen ten behoe\'\ van de gemobiliseerden. De heer C. J. J. Wiedhaup vertelt daar na van het omvangrijke werk, dat door het Instituut voor Individueel Onderwijs met behulp van zijn taken wordt verricht in samenwerking met O. en O. Alles tezamen een belangrijk document voor ieder, die zich theoretisch of practisch voor het vraagstuk der Volksontwikkeling in verband met de tijdsomstandigheden interesseert en voor allen en dat zijn er nog veel meer, wien het lot van onze gemobiliseerden ter harte gaat. b. s. 5 d. h.; A. P. S., Koudekerke 6 b. s. 3 d. h.; P. M. de H., Wissekerke 10 b. s. 5 d. h.; P. R„ Kruiningen 12 b. s. 4 d. h.; P. H., Middelburg 15 b. s. 10 d. h.; J. B., Baarland 20 b. s. 15 d. h., Vrijgesproken P. J., Kruiningen. Strooperij: D. W. te Ierseke 5 b. s. 2 d. h.; M. J. P., P. V. ieder 's Heer Arends kerke 5 b. s. 1 w. tuchtsch.; Openbare dronkenschap bij herhaling: A. H. Vlissingen 15 b. s. 10 d. h.; vee laten loopen op eenigen grond die be- poot, beplant of bezaaid is: J. K., Nieuw en Sint Joosland 7.50 b. S. 5 d. h.; J. B., 's Heer Arendskerke 5 b. s. 5 d. h.; S. L., Domburg: 6 b. s. 3 d. h.; Voorhanden hebben van boter welke een te laag vetgehalte bezat: A. D., Sint Lau rens 20 b. s. 10 d. h.; Overtreding leerplichtwet: F. M., Ierse ke 10 b. s. 3 d. h.; W. de K., 's Heer Arendskerke 3 b. s. 2 d. h.; K. H. v. D., 's Heer Arendskerke: 2 b. s. 1 d. h.; Zonder vergunning van den burgemeester in een vergunningslocaliteit muziek geven: A. V. te Heinkenszand 1 b. s. 1 d. h. Naar Havas weet te melden is de Duit sche ambassadeur te Ankara, Von Papen, naar Berlijn teruggekeerd om rapport uit te brengen. De correspondent van de „Basler Nach- richten" schrijft, dat Duitschland opnieuw poogt Turkije af te keeren van de geallieer den. O— DE OOSTENRIJKSCHE" CONVERSIE- LEENING 1934—195». De Nederlandsche regeering heeft aan haar garantieplicht voldaan.. Eenige dagen geleden meldde een Reu- terbericht, dat de trustees inzake de inter nationale gegarandeerde Oostenrijksche conversieleening 19341959 zouden heb ben medegedeeld, dat zij van de regeerin- gen van een aantal landen, waaronder Ne derland, geene betaling hebben ontvangen op hun aanvraag om haar garantiever plichtingen na te komen. De trustees heb ben protesten tot de betrokken regeerin gen gericht. Aangezien dit bericht den onjuisten in druk zou kunnen vestigen alsof de Ne derlandsche regeering zich aan haren ga rantie-plicht welke, zooals bekend, zich uitstrekt over 1 van de gezamenlijke tranches der leening, zou hebben onttrok ken, is rechtzetting op dit punt' gewenscht. In verband met de omstandigheid, dat de aanspraken, welke Nederlandsche hou ders van stukken der leening zouden kun nen doen gelden op de bij de trustees ge storte bedragen, fcle som, tot( betaling waarvan de Nederlandsche regeering inge volge haar garantie gehouden is, zeer aan merkelijk overtreffen, heeft de regeering de door trustees opgegeven bedragen, tot betaling waarvan de regeering onder haar garantieplicht gehouden is, gestort op een rekening bij de Nederlandsche Bank, wel ke bestemd is om daaruit de Nederlandsche houders van coupons, die door de trustees zullen worden betaalbaar gesteld, te vol doen, en welke voor dit doel geblokkeerd blijft. Deze procedure was noodig, omdat ae Duitsche regeering slechts bereid is, in DINSDAG 12 DECEMBER. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Ber. ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO-ork. (12.451.10 Ber. ANP en gram.) 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Rococo-octet. (4.204.30 Gram.) 4.50 Gram. 5.00 KRO-Melodisten en solist. (5.45 6.05 Felicitaties). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Ber. 7.15 Cyclus. 7.35 Reportage. 8.00 Ber. ANP., mededeelingen. 8.15 KRO-Sympho- nie-ork. en solist. (9.009.20 Voor de jeugd). 10.00 Gram. 10.10 Bertus van Din- teren en zijn Tzigane-ork. 10.30 Ber. ANP. 10.40 KRO-Boys, solist en gram. 11.20 12.00 Gram. HILVERSUM H. 301,5 M. AVRO-Uitz. 6.30—7.00 RVU. 8,00 Ber. ANP., orgelspel. 8,30 Gram. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gewijd conc. (gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Huish. wenken. 11.30 De Vagebonden en soliste.' 12.15 Gram. (Om 12.45 Ber. ANP.) 1.00 Omroepork. 2.00 Voor de vrouw 2.10 Omroepork. en solist. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Zang met pianobeg. 4.05 Pianovoordr. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Cause rie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO- Dansork. en solist. 7.30 Engelsche les. 8.00 Ber. ANP., mededeelingen. Hierna: Intern, overz. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gram. 10.35 Filmpraatje. 11.00 Ber. ANP. Hierna: AVRO-Vaudeville-ork. en soliste (opn.). 11.40—12.00 Gram. ENGELAND 391 en 449 m. 12.20 De Ca ravan Players. 12.50 Variété. 1.20 Ber. 1.302.20 BBC-Northern ork. 3.20 Orgel spel. 3.50 Radio-tooneel of gevar. progr. 4.20 Ber. 4.35 BBC-Theater-ork. 5.20 Kin derhalfuur. 5.50 Henry Hall's dansork. 6.20 Ber. 6,35 Causerie. 6,50 Liverpool's Phil- harmonisch ork. en solist. 7.50 Variété. 8.20 Radio-tooneel. 8.50 Variété. 9.20 Ber. 9.35 Causerie. 9.50 BBC-Harmonie-ork. 10.35 Avondwijding. 10.50 Cabaret-progr. 11.20 Het Laurence Turner-strijkkwartet. 11.50 Al Collins en zijn Band. 12.20—12.35 Ber. RADIO-PARIS 1648 m. Geen opgave ont vangen. KEULEN 456 m. 5.50 Gram. 7.40 Leo Eysoldt's ork. 10.45 Gram. 11.20 Omroep koor en -ork. en solisten. 1.35 Pop. conc. 2.45 Gevar. progr. 3.20 Solistenconc. 4.50 Folkloristisch progr. 5.10 Gram. 6.20 Otto Dobrindt's ork. 7.35—12.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Omroepork. 1.502.20 Gram. 5.20 Omroepdansork. en gram. 6.50 en 7.20 Gram. 8.20 Uitz. voor soldaten. 8.50 en 9.35 Omroepork. en solist. 10.3011.20 Gram. 484 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Radio- ork- 1,502,20 Gram. 5,20 Orgelspel. 6,35 Harp, piano en viool. 7.35 Gram. 8.20 Uitz. voor soldaten. 8.5011.20 „La damnation de Faust", opera. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7.35 Soldatenliederen. 8.35 Pop. conc. 9.20 Ber. 9.50 Hans Busch' ork. 10.20 Polit. overz. Hierna: Het Omroepork. 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. MIDDELBURG. MIDDELBURG GCTSJSl BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 8DO 14 Dec.: „Es war eine Rauschende Ballnacht" en „Geketende Hartstochten" en „Mobilisatie Klanken", 20,00 h. CITY, Middelburg VR 8—DO 14 Dec.: „Liefdes Kronkelpaden" en „Vrouwen onder verdenking", 20.00 h. GRAND THEATER, Goes VR 8—Dl 12 Dec. „De onsterfelijke wals" en „Drie man in de sneeuw", 20,00 h. overeenstemming met de bestaande desbe treffende overeenkomsten, de Nederland sche houders volledig schadeloos te stel len ten aanzien van de per 1 December jl. vervallen coupons, indien de Nederland sche regeering de verzekering kan geven, dat de aldus onder het bestaande desbe treffende transferprotocol overgemaakte bedragen niet direct of indirect ten goede komen aan bezitters van stukken in déze leening, hehoorende tot landenj, die de betrekkingen met Duitschland hebben af gebroken Met de trustees der leening is nader overleg gaande. Te zijner tijd zullen omtrent de getrof fen regelingen nadere mededeelingen wor den gedaan.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 8