SPORTNIEUWS JAPANSGHE OOGHERKEN, AHERIKAANSCH WANTROUWEN EN NEDERLANDSCH BELANG „DE TUD WERKT NIET TEGEN DUITSCHLAND" Rusland protesteert opnieuw tegen Engelsche blokkade- maatregelen. Brieven uit Amerika. De mazen in het net der neutraliteit. JAPAN HEEFT „HOOFD- PIJN", AMERIKA'S WANTROUWEN, „Methode zonder weerga." CHURCHILL ALS KERSTMANNETJE. Volgens minister Funk heeft Duitschland voor zijn handel nieuwe we gen gevonden. De eerste Britsche troepen in de Maginot-linie. „WIJ ZULLEN ZE WEL KRIJGEN." HET ENGELSCHE WACHT WOORD. Dreigende moeilijkheden in de vlasindustrie. Spit.rheumatiek KERKNIEUWS -r (Van onzen New-Yorkschen cor-respondent). In het begin van den oorlog hoorde men hier in de Vereenigde Staten heel veel de meening verkondigen, dat Amerika er niet buiten zou kunnen blijven. Opmerkingen als „over een half jaar zitten wü er in" en „het zal niet lang meer duren of onze jongens gaan naar Frank rijk" waren schering en inslag. Op het oogenblik hoort men dat veel minder. De groote massa heeft de Amerikaansche neu traliteit reeds als een feit aanvaard. Zij went spoedig aan een bepaalden toestand en bovendien zijn nu zelfs de vijanden van president Roosevelt, die geneigd zijn alles wat hij doet met scepticisme en ongeloof te beschouwen, er wel van overtuigd, dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om de neutraliteit te handhaven. Voordat de beslissing omtrent de opheffing van het wapen-embargo genomen was stonden de kranten er vol van. Er ging geen dag voorbij of zij ageerden tegen deze ophef fing. Er was slechts een kleine minder heid van de pers, die voor de opheffing was en juist de bladen, die het meeste spek takel op de groote trom plegen te maken, die van Hearst, verzetten zich het krach tigst. Als er iets was, dat duidelijk kon ma ken hoe betrekkelijk gering de huidige in vloed van juist de meest verspreidde bla den in de Vereenigde Staten is, dan was het wel de uitslag van die stemming. Doch 2iu is ook deze opheffing van het embargo al weer een feit geworden, dat men aan vaard heeft en waar niet meer over wordt gesproken. Het afbakenen op de zeekaart van een voor de Amerikaansche scheepvaart ver boden zóne heeft de scheepvaartmaatschap pijen in wanhoop gebracht en hun vliegende collega's in de handen doen wrijven en het heeft geleid tot een kwestie, die even on elegant als sensationeel is: de poging om de zelf-gemaakte wettelijke bepaling te doen ontduiken door Amerikaansche sche pen onder de vlag van Panama te laten varen en te bemannen met niet-Amerika- nen. Het is een staatkundig-ethische kwes tie van de eerste orde. Toen President Roo sevelt had gezegd, dat hij voorwaardelijk Instemde met de overgave van acht sche pen der United States Lines aan de vlag van Panama, omdat ten eerste deze sche pen dan immers niet meer onder de zeg gingschap der Vereenigde Staten vielen en zij, ten tweede, geen Amerikaansche be manningen zouden hebben, rolde een mach tig protest uit alle streken van het land naar het Witte Huis. Binnen een uur, na dat de President zijn zienswijze had ken baar gemaakt, gaf de staats-secretaris van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, op on omwonden wijze van een tegenovergestelde zienswijze blijk: volgens hem zou een der gelijk kunststukje, al ware dat juridisch wellicht in den haak, ten eenenmale indrui- schen tegen de strekking van de Ameri kaansche neutraliteitspolitiek, zooals deze in de Neutrality Act is neergelegd. De machtige vakvereeniging der zeelieden kwam in het geweer. Niet op ethische, doch op practische motieven. Haar leider, Joe Curran, zeide op een vergadering: „zelfs wanneer de vlaggen verwisseld worden, zul len de schepen, wanneer zij met torpedee ring worden bedreigd, aanspraak maken op bescherming door de Vereenigde Staten en deze vlaggenverwisseling zal 10.000 zee lui broodeloos maken. Wanneer zij dat kunstje uithalen, gaan we net zoolang met 10.000 man voor het Witte Huis en het ge bouw van.de Maritime Commission demon- streeren, tot ze bakzeil halen". Afgezien van de practische bezwaren, die tegen „het kunstje" kunnen worden aangevoerd, krijgt men wel sterk den indruk, dat de voor naamste misrekening, welke de bepleiters er van hebben gemaakt is: de ethische be zwaren der openbare meening, die als overal ter wereld „maling aan juristerij" heeft. De New-York Times noemde het in politieken zin even gevaarlijk als het in ethischen zin minderwaardig is". Op het oogenblik, dat ik dit schrijf, is nog geen beslissing genomen. Doch hoe deze ook val len moge: dit incident is leerzaam en inte ressant. Europa heeft al zijn aandacht noodig voor zich zelf. Dat is begrijpelijk, doch het neemt niet weg, dat wat er in Azië ge schiedt en" niet geschiedt, zeker even be langrijk is. In bepaalde Nederlandsche krin gen is men zich daar van bewust en het ware te wenschen, dat de Nederlandsche publieke opinie bij de beschouwing van het Europeesche tafereel meer in termen van het geheele rijk ging denken dan vrijwel uitsluitend in die van het rijk in Europa. j ,Vereenigde Staten ziet men heel goed in, dat wat er in Europa geschiedt, zijn di recte gevolgen in Azië heeft. Dezer dagen heeft n uitlating van 't blad Pacific, officieel orgaan van de pseudo-liberale Japansche or ganisatie „Institute of the Pacific" hier bij zondere aandacht getrokken. Het blad schreef: „Wij bezitten de sterkste zee- en luchtmacht in het Verre Oosten en wij be- heerschen de Zuidzee-markten. De Zuidzee behoort tot het Verre Oosten en Japan is gerechtigd den rijkdom van deze streken te bezitten, een rijkdom, die Europa weg kaapte toen Japan nog geïsoleerd was. Het is noodzakelijk Japan's economisch aandeel te herstellen en het is nu, terwijl Euro peesche machten met belangen in die zeeën hun aandacht elders moeten hebben, het psychologische moment daarvoorMen heeft hier in Japan wel eens gezegd, dat de Nederlandsche petroleum met kracht dadige middelen moet worden genomen, maar er zijn andere methoden die eerst ge probeerd kunnen worden. Wij verwachten niet, dat Engeland, Frankrijk en Nederland onmiddellijk bereid zullen zijn onze verzoe ken in te willigen, maar hoe langer de oor log duurt, des te zekerder wordt het, dat onze denkbeelden op de een of andere wijze verwezenlijkt zullen worden." Ik meende, dat het wel de moeite waard was deze uitlating, die, zooals gezegd, in de Vereenigde Staten zeer de aandacht heeft getrokken, in de Nederlandsche be langstelling aan te bevelen. Maar zooals dat hier wordt genoemd „Japan has a headache" Japan heeft hoofdpijn: Japan kan aan verlangens, waar bij wij zoo nauw betrokken zijn, geen kracht bijzetten, zoolang het Westen druk uit oefent in China. In dezen behooren de Ver eenigde Staten tot het Westen en het is er den Japanners alles aan gelegen op be teren voet met Oom Sam te komen. Dat begrijpt men in Amerika heel goed en men doorziet zeer wel de Japansche pogingen om dit doel te bereiken. Japan moet, alvo rens hét politieke oorlogswinst kan maken, het „incident" met China liquideeren en trachten te komen tot een betere verhou ding met de Vereenigde Staten. Hier be schouwt men de (nog steeds niet tot stand gekomen Red.) installatie van de nieuw ste Chineesche „regeering" onder auspiciën van Japan als een middel om het figuur te redden en de vijandelijkheden te staken, om zich aan vruchtbaarder arbeid te kunnen wijden. In de laatste maanden hebben de Vereenigde Staten het handelsverdrag met Japan opgezegd, hebben hun vloot eenige duizenden mijlen naar het Westen doen op- stoomen en een geweldig vlootprogram aan de orde gesteld. En de Amerikaansche am bassadeur te Tokio heeft een toespraak ge houden, die zoo oprecht was en zoo onom wonden, dat Japan er die hoofdpijn van gekregen heeft. Amerika koestert diep wantrouwen je gens Japan. De „San Francisco Chronicle" schreef onlangs: „De gebeurtenissen der laatste jaren hebben ons geleerd, dat wij weinig vertrouwen kunnen hebben in de vredelievende verklaringen van het Japan sche ministerie van Buitenlandsche zaken, daar het Japansche leger de gewoonte heeft te doen wat het 't beste acht voor Japan en het aan de diplomaten over te laten, zich daar uit te praten". Tokio is ge- irriteerd door het standpunt, dat de Ver eenigde Staten metterdaad innemen ten opzichte van de vraagstukken van den Stil len Oceaan. Het maakt zich evenzeer be zorgd over de standvastige houding van Amerika ten aanzien der rechten van Amerikaansche burgers wier zaken en per sonen nadeel hebben geleden van de Ja- pansch-Chineesche vijandelijkheden. Klach ten van Amerikanen in China zijn zeer tal rijk en het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft op 't oogenblik meer dan zevenhonderd gevallen in behan deling van opzettelijke sabotage van Ame- rikaanschen handel tot persoonlijke beleedi- ging en lichamelijk geweld toe. Washing- tons stevige houding ten aanzien van de respecteering van zijn burgers en hun be langen rondom en in den Stillen Oceaan heeft de opzegging van het sinds 1911 be staande handelsverdrag met Japan ten ge volge gehad. Er zal geen nieuw verdrag komen, zoo zegt men hier, totdat alle pijn lijke wonden krachtdadig zijn uitgebrand, iets dat volgens Washington geheel aan Japan staat. Ook daarom maakt Japan er haast mede, het incident met China te liquideeren en met Sovjet-Rusland op goe den voet te komen. Zoowel Japan als Rus land zoo wordt hier gezien hebben belang bij een goede wederzijdsche verstand houding, teneinde zich de handen vrij te maken voor voor hen veel belangrijker din gen. Wanneer het zoo ver komt, zal blijken, dat het Japansch-Amerikaansche probleem heel taai is. Dit alles doet zien, dat de Europeesche oorlog een wereldprobleem geldt. Geen land, ook al is het zoo gelukkig neutraal te blijven, is daar in wezen niet bij betrok ken. Hoe belangrijk de Aziatische gevolgen van den oorlog voor het Nederlandsche rijk zijn, moge eens te meer uit het bo venstaande blijken. Mr. E. Elias. INVAL IN SPEELHOL TE AMSTERDAM. Ondanks scherp politietoezicht vinden de liefhebbers van huzardspel toch nog vaak gelegenheid hun hartstocht uit te vieren. De politie wacht tot genoeg ge gevens verzameld zijn en gaat dan over tot een inval in het perceel, waar het spel wordt beoefend. Zoo geschiedde Zaterdag avond in een perceel in de Kerkstraat bij de Utrechtsche straat te Amsterdam. De politie arriveerde bij het pand. waar men op een der bovenverdiepingen een speel hol vermoedde. Inderdaad trof zij 9 per sonen aan. Op tafel stond een roulette en er lagen kaarten alsmede een bedrag van 400. Alles werd in beslag genomen. De ex ploitant en drie handlangers werden aan gehouden en naar het bureau overge bracht. o MAN LAG NAAST ZIJN RIJWIEL LANGS DEN WEG Automobilist zag hem niet en overreed den wielrijder. Zaterdagavond omstreeks tien uur reed een automobilist, komende uit de rich ting Groenlo op den rijksweg naar Ruur- lo. Eensklaps zag de besturder een man naast een rijwiel langs den weg liggen. Het was op dat moment reeds te laat om,.e.?n aanrÜding nog te voorkomen. De welirijder werd overreden en was op slag dood Men vermoedt,, dat de man, de 58- jarige J. Bonenkamp uit Beltrum, eerst door een andere auto was aangereden, doch men acht' de mogelijkheid niet geheel uitgesloten, dat hij van zijn fiets was ge vallen. Het Russische volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren, naar het telegraafagentschap der Sovjet-Unie bekend maakt, bij de Britsche ambassade te Moskou een nota doen overhandigen, waarin de Sovjet-regeering protesteert te gen de maatregelen, welke de Britsche re geering met haar verordening tegen den Duitschen export naar de neutrale landen heeft getroffen. In de nota wordt er aan herinnerd, dat de Sovjetregeering op 25 October verklaard heeft het niet eens te zijn met de maat regelen der Britsche regeering, welke on der het voorwendsel van bestrijding der oorlogscontrabande de beginselen van het internationale recht schenden en den zee handel ontwrichten. De tegen den Duitschen uitvoer op grond van de verordening van 28 November ge nomen maatregelen berokkenen verder na deel aan de belangen der neutrale staten. De methoden van economische oorlogsvoe ring, door de Britsche regeering toegepast, zijn in de geschiedenis der internationale betrekkingen zonder weerga. Zij schenden verder de bepalingen van het internationale recht, volgens welke niemand aan neutrale landen kan verbieden uit het grondgebied van oorlogvoerenden eenigerlei goederen voor eigen behoeften, onafhankelijk van den oorsprong dezer goederen, in te voe ren. Het verbod van transport van Düitsche goederen van de eene haven naar de an dere is evenzeer een schending van het in ternationale recht. Tenslotte beschouwt de Sovjetregeering den Britschen eisch, dat schepen, welke uit havens van neutrale staten, waartoe Duitschland toegang heeft, vertrekken, Britsche of Fransche havens voor inspectie moeten aandoen, ongeacht den oorsprong van goederen, welke zij vervoeren, als wil lekeurig. Protesteerende tegen bovengenoemde maatregelen van Groot-Brittannië, behoudt de regeering der Sovjet-Unie zich het recht voor schadevergoeding te eischen voor ver liezen, indien een aan den Sovjetstaat toe- behoorend koopvaardijschip wordt opge bracht naar een Britsche of Fransche ha ven en indien de toepassing der verorde ning van 28 November eenige andere scha de veroorzaakt aan den buitenlandschen handel der Sovjet-Unie. o Reuter meldt uit Parijs: Als gevolg van dringende verzoeken tot den Franschen minister van marine, Cam- pinchi, zullen de vrouwen en moeders van Fransche zeelieden faciliteiten krijgen om Kerstgeschenken te zenden aan Engelsche kinderen, wier vaders in den oorlog ter zee het leven verloren,hebben. In Parijs is daartoe een comité gevormd. Minister Cam- pinchi zou reeds drieduizend pakketten met speelgoed enz. van de vrouwen van Fran sche zeelieden ontvangen hebben, welke hij ter uitdeeling zal opsturen aan zijn Brit schen ambtgenoot, Churchill. o VOETBAL. Alle Z.V.B. wedstrijden afgelast. Alle terreinen, aangewezen voor de op Zaterdag 9 en Zondag 10 Dec. te spelen wedstrijden voor de competitie van dên Z.V.B. werden afgekeurd. Zaterdagcompetitie „Walcheren". Voorloopig zal, in afwachting van even- tueele wijziging der thans heerschende toe standen op 't gebied van 't Zaterdag-voet bal, een dubbele competitie gespeeld worden tusschen R.C.V. I, R.C.V. 2, VTissingen en V.V.V.V.V. HOCKEY. ZWART-WITMIDDELBURG 3—1. Tegen den sterken eerste klasser Zwart-Wit boekte Middelburg een zeer eervolle ne derlaag. Hoewel het verband in de ploeg nog eenigszins ontbrak, door het medespe len van verschillende nieuwelingen, ver tolkte ieder individueel een puike partij, hetgeen speciaal geldt voor keeper en mid- voor. Een eenzijdige vertooning, waarvoor algemeen gevreesd werd, bleef totaal uit en de verdediging van Zwart-Wit had han den vol werk, om de actieve Middelburg- sche voorhoede in bedwang te houden. Zwart-Wit nam het initiatief en maakte door zijn rechtsbinnen een fraai doelpunt. Hierop volgden eenige tegenaanvallen van Middelburgsche zijde, doch deze hadden geen resultaat. Zwart-Wit wist door haar snellen en uiterst tactischen middenvoor en wederom door den rechtsbinnen nog twee maal te scoren. (30). Na de thee bleken de spelers van M.M. H.C. beter op elkaar ingespeeld te zijn en ontstond een volkomen gelijk opgaande strijd. Uif een zeer snellen aanval van den rechtervleugel wist de midvoor op keurige wijze met een push den achterstand te ver kleinen (31). Ondanks felle tegenaanval len bleef de stand verder ongewijzigd. Middelburg kreeg twee strafcorners toe gewezen, waaruit evenwel geen doelpunten ontstonden, mede door toedoen van een goalpaal. Zwart-Wit wist evenmin zijn strafcorners te benutten. Kortom, het was een prettige en snelle wedstrijd, waarop beide partijen met ge noegen kunnen terugzien. Zuid West aid. A: TempoForward afg., PushBreda 33, Zwart WitMiddelburg 31, CadettenTilburg 00. TENNIS. NEDERLAND—ITALIë 0—5. Ook de twee laatste partijen van den in Den Haag gespeelden landenwedstrijd Ne derlandItalië werden door onze landge- nooten verloren. Italië won dus met 5—0. Het D.N.B. meldt uit München: In het kader van de universiteitsweek der technische hoogeschool in Münschen heeft de Duitsche rijksminister van economische zaken, Funk, een redevoering uitgesproken over het geheel in Duitschland de overgang nomische superioriteit". Hij zette uiteen, dat ove rhet geheel in Duitschland de overgang van vredeshuishouding naar oorlogshuishou ding zonder groote'moeilijkheden is verloo- pen, terwijl het tegendeel het geval is bij Frankrjjk en Engeland. De vitale industri- eele grondstoffen worden, aldus spr. verder, zoover dat maar mogelijk is, uit eigen pro ductie gedekt. De grondslag is het vierja renplan. De tijd werkt niet tegen Duitsch land, integendeel, de producten der syn thetische industrie worden steeds beter, steeds goedkooper en steeds talrijker. Wat den Duitschen buitenlandschen handel be treft en de Engelsche blokkqde, zelfs in het vijandelijke buitenland hoort men twijfel over de effectiviteit van den blokkade-oor log tegen Duitschland. Door uitbreiding van de blokkade tot den export van Duitsche goederen hoopt Engeland de neutrale lan den in het vijandêlijke blokkadefront te kun nen schakelen. Het is echter zelf niet in staat hun voor het handelsverkeer met Duitschland voldoende vervanging te bieden. De tijden, dat Duitschland in hooge mate van den wereldhan del afhankelijk was, zijn echter voorbij. Engeland wil den wereldhandel ruïneeren, opdat in de toekomst de dictatuur van den Britschen kapitalist niet meer gestoord wordt door de faire concurrentie van jonge Een correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger schrijft: Een gedeelte van het expeditieleger is buiten de Britsche zóne gebracht en in de Maginotlinie geplaatst, waar het in di recte aanraking is met de Duitschers. Tot deze troepen behooren eenige Engelsche graafschapsregimenten Zij staan onder Fransch commando. Dit is de eerste keer sedert het uitbreken van den oorlog, dat Britsche troepen tegenover Duitsche sol daten staan Er is eenige activiteit van patrouilles geweest en hier en daar eenig geschut vuur over en weer, doch tot nu toe heb ben de Britten geen verliezen geleden. Een Britsche schildwacht heeft een grooten hond doodgeschoten, van de soort, welke de Duitschers hebben afgericht voor pa trouillediensten Het land is golvend ak kerland, met hier en daar bosschen. Alle dorpen in deze streek zijn door de bur gerbevolking ontruimd, zoodat er voldoen de plaats is voor inkwartiering van Brit sche troepen. De opperbevelhebber van het Britsche expeditieleger in Frankrijk, lord Gort, heeft zijn eersten legerorder uitgevaardigd, tér gelegenheid van het feit, dat Britsche troepen een deel van de Maginot-linie heb ben bezet. In deze legerorder wordt o.a. gezegd: „Indien niet iedereen sedert de aankomst in Frankrijk zijn plicht had gedaan, zou deze hooge eer u niet te beurt zijn geval len. De vijand wacht onze komst. Gij hebt thans de gelegenheid de glorierijke tradi tie, welke uw vanen dragen, te handha ven. Wees waakzaam, wees kalm en vuur laag! Tot den laatsten man en den laat- sten kogel en nog iets meer. Niet alleen de oogen van uw land zijn op u gericht, doch ook die van onze bondgenooten en van het geheele rijk. Met de rechtvaardig heid aan onze zijde zal ons trotsche wachtwoord zijn: „On ne passé pas on les aura". („Zij komen er niet door wij zullen ze wel krijgen" woorden uit een Fransch soldatenliedje Red o De drie samenwerkende fabriekarbei dersbonden, de Nederlaridschen R.K. fa- brieksarbeidersbond, de Nederlandsche bond van Chr. fabrieks- en transportarbei ders en de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbeiders, voeren sinds eenigen tijd onderhandelingen met de directie en het bestuur der coöperatieve vlasfabriek „Din- teloord" te Steenbergen om te komen tot een regeling der loonen en arbeidsvoor waarden en vastlegging daarvan in een col lectieve arbeidsovereenkomst. Na een bespreking zijn door de directie voorstellen gedaan, welke in de Zaterdag gehouden personeelvergaderingen unaniem zijn verworpen. De besturen kregen op dracht, zich opnieuw tot de directie te wen den en op korten termijn een nieuwe be spreking aan te vragen. Indien de directie niet, tegemoet komt aan de verlangens der arbeiders, wordt voor ernstige moeilijkheden gevreesd. o ENGELSCH VERKENNINGSVLIEGTUIG OP BELGISCH GEBIED GELAND. Zaterdagmiddag heeft een Engelsch ver kenningsvliegtuig, dat panne scheen te heb ben, een noodlanding gemaakt te Espechin nabij Doornik op enkele meters afstand van de Fransche grens, waarlangs het toe stel vloog. De piloot is met zijn papieren over de Fransche grens ontweken, voor Belgische patrouilles ter plaatse aangeko men waren. flinke naties. De twintigste eeuw echter is reeds uit gegroeid boven dergelijke methoden. In ieder geval heeft Duitschland voor zijn handel reeds wegen gevonden, die d°°r Engeland niet kunnen worden gestoord Bij de natuurlijke ruilbetrekkingen met het Zuidoosten komt nu het reusachtige Russische rijk met zijn onmetelijke grond stoffen voorraden en zijn groote behoef te aan industrieproducten. De Russische productie is buitengewoon capabel om opgevoerd te worden en wanneer de ruil handel eenmaal functioneer^ kan gere kend worden op regelmatig toenemende leveranties Terwjjl Duitschland in den wereldoorlog van drie kanten was inge sloten, staan het thans voor de voorzie ning het geheele vasteland van Europa ten Oosten van Frankrijk en uitgestrekte deelen van Azië ter beschikking. Zoo is de Duitsche buitenlandsche handel in de eerste maanden van den oorlog n°S zeer bevredigend ontwikkeld Toch blijven nog aanzienlijke moeilijkheden, om den nieu wen koers in te slaan, over. De nationaal-socialistische oorlogsfinan ciering, aldus de minister verder, wordt beheerscht door twee beginselen, dat een devaluatie vermeden en de vorming van oorlogswinsten onmogelijk gemaakt moet worden Het zwaartepunt der oorlogsfinan ciering ligt in de belastingen. De belasting blijft binnen dragelijke grenzen, terwijl de Fransche arbeider zware lasten heeft te dragen waartegenover niet dezelfde sociale en economische steun staat als waarover de Duitsche arbeider beschikt Het sparen in oorlogstijd moet tot nationale plicht gesteld worden. De controle op de prijzen is verscherpt, opdat de bevolking een ge lijkblijvende koopkracht behoudt Tenslot te sprak Funk de overtuiging uit, dat Duitschland den oorlog zou winnen. (Ingez. Med.) DS. K. W. VETHAKE. A.s. Woensdag herdenkt ds. K. W. Vetha- ke, em. predikant te Utrecht, het zeldzame feit dat hij voor 65 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Karei Willem Vethake werd 7 Sept. 1851 te 's-Gravenhage, waar zijn vader hoofd eener Chr. School was, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Amsterdam en het toen nog bestaande Atheneum Illustrum aldaar om aan de R. U. te Utrecht theologie te stu- deeren, waar het bekende theol. klaverblad: Ter Haar, Doedes en v. Oosterzee onder zijn leermeesters waren. In 1874 candidaat ge worden werd ds. Vethake 13 Dec. van dat jaar teWilhelminadorp door wij len ds. J. Groenewegen van Rilland-Bath, in zijn eerste gemeente bevestigd, waaraan hij zich verbond sprekende over Ps. 20 6b. In 1877 vertrok de jubilaris naar Katwijk a. d. Rijn welke standplaats hij in 1879 met Leeuwarden verwiselde. In 1884 deed hij zijn intrede te Arnhem. Hier ging hij in 1887 met de Doleantie mee en werd predi kant bij de Geref. Kerk van Arnhem. Maar na enkele jaren verliet ds. Vethake de Ge- reform. Kerken en keerde hij tot de Ned. Herv. Kerk terug. In 1891 werd ds. Vethake predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Over- schie. In 1896 nam hij een beroep aan naar Alphen a. d. Rijn, om in 1898 te Leiden pre dikant te worden. Deze gemeente heeft hij mogen dienen tot aan zijn emeritaat, dat hem in 1916 eervol verleend werd, waarna hij zich metterwoon te Utrecht vestigde. In zijn laatste gemeente was ds. Vethake 12 jaar van Regeeringswege godsdienston derwijzer aan de Rijkswerkinrichting voor vrouwen en meisjes. Als emeritus-predikant catechiseerde de jubilaris voor de militairen in het vliegkamp Soesterberg. Ook was hij werkzaam als geestelijk ver zorger van het sanatorium Zonneglore te Soestduinen. Van zijn hand zag een enkele predicatie het licht. Tot op hoogen leeftijd mocht ds. Vethake in de prediking voorgaan. Met het oog op zijn hoogen leeftijd zal hij zijn gedenkdag niet publiek vieren. COLIJNSPLAAT. In de vergadering van het kiescollege der Ned Herv. Gem. wer den herkozen als ouderlingen de heeren A. Janse en J. Schippers Als diakenen werden herkozen de heeren J. Breure en W. van Gilst. In de plaats van den heer J. Eversdijk, die als diaken bedankt had, werd gekozen de heer A. A. Hoogerheide- WESTKAPELLE. Bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen als ouderlingen de heeren P. Minderhoud Kz. en L. de Kam Hz.; als di akenen de heeren J. van Rooijen Kz. en H. Wouters Lz. en als kerkvoogden de hee ren L. Minderhoud Jz. en L. Minderhoud. Bij de Ned. Herv. gemeente te S c h o o n d ij k e zijn tot kerkvoogd herkozen de heeren J. A. Bosdijk en J. M. Risseeuw. In den kerkeraad zijn herkozen tot ou derling de heer A. Rookus en tot diaken de heer J. RisseeuwProvoost. VEERE. Wegens periodiek aftreden van de heeren L. C. van der Haven, J. Mesu en P. Wondergem als notabelen der Ned. Herv. kerk alhier is per 1 Jan. 1940 herbenoemd de heer L. C. van der Have, terwijl in de andere vacatures zijn gekozen de heeren P. Houterman en K. de Nood. OOSTKAPELLE. Bij de Zaterdag gehou den verkiezing voor 2 kerkvoogden der Ned. Herv. kerk zijn herkozen de heeren K. Janse en J. Koene. Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Leens komt voor ds. W. E. Heijboer te Ouwerkerk, afkomstig uit Middelburg. Geref. Kerken. Beroepen te Bodegraven (als hulppred.) W. C. P. den Boer, cand. te Zierikzee.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7