PROVINCIAAL BESTUUR VAN ZEELAND. UIT DE PROVINCIE Koning George bezoekt zijn soldaten in Frankrijk. De vorst tijdens zijn inspectietocht langs de sectoren van het Britsche Expeditieleger VLISSINGEN ZULLEN ER NOG 130 NIEUWE WONINGEN GEBOUWD WORDEN? WALCHEREN 00STKAPELLE Aan het rapport inzake de behandeling in de afdeelingen der Prov. Staten van de voorstellen van Gedeputeerden voor de a.s. winterzitting ontleenen wij nog het vol gende: WIJZIGING BIJZ. REGLEMENT WATERSCHAP SCHOUWEN. Naar aanleiding van opmerkingen in de afdeelingen over bovengenoemd voorstel deelen Ged. Staten in hun antwoord op het algemeen verslag mede, dat zij tegen het verlangen om in plaats van „of aan een accountant of een andere deskundige" te lezen „of aan een accountant, lid van «en erkende vereeniging van accountants" era stige .bedenking hebben. Daargelaten, dat vele anderen dan officieele accountants zeer wel in staat zijn, de controle van polder- kassen met goeden uitslag op zich te ne men en omgekeerd, dat een accountant, omdat hij, dien graad heeft, nog niet altoos voor die controle geschikt is, wenschen Ged- Staten het voorschrift soepel te houden en in de publiekrechtelijke sfeer. OVERNEMING WEGEN. Naar aanleiding van een vraag in een der afdeelingen bij het voorstel tot overname in beheer en onderhoud door de Provincie van de gemeente Vlissingen van den weg Sou burg-Keersluis, deelen Ged. Staten mede, dat de duur van klinkers de eene maal op 35 en de andere maal op 20 jaar worden gesteld, omdat zij bijv. op drukke wegen als de Blauwe dijk en de Vlissingsche Singel te Middelburg evenals op den Kanaalweg meer te lijden hebben dan elders, zooals op den weg die hier in behandeling is. LEENING VAN 1.525.000. In de afdeelingen werd het betreurd, dat Ged. Staten niet direct de geheele leening hebben aangegaan, onder de voorwaarde dat dit bedrag bij gedeelten op verschillen de tijdstippen zou kunnen worden opgeno men, dan had men nu-geen hoogere rente behoeven te betalen. AANVRAGEN SUBSIDIE RESTAU RATIE MONUMENTEN VAN GE SCHIEDENIS EN KUNST. Met het voorstel om de beslissing op de adressen van het gemeentebestuur van IJzendijke, het gemeentebestuur van Zierik- ze-e, dat van Retranchement en de Com missie voor de restauratie der Ned. Herv. Kerk te Renesse, houdende verzoeken om subsidie in de kosten van restauratie van monumenten van geschiedenis en kunst aan te houden, konden in een afdeeling twee leden zich in het geheel niet vereenigen. Zij zien in hoog gewenschte restauratie een bestrijding der werkloosheid. Een ander lid ziet in de uitvoering van zulke werken juist het leggen van nieuwe lasten op ver schillende bevolkingsgroepen, waardoor de werkloosheid zich juist zou kunnen uitbrei den. Een ander lid meent, dat het verstrek ken van subsidie als regel afhankelijk is van het Rijkssubsidie. Nu het Rijk op deze uitgaven bezuinigt, meent spr. dat het standpunt van Ged. Staten als juist moet worden aanvaard. Van de zijde van Ged. Staten wordt er opgewezen, dat er bij de opstelling van de begrooting voor 1940 aan vankelijk slechts een post „onvoorzien" was van 2500, in plaats van ongeveer 25.000. Ged. Staten troffen toen een bezuiniging van 15,000 op het wegenonderhoudsfonds. Verder zagen zij af van hun plan op 10.000 uit te trekken voor de restauratie van monumenten. De bestaande posten vóór de Volksgezondheid bleven onaangetast,- terwijl eenige nieuwe voorstellen terzake van de volksgezondheid aan de goedkeuring der Staten worden voorgelegd. Intussehen hopen Ged. Staten, dat een voorstel tot het verleenen van subsidie in de restauratiekos ten binnen afzienbaren tijd opnieuw aan de orde zal kunnen worden gesteld. Eenige le den wezen er op, dat de keuze tusschen mo numentenzorg en volksgezondheid ten gun ste van laatstgenoemde dient te vallen. De Staten komen door deze keuze in een dwangpositie. Een lid verklaart geen spijt te hebben verleden jaar tegen de belasting verlaging te'hebben gestemd en een ander hoopt, dat het voorstel niet tot gevolg zal hebben, dat een of meer monumenten met geheelen ondergang zullen worden bedreigd. Ged. Staten zegden toe, in dit opzicht waak zaam te zullen zijn. In een andere afdeeling drukte ook een lid zijn spijt uit over dit voorstel. Men moet volgens de regeering toch met de werkzaamheden door gaan. Ged. Staten volgen deze lijn niet. Een lid meent, dat als men nog 2 ton in reserve heeft, men niet te vlug de toegestane sub sidies moet gaan intrekken. ENKELE VOORSTELLEN, DIE GEEN BEZWAREN ONTMOET TEN. Geen of slechts kleine opmerkingen wer den gemaakt op de voorstellen tot vast stelling van de rekening van het Prov. we genfonds 1938; van wijzigingen in de pro vinciale begrootingen 1938 en 1939; van het voorstel tot onttrekken van den weg, ge naamd De Oudlandschedjjk in de gemeen te Terneuzen aan het verkeer en het voor stel tot verhooging van het maximum der subsidie voor restauratie van den Abdijto ren te Middelburg van 5200 tot 7550. DE MOTIE—DE PAUW C.S. BETREFFENDE BENOEMING VAN EEN COMMISSIE INZA KE DE KAPITAALSREORGA NISATIE VAN DE N.V. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ,. Het voorstel tot verwerping van de motie van de heeren De Pauw c.s. om ge hoord de mededeeling van den Voorzitter, dat de Statencommissie inzake reorgani- satite van de ZVTM niet meer bestaat als gevolg van de nieuwe samenstelling van Provinciale St'aten, opnieuw een commissie te benoemen, gaf in een der afdeeling slechts aanleiding tot de opmer king van een der leden, dat hij door Ged Staten overtuigd is van de juistheid van het voorstel. Naar aanleiding van vragen in een an dere afdeeling werd van de zijde van Ged Staten opgemerkt, dat de in 1935 benoemde commissie is ingesteld, omdat de Staten zich niet konden vereenigen met het voorstel van Ged. Staten inzake de afschrijving op de aan de ZVTM ver leende rentelooze voorschotten; dat de commissie heeft geadviseerd die afschrij ving niet te doen plaats hebben, alvorens de fusie met de SM. „Breskens—Malde- ghem" is tot stand gekomen; dat de Sta ten zich met dat voorstel hebben ver- eenigd, waarmede de taak van de commis sie ten einde was gebracht; dat weliswaar de ZVTM thansl opnieuw het verzoek heeft gedaan de afschrijving op de ren telooze voorschotten te doen plaats heb ben, maar dat er geen enkele aanleiding is op het eenmaal genomen Statenbesluit terug te komen, zoodat Ged. Staten voor stellen, op dit verzoek afwijzend te be schikken; dat uit de gevoerde onderhan delingen geenerlei verplichtingen zijn ontstaan, zoodat de Provincie terzake van deze aangelegenheid door geen enkele toezegging is gebonden; dat wanneer de fusie met de S M. .BreskensMaldeghem haar beslag mocht krijgen Ged. zullen overwegen, onder welke voorwaarden de afschrijving op de rent,elooze voorschot ten zal kunnen plaats hebben, omtrent welke aangelegenheid alsdan zoo spoedig mogelijk een voorstel aan de Provinciale Staten zal worden gedaan en dat de wij ziging van de agenda der vergadering zoodat de beide andere voorstellen be treffende de ZVTM aan dit voorstel zul len voorafgaan zoo mogelijk zal worden bevorderd In de nog niet genoemde afdeeling werd er ook op gewezen, dat als die beide an dere voorstellen, dus die inzake afwijzing van het verzoek van het ontslagen per soneel om tegemoetkoming uit de Prov kas en het verzoek van de N.V. „ZVTM' om afschrijving op de aan de vennootschap verleende voorschotten, zouden worden aangenomen, de motie geen zin meer heeft; Een lid wilde nie!t verhelen, dat de Statencommissie voortreffelijk werk heeft verricht, ook al bleven onaange naamheden haar niet bespaard. Een lid wees er op, dat destijds beslo ten is met het verleenen van de medewer king aan de kapitaalsorganisatie te wach ten totdat de fusie zou tot stand zijn ge komen en de afschrijving op de rente looze voorschotten alleen te doen plaats hebben „onder nader jte stellen voor waarden" Mede met het oog daarop is niet overgegaan tot' opheffing van de commissie die op geen enkele wijze ge bonden was aan de besluiten van de door Ged. ingestelde fusiecommissie. Aan de hand van prof. dr. R. Kranenburg's „Het Nederlandsch Provinciaal Recht" wijst ditzelfde lid vervolgens op de beteekenis van de onderscheidene commissiën, die de Prov. Staten kunnen instellen, alsmede op de bestuurstaak, zoowel van Ged. Sta ten het voorberfeiden en uitvoeren in engeren zin als van de Prov. Staten- wetgeving en uitvoerende macht op bree der schaal Dit lid verklaart gaarne het juiste inzicht van den Voorzitter, dat de vroegere Statencommissie automatisch heeft opgehouden te bestaan, te erken nen. Met Prof. Kranenburg moet dit lid echter de vraag, of de benoeming van de in de motie bedoelde commissie de ver houding ijUsschen Ged SJftaten en de Prov. Staten en de regeling van hun werkgebied op ongeoorloofde wijze zou aantasten ontkennend beantwoorden. Van de zijde van Ged. werd opgemerkt, dat de vroegere comisssie door de wijzi ging in de Staten, automatisch heeft opgehouden te bestaan, en dat de voor waarden voor afschrijving op de voor schotten in een voorstel t z.t. aan de Sta ten zullen worden medegedeeld, die als dan kunnen beslissen, in hoeverre deze voorwaarden dienen te worden aangevuld of gewijzigd. Zelfs, zoo noodig, -(kunnen de Staten besluiten tot de instelling van een com missie 'tot het inwinnen van nadere in lichtingen. In hun antwoord op het algemeen ver slag wijzen Ged Staten er op, dat art. 60 der gemeentewet bepaalt, dat de Raad op voordracht van Burg. en Weth. aan vaste commissiën zijner leden, kan op dragen, Burg en Weth. in het beheer van bepaalde takken van de huishouding der gemeente bij te staan. De Prov. wet kent een zoodanige bepaling niet. Niette min is het Ged bekend, dat men in eeni ge provinciën is overgegaan tot de benoe ming van een of meer commissiën, welke Ged. Staten moeten bijstaan in het be heer van bepaalde Prov. bedrijven. Tegen aanvulling van het reglement van orde met een bepaling, op grond waarvan de benoeming van zulk een commissie zou kunnen plaats hebben, zouden zij dan ook geen bezwaar hebben. Aard en karakter van zulk een commissie mögen evenwel niet vereenzelvigd worden met de zg. commsissiën ad hoe. De taak van de eerst bedoelde commissie is geen andere dan Ged. bij te staan in het beheer van be paalde takken van de huishouding van de Provincie. Deze commissie heeft dan ook een permanent karakter. De zg. commis siën ad höc dragen een tijdelijk karakter Zjj houden van rechtswege op te be staan, zoodra zij zich van den haar opge dragen bijzonderen last hebben gekweten. Het rapport van de commissie van 1935 is dan ook aan de Staten uitgebracht, een commissie van bijstand zou het verslag aan Ged. Staten hebben overgelegd. Ged. Staten moeten een voorstel doen en eerst als blijkt, dat inlichtingen zullen moeten worden ingewonnen over de afschrijving op voorschotten, kan dit de benoeming van een Statencommissie rechtvaardigen. Ged. Staten vertrouwen, dat de voorstel lers der motie na deze nadere uiteenzetting, aanleiding zullen vinden haar in te trek ken. Nog deelen Ged. Staten mede, dat de Voorzitter bereid is gevonden, de agenda te wijzigen overeenkomstig het verlangen van enkele leden «U EEN JUBILEUM. Woensdag 13 December a.s. herdenkt het echtpaar L. Everaars en M. Everaars-Kur- vink, Duivendrechtstraat 12, alhier, zijn 50- jarige echtvereeniging. CONCERT „ONS GENOEGEN". Voor een tamelijk goed bezette Concertge bouwzaal gaf de harmonie „Ons Genoegen" Zaterdagavond onder de bekwame^ leiding van den directeur, den heer P. de Rooy, een concert. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer F. Naerebout, waarin deze mededeelde, dat het korps door de mobilisatie zes muzikanten minder telde, welk bezwaar door den directeur echter was ondervangen, werd een mooi, afwisse lend programma, o.a. de „Oud-Hollandsche Boerendansen" van W. F. Siep arr. D. Cou- wenhove, zeer lofwaardig en met veel suc ces uitgevoerd. Na de pauze vergastte de cabaretclub van den Bond van Handels- en Kantoorbedien den, afd. Vlissingen, op een leuk cabaret program, waarmede de uitvoerenden veel bijval verwierven. Een gezellig samenzijn met een dansje besloot de geslaagde uitvoering. Een voorstel van B en W. tot verkoop van grond, benoodigd voor den bouw van 130 woningen, aan de Woningbouwvereni ging „Sint Willibrord", tot het garandee ren van rente en aflossing eener geldlee- ning en tot het aangaan van een over eenkomst met genoemde vereeniging, werd in de raadsvergadering van 26 Mei jl. aan de orde gesteld, en na eenige bespreking aangehouden. Van verschillende zijden werd betoogd, dat het' noodzakelijk was, alvorens op het verzoek der R.K. bouw vereniging te beschikken, af te wachten, in welke mate de toen in aanbouw zijnde woningen van „Gemeenschappelijk Be lang" en van „Goed Wonen" invloed zou den uitoefenen op de Vlissingsche woning markt. Tevens werden bezwaren geuit, wel ke van principieelen aard waren. De nieu we reeksen woningen van „Gemeenschap pelijk Belang" zijn onmiddellijk na het ge reed komen betrokken en thans komen nog tal van gegadigden op de lijst voor. Op 9 December a.s. zal het laatste blok woningen van het plan Ravensteijnplein en omgeving worden in gebruik genomen. Ook deze bouwvereniging telt nu nog meerdere gegadigden, welke niet van een woning konden worden voorzien. De ledenlijst van de vereeniging „Sint Willibrord" telt 151 namen, waaronder slechts enkele personen, die buiten Vlis singen wonen, waardoor het van overheids wege wel eens geopperde bezwaar, dat door de uitbreiding van de bebouwing te Vlissingen, in een tempo waarin dit in de laatste jaren geschiedt, de woningen in de aangrenzende gemeente worden ont ruimd, vervalt. Het bestuur der woning bouwvereniging „Sint Willibrord" heeft zich thans tot den Raad gewend, met het verzoek het voorstel van B en W., dd 15 Mei jl. weder in behandeling te nemen. De buitengewone tijdsomstandigheden hebben sedert genoemd tijdstip een zeer nadeeligen invloed uitgeoefend op de uit voering van het plan voor den bouw der 130 werkmanswoningen. Het gunstige aanbod voor het verstrek ken van een geldleening ad 462,000 te gen een rente van 3% bij den pari- koers, verviel. Niet dan met groote moei te Is men er in geslaagd een aanbieding voor de leening te verkrijgen tegen een rente van 4% a pari, onder bezwaren de conversiebepalingen en onder garantie der gemeente. Tengevolge van de inmid dels gestegen prijzen der materialen moest de raming van dien post belangrijk worden verhoogd. Het totaalbedrag der leening is dientengevolge gestegen tot 494,000. Het bestuur is het gelukt een sluitende exploitatie-rekening over te leg gen, vooral daar de geldgeefster, de Rijks- Postspaarbank, zich bereid verklaarde de aflossing en de rente van het kapitaal bij wijze van annuïteiten te ontvangen. De huurprijs der woningen moest ech ter tot 4,80 per week worden verhoogd deze prijs geldt zoowel voor de normale woningen als voor die voor groote gezin nen Door het bestuur zal worden getracht om ingevolge de ministerieele beschikking 1939 de hoogere kosten voor den bouw der woningen voor groote gezinnen te ontvangen. In dat geval wordt de bouw- rekening met 4560 verminderd en de exploitatie rekening met 224,81. De bu ren verminderen dan met 1,73 per jaar en per woning. Ter voorziening in den nog heerschen- den woningnood in de tegenwoordige tijds omstandigheden, welke, menschelijkerwijs gesproken, in de naaste toekomst nog zal leiden tot een meerdere stijging van de materiaalprijzen, acfhten B. en W. zich gerechtvaardigd, het verzoekschrift van «de bouwvereeniging „Sint Wililbrord" te steunen, waarom zij den Raad voorstellen: a. aan de Woningbouwvereeniging „Sint Willibrord" gevestigd te Vlissingen, in koop af te staan ongeveer 11,000 m2 grond a 6 en ongeveer 2200 m2 grond a 6,50 liggende beoosten de Marechaussee-kazerne of zooveel meer of minder als zal blijken noodig te zijn en onder meer onder voor waarde, dat het Raadsbesluit (tot dezen verkoop van grond eerst in werking treedt met ingang van den dag, waarop net Raadsbesluit door Ged. Staten van Zee land cq. de Kroon zal zijn goedgekeurd; B en W. te machtigen de gemeente Vlissingen onvoorwaardelijk afs borg te verbinden voor de riehtige betaling van al hetgeen door de Woningbouwvereeni ging „Sint Willibrord" te Vlissingen aan de Rijkspostspaarbank te Amsterdam ver schuldigd mocht zijn of worden uit hoofde der geldleening, groot ten hoogste 494,000, gesloten tegen een rente van 4% per jaar, af te lossen in 40 jaarlijk- sche annuïteiten. c met meergemelde Woningbouwver eeniging een overeenkomst aan te gaan, waarin haar door de gemeente met betrek king tot voormelden bouw en exploitatie der woningen de voorwaarden worden op gelegd, zooals deze zijn omschreven in het ontwerp-besluit. Unie van christelijke onderwijzers. De afdeeling Walcheren van de Unie van Chr. Onderwijzers hield Zaterdagmiddag in de melksalon „De Landbouw" te Middel burg haar jaarvergadering. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken hield de heer Joh. de Meij te Mid delburg een causerie over Marnix van St. Aldegonde. Eerst gaf hij een levensbeschrij ving van dezen en wees verder op de groote beteekenis van Marnix voor ons land op velerlei gebied. Op deze inleiding volgde eenige bespreking. Tot Afgevaardigde naar de a.s. Algemeene Vergadering, welke in de Kerstvacantie te Utrecht wordt gehouden, werd gekozen de heer H. G. J. de Meij te Vlissingen. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS. Zaterdagmiddag werd in de Chr. Kweek school te Middelburg een ledenvergadering gehouden van de afd. Walcheren der Ver eeniging van Chr. Onderwijzers. Medegedeeld werd, dat door het V. O. J. O. comité totaal 1750 is uitgekeerd aan werklooze onderwijzers en onderwijzeressen. Door een commissie, gevormd uit de Ver eeniging en uit de Unie', is de rekening en verantwoording gecontroleerd. Daar thans de onderwijzers en de schoolbesturen aan hun eigen kweekelingen met acte een ver goeding geven, is het V.O.J.O. comité opge heven. De hêer B. J. de Meij te Ritthem gaf een verslag van de laatste algemeene jaarver gadering te Leiden. Nadat gestemd was voor een lid van 't hoofdbestuur, hield de heer S. Brouwer te Middelburg een lezing over „Constantinopel en de Islam." Genoemde stad werd in 1937 door hem bezocht. Eerst gaf hij een be schrijving van zijn heenreis, welke grooten- deels langs de Donau ging, daarna schetste hij in 't kort de geschiedenis dier oude we reldstad, om vervolgens de voornaamste be zienswaardigheden de revue te doen pas- seeren. Ten laatste vertelde hij eenige bij zonderheden van den Islam en beschreef hij een door hem bijgewoonde Mohammedaan- sche godsdienstoefening in een moskee. Een aantal lichtbeelden verduidelijkten het gesprokene. SEROOSKERKE. (W.) De vorige week vergaderde de plaatselijke afdeeling van den Chr. Jonge- Boeren en Tuindersbond alhier, onder leiding van den heer Js. Melis Cz. De heer L. Ton hield een lezing over de fruitteelt, meer speciaal over den bloei der fruitboomen. Spr. zette uiteen, dat stuif meel onmisbaar is wil bloesem, vrucht wor den. Er zijn vruchtboomen welke zichzelf kunnen bestuiven (fertiel) en anderen die dit vermogen missen (steriel). Spr. behan delde achtereenvolgens den bloei van de kers, peer, appel en pruim en schetste het belang van de bijen voor het overbrengen van het stuifmeel, de bespuitingen en de ziektebestrijding. Hierop volgde eene leerzame bespreking. VEERE. Gedurende de week van 4 tot 9 December hebben rt twintig garnalenhoog- aarzen 4517 kg consumptiegarnalen alhier aangevoerd. SINT LAURENS. Ook deze gemeente is door St. Nicolaas niet vergeten. Dinsdag middag bracht hij, vergezeld van twee zwarte Pieten een bezoek. Eerst maakte hij te paard een rondrit door een groot deel van de gemeente. Aan het Gemeentehuis werd hij toegesproken door den burgemees ter en na bij verschillende huizen geschen ken te hebben afgegeven ging hij naar de cantine. Daar is 's avonds in tegenwoordig heid van den militairen commandant en de officeren voor de in grooten getale opgeko men militairen een echt gezellige St. Nico- Iaasavond gegeven. Voor ieder was er een surprise met passend gedicht, dat in de meeste gevallen buitengewoon toepasselijk was op de antecedenten van den betrokke ne.. Met het rad van avontuur kon dan ieder nog een cadeautje worden geschon ken, terwijl vanzelfsprekend de vrije con sumptie in den smaak viel. Donderdagavond werd het Tehuis voor militairen door St. Nicolaas met zwarte Piet bezocht. Ook hier waren de comman dant, de officieren en veel militairen aan wezig. Door de goede zorgen van het co mité en vooral door den velen arbeid van de beide daarvoor aangewezen comitéleden werd het ook hier een prettige avond. Ge schenken met toepasselijke toespraken wer den uitgedeeld, wedstrijden, hersengym nastiek verhoogden de feestvreugde, terwijl eenige dames voor de consumptie zorgden. Tenslotte werd Zaterdagmiddag in de cantine een St. Nicolaasfeest voor kinderen van wijk B. gegeven, welk feest was ge organiseerd door de buurtvereeniging wijk B. Nadat St. Nicolaas per auto was afge haald, bracht de voorzitter van de buurt vereeniging allereerst dank aan den com mandant, die de cantine voor dit doel had beschikbaar gesteld; ook de cantinebazen mochten dank oogsten voor alles wat zij ge daan hadden om de cantine een feestelijk aanzien te geven. Daarna sprak hij St. Ni colaas toe, waarna het eigenlijke feest be gon. Afgewisseld door het zingen van St. Nicolaasversjes deelde de goede Sint aan al le kinderen cadeautjes uit, terwijl ieder kind ook een kleurboek en een versnapering ontving. Nadat door enkele mede aanwezi ge ouders een woord van dank was gespro ken voor het aan de kinderen geschonken feest, gingen allen zeer voldaan weer naar huis. Sint Laurens heeft dit jaar wel echt St. Nicolaas gevierd. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6