Nederland wint den jubileumwedstrijd tegen België Fietsend meisje met dolkmes in den rug gestoken. Productieve Nederlandsche voorhoede met goed spel van de nieuwelingen. De Belgen stelden teleur. PRINS BERNHARD ALSMEDE VELE AUTORITEITEN AAN WEZIG, VENTE MAAKT GELIJK. TWEE NEDERLANDSCHE DOELPUNTEN KORT VOOR| DE RUST. De tweede helft. SMIT VERGROOT DEN VOOR-| SPRONG. De Wedstrijd. DE BELGEN NEMEN DE LEIDING. NEDERLAND BENUT EEN| STRAFSCHOP. De spelers. In de kleedkamers. Een geheimzinnige moord aanslag te Hoogblokland. De Belgen verkleinen den achterstand. Het Nederlandsch elftal speelde nuttiger en productiever. De zaak-0ss is afgedaan. |en Duitsch vredesaanbod? Het diplomatieke voorspel van den oorlog. De Sovjet-regeering wilde den strijd. Vier mannen verdronken door het omslaan van een roeiboot. DOMBURG De jubileumwedstrijd tegen België heeft een volkomen verdiende overwinning van het Nederlandsch elftal opgeleverd, een ze ge, waarmede het vijftigjarig bestaan van den K.N.V.B. ook op het groene veld op waardige wijze gevierd is. Het is een span nende, aardige ontmoeting geweest met en kele perioden van zeer goed spel aan beide zijden. Al dient er onmiddellijk aan te wor den toegevoegd, dat over het algemeen het peil van het vertoonde aan Nederlandschen kant hooger stond, dan dat bij onze Zuider buren. Opmerkelijk was het zeer snelle tem po, dat vrijwel den geheelen wedstrijd werd volgehouden. Alleen tegen het einde ge raakten er enkelen uitgespeeld, geen won der met dit zware veld en den moeilijk in bedwang te houden glibberigen bal. De de butanten begonnen wel wat te geestdriftig maar niettemin mag men tevreden, meer dan tevreden, zijn over het spel der nieu welingen. Het Nederlandsch elftal viel, gezien de verwachtingen, in zijn prestaties mee, ter wijl de ploeg der Belgen wat teleurstelde. Misschien mogen de cijfers, 52, wat ge flatteerd worden genoemd, doch men dient niet te vergeten, dat de Oranjevoorhoede een veel grooter aantal kansen heeft gekre gen dan de tegenstanders enwat ze ker belangrijker is, men wist daarvan meer te profiteeren. Een druilerige regen, uit een aaneen gesloten grauw wolkendek, dat boven dë Maasstad hing, gaf dezen dag een trooste- loozen aanblik. Hij was mogelijk nog troosteloozer, nu aan de vele masten van het station geen vlaggen wapperden, het geen niet is toegestaan, voorzoover het bui- tenlandsche vlaggen betreft. Uit beleefdheid woeien er nu ook geen Nederlandsche vlag gen. De lage entreeprijzen in aanmerking genomen, was de belangstelling voor dezen wedstrijd teleurstellend. De tribunes ver toonden groote open plekken. Meer dan 30.000 toeschouwers, waarbij een groot con tingent militairen, die in een breed zijvak een zitplaats hadden, waren er zeker niet. Begroet met het Wilhelmus en onder hartelijke toejuichingen nam prins Bern- hard die gekleed was in het uniform van kapitein kort voor den aanvang zijn plaats op de eeretribune in. Hij was vergezeld door zijn waarnemend adjudant luitenant kolo- Phaff. Voorts waren op de eeretribune aanwezig de opperbevelhebber van leger en vloot, ge neraal Reijnders, de ministers Van Klef- fens, Dijxhoorn, Steenberghe en Weiter, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Schaik, de minister van staat, mr. J. B. Kan, de gezant van België, de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Oud, de voorzitter en vice-voorzitter van de F.I.F.A., de hee- ren J. Rimet en mr. R. W. Seeldrayers, de voorzitter van den Luxemburgschen voet balbond, de heer Jacquemard en vele ande ren. zij nog voor zich. De V.S.V.-er stopt vallen de het schot van Van Craen. Braine en I Buyle schieten toe. Eerstgenoemde komt dan te vallen en glijdt door tot vlak bij het doel. Ook Michel ligt op den grond. Buyle, die den bal heeft weten te bemachtigen, kan nu ongehinderd inschieten. Debal stuit evenwel van het lichaam van Braine terug. Michel, die nog steeds op den grond ligt, grijpt hem en het gevaar is geweken! Eenige minuten later maken de onzen I gelijk. Stijger heeft den bal goed opgevan gen en doorgegeven aan de Harder, die op het Belgische doel afstormt en op het juis te moment overgeeft naar Vente. Foutloos en onhoudbaar is het schot, waarmede de Rotterdammer de partijen weer op gelijken voet brengt (11). De Nederlandsche aanvallen volgen el- Het Nederlandsche elftal, dat Zondag te Rotter dam de fraaie 52 overwining op de Belgen behaalde. goede techniek en een zuiver schot, over groote snelheid beschikten. Zoo werd de kaar nu snel op. Het overwicht der onzen verdediging der Belgen uit elkaar gerukt, ontstonden er gaten, waarvan ook het bin- nentrio van Nederland kon profiteeren, al was het niet in voldoende mate, want de wordt steeds grooter. Vijf min. voor de rust nemen onze land- I score had inderdaad nog hooger kunnen zijn. Dit verrassende, echt Nederlandsche spel is vrijwel voortdurend toegepast en met succes. _T Daar tegenover stelde België het oude genooten de leiding. De Harder is doorge-1 recept ^et korte samenspel, dat verre van broken Met een goeden pass geeft hij over I ,ver werd uitgevoerd en waarbij het bin naar Vente, die eemge tegenstanders pas- nentrio elke schietvaardigheid mistte, seert en dan een schot is den hoek lost De gemiddelde prestatie van iederen Ne- Via de paal stuit de bal echter m het veld derlandschen speler heeft hooger gelegen terug, maar nu is het Drager, die zpn kans' waarneemt en toestormt om met een zui- dan bij onze tegenstanders. De Nederlandsche achterhoede was ster ker, homogener, moeilijker te passeeren dan die van België. De middenlinies waren van ver schot onhoudbaar in te schieten (21). Dezelfde speler legt nog voor de rust den grondslag voor het derde doelpunt. Keu-on r geIijke kracht> zonder dat wij ng dribbelt hijmet den bal naar voren tot daarmede Bzo*den willJ zeggen, dat het vlak bij de out-lijn. Op drie meter van het zegtal buitengewone capaciteiten heeft ont wikkeld, daarvoor ontbrak er nog te veel de toegeloopen De Harder, die keurig in-1 schiet (31). Twee minuten later is het rust. In de pauze viert het „rats kuch en boo- nen" hoogtij. Het Feyenoord-stadion davert van het gezang. Ondanks den regen, die nog steeds neervalt, zijn de toeschouwers in een goede stemming. Na de hervatting namen de onzen onmid dellijk het initiatief tot den aanval. Het aan, vooral wat het plaatsen betreft. Nog maar drie spelers van de oude gar de waren aanwezig, te weten Paauwe, Smit en Caldenhove. Smit speelde zijn 27-en in ternationalen wedstrijd, Paauwe zijn 26en Caldenhove jubileerde, zijn 25e internati onale ontmoeting, tevens zijn eerste als aanvoerder. Alle anderen speelden minder dan tien maal in het Nederlandsche elftal, zelfs Vente is daar nog niet aan toe. Voorts telde het team niet minder dan vier debu tanten, Michel, Slot, Stijger en Poulus, een s^TJ var on^r'voorhoede^worSr nu' goed I f SPeCtabf+ aanftal, Da* Seen van henge open gehouden. De Nederlandsche aanval- faald +heeft t°ch Jel fn. bewps dat er len stichten in de Belgische verdediging °P ,he* «ogenblik voldoende jong spelersma- voortdurend de grootste verwarring. Die der Belgen zijn op geen stukken na zoo ge- vaarljjk. Op het laatste oogenblik moest ons nati onale team gewijzigd worden. Stam was we gens een kaakontsteking uitgevallen. De spilplaats werd nu ingenomen door Poulus, terwijl Stijger van Blauw-Wit links half ging spelen. Onder, leiding van den Luxemburgschen scheidsrechter Pfirrmann wordt dan begon nen. Na een kort offensief der Belgen komen de Nederlanders in actie en tot drie maal toe krjjgt linksbuiten De Harder een mooie kans, maar de tactisch opgestelde Belgische verdediging houdt zich best. Zoowel aan Belgische als aan Nederland sche zjjde wordt nog te veel geweifeld. Van doortastend spel is nog geen spreke. Lang zamerhand echter komen beide ploegen er beter in. Een snelle aanval op het Neder landsche doel wordt onderschept door Slot, die zich onvervaard voor de voeten van Braine gooit. Een zeker schijnend doelpunt is daarmede voorkomen. De Belgen komen echter terug. Ze zijn in deze periode be slist sterker, vallen althans heftiger en ge vaarlijker aan. De Nederlandsche achter hoede heeft de handen vol werk. Zij wordt goed ondersteund door onze middenlinie en ook Smit, die ook in dezen wedstrijd als „zwerver" fungeert, komt te hulp. Bij een aanval op het Nederlandsche doel krijgt Stijger den bal bij het wegtrappen verkeerd op den voet. De bal komt hoog voor den Nederlandschen doelmond en voor onze verdedigers eigenlijk beseffen wat er is gebeurd, heeft de Belgische linksbuiten Buyle den bal in het net gewerkt (01). Er zijn dan ruim 10 minuten gespeeld. Tot nu toe heeft de Nederlandsche voor hoede niet veel bijzonders gepresteerd. De balcontröle laat te wenschen over en de op stelling is niet juist. Wanneer de Harder 'n mooie kans krijgt schiet hij weer naast. Maar ook in de Belgische voorhoede ram melt het. Langzamerhand komen onze landgenoo- ten er beter in. In een periode, dat de Nederlanders voortdurend met levendig spel aanvallen, Komt de sensatie van dezen wedstrijd. Zii speelt zich af voor den Nederlandschen doelmond, die in groot gevaar komt, wan neer onze verdedigers op een gegeven mo St j ™n, staan' omdat zij denken, dat éen der Belgische aanvallers buitenspel staat. De scheidsrechter laat echter door spelen en zoo zien we drie Belgen Buvle ®rain® e" Van Craen op het Nederland sche doel afstormen. Alleen Michel hebben teriaal aanwezig is om opnieuw een sterke ploeg op te bouwen. In technisch opzicht viel er ook bij de de butanten veel te loven, maar in tactiek ont brak er nog al wat aan, hetgeen overigens begrijpelijk is en dus ook te verontschuldi gen. Stijger bv. beging de fout te veel zijn vleugel los te laten. Poulus was eigenlijk Elf minuten zijn er in de tweede I al'een maar in staat om defensief zijn taak helft gespeeld, wan- jKick Smit. neer Stijger den bal met een verren trap aan Drager geeft. Even keurig zet de D.W.S.-er den bal voor den Belgischen doelmond, waar Smit klaar staat. De Haarlemmer neemt den bal di rect op zijn schoen en voordat doelver dediger Deraedt weet wat er ge beurt, ligt het leder reeds achter hem (41). Dat was een demonstratie voetbal van den eersten rang. De Belgen zijn ontmoedigd. Zij prestee- ren niet veel, hun voorhoede-spelers met name Braine en Voorhoof stellen zeer te leur. Het spel wordt veel te kort gehouden, het schieten is bepaald slecht. Onze land- genooten gaan rustiger spelen. Toch be houdt de wedstrijd een levendig karakter. I Ruim 25 minuten na de hervatting zien I naar behooren te vervullen. Het ging nog boven zijn krachten om zich voldoende te wijden aan het voeden van de voorhoede en vooral in zijn plaatsen schoot hij herhaalde lijk te kort. Smit, de zwerver, bouwde het spel in het middenveld uitstekend op, waar mede de taak van Poulus natuurlijk aan merkelijk verlicht werd. Doelverdediger Michel heeft uitste kend voldaan. Een debuut, waarover hij zeer zeker tevreden mag zijn. C a 1 d e n- hoven bleek in verdedigend opzicht nog altijd de beste achterspeler van ons land te zijn. Maar toch is zijn wegwer ken niet meer zoo zuiver als in vroege re jaren, Slot heeft - ook al op vol doende wijze zijn de buut gemaakt. In de middenlinie was Paauwe de bes te. Hij was den lin kervleugel van Bel gië .volkomen de woon moeilijk. Spil Gommers viel weinig op. De Belgische voorhoede had in op- bouwenden zin weinig aan hem. Uitblinkers waren er in den aanval niet. De jaren van Fievez schijnen nu mee te gaan tellen, het geen zeker het geval is bij Raimond Brai ne, wiens schot nergens naar leek. Van Craen, die in de Belgische voetbalwereld, een vondst van beteekenis werd genoemd, viel tegen. Zijn debuut was verre van goed. Zijn clubgenoot Voorhoof was de beste van het vijftal. Buyle heeft tegen Paauwe wei nig kunnen uitrichten. In de Nederlandsche kleedkamer van het Feyenoordstadion zit een zeer vermoeid elf tal. Het duurt geruimen tijd voor de stem men los komen: de wedstrijd is zwaar ge weest door het hooge tempo, het moeilijke veld, den gladden bal. Maar spoedig loopen de warme douches, slaat de damp spelers en officials in het gezicht. Caldenhove heeft nog genoeg adem om zijn clubgenoot Draeger en ook Lenstra een verhaal op te hangen over de juiste tactiek in de voorhoede. Smit grinnikt, waarschijn lijk over het prachtige doelpunt, dat hij ge maakt heeft. Paauwe is stil, zegt weinig, heeft dit tooneel al zoo veel jaren meege maakt. Herberts is tevreden, de spelers zijn tevre den, het publiek is tevreden. Lotsy komt binnen, wenscht iedereen geluk. In de Belgische kleedkamer heerscht een gedrukte stemming. De spelers schieten snel onder de warme douches. Spelers zoowel als trainer vonden het een sportieven wedstrijd. Allen zijn het er over eens, dat het Neder landsch elftal sterker heeft gespeeld en dat de overwinning verdiend is. Doelman Deraedt vertelt, dat hij respect heeft gehad voor de harde schoten, waar mede de Nederlandsche aanvallers hem hadden belaagd, Vooral Vente. Braine zegt niet veel. Hij meent, dat de Belgen erg on gelukkig zijn geweest. BELGISCHE ONDERSCHEIDIN GEN VOOR DE HEEREN Mü- LIER EN STAAL. Tijdens een officieelen maaltijd waaraan de Belgische en Nederlandsche voetbalof ficials en beide elftallen te Rotterdam ver- eenigd waren, is medegedeeld, dat de heer W. J. H. Muiier, eere-voorzitter van den K. N.V.B., door den Koning der Belgen be noemd is tot officier in de kroonorde van België en de heer A. Staal, secretaris-pen ningmeester van den K.N.V.B., tot ridder in die orde. Zaterdagavond omstreeks acht uur kwam de 18-jarige mej D. Alting uit Meerkerk per rijwiel uit de richting Go- rinchem. Zij werd gevolgd door een jonge man van omstreeks 18 a 19 jaar, die even eens per rijwiel was. Toen de veehouder C den Braven, wo nende aan den rijkstraatweg, te Hoog Blokland van huis kwam en zich met zijn fiets naar het rijwielpad begaf, zag hij, dat de jongen het voor hem rijdende meis je een duw in den rug gaf. Het meisje stapte vervolgens van haar fiets en ver dwenen hierop, gevolgd door den jongen achter de woning van bakker Van Maurik. De heer Den Braven zag hierin niets kwaads en reed door. Achteraf bleek, dat het meisje achter de woning was gevlucht voor den jonge man, die haar steeds achtervolgde. Hier heeft de jongen haar goed opgenomen en zonder zich verder om haar te bekomme ren is hij daarna weer op de fiets gestapt en gevlucht. Het meisje, dat voelde dat zij was ge wond, vluchtte bij bakker van Maurik bin nen. Toen zij dezen vertelde wat er ge beurd was, zag de bakker, dat er een dolkmes in de wonde stak ter hoogte van het schouderblad. Op advies van twee dokters, is het meisje, dat in zorgwekken- den toestand verkeerde, naar de ouderlijke woning vervoerd. Zondagmorgen kon zij nog niet door de politie worden gehoord. Van den dader is 'n vaag signalement bekend Omtrent de aanleiding van dezen aan slag tast men volkomen in het duister. Kaldenhove. we De Harder op den rechtervleugel op het Belgische doel afstormen. Twee Belgen I baas en daar naast stelde hij voortdurend weet hij op meesterlijke wijze van zich af I de voorhoede in staat tot aanvallen. Over te houden. De. voorzet wordt goed opge- Poulus hebben wij reeds geschreven, vangen door Lenstra, die keihard inschiet. I Ontzagelijk heeft Poulus gezwoegd, met Reeds is de bal voorbij den Belgische doel- I groote geestdrift, zooals indertijd ook An- man, doch Paverick, die nog achter hem I deriesen is begonnen, wierp hij zich in den staat, weet voorloopig een doelpunt te I strijd en in het breken van de aanvallen voorkomen door den bal met de hand uit I der Belgen heeft hij een grooten rol ge- het doel te slaan. Smit zet een toegekenden speeld. S t y g e r kwam er na een kwar tier goed in. Zijn afnemen was voortreffe lijk, hij liet zijn tegenstanders niet los en indien te groot enthousiasme het hem niet strafschop in een doelpunt om (51). Een kwartier voor het einde brengt Voor- belette gaf hij den bal ook nog zuiver aan de voorhoede door. Zijn handigheid viel op. Draeger wist altijd wat goeds met hoef de stand op 52. Het doelpunt ont-1 den bal te doen. Hij is een voetballer, die staat uit een verrassenden aanval via den I het spel nuchter, zakelijk bekijkt. L e n - linkervleugel. Voorhoef vangt den bal op I s t r a was misschien de minst opvallende en tussehen onze verdedigers door dribbe-1 speler uit de voorhoede. Hij had beslist met lende schiet hij van dichtbij in- I enkele schoten pech. Vente was bewe Het is de spelers aan te zien, dat zij moe I genlijk en, wist de Belgische achterhoede worden en naar het einde verlangen. Zon- I door bliksemsnel wijzigen van opstelling in der dat zich verder nog vermeldenswaardi-1 de war te brengen. Hij verdeelde het spel ge feiten voordoen, komt het einde. Wil men de betrekkelijk zware nederlaag van België verklaren, dan zou in de eerste heel verdienstelijk, maar zijn schot was niet zoo goed als in de laatste interlandwedstrij den. Smit dirige'erde op het middenveld het spel op tactische wijze, hij was de grondlegger van de aanvallen. Tenslotte de H a r d e r op den linkervleugel. In de eer ste helft heeft hij enkele kansen niet be- De minister van justitie beschouwt de zaak-Oss als afgedaan In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van justitie zegt. prof. Ger- brandy, dat het algemeen belang zou wor den geschaad als de zaak-Oss, welke naar zijn meening tot het verleden behoort, tot nieuw leven zou worden gewekt. Het schijnt den minister ongewenscht om aan de tegenstellingen, die hebben bestaan en waarover binnen zekere gren zen het onpartijdig oordeel van hoogstaan de gerechten is geveld en waarover in de Kamer een ophelderend debat is gevoerd, opnieuw voet te geven. Veeleer ligt het op zijn weg, niet in de laatste plaats met het oog op de thans zoo bitter noodzake lijke samenwerking van instanties en groe pen in den lande, alles te doen om de po- litioneele verhoudingen zooveel mogelijk van vroegere bittere stemmingen vrij te houden. Volgens het Fransche blad „Le Soir" zou in goed ingelichte Italiaansche kringen gewag worden gemaakt van een nieuw Duitsch vredesoffensief en men beweert, dat de Fransche regeering, langs Italiaan- schen weg, nieuwe Duitsche voorstellen zou hebben ontvangen. Deze voorstellen zouden hierop neerko men: 1. Wederoprichting van ïsjechoslovakijë, echter zónder Südetenland; 2. Wederoprichting van Polen, binnen zijn ethnografische grenzen, dat wil zeggen van den staat die thans in vorming is rond Warschau met zekere gebieden die thans door Duitschland en Rusland zijn bezet. Duitschland zou Dantzig en den corridor behouden. Wit-Roethenië en Oost-Gallicië zouden een onafhankelijk land worden, dat als een soort bufferstaat zou worden be schouwd; 3. Inrichting, onder internationaal toe zicht, van een volksstemming in Oostenrijk. Als vergoeding voor deze toegevingen zouden Frankrijk en Engeland verzocht worden met Duitschland een pact te slui ten, waarvan het doel zou zijn de bolsjewi- seering van Europa te voorkomen. In dit pact zou een ruim aandeel worden voorbe houden aan Italië, dat zijn eischen betref fende de Middellandsche Zee zou doe'n gel den en zich een breede invloedzöne in den Balkan zou laten toekennen. Het spreekt vanzelf, dat dit zonderlinge bericht geheel voor rekening van het bui- tenlandsche blad blijft. plaats kunnen worden aangevoerd, dat de "ut- omdat, h*>. te onzelfzuchtig speelde spelopvatting van het Nederlandsche elf- Toc^ maakte zpn spel een uitnemende*nn- tal nuttiger, zakelijker en productiever was druk' trouwens over de geheele voorhoede dan dat van de Belgen. Inderdaad werd mag men zeer treden zijn. door de Oranjehemden in de meeste geval- I DE BELGEN, len het doel der tegenstanders via den I Doelverdediger De Raedt heeft geen schuld koristen weg gezocht. Het was de lange I aan de doelpunten. Moedig was zijn ingrjj- pass, over de lengte van het veld, die over- I pen. Aanvoerder Paverick hebben wij wel heerschte. Die lange pass werd door het I eens beter zien spelen. Hij en Van Caelem- midden toegepast, maar vooral ook naar I bergh zochten voordurend naar de juiste op- de vleugels, hetgeen vanzelfsprekend was, I stelling en aangezien de vleugelhalfs, Hen- omdat hier twee buitenspelers, Drager en I ry en Van de Kerkhoven geen constant spel De Harder stonden, die behalve over een I vertoonden, had het backstel het buitenge- Havas meldt uit Kopenhagen: De corres pondent te Berlijn van de „Politiken" heeft den Finschen gezant te Moskou, baron Ko- sinen, op zijn doorreis van Moskou naar Helsinki geïnterviewd. De baron deelde mede, dat de diplomatie ke betrekkingen verbroken waren, voordat de laatste Finsche voorstellen aan de regee ring der Sovjet Unie waren voorgelegd. De Sovjet-Russische autoriteiten manoeuvreer den den laatsten tijd zoo, dat alle verbindin gen tussehen de Finsche regeering en de legatie te laat kwamen. De laatste Finsche voorstellen gingen zeer ver en hadden aangenomen moeten worden indien de Sovjet Unie werkelijk een overeenstemming had gewenscht. Finland had n.I. aangeboden zijn troepen in Kare- lië terug te trekken, zonder dat de Sovjet Unie een gelijke maatregel nam. Vanochtend omstreeks half zeven is op de rivier de Amer onder Drimmelen (N. Br.) een roeiboot door een motorboot aan gevaren. In de roeiboot zaten vijf mannen; vier van hen zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 17-jarige Adriaan van Schijndel, de 67-jarige Jacobus van Delft, de 59-jarige Gerrit van Seters en de 58-jarige A. van Strien, allen uit Raamsdonkveer. De vader van Adriaan van Schijndel, de vijfde inzit tende van de roeiboot, heeft men kunnen redden. Hoe het ongeluk gebeurd is, is nog niet bekend. De mannen waren op weg naar hun werk. O Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLEjR.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3