PRIJSVRAAG VOOR HET KIND RHEUMATIEK THERMOGÈNE Betere stemming, maar de handel blijft beperkt. PRIJSVRAAG. [TEGEN DE WET f Bestrijdt Uw pijnen hij DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURA NT) VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1939. No. 291. Rumoerige vergadering van de Amsterdamsche Bank. De financiering der mobiisatie- uitgaven. De Zweden offeren voor Finland. Goederen uit de Oostzee-staten voor Nederland. Een merkwaardige ontmoeting in Niemandsland. met de warmte verwekkende Financieel economisch weekoverzicht. Het is voor den belegger reeds sinds ge- ruimen tjjd uiterst moeilijk om aantrekke lijke objecten te vinden tot belegging van vrijgekomen middelen. Velen hebben zich vroeger vrijwel uitsluitend tot obligaties beperkt met de bedoeling het koersrisico zoo veel mogelijk te beperken. Den laatsten tijd is de meening hierover wel eenigermate veranderd in verband met de uiterst onze kere omstandigheden. Ook de mogelijkheid van een verdere stijging van de geidrente wordt onder het oog gezien. En in dat geval zouden de koersen van de obligaties verder kunnen terugloopen dan tot nu toe het ge val is geweest. Hoewel er sinds eenige we ken een zekere stabiliteit is ingetreden en de markt meer weerstand toont, valt toch een voortduren van de terughouding bij het publiek waar te nemen. Met veel belangstelling wordt de ontwik keling van. de geldkoersen op korten ter mijn gevolgd, omdat deze in vele gevallen toch wel eenige aanwijzing geeft voor den toekomstigen rentestand voor obligaties. Er bestaat naar wij vernemen, aanleiding te veronderstellen, dat de geldkoersen ver der zouden zijn aangetrokken, indien niet het Rijk genoodzaakt was geweest, om de financiering der mobilisatiekosten, die vol gens de jongste mededeeling van den mi nister op 1.7 millioen per dag mogen wor den aangenomen voorloopig in de richting te leiden van een beroep op de Circulatie bank. W{j zeggen „genoodzaakt", omdat de Schatkist er natuurlijk de voorkeur aan zou hebben gegeven om de benoodigde middelen op te nemen door uitgifte van schatkistpa pier bij openbare inschrijving. Het is ech ter bij die gelegenheid gebleken, dat langs dien weg niet voldoende middelen konden worden opgenomen, tenzij inschrijvingen te gen hooger disconto zouden zijn geaccep teerd. Waarschijnlijk in de verwachting, dat het een volgenden keer beter zal gaan, is de Schatkist teruggevallen op de Neder- landsche-Bank en heeft daar een niet onbe langrijk bedrag aan schatkistpapier recht streeks geplaatst, hetgeen dus feitelijk neerkwam op een inflatie, althans een ver ruiming van de circulatie. Het hangt er nu maar van af in welke mate deze methode ook in de toekomst zal worden toegepast. Ongerustheid daarom trent bestaat er geenszins, en men mag ge noeg vertrouwen hebben in de financieele politiek van onze regeering, dat de eerste gelegenheid, die zich voordoet om tot een consolidatie van vlottende schuld te ge raken, zal worden aangegrepen. Indien er een beroep wordt gedaan op de vaderlands liefde van hen die tot voor 't inschrijven op een eonsolidatieleening in staat zijn, dan zal het resultaat daarvan ondanks de tot nu toe bestaande terughouding, vermoede lijk wel meevallen. DE POSITIE VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK. Wij merkten hierboven reeds op, dat het voor particuliere bezitters een moeilijk pro bleem is om beschikbare gelden op de meest solide wijze te beleggen en wjj denken daar bij ook aan de categorie van bankaandee- len, die vroeger als prima beleggingsfondsen golden, doch die thans minder in trek zijn in verband met de volstrekt onvoldoende rentabiliteit van het bankbedrijf. Geringe beurszaken, stilstand van het emissiebedrijf, lage rentestand, weinig credietverleening zijn alle tezamen oorzaak van het gebrek aan rentabiliteit. Daar komt dan nog bij, dat het gebeurde bij de Amsterdamsche Bank in financieele kringen uit den aard der zaak een onpret- tigen indruk heeft gemaakt. De vorige week is er een vrij rumoerige vergadering gehoüden van deze bankinstelling, waarin het eervol ontslag werd verleend aan mr. H. A. van Nierop als directeur. Zijn aftreder- houdt naar men weet verband met de be kende Wreszynski-zaak. Er is in de verga dering scherpe critiek uitgeoefend op het beheer en het wekte wel eenige verwonde ring, dat op verschillende positieve vragen van enkele aandeelhouders geen duidelijk antwoord werd gegeven. Dit laatste was wel het geval met vragen, die door mr. Kuhn waren gesteld en waarvan vooral die betreffende de resultaten over het loopende jaar van belang was. Medegedeeld werd, dat de normale winsten van dit jaar ongeveer gelijk zijn aan die van het vorige jaar, dus schraal. De resultaten worden sterk bein- vloed door de koersdaling van 't effecten bezit, dat per 31 December 1938 voor 28 millioen op de balans stond. Het ligt in de bedoeling om zoowel de vorderingen op de fa. Mendelssohn en de fa. Fuhrmann als de effectenportefeuille voor een zoodanig be drag op te nemen, dat verdere verliezen hierop niet behoeven te worden verwacht. Met dit doel zal aan de open reserve een bedrag moeten worden onttrokken, waar van de omvang op het oogenblik nog niet kan worden bepaald, maar dat vermoede lijk tusschen de 10 en 15 millioen zal liggen. De zichtbare reserve bedraagt 4f millioen bij een kapitaal van 55 millioen. Neemt men nu aan, dat onttrekking van maximaal 15 millioen noodzakelijk is, dan blijft er dus van de reserve nog 33 mil lioen over, waaruit dus mag worden afge leid, dat de positie van de bank door de ge leden verliezen geen gevaar loopt. Medege deeld werd, dat tegen de verliezen voort vloeiende uit de Wreszynski-zaak voldoende gereserveerd is, doch bijzonderheden daar omtrent, ook betreffende den omvang van het geleden verlies werden niet ver-strekt GUNSTIGER STEMMING. De stemming op onze aandeelenmarkt is deze week over het algemeen gunstiger ge weest dan in de voorafgegane week. Het koersverloop was intusschen min of meer onregelmatig. Scheepvaartaandeelen heb ben zich vrij krachtig hersteld van de de pressie, die er aan voorafging, ondanks het vooruitzicht, dat de omstandigheden waar onder de scheepvaart haar bedrijf zal moe ten voortzetten allesbehalve gunstig zijn. De torpedeering van het vrachtschip „Ta- jandoen" van de Stoomvaart Mij. „Neder land" legt hiervan weder een bewijs af. Van de Indische cultuurwaarden gaven rubberaandeelen geen belangrijke verbete ring te zien, waarschijnlijk omdat deze vrij goeden weerstand hadden geboden. Wij heb ben reeds vroeger doen uitkomen, dat de rubbercultuur met een zeer bevredigende winstmarge werkt, als men nagaat, dat op het oogenblik vrij aan boord, dus zonder eenige kosten voor vervoer en verzekering tegen 35 cents per h. Kg wordt verkocht, terwijl de kostprijs voor de meeste maat schappijen 20 cent of lager bedraagt. Ook door de sterke verhooging van het uitvoer- percentage zijn de vooruitzichten voor het nieuwe jaar zeer behoorlijk. Voor de suikercultuur waren de berichten eveneens bemoedigend en gemeld werd, dat de Nivas oogst 1939 thans heeft uitver kocht, terwijl melding werd gemeld van be langrijke afdoeningen uit oogst 1940. Naar Britsch Indië wordt verkocht tegen 10.75 terwijl de prijs in Mei van dit jaar nog 7.40 was. Naar men weet heeft oogst 1939 1.550.000 ton bedragen, oogst 1940 werd voorzichtigheidshalve vastgesteld op niet hooger dan 1.475.000 ton, omdat zich in den tijd toén de voorbereidingen moesten wor den getroffen, de toestand zich weinig gun stig liet aanzien. Dezer dagen is de beslissing gevallen, dat oogst 1941 een omvang zal hebben van „750.000 ton. Over 1939 zullen de meest ;uikermaatschappijen reeds een vrij behoor ijk dividend kunnen uitkeeren. Wat de Sumatra-tabak betreft is geble ken, dat de groote maatschappijen niet éér gedragslijn zullen volgen wat betreft het Amerikaansche gedeelte en dat de Deli Mij. in tegenstelling met de Deli Batavia en Se- nembah ook monsters voor het z.g. „Ame- rikaansch" naar Amsterdam zal zenden. Het valt op het oogenblik nog niet te zeg gen in hoeverre de verscheping van den oogst naar Nederland door den oorlogs toestand zal worden bemoeilijkt. Er waren deze week weinig afdeelingen waarin men van een eenigszins Ievendigen handel kon spreken.Amerikaansche kunst- zijdeshares vormden een uitzondering. Men had reeds geruimen tijd geleden bevredi gende dividenden van deze maatschappijen verwacht. Toch maakte de aankondiging dat de North American Rayon een slot„di- vidend van 2 zal betalen op de gewone aan- deelen, waardoor het totale dividend van 1939 op 2,50 wordt gebracht tegen vorig jaar 25 cents een zeer gunstigen indruk. De kunstzijdeindustrie is nu eenmaal aan herhaalde conjunctuurschommelingen bloot gesteld en op het oogenblik schijnt daar al les rozengeur en maneschijn te zijn. In aansluiting waren ook aandeelen Aku gevraagd, hoewel de industrie in Nederland, naar men weet, in een geheel andere posi tie verkeert. Met het oog op de Amerikaan sche belangen van dit concern schijnt even wel eenige koersverbetering wel gerecht vaardigd te zijn. Andere industrieele aandeelen hadden een tamelijk kleurloos verloop, omdat deze in sterke mate den druk van de politieke spanningen ondervinden. BEMOEDIGENDE BERICHTEN UIT AMERIKA. •Het maakte een goeden indruk, dat de New Yorksche beurs op het oogenblik van de invloeden van buitenlandsche verkoopen schijnt vrij te zjjn en hierdoor komen thans de gunstige berichten uit het bedrijfsleven en de hoogere dividenddeclaraties beter tot uitdrukking. De Am. Smelting and Re fining kondigde een dividend aan van 1,50 en een van 1 per gewoon aandeel, waar door het totale dividend over 1939 6,50 zal bedragen tegen vorig jaar 8 4. Over de eerste tien maanden bedroeg de nettowinst 4,25 tegen vorig jaar 3.25. De winst van de Montgomery Ward bedroeg in het kwar taal geëindigd 31 October 7.93 tegen vorig jaar 6.36 millioen uitkomende op 1,45 tegen 1.15 per aandeel. De verkoopen van de United Aircraft bereikten een nieuw re cord van 50 millioen in 1939 tegen 36 millioen in 1938. De National Steel de clareerde een dividend van 50 cent. Ver der kwam de bekende vliegtuigenfabriek Glenn Martin met een eerste dividend van 1. De Chrysler Corp. verdiende in de eer ste 9 maanden 7,22 per aandeel tegen 8 1.53 in hetzelfde tijdvak van 1938 en werd een dividend gedeclareerd van 1, waar door het totale dividend op 5 wordt ge bracht tegen vorig jaar $-2. Tenslotte kan nog worden melding gemaakt van het be richt, dat de couponbetaling per 1 Decem ber qp de Youngleening zal worden ver traagd in verband met de eischen, die ge steld worden ten aanzien van het overleg gen van een non enemy declaration, dezelf de methode, die ook Engeland toepast. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop. 3—3% Nederland 1938 84, S3, 84 Koloniale Bank 155%, 163 Unilever 93%, 92, 93%, 93% Philips 123%, 125%, 125% Anaconda 23%,24% U. S. Steel 48%, 51% Kon. Petrol. 240%, 239, 247% Amsterdam Rubber 185, 184%, 190 Ned. Scheepv. U. 96, 103%, 102%, 103 H.V.A. 376, 388% Deli Batavia Mij. 108%, 113% Deli Mij. 148, 159, 158% Senembah 129, 134%, 133% DUITSCIJLAND WEIGERT HOOG EREN MEELPRIJS. De 2500 wagons meel, tot welker leve ring aan Duitschland Zuid-Slavië zich heeft verplicht, zullen niet worden afge nomen, daar de Duitschers de prijsverhoo- ging welke de Zuid-Slaven hebben ge- eischt, weigeren te betalen. De Centrale Propaganda-Commissie voor de Weldadigheidspostzegels noo- digt U uit tot deelname aan onderstaande De letters van elk hier volgend woorden-tweetal moeten onderling ver wisseld worden, waardoor nieuwe woorden ontstaan; de beginletters dezer nieuwe woorden van boven naar beneden gelezen geven een goeden raad aan lederen lezer te zien. dirk-zegelen; rood-lee; ra-noad; schep-na; bram-taan; men-prik; dieren-ee; dan-er; dan-ver; lize-en; tor-negen! raad-zon; leg-aa; buigen-rek; te-ver; zwoórd-aal; ijken-west. Herinnert U in December vooral de nieuw-gevormde woorden 7, 1 en 14 P R IJ Z E N s De groote Hoofdprijs, beschikbaar gesteld door H.K.H. Prinses Juliana, bestaat uit een geschenk ter waarde van 100.te kiezen door de gelukkige winnaar (of winnares). Voorts: 10 Philips radiotoestellen uit de schitterende nieuwe serie 1939/40 type 480 A. en minstens 300 (zoo mogelijk meer) Oudejaars-pakketten met ver rassenden inhoud voor Oudejaarsavönd (speculaas, boeken, chocolade, warme kleedingstukken, sigaretten, enz.) De inhoud van ieder pakket is drieledig. INZENDING: Oplossingen, uitsluitend op een briefkaart te schrijven (géén brieven!) moeten zijn gefrankeerd met ten minste 2 Kinderzegels van 5 (met bijslag dus 8) cent. Alles wat boven het verschuldigde porto wordt gefrankeerd komt ten goede aan het Nederlandsche misdeelde kind. (Men plakke niet over een ingedrukt zegel heen). De oplossingen moeten uiterlijk 25 December worden verzonden naar: PRIJSVRAAG „VOOR HET KIND", NICOLalSTRAAT 17, DEN HAAG. TREKKING DER PRIJZEN op 28 December a.s. te 's-Gravenhage ten over staan van Notaris Mr. S. K. D. M. VAN LIER. De prijzen worden franco toegezonden vóór 1 Januari a.s. Trekkinglijsten kunnen niet worden uitgegeven. (Ingez. Med.) Uit Stockholm wordt gemeld: De Zweedsche sympathie voor Finland heeft een hoogtepunt bereikt bij de viering van den nationalen feestdag van Finland. Meer dan 6.000 personen verzamelden zich te Stockholm voor het gebouw, waar de herdenkingsvergadering werd gehouden. De geestdrift was zoo groot, dat de men- schen op straat spontaan collecten organi seerden. Politieagenten verzamelden de gif ten in hun kepi; temidden van bankbiljet ten en geldstukken lagen ook ringen en an dere sieraden. In de zaal werd de Finsche gezant luide toegejuicht. Verscheidene sprekers wezen erop, dat de vrijheid van Finland de zaak is van alle Scandinavische landen. De voor zitter van den gemeenteraad van Stock holm heeft voorgesteld, dat alle Zweden de opbrengst van een dag arbeid aan Fin land zullen geven en de pers juicht dit voor stel van harte toe. Het Zweedsche Roode Kruis heeft een ambulance van 100 bedden voor Finland georganiseerd. Reeds zijn 700 Finsche kin deren in Zweden opgenomen. Alle bladen hebben inschrijvingen geopend. Er zijn thans in Zweden 47 bureaux voor de recru- teering van vrijwilligers. De collecte, die in Zweden gehouden is voor een oorlogshospitaal in Finland, heeft reeds 200.000 kronen opgeleverd, welk be drag voldoende is voor inrichting van het hospitaal en voor de loopende kosten gedu rende drie maanden. Er is reeds een lijst Naar Reuter te Riga verneemt, treffen de Oostzeestaten maatregelen om het ver voer van goederen, bestemd voor Neder land en België over Hamburg en Duitsche waterwegen te leiden, zulks met het oog op het gevaar voor de scheepvaart in de Noordzee. Het schijnt ons toe, dat het voor loopig nog wel bij plannen zal blijven, want de Oost-Westvaart door Duitschland is zoo lastig en duur, dat de vrachtprijzen zeer hoog zijn. Er zou hier dus eerst a.h.w. ge brek moeten komen aan de bedoelde goe deren uit de Oostzee-staten, om deze hooge prijzen te rechtvaardigen. Ieder, die wel eens de sportrubriek leest, kent Robert Oubron, den bekenden Fran sehen wielrenner, en ook Kurt Stoepel, de Duitsche wegrenner, is geen onbekende. In 1932 reden zij tegen elkaar in den Tour de France, toen Stoepel op de tweede plaats eindigde. Vorig jaar ontmoetten zij elkaar weer, nu in de Ronde van Duitschland, waar Oubron vierde werd. Gisternacht heb ben zij elkaar voor de derde maal ontmoet en wel in Niemandsland en nu won Oubron. De Franschman was ver in Niemandsland op patrouille, toen hij drie Duitschers te genkwam; allen vlogen in granaattrechters en begonnen te schieten. Een der Duit schers werd in de hand geschoten, waarna alle drie zich overgaven. Toen Oubron zijn gevangenen naar de Fransche linies terug leidde, herkende hij de gezichten in het licht, schrijft de Tel. „Stoepel!" schreeuwde Oubron. „Oubron!" Verrast draaide de Duitscher zich om. Zij schudden elkaar de hand en Oubron verzorgde zorgvuldig de kogelwonde in Stoepel's hand. Bescherm U tegen de WEERSINVLOEDEN Wanneer U lijdt aan rheu- matiek, spit, stijve nek en andere gewrichts- en spierpijnen, bedek dan de pijnlijke plek 's avonds bü het naar bed gaan met een vel Thermogène. Be wel dadige warmte, die door Thermogène wordt opgewekt, doet de pijnen in korten tüd bedaren, de bloedsomloop wordt ge stimuleerd en stelt het lichaam in staat de giftige stoffen te verdrijven, die de oorzaak zijn van rheumatische kwalen. Ook overdag kunt U een vel Thermogène onder uw kleeding dragen. Het maakt U minder vatbaar voor kouvatten en de gunstige werking gaat door. terwijl U Uw gewone bezigheden blijft verrichten. Thermogène is verkrijgbaar bij Apoth. nm, en Drog. in doozen van 40 en 60 cent. (Ingez. Med.) g Naar het Engelsch van 1 MARTIN PORLOCK. 11). „Ja", zeï Nicholas en keek op zijn pols horloge. „Het is nu half drie. Wij zullen opstap pen en den wagen gaan halen „Als ik nu eens dat zaakje van die auto ging aangeven?" zei Jane op een quasi- plechtige toon en met een glinstering in haar oogen, welke op even gracieuze als duidelijke wijze het vertrouwen weerspie gelde, dat deze vreemde man haar zon der ook maar de minste verklaring aan gaande zichzelf, -zijn maatschappelijke posi tie of zijn bedoelingen inboezemde. „Ik begrijp u niet" zei Nicholas. „Welk zaakje?" Jane keek hem even aan en begon toen te lachen. „O, dat is waar ook. Dat is natuurlijk net iets -voor u! Den geheimzinnigen, interes santen man spelen. Dat had ik van u toch eigenlijk niet verwacht". „Dat mag u ook niet van mij verwach ten!" zei Nicholas ernstig. Er heerschte een oogenblik stilte. Zijn zwarte oogen ontmoetten haar blauwe. „Nee", zei Jane langzaam na eenige oogenblikken. „U hebt gelijk, dat mag ik ook niet". Nicholas .stond op. „Kom!" zei hij. Toen zij vertrokken, hield George de deur voor hen open en groette beleefd. Om zijn mondhoeken speelde het begin van een glimlachje. IV. „Wat een prachtwagen!" zei Jane, toen zij om tien minuten voor drie voor de garage stonden. Met nog grooter enthousiasme riep zij dit uit, toen zij om Irtvart over vijf voor haar vaders huis uitstapte. „Het stuur zit links, hé? Wat voor merk is het?" Zij stonden samen op het trottoir. Nicho las sloeg het portier van de gestroomlijnde, grijze coupé dicht. „Een Fransche wagen", antwoordde hij. ,Brillon-Meyer. Lang niet kwaad en snel cok". Hij greep naar zijn hoed. „Ik denk, dat ik „O", zei Jane met een lichte aarzeling, „wilt u niet even binnen komen?" Nicholas liet zijn arm weer zakken. „Ja", zei hij. Jane had haar sleutel vergeten. De im posante deur van 14 Gordon Place werd door een niet minder imposanten huisknecht \oor hen geopend. Zij kwamen nu van het gloeiende zonlicht in een koele schemering. „Zijn er boodschappen voor mij gekomen, Porter?" „Ja, een boodschap van meneer Scott, juffrouw. Hij belde van Scotland Yard op om te zeggen, dat sir Hector om half zeven op Croydon aankomt. Ik heb den chauffeur al order gegeven hem met de auto te ko men afhalen". Zij glimlachte en ook over Porter's ge zicht gleed een uiterst flauw, nauwelijks waarneembaar lachje. Porter was verheugd. Hij had miss Jane gezien, toen zij 's mor gens van huis ging. Hij had ook de kranten gelezen. Dat hij miss Jane zoo gauw al weer in vrijwel haar gewone doen zou terugzien, was iets, wat hij allerminst verwacht had. Wie Liefde bezit, hij ontdekt in den simpelsten mensch en den meest ver achten zijner broeders dat mysteri euze licht, dat lokt en aantrekt van ver als een glimworm en een brandend braambosch wordt, wanneer men er dichtbij staat. Wies Moens. II En terwijl hij de deur van de bibliotheek open hield tweede deur rechts van de vierkante hal vroeg hij zich met ver wondering af, wie de heer wel mocht zijn; een zeer goed gekleed heer met vlotte ma nieren ja, dat was hij in ieder geval! Nog grooter was zijn verwondering ech ter, toen hij tien minuten later met een blad, waarop glazen en karaffen stonden, binnenkwam en den heer nog net hoorde zeggeh: „Alles wat u te doen hebt is de heele ge schiedenis zoo gauw mogelijk te vergeten". „Wilt u daarmee zeggen", zei Jane, toen Porter weer weg was, „dat ik ook mijn ont moeting met u moet vergeten?" Nicholas mengde de whiskey in zijn glas met de gewenschte hoeveelheid sodawater. „Nee, dat niet! Alles, behalve juist dat, miss Frensham! U moet alleen maar ver geten, dat wij over de affaire Vayle gespro ken hebben. Ik ben er niet b(j betrokken." „Maar hoe ter wereld moet ik dan uvé belangstelling voor mijn persoon verkla ren?" riep Jane na een kort oogenblik van onbehaaglijke stilte uit. „Godolphins". „Wat zegt u?" Jane zette groote oogen op. „Godolphins. Heel goede vrienden van mij". „Maar ik ken niemand, die zoo heet!" „Dan bent u dat zeker vergeten. Voila tout!" „Ik geloof niet, dat er menschen zijn, die Godolphin heeten". „O, ja", zei Nicholas. „Welzeker! Vesta Godolphin is nog met u op school geweest en ik heb nog met haar broer gediend. Niet met Claude, maar met den andere met Lancelot. Gek toch, niet waar, die Vesta na zooveel jaren ineens vanmorgen weer te ontmoeten". „Ja", zei Jane lachend. „Erg gek. Zij is verschrikkelijk dik geworden". Nicholas zette zich op den arm van een gemakkelijken stoel neer. Hij scheen zich zeer op zijn gemak te voelen, de zeer goed gekleede heer met de vlotte manieren. „Dus nogmaals u bent er volkomen zeker van, alle antwoorden op mijn vra gen gekregen te hebben zonder u zelf te verraden?" Jane knikte. „Zoo zeker als wat". „Ja. ik ben er van overtuigd, dat u het met Vayle wel goed klaar gespeeld hebt, maar het is die andere knaap van Scotland Yard, waarover ik inzit uw vaders se cretaris". „O, dat is in orde", zei Jane, met een ondeugend lachje. „Ik ben erg aardig tegen George Scott gewees.". „Aha, staan de zaken zoo! De arme kerel was er maar half met zijn gedachten bij wat u hem allemaal vroeg?" „Ja, zoo was het wel een beetje", gaf Jane toe. Nicholas dronk zijn glas leeg, zette het neer en stond op. „Ik moet nu gaan", zei hij. „Ik heb nog een macht te doen". „Maar watvroeg zij met een stem, welke plotseling heelemaal anders klonk. Zij voelde door de dreiging van zijn weg gaan plotseling een gevoel van moedeloos heid over zich komen een gevoel, dat, naar zij vreesde, den volledigen terugkeer van haar gezond verstand en dus ook van haar doodsangst aankondigde. Want wie en wat was deze man eigenlijk? En hoe kon hij Zijn stem onderbrak haar gedachtengang.. „Maakt u maar niet bezorgd", zei hij. Hij liep naar de deur toe. „Wacht u eens even!" riep Jane met een gejaagde hooge stem. „Hoe weet ik... Wan neer zie ik u weerHoe kan ik u berei kenWaar Nicholas kwam terug. Hij stond nu heel dicht bij haar. Een oogenblik ten-prooi aan emoties, welke zij zelf niet vermocht te analyseeren vroeg zij zich af, of hij haar zou aanvatten. Hij raakte haar echter niet aan. Zij raapte al haar moed bijeen en keek hem recht in zijn wonderlijke oogen. Zij had verwacht, dat deze ernstig zouden kijken, doch met een schok werd zij nu ge waar, dat deze half gesloten waren en de bekende lachende uitdrukking hadden. „Maakj: u maar niet bezorgd", zei Nicho las nogmaals. „Auf WiedersehenA riverderci!" Jane bleef alleen achter en staarde naar de deur, welke haar bezoeker achter zich gesloten had. Zij wist, dat de etiquette eischte, dat zij öf den huisknecht moest bellen om haar gast uit te laten, öf zelf moest gaan, maar zij deed geen van beide. Zij hoorde nu de buitendeur dicht slaan en even later het gonzende geluid van de wegrijdende groote auto. f" (Wordt vervolgd)..

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9