tytro utttcïtde HP C. DE LEEUW (&GOESCHE COURANT Een Middelburger reisde als vluchteling door Finland. De Finnen brengen het roode ieger zware verliezen toe. NOODLICHT «LUMIÈRE» Wederom drie schepen gezonken. Suiker op bon no. 6. Het Finsche: volk één groote kameraadschap Bewonderenswaardige hulpvaardigheid en kalmte. Tal van slachtoffers. Getorpedeerd. Vliegtuig geeft leiding bij redding van schipbreuke lingen. Op mijn geloopen en gezonken. Engelsche oorlogsbodem door Duitsche torpedo ernstig beschadigd. Tien opvarenden worden vermist Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De ,DeutschIand" weer in een Duitsche haven? De Russen bij massa-aanvallen weggemaaid door machine geweren. GEVECHTEN IN NIEMANDS LAND. SLECHTS AFSCHUW EN VERSCHRIKKING. voor auto's, bestelwagens etc Een uitkomst bij lekken band, motorpanne, defect achterlicht enz. Geen gevaar meer bij stilstaan in het donker. Vraagt inlichtingen en demonstratie bij ELECTRO TECHN. BUREAU GEBRS. KUNST Lange Delft, Middelburg, Telefoon 247. (Ingez. Med.) Een D K W.-rijder bericht ons Dus ruim 70 K.M. op 1 Liter." Dit is alléén mogelijk met D.K W. en toch maar f 245.- Vlisssngsche straat 39-41 Telefoon 669 Middelburg (Ingez. Med.) De inlevering van de opplakvellen met bonnen. Japansch schip met Duitsche goederen vertrekt uit Rotterdam. Duitsch motorschip op mijn geloopen. De bemanning omgekomen. GELDEN VAN DE FRANSCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BESLAG GENOMEN. EUN. ge- ft is, steun al-- 1 bij over V K. n K. door Mid- H ge- ver- i van soger ge- de esten zijn tond. uit iwers ken, was mge- op dekt, ver- ech- :n en van Goes mgen van jrden ver sodat ichte er te iden, ggen, met Het egeld toen kend ;n Se ge- evan- leitte entie- |g en suwe ruine 3,90 4,40, sond. In de |d e 1- 3ien- Ivond bneel, jouw- ■tevue in en spr. |15 h. taten Spe- brie", spr. |iden;i pters- spr, Kang- ^pan- ntale NUMMER 291 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT SATERDAG 9 DECEMBER 1930 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. Berdenis van Berlekom, directeur van de Puu ja Parru Oy, de Finsche dochteronder neming van de N.V. Houthandel, voorheen G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg is na een overhaaste reis door heel Zuid Finland in de Zweedsche hoofdstad Stockholm aan gekomen. Tegenover den correspondent van de N.R.C. aldaar heeft hij zijn indrukken van de eerste dagen na den Russischen over val vertelt. De heer Berdenis van Berlekom legde den nadruk er op dat de verbitterde woede over de Russische vliegers, die hun bommen wierpen op woonwijken en met hun machinegeweren vluchtende vrouwen en kinderen beschoten, het Finsche volk saam-gesmeed heeft tot één groote ka meraadschap. Als men zegt, dat Finland ongeveer vijfhonderdduizend man troepen op de been heeft, dan wordt daarmee geen juiste indruk van de werkelijke sterkte van Finland gewekt, want achter deze soldaten staan een paar honderdduizend anderen, vrouwen, meisjes, jongens, die allen man nen vrij maken voor den dienst aan het front. Schooljongens loopen met den gelen band van de luchtbescherming om den arm, meisjes van twaalf, veertien jaar staan overal de Lotta's, de vrouwelijke burger wachten, bij en verleenen belangrijke hulp bij de verzorging van 'de eindelooze scharen geëvacueerden. Bewonderenswaardig is de hulpvaardigheid van allen, de bereidwillig heid om offers te brengen, de wil om, hoe dan ook, mee te helpen aan de verdediging van het Finsche vaderland. Ongeveer twee maanden geleden zijn mevrouw Van Berlekom, die Zweedsche van geboorte is, en de kinderen in verband met de vrijwillige ontruiming van hun woon plaats Viborg al naar Stockholm gèkomen en 't was de bedoeling, dat zij omstreeks Kerstmis weer naar huis terug zouden kee- ren, omdat, nu de winter inviel, een mili taire actie van Rusland niet voor het voor jaar verwacht werd. Vorige week Donder dag reisde de heer Van Berlekom in de vroegte met den trein naar Koivisto, een houthaven op ruim anderhalf uur sporens van Viborg aan de Finsche Golf, waar een boot lag te laden. Eerst toen de trein omstreeks kwart voor negen een paar honderd meter voor het station van Koivisto stil stond en ons met armgezwaai beduid werd, dat we niet naar het station toe mochten komen, merkten we, aldus de heer Van Berlekom, dat er iets niet in orde was. We hoorden schieten en er kwam een vliegtuig in zicht, maar na een poosje reed de trein weer verder. Aan de haven was men gewoon aan 't laden, hoewel er van den kant van Viborg kanon- gedreun klonk, maar ieder dacht, dat dit' manoeuvres waren en dat die vliegmachine op verkenning uit was, zooals dat in de laatste weken al drie maal eerder bij Koi visto het geval was geweest. Eerst 's avonds te Viborg, waar ieder in de weer was vrou- *wen en kinderen opnieuw buiten de stad te brengen, begon het duidelijk te worden, dat er niet langer sprake was van oefeningen. Den volgenden dag, Vrijdag, werd er aan vankelijk gewoon op 't kantoor gewerkt, maar bij den tweeden aanval van de, naar 't schijnt niet minder dan dertig, Russische bommenwerpers, moest het werk gestaakt worden. Toen men uit den schuilkelder kwam, waren in de buurt van 't station en kele huizen volkomen vernield het sta tion zelf was echter in 't geheel niet ge troffen en stonden de groote benzine tanks aan de buitenhaven, die juist den vo- rigen dag waren leeggepompt, in brand. Toen kreeg men de overtuiging, dat het niet lang zou duren, voor Viborg en Hel- singfors, en andere steden aan de kust mis schien ook, volkomen vernietigd zouden worden en dien avond begaf de heer Van Berlekom z'ch met vier andere volwassenen en drie kinderen in zijn autotje op weg naar Loumaki. Volle zes uren duurde het, voor men in deze plaats, die vijf-en-zeventig kilo meter van Viborg af ligt, aankwam. Voort durend moest er gestopt worden om mili taire transporten naar het front in Kare- lië te laten passeeren en de weg was spie gelglad van de ijzel. Daar in Loumaki kreeg men voor den nacht onderdak, hoewel al les feitelijk al vol zat en den volgenden dag liet de heer Van Berlekom zpn auto over aan een Belgischen vriend, die trachten wil de nogmaals naar Viburg te komen om er zijn bejaarde ouders af te halen. Onze stad genoot is den volgenden nacht met een stampvollen vluchtelingentrein naar Kou- voia gekomen, waar gewacht moest worden op een trein, die verder Westwaarts ging. Het was iets verschrikkelijk lugubers, a dus de heer Van Berlekom die drukte op het pikdonkere station, waar iedereen wachtte om verder te komen, waar ieder een telkens maar vragen moest, waar men nauwelijks naar binnen durfde gaan om een kop koffie te drinken uit vrees, dat er een goede trein weg zou rjjden. In Rihimaki kreeg de heer Van Berlekom een plaats in een sneltrein van Helsinki naar Tammer- fors, die vrijwel uitsluitend gebruikt werd voor het wegvoeren van patiënten uit de hoofdstedelijke ziekenhuizen. In dezen trein was een conducteur, die de kaartjes kwam .controleeren, al liet hij hen, die geen kaar tjes hadden, rustig zitten. En met weer een anderen trein is de heer Van Berlekom tenslotte te Abo aangekomen, waar hij ge makkelijk een plaats kon krijgen in een Finsch vliegtuig, dat hem naar Stockholm bracht. Op de door de Zweedsche regeering gecharterde booten, die de laatste week een paar duizend vluchtelingen uit Abo afge haald hebben, werden in de eerste plaats Zweedsche onderdanen toegelaten. Andere vluchtelingen konden zich op laten schrij- ven voor 't geval er nog plaats op de booter over zou zijn. Wat den heer Van Berlekom overal had getroffen, was, behalve de bewonderens waardige hulpvaardigheid, een even bewon derenswaardige kalmte van de Finnen. Hui stugheid is nu een positieve eigenschap ge worden. Van paniek was nergens iets tc bespeuren. En het was aangrijpend aan den vooravond van den eersten Zondag te Ad vent te Loumaki een openluchtgodsdienst oefening van de soldaten mee te maken. Het was gaan sneeuwen, er heerschte iets, dat men anders een Kerst-sfeer zou noe men en in het donker van den avond bewo gen de soldaten als schimmen tegen de sneeuw. Die sneeuw is, zoo zeide onze stadgenoot nog, het beste, wat de Finnen zich konden wenschen, want een oorlog in den winter, in wintersch klimaat en wintersch terrein, is technisch in het nadeel van de Russen. De Russische taktiek is, met een groote troepenmacht op te komen zetten, maar met sneeuw wordt zoo'n opmarseh sterk vertraagd, terwijl dan de snelle Finsche skilooperspatrouilles een numeriek vele ma len sterkere overmacht groote schade toe kunnen brengen. Er is vroeger wel eens ge zegd, dat één Finsche soldaat tegen tien Russen op zou kunnen, maar ook als men thans zich wat voorzichtiger uitdrukt, dan blijft het toch een feit, dat de Finsche sol daten uitstekend geoefend en uiterst doel matig gekleed zijn, dat de leiding perfect is en dat de infanterie om zoo te zeggen ge heel uit scherpschutters bestaat. De Rus sische inval wordt voor de Finnen een felle guerrilla-oorlog. Het Britsche stoomschip „Thomas Wat son", metende ruim 4000 ton, is nabij Westfjorden aan de Noordkust van Noor wegen, door een ontploffing, waarschijnlijk tengevolge van een door een duikboot af geschoten torpedo, gezonken. Het schip brak in tweeen en zonk binnen 10 minuten. De bemanning van de „Thomas Watson" bestond uit 35 personen. Hiervan zijn 22 door een Duitsche en een Noorsche boot gered en in Noorwegen aan land gebracht. Dertien opvarenden zijn om het leven geko men. Het Britsche stoomschip „Navasota" is gistermiddag in de Noordzee getorpedeerd. Verschillende leden der bemanning werden gedood. De overlevenden die drie uur in een reddingboot hadden rondgedreven werden door een onbekend gebleven schip opgepikt. De navigator van een Britsch vliegtuig, dat op een hoogte van 600 voet naar zijn basis terugkeerde ontdekte twee aan elkaar gebonden vlotten waarop zeven menschen zaten. Het vliegtuig, geen watervliegtuig, waarschuwde een tien mijl verder varend Deensch schip, de „Ivar", Het schip wijzig de zijn koers. Het toestel keerde daarop te rug naar de vlotten, die door den dikken mist eerst niet konden worden teruggevon den. De radiotelegrafist van het vliegtuig bracht eveneens contact tot stand met het Noorsche schip „Lyng" en gaf de positie van de vlotten op. Toen kwam ook het Deensche schip „Ivar" ten tooneele, De ge zagvoerder van het vliegtuig geleidde het schip naar het vlot. In een zware zee werd toen een kleine boot neergelaten en konden de zeven schipbreukelingen gered worden. Het Engelsche s.s. „Merel", groot 1055 ton, is in vier minuten gezonken na op een mijn te zijn geloopen buiten de Engelsche Oostkust. Slechts twee van de 17 of 18 op varenden werden gered. Beiden zijn ge wond. VROUW DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGING OMGEKOMEN. De toestand van haar man zorgelijk. Te St. Maarten nabij Schagen (N.H.) werd gistermorgen het echtpaar M. bewuste loos in huis aangetroffen. Het bleek dat kolendampvergiftiging de oorzaak was. De 58-jarige mevr. M. was reeds overleden. Bij den 69-jarigen man konden de levensgeesten weer worden opgewekt, doch zijn toestand is zorgelijk. De minister van economische zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 11 December a s. tot en met Vrij dag 29 December a s. de met .,6genum merde bon der rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram sui ker. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de torpedobootjager „Jersey" Donderdag beschadigd is door een torpedo. Het schip ligt thans in een haven. Er worden tien op varenden vermist. Men gelooft, dat zij om het leven zijn gekomen. Twaalf opvarenden zijn gewond. Naar wordt medegedeeld werd de duik boot, welke den- torpedojager heeft be schadigd, vervolgens tot zinken gebracht. Vrijdagavond Iaat hee ft het Britsche ministerie van luchtvaart medegedeeld dat Vrijdag een Duitsche duikboot, terwijl zij wilde onderduiken werd aangevallen door een vliegtuig van de kustbewaking Het Britsche vliegtuig liet bijna een ton bommen op de duikbo.Qt neerkomen, ter wijl het slechts even onder de oppervlak te was,. Vervolgens werden de torpedo jagers ontboden om dieptebommen af te geven. De duikboot patrouilleerde in den Atlantjischen oceaan, toen ze door een vliegboot van de kustwacht, welke met het oog op de lage bewolking op 300 me ter boven de zeespiegel vloog, werd waar genomen Dit is de tweede duikboot wel ke door. een Britsch vliegtuig gi^ er is aangevallen. (Men zie ook het 2e blad). Volgens het te Kopenhagen verschijnen de dagblad „National Tidende" is het Duitsche vestzakslagschip „Deutschland in een Duitsche haven aangekomen. De vastbesloten tegenstand der Finnen tegen de aanvallen der Russische leger massa's is totnogtoe zeer doeltreffend. De Finnen passen een tactiek toe, die de Russische soldaten nog niet kenden. De troepen strijden namelijk in afzonder lijke compagnieën, hetgeen zeer groote voordeelen biedt in een zoo weinig begaan baar terrein als het Karelische gebied. De Russische troepen daarentegen doen massale aanvallen en worden door de Finsche mi trailleurs weggemaaid. Er zijn weinig berichten ontvangen over de krijgsverrichtingen aan het front van Petsamo. Het schijnt echter, dat de Finnen nog steeds weerstand bieden tegen den sterkeren vijand. Er is zware sneeuw gevallen aan dit front, waardoor de operaties te land en in de lucht tegengehouden werden. Gemeld wordt, dat de Russen zware ver liezen hebben geleden bij het troepen aan land zetten te Liinahamari. Toen de Sovjet- Russische booten de kust naderden, deed zich, zoo wordt gemeld, een verschrikke lijke ontploffing, voor, waardoor geweldige rotsblokken in zee stortten. Een aantal booten kapseisde en verscheidene honderden mannen verdronken.. Tegelijkertijd openden Finsche machinegeweren het vuur. Op de Karelische landengte zijn de laat ste dagen vooral voorpostengevechten ge leverd. Volgens neutrale waarnemers speelt de artillerie nog geen groote rol. Er doen zich vooral gevechten voor in Niemandsland voor de Mannerheimlinie. De Finnen heb ben daarbij een groote meerderheid boven de Russen, doordat zij het terrein en de bosschen kennen. De Russische patrouilles verdwalen vaak en vrij veel krijgsgevan genen worden gemaakt door de Finnen. Het Finsche leger is uitstekend; de manschappen zijn goed gewapend en uitgerust. De krijgs gevangen Russen steken daarentegen in uni formen, die in zeer slechten staat zijn. De Russen hebben granaten gebruikt in den nacht van 6 op 7 December op de Karelische Landengte. In het uiterste Noorden hebben Russi sche vliegtuigen vandaag gepoogd de nik- kelmijnen van Kolosjoki te bombardeeren, doch zonder resultaat. Te land is het rustig in deze streek, hoewel men zich aan beide kanten voorbereidt op de komende actie. De Russen hebben het eiland Suursari (Hogland) in de Finsche Golf bezet en de eenige twee dorpen aldaar verwoest. De minister-president van Finland Ryti heeft gisteravond een radioredevoering ge houden, waarin hij o.m. zeide: Sovjet-Rusland heeft blijk gegeven van een imperialisme, dat het aan zekere andere staten verwijt. De Sovjet-Unie schijnt haar actie tegen Finland te zijn begonnen op grond van verkeerde aanwijzingen, en is begonnen met de vestiging van een z.g. Finsche regeering, welke zij een „volks- regeering" noemt. De bevoegdheden van Kuussinen zullen zich echter nimmer verder uitstrekken dan tot de draagwijdte der Rus sische kanonnen. Indien men te Moskou meent het verzet der Finnen te kunnen breken door de Finsche steden te ver woesten en de vrouwen en kinderen te dooden, vergist men zich. Deze daden zullen slechts afschuw en verschrikking teweeg brengen, zoowel bij de Finnen als overal op de wereld. Het Finsche volk is als staal ver smolten en strijdt voor zijn vrijheid, zijn recht en zijn beschaving en voor al hetgeen menschelijke en cultureele waarde heeft. De Finsche premier vroeg tenslotte voor welk doel de Russische arbeiders vechten. Vreeselijk was de verwoesting, die in Helsinki werd aangericht door Russische bommenwerpers. Onmiddellijk nadat een der huizen door een voltreffer was verwoesf, waren reddingbrigades fer plaatse, om hulp te verleenen en de slachtoffers te bergen RT3PS „Dezen zomer reed ik naar de T. T. in Assen (afstand 360 K.M.) en ge bruikte 5 L. benzine. De minister van economische zaken deelt mede, dat de opplakvellen met bonnen no. 7 (voor suiker) van 11 t/m 15 December en opplakvellen met bonnen no. 3 (voor erw ten) in de daarop volgende week, derhalve van 18 t/m 22 December 1939, door detail listen moeten worden ingeleverd. Morgen zal het 8.000 ton metende Ja- pansche schip „Sanyo Maru" uit Rotter dam naar Japan vertrekken. Domei voegt hieraan toe, dat het schip geladen is met Duitsche goederen. Men wil hiermede een soort proefproces inleiden om te komen tot een regeling van het geschil, dat is gerezen tusschen Japan en de Gallieer- den inzake de maatregelen tot het in beslag nemen van de Duitsche exportgoederen. De „Asahi Sjimboen" schrijft, dat de Ja- pansche regeering den toestand met ernst gadeslaat, aangezien wordt gevreesd, dat het geschil moeilijkheden zal opleveren, wan neer aan Fransch-Britsche zijde geen reke ning wordt gehouden met de Japansche pro testen. Het Deensche agentschap Ritzau deelt mede, dat het Duitsche motorschip „Oden- se" in het mijnenveld bij Langeland op een Duitsche mijn is geloopen. Het schip is onmiddellijk gezonken. Vermoedelijk is de uit vijf of zes koppen bestaande be manning om het leven gekomen, hoewél zich verscheidene Duitsche schepen naar de „Odense" begaven. Havas meldt uit Parijs: Bij decreet is bepaald, dat de in beslag genomen gelden van de Fransche communistische partij gestort zullen worden in de autonome kas voor de landsverdediging Alleen wanneer de gelden bestemd waren voor de hulp aan kinderen of moeders overeenkomstig de regelen van de vakvereenigingeii zullen deze gelden worden gestort in de kas van organisaties met een gelijk doei. OUDE DAME VAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. Gisteravond laat is de 75-jarige vrouw A C. Wesselink in haar woning aan de Haxddraversstraat 20 te Rotterdam van de trap gevallen Ze kwam zoo ongelukkig terecht, dat ze vrijwel onmiddellijk over leed.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1