sé:- SCHAKEN VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE&MIDDELBURGSCHE COURANT&GOESCHE COURANT predicatie ZATERDAG 9 Dec. 1939 KORTE ZEEUWSCHE KRONIEK SCHETSEN VAN D'OEVE UIT EEN OUD KOOKBOEK. NIEUWE UITGAVEN. Stille bemoediging. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR NEBUKADNEZAR. De meest obscure plekken in den Bijbel krijgen in deze dagen een vreemden gloed. Zoo werd een Zwit- sersch domineetje, Walter Lüthi, een wonderbaarlijk profeet aan de hand van het boek Daniël. Men leze het eerste hoofdstuk van Daniël. De heidensche kolos Babel belegert en neemt het zwakke Jeru zalem. Wij kennen dat! Nebukad- nezar gaat door de eeuwen, geen Jeruzalem is voor hem veilig. Wij zeggen: hoe kan God dit alles laten geschieden? Hier staat rustig van de verschrikking: de Heer gaf Juda in zijn hand. Nebukadnezar rooft de heilige voorwerpen uit het huis Gods en plaatst ze in zijn afgodentempels. Dit is zoo bitter in dezen tijd, dat Gods naam, die zuiver klinkt in Gods huis, wordt gestolen en gebruikt in de tempels van god Mars en andere goden. Nebukadnezar weet wat hij wil. Hij wil de jeugd. Want zoo heeft hij de toekomst. Hij wil „jongelingen, aan dewelke geen gebrek ware". Meisjes heeft hij niet noodig, behalve om te juichen en later soldaten te baren; en van gebrekkige kinderen ontdoet hij zich, daar deze onnut en dus te duur zijn. Maar de jongelingen, aan de welke geen gebrek ware, die ont vangen een perfecte staatsopvoeding, waarin alles geordend is. Hun stof felijk welzijn wordt geordend, tot in de samenstelling der maaltijden toe. Ook hun ziel wordt geordend. De sprake, die zij van huis meekregen, wordt afgeleerd en vervangen door het staatsidioom. De namen, waar mede zij ten doop werden gehouden, worden afgeschaft en zullen heiden sche namen zijn. Ja, Nebukadnezar heeft zoowaar een driejarenplan op gesteld om de nieuwe opvoeding te doen slagen, de opvoeding waarvan het doel is, „dat zij bekwaam zouden zijn om te staan voor het aangezicht 'des konings". Daniël I is een huiveringwekkende beschrijving van het mogelijk ko mende Europa, waarin Christus' Kerk weggeordend zal zijn. Echter: God regeert. Hij die Jeruzalem in Nebukadnezars hand geeft, gaat door met zijn Kerk langs smalle, verborgen wegen, en laat haar hier en daar ge heimzinnig zout blijven. Er gebeurt niets om te wanhopen. God regeert. F. HET ONDERWIJS IN VROEGERE DAGEN. III. HET LOON VAN DEN ONDERWIJZER. De arbeider is zijn loon waard. De waar heid van dit bijbelwoord, zoowel voor •'t ver leden als voor 't heden, zal zeker door nie mand ontkend worden. Wij moeten niet zooveel tientallen van jaren teruggaan om te constateeren, dat toen over het algemeen de loonen voor welk vak of beroep ook te laag waren. Gaan wij nog meer jaren terug, dan is er vaak met recht sprake van een hongerloon. Dit kan in 't bijzonder gezegd worden van het loon van den schoolmeester in vroe gere dagen. Wij hebben reeds in de vorige artikels gemeld, hoe hij vele bijbetrekkin gen moest bekleeden om nauwelijks met zijn gezin te kunnen rondkomen. Niet zelden ging hij in den zomertijd, als er geen of zeer weinig kinderen ter school kwamen en hij, met toestemming van den kerkeraad, de school had gesloten, letter lijk den boer op om werk. Zoo was de schoolmeester van 'sHeerAbtsker- k e in 1784 in den zomer bezig met het del ven van slooten. De school mocht echter niet overal ge sloten worden. Zoo stond in het school reglement van Serooskerke (W.) van het jaar 1786, dat bij een zeer ge ring aantal leerlingen in den zomer de mees ter wel landwerk mag verrichten, maar dat dan zijn vrouw de school moest waarnemen. In 1837 hield de schoolmeester Van Ovezande3 melkkoeien om van ander vee niet te spreken. Meester Visser werd in 1862 te G a p i n- g e benoemd tot onderwijzer, koster, voor zanger, kerkelijk ontvanger enbrie vengaarder. Te Goedereede was tot het jaar 1850 de onderwijzer tevens koopman in zout. In de school stond een kist met zout, waaruit ge regeld ook onder schooltijd werd verkocht. In Friesland waren vele schoolmeesters ook nog schoenlapper. Van geen enkelen onderwijzer in Zeeland heb ik gelezen, dat hij een dergelijk ambacht er bij uitoefende. Wel is het bekend, dat ongeveer vijftig jaar geleden de gemeenteveldwachter van M e liskerke ook wagenmaker was. Het loon van den schoolmeester als kos ter en voorzanger was natuurlijk niet in alle plaatsen even groot. Dit hing af van de grootte en den rijkdom der plaatselijke kerk. Zoo genoot de onderwijzer te R i t- t h e m voor al zijn kerkelijke betrekkin gen 102 's jaars. Zijn collega's te Serooskerke en te Oostka»- p e 1 1 e kregen 176. Maar wat was nu zijn loon als onderwij zer? Dit was geen vast bedrag, daar het af hing van het aantal leerlingen, dat de school bezocht. Maar al het schoolgeld was voor hem. Dit was per leerling op de dor pen ongeveer gelijk. Wie alleen leerde le zen, moest 30 cent per maand betalen. Leerde hij er ook schrijven bij, dan was het 45 cent. Kwam hierbij nog het cijferen, dan bedroeg het 75 cent. Het schoolgeld van kinders, wier ouders werden bedeeld, werd door de diaconie betaald. Deze kinderen leerden alleen maar lezen en schrijven. Nu kan ieder wel op zijn vingers uitre kenen hoeveel, of beter gezegd, hoe weinig het totale schoolgeld bedroeg. En dan kwam hier nog bij, dat de onderwijzer zelf voor zjjn school moest zorgen. Van zijn voorgan ger of diens erfgenamen had hij de school met woning volgens taxatie moeten overne- Een studentestreek. Vele ménsen uut de stad, die a in scholen en op kantoren motte' zitte', vlasse' een 'êel jaer op de zummerfecansie. Om buten te kunne' wezen, in 't zunnetje en 't waeter en de butenlucht. Vroeger liep dat zö gin vaert, maer op ,,'t Eiland" ze is een jaer of wat 'ewist, dat er in de zummermaenden een student z'n vercansie deur kwam brienge'. Ie dee' dat graag, maer in 't begun was de reden toch wè', da' z'n ouwers dochte': ,,dae' zit je goed uut de wegt en ku' je nie' vee' kwaed uutrichte'." Het was een schuinsmarcheerder, 'öor; vol grappen en streken. Dat waere grappen wee' van glad een andere soort as die van de durpsjon- gers. En de ménsen waere dae' b'langelik oltied nie' over te spreken. Ik za' der is wat van vertelle'. In dien tied stieng der bie dat durp nog een möoi kastéél; dae' weunden den Am- bachts-'êer op, mee z'n 'uus-'ouwen; h' onderde jaeren gieng dat over van voader op zeune. Eén van die vóórouwers zeker is wat bizonders 'edae', dae' was temissen in de Gröote Kerke een graftombe voe' op- 'ericht. Een prachteg dienk. Wè' zes meter 'óoge. Van boven zweefden der op iederen 'oek, 't was een recht-'oekeg vierkant dienk twi iengeltjes. Snêeuwwit waere die, van wat weet ik nie', 'öor, lae' me mae' zegge' van albast. Ze moste ok op z'n tied '«einegd worre, deur den ambachtman die ®Peciale ladders voe'. Ku' je begrie- PS 'l óogte- Frans, die student, most dae natuurlik wee' mie' z'n neuze bie weze, wan' dae kust gin veugeltje z'n staer- tje oplichte, of die most z'n eigen der mee bemoeie'. Nie' op een meniere', dat 'n de ménsen in de wegt liep, nêent, ie 'ielp over- oal an mee, en ie werkten, mee oal z'n am- bisie. En 's Zondags gieng 'n bi*haf mee nae' de kerke. Dae' zat 'n, stille en bedaerd en ie sloeg gin 'öoge nae' z'n werk van die weke. Nae' den domenie keek 'n ok nie, daerom, allêeneg mae' nae' de ménsen. Dien rooien boer uut de Achterpolder, dae' most een ieder wè' nae' kieke, wan' die zat toch wee' zö ongenadig te snurken, vrêed. Op den duur verslikten ie der agauw in en snurk ten ie z'n eigen wakker. Ie smekten is en mee a ten nog nie 'êelegans toet z'n zeiven 'ekomme was, docht 'n zeker, dat 'n tuus in z'n zekelstoel zat, temissen ie zeit an- êens 'ardop: ,,'k dost". Toen dee' 'n z'n óogen open en: „o", viel der uut z'n mond, wan' toen zag 'n, waer a ten was. De mén sen zatte oal op z'n te kieken; ie kust z'n öogen zö nie' draaie, of ie zag, dat 'n vlak in z'n gezicht uut-'elache wier. Daerom sloeg 'n z'n öogen mae' nae' boven, en: dae' verschrok 'n toch! Z'n mond viel open en ie bleef mae' staer nae' boven kieke. En de andere ménsen zagge dat. Oal die öogen gienge ok nae' boven, en dan wied open van de schrik. Gin paer menuten gieng daer over-éne of oal 't kerkvolk zat, as betöo- verd, nae' boven te kieken, versteve' van de schrik. Frans ok vanselft, mie' gröote, ronde öogen, net as een uul. Wat was noe het geval? Liek a je weet, ei een wit beeld van die uutgebluste öogen. Een portret, dat kan nae' je kieke en ménsen op een schilderie ok, moer een beeld nie'. En noe anêens kéke oal die iengeltjes, mee oal d'r verstand nae' benee-en, vlak in de ménsen d'r ge zicht. Dat was van gin wonder, dat die röoie snurker zö verschrok. Noe mö' je jen öogen nae' boven Slae' om van 't gekiek of te wezen, en dan motte dae', as een oordêel, een vlucht iengels boven je zweve, as lé vend en gereed om zö nae' benee-en te kommen. 't Zwêet stieng mie' druppels op z'n vur- 'öod en rolden langs z'n kaeken, op z'n zieden 'olsdoek. Ie steunden as een verreke, zonder dat 'n der weet van Ja, ie was ter a dikkels genoegt op 'eweze da' je nie' mag slaepe' in de kerke en dan den oltied z'n praatje klaer: „ja, ik weet dat 't nie' is liek a 't 'öort, maer ik kan der niks an doe-e, ik kan m'n öogen nie' open- 'ouwe, ze voalle'vanselft toe". Mae' noe was z'n vaek glad over, 'öor. Verge'-me, nou! Deur 't ziengen kwam der een bitje ver- luchtege, 'oewel a de ménsen oal diepe onder den indruk bleve. Ze dochte toch oal- legaere an een oordêel of een waerschoe-e Je mö' rekene: toen waere de ménsen nog 'êel wat achterlikker as noe. Ze die Zondagaevend wat te praten, men en het gebouw moest hij voor eigen re kening verder onderhouden. Zoo was het ook met de sehoolmeubelen. In het begin der vorige eeuw, toen het onderwijs meer onder toezicht van den ge meenteraad kwam, kreeg hij huur voor de school. Ook werd van af dien tijd boven het schoolgeld een klein salaris b.v. van 50 tot 100 betaald. Wij merkten reeds in het eerste artikel op, dat het bestuur van het departement Zeeland toen besloot, dat de onder wijzers ten plattelande begunstigd moesten blijven met de betrekking van koster en voorzanger, omdat hun inkomsten als on derwijzer zoo gering was. In de steden was het loon wat beter dan op de dorpen. Toch waren er soms eigenaardige toestanden. Van een paar ma ken wij melding. Zoo moest b.v. te Goes in 1763 vol gens het besluit van de vroedschap de stads schoolmeester jaarlijks 50 van zijn sa laris afstaan aan het weeshuis. Te Arne'muiden kreeg op 1 J&* nuari 1842 H. W. Hoogerheyde eervol ontslag als hoofdonderwijzer. Zijn pensioen werd door den gemeenteraad be paald op 350 's jaars. De gemeentekas be taalde hiervan 250. De overige 100 moest betaald worden door zijn opvolger. Deze kreeg, zoolang zjjn voorganger leefde, daarvoor het vrije gebruik van de school en de leermiddelen. Die 100 kon dus fei telijk als huur voor de school beschouwd worden. Dat een ondermeester nog veel minder in de pap te brokken had is te begrijpen. Zoo.werd in het jaar 1839 een onderwijzer aan de school te Ca d z a n d benoemd op een jaarsalaris van 75 boven kost en inwoning. Dit laatste moest de hoofdonder wijzer geven, daar zijn arbeid door de hulp van den ondermeester zeer verlicht werd. Deze laatste had dan ook den officieelen naam van hulponderwijzer. De gemeente gaf alzoo een toeslag van 75. Een onder meester moest destijds maar nooit huwe lijksplannen maken. De bekende P. Louwerse, geboren te Oost- en West-Souburg, ver diende in 1860 in zijn betrekking als hulpon derwijzer te Dirksland boven kost en inwoning slechts 40 heele guldens 's jaars. Hiervan moest hij nog 7 rijksdaal ders geven voor waschgeld, zoodat over bleef de kapitale som van 22,50 of 43 cent in de week. Wij hebben echter nog een kleine bron van inkomsten voor den schoolmeester uit dien goeden ouden tijd vergeten. De leer lingen moesten namelijk de leermiddelen, zooals boeken, schriften, pennen, inkt en potlooden bij den meester koopen. Deze ne gotie zette nu wel geen zoden aan den dijk, maar hij moest op de kleintjes passen. Het bovenstaande laat duidelijk zien, dat de onderwijzers vroeger nooit een ruim be staan hebben gehad, integendeel. Hun ar moede was zelfs spreekwoordelijk gewor den. Valcoogh zegt na het opsommen van de vele en velerlei werkzaamheden van den schoolmeester „Hier zal hem den schoolmeester te [toonen seer vljjtich „Ende in dezen te doene niet sijn verdry tich, „Want dat is zijn ampt, dat hem is T opgei eyt. „Die loon ontvangt, 't is recht, dat hij [doe arbeyt." Verder zegt hij: „Om reden, dat het salarium is wat [mager „Seer dikwijls moet hij sijn een klager." (Wordt vervolgd). R B. J. d. M. (Nadruk verboden). Pastey van wildbraad, hoe men die bakt. Neemt e*n wildtbraadt en lardeert het wel met spek en brood het dan op, en kruid het met peper, zout etc. en legt het dan in een korst die van half tarwe en half rogge meel met water door vet in gekookt is, ge maakt word, en laat het dan in den oven bakken tot dat 't gaar is, is zeer goed. 'öor, nae kerktied; onder 't stuuteten êest en laeter op oal de Zondagaevendverzietes. De Kerkeraed brocht het, in de consesto- rie ok daarlik mee gröoten ernst ter sprae- ke. Ze gienge mee den domenie nog is vrom in de leege kerke. Hu, 't was iesselik; a' de stappen zö klienke en ieder woord galmt deur de ruumte. Mae' dien domenie, dat was een gelêer- de kaerel man, vrêed. Die was wetenschap- pelik ontwikkeld op een 'öog-gaende me niere; dr. mocht 'n voe' z'n naem zette. En die lei an de kerkeraed uut, dat er gêenderlei reden voe' ongerustegheid was. Den één of den aren deugniet mee zwarte verve een rondje in ieder öoge zwart 'eschil- derd en in ieder rondje en klein puntje wit 'elaete'. De kerkeraedslêen gienge naer 'uus, mee d'r winsbrêeuwen over d'r öogen en d'r 'öod nae' de grond. Ze moste dien aevend 'êel wat ménsen te woord stae' en 'êel 't durp sprak gröote schande van 't geval. Mae' de êeste keer a den domenie Frans tegenkwam, trilden der eventjes wat tus- schen z'n neuze en z'n luppen, en in z'n öogen schitterden wat, toen a ten in dat onschuldege gezicht van Frans keek, net ofdat 'n zegge' wou: twi joden wete wat a een bril kost. Wan', die zelft ok student 'ewits, weet je. V. v. d. O. De Ned Ver. voor Luchtbescherming heeft een nieuw boekje voor de propa ganda en instructie van de zelfbescherming doen verschijnen, dat op groote schaal zal worden verspreid. Deze nieuwe uitgave is getiteld „De zelfbescherming in 12 praatjes met plaatjes en geeft een groot aantal wenken en raadgevingen van eenvoudigen aard Talrijke leerzame plaat jes zijn in den tekst opgenomen. „Kerstnachten" een bundel kerstver halen voor jongeren, door mevrouw Lu cie RanzierFontayne. Geaut. Nederland- sche bewerking van T. van Buul. Versche nen bij Van Gorcum en Comp., uitgevers te Assen. Handleiding voor de in- en uitvoer verboden". Wat mag worden ingevoerd wat niet? Een vraagbaak voor den han del, bewerkt door R W. Zuur. Men vindt in deze uitgaaf naast de be- treffenide wettelijke bepalingen en ,Kon. Besl., een volledig overzicht van de tot dusver uitgevaardigde uitvoerverboden als mede een uitgebreide Alphabetische Lijst van de ten uitvoer verboden goederen Uitgave N.V. U. M, A. E. Kluwer, D e- venter' „Moreele herbewapening in de praktijk", door J J. van Zuylen. Versche nen bij1 de uitgeverij Schuyt N.V1. te B a a r n. „De Veenkolonialen", door E. C, M. FrijlingSchreuder Bandteekening van Johannes Mulders. Verschenen in de serie „Nieuw Drentsch Mozaïk (nieuwe reeks) bij de uitgevers Van Gorcum en Comp. te Assen. Voorschrift voor den bloedtransfusie dienst". Samengesteld in opdracht van de centrale bloedtransfusie-commissie, door den officier van gezondheid 2e kl A. O H. Tellegen. Uitgegeven door het Neder- landsche Roode Kruis. „Rechts- en wetskennis voor den middenstand", door drs P. Siebesma. Uit gave T. Wever N.V. te Franeker „De ziekten van hart en bloedva ten", een populaire verhandeling over de ziekten van den bloedsomloop', door dr L. J van der Mandele. Wat deze specia list in zijn lang-jarige praktijk als hart- arts aan ervaringen heeft 'opgedaan en wat voor de patiënten van nut is, is in dit boek op schrift gesteld. Verschenen bij Van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam. „Veiligheid en verkeersorde", door mr. N. R. H. van Essen. De schrijver ver schaft den weggebruiker en hem die uit hoofde van zijn maatschappelijke positie met verkeersrecht in aanraking komt, de zen leiddraad. Voorts streeft de schrijver naar verhooging van de verkeersorde* en de veiligheid Een groot aantal modellen is er bij gevoegd. Verschenen bij N.V. Uitg. Mij. „De Tijdstroom" te L o c h e m. „De vermiste hoofdcommies", doop Hans Scherfig.. Uit het Deensch door Ma ry Horrix Verschenen bij Em. Querido's Uitg. Mij. te Leiden. - „Het vreemde land", roman door Josine Reuling. Uitgave N.V. Em. Queri do's Uitg. Mij., Amsterdam. Sla, volk van Nederland in 't barnend [wee der tijden,; Meer op dit goud kleinood, dan Uwe [rampen acht! Het onheil, dat U treft het lot, dat [gij moet lijden De noodstorm, die Uw erf balsturig [komt bestrijden Spreek! spilt hij meer op U, dan om [U heen zijn kracht? Neen, heel Europa, van een beter [toekomst zwanger, Voelt van die reuzendragt het bittere [barenswee; 't Beslissend tijdstip naakt, haar [noodkreet gilt: „niet langer!" Bij iederen polsslag kermt zij droever, [zucht zij banger, En 't onvermurwbaar lot voert hare [zuchten mee. Bovenstaande twee strofen zijn van Jo hannes Kinker (1764-1845)uit zijn ge dicht „Stille bemoediging", dat „na de in lijving van Holland in het Fransche keizer rijk" uit zijn pen vloeide. Is het niet, alsof ze tevens voor onzen tijd, een en een kwart eeuw later, werden gemaakt? Laat de geest, de gezonde stands vastige geest, die er uit spreekt, ook voor ons een „stille bemoediging" zijn. 49e week 1889. Uit het jaarverslag van den algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond bleek dat het aantal leden bedraagt 2696. De wensch is dat alle wielrijders in Ne derland leden worden van den Bond. Te 's Hage is bij het examen voor apothekersbediende toegelaten mej. C. M. Winkelman geb. te Vlissingen. Eerlang kan bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel worden verwacht tot restaura tie van de ridderzaal te 's Hage en tot ver bouwing van het ministerie van Binnen- landsche Zaken. Te Londen brandde het hoofdkwartier van het Leger des Heils af. Geslaagd voor het examen middelbaar onderwijs staatsinrichting, de heer H. Snij ders 4e Middelburg. Heden is te Groningen voor het apothekersexamen geslaagd de hr. W. H. Bal van Middelburg. Beroepen te Biezelinge de heer B. M. Mantz, pred. te 's Heer Abtskerke. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Axel de heer S. J. van Nooten, arts te Mid delburg. REDACTEUR: J. M. MULLIé. Middelburg. o Uitslagen van de Vrijdag 1 December ge speelde partijen in de Middelburgsche schaakclub Groep I: P. M. de KleynB. Wagenaar 10 J. F. Heemskerk—H. Strooband afgebr. K. MaartenseH. J. Kraak 10 J. M. MulliéJ. Scheltens afgebr. Groep H: W. FlissebaaljeG. v. d. Ploeg C. de QuartelJ. Sinke P. SanderseI. Daniëlse 01 J. TonR. v. d. Harst 0—1 I. BlokpoelL. v. Flierenburg afgebr. o Niets is moeilijker, dan het winnen van een gewonnen partij. Deze zonderlinge uit drukking, welke in schakerskringen zeer gangbaar is, bedoelt natuurlijk te zeggen, dat wanneer men op winst staat, het dik wijls nog moeilijk is, om werkelijk te win nen. Vaak gebeurt het dan ook, dat zoo'n prachtige winststelling niets oplevert, b.v. slechts remise of zelfs verlies. Hieronder een voorbeeld. In de partij tusschen de heeren J. de Baare en A. Da niëlse. kwam het tot onderstaande stelling. Zwart: A. DANIëLSE. Er volgde: 1. Dd6—d7 h7—h6 2. Pf3—e5? De4—f4! 3. Tel—c8t Kg8—h7! 4. Tc8—a8 Df4clt en zwart hield remise door eeuwig schaak. Stelling no. 2 kwam voor in een vrije partij, welke de heer De Vries uit Vlis singen eens speelde. Zwart dreigt Ld3 te veroveren, en Lg6: is verhinderd door de zet Th3: mat. Wit speelde 1. Df6f2 waar op zwart antwoordde: 1Dd4xe5, met een booze bedoeling. Er volgde 2. Ld3xg6?: Tc3xh3t 3. Khl—gl De5—h2 en mat. Zwart: J. D. C. DE VRIES. abcdefgh Wit: J. DE BAARE. Zwart is een vol stuk achter, en kon na tuurlijk zonder meer den strijd staken. Hij speculeert echter op de zeer kleine moge lijkheid, dat wit misschien te overmoedig mocht worden, en ziet, het loopt ook wer kelijk zoo: f Wit: N. N. Dat ook reeds in de opennig vele voetan gels en klemmen liggen, is bekend. Een voorbeeld hiervan geeft onderstaand partij fragment tusschen de heeren W. Flisse baalje en G. v. d. Ploeg. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pbl—c3 Pg8—f6 4. Lel—g5 Lf8e7 5. e4—e5 Pf6—d7 6. h2—h4 Dit is de zoogenaamde Chatard Aljechin-variant van de Fransche partij. De partij krijgt dan een buitengewoon scherp karakter. 6c7c5 een gewilde tegenzet, welke wellicht toch niet de sterkste is. 7. Lg5xe7 Dd8xe7? en hier moet de ko ning terugnemen, want nu volgt: 8. Pc3b5 De7d8 ter verhindering van Pc7 9. Pb5d6i' Ke8—f8 10. c2—c3? een scherpe variant moet met scherpe wapens worden gespeeld. Deze zet past niet in het kader' van wit's overrompelenden aanval. Na 10. Ddl—f3 f7—f6 11. Df5—h5 g7—g6 12. Dh5h6t Kf8g8 13. h4—h5 ziet het er voor zwart vrij hopeloos uit. We geven deze zetten slechts ter illustratie van een mogelijke voortzetting.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 11