Jan Dwarskieker op z'n proatstoel. GEMENGD NIEUWS Losgeslagen mijn dreef langs den scheepswand. De particuliere bowwbednjvig- heid sterk verminderd. Een telegraaf- en telefoon regeling vastgesteld door den opperbevelhebber. AMERICAN BLENjL RADIO-PROGRAMMA Van een „juffrouw" in een telefooncel en een surveilleerenden agent. MARKTBERICHTEN Dresselhuys durfde in 1850 van den Abdie schrieve, dat 't was 'n „grootsche steen massa met kerken, paleizen, vergaderzalen, bureaux, enz.", die ielekendeên, die d'er mee andacht nae kiekt in 't verre verleden doe verdiepe. Mè Huet kon toch nae waer- eid getuige, dat de resten van die Middel- eeuwsche gebouwen erg du mekaore waere gegooid en dat de deêlen om zö te zeien erg los van mekaore ienge. Wat moete me daerom toch dankbaer weze, dat er a zoö- vee veranderd is, da me gerust kunne zeie, dat er al 'n groot deel van da gosdienstig monnement in z'n ouwen stoet is gebrocht. Diegene, die vee kennisse van 't leven in zoö'n abdie in den ouwen tied, kun da zeker nog vee beter voör ulder trèkke as meneer Dresselhuys. Mè wa ze dan mit ulder geêstesoóg ook meuge zie, in ielk ge val kun z'ulder nie voostelle, dat de kan- nunneken in ulder lange, witte kleêdienge wi t'ruggae uut de kloöstergank naer ul der kaemers an den overkant. Neê, da be- stae nie, wan die gank is mi smêrige plan ken potdicht gespiekerd. En as ze nae de gelderie van 't witte werk kieke, kan z'ul der eige ook onmeugelijk verbeelde, dat dae den abt mi z'n vicaoris staetig ginsen en weêr loopt om is uut te luchten. Daens staet die steênouwer in de wegt, die dae moe werreke in 'n rommel van wa bin je me. Dae za wel 'n reden weze, oör, waerom dat die gank dichtgespiekerd is en waer om dat die rommel in die gelderie gebor- regen is, mè 'k zou zeie, 't ao toch wel 'n bitje anders gekunne. 'k Ope in ielk geval, dat die reden nie lange mi bestaet en dat dan die planken zö gauw meugelijk wegge broken oöre en dat die gelderie dan pront- jes an de kant gedaen oört. Noe kan 'k an den anderen kant ook wi prieze, dat er zövee meugelijk gezurregd oört vö dat Middeleeuwsche monnement tegen luchtgevaer, a kost dat 'n kappetaol an geld. 't Oort verstae, dat d'errefenisse van 't voogeslacht gaef an de naekomme- liengen overgegee moet oöre. En noe za 't nae mien meênienge vö die gene, die oög vö mooie ouwe bouwkunst en die ulder plichten verstae tegenover 't naegeslacht, wè pienelijk geweest zien, dat er lest in de raed van Vlissiengen min of meer smaelend gezeid is, dat 't mè dooie steênen bin. Kiek, as die man meende, dat er vö de luchtbescherremienge in Vlissienge te weinig geld gegeen oört, dan mag 'n, nee, dan moet 'n dè zeie en aolles in 't werk stelle, dat er meêr geld loskomt. Da's z'n recht mer ook z'n plicht, mer ie moe geên vergeliekiengen maeke. 'k Las flee weke 'n groot artikel in 'n krante, waerin an de domenies 'n êeleboel raed gegee wier, die voor ulder van waer- de kan weze as lêeraer op de preekstoel, 'k Docht, is dat noe gin waeter nae de zêe draege: ze zü toch werentig van de prefes- sers dikkels genoeg g'öoren wa ze moete doe en vöraol moete laete om te zurregen, dat de gemeente nie gae zitte draoie en schufele en oeste, waedeur dat er gemêen- lienge van stichtienge nie vee komt. 'k Dienke, dat de schriever g'öoren eit, dat ontouwen waere. Mer an den anderen kant moe j' ook zeie, wat moet die preek toch 'n diepen indruk op ulder gemoed gemaekt Mè 't staet ook vast, dat er aoltied do menies geweest bin, die vor 'n êeleboe' Iuusteraers mer in de lucht strenge te prao- ten en vö wie 't 'n opluchtienge was, as den domenie aomen zei. 'k Za die menschen nie óordêele, vöraol diegene nie, die, a kwae- me ze dan in vee te kort op de preekstoel, juust as echte erders bie ulder uusbezoek toe gröoten zegen geweest bin. Dae schien 't an 't preeken van sommig- ste al in de 16e eeuw vee gemankeerd t'en. Dae wiere tenminsten in November van 't jaer 1568 op de kerkvergaederienge in We zel, waerop ook van de kerken in Neder land afgevaerdigden waere, de domenies scherp vermaend mit: „In de Predikingen moest men zig wagten van alle hatelyke gemaaktheid, en stinkende hoogdravent- heid, waarin zodanige dikwils vallen, die om hun zeiven te behagen, met nodelooze spe- culatien buiten het wit van den text afdwa len; of vlytiger als 't betaamt, zig beezig houden met opzoeken en aanpryzen van Heidensche, ja dikwijls fabelactige en heil- doze getuigenissen, of met voordragt in woorden en spreuken tragten duister te zijn, en alzo de Predikingen meer tot ydele ver tooning, als tot stigting aanstellen. Ook moesten de Predikanten zorg draagen, van loor lankwyllige Predikatiën, 't geheugen der Toehoorderen niet te belasten, of dien iever te breeken, en alzo een walging te verwekken. Nemaar de Predikingen, byzon- der op werkdagen, moesten met een uur ten einde loopen" Wa getuugde die vermaeniengen van die pe wieseid en inpursant van groot meelien mi d' erreme Iuusteraers. Was daerom diep te betreuren, dat in de volgende eeuwen de meeste domenies vriewel an aol da kwaed, waetegen toen gewaeschoed wier, ulder eige bezondigd Van verscheie domenies bin d'er nog preeken. Wie de lengte ziet, za begriepe, dat de diensten dikkels van drie toet vier uren duurde; en vanself wiere de preeken nog langer, as de domenies ze mit 'n ellendigen teem uutgalmden. De mees te deeje, asof t'er gin zandlöoper op zie van ulder preekstoel was en asof t'er gin boeten dreigde vor ulder lang preeken. Mè noe aode de domenies in dezen nie allêenig de schuld, öor. 't Gebeurde werentig as den dienst binnen de drie uren afgelöopen was, da ze gebrek an stoffe verwete wiere. En wat waere die preeken ook soms landraejig. Op vee was werentig wè van toepassienge da vaesje van Staring, 'k Bedoele: „Ik ging bij A. ter preek; Z., onder Cs Mans gehoor Mee luisterend, begint mij aan te tstooten, En mompelt: „Goede kost, maar met [lang nat begoten! Men dient ze best op een vergiettest [voor." Wat moet 't Grieksch en 't Hebreeuwsch de meeste Iuusteraers gemarteld a waere d'er toch nog wel is éénvoudige zielen, die da juust êel vroom en êel dierbaer vonde. 'k Moet uuschêe, a was t'er werentig nog wè mêer over te schrieven, öor. 'k Zeie noe nog mer allêenig, dat, wat er dan noe nog an 't preeken van sommigste domenies mag O Angstige oogenblikken voor bemanning van Nederlandsch schip, In de Amsterdamsche haven zijn Dins dag twee schepen van de Java China Ja pan Lijn, de Tabinta" en de „„Tjikandi' welke door de SM. Nederland zijn ge charterd aangekomen Deze twee schepen hebben na een langdurig oponthoud in de Engelsche controlehavens op het laatste gedeelte van de reis, van De Duins naar Nederland, een avontuurlijke reis gehad. Wegens het slechte weer en het mijnen gevaar werd Maandagavond bij het licht schip „Maas" het anker uitgeworpen Men besloot de reis eerst Dinsdagmorgen voort te zetten. Gistermorgen vroeg ontdekte de tweede machinist van de „Tjikandi" dat een losgeslagen mijn tegen het sclyp dreef De mijn botstet elkens tegen den wand van het voorschip aan bakboordzij de. Men beleefde angstige oogenblikken. daar het bijna een kwartier duurde eer de mijn van het voorschip naar het ach terschip gedreven, vrij kwam. Door de machines langzaam te laten draaien en het schip iets te zwenken slaagde de ka pitein erin de mijn van den scheepswand weg te laten drijven. opbrengsten ptt. De opbrengst der posterijen over de maand September 1939 bedroeg 2759,435, in 1938 was dit 137,523 meer; telegrafie 671,474 of 299,446 meer; telefonie 2959,361 of 418455 meer; post-chèque en girodienst 733,351 of 100,690 meer Totaal 7123.621 of 681,068 meer dan in September 1938 Over de maanden Januari tot en met September bedroeg de opbrengst der pos terijen 25,566,067 of 548,114 meer; telegrafie 3302 297 of 462,373 meer; te lefonie 23,241,918 of 2293,261 meer; postcheque- en girodienst 6345,545 of 455,833 meer en totaal 58,456,527 of 3759.631 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1938 er ier en daer wè wat te verbeteren is en mankêere, de mêeste toch as 't waere die dat 'n daerom an de domenies de lessen vanvermaeniengen van 1568 ter arte neme en d' öogeschole nog is vöor ei willen ouwe. i dat laete blieke deur 'n vee beter en voraol Me kunne gerust zeie, dat er aoltied in j angenaemer manniere van preekem wae, ons land domenies geweest bin mi biezon- dere preekgaeven. Wat er van sommigste in dat opzicht verteld öort, is gewoonweg wonderbaerelijk. Daer ebbe toch werentig menschen is in 1869 'n preek beluusterd van dr. Kuyper, die daevan in 1923 nog êele stikken uut ulder öod kende, 'k E vanself vee êerbied vö die menschen zelf, die dan toch mè biezonder goed van annemen en deur ongetwufeld de verkondegien7\ van 't Evangelie vee beter toe z'n recht kan komme. En daer is 't dan toch mer om te doen, ee. Mè noe is 't dan toch genoeg, öor, wan anders zou d'er werentig vö mien „preek" nog 'n vergiettest (of beter gezeid: 'n stremien) noodig weze. JAN DWARSKIEKER. Bevordering van den bouw 'met steun der woningwet ge vraagd. In verband met de noodzakelijkheid, om de woningvoorziening op peil te houden, heeft het bestuur van den Nationalen Wo ningraad zich met een adres tot de minis ters van binnenlandsche zaken en van fi nanciën gewend. Hierin wordt er op aan gedrongen, nu door de stijging der bouw prijzen de particuliere bouwbedrijvigheid sterk inkrimpt, den bouw met steur, inge volge de woningwet krachtig te bevorderen. Ten einde te voorkomen, dat de huurprij zen der nieuwe woningen te hoog zouden worden, wordt in de eerste plaats gevraagd de aflossingsvoorwaarden der woningwet voorschotten ietwat te verlichten, door ten aanzien van nieuwe voorschotten den in 1938 gestelden eisch van extra aflossing ge durende de eerste vijftien jaren in te trek ken. Indien de bouwkosten niet aanzienlijk stijgen, dan kan zulk een maatregel, althans in de steden, den bouw van woningwetwo ningen bevorderen. Woningtekort ten plattelande. Ten opzichte van het platteland wordt er bij de ministers op aangedrongen de be staande bijdragen verleening ter vervanging van krotten uit te breiden tot woningen, te bouwen ter verruiming van den te kleinen woningvoorraad aldaar. Zulks, omdat de op het platteland reeds bestaande spanning tusschen inkomen en kostprijshuur door de bouwkostenstijging nog sterker is gewor den, waardoor het aldaar bestaande wo ningtekort in woningnood dreigt om te slaan. JAPAN LEGT HOOGE BELASTING OP „LUXE". De „Times" meldt uit Tokio: Een nieuw systeem van belasting zal, al dus een verklaring van het Japansche de partement van financiën, een schatting leg gen op katten, kanaries .tandpasta en an dere dergelijke „luxe artikeien", benevens- op 't nachtleven, op Geisha's enz. Zes pro cent zal geheven worden op alle inkomsten boven de 600 yen (dit is bijna 300 per jaar). In totaal zou de schatkist door ver schillende belastingen van dezen aard 500 millioen yen per jaar extra ontvangen. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft een telegraaf- en telefoonre geling vastgesteld, die gister in werking is getreden. Hierin zijn algemeene regelen gesteld waaronder ontheffing vah de schorsing van telegraaf- en telefoonver keer wordt verleend in het ge- heele land. Geen ontheffing wordt o.a. verleend voor telegrammen in geheimschrift, telegrammen en telefoon gesprekken zonder inhoud of waarvan de inhoud geen algemeen verstaanbaren of aannemelijken zin oplevert en voor tele grammen of gesprekken in een andere taal dan het Nederlandsch, Duitseh, Engelsch of Fransch Evenmin wordt ontheffing verleend voor het overbrengen van telegrammen en voor het voeren van telefoongesprekken voor zoover de inhoud door het militair gezag in strijd woidt geacht met de be langen van den staat of de openbare orde. papier uit aardappelloof... Uit Hamburg: Duitschland, dat met ge brek aan verschillende grondstoffen heeft te kampen, tracht op verschillende wijzen uit ander materiaal soortgelijke stoffen sa men te stellen. Dit is ook het geval met papier, dat men o.m. thans gaat vervaar digen uit aardappelloof. Tot dusver had nog nooit iemand aan dacht geschonken aan het loof der aard appelplanten, dat achterblijft -na het rooi en. Hoogstens werd het gebruikt als mest, als hoedanig het evenwel ook bezwaren op leverde, daar het slechts langzaam rot, waardoor het zich moeilijk liet onderploe- gen. Meestentijds werd het dan ook op den akker verbrand, waarna de asch als mest diende. Juist de omstandigheid, dat het loof zoo lang weerstand biedt aan het rot tingsproces, maakt het geschikt voor de papierfabricage. Hierdoor wordt het name lijk mogelijk, het grootste deel van het noodzakelijke reinigingsproces over te laten aan de natuur: den regen en den wind. Alleen moet vermeden worden om het te veel op te stapelen, aangezien dan een rotting plaats vindt. Is dit eerste stadium achter den rug, dan wordt het loof, dat nog 18 water bevat, in balen geperst, evenals stroo. Hierna wordt het fijngehakt en tot een soort briketten geperst; uit deze briketten wordt dan de vezelstof gewonnen, welke geschikt is voor de bereiding van papier. Natuurlijk wordt het ruwe product aan nog tal van bewerkingen onderworpen, welke ons evenwel op te technisch terrein zouden voeren. Het ligt echter voor de hand, dat papier, hetwelk vervaardigd kan worden uit een product, dat tot dusverre als vrijwel waardeloos werd beschouwd en dat telken jare in zoo enorme hoeveelheid terugkeert, een groote hout- en kostenbe sparing beteekent. De praktijk heeft reeds bewezen, dat het op deze wijze vervaardig de papier zeer goed bruikbaar is; zoo ver scheen volgens de Duitsche mededeelingen op 26 Augustus van dit jaar de „Thürische Gauzeitung" voor de eerste maal op pa pier, dat was gefabriceerd uit aardappel loof. Ongetwijfeld is voor deze nieuwe vin ding een groote toekomst weggelegd. een weldoener. De Engelsehman Lord Nuffield heeft een millioen aandeelen in de maatschappij „Morris Motors" ter waarde van bijna 1 250,000 pond sterling, beschikbaar gesteld voor de oprichting van een centraal zieken huis voor de provincie. Nuffield heeft thans in totaal meer dan 16 millioen pond ster ling geschonken. pakketpostvervoer naar het buitenland uitsluitend op risico van de a! zenders. VOORBARIG! Op de vraag of Chamberlain de mogelijk heid wilde overwegen van een permanent maken der huidige samenwerking tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk als een be gin voor een internationalen opbouw, die te zijner tijd zou open staan voor andere naties, heeft Chamberlain in het Lagerhuis geantwoord, dat het denkbeeld onder de huidige omstandigheden voorbarig is. HET goudclausuleproces TUSSCHEN obligatiehouders en de shell. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in het goudclausule proces tusschen een houder van obligatie aan toonder, groot 500 Amerikaansclïe dol lars, ten laste van de N.V. Bataafsche Pe troleum Maatschappij, welke obligatie deel uitmaakt van een geldleening van 25 mil lioen dollar, als apellant en de Shell na mens Transport and Trading Company als geïntimeerde. Het hof heeft het vonnis der Amsterdam sche rechtbank bevestigd en dus den eisch tot uitbetaling van de dollarleeningobliga- ties op goudbasis verworpen. GEVAARLIJKE KINDERBALLONS. Tet Delft heeft zich een eigenaardig on-1 geval voorgedaan, dat tot zeer ernstigee gevolgen had kunnen leiden en in ieder ge-1 val tot waarschuwing kan strekken. Een familie aan de Voorstraat had bij het doen van haar St. Nicolaas-inkoopen ook een be zoek gebracht aan een schoenenmagazijn, dat de gewoonte heeft om de kinderen der I klanten te verblijden met groote luchtbal lons. Het bewuste gezin had drie van zulke ballons ten geschenke gekregen, 's Avonds I om 9 uur, toen er vroolijke St. Nicolaas- liedjes gezongen werden, klonk plotseling j een harde knal. Een groote steekvlam schoot dwars door de kamer en schroeide het haar van een achtjarig meisje. Tegelij- I kertijd werd de groote middenruit van den erker met geweldige kracht uit de sponning I gedrukt en kwam in scherven op straat te recht meldt de Tel. Een der ballons, die de kinderen naar het plafond hadden laten op- I stjjgen, was in de richting van den haard afgedreven en door de opstijgende warmte ontploft. DOOR SCHADE EN SCHANDE NIET WIJZER GEWORDEN. Juffrouw tweemaal, onder voor- I wendsel van trouwbeloften, op-1 gelicht. Een 32-jarige inwoonster van Amsterdam I heeft binnen korten tijd tot twee maal toe aangifte moeten doen, dat zij onder het voorwendsel van trouwbeloften was opge-1 licht. Eenigen tijd geleden maakte zij ken- nis met een man, die haar al spoedig van trouwen sprak. Voor het echter zoover j kwam, moest een en ander betaald worden en het kapitaaltje van de juffrouw werd met 350 verminderd. De trouwplannen bleken toen tot het verleden te behooren en er restte de jufrouw niet anders te doen dan naar de politie te gaan en mede te deelen, dat zij opgelicht was. Een vriend van den spoedig gearresteer den oplichter besloot daarna zijn slag te slaan. Ook hij legde de jufrouw een trouw belofte af en bovendien beloofde hij de vrouw er voor te zorgen, dat zij de 350 terug zou krijgen. Hiervoor was evenwel geld noodig. Bij elkaar 190 gulden. Doch ook dit geld bleek voor andere dingen gebruikt te zijn, dan waarvoor het gegeven was. Te tweeden male begaf de juffrouw zich naar de politie om een aanklacht wegens oplichting te doen. Gisteren is ook deze man gearresteerd en opgesloten. ONVERBETERLIJK. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft gisteren achter het net gevischt. Haagsche collega's zijn haar te vlug af geweest. Het betrof hier een man met een zwaar beladen strafregister, die een advertentie had gezet in de kranten, waarin hij col porteurs vroeg. Alvorens deze echter een goed betaalde betrekking konden krijgen, moest een bedrag, varieerende tusschen 20 en vijftig gulden, worden gestort. Zoowel van hun geld als van de betrek kingen, welke waren aangeboden, zagen de sollicitanten nooit iets. Woendasgavond be sloot de politie in te grijpen, doch toen re chercheur Blonk zich bij de woning van den man vervoegde, bleek de man reeds te zijn gearresteerd op last van de politie te 's-Gravenhage, die met hem voor een an dere kwestie nog een appeltje had te schil len. Zijn zonden in Amsterdam bedreven, zul len echter niet vergeten worden. (Ingez. Med.) In verband met ingekomen verzoeken om schadeloosstelling voor pakketten, wel ke met het ss „Simon Bolivar" verloren zijn gegaan, wordt er aan herinnerd, dat ingeval van overmacht, waartoe ook scheepsrampen behooren, welke direct of indirect door een oorlogshandeling zijn veroorzaakt, geen recht op schadeloosstel ling bestaat. Het oorlogsgevaar ter zee en de maat regelen, welke in de oorlogvoerende lan den zijn getroffen, als onderzoek en even- tueele in beslagneming, vormen een bij zondere bron van risico's, waarvoor, over eenkomstig de internationaal vastgestelde regelen, door den postdienst geenerlei aan sprakelijkheid kan worden aanvaard Deze bijzondere risico's hebben er trouwens toe geleid, dat sedert 1 September jl. pakket ten voor het buitenland uitsluitend op ri sico der afzenders ter verzending worden aangenomen schippersknecht verdronken. Even buiten de haven van Willemstad is gisteravond om half zes de 19-jarige schip persknecht J. Geuze uit Oud-Vosmeer ver dronken. De jongen, die werkzaam was op het sleepschip „Marinus Willem" van schip per De Korte, geraakte bij het aangeven van een touw zijn evenwicht kwijt en sloeg over boord. de spionnagezaak en de uniformaffaire. Geen verdere publicaties in het belang van het onderzoek. Namens de justitie is aan de dagbladen dringend verzocht in het belang van het strafrechtelijk onderzoek, voorshands geen verdere publicaties te doen met betrekking tot de spionnage- en uniformzaken. wielrijder door auto Aangereden en omgekomen. Gistermiddag is op den rijksweg Ensche deGlanerbrug, even buiten de kom der gemeente Enschede, de 56-jarige H. Eshuis, die per fiets den voorrangsweg wilde over steken, door een personenauto aangereden en omgekomen. Een surveilleerende Leidsche agent zag I gisternacht omstreeks 1 uur een juffrouw in een telefooncel telefoneeren. Hij schonk er geen bijzondere aandacht aan. Een uur la ter kwam hij weer op den Zoeterwoudschen Singel terecht en daar stond de juffrouw nog -steeds te telefoneeren. Een lang ver haal, dacht de agent en ging weer verder. Maar toen hij bij het achtendgloren de juf frouw nog steeds in de cel zag staan, gingl hij eens poolshoogte nemen. Voorzichtig trok hij de dame aan haar mantel, maar wie schetst zijn verbazing, toen hij achter het hoedje in plaats van een lief gezichtje een groene kool ontdekte en de heele juf frouw verder naar uiterlijk een schitterende imitatie bleek te zijn. Die St. Nicolaas toch, dacht de agent, pakte de juffrouw onder den arm en bracht haar naar het bureau, waar de andere agenten haar een hartelijke ontvangst hebben bereid. (Tel.) sint nicolaas liet zijn vliegmachine onbeheerd langs den weg staan. Dinsdagnacht kwam een burger een der Haagsche politiebureaux binnensnellen met de mededeeling, dat hij nabij Marlot aan den kant van den weg een vliegtuig had zien staan Dadelijk trok de politie op on derzoek uit en inderdaad trof zij bij het Haagsche bosch een vliegtuig aan echter... zonder motor op een handkar. Het vliegtuig werd „in beslag genomen" en naar de vreemde piloten werd een on derzoek ingesteld Het resultaat was ver rassend: de vliegmachine behoorde aan Sint Nikolaas. De goede Sint was voor nemens geweest een feestje in een Haagsch restaurant met zijn bezoek te vereeren, en had zich daarheen begeven, rijdend in de vliegmachine Bjj aankomst was hij uit gestapt en had zijn vliegmachine onbe heerd achter gelaten VRIJDAG 8 DEC. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. Alg. progr., verzorgd door den KRO. 8.00 Ber. ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gram. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Ber. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Ber. ANP, gram. 1.10 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Orgelconc. en gram. 3.00 Cellovoordr. en zang met pi- anobeg. en gram. 4.00 Gram. 4.30 KRO-Me lodisten en solist. 5.00 Gram. 5.15 KRO-Me lodisten en solist. 6.00 Gram. 6.15 KRO-ork. 7.00 Ber. 7.15 Causerie. 7.35 Spaansche mu ziek (gr.pl.). met verbindenden tekst. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Sted. ork. van Maastricht en soliste. 9.00 Gram. 9.40 KRO-Kamerork. en soliste. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Gram. 10.50 -11.15 Paul Godwin en zijn Tzigane-ork, 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM H. 301,5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Ber. ANP, gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 10.40 Declamatie. 11.00 VARA- ork. 12.00 De Palladians. 12.45 Ber. ANP, gram. 1.00 AVRO-Amusementsork. 1.45 Gram. 2.00 Voor de huisvrouw. 2.10 Schram- mel-trio. 2.40 Vraaggesprek. 3.00 Gram. 3.30 AVRO-Dansork. 4.00 Gram. met toel. 4.30 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA- ork. 6.006.25 Orgelspel. 6.30 Letterk. over zicht. 6.50 Liedjes met pianobegel. 7.00 Cy clus. 7.18 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 Cyclus. 8.00 Pianovoordr. 8.30 Cyclus. 9.00 De Ram blers. 9.30 Gram. 10.00 Puzzle-uitz. 10.15 Fragm. uit de operette „Rose Marie". 10.40 Avondwijding. 11.00 Ber. ANP. 11.10 Jazz- muz. (gr.pl.). 11.30—12.00 Orgelspel en zang. ENGELAND 391 en 449 m. 12.20 Radio- tooneel of gevar. progr. 1.00 Orgelspel. 1.20 Ber. 1.302.20 Solsitenvoordr. 3.203.55 Tommy Matthews en zijn ork. 4.15 Tus- schenspel. 4.20 Ber. 4.35 Orkestconc. 5.20 Voor de kinderen. 5.50 Dansork. of variété. 6.20 Ber. 6.35 Act. uitz. 7.05 Orgelspel. 7.20 Mededeelingen. 7.40 BBC-Northern-ork. 8.20 Causerie. 9.35 Music-Hall-progr. 9.20 Ber. 9.35 Radio-tooneel. 10.35 BBC-Theater- ork. 11.20 Declamatie. 11.35 Dansmuz. 12.20 —12.35 Ber. RADIO-PARIS 1648 m. Geen opgave ont vangen. KEULEN 456 m. 5.50 en 7.40 Gram. 9.30 -10.00 Omroepork. en solisten. 11.20 Conc. 12.20 Omroepork. en solist. 1.35 Pop. conc. 2.15 Gram. 3.20 Conc. 4.50 Zang. 5.00 Fol kloristisch progr. 5.20 Omroepkleinork. en solist. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender en Berlijn. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Omroepdansork. 1.50 2.20 Gram. 5.20 Pianovoordr. 5.50 Cello voordr. 6.20, 6.50, 7.20 en 7.35 Gram. 8.20 Ontspanningsprogr. voor soldaten. 8.50 Ra dio-tooneel met muz. 9.50 Gram. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. 484 m: 12.20 Gram. 12.50 Radio-ork. 1.50 2.20 en 5.20 Gram. 6.50 Pianovoordr. 7.05 Gram. 8.20 Uitz. voor soldaten. 8.50 Radio- ork. en soliste. 10.3011.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7.35 Reportage. 7.55 Avondconc. 9.20 Ber. 9.50 Kamermuz. 10.20 Politiek overz., Pop. conc. 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Goes, 6 Dec. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groenten: Andijvie 5,50, Breek- peen 1,50, Koolrapen 1,50, Spruiten 5—14, Sjalotten,, 5, Uien (stek) 0,601,50, Kroten 3, Roöde' kool 2—5, Groene Savoye kool 2- 4 Gele idem 23, Witte kool 1, Boerekool 3—3,50, Prei 3,50, Veldsla 8,50—9, per 100 kg. Wortelen 2, Rammenas 2, Rapen 2,50, Kroten 1, Selderij 1,50, per 100 bos. Bloem kool 1,50—12, Andijvie (breedblad) 2,20— 2,50, Knolselderij 2—2,50, per 100 stuks. Diversen: Tomaten 26, per 100 kg. K ape lie, 6 Dec. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Groote veiling. Zure Kroetappelen 0,80, per 100 kg. Kleine veiling. Appelen: Goudreinetten 4- 15, Zure Bellefleurs 2—9,5, Sterappels 2— 8,5, Jonathan 5—17, Court Pendu 1—4,5, Hondsmuil 12,5, Mei Pippin 13,5, Schut- tersreinetten 23,5, Pomme d'Orange 2 10, Ermgaard 28,5, Hollands zoet 13, Campagne zoet 15, Gelderschzoet 15, per kg. Peren: Doyenné du Comice 3143, Com- tesse de Paris 623, Nouveau Poiteau 3— 11, Beurré Alex. Lucas 917, idem d'Anjou lg_26, Wintersuikerij 25, Winterlouwtjes 35, St. Remy 24, Pondsperen 24, Gie- ser Wildeman 28, Kleiperen 16,5, Brede- rode 37,5, Souvenir de Vacheur 25. Diversen: Blauwe druiven 3035, Mispels 4, alles per kg. Groenten: Savoye kool 23,90, Roode k00l 2—2,90, Ajuin 0,60—1, alles per 100 kg. Spruitkool 710, Sjalotten 56, Kroten 2, alles per kg. Knolselderij 23, Bloem kool 29,5, beiden per stuks. Kippeneieren ,5,80, per 100 stuks.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 8