UIT DE PROVINCIE WtK UW LEVER-GAL OP De oorlog schijnt zich uit te breiden tot buiten Europa. Een predikant werd opgebracht. WALCHEREN ZUID-BEVELAND EEN GESCHENK VOOR DE PRINSESJES. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. den voorzitter van de Commissie, den heer I. de Bruljne. Deze krasse oude baas, die nog steeds zijn beste krachten inspant voor zijn medebewoners van St. Kruis als er iets te doen is, bleek ook thans weer de moto rische kracht voor dit kinderfeest te zijn geweest, bijgestaan door de andere leden van de commissie en het hoofd der school, den heer A. N. Klaaijsen en mej. M. R. Ver- straeten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. te „Finland is een nieuw front". Weer een Duitsch mailschip in Britsche handen. OOK DE VOLKENBOND MOET BEZUINIGEN! BEVOLKINGSRUIL IN POLEN, UITVOER VAN KAARTEN VERBODEN. on a zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever» gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneet! deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. Britsche vliegtuigen boven de Duitsche eilanden. OPVARENDEN VAN DE „SPAARNDAM" IN ONS LAND TERUGGEKEERD. DE ENGELSCHE KONING AAN HET FRONT, RECHTSZAKEN 4 MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT TEGIJN ONKUNDIG CHAUFFEUR. O. EN W. SOUBURG. Voor het machinis- tenddiploma C 2 slaagde de heer J. C. Lok ker, alhier, leerling van de De Ruyter- school te Vlissingen. OOST- EN WEST-SOUBURG. De heer G. de Ru, hoofd der Julianaschool alhier, heeft wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftpd tegen 1 April a.s. ontslag aangevraagd. V rou wenpolder. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: P. Besuijen, landb. knecht, Gapinge, Rotteweg B 126 uit Veere. Mej. Cl. J. Bonebakker, kunstschilderes, Oostwatering B 794 uit Amsterdam. Vertrokken: W. Wagenaar, landb.- knecht A 31 naar Koudekerke Z. Dishoek B 133; A. M. Bakker, landb.knecht A no. Ill naar Beek (Z.) afd. Everik Beek; J. K. Boyenk, landb.knecht B 100 naar Seroos- kerke Z. (N.) B no. 70; J. Spruijt, landb. knecht A 67 naar Serooskerke Z (W) A no. 158. Geslaagd voor het eerste deel van het machinisten-diploma C, de heer A. J. van der Linde alhier, leerling van de De Ruyter School. VEERE. Naar aanleiding van het feit, dat ook in deze gemeente zoovele iepen aan de iepenziekte ten offer zijn gevallen of reeds aangetast zijn, heeft men besloten tot herbeplanting der plantsoenen in de gemeente over te gaan. Reeds worden 30 zieke boomen gerooid. Op advies van Staatsboschbeheer zal er vermoedelijk toe worden overgegaan linden ter versiering dezer plantsoenen te gebruiken. VEERE. Door omstandigheden van in' ternen aard zal de cabaretvoorstelling van de Marine Amusements Vereeeniging Don derdagavond alhier niet kunnen doorgaan. Deze is thans vastgesteld op Dinsdag a.s. Toen wij naar de reden informeerden, er voeren wij, dat de organisatie van een uit voering door een bijzondere vereeniging als deze altijd met talrijke moeilijkheden te kampen heeft. In de eerste plaats zijn in het huidige geval enkele medewerkenden op de ziekenlijst, terwijl de verloven en de dienst zelf wachtloopen en dergelijke verplichtingen, waaraan uiteraard niet te ontkomen ijftlt schuld zijn. Het kost den organisatoren veel moeite en hoofdbrekens een avond te bepalen, waarop iedereen, die optreedt, beschikbaar is. KLOETINGE. Op de school alhier wordt telkenjare het St.- Nicolaasfeest op bijzon dere wijze met de kinderen gevierd. Des morgens worden films vertoond en des middags komt St. Nieolaas op school. Dit zou op zichzelf niet zoo vermeldenswaard zijn, doch dit jaar was het toch wel heel bijzonder omdat ditmaal de film „Prinses Beatrix loopt" werd gegeven. Deze zoo bij zonder goed geslaagde film heeft op de kinderen zulk een diepen indruk gemaakt, dat zij spontaan besloten een geschenk aan de beide Prinsesjes te sturen. Dit is ge schied en een doosje met zakdoekjes voor zien van Zeeuwsche motieven is aan elk Harer Koninklijke Hoogheden toegezon den. BRESKENS De collecte ten bate van het blinden-Instituut te Wolheze bracht al hier op plm. 30. Ondanks het mijnengevaar is St. Nieo laas met zijn knecht toch met de boot van 12 uur alhier aangekomen, opgewacht door een menigte kinderen. Na aankomst heeft hij eerst eenige zieke kinderen opgezocht om vervolgens pe rauto zijn bezoek te bren gen aan de O. L. te Nieuwe Sluis. Terugge keerd zijnde, begaf hij zich naar de O. L. I, daarna naar de fröbelschool, waar hem een gulle ontvangst werd bereid door de klein' tjes die allen waren gekleed als Japansche poppetjes. Verschillende spelletjes werden door deze kleintjes voor St. Nieolaas opge voerd. Het bestuur van de fröbelschool, als mede burgemeester J. R. Drost met zijn echtgenoote, de gemeentessecretaris J. Eek hout en echtgenoote en vele andere ge noodigden waren aanwezig en hebben geno ten van het spel der kinderen. De heer Iz. de Hullu, voorzitter der school dankt allen voor hun medewerking bij dit feest, in het bijzonder de helpsters en mej J. de Hulster, die korten tijd aan het hoofd der school staat, kreeg een extra woord van dank, waarbij tevens herinnerd werd aan de goede keuze welke het bestuur gedaan had met haar benoeming. Onder een geweldigen regen reed de goe de Sint de savonds te paard door de ge meente, waarbij het muziekgezelschap „Uit het VolkVoor het Volk" haar medewer king verleende, omringd door een groote schare jongens en meisjes. St, ST. KRUIS. Dinsdagmiddag bezocht Nieolaas de schoolkinderen van deze ge meente. Te ongeveer 1 uur arriveerde Sint met zijn knecht in het buurtschap „Het Eiland" waar in een café de kinderen, welke niet te St. Kruis op school gaan, wa ren samengekomen. De Sint was vergezeld van den secretaris van St. Kruis en enke le leden van de Oranje-Commissie welke commissie ook dit St. Nicolaasfeest had organiseerd. Na hier ongeveer een uur de kinderen vertoefd te hebben, vertrok men naar de kom van de gemeente. Op den weg van „Het Eiland" naar Kruis moest de auto twee wachtposten pas seerden. De auto stopte voor elk van de posten even, en de Sint sprak de soldaten even toe en gaf hun een kleine versnapa- ring, waarna de tocht werd voortgezet. Aan den ingang van de gemeente aange komen, ging men verder met muziek voor op naar de school. Bij de school werden St. Nieolaas en zwarte Piet verwelkomd door Te ongeveer half vijf vertrok de Sint met zijn knecht weer naar onbekende bestem ming, z'n pakjes en lekkernijen in de han den der kinderen achterlatend, maar in zijn hart meedragend de gedachte aan vele ge lukkige glundere kindergezichtjes en schit terende oogen. RETRANCHEMENT. Maandagmorgen bracht de Commissaris der Koningin van deze provincie zijn jaarlijksch bezoek aan onze gemeente. Na een kort verblijf op het stadhuis ver trok hij per auto naar Sluis. SLUIS Dinsdag werd in onze gemeente op de traditioneele wijze weer het St. Nicolaasfeest gevierd, 's Middags om 1 uur zou de Sint per boot in Sluis aanko men. Reeds voor het vastgestelde uur waren vele menschen, waarvan de jeugd natuur lijk verre in de meerderheid, gekomen om den Sint te verwelkomen. In afwachting van zijn komst speelde de plaatselijke muziekvereeniging de wel be kende St. Nicolaasliedjes Eindelijk was het oogenblik gekomen dat de Sint ver gezeld van de knechts voet aan wal zette Na een kort welkomstwoord van den heer Van Mazijk maakte hij op zijn schim mel vergezeld van de muziekvereeniging een rondgang door de gemeente. Hierna werden de kinderen op de markt getrac- teerd en was tevens aan dit feest een eind gekomen. DE TRAM. „Zie zoo, de bietencampagne zit er weer op! U begrijpt wat dat voor de tram wil zeggen. Trouwens voor onze heele streek." Dit zei mij een der hoofd-chefs der Z.V.T.M. en aan 't daarop volgend gesprek ontlee- nen we enkele interessante gegevens. Om U eenig beeld te geven van den om vang van het Z.V.T.M.-bedrijf in dezen tijd, kunnen we alvast verklappen, dat er in de laatste 65 dagen ongeveer 8000 wagonla dingen bieten zijn vervoerd. Het andere goederenvervoer per tram ging ondertus- schen dóór met rond 1500 wagonladingen, terwijl door de reizigerstreinen in dien tijd rond 95000-kilometer is afgelegd. Voorwaar, een prestatie van beteekenis! Eenig in ons land voor een tram. In deze natte, stormachtige campagne was het opnieuw een ware uitkomst, dat de tramrails hier nog niet waren opgebro ken, zooals hier en daar elders gebeurd is, omdat de tram dóür wèl gemist kon wor den. Wij waardeeren hier onze tram nog even goed als vijf en twintig jaar geleden. Volledigheidshalve noteeren wij er nog bij, dat in deze 9 weken door de autobussen der Z.V.T.M. ruim 53000 kilometer gere den werd. 't Zijn alle cijfers, die 't vermel den waard zijn. Faillissement. Het faillissement van Louis Muylaart, textielfabrikant te Sas van Gent, West kade 103, is geëindigd wegens het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst na verzet. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" korrtt bij een bestudeering van den toestand tot het resultaat, dat de gebeurtenissen in de eerste week van de vierde oorlogsmaand opgevat moeten worden als een zichtbaar teeken voor een uitbreiding en verscher ping van het conflict. Het is volgens den correspondent zelfs de vraag of niet het oogenblik gekomen is, waarop het Euro- peesche conflict begint te worden tot een over de grenzen van Europa reikenden oorlog. De correspondent steunt zijn stelling In de eerste plaats hierop, dat de BritsChe exportblokkade Maandag van kracht is geworden, waardoor de neutrale souve- reiniteitsrechten in het handelsverkeer met Duitschland op z'n ernstigst onzeker gemaakt worden. In de tweede plaats zegt hij, dat de oorlogstoestand tusschen Sovjet-Rusland en Finland het Europee- sche conflict met een nieuw front uit breidt Daarbij herinnert hij er aan, dat bij de vestiging van de Finsche onafhan kelijkheid ook Duitsche soldaten groote offers mat hun bloed gebracht hebben. In de twintig jaren, die sindsdien zijn ver- loopen, heeft zich in Finland een zoo krachtige toeneiging van Finland voorge daan naar de opvattingen van de Angel saksische statenwereld, dat Helsinki er zeer prijs op stelde zijn goede verstand houding met Londen en Washington niet te compromitteeren door sympathieën met de politiek van Duitschland tipgen het verdrag van Versailles Als verder op merkelijk kentteqken noemt de corres pondent, dat in het Nabije Oosten aan de Zuidelijke, Kaukasische grens van Rus land de mogelijkheid zich begint af te teekenen van een uitbreiding van den Eu- ropeeschen oorlog buiten de Europeesche grenzen. De eerste bmtrekken daarvan worden zichtbaar. Wat dit in het licht der geschiedenis van het Britsche Rijk beteekent, weet' men in de Londensche departementen beter dan ergens elders. Ook de volledige verstarring van de Fransche houding in het conflict met Duitschland acht de correspondent ken merkend voor den toestand Hij consta teert, dat wat tegenwoordig in Parijs als oorlogsdoelstellingen genoemd wbrdt,, de vernieling van het groot-Duitsche rijk is in den geest van een Richelieu of een Foch en in niets meer verschilt van den vernietigingsstrijd der Britsche regeering tegen het Duitsche volk. Inplaats van de kansen op een grootscheepsche reorgani satie van Europa in den geest van vrede en samenwerking, welke voor de laatste maal op 6 October aanwezig waren door het ver strekkende aanbod van Hitier, is dus tengevolge van de Britsche afwij zing gekomen de verstarring der fronten in het Westen, de verscherping van den handelsoorlog ter zee, de opening van een tweede oorlogstooneel in Finland en de mogelijkheid van oorlogsverwikkelingen in Azië, bij de slagaders van het Britsche Rijk In feite ziet de toestand er volgens den correspondent aldus uit, dat de za ken de Britsche politiek over het hoofd gegroeid zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat Brit sche oorlogsschepen het Du.tsche mailschip „Ussukuma", metende 7834 ton, in het Zui den van den Atlantischen Oceaan buitge maakt hebben. De „Ussukuma" behoord toe aan de „Deutsche Ostafrika Linie". Het is het derde mailschip, dat voor Duitsch land binnen tien dagen in hetzelfde gebied verloren gaat. De officieele mededeeling zegt, dat het schip uit Lourengo Marques aan de Afr.kaansehe Oostkust was vertrok ken 24 uur vóór de oorlog uitbrak. Late arriveerde het in Bahia Blanca in Brazi lië. De officieren en bemanning zijn veilig aan boord van een Britsch schip. Ondank:; de pogingen van de bemanning om het schip tot zinken te brengen, zal het wellicht ge red kunnen worden en als prijs naar een haven worden opgebracht. Onder voorzitterschap van den Belgischen minister van staat, Carton de Wiart, heeft gisteren de begrootingscommissie van den Volkenbond vergaderd, ter bespreking van de begrooting voor 1940 De Russische dele gatie, onder leiding van Souritz, was aan wezig. Avenol, de secretaris van den Vol kenbond, gaf een uiteenzetting van de fi- nancieele positie van den bond. De begroo ting voor 1940 bedraagt 21,615,000 Zwitser - sche francs, tegen 32,204,000 francs in 1939. De niet-politieke werkzaamheid verbruikt negentig procent der begrooting van het secretariaat. Het personeel werd vermin derd van 725 leden in 1933 tot 523 op het oogenblik en, zoo voegde Avenol hieraan toe, de bezuiniging is nog niet afgeloopen. De salarissen zullen bovendien geleidelijk tot 20 procent worden verlaagd. De Berlijnsche corresponedent van de „Neue Zürcher Zeitung" meldt, dat zich gisteren een Russische commissie naai Krakau heeft begeven, om met de Duit sche autoriteiten te onderhandelen over den uittocht der Duitsche minderheid in het door de Russen bezette gebied van Polen en het vertrek der Oekrainsche en Wit-Russische minderheden uit het door de Duitschers bezette gebied. De Duitsche gouverneur-generaal, dr. Frank, heeft een circulaire uitgevaardigd, waarin hij zijn ondergeschikten opdraagt den Rus- sischen gedelegeerden zooveel mogelijk hulp te verleenen,. Volgens den colrres- pondent kunnen de onderhandelingen be trekking hebben op de provincie Loeblin waar 63,000 Oekrainers en 15,000 Wit- Russen wonen en op een deel van Gali- cië, waar ongeveer 100,000 Oekrainers gevestigd zijn. Bij Kon. Besluit van 4 December is, ter bescherming van de levensbelangen van 't Rijk, de uitvoer van staf- en andere kaar ten, het Nederlandsch grondgebied betref fende, verboden. Dit besluit is onmiddel lijk in werking getreden. Men schrijft aan de N.R.C.: Hoe kan het onschuldiger: twee jonge menschen zijn op reis naar een dorp, waar van de naam verzwegen moet worden, maar in welks wapen drie schaapjes staan, alle drie krek eender, ieder op een klein stukje land (een kleine „schor" zullen we maar zeggen). Twee jonge menschen, de toekom stige dominee van het amper aangeduide dorp met de aanstaande domineesche. Ze gaan „kijken" zooals dat in de simpele maar veelzeggende kerkelijke taal heet. Dat wil zeggen: ze zijn op reis gegaan om alles eens rustig te bezien. De kerk, de pastorie en de menschen. De pastorie voor al. Ze stappen op de boot innou ja, wat doet het er toe? De tocht duurt lang, maar varen is zoo genoeglijk bedaard, en het is allesbehalve saai als. je met zn' tweeën bent en dan nog wel op weg naar(drie schaapjes enzoo" voorts!) Zoo genoeglijk bedaard schuiven de dij ken voorbij en de dorpen. „Zij" raakt ver zonken in een dik boek. „Zijn" boek is ge leend. Het is geschreven... door ach, dat doet. niet ter zake. In elk geval: het is de zooveelste druk van „Kindheit und Ju- gend". Echt een boek om te leezen terwijl je langzaam vooruit vaart en zoo nu en dan eens aanlegt Ze lezen allebei. Ze kijken al lebei op. Er komt een militair bootje voor bij stoomen. Een klein ding maar. Het is volgepakt met soldaten, die hun kragen hebben opgezet voor de kou. Soldaten, die momenteel niets anders om handen hebben dan naar alles te kijken en aan niks te den ken. De domineesche neemt den kijker in haar handen. Ze heeft een stil vermaak achter de groote ronde glazen, als al -die koppen zoo dichtbij komen en toch zoo lek ker ver weg blijven. Ze staat lachende te kijken, verstolen te kijken, totdat het stoo- mertje met zijn manschappen uit het zicht raakt. „Waar zijn we hier toch?" vraagt ze De kaarten worden uit den koffer gehaald en uitgespreid. Je kan wel zeggen dat elk zandbankje van beteekenis erop staat Twee hoofden buigen zich over de krie lende lijnen van schorren en slikken Een wijsvinger zoekt de waterkronkels afWat een aardige bezigheid is dat! Voel je niet wat je van je voorvaderen hebt meegekregen wanneer je je oriën teert op het waterHet duurt uren lang, die tocht Maar het is heelemaal niet saai. Ze zijn met z'n tweeën en dan nog wel op weg naar Dat is waar ook! Er moet nog een be lofte worden nagekomen! Een gedicht voor een gastenboek Het gastenboek van goede vrienden in een naburige 'pastorie. Ze hebben samen een heimelijke pret om het gedicht dat onder hun handen groeit En een van hen heeft een leuken inval; we moesten er teekeningetjes bij maken! Wat is een dankbaarder gegeven dan een paard dat toevallig op het dek staat Een glanzend paard met groote schuwe oogen en rustelooze ooren Een van hen gaat voor het raam staan en maakt een krabbel op een blocnote. Dat valt nog niet eens meeEr is veel toewijding noo- die, en ook veel stuf. Het is al aardedonker geworden als de boot de haven binnenglijdt van een heel oud stedeke Hier zullen ze aan wal gaan, de beroepen dominee met zijn a.si. vrouw. Dit wordt hün eiland......! Binnenkort zul len zeenfin, nu nog zullen ze op de fiets verder trekken naar de goede vrien den in de naburige pastorie Ze gaan de loopplank over. Midden tusschen een zwar ten drom wachtende menschen door. In eensdaar stapt een onontkoombare diender op hen af Waar of ze vandaan komenen of ze getrouwd zijnen hoe ze heetenDat is geen landelijke gemoedelijkheid. ^Dat blijkt bittere ernst te zijn Dat is een en al officieele gewich tigheid. Maar een beroepen predikant is geen kleine jongen, die een ruit heeft in- gevoet'oald. Daarom vertikt hp het om zonder reden eerbiedig zijn naam op te geven. Of hij dan maar es eventjes mee wil gaanEr loopt een sliert menschen achteraan „Er worden er 'twee opge bracht!" Het wordt bijna gefluisterd. Ze gaan gedrieën het donkere stedeke door Langs een schildwacht. Een plein over. Een kazerne binnen Wat zou dat voor een sinistere grap zijnHoe kan het onschuldiger: twee jonge menschen en- zoovoort. Ze worden ondervraagd Ten overstaan van een paar militairen. Ze staan met hun koffertje voor een lange tafel Ze kijken van den een naar den ander. Daar zal je het hebbenTot den man: „U hebt geteekend aan boord!"... Kort en krachtig En tot de verschrikte domineesche: „En u hebt lang durig een militaire boot staan op te ne mendoor een kijker, nietwaar En tot beiden„U hadt een uitvoerige kaart bij u"Ach, het wordt ineens duidelijkTwee vreedzame menschen voelen in hun hart een gekriebel van ple zier opkomen. Ze zijn dus „verradenEi is van meer dan één kant gewaarschuwd' „Er zijn spionnen aan boordgrijp ze Daar staan ze nu. Ze moeten den koffer openmaken. Waar zitten die geheime tee keningen? Er komt een heel blocnote-veile tje voor den dag. Er staat een paardekop op, een paar vechtende sikken, en nog een stuk of wat rare krabbels. Het papier wordt nauwkeurig bekeken. Het gaat van hand tot hand. Verdraaid... Het velletje wordt voor alle zekerheid omgekeerd Maar op den anderen kant staan alleen maar zesentwintig lijnjtjeS „Tjadat is erg onschuldigzegt de politieman. Hij staat zoo'n beetje zichzelf te overwin nen. Dat wil zeggen: zijn ambtelijke ge strengheid. Dat valt om den duvel niet mee voor een man. Daarom zoekt hij nog even naar zoete wraak. Hij vraagt tenminste naar nadere legitimatie Weer wordt de koffer overhoop gehaald Een gele envelop met officieele papieren wordt op de tafel gelegd. De beroepen do minee blijkt een secuur man te zijn. Zijn beroep moet over enkele weken goedge keurd worden, „geapprobeerd" zooals dat in de kerkelijke reglementen heet. Daar' om heeft hij alvast de „noodige beschei den" bij zich gestoken. Waaronder: een getuigschrift van goed zedelijk gedrag. Afgegeven door het Classicaal bestuur vanhet doet er niet toe. Onderteekend met de namen van twee onverdachte, in het ambt vergrijsde mannen. Een erg of ficieel stuk paiperDe beroepen domi nee overhandigt het triomfantelijk aan den man met de glimmende knoopen. Niet zonder leedvermaak. De politieman leest hardop. Hij ontdooit zienderoogen. Hij wordt een gewoon mensch. En daarom kunnen zij met elkaar schik hebben om deze kostelijke historie. „Ach, dat u dat net treffen moest". Er worden verontschul digingen gepreveld. Maar die zijn niks noodig. De twee spionnen nemen het vroo lijk op. Ze hebben zelfs wel een pietsie respect voor al die, weliswaar ontnuch terde, activiteit. Ze springen lustig op de fiets en trekken zich geen steek aan van de donkere en zwijgende menigte die voor het inrijhek staat te wachten. Bijna drei gend stil. De zaak is immers opgehelderd! En het was ook wel verdachtHet boek in vreemde landstaal; de kijker die alles afzocht; de kaart met de slikken en de schorren; het aandachtige teekenen voor het raamAch, de domineesche en de dominee herinneren zich opeens iets heel geks van de boot. Wat kwamen er veel menschen langs hen heenWat werd er een zorgwekkend druk gebruik gemaakt van een gelegenheid vlak tegen over hen. „Lavetory" stond er op de deur. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de iever-gal te doen vloeien, Eischt Carter's Lever-Pilletjes bi) apothekers en drogisten, f. 0.75. «E27' (Ingez. Med.J) Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Britsche vliegtuigen hebben gisteravond boven de Friesche eilanden en SleeswijkHolstein gevlogen. De luchtdoelartillerie is op tal van plaatsen, op de eilanden en langs de kust, in actie gekomen en heeft de Engel- schen gedwongen koers te zetten naar het Noorden. De vijand vloog, naar op ondubbelzinnige wjjze is vastgesteld, ten Noorden van Flens burg Deensch souverein gebied binnen en zette daarmede de reeks neutraliteitsschen- dingen zonder scrupules voort. Boven Duitsch rechtsgebied werden geen bommen uitgeworpen. Van Engelsche zijde is tegengesproken, dat Britsche vliegtuigen boven Deensch ge- bied hebben gevlogen. Negen en twintig Opvarenden van het voor de monding van de Theems, aan de Engelsche Oostkust, op een mijn geloopen en gezonken Nederlandsche stoomschip „Spaarndam" zijn gisteravond met den Belgischen trein te Amsterdam aangeko men. Zij waren 's ochtends uit Londen vertrokken en via Oostende naar ons land gereisd. De ontvangst door wachtende fa milieleden op het station te Rotterdam was natuurlijk allerhartelijkst, zoodat me nig treffend tafreel van blij weerzien te aanschouwen viel. Maar toch was er ook nog teleurstelling, en wel bij hen, die hun verwanten op het perron niet ontdekten of bij de wachtenden, die hun man, zoon of verloofde niet uit den trein zagen stap pen. Dit laatste vond zijn oorzaak in het: feit, dat de trein ook in het Beursstation had gestopt. Hier hadden verscheidenen hem verla ten, niet wetend, dat verwanten aan het D. P. station stonden te wachten. Twee opvarenden van de „Spaarndam" zijn thans nog in Engeland nl. de stuur mansleerling Mijnders, die in een zieken huis wordt verpleegd, en kapitein F. H. Dobbenga, die is achtergebleven om de loopende zaken te regelen. Een speciale correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger meldt, dat de grootste concentratie van Britsche troe pen in de Britsche zóne gisteren, den tweeden dag van den inspectietocht van. den Engelschen Koning, zichtbaar was. Bij duizenden waren de Britsche mili tairen op verscheidene punten verzameld. Boven de troepen cirkelden ter bescher ming patrouilles gevechtsvliegtuigen en verkenners Ook stonden alle soorten luchtdoelgeschut rond de troepen opge steld. De Koning was in gezelschap van generaal Gort; zijn broer, den hertgo van Gloucester, en andere hooge officieren. De Koning heeft het noenmaal gebruikt in een achttiende eeuwsch kasteel, waar Napoleon eens een nacht heeft geslapen. Na het bezoek aan de troepen keerde het gezelschap naar het algemeen hoofdkwar tier terug. Op 5 September gebeurde op een boe renerf te Ouder-Amstel een hoogst tragisch verkeersongeluk, waarbij een 5-jarig meis je om het leven is gekomen. Tegen den chauffeur aan wien dit on geluk te wijten was, en die gister voor de Amsterdamsche rechtbank terechtstond, requireerde de officier'van justitie een ge* vangenisstraf van vier maanden en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De chauffeur was niet in het bezit van een rijbewijs ten tijde dat het ongeluk ge beurde. t Hij had een vrachtauto gestald op'het erf van een veehouder. Hij wilde achter uit het erf afrijden, maar aangezien hq een chauffeur met zeer weinig ervaring was, gelukte deze manoeuvre slecht. In plaats van links om waar hij ruim te genoeg had draaide hij rechts om. Toen hij zag, dat hij tegen een regenput zou botsen, wilde hij remmen. In plaats daarvan gaf hij echter gas. Met een ta melijk groote snelheid botste de auto met de achterzijde van de laadbak tegen de put. Een vijfjarig meisje dat waarschijn lijk had gezien dat zij zich in gevaar be vond, sprong achter de regenput. De laaa bak schoot door en het kind wer ernstig aan het hoofd gewond, aai onmiddellijk na het ongeluk overleed, „Ik hoop", merkte de Preside^„?P;r"ge- u nooit meer zult chauffeeren. Wat er beurd is, is .verschrikkelijk."

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6