DAMMEN De litteekens van den oorlog." Wij komen te staan voor een verarmde wereld. „THANS NIET HET OOGEN BLIK." Bulgarije wil herstel der oude grenzen. Scandinavië maakt zich ongerust. ZWEDEN BEREIDT ZICH VOOR Italië's belangen op den Balkan. AFWIJZEND RUSSISCH ANTWOORD AAN ZWEDEN, JAPAN PROTESTEERT WEER BIJ BIJ ENGELAND. Aangespoeld lijk van een passagiere der „Simon Bolivar". AGENDA. LANDBOUW Bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij is Dinsdag de nieuwe onderzeeëer O 23 te water gelaten. Onmiddellijk na de tewaterlating werd de O 23 naar een droogdok gesleept, om te worden afgewerkt. ft In het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren Greenwood, de plaatsvervangende leider der oppositie van de Arbeiderspartij het woord gevoerd over „Het leven na den oorlog". Greenwood verklaarde, dat te wachten tot de oorlog voorbij is alvorens men ook maar zou kunnen beginnen te denken over de toekomst, verraad zou beteekenen aan de hoogste belangen van het volk. „Wanneer de vijandelijkheden gestaakt zullen worden, zullen wij komen te staan voor een verarmde wereld, die de littee kens van den oorlog draagt. Niemand ont kent, dat wanneer de oorlog eindigt, elk van de oorlogvoerende landen oneindig ar mer zal zijn. In ieder geval zal het leven na den oorlog niet gemakkelijk zijn. Maar, tenzij wij ons plan thans uitdenken, zal de oorlog verlo ren zijn, zelfs wanneer wij zegevieren te land, ter zee en in de lucht. De vrijheid, waarvoor wij Ijuen, zal opnieuw in gevaar komen door onverdiende armoede en on veiligheid in het binnenland en door voor uitzichten op nieuwe worstelingen in het buitenland van den kant van een andere natie, die een plaats in de zon wil verove ren. Teneinde ons vertrouwen in de na tionale zaak te bewijzen, behooren gedu rende den oorlog de in het oog loopende sociale onrechtvaardigheden weggenomen te worden als een openhartige erkenning, dat het leven van het volk op het spel St33t" Vóór Greenwood had de minister van Bin- nenlandsche Zaken gesproken. Sir Samuel Hoare zeide o.m.: „Wij kun nen den vrede niet winnen, tenzij wij den oorlog winnen. Tusschèn 114 en 1% mil- lioen man zijn thans onder de wapenen en dit aantal zal in de komende maanden snel verhoogd worden. Naast deze groote orga nisatie is het groote leger der burgers ge organiseerd in de luchtafweer, waarbij tus- 1% en 1% millioen mannen en vrouwen betrokken zijn. Sprekende over plannen voor de toekomst zeide, minister Hoare. Wij zijn verlangend onze plannen uit te werken op een grond slag van redelijkheid, rechtvaardigheid en ervaring. Spr. geloofde echter niet, dat het thans het oogenblik is, waarop volledige aandacht gewijd kan worden aan vredes- problemen. Havas meldt uit Parijs: De „Paris Soir" publiceert een interview, dat de Bulgaar- sche minister-president Kiosseivanoff heeft toegestaan aan Jules Sauerwein. Kiosseivanoff heeft o.m. verklaard, dat Bulgarije vredelievend is en er zelfs niet aan denkt om eventueel te profiteeren vein moeilijkheden van een nabuur. Hij herinner de er aan, dat Bulgarije getrouw de solida riteit van den Balkan in de practjjk heeft gebracht, zelfs op het oogenblik van de sancties, waarbij het riskeerde zich de on tevredenheid van Italië op den hals te ha len, welk land het menigmaal zijn sympathie en vriendschap betuigd had. Vervolgens gaf Kiosseivanoff een uiteen zetting van de redenen, waarom Bulgarije in het begin van het jaar geweigerd heeft, het voorstel te aanvaarden betreffende aan sluiting bij den Balkanbond. Deze redenen zijn dezelfde, die Bulgarije verhinderden tot dit pact toe te treden bij de afsluiting, want het voorziet in consolidatie van de defensie der grenzen met de naburen, die trouw zijn aan het verdrag van Neuilly en Bulgarije kan niet afzien van de hoop, om eens langs den weg der vreedzame onderhandelingen de grenzen te herkrijgen, die het in 1913 had na zijn nederlaag in den Balkanoorlog. Bulgarije heeft zijn territoriale eischen niet gebruikt als agitatiemiddel. Het heeft nauwgezet en trouw het verdrag ten uit voer gelegd. Het heeft bijstand verleend aan de verbetering van de grenzen ten gunste van Hongarije en Turkije, terwijl zijn eigen grenzen ongewijzigd bleven. Het heeft bij iedere gelegenheid bewijs gegeven van zijn vreedzamen, Europeeschen geest. Zijn stand punt is duidelijk, oprecht en loyaal. Wat het pact der neutralen betreft voegde Zooals w ij meldden, zullen de ministers van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Denemarken en Zweden op a.s. Donderdag te Oslo bijeenkomen. De Noorsche minis ter Koht heeft medegedeeld, dat deze bijeenkomst een gevolg is van het ver zoek van Finland de Volkenbondsvergade ring bijeen te roepen. Alle Scandinavische regeeringen volgen met aandacht en on gerustheid den oorlog, waarin Finland is gewikkeld Het is zoowel in hun eigen belang als in het Finsche, dat zij wen- schen, dat de vrede zoo spoedig mogelijk wordt hersteld en men zal pogen een mogelijkheid te vinden de vijandelijkheden te vervangen door vreedzame besprekin gen. In welingelichte Zweedsche kringen te Londen verneemt Reuter dat te Stockholm voorbereidingen worden getroffen om in tijd van nood over te gaan tot de evacu atie van de burgerbevolking uit de Zweedsche hoofdstad In de afgeloopen twee maanden is een plan opgesteld, dat in vele opzichten gelijk is aan het Brit- sche evacuatie-plan voor de kinderen. Gezinnen, die in staat zijn zelf voor de evacuatie zorg te dragen, wordt aange raden dit te doen Hieraan wordt toege voegd, dat dit niet beteekent, dat de au toriteiten van oordeel zijn, dat onmid dellijk gevaar bestaat. Ten aanzien van de Zweden, die den wensch te kennen hebben gegeven voor Filand te strijden, wordt gezegd, dat zoo lang zij niet op Zweedsch gebied gere- cruteerd worden, het hen vrij staat zich bij het Finsche leger te voegen. In den Spaanschen burgeroorlog heeft de regee ring van Zweden als lid van de niet-in- mengingscommissie een wet aangenomen, waarbij verbode werd dienst te nemen in Spanje. Er bestaat evenwel geen alge- meene wet, welke Zweden verbiedt hun diensten aan een buitenlandsche regeering aan te bieden. In een artikel over Italië en het even wicht op den Balkan, scrijft de Italiaan- sche „Messagero", dat de nationale opvat tingen thans stevig in de Balkanlanden ver ankerd liggen, en niet meer geacht kunnen worden af te hangen van den invloed van Rusland of Duitschland. Sommige buiten landsche kringen willen thans in den Bal kan een invloed van Italië zien. Ongetwij feld heeft Italië een stijgend prestige op den Balkan verkregen en zijn de Italiaan- sche belangen door de aanhechting van Albanië in dat deel van Europa toegeno men. De taak, welke Italië tegenover den Balkan vervult, is echter zoodanig, dat geen contrast met de andere mogendheden kan ontstaan. Tegenover den Balkan volgt Ita lië een politiek, welke voortvloeit uit zijn geografische ligging en zijn demografische, economische en militaire kracht. Daarom kunnen de doelstellingen van Italië niet indruischen tegen de belangen van derde mogendheden, indien die mogendheden niet, zooals het geval zou zpn met Rusland, in dat bijzonder delicate deel van Europa, zich zouden willen mengen om daar politieke formules te vestigen, welke in strijd zijn met de Europeesche beschaving. OPVARENDEN VAN ZWEEDSCH SCHIP OMGEKOMEN, De gezagvoerder en vijf leden der be manning van het Zweedsche ss „Rudolf" zijn gisteren door een (geiler in een Schotsche haven aan land gezet, na 23 uur in een open boot op zee te hebben rondgezwalkt De „Rudolf" had 23 man aan boord en men vermoedt, dat negen hunner om het leven zijn gekomen. Kiosseivanoff hieraan toe, dat men geen stappen heeft gedaan bij de Bulgaaxsche re geering, „maar zij is bereid om, met den wensch bij te dragen tot den vrede op den Balkan, ieder voorstel in overweging te nemen op voorwaarde, dat het rekening houdt met de vitale belangen van het B.ul garasche volk". Zweden heeft de Sovjet-regeering in een nota medegedeeld, dat de Finsche regeering aan de Zweedsche de behartiging der Fin sche belangen lin Rusland heeft toever trouwd". De Russische regeering heeft ech ter verklaard, dat zij de Finsche regeering, die deze behartiging heeft opge'dragen, niet erkent en dat er in deze omstandigheden de kwestie van behartiging dezer belangen niet bestaat. Reuter verneemt, dat de Japansche am bassadeur te Londen in een onderhoud met den Engelschen minister van Buitenland sche Zaken, Halifax, weer geprotesteerd heeft in verband met het afkondigen van het Engelsch embargo op Duitsche expor ten. Men gelooft, dat de ambassadeur de aandacht vestigde op het concrete probleem dat opgeworpen wordt door het feit, dat goederen van Duitschen oorsprong op het oogenblik gereed liggen voor verscheping naar Japan. REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN, Hoogeweg 289,Haamstede. o Het volgende fraaie probleem van de hand van den Franschen problemist Pernet, dat we ontleenen aan het „Algemeen Han delsblad", bieden we onzen lezers ditmaal ter oplossing aan. Auteur: A. Pernet, Vienne. 1 2 3 4 5 48 49 Cijfer stelling: Zwart 13 schijven op 22 10 14, 16—20, 23 en 25. Wit 11 schijven op 2628, 32, 33, 35, 36, 42, 44, 49 en 50. Als steeds geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen gaarne binnen 14 dagen na plaatsing aan de Redactie der Mdb. Crt. onder motto Damrubriek. Een aardig partijfragment. Door bemiddeling van den heer C. A. de Gelder te Rotterdam met wien wij korten tijd geleden een correspondentie-partij be gonnen, ontvingen wij een aardig partij fragment, dat we om den inhoud vermel denswaard achten. In een enkele weken gespeelde partij deed zich n.l. in de damclub „Charlois" tus schèn de heeren C. A. de Gelder met wit en W. Voogt met zwart de volgende interes sante stand voor: Zwart: W. Voogt. 46 47 48 49 Wit: C. A. de Gelder, Rotterdam. Ieder 19 schijven. In den diagramstand speelde zwart 1420, waarna wit de partij uitmaakte door 27—22 18x27; 31x11 6x17 (A); 3227 eft er volgt dam door 34x5. Op (A) 16x7 komt 26x17 en 12x21 gevolgd door 3227 met eveneens dam door 34x5. Inplaats van 1420, zoo schrijft ons de heer De Gelder, kon zwart ook 17 spelen. Dit zou echter schijfverlies dan wel partij- verlies beteekenen, want er volgt dan 28—22 17x28; 26x17 12x21; 27—22! 18x27 (gedw., want op 28x17 komt 3227 of 28 met 34x1); 31x24 19x30 en 35 x 24. Een aardig moment in een dergelijken stand. Onzen dank aan inzender voor deze waardevolle bijdrage. Oplossingen probleem Piet van Dijk. Het in onze rubriek van 15 Nov. j.l. ter oplossing aangeboden probleem had den volgenden stand: Zwart 7 schijven op 8, 13, 14, 19, 23, 24 en 29. Wit 7 schijven op 25, 30, 33, 34, 38, 40 en 50. In dit met uiterste zorg samengestelde probleem boekt wit een zeldzaam mooie winst door 2520 24x44 (meerslag); 20x18 29x40 (gedw.); 50x39 23x12; 3934 40x29 en 33x2. Een keurig kleintje, dat begint met een meerslag en vervolgens met slagkeuze op den tweeden zet een pak kend slot tot resultaat heeft. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren W. B. en W. M. te Middelburg; A. C. te Goes en A. de P. Jzn., te Ritthem. Nagekomen oplossing van het probleem van wjjlen Isidore Weiss ontvingen we nog van den heer A. de P. Jnz. te Ritthem. Uit het door de KNSM ingestelde on derzoek naar het Zondag jl. te Wijk aan Zee aangespoelde lijk van een ongeveer zestigjarige vrouw, is nagenoeg met ze kerheid komen vajst te staan, dat het hier betreft het stoffelijk overschot van mevrouw M. Adam, eerste klasse passa giere van de „Simon Bolivar." Mevr. Adam was een Duitsche emigran te, die met haar echtgenoot op weg was naar Zuid-Amerika De jieer Adam be hoorde tot de geredden. MIDDELBURG. WO 6 Dec. Gewone verg. Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, spr. dr. S. S. Smeding, 20,00 h. DO 7 Dec. Jaarl. Alg. verg. aandeelh. N.V. Bad- en Strandhotel „Domburg", te Domburg. Ten kantore N.V. Hen- drikse en Co's Bank en Effectenkan toor; 14,00 h. DO 7 Dec. Chr. Geref. Gem. spr. ds. J. P. Meyering, Zwijndrecht; Gasthuiskerk 19,00 h. VR 8 Dec. Ledenverg. Groene Kruisvereen., Hotel De Burg 16,30 h. GfOjEB BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 1—DO 7 Dec.: „Boefje" en „Muiterij op de Kost school", 20,00 h. CITY, Middelburg VR 1—DO 7 Dec.: „Sta op, en vecht" (The Crowd Roars) en „Een dag op de Renbaan", 20,00 h. KEURING VAN 18-MAANDERS TE AXEL (Van onzen deskundigen medewerker). Wanneer van jong fokmateriaal ooit een keuring is gehouden, die het bewijs heeft geleverd dat de Nederlandsche trekpaard fokkerij zeer wel op eigen beenen kan staan, dan is het deze te Axel. Was IJzen- dijke in dit opzicht reeds goed, vooral wat de merriën betreft, dan staat toch dit wel vast, dat Axel zeer moeilijk zal zijn te over treffen, en dan geeft hier meer speciaal het mannelijk fokmateriaal den doorslag. Meer malen zijn wij te Mons en te Oostende op de provinciale keuring van 18-maanders ge weest, doch een groep jonge hengsten, zoo als ditmaal te Axel bijeen waren gebracht, zagen wij ginds nimmer! Dit feit stemt tot groote bemoediging, terwijl het feit, dat „Door Eendracht Sterk" en de „V.V.Z.F." thans de handen ineen hebben geslagen ze ker niet minder valt te waardeeren. Een niet te ontkomen feit is het, dat, wanneer men den bezoekers van keuringen en ten toonstellingen -van onze trekpaardfokkerij een zoo gunstig mogelijk beeld wil geven en voor reclame is dit zelfs onontbeerlijk men dient'te komen tot meerdere cen tralisatie. Het weer werkte ditmaal niet mede, maar toch was het aantal vreemde bezoekers op vallend groot. Dit verheugt ons, daar wij van meening zijn, dat ook uit handelsoog punt centralisatie der keuringen gewenscht is. Niet alleen dat men in een kort bestek veel kan zien, men bespaart handelslui een aanzienlijk bedrag aan reiskosten niet al leen, maar ook heel wat tijd aan overtollige reisdagen. Het is van belang, het den han delaars zoo gemakkelijk mogelijk te maken, hetgeen voor hen ook het voordeeligst is. Wij vernemen dan ook, dat dezer dagen en kele goedsoortige veulens en dito 18-maan ders naar elders zijn verkocht. Merriën, kl. m. 1. Annie van Alstein 95156, d'Dragon d'Hondzocht, uit een doch ter van Clairon de la Lys, diepe, gestopte merrie, van P. J. Boënne te Graauw; 2. Beatrix van Coegors 91436, d. Byou van Frederica, uit een dochter van Carnaval d'Ahea, diepe merrie, Carnaval-type, van Wed. J. Dieleman Pzn. te Axel; 3. Alice van Hagestein 94302, d. Vainqueur van Herseur, uit een dochter van Clairon de la Lys, van P. L. Mangnus te Stoppeldijk; 4. Tria 92704, d. Clairon van Annie, uit een dochter van Victorieux, van J. C. den Hamer te Koewacht; 5. Camelia van Cambron 92690, d. Acron van Avenir, uit een dochter van Herseur II de Cognebeau van W. P. J. Staal te Stoppeldijk; 6. Heroïne 93935, d. Solon van Certain, uit een dochter van Frans 714, van Jos. Wezemael te Hengst dijk; 7. Erna van Vogelschor 94624, d. Acron van Avenir, uit een dochter van Car naval d'Ahea, van P. L. Mangnus voor noemd; 8. Gerda 91961, d. Bloc des Six Sin ces, uit een dochter van Clairon de la Lys, van Wed. Jac. de Feijter te Boschkapelle, en 9. Trui 91492, d. Paul van Luntershoek, uit een dochter van Orange de Zuiddorpe, in het voorbeen wel niet geheel onberispe lijk, doch van een genre en diepte, dat wij haar meerdere plaatsen vooruit hadden ge noteerd, van M. A. B. Puijlaart te Zuid dorpe. Een klasse behoorlijk goede merries, zon der dat zich hieronder naar onze meening toekomstige hengstenmoeders bevinden. Merriën, gr. in. 1. Reine van Byou 91973, d. Byou van Frederica, uit een dochter van Orange de Zuiddorpe, breede diepe, best- soortige merrie, van A. Haak Czn. te Zaam- slag; 2. Miek van Melo 91982, d. Dragon d'Hondzocht, uit een dochter van Alban de Fair, felgebeende, doch iets groote merrie, van Pr. BruggemanBuijsse te Graauw; 3. Juliette van Alstein 93868, d. Dragon d'Hondzocht, uit een dochter van Nervier du Hooghof, van P. J. Boënne voornoemd; 4. Laura 91213, d. Acron van Avenir, uit een dochter van Moustic de Merveille, van J. van Hoeve te Sluiskil; 5. Mira van Brug- zicht 92348, d. Clairon van Annie, uit een dochter van Adriaan, merrie met buitenge wone lijnen, van J. A. Quaak—-den Hamer te Axel; 6. Trees 91230, d. Jaap van Dintel- oord, uit een dochter van Herseur II de Cognebeau, grove merrie, meer het type der kleine maat, van H. SchelfhQut te Hengstdijk; 7. Beatrix van Liza 91226, d. Floran van Schoondijke, uit een dochter van Dalson van Luntershoek, van Aarn. Dieleman, Zaamslag; 8. Farida 91493, d. Paul van Luntershoek, uit een dochter van Moustache, van R. O. Buijsse te Grauw; 9. Emma 92476, d. Clairon de la Lys, uit een dochter van Gustaaf van Dinteloord, van Osw. Verhaegen, Westdorpe, en 10. Mersia 99404, d. Solon van Certain, uit een doch ter van Eduard 853, van Weezen J. F. de Theije te Stoppeldijk. Klasse goede, doch iets uiteenloopende merries. Hengsten, kl. m. 1. Ronald 94126, d. Foch de Pottes, uit een dochter van Brillant du Moulin, een echte flatteur, die een paar te kortkomingen moet, en ook wel zal over winnen, van H. Kerckhaert te Breda en H. de Maat te Stoppeldijk; 2. Simon 92744, d. Paul van Luntershoek, uit een dochter van Leon 751, goed gedrongen, typische hengst, varf Haak voornoemd; 3. Pascalis van Kruisdorp 92773, d. Vainqueur van Herseur, uit een dochter van Bienvenu de Stabroeck diep en bestsoortig, van A L. Stallaert, Hontenisse; 4. Frans 93083, d. Byou van Frederica, uit een dochter van Wilson, van Wed. H. Bonte te Koewacht, die aan Frans een diep, breed en grof veulen heeft; 5. Tom van Luntershoek 94277, d. Paul van Lun tershoek, uit een dochter van Avenir 1468. best genre hengst, van C. de Feijter, Bosch kapelle; 6. Albert van 't Westland 94989, d. Clairon de la Lys, uit een dochter van Lion 1478, zeer goede hengst, van Haak voor noemd; 7. Picolo van de Lente 92297, d. Pi- seur II de Cognebeau, hengst met goede colo van Absdale, uit een dochter van Her lijnen en diepte, van M. van Fraaijenhove te Axel en M. Immink te Nieuw-Vennep, en 8. Paul van Reigersbosch 94273, d. Paul van Luntershoek, uit een dochter van Dal son van Luntershoek, ietsje beknopt, doch buitengewoon goed soort, van B. L. IJse- baert, Axel. Een klasse hengsten, waaruit meerdere breede, diepe en zwaargebeende vaders kunnen groeien. Hengsten, gr. m. 1. Paul II 92015, d. Paul van Luntershoek, uit een dochter van Clai ron de la Lys, hengst van formaat en kwa liteit, zooals wij nog maar zelden hebben gezien, van C. de Feijter voornoemd; 2. Dra gon van Hoek 90725, d. Dragon d'Hond zocht, uit een Clairon-dochter van Kerck haert, de Maat en A. B. W. Kindt, Breda, Stoppeldijk en Hoek. 3. Acron van Stoppeldijk 91419, d. Acron van Avenir, uit een Clairon-dochter, C. de Feijter voornoemd en W. Staal te Stoppeldijk; 4. Avenir van Acron 92309, d. Acron van Avenir, uit een dochter van Avenir 1468, van C de Feijter voornoemd; 5 .Elegant 93178, d. Vainqueur van Her seur, uit een Wilsondochter, van Jac. de Putter, Axel; 6 Benno van Acron 90974, d. Acron van Avenir, uit een dochter van Cambrinus van Veldzicht, van de Putter voornoemd; 7 Clairon van Certain 95432, d. Certain van Lamswaarde, uite een Ab- bé-dochter, van Jac. Serrarens 'te Osse- nisse; 8 George van Luntershoek 93534, d. Paul van Luntershoek, uit een doch ter van Bourgeois van Luntershoek, van de Feijter, voornoemd; 9 Clairon van La- renburg 93575, d. Clairon van Hoek, uit een dochter van Martin van Luntershoek, van M. van Fraaijenhove te Axel en Adr, Janse te Koudekerke en 10 Paul van Vera 95186, d. Paul van Luntershoek, uit een dochter van Bourgeois van Lunters hoek, van J. Dieleman—Riemens te Hoek. Een klasse buitengewoon felgebouwde, goedgelijnde, mach(Bge hengsten, waar van het verschil tusschen Paul II en Dragon van Hoek niet zeer groot is; het zijn twee enorme hengsten, veulens met een mooie toekomst. Ook onder de op volgende zitten meerdere beste hengsten, waarvan onze fokkerij stellig veel goeds heeft te verwachten. Alleen het zien van een dergelijke klasse jonge hengsten is een reis naar Axel waard. Uit onze opgaaf van de afkomst van moederszijde blijkt, da.t Clairon niet al leen felle hengsten heeft geleverd, doch, en ook dit is zeer belangrijk, ook beste hengstenmoeders. Verder blijkt ook Paul van Luntershoek best te hebben gefokt, en zullen de ZW.eden dit nieuws zeker gaarpe vernemen. Acron d*o<t het ook goed, terwijl ook de Certain-zoon, Byou van Frederica, diepe, breede en zwaar gebeende veulens heeft laten zien Wij hebben het reeds eerder gezegd, en houden vol: Nederland kan op eigen bee nen staan

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7