fórvtrmctule $ee%tvF0cl$e c&goesche: courant ENORME VERLIEZEN VOOR DE RUSSISCHE INFANTERIE. >,Geen wapenstilstand", zegt de Engelsche minister Halifax. De Finnen blijven zich hardnekkig verzetten De Schelde" gaat een nieuw schip bouwen voor de S. M. „Nederland" Dit jaar geen distributie van bruine boonen meer. ieid f>,o° h- 64 RUSSISCHE TANKS VERNIETIGD. BEZORGDHEID VOOR DEN DAG VAN HEDEN. EEN BESLISSEND GEVECHT? Engeland heeft niet geprotesteerd tegen den Russischen inval. Communist over den Engel- schen en Russischen oorlog. De „Admiral Scheer" voer in den Indischen Oceaan. Italië is een gat in het Britsche blokkade-net. Amerika wil Finland financieel steunen. „Duitschland heeft zijn les nog niet geleerd." DE RUSSISCHE INVAL EEN GEVOLG DER DUITSCHE POLITIEK, De Engelsche wapenproductie is verdubbeld. 7.30— re ont- Hage- 10.45 :'s ork. Ildaten. conc. 12.20 10—2.20 pn 7,35 solda- Iuziek- gram. brk. en 1.55 en Jz. voor |rk. en 10.30— 7.35 lieconc. Hier- ^emet >-60 ct. 2oute- 23 j. j. jd. ger z.; [Groot, iet R. en E. Dm. 22 Dek- j. en j. en 26 j. z. T. h geb. |echtg. van sse, 2 ènoot- dr. S. N.V. te Hen- ikan- Dec.: Kost- Dec.: lo ars) „Als ■orm", I'burg. NUMMER 288 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- iburgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139 te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD M1DDELBUR6SCHE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. "■am Het Finsche hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat de Russische troepen Maandag en Dinsdag verscheidene aanvallen hebben ondernomen, 'len iNOoraen Vcui licfL 1-iuUUö"." meer doen de Russen, gesteund door ge pantserde eenheden aanvallen in den sector van Suojarvi. Aangezien deze eenheden af hankelijk zijn van den toestand der wegen volgen de Russen bij hun aanvallen de rich ting der hoofdverkeerswegen. De infanterie, welke op de gemotoriseer de eenheden volgt, heeft enorme verliezen geleden. De F.nsche luchtmacht heeft ver kenningsvluchten gemaakt boven het ge bied, dat door den vijand in bezit is geno men en heeft vijandelijke eenheden gebom bardeerd. Bij het dorp Salmi aan den oever van hét Ladogameer wordt nog steeds ge vochten. Russische zeestrijdkrachten heb ben vier eilanden bezet in het Oostelijk deel van de Finsche Golf. Zjj vallen thans het eiland Suursaaei aan, waar zij troepen heb ben aan land gezet. In een officieel Finsch communiqué, dat gisteravond is uitgegeven, wordt o.m. ver klaard, dat op de landengte van Karelië in drie dagen tijds 64 Russische tanks zijn buitgemaakt. In één gevecht reeds werden 2000 Russen gedood. Bij Salmi werd hevig gevochten en er werden tal van gevangenen gemaakt. Bij een gevecht, waaraan tien Russische tanks deelnamen, werden er acht vernietigd. Krijgsgevangenen hebben verklaard, drie maanden in militairen dienst te zijn, waar van slechts één maand werkelijk aan op leiding werd besteed. Gisteren zijn weer twee Russische vliegtuigen omlaag gescho ten, een tijdens een verkenningsvlucht bo ven Karelië en het andere te Petsamo, waar vier Russische machinegeweren en eenige automatische wapenen werden buit gemaakt. Langs het geheele front werd gisteren gevochten, ondanks den sneeuwval. De Fin sche verliezen zijn gedurende de laatste vijf dagen zeer gering geweest. In het communiqué wordt nog verklaard, dat „de Finsche autoriteiten het bewijs hebben, dat de Russen dum-dum kogels ge bruiken". Terwijl Helsinki en de andere Finsche steden, die met een luchtbombardement be dreigd waren, een derden rustigen dag heb ben gehad, graven de troepen in het uiterste Noorden zich in, te midden van de rooken- de puinhoopen van Petsamo en Salmijaer- vi. De sneeuwval was gisterochtend opge houden, doch niet lang daarna sneeuwde het opnieuw, waardoor de vijandelijke aan vallen bemoeilijkt werden. Met bezorgdheid zag men den dag van heden, den 21sten verjaardag van de Finsche onafhankelijk heid, tegemoet. Russische versterkingen stroomen overzee en langs de spoorwegen toe; de Russen zijn echter nog niet sterk genoeg om een aanval op het Finsche hoofdfront te wagen. Voortdurend komen stroomen Finsche vluchtelingen over de Noorsche grens; er is geen enkele soldaat onder hen Het stadion, waar het volgend jaar de Olympische Spelen zouden worden gehou den, wordt thans gebruikt voor defensie doeleinden. De afweerbatterij, die er is op gesteld, heeft reeds een vliegtuig neerge schoten. En Amerikaansch journalist, die na een reis van Stockholm over R.ga en Tallinn te Helsinki is aangekomen, heeft verteld, dat hjj den Russiscnen kruiser „Kirof" welke door het Finsche vuur be schadigd was, heeft gezien. Het schip ver toonde twee groote gaten in den voor steven; het zal niet op eigen kracht zee kunnen kiezen. De Moskousche radiozender verspreidde gisteren een dementi van den staf van de Oostzeevloot, waarin wordt verklaard, dat de berichten, dat de kruiser „Kirof" ernstig zou zijn beschadigd en een Russische torpe dojager tot zinken zou zijn gebracht, uit de lucht zijn gegrepen. Een 60-tal Finsche families, welke dezer dagen naar Noorwegen waren, gevlucht, zijn naar Finland teruggekeerd om zich in dienst van het land te stellen. De Finnen hebben in het Noorden twee sterke verded.gingslinies ingericht, een bui ten Petsamo en de andere bij het centrum der nikkelmijnen, Salmjaervi. Men ver wacht, dat hier een beslissend gevecht zal worden geleverd. De Russen hebben troepen aan land gezet in de Petsamo-fjord; hier liggen een Rus sische kruiser en twee torpedojagers. Volgens de laatste Russische militaire bulletins is het Roode leger tusschen de 25 en 29 mijl opgerukt op de Karelische land engte. Na vijf dagen van strijd staan de Rus sische troepen dus nog pas binnen schoots afstand van de z.g. „Mannerheimlinie", die door buitenlandsche militaire ingenieurs voor de Finnen is gebouwd. Havas meldt uit Moskou: Het bevel over de Roode troepen heeft de Finsche plaats Terjjoki uitgeleverd aan den vertegenwoor diger van de „Finsche volksregeering" en aan het eerste legerkorps van die regeering. Intusschen blijven de mitrailleurs van het werkelijke Firsche leger vuren in de om ringende bosschen. „In de wouden, in tak kenbossen, in het water en de sneeuw ver bergen de witte Finnen zich als hongerige wolven", schrijft de correspondent van de „Isvestia". Hij doelt hiermee op de witte kleeding, die de Finnen in het sneeuwland schap bijna ontzichtbaar maakt. „Bang voor een eerlijk gevecht treffen zij ons in den rug". De correspondent ver klaart, dat de Russische troepen Terijoki nauwelijks hadden verlaten, na de stad te hebben ingenomen, of de in den kerktoren verborgen Finnen openden het vuur op de Russische achterhoede. De journalist voegt hieraan toe, dat een Rusische tank „dit nest met drie kanon schoten liquideerde". Bij het commissariaat van politie in Terijoki zouden de Sovjets bewijzen hebben gevonden, dat Finsche spionnen zich naar Rusland begaven om inlichtingen in te winnen over het Roode leger en ook over d<m toestand in zekere fabrieken. Vernomen wordt, dat de uitrusting van •het korps "van het Finsche volksleger „ge heel Russisch en volkomen nieuw" is, het geen bewijst, dat deze uitrusting lang van te voren in Rusland was voorbereid. De Sovjets doen al hun best om de enkele be woners. die in het bezette gebied zijn ach tergebleven, gerust te stellen. Zij verklaren hun, dat zij hun hun stukje grond niet zul len afnemen en dat zij niet met dwang in „kolchozen" zullen worden opgenomen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Att- lee, de leider der „Labour"-oppositie de vraag gericht tot Chamberlain, of de re geering het verzoek der Finsche regeering steunde ten opzichte van een bijeenkomst van den Volkenbondsraad. Chamberlain antwoordde: „Het optre den der Finsche regeering is op haar eigen initiatief geschied. De Engelsche regeering zal in den Vol kenbondsraad en in de vergadering verte genwoordigd worden door den onder-se cretaris voor buitenlandsche zaken, But ler, die namens de regeering in de bijeen komst een verklaring zal afleggen Miss Wilkinson vroeg daarop of eeniger- lei protest gezonden was naar Berlijn en Moskou tegen de schending van het Fin sche gebied. Chamberlain antwoordde: „Neen" Adams, conservatief afgevaardigde, vroeg of de regeering in overweging wilde ne men steun te verleenen aan een uit den Volkenbond zetten van Rusland, dat den Bond misleid en onteerd heeft. De communist Gallacher, die met gelach begroet werd, vroeg aan Chamberlain, of, wanneer de Volkenbondsbijeenkomst plaats vindt, hij de aandacht zal vestigen op het feit, dat de Britsche regeering oor log voert om een haar passende regeering te krijgen in Duitschland en dat er ruim Het Nederlandsche stoomschip „Mapia", varende op de lijn Java-New-York, is, naar de Tel meldt, op 16 November jl. bezuiden het eiland Madagascar, in het Westelijk deel van den Indischen Oceaan aangehou den door het Duitsche vestzakslagschip „Admiral Scheer". Na een controle kon de „Mapia" haar reis vervolgen. Het Deensche blad „Politiken" wijst er op, dat, nu de Engelsche maatregelen te gen den Duitschen export in werking zijn getreden, Duitschlands uitvoer naar Zuid- Amerika voor een groot deel via Italiaan- sche haven in Italiaansche schepen zal wor den vervoerd. „Zal Engeland thans Italië, dat de laat ste maanden belangrijke inkomsten uit dit vervoer heeft genoten, prikkelen door in beslagneming dezer Duitsche goederen, terwijl de rechtmatigheid van zulk een maatregel door de neutrale staten niet wordt erkend? Italië schijnt een gat te zijn in het Engelsche uitvoer-blokkade- net", aldus het blad, „en eerstgenoemd land schijnt niet van zins te z$n, dit gat te laten dichten". rechtvaardiging bestaat voor de Sovjet Unie om een regeering te krijgen, die de defensie zal verzekeren aan de Finsche Golf. (hilariteit). Je onbegaanbaarheid van het Nederlandsch inundatiegebied. Een „vijandelijke" batterij artillerie trekt tijdens oefeningen van het veldleger het inundatiegebied binnen. Bij de eerste de beste sloot ondervinden de bespanningen echter reeds onoverkomelijke moeilijkheden in modder en water. De directie van de N.V. Stoomvaart maat schappij „Nederland" deelt mede, dat door haar aan de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen opdracht is ge geven voor den bouw van een vrachtschip van hetzelfde type als het reeds in de vaart zijnde m.s. „Java", en de bij de Nederland sche scheepsbouw maatschappij te Amster dam in aanbouw zijnde motorschepen „Su matra" en „Celebes". De Sulzer-motor en hulpwerktuigen zul len worden geleverd door N.V. Werkspoor te Utrecht. Het is niet waarschijnlijk, dat de distri butie van peulvruchten nog dit jaar zal gaan functionneeren. De bij de regeeringsinstanties aangevoer de voorraden bruine boonen zijn nog niet voldoende. Wat er geleverd wordt is mee- rendeels bestemd voor de soldaten, meldt de Tel. Allerlei oorzaken hebben er toe ge leid, dat de inleveringen door de telers niet vlot zijn geschied. Een der oorzaken betrof de voorbereidingen voor eventueele eva cuatie. Alvorens tot distributie overgegaan kan worden is Het noodig dat er een flinke voorraad, verspreid over het geheele land, aanwezig is. Er is een welig tierende smokkelhandel ontstaan in bruine boonen en capucijners. De boontjes rollen nu niet langs de réchte paden van den legitiemen handel, maar langs de kronkelwegen der smokkelarij. Dit had, meent men in de kringen van den peulvruchtenhandel, voorkomen kunnen worden. President Roosevelt heeft gisteren in een persconferentie medegedeeld, dat hij den minister van Financiën heeft verzocht de Finsche betaling der oorlogsschulden, wel ke op 15 December vervalt, op de voorloo- pige rekening te zetten. Wanneer het Congres weer bijeen komt, zal Roosevelt, naar hij aan zijn mededeeling toevoegde, voorstellen, dat deze bedragen aan Finland zullen worden geretourneerd ten behoeve van het Finsche volk. Verder zeide Roosevelt, dat het mogelijk zou kunnen zijn Finland eenige betalingen door dat land aan de Ver. Staten gedaan, te restitueeren. De president verklaarde nog, dat hij vandaag geen nieuws heeft ont vangen over de kwestie van een mogelijke toepassing der Neutraliteitswetgeving op Finland en Rusland of over de mogelijkheid de diplomatieke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Sovjet-Rusland te verbre ken. In antwoord op een dringend beroep van Finland heeft het Amerikaansche Roode Kruis 25,000 dollar beschikbaar gesteld voor de eerste maatregelen. Reeds is 10.000 dollar hiervan naar Engeland gezonden, waar medicijnen zijn gekocht, welke per vliegtuig naar Finland zijn gestuurd. In het Engelsche Hoogerhuis heeft giste ren de minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax, nogmaals gësproken over de oorlogs- en vredesdoeleinden van Enge land. Hij zeide daarbij, dat Engeland wil, dat de volkeren, die van hun onafhankelijkheid beroofd zijn, hun vrijheid herkrijgen, dat de volkeren van Europa verlost worden van de voortdurende vrees voor Duitsche agressie en dat eigen veiligheid en vrij heid van Engeland worden gewaarborgd Engeland streeft niet naar gebieds-uitbrei- ding of naar wijziging van de landkaart te eigen voordeele. Nog minder wordt Enge land bewogen door eenigerlei geest van wraakneming, ofschoon spr de waarheid erkende van alles, wat gezegd kan wor den over de toenemende moeilijkheid om dat standpunt in de harten van clat volk te handhaven bij de voortzetting van den oorlog. Wanneer daarentegen, zoo zeide Halifax, Duitschland in staat is het vertrouwen, dat het vernield heeft, te herstellen, moet gezegd worden, dat wij streven naar een regeling, welke Duitschland zal aanmoe digen zijn gerechtvaardigde plaats in Eu ropa in te nemen Wij willen een internationale orde ves tigen, waarin alle volkeren veilig onder de heerschappij van het recht, hun eigen politieke en oeconomische leven kunnen bepalen, vrij van ingrijpen door hun mach tiger naburen. Wat het denkbeeld van velen betreft, dat thans een wapenstilstand zou moeten wor den geproclameerd en een conferentie bij eengeroepen, zeide Halifax, dat het succes van een conferentie afhankelijk is van de voorwaarden, waarop zij bijeenkomt. De conferentiemethode is in September 1938 gevolgd en wjj waren bereid die methode onmiddellijk voor dezen oorlog toe te pas sen, wanneer Duitschland zou hebben af gezien van zijn voornemen om Polen bin nen te vallen en zijn troepen zou hebben teruggetrokken. Waarom zoo vroeg Halifax verze kerde de conferentie van München geen duurzamen vrede in Europa? Er werd een overeenkomst bereikt, de meest plechtige verzekeringen werden gegeven, maar slechts zes maanden later veranderde Hit- Ier van opvatting. Die soort van rechts- omkeertmakerij toont, dat geen conferen tie geacht kan worden succes te hebben gehad, tenzij die gewoonte van het ver onachtzamen van toezeggingen afgelegd wordt. Dat echter zal een volkomen ommekeer beteekeen van wat tot dusverre de Duit sche politiek is geweest. Het heeft weinig nut ons illusies te ma ken over resultaten, die door een confe rentie zouden kunnen worden bereikt voor de primaire les geleerd is door hen, die daaraan zouden deelnemen, nl. dat ge weld een slechte methode is. Er is nog geen bewijs, dat Duitschland die les ge leerd heeft. De twee voorwaarden voor een conferen tie zijn: 1. er moet een bewijs zijn, dat de Duit sche regeering bereid is de voorwaarden te aanvaarden, welke overeenkomen met de doelstellingen, waarvoor de geallieerden de wapens hebben opgenomen 2. De zekerheid moet bestaan, dat iede re regeling, die tot stand komt, geëerbie digd zal worden Op iedere andere basis zou een conferen tie niets bereiken. x Sprekende over het Russisch-Finsch con flict zeide de minister: Het relaas van de kwade gevolgen, die voortgekomen zijn uit het Duitsche voor beeld en uit de praktijk der agressie, wordt langer. In de paar laatste dagen hebben wij iets gezien, dat algemeen ver oordeeld wordt als een niet te verontschul digen daad van agressie door een van de grootste jengens een van de kleinste, maar meest beschaafde naties van Europa. Open steden zijn gebombardeerd, vrouwen en kinderen zijn verminkt en gedood, op het voorwendsel, dat een natie van nog geen vier millioen menschen vijandige plannen had jegens een volk van 180 millioen Verder sprekende over „deze ongeluk kige uitbreiding van het conflict", zeide Halifax, „dat de Russische aanval op Fin land hem voorkomt een rechtstreeksch gevolg te zijn van de Duitsche politiek. Door een overeenkomst, welke naar hij dacht, hem de vrije hand zou laten om Polen aan te vallen, schijnt het, dat Hit- Ier verkwanseld heeft, wat hem niet toebe hoorde, n 1. de vrijheid der Oostzeebevol- king en het vervolg der gebeurtenissen toont hoe groot de schade is, wanneer de sluizen eenmaal geopend zijn. Ik heb het denkbeeld hooren uitspreken, dat een onmiddellijke vrede op bijna elke voorwaarde, welke ook, wenschelijk zou zijn, teneinde de West-Europeesche bescha ving te redden van de ergste gevaren Ik denk, dat deze opvatting kortzichtig is. De bedriegelijkheid van deze opvatting komt naar mijn meenning en mijn gevoelen het best tot uiting door de gebeurtenissen in het door Duitschland bezette Polen Wel licht hebt gij het verslag gezien, dat door de Poolsche regeering is uitgegeven over de verschrikkelijke daden van onderdruk king en wreedheid, die daar gepleegd wor den en de dagelijksche veroordeeling van duizenden Polen tot ellende en velen tot den dood. Veel ook hooren wij, maar niet alles over de tyrannie in Praag, van de verbloemde dreiging jegens andere landen, die tot dusverre hun onafhankelijkheid en neutraliteit intact gehouden hebben. Deze overwegingen zijn stellig van be lang bij het vormen van een oordeel over het voeren van den oorlog. De productie van bewapeningen van al lerlei aard in Engeland is verdubbeld in de afgeloopen zes maanden, zooals gezegd wordt in een mededeeling, afkomstig uit gezaghebbende kringen in Londen. Er worden thans plannen ten uitvoer gelegd om déze nieuwe productie in de eerstvolgende zes maanden nogmaals te verdubbelen, zoodat aan het eind van twaalf maanden de aanvankelijke produc tie verviervoudigd zal zijn.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1