UGOESCHE COURANT) BUITENGEWONE DIENSTPLICHTIGEN ZULLEN OUDERE LICHTINGEN AFLOSSEN. De vrijwillige verbintenissen der landstormkorpsen. RUSLAND WENSCHT NIET MET DE FINSCHE REGEERING TE ONDERHANDELEN Het zal echter niet in haastig tempo geschieden Nog geen beslissing over verlenging der eerste oefening. Het beroep van Finland op den Volkenbond. Italiaansche commentaar. Duitsch commentaar. Groote schade door mijnoniploffing op Texel. Verschillende huizen onbewoon baar geworden. Wat zijn „buitengewone dienst plichtigen" De meeste landstormers zouden de draagwijdte van hun verbintenis niet hebben geweten. „Wapenstilstand" tusschen werkgevers en werknemers in België. De Sovjet-Unie erkent alleen de volksregeering van Kuusinen. Bondgenooten der Finsche troepen: sneeuw en koude. Een brandende stad. SLACHTOFFERS VAN RUS SISCHE LUCHTAANVALLEN. HET RUSSISCHE LEGER- BERICHT MELDT VORDE RINGEN. ANTI-RUSSISCHE BETOO GINGEN IN ITALIë. FINLAND HOUDT RAUIO- UITZENDINGEN IN DE RUSSISCHE TAAL. Zijn vrouw doodgeschoten. Echtelijk drama te Rotterdam. NUMMER 287 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60cent per regel. By contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. 130— ram. lier- kdio- fang. §4,05 1 ork. pnie- 6.50 |)too- 9,20 'ork. ■Reg. 120— ont- 12,20 |5,20;i rogr. |iOm- pnie- pdio- 6,35 Men. ■ork. 7,35 rogr. 10,20 11,20 1 e 1- Zee- Zee- een weg v/d ken- enz. ken- Zie lid- van 'rov. Drov. lid van van laaf aren en 1 In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de defensiebegroo- ting voor het komende jaar zegt de minister ,o.m. het volgende: Het ligt in het voornemen eerlang een aantal buitengewone dienstplichtigen, be- hoorende tot de jongste lichtingen, in wer- kelijken dienst te roepen. De regeering acht het gewenacht, de oud ste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Reeds werden eenige ploegen van de lich ting 1924 met onbepaald klein verlof gezon den, terwijl meer ploegen van die lichting .binnenkort zullen volgen. Hoeveel! oudere lichtingen huiswaarts zullen bunnen vertrekken, kan thans nog niet worden overzien, aangezien zulks ge heel afhankelijk is van den duur der mobi lisatie. Er kan in verband met het voor de op leiding beschikbare bader en materieel ech ter geen sprake van zyn, om buitengewone dienstplichtigen maar dadelijk in grcoten getale te gaan oproepen. Het aflossen van gemobiliseerden zal zich derhalve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voornemen werkloo- zen op te roepen ter vervanging van ande re dienstplichtigen. Onder de huidige omstandigheden kan nog niet worden overzien of in het jaar 1940 gebruik zal worden gemaakt van de be voegdheid om den duur der eerste oefening tot 2 jaar te verlengen. Het ligt niet in het voornemen tot den aanleg van ondergrondsche hangars over te gaan. In November is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoedingen vastgesteld,' waardoor meer uniformiteit wordt bereikt. Volgens deze regeling wordt bij het bepa len van het vergoedingsbedrag ook re kening gehouden met mogelijke verminde ring van inkomsten, voor zoover deze uit de afwezigheid van den dienstplichtige voortspruiten, doch een algemeene vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan niet verwachten. Het advies van de Indische regeering over de plannen tot versterking van de ma ritieme verdediging van Nederlandsch ïn- dië kan binnenkort worden verwacht. Het' ligt in het voornemen met de behandeling van dit vraagstuk grooten spoed te betrach ten. De minister wenscht zich, alvorens de re geering te dien aanzien haar houding heeft bepaald, thans nog niet verder uit te laten over het vraagstuk van de slagkruisers. Het ligt, aangezien Nederland geen oor logvoerende is, uiteraard niet in het voor nemen thans over te gaan tot het defensief bewapenen onzer handelsschepen. De ingekomen vrijwillige bijdragen voor de defensie zullen worden bestemd voor de aanschaffing van sperballons. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. geldende bepalingen kan de regeering thans nog niet overgaan. Stefani meldt uit Rome: De „Giornale d'Italia" levert in een korte aanteekening commentaar op het beroep van Finland op den Volkenbond. Het blad wijst er op, dat de aanval van Russischen kant op deze klei ne, vreedzame en beschaafde natie niet uit gelokt is en dat derhalve Finland op grond van het Volkenbondshandvest het recht heeft sancties te eischen tegen Rusland. Terloops merkt het blad op, dat ditzelfde recht niet toekwam aan een slavenhoudend land als Abessynië, dat niet alleen schul dig stond aan met documenten gestaafde agressies tegen Italië in Afrika, maar bo vendien aan een brutale schending van de beschaafde beginselen en de verdragsplich- tingen van den Volkenbond. Moskou echter weigert in Genève te ver schijnen en dreigt zelfs uit den Volkenbond te treden. Terwijl in het conflict met Ita lië de regeering van Moskou luidruchtig Abessynië en de zaak der kleine naties, die thans zonder verdediging zyn, verdedigde, verzet zij zich thans tegen de Finsche dé marche wegens een conflict, dat door haar zelf is uitgelokt. Eens te meer ziet men welk een afgrond er in de Europeesche poli tiek gaapt tusschen zeg gen en doen. Maar, aldus besluit de „Giornale d'Italia", het zal zeer belangwek kend zijn ten aanzien van de Finsche aange legenheid, de houding vast te stellen van die groote mogendheden, die nog verschanst zijn in den Volkenbond en die sancties toege past hebben tegen Italië, toen dit zich op maakte om in antwoord op de agressies, die culmineerden in het geval Wal-Wal, Abes synië te zuiveren van slavenhouders en er beschaving te brengen. Be Berlijnsche correspondent van het amburger Fremdenblatt noemt de bijeen- oepmg van den Volkenbondsraad in de msch-Russische kwestie in zooverre on gewoon, dat Engeland maandenlang gepro beerd heeft in zijn betrekkingen tot Sovjet- Rusland een soort zwevenden toestand te la ten bestaan, doch aan de raadstafel wel geen verstoppertje meer kan spelen. De ge weldige veranderingen in Oost-Europa en thans ook ;n Finland zullen, aldus genoemd Genève worden voorgesteld als een tSSSSST* £eyolg van de Duitsche bui- De Duitsnu P lek der laatste maanden. zuiver geweten°lltiek kan eChter met een keerd waT^^eTkabS°1UUt ge" „Raumfremde" elementenVan me van de landen in Midden- e/oortlTro" pa. De onvoorwaardelijke wil van Engeland t7Tfwe\DUitSChe r«k van het Oosten tot het Westen te omsingelen, heeft sinds half Maart tot de noodlottige onderhande lingen tusschen Londen en Moskou geleid. Het probleem van Finland en van de Balti- sche landen is voor het eerst opgeworpen door de omsingelingspolitiek der Westelijke mogendheden. Dat de Britsche omsin geling toen mislukte, was toe te schrijven Gisteravond omstreeks half zeven is een mijn, welke te Oudeschild op Texel was aangespoeld, tot ontploffing gekomen, waardoor groote schade aan den dijk en aan de huizen werd aangericht. De mijn maakte deel uit van een drietal, dat aldaar was aangespoeld, doch eerst bij eb gede monteerd zou kunnen, worden. Men had daarom een schildwacht in de nabijheid opgesteld om toezicht uit te oefe nen en te zorgen, dat de bevolking niet te dicht in de buurt zou komen. Gisteravond werd een dezer mijnen door een golf op de glooiing geworpen, waar door zij ontplofte. In den zeedijk sloeg een diep gat. Van in de nabijheid staande hui zen werden luiken gerukt, deuren spleten in tweeën en stukken van de daken stort ten omlaag. Van vijftig huizen sprongen de vensterruiten aan scherven. Van de in de onmiddellijke nabijheid gelegen r.k. kerk werden alle ramen vernield. In enkele oogenbliken tijds was een deel der huizen zoo onbewoonbaar gemaakt, dat vele bewoners in de Ned. Herv. kerk en de openbare lagere school moesten worden on dergebracht. De schildwacht sloeg met het wacht huisje en al tegen den grond; een steen van de glooiing, ter zwaarte van 150 kg, plofte hoog uit de lucht naast hem neer. De mili tair bleef gelukkig ongedeerd. Een andere glooiïngsteen kwam op het dak van een woonhuis terecht. Dit liep groote schade op. Een man, die voor het venster van zyn woning stond, kreeg het raam met kozijn op het hoofd, doch bekwam geen verwondingen. Militairen uit den omtrek trokken naar Oudeschild om de bevolking, die zeer onder den indruk van de ontploffing was, gerust te stellen en hulp te verleenen. Onmiddellijk togen zij aan het werk. Men bracht planken voor de ramen aan en her stelde de schade aan de daken zoo goed en zoo kwaad als het ging. Uit Den Burg had men medische en geestelijke hulp inge roepen, doch gelukkig bleek deze niet noo dig te zijn. In verband met de aanwezigheid der beide andere mijnen hebben de militaire autori teiten last gegeven de woningen aan den binnenkant van den dyk te ontruimen. Buitengewone dienstplichtigen zijn in hoofdzaak zy, die vrijgeloot zijn of .zij, die wegens broederdienst buiten den militairen dienst zijn gebleven. Voor de afgekeurden is een algemeene regel moeilijk te geven. In bevoegde mili taire kringen verzekerde men aan de „Te legraaf", dat in ieder geval onder de bui tengewone dienstplichtigen vallen degenen, wien bij de keuring voor hun lichting is medegedeeld, dat zij de bestemming van buitengewoon dienstplichtige hebben ge kregen. De keuring is namelijk het moment, waarop de bestemming tot gewoon of bui tengewoon dienstplichtige geschiedt. Het schijnt, dat de motiveering van het afkeu- ringsbesluit beslissend is voor de vraag of een afgekeurde jongeman wel of niet tot de buitengewoon dienst plichtigen behoort. Bij het afkondigen der mobilisatie zijn, wat het in werkelijken dienst roepen van vrijwilligers betreft, uitsluitend diegenen opgeroepen, die een daartoe verplichtende verbandacte hebben onderteekend. Daartoe behoorden ook de vrijwilligers van de land stormkorpsen motor- en vaartuigendienst. Al spoedig bleek toen, dat vrijwilligers, tot laatstgenoemde korpsen behoorende de draagwijdte van de door hen onderteekende verbandacte indertijd niet volkomen hebben overzien. Zij verkeerden namelijk in de meenirig, uitsluitend voor de handhaving of herstel van de openbare orde en rust in werkelijken dienst te kunnen worden ge roepen, en dus niet bij mobilisatie. Uit de zich in hun zakboekje bevindende lastgeving had dezen vrijwilligers kunnen blijken, dat zij tot opkomst bij mobilisatie verplicht waren. De minister van defensie wijst er in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op, dat van ronselarij bij de werving in geenen deele kan en mag worden ge sproken, zooals sommige vrijwilligers als hun meening hebben geuit. Voor het aanbrengen van adspirant-vrij willigers worden geen premies verstrekt. De propagandisten en ondercommandanten genieten een vast tractement of toelage, welke onafhankelijk is van het aantal aan geworven vrijwilligers. Op 15 September heeft de minister een beschikking uitgevaardigd waarbij de gedachte voorzat, dat er inderdaad eenige landstormers kunnen zijn, die de draag wijdte van hun verbintenis niet hebben overzien en daarvan de dupe zijn gewor den dat de teleurgestelde landstormers een verzoek om verlof konden indienen. De minister is teleurgesteld, dat naar aanleiding van deze beschikking, van de on geveer 6500 opgeroepen landstormers er thans ongeveer 4000 zijn die een verzoek om verlof hebben ingediend en blijkbaar allen voorgeven niet te hebben geweten tot welke verplichtingen zij zich hadden verbonden Het merkwaardige is bovendien, dat deze 4000 vrijwilligers wel bij het afkondigen van de mobilisatie onder de wapenen zijn geko men. De minister geeft daarbij gaarne toe, dat sommigen daartoe eerst zullen zijn overge gaan, nadat zij inlichtingen ten gemeente huize hadden ingewonnen. Op grond van dezelfde overweging, waar op de beschikking van 15 Sept. jl. werd ge nomen zijn twee nieuwe verbandacten vast gesteld, nl. een voor hen, die zich uitslui tend wenschen te verbinden voor opkomst bij staking of onlusten en een waarbij de vrijwilliger zich bovendien kan verbinden voor opkomst bij oorlog of oorlogsgevaar. Op 23 Nov. is aan den opperbevelhebber medegedeeld, dat de regeering het op prijs zal stellen ind'ien dusdanige maatregelen zouden kunnen worden genomen, dat be doelde landstormers binnen 14 dagen in het genot van verlof zijn gesteld. aan de Londensche illusie, dat men een we reldmacht als Sovjet-Rusland als militairen bondgenoot zou kunnen uitbuiten voor het eigen imperialisme. De Baltische landen hebben heel verstandig den weg gekozen van overeenstemming met de Sovjet-Unie. Finland heeft den weg gekozen van een heldhaftigen en nutteloozen tegenstand, omdat het het oor leende aan de agitatori sche influisteringen van de Westelijke mo gendheden. Thans bloedt het om denzelfden reden, welke ook Polen in de ellende stort te. Gisteren is in het kabinet van den Belgi schen eersten minister een conferentie ge houden van vertegenwoordigers van werk nemers en werkgevers. Aan de conferentie werd deelgenomen door den premier en de ministers Sap en Balthazar, resp. van de ministeries van Economische Zaken en Ar beid. De premies zette uiteen, dat de huidige omstandigheden een nauwere samenwer king tusschen kapitaal en arbeid onmisbaar maakten ten opzichte van loonen en werk tijden. Hy wees er op, „dat het oogenblik gekomen is om eenigszins van de beginselen af te wijken, welke te strak zijn, om de economische realiteiten onder het oog te zien". Kortom, de premier bepleitte een „pauze"-politiek.. Men besloot die politiek te bestudeeren. Binnenkort zullen verschei dene bijeenkomsten daaraan gewijd worden. De strijd der Finnen tegen de Russische troepen. Finsche soldaten in de loopgraven onder beschutting der boomen van een der groote wouden in het grensgebied. De Zweedsche gezant te Moskou heeft Zondag den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, mede gedeeld, dat de Finsche regeering bereid was nieuwe onderhandelingen met de Sov jet Unie te openen. Deze Zweedsche poging tot bemiddeling in het Finsch-Russisch con flict gaf echter weinig hoop op welslagen. Het aanknoopen door Moskou van diploma tieke betrekkingen met de „Finsche volks regeering" en het sluiten van een verdrag van bijstand met deze regeering wezen er reeds op, dat Rusland vastbesloten is, haar ondubbelzinnige politiek ten aanzien van Finland te blijven voeren: volkomen militai re onderwerping van den tegenstander en het aan het bewind brengen van de „volks regeering" Kuusinen. De verwachting, dat Rusland geen nieu we onderhandelingen met Finland zou aan vatten, is uitgekomen. Vannacht heeft de zender Moskou een communiqué omgeroepen, waarin wordt ge zegd, dat Molotof den Zweedschen gezant heeft verklaard, dat de Sovjet-regeering de zoogenaamde Finsche regeering, die reeds met onbekende bestemming uit Helsinki is vertrokken, niet erkent. Er kan dan ook, aldus heeft Molotof gezegd, van eenige on derhandeling geen sprake zijn. De Sovjet regeering erkent slechts het kabinet-Kuu- sinen, met hetwelk zij een overeenkomst van wederzijdschen bijstand en vriendschap heeft gesloten, dat de eenige waarborg voor vreedzame betrekkingen tusschen de Sov jet-Unie en het democratische Finland is", In de buurt van Salmi ten N.O. van het Ladogameer, hebben de Finsche troepen gisteren een opmerkelijk succes behaald In het groote woud aldaar hebben eeni ge botsingen plaats gehad tijdens zeer slecht weer. De snelheid der Finsche troepen in de sneeuw en hun bekendheid met het woud en alle eigenaardigheden van het terrein hebben hun veroorloofd de Russische troepen in een soort val te lok ken. De Russische troepen die in actie kwamen in een moeilijk terrein waarvan zij slechts een zeer middelmatige kennis hadden, werden door de Finnen omsingeld die 1500 gevangenen hebben kunnen ma ken. Op de landengte van Karelie zyn de Russische troepen eenige kilometers langs de kust opgerukt. Hun opmarsch is even wel zeer langzaam en het is waarschijnlijk dat de wijze, waarop de Finnen het ter rein voor de verdediging hebben voorbe reid, er enorm toe heeft bijgedragen, de vorderingen der Russische troepen te ver tragen. Tallooze vallen zijn aangebracht in de smalle strook welke door de land engte van Karelië wordt gevormd. De Finnen zijn meesters gebleken in het ge bruik van alle verrassende middelen: val len, mijnen, greppels, het gebruik van moerassen enz. Het is vrij duidelijk, dat de Finsche troe pen thans aan hun front een bondgenoot hebben, nl. de winter. Dit is iets waar de Russen niet op hadden gerekend. Naar Reuter uit de Noorsche hoofdstad verneemt, staat de stad Salmijaervi, het centrum der nikkelzone in het Noorden van Finland in brand. Vluchtelingen, die in het Noorsche dorp Svanik, bij de Finsche grens zijn aangekomen, hebben mededeelingen hierover gedaan. Te Svanik zyn groote rookzuilen waargenomen. Het Finsche nieuwsbureau heeft gisteren medegedeeld, dat de thans beschikbare ge gevens over het aantal dooden en gewon den tijdens de Russische luchtaanvallen op Finland als volgt zijn: bij de bombardemen ten op Donderdag werden 55 personen ge dood, Vrijdag 12 en Zondag 7. In deze drie dagen werden in het geheel 248 personen gewond. Elf huizen werden geheel ver woest, 233 beschadigd. Vliegtuigen welke gebruik maakten van machinegeweren, hebben 38 personen ge dood en 240 gewond. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede, dat de troepen van dat distict op 4 December den opmarsch hebben voortgezet. Sovjet-Russi sche troepen uit de richting Moermansk achtervolgen de bij Petsamo verslagen Fin sche troepenafdeelingen en zijn 25 km ten Zuiden van Petsamo genaderd In de haven van Petsamo ruimen Rus sische oorlogsschepen de door de Finnen achmtergelaten mijnen op. Russische troe pen hebben uit de richting van Ukhta, Re- pola, Poroz en Osero vorderingen gemaakt van 45 tot 50 km Troepen uit Petroza vodsk hebben de stad Salmi aan den oever van het Ladogameer, het spoorwegstatin Laimola ten Noorden van Salmi bezet en zetten hun opmarsch voort. Op de landeng te van Karelie zijn de Russische troepen 45 tot 50 km van de grens opgerukt, Naar Reuter meldt, hebben gisteravond duizenden studenten gedemonstreerd voor het Finsche consulaat en de hoofdstraten en pleinen te Milaan. Zij riepen: „Lang le ve Finland" en „Weg met Sovjet-Rusland'. Havas meldt uit Helsinki, dat de dien sten der Finsche propaganda van gisteren af radio-uitzendingen in de Russische taal organiseeren. In 't pand Voorschoterlaan 41 te Rotterdam heeft zich gistermiddag een echtelijk drama afgespeeld. De man, de 57-jarige A. W. M. trok plotseling zijn revolver en schoot daar mede op zijn vrouw, de 44-jarige C. M., ge boren L. Zy viel terstond dood neer. Daarna trachtte de dader zich zelf van het leven te berooven, doch het wapen ketste. De politie, die spoedig ter plaatse was, arresteerde den man. De oorzaak van het gebeurde moet wor den gezocht in financieele moeilijkheden. Het echtpaar M. had besloten samen uit het leven te gaan. De man zou eerst de vrouw en daarna zichzelf dooden. Het eer ste schot mislukte, maar bij het tweede zakte de vrouw dood ineen. Daarna richt te de man het wapen op zichzelf, maar op nieuw ketste het wapen. Kort daarop ver scheen de huisdokter, die te voren door den man was ontboden. Toen deze zag, wat er geschied was, waarschuwde hij de politie.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1