GEMENGD NIEUWS AKKERTJE "Mare dagen"? DE SINTERKLAAS- WENSCH VAN MENEER KROOST ft iu ill Ook de Oude Maas is buiten haar oevers getreden, tengevolge waarvan de geheele Langstraat in Noord Braband grootendeels onder water staat. Een kijkje in de omgeving van Waalwijk Engelsche luchtaanval op Duitsche vloot. Er zou een kruiser getroffen zijn. De Duitsche contrabande controle. Tientallen houtschepen voor Nederland opgehouden. KEUKENAFVAL EN WAARDEVOLLE GRONDSTOFFEN. Raad van Vrouwenpolder. HOEST VERKOUDHEID BRONCHITIS FAMEL (Ingez. Med.) Aflossing in het Fransche leger. Neem 'n (Ingez. Med.) mM Het Britsehe ministerie van luchtvaart deelt mede: Een sterke formatie van Engelsche bom menwerpers heeft een aanval uitgevoerd op Duitsche oorlogsschepen in de buurt van Helgoland. Eenige zware bommen heb ben doel getroffen. Er werd veel tegen stand ondervonden van luchtdoelgeschut Het eenige vijandelijke vliegtuig, dat was opgestegen, werd omlaag geschoten. Alle Britsehe vliegtuigen zijn behouden terug gekeerd Een kruiser, werd getroffen. De Duitschers melden, dat slechts geringe schade is aangericht. Het ministerie deelt voorts mede. dat verkenningsvliegtuigen van de Britsehe kustwacht tijdens een patrouillevlucht bo ven de Noordzee een Duitsche duikboot boven water hebben verrast en aangeval len. De duikboot werd bij den commando toren getroffen en vernield. Er zijn geen overlevenden. De pogingen der bemanning de duikboot onder water te brengen, toen zij de vliegtuigen hoorde naderen, wer den te laat ingezet. Door de ontploffing werden deelen van het schip in het rond geslingerd. De zee werd over een groot oppervlak met Olie bedekt. Naar het Handelsblad verneemt, bevin den zich op het oogenblik meer dan vijf tig schepen met hout, bestemd voor Ne- derlandsche firma's in Duitsche contraban de-controle havens te weten Stettin, Swi- nemünde en Hamburg. Zij zijn voor een deel van Nederlandsche nationaliteit; de overige voeren de vlaggen von onder scheidene Oostzeestaten. Tot dusverre leverde het aanhouden van voor Nederland bestemde houtschepen wei nig moeilijkheden op. Het oponthoud duur de over het algemeen niet langer dan twee tot zes dagen; het werd telkens op geheven als de Nederlandsche consulaire ambtenaren in de onderhavige havens naar genoegen van de Duitsche autoriteiten had den aangetoond, dat de ladingen voor bin- DE BIETS BURGEMEESTER GEHUEDIGD. Het was Vrijdag twaalf-en-eenhalf jaar geleden, dat de heer H. P. baron van der Borch tot Verwolde van Vorden het ambt aanvaardde als burgemeester der gemeen te De Bilt-(Bilthoven) voordien burgemees ter te Koudekerke. Des morgens huldigde het politiekorps het hoofd der gemeente, waarbij hartelijke woorden gesproken werden door den briga dier A. D. van der Haar, namens het per soneel. Het korps bood den jubilaris een te gelplateau aan, met het gemeentehuis „Jagtlust", er op afgebeeld. In den middag werd de burgemeester eerst gecomplimenteerd door de gemeente werklieden en de ambtenaren ter secreta rie; waarna een huldiging in den raad volg de, waar mejuffrouw E. H. Piepers sprak namens de raadsleden, de heer H. Troost- heide, wethouder van financiën, voerde het woord namens zijn medewethouders. Er werden tevens fraaie geschenken aangebo den. Uit naam van een huldigingscomité uit de burgerij sprak de heer J. H. de Hoog, oud lid van den Biltschen raad, in tegen woordigheid van tal van afgevaardigden van plaatselijke muziek-, zang-, sport, too- neel- en vereenigingen op politiek en maat schappelijk terrein. Generaal A. H. van der Bent, gaf door zjjn tegenwoordigheid een blijk van belang stelling der militairen. Het comité bood een groot bloemstuk aan, Te voren waren vele bloemstukken door plaatselijke organisaties aangeboden. De jubilaris had tientallen schriftelijke en telegrafische felicitaties in ontvangst te nemen. nenlandsch gebruik waren bestemd. Dat was over het algemeen vrij eenvoudig, want tachtig procent van onzen houtin- vder geschiedt ten behoeve van den wo ningbouw binnenslands. En de overige twintig procent komt voor het meerendeel juist niet uit de Oostzeelanden. Den laatsten tijd zjjn er ondertusschen moeilijkheden ontstaan. Er zjjn nu al schepen die meer dan drie weken op vrij lating wachten. Er worden pogingen in het werk gesteld om aan deze stagnatie in den aanvoer van hout voor ons land een einde te maken. In een adres aan den minister van Econ. Zaken zegt het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van huisvrouwen, dat bjj velen de vraag is gerezen, of het in dezen tijd, nu het verloren gaan van waardevolle grond stoffen zeker meer dan ooit moet worden voorkomen, geen aanbeveling zou verdie nen, de huisvrouwen haar groente-afval, aardappelschillen, oud papier, leege conser venblikken en ander oud metaal afzonder lijk te laten bewaren en deze "geregeld door een of meer overheidsdiensten te laten af halen en vervoeren, zoodat de aldus ver zamelde, doch van elkaar gescheiden ge houden zaken spoedig voor verschillende doeleinden nuttig zouden kunnen worden aangewend. De Adressante is, zoo de minister het denkbeeld uitvoerbaar acht, gaarne bereid het welslagen door middel van de 100 af- deelingen der vereeniging zooveel mogeljjk te bevorderen. OSS DOET WEER VAN ZICH SPREKEN. Zaterdagavond heeft er te Oss een vrjj ernstige vechtpartij plaats had. De circa 25-jarige K. B. uit Oss, die in beschonken toestand verkeerde, trachtte een motorrijwiel te berijden. Voorbijgan gers, die voorzagen dat hiervan ongelukken moesten komen, waarschuwden den man, die inplaats van hieraan gehoor te geven, eenige rake klappen uitdeelde. Den ruim 40-jarigen Krol uit Oss sloeg hjj tegen den grond, waar de man bewusteloos bleef lig gen. Omstanders droegen K. een naburige wo ning binnen. Een geneesheer constateerde, dat hjj een zware hersenschudding had op- geloopen. Men liet het ernstig gewonde slachtoffer per auto naar het groot zieken- gasthuis te Den Bosch vervoeren. B. is onmiddellijk door de gemeentepolitie gearresteerd en wordt voorloopig op het politiebureau vastgehouden. Vermoedelijk zal hij ter beschikking van den officier van justitie te Den Bosch worden gesteld. DOODELIJKE AANRIJDING. Gisteravond is te Zurich (Pr.) de tienja rige jongen P. Posthuma de Boer door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op korten afstand van het dorp, toen de knaap den weg over stak, juist, toen een uit Zurich komende vrachtauto was gepasseerd en van tegen overgestelde zijde een personenauto nader de, bestuurd door een militair, die den jon gen niet meer kon ontwijken. VROUWENPOLDERVrijdagmiddag kwam de gemeenteraad onder leiding van burgemeester W. Maas in voltallige ver gadering bijeen. Medegedeeld werd, dat de verordening tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting over het belasting jaar 1940'41 door de Kroon is goedge keurd, alsmede dat het door B. en W. tegen het besluit van het Dagelijksch Bestuur van den Polder Walcheren inzake de diepten der slooten langs den te verbeteren Gaping- scheweg ingestelde beroep door Ged. Staten gegrond is verklaard. B. en W. deelden mee, dat zjj tot aan schaffing van een brandkast zijn overge gaan en zij thans den Raad verzochten deze uitgaaf alsnog goed te keuren. Z. h. st. werd tot goedkeuring besloten. De vastgestelde rekening over 1938 en de begrooting 1940 van de streekplancom missie Walcheren werd goedgekeurd, ter wijl tot voldoening stemde, dat de bijdrage voor 1940 thans is vastgesteld op 44, het geen aanmerkelijk lager is dan voor 1939, de bijdrage bedroeg toen 103. Goedgekeurd werden de werkzaamheden, verbonden aan de verbetering van den wa tergangsplank in Schellach, op te dragen aan J. Jobse. Z. h. st. werd besloten, tot her ziening van de N. Mesu in het schoolgeld over 1939 opgelegden aanslag, daar geble ken is dat de aanvankelijk opgelegde aan slag niet overeenkomstig de juiste gronden was opgelegd. Na bespreking werd z. h. st. besloten, het schrijven van J. de Rijcke, houdende bezwaren tegen de wjjze waarop de zijkan ten van den Dorpsweg in Gapinge zjjn be straat, voor kennisgeving aan te nemen. Z. h. st. werd besloten, afwijzend te be schikken op het verzoek van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maat schappelijk Hulpbetoon, de gemeente als lid tot die vereeniging te doen toetreden. De voorz. deelde mede, dat van G. de Nood en H. Luitwieler een schrijven was inge komen, houdende verzoek van gemeente wege over te gaan tot bestrating van de in Gapinge gelegen Louwersenslaan over 'een lengte van 62 m en aan het begin van deze baan een straatlantaarn te doen plaatsen. B. en W. stelden voor afwijzend op het verzoek te beschikken en adressan ten te doen berichten, dat de Raad wel be reid is, het benoodigde 'bestratingsmateriaal voor de door hen bedoelde wegsverharing, te hunner beschikking te stellen. Na bespre king werd z.h.st. overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Naar aanleiding van het ingekomen schrijven van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, houdende verzoek over te gaan tot vaststelling van een verordening ex. art. 12 der Oorlogswet (verrichten van diensten door burgers op last van de mili tairen) stelden B. en W. voor, bezwaar te maken tegen den voorgestelden norm van het loon in werkverschaffing voor het toe kennen van belooning voor verrichte dien sten; geacht wordt, dat het in de gemeente geldende loon voor het uitvoeren van de in de verordening bedoelde werkzaamheden behoort te worden uitbetaald, zonder aftrek van eventueele kosten voor voeding- of le gering. In gevallen waarin zulks noodig is, ware het toekennen van kostwinnersver goeding te overwegen. Voorts achtten B. en W. overlegging van een verklaring van twee geneeskundigen voor het verkrijgen van vrijstelling nog al veel gevergd; h.i. zou kunnen worden volstaan met een verkla ring, af te geven door den huisarts. Zij stel den mitsdien voor ook hiertegen bezwaar te maken. Na bespreking werd beslotenr met de voorstellen vani B. en W. accoord te gaan. Vervolgens deelde de v o o r z. mede, dat het bestuur der Chr. Lagere School in de afd. Gapinge heeft verzocht om beschik baarstelling van een bedrag van 418,70 van gemeentewege, ten behoeve van het, in verband met de aansluiting van het school gebouw aan de waterleiding, in orde bren gen van de nog niet op de waterleiding aangesloten W. C.'s der school. B. en W. stelden voor op het verzoek afwijzend te be schikken, op grond, dat de wijze der werk zaamheden, h.i. te grootsch is opgevoerd. Na breedvoerige bespreking van het ver zoek, waaraan door alle raadsleden werd deelgenomen, werd met 4 tegen 2 stemmen besloten (de heer Arendse onthield zich, lid van het schoolbestuur zijnde, van stem- Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 ming) het verzoek, tot het uitbrengen van advies, andermaal in handen van Burg. en Weth. te stellen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten, tot onderhandsche verpachting van een perceel bouwland aan S. Louwerse Szn. Mede werd, op voorstel van B. en W. m.a.st. besloten, tot het aan gaan van definitieve geldleening, groot 26,000.—. Vervolgens werd de werkloosheidsbestrij ding breedvoerig besproken, en werd m.a. st. besloten, B. en W. de regeling dezer aangelegenheid op te dragen, terwijl voorts besloten werd, de te dezer zake ten vorige jare toegepaste regelingen, onveranderd te handhaven. Door den heer Arendse werd de aan dacht gevestigd op de wijze van bestrating voor de Bijz. School te Gapinge. De heer V a n D i s vestigde de aandacht op den slechten toestand van den weg op den Bin nendijk nabij de molen. Door den heer Van den Bosse werden inlichtingen ge vraagd, omtrent toepassing in 1940 van eventueel aan kleine boeren te verleenen steun. Spr. drong er op aan de te verleenen steun ultimo Maart te doen beschikbaar stellen. Door den heer Maljaars, wer den inlichtingen gevraagd inzake het onder houd van den weg op den Westdijk. De voorz. diende genoemde sprekers van toelichting op het door hen naar voren ge brachte en zeide, waar mogelijk, verbete ring toe. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter, werd na bespreking z.h.st. besloten, een vergoeding van gemeentewege voor vuur en licht beschikbaar te stellen t.b.v. de in te Vrouwenpolder, gehouden wordende landbouwcursus. Terwijl de Fransche lichtingen 1909, 1910 en 1911 reeds naar huis zijn gezon den, evenals de gezinshoofden, die bij deze lichtingen zijn ingedeeld in verband met hun op regelmatige wijze aangegeven ge zinsomstandigheden. heeft de Fransche minister-president besloten geleidelijk na 15 December de vaders van vier en vijf en vervolgens die van twee en drie kinde ren naar huis te sturen, welke indertijd niet deze kinderen opgegeven hebben, evenals degenen, die practisch behooren tot de reeds afgezwaaide lichtingen. Ten einde de troepen op billijke wijze te spa ren, laat Daladier overgaan tot afzwaaien van de strijdende formaties der reservisten van de tweede reserve de lichtingen 1919 en ouder. Daartegenover zullen de mannen der eerste reserve, die nog in territoriale formaties zijn, naar hun de pots worden gezonden met het oog op hun opneming in de legers. De andere re servisten der eerste reserve zullen even eens na 15 December opgeroepen worden, te beginnen met de jongste lichtingen. door R. H. Ja ja, het was niet eenvoudig.' Peinzend trok de Sint eens aan zijn langen baard. Zonder erg gingen er een paar plukjes haar mee. Wel wel, wat werd een mensch toch oud, zoo ongemerkt. Laat eens kij ken: 1632 jaar, ja, hjj was niet bepaald meer een baby. Baby's hebben geen baar den trouwens. Waar zat hij ook weer over te piekeren? O ja, het cadeau voor meneer Kroost. Wat moest je nu zoo'n man geven? Hij bezat waarschijnlijk alles wat zijn hart begeerde. Hij had een flink inkomen, waar hij als vrijgezel heel goed raad mee wist. Wat voor geld te koop was, bezat hij den kelijk wel zoo ongeveer. Wat dan? Het liefst zou de goeie Sint hem een aardige vrouw gegeven hebben, met een paar vroolijke kleuters. Maar die stop je niet even in een schoen.... Sint Nicolaas peinsde en piekerde. Hij moest aan duizenden menschen denken, maar ditwas toch wel een heel lastig ge- i\ en iedey had wel een stillen wensch, welken de Sint eens onverwachts in ver vulling kon doen gaan,. Maar méneer Kroost scheen geen wenschen te hebben, die hij niet zelf kon uitvoeren.. De Sint had zwaar met zichzelf te doen. Was hij vannacht niet haast gestruikeld en met schimmel en al van het dak afgerold om dat hjj met zijn gedachten bjj meneer Kroost zat en niet keek waar hij reed? De schimmel keek ook zoo goed niet meer, want zoo goed als Sint's haar begon uit te vallen, had ook de trouwe stapper t'e ljjden onder den ouderdom. Bijna had Sinterklaas of meneer Kroost? dus twee overlijdensberichten op zijn geweten gehad Neen, natuurlijk maar één, want de Sint zelf was nu eenmaal onsterfelijk. Het moest anders wel vreemd zijn, prakkizeer- de de grijsaard om bv. je nek te breken en maar te doen of er niets gebeurd is en gewoon verder te leven. Bij eiken schoorsteen, waar de Sint stopte en Zwarte Piet nakeek als die naar beneden verdween, bedacht hij een ander geschenk, maar niets leek hem goed te zijn Op het eind van den tocht vertelde hij zijn zorgen aan Zwarten Piet. „Het is goedo, Sinto", sprak Piet in zijn beste Spaansch. „Ikke gana vannachti naro Senor Krroost en ikke zal U vertel- lo watte hij wil heefte." „Je bent een brave knul, Pedro" zei de Sint. Om kort te gaan, Pedro leende een ezeltje en draafde over de daken naar het huis van meneer Kroost. Maar daar wachtte hem een teleurstel ling. De man woonde nl. in een heel nieuw huis, waar. ze geen kachels ge bruikten, maar centrale verwarming, zoo dat er niet zoo'n gezelilge ouderwetsche schoorsteen was om doorheen te kruipen. Piet was echter niet voor een kleintje vervaard. Hij zette zijn grauwtje met zijn achterpooten vlak aan den rand van het dak. Daarop liet hij zich aan de staart van het dier naar beneden zakken en in een minimum van tijd was hij tóch in huis. Heel stil sloop Piet naar de slaapkamer van den man, die zijn baas ongewild zoo'n last bezorgde. Voorzichtig stak hij zijn roe onder de dekens en zachtjes, o zoo zachtjeskietelde hij meneer Kroost's linkervoet. De slaper werd wak ker, wat ook de bedoeling was Op het voeteneind zat Zwarte Piet en meneer Kroost kon zijn oogen niet gelooven; hij dacht, dat hij droomde, wat óók de be doeling was. „Dag meneer Kroost", zei Piet be leefd. „Eh eh, dag" antwoordde de gekietelde aarzelend. „Wie ben jij?" Pedro Amarillo Quichoto Cachotta Cas- tiliano Africanus", was het trotsche ant woord; „De Zwartte 'Piet Van Sinter klaas." „O ja", zei meneer Kroost. „Neem me niet kwalijk, dat ik je niet meteen her kende. Maar het is al zoo'n tijd geleden, dat ik pepernoten lag te grabbelen. Al- lemenschen, wat was ik bang voor je zwarte facie." „Dan had U zeker geen zuiver gewe ten", zei Piet, en hij trachtte zoo ernstig mogelijk te kijken. „Wat? O, eh eh. nou, misschien wel niet. Maar dat is verjaard hoor. Ik vind het leuk dat ik je weer eens ziei Maar wat kom je eigenlijk doen?" „Ik kom U wat vragen' zei Zwarte Piet. „Mjjn baas wil U een cadeau geven op 5 December, maar hij weet niet wat U graag zou willen hebben..' zei meneer Kroost. „Ja" zei Piet. Meneer Kroost wreef zijn oogen eens uit. Was hij nu eigenlijk wakker of niet? Hij droomde zeker. Het bestond toch niet, dat je gewoon ging slapen en wakker werd met een nikkertje op je voeteneind! Wat zei dat leuke jong? Afijn, een droom was een droom. Je moest eerst uitdroomen, wilde hij ophouden Daarom besloot me neer Kroost maar mee te doen met Pedro Garribaldi, of hoe het kereltje mocht heeten. „Zoo, weet de Sint niet wat ik graag zou willen hebben?" „Neen", zei Piet in gespannen afwach ting. Nou, ik ook niet", zei De Tevredene in de gedachte, dat nu de droom wel uit zou zijn. Maar aan het teleurgestelde gezicht van Piet zag hij wel, dat het zoo laat nog niet was. „Weet U heusch heelemaal niets, wat U graag zou willen hebben?" vroeg de roedrager en hij huilde haast. Er kwam een klein lichtje in de slape rige oogen van meneer Kroost. „Nou, eh, heelemaal niets, dat is wel erg weinig". Hij dacht eens na en kreeg een kleur. „Nou? Zeg het maar", zei Piet aanmoe digend. „Is het te koop hier in het land of moet ik eerst naar Spanje terug?" „Ja, er is eigenlijk wel wat", zei het slachtoffer aarzelend „En het is in dezen tijd van het jaar in massa's winkels te koop. Ik wil het al hebben sinds ik een kleine jongen was. Maar toen had ik er geen geld voor. En nu ik wel geld heb, vind ik het zoo gek om het te koopen. En jij zoudt het ook gek vinden als ik het zei"i. „Niks hoor", zei Pedro met vuur. „Ikke en de Sint vinden niks gek." Meneer Kroost keek hem eens aan: „Ikke en de Sint", dat was toch geen ma nier om je uit te drukken. Afijn, de jon gen wist klaarblijkelijk niet beter. Toch een raar idee, dat iemand. 1600 jaar lang een jongen kon blijven! „Zul je er niet om lachen?" vroeg hij. „Heusch werkelijk echt waar niet", ver zekerde Piet. Meneer Kroost boog zich naar. hem toe en fluisterde zijn kleine groote geheim in het zwarte oor van Pedro Amarillo. Dis sperde zijn oogen wijd open en een oogenblik leek het of hij zou lachen. Maar hij beheerschte zich en slaagde er zelfs in te kijken of hij het heel gewoon vond. „Dat is toch heel gemakkelijk",, zei hij „Natuurlijk" zei meneer Kroost klein tjes. „Er is geen kunst aan, voor jou tenminste. Maar stel je nu eens voor, dat ik het doe. Per slot van rekening ben je een deftige burger, of je bent het niet. Ik moet ook een beetje om de menschen denken". „Daar heeft U dan wel den tijd voor gehad", vond Piet en zonder gedag te zeg gen was hij verdwenen. Meneer Kroost wist niet waar hij ge bleven was en schudde innerlijk het hoofd tegen zichzelf. Wat deed hij toch wakker op zoo'n tijd? Hij had natuurlijk erg liggen droo- men! Ofschoon zijn ezeltje een blokje was om gegaan, wist Peadro toch weer op dak te komen en weldra had hij het beest ont dekt. Het stond zich prettig te schurken aan een antennepaal, in de zalige mee ning, dat het een boom was in het park van Sevilla Langs de staart klom Piet omhoog en na een half uurtje was hij boven. Daarop begonnen ze met hun tweeën den terug tocht. Den volgenden morgen vertelde Piet zijn ervaringen aan den Sint die ver heugd was nu een antwoord te hebben op zijn vraag. „Maak het dan maar even in orde", zei hij- „Hoe bestaat 't, dat die man zijn lief- sten wensch niet zelf even vervult. Wat zijn er toch vreemde menschen." En in gedachten trok hij een bosje haar uit zijn baard. Piet zorgde ervoor en meneer Kroost kreeg zijn lang gewenschte cadeau. Wat dat dan eigenlijk was? Ach, waarde lezer, U gelooft het toch niet. Of U zegt: Hè, wat flauw!" Maar heusch, er zjjn zulke menschen. Meneer Kroost kreeg een groote zak vol pepernoten

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7