förvtrtnct&le Hevige gevechten in Finsch Karelië. (&GOESCHE COURANT De Finsche „volksregeering" verkoopt een deel van het land. Het moedige verzet der Finnen heeft succes. Oe nieuwe Finsche regeering streeft alsnog naar oplossing van het geschil. „VRAAG DEN D00DEN OF DEN WEEZEN" Finland legt het conflict voor aan den Volkenbond. 44 mijnen tusschen Wassenaar en Zandvoort Een heel Russisch tankregiment vernietigd? ER OP LOS RUSSISCHE VLIEGTUIGEN OMLAAG GEHAALD. DUIZENDEN RUSSEN OM GEKOMEN DOOR LAND MIJNEN. Helsinki is gisteren niet gebombardeerd. Wilden de Russen de Duitschers sparen? De Russen beschuldigen de Finnen gifgas te gebruiken. Italiaansche sympathie voor Finland. Geen Amerikaansche vliegtuigen naar Rusland. „NIET IN HETZELFDE HUIS MET DIEVEN EN MOORDE NAARS." De thee vanaf heden twee cent per ons duurder. Zij sluit een pact van bijstand met de Sovjet-Unie. „MIJNHEER KUSINEN." „Stalin is Rusland niet." SUMMER 286 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139 ■te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN NIDDELBURGSCHE COURANT EERSTE BLAD MAANDAG 4 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60"cent per regel. B\j contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Een per radio uit Helsinki overgebrachte mededeeling van het Finsche ministerie van defensie vermeldt: Op de landengte van Karelië is Zaterdag hevig gestreden. Op sommige plaatsen zijn de verdedigers tot den aatival overgegaan en hebben zij terrein gewonnen. Op andere plaatsen heb ben zij een tactischen terugtocht onderno men, maar over het algemeen is de linie ongewijzigd gebleven. De Russische marine is niet tegen de Finsche kust opgetreden, ongetwijfeld wegens de zware verliezen, welke de Russen te Hangoe geleden heb ben. Volgens in Zweden ontvangen berichten bevat elke Finsche „tankval" in Karelië een slachtoffer. Het aantal buiten gevecht gestelde Russische tanks is niet bekend, maar is aanzienlijk hooger dan het eerst berichte aantal van 36. Volgens een niet bevestigd bericht zou een geheel Russisch tank-regiment vernietigd zijn. Het Russische blad „Prawda" publiceer- ,de gisteren die eerste verslagen van den aanvang der operaties in Finland. In den vroegen morgen van 30 Novem ber ontvingen de troepen het door den be- hebber van het militaire district van Le ningrad, legercommandant Merezkow en •door den leider der Leningradsche partij- organisatie Sjdanog onderteekende bevel om acht uur te beginnen met de krijgsver richtingen. Om precies acht uur begon aan het 140 km lange front langs de Karelische landgrens het geschutvuur. Daarop gingen over het geheele front de Russische troe pen tot den aanval op de voorste linie der Finnen over. De „Prawda" geeft vervolgens een beeld van de hindernissen, die de Russische troe pen op hun opmarsch moesten bestrijden Na den eersten verrassenden slag is de te genstand der Finnen steeds hardnekkiger geworden. Gevaarlijk en tijdroovend is vooral de opruiming van de Finsche ma chinegeweernesten, afzonderlijk liggende, gecamoufleerde stellingen en mijnvallen. Overal zijn verder de bruggen opgeblazen, de wegen opgebroken, tank- en mijnvallen gelegd. Het blad geeft een schildering van de eerste luchtaanvallen op Finland. Onmid dellijk na ontvangst van het bevel om „er op los te trekken" waren de Russische bom bardementseskaders opgestegen om de vliegvelden en militaire emplacementen van den tegenstander te vernielen. De Finsche luchtmacht was aanvankelijk volkomen verrast en kon eerst laat in actie komen. Volgens een mededeeling van de Finsche legerleiding zijn Zaterdagavond in een luchtgevecht bij Valkjaervi twee Russische totestellen gedwongen te dalen. De toestel len zijn onbeschadigd in Finsche handen gevallen. Een ander toestel heeft een nood landing gemaakt op een Karelisch vlieg veld. De bemanning gaf door middel van een witte vlag te kennen, dat zij overgaf. De Finnen verklaren, dat tengevolge van de mijnen, welke in de bosschen bij Terijoki zijn gelegd, verscheidene duizenden Russen zijn omgekomen. Ook zijn gisteren nog 18 tanks van de Russen vernield. In het laatste Finsche legerbericht wordt medegedeeld, dat tengevolge van den he- vigen sneeuwval weinig activiteit aan het front is te bespeuren, behalve ten Noorden van het Ladoga-meer, waar het Finsche leger zeer actief is en de vijand zware ver- lizen heeft geleden. Het legerbericht voege hieraan toe, dat de Russen moeilijkheden ondervonden bij het oversteken van het bevroren meer. Hierdoor boden zij een ge makkelijk doel voor de Finsche artillerie. Bovendien brak op vele plaatsen het ijs onder de aanvallers. De Finsche hoofdstad is gisteren niet ge bombardeerd. Volgens uit Helsinki ontvangen berich ten zou het staken van het bombardeeren der Finsche hoofdstad moeten worden toe geschreven aan het feit, dat de evacuatie van Duitsche onderdanen en het personeel der Russische diplomatieke vertegenwoor digers in vollen gang was. Wanneer deze evacuatie achter den rug zal zijnis een he vige vliegtuigactie tegen de industrieele centra, havens en vliegvelden te verwach ten. Vanochtend vroeg was de evacuatie van de Duitschers te Helsinki voltooid. Ook het personeel van de Russische legatie is door het Duitsche schip dat in de haven lag, aan boord genomen. De Russische troepen zouden dezelfde tactiek toepassen als de Duitschers inder tijd in Polen hebben gebezigd. Het civiele verkeer..tusschen Leningrad en Moermansk is gestaakt. Een eskader van de roode vloot zou zich tusschen Hangoe en Tallinn bevinden. Finland, aldus wordt ver klaard, laat zich hierdoor niet van de wijs brengen. Generaal Mannerheim heeft ge zegd, dat Finland „alles, behalve zijn eer" kan verliezen. Het nieuwe Finsche kabinet heeft in zijn eerste bijeenkomst besloten, alsnog te zoe ken naar een vreedzame oplossing voor het Russisch-Finsche conflict door nieuwe voor stellen te doen aan de regeering te Moskou. Te dien einde werd de gezant van Zwe den, die thans belast is met de behandeling der aangelegenheden van Finland in de Sovjet-Unie verzocht een stap te doen bij de Sovjet-regeering om te vernemen, oi deze bereid is de onderhandelingen te her vatten. Reuter meldt uit Moskou: Een Russische oorlogs-correspondent er gens aan het Finsche front beschuldigt de Finnen er van gifgas te gebruiken. Het ge bruikte gas zou echter niet door de gas maskers van het Roode leger heendringen. Het door de oorlogscorrespondent gezon den nieuws voegt niet veel toe aan de la conieke communiqués van 't Roode leger en kan geen opzienbarende successen melden. De „Prawda" geeft toe, dat de Finnen zich hersteld hebben van den eersten slag en „steeds sterker weerstand bieden". Het te rugtrekkende Finsche leger zou in bosch- jes en terreinspleten verdekt opgestelde scherpschutters achterlaten, terwijl ook mittraillisten op bekwame wijze worden verborgen en achter de hoofdmacht blijven standhouden. Alle spoorwegbruggen en leege huizen bevatten mijnen, waardoor de opmarsch van het roode leger wordt ver traagd. In een officieel Finsch communiqué wor den de beweringen van den Moskouschen omroep, die de Finsche troepen beschuldig de gas te hebben gebruikt, als leugenachtig tegengesproken. De Finsche generale staf verklaart categorisch, dat het Finsche leger nooit het gebruik van gas als strijdmiddel onder oogen heeft gezien. De Finsche re geering verklaard bereid te zijn een neutra le commissie, welke ook, toe te staan een diepgaand onderzoek daarnaar in te stel len. De Russische beschuldiging heeft in de ooren der wereld zoo een onaangenamen bijsmaak, omdat men vreest, dat de Russen het beweerde gebruik van gifgas wel eens zouden kunnen aangrijpen om „represailles' te gaan toepassen en de Finnen zg. „op de zelfde manier" te gaan behandelen. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de Finnen inder daad gas gebruiken als strijdmiddel, daar hun land met het vele water en de voort' durende winden zich hiertoe al heel slecht zou leenen. Eenige honderden Italiaansche jongelie den, die terugkeerden van voorbereidende militaire oefening begaven zich Zaterdag avond naar de ambassade van de Sovjet- Unie te Rome, waar zij een betooging hiel den tegen de invasie van Finland door de Sovjets. Zij riepen „Leve Finland". Vandaar begaven zij zich naar de legatie van Finland waar zij een sympathie-betooging hielden. Hoewel Italië zich er tot dusverre van onthouden heeft openlijk een standpunt iq te nemen tegenover den Russischen aanval op Finland, is het toch zeker, dat zijn sym pathie uitgaat naar het Finsche volk, welks heldhaftige tegenstand tegen den numeriek veel sterkeren aanvaller de bewondering der Italianen heeft gewekt. De betooging voor de ambassade der Sovjet-Unie en de Finsche legatie te Rome zegt veel in dit opzicht. Ook uit hetgeen de bladen melden, blijkt duidelijk door welke gevoelens de Ita liaansche openbare meening bezield is. Uit de geheele wereld komen bijlken van medeleven met het zich dapper verdedigen de Finland. Honderden Zweden hebben zich reeds bij de Finsche legatie te Stockholm als vrijwilligers aangemeld. Voorts hebben Zweedsche arbeidsorganisaties een inschrij ving voor Finland geopend. Het Zweedsche Roode Kruis bestudeert de mogelijkheid naar Finland ambulances, verplegend per soneel en verbandmiddelen te zenden. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft door bemiddeling van het Britsche Roode Kruis 10,000 dollar geschonken voor Fin land. De Koninklijke Familie heeft een bezoek gebracht aan de graven der Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft. De vorstelijke personen bij bet verlaten van het kerkgebouw. Reuter meldt uit Washington: Zonder den naam van eenig land te noe men heeft president Roosevelt in een for- meele verklaring gezegd, dat de regeering der Ver. Staten hoopt, dat de Amerikaan sche fabrikanten en éxporteurs van vlieg tuigen en vliegtuiguitrustingen aandachtig zullen zijn aan de politiek der regeering, die „ongeprovoceerd bombardeeren" van bur gers veroordeelt. Er bestond weinig twijfel, dat deze ver klaring bedoeld was om toegepast te wor den op het Russisch-Finsche conflict. Deverklaring luidt: De Amerikaansche re geering en het Amerikaansche volk hebben sinds eenigen tijd een politiek gevoerd van oprechte veroordeeling van niet uitgelokte bombardementen en van machinegeweer vuur op burgerbevolkingen uit vliegtuigen. De regeering hoopt, dat, opdat dergelijke „onuitgelokte bombardementen geen mate riele aanmoediging zullen krijgen in het licht van de recente herhaling van derge lijke daden, Amerikaansche fabrikanten en exporteurs van vliegtuigen en vliegtuiguit rustingen, dit feit aandachtig zullen zijn al vorens te onderhandelen over contracten voor den uitvoer van deze artikelen naar naties, die klaarblijkelijk schuldig staan aan dergelijke niet uitgelokte bombarde menten". De secretaris van Roosevelt, Early, zei- de, dat het officieele Russische telegraaf- agentschap een communiqué heeft uitge geven, waarin beweerd wordt, dat Molotov den oproep van Roosevelt doelloos genoemd heeft, aangezien Rusland geen Finsche ste den bombardeerde en niet het voornemen had zulks te doen. Op de vraag, of de opmerkingen van Mo- lotof een antwoord vormen op de boodschap van Roosevelt, antwoordde Early: „Ik zie niet in, dat zij een antwoord vor men. Gij zoudt den dooden en gewonden De Finsche regeering heeft gisteren be sloten het conflict met de Sovjet Unie aan den Volkenbond voor te leggen. De Finsche vertegenwoordiger te Genève heeft opdracht gekregen daartoe de noodige stappen on dernemen krachtens de artikelen 11 en 15 van het Volkenbondspact, welke voorzien in de bijeenroeping van den Volkenbonds raad of van de Assemblee. De vroegere minister van buitenlandsche zaken van Finland, Holsti, thans vertegen woordiger van Finland bij den Volkenbond, heeft daarop den secretaris-generaal van den Bond medegedeeld, dat zijn regeering besloten heeft te vragen zoo spoedig mo gelijk de Raad en de Vergadering van den Volkenbond bijeen te roepen. De leden van den Volkenbondsraad zijn voor 9 December bijeengeroepen. Het desbetreffend besluit is genomen door den secretaris-generaal Avenol. De convocatie van Avenol behelst tevens een voorstel om de Volkenbondsvergadering op 11 December bijeen te roepen. burgers of hun vrouwen en weezen kunnen vragen hoe doelloos de oproep is of ge weest is". De verklaring van president Roosevelt wordt in officieele en diplomatieke kringen te Washington beschouwd als een belang rijke ontwikkeling in de formuleering van Amerika's politiek in oorlogstijd. De open bare meening is in overgroote meerderheid achter den president in zijn actie, waarbij de Sovjets als aanvallende mogendheid be stempeld worden en een vorm van sancties tegen de Sovjets wordt toegepast. Beide practijken zijn tegen de bedoelingen van de opstellers der Neutraliteitswet in het Con gres. In een hoofdartikel der dagbladen van de pers van het Amerikaansche Hearst-con cern wordt de eisch gesteld, dat de Ver. Staten onmiddellijk hun erkenning van Rusland zullen intrekken en alle betrekkin gen met Rusland zullen verbreken. Dit dient gedaan te worden, aldus het artikel, wegens den barbaarschen aanval van Rus land op Finland. Niets heeft de beschaafde wereld zoo zeer geschokt als de Russische misdaad jegens Finland. Nooit hebben bar- baarsche horden zoo meedoogenloos een vreedzaam, rustig en eerlijk volk onder den voet geloopen. Betrekkingen onderhou den met Rusland zou gelijkstaan met het wonen in een zelfde huis met dieven en moordenaars. Tusschen Wassenaar en Noordwijk aan Zee zijn op het strand 31 mijnen aange spoeld. Drie van de zeven mijnen, welke voor Katwijk aan Zee lagen, zijn gedemonteerd. Een aantal andere zijn uit zichzelf ont ploft. De militaire autoriteiten hebben de ge heele meer dan twee kilometer lange Boulevard te Katwijk voor het publiek afgesloten. De autobusdienst van Noordwijk aan Zee over Katwijk aan Zee naar Den Haag, welke anders via de Boulevard wordt on derhouden, is omgelegd door het dorp. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Zandvoort dertien mijnen aange spoeld, alsmede drie vaten met spiritus, vier brandslagen en drie tonnen met ap pelen o Blijkens een mededeeling van de Vereeni- ging van thee-importeurs zijn de prijzen voor de aanstaande toewijzing van circa 15,500 kisten thee te Amsterdam ingevolge met de regeering gepleegd overleg vastge steld op basis der lataste Batavia-noteerin- gen, plus kosten. Deze laatste zijn uiteraard hooger, onder meer als gevolg van de hoogere molestpre- premie. In verband daarmede, werden, met toestemming der regeering, de detailprijzen voor thee met ingang van heden verhoogd met twee cent per ons. 22 DOODEN BIJ SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIë? De Duitsche radio meldt, dat er een spoorwegongeluk gebeurd zou zijn nabij Sibiu in Roemenië Een militaire trein zou tegen een stootblok gereden zijn. Er zou den 22 dooden en 85 gewonden zijn. ,De zg. Finsche „volksregeering", onder leiding van den uit Finland gevluchten com munist Kusinen, heeft een verdrag van vriendschap en wederzijdschen bijstand ge sloten met Sovjet-Rusland. In dit verdrag heeft de onwettige regeering alvast gebie den van Finland, dat de Sovjet-Unie in den laatsten tijd heeft opgeëischt afgestaan. Als „vergoeding" wgrd een bedrag van 420 millioen Finsche marken vastgesteld. Het pact bevat o.m. de volgende bepalin gen: „Als teeken van vriendschap en absoluut vertrouwen in de Finsche volksregeering stemt de Sovjet-Unie erin toe, als antwoord op de aspiraties van het Finsche volk, aan Finland af te staan het district van Sovjet- Karelië met een totale oppervlakte van 7.000 vierkante km. In ruil daarvoor ver klaart de Finsche republiek zich bereid, de grens op de Karelische Landengte iets te verleggen en aan de Sovjet-Unie een gebied af te staan met een oppervlakte van 3970 vierkante km. De Sovjet-Unie zal aan Fin land een schadeloosstelling betalen van 120 millioen finsche mark voor de spoorlijnen, welke zich op dat gebied bevinden. De democratische Finsche republiek geeft ter versterking der, veiligheid van beide landen, aan de Sovjet-Unie voor dertig ja ren in pacht, het schiereiland Hangoe en omliggende gebied en een bepaald aantal der omliggende eilanden, waarop de Sovjet- Unie vlootbases zal bouwen om een aanval van buiten af te verhinderen. Bovendien staat de Finsche republiek aan de Sovjet unie het recht toe, op die eilanden een strikt beperkt aantal land- en luchtstrijd krachten te legeren. Voorts staat de Fin sch volksregeering aan de Sovjet-unie af eenige schiereilanden en kleine eilandjes aan de kust van de Noordelijke IJszee voor een bedrag van 300 millioen Finsche mar ken. De Sovjet-Unie en de democratische Fin sche republiek spreken af elkaar eiken bij stand te verleenen, inclusief militairen bij stand, ingeval van een aggressie tegen een der beide partijen. In de inleiding van het verdrag wordt Kusinen „mijnheer" genoemd en niet „ka meraad". In deze inleiding wordt o.a. ge zegd, dat het presidium van de Sovjet-Unie en de president van de Finsche volksrepu bliek overtuigd zijn, dat „thans door held haftige poging van het Roode leger en het Finsche volksleger een gevaarlijke haard van oorlog, welke door de leiders in dienst van de imperialistische mogendheden is ge schapen, uit den weg wordt geruimd". De leider van de Russische revolutie in 1917, Alexander Kerensky, die thans in Amerika woont, heeft een beroep gedaan op de openbare meening in de Ver. Staten om den inval van Stalin in Finland niet te verwarren met de werkelijke verlangens van het Russische volk. Alle democratische en patriotische Russen protesteeren tegen dit onteerend optreden van Stalin. Kerensky voegde hieraan £öe, dat deze niet uitgelokte aanval tegen een klein land zonder verde diging Rusland onteert en vijandigheid je gens Rusland kweekt, dat het slachtoffer is van ffet meest barbaarsche totalitaire be wind in Europa.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1