ip ^eetiw0cb)£ s* C&GOESCHE COURANT) RUSLAND WEIGERT TE ONDERHANDELEN MET DE NIEUWE FINSCHE REGEERING Onverbindendverklaring van de kolenconventie gevraagd. Moskou tracht de communistische revolutie in Finland te importeeren. Het roode leger stuit op lellen tegenstand. EEN VLUCHTELING MINIS TER-PRESIDENT, „DE VIJAND IS NA FELLEN STRIJD TERUGGESLAGEN." OORLOGSLEED FINLAND WIL ONAFHAN KELIJK BLIJVEN. Hevige gevechten te land en ter zee. F \MiL N [l ifeuNAiNfBg#g^ - -|frrinri Twee hooge departements ambtenaren verdacht van spionnage. De suiker wordt één cent per pond duurder. DE AANVAL WAS REEDS LANG VOORBEREID J Wil Zweden bemiddelen? mgmmê rs aSS" De Nationale Coöperatieve Raad acht haar in strijd met het algemeen belang. Moreele en geestelijke herbewapening. Burgemeester Van Walré de Bordes sprak te Amsterdam. Weer een aantal slachtoffers der mijnen. VUMMER 285 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD DRIE BLADEN jEERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT ZATERDAG 2 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Gisteren hebben wij gemeld, dat de Fin sche regeering-Caj ander was afgetreden. Ondanks, dat dit kabinet nog den avond te voren een eenstemmig votum van vertrou wen had verkregen van de volksvertegen woordiging, is Cajander heengegaan, omdat zijn persoon door Moskou speciaal wera aangevallen. Cajander zou volgens Moskou de onder handelingen hebben doen mislukken en daarom was hij „gecompromitteerd". Er werd een nieuwe regeering gevormd met Ryti, directeur van de Finsche Bank, als minister-president en met Tanner als minister van buitenlandsche zaken. Zooals men weet, heeft Tanner, die in het vorige kabinet minister van Financiën was, deel genomen aan de Finsch-Russ.sche bespre kingen. Prompt heeft Moskou de beschuldigingen, die eerst gericht waren tegen Cajander, nu gericht op Tanner. Moskou heeft verklaard met de nieuw gevormde Finsche regeering niet te zullen onderhandelen. Terwijl de Finsche troepen zich dapper verzetten tegen de overmacht van het Rus sische leger, tracht Moskou ook van binnen uit den Finschen tegenstand te verzwakken. Op initiat.ef van de Communistische Inter nationale is nl. een „Finsche volksregee- ring" gevormd, welke natuurlijk onmiddel lijk door de Sovjet-regeering is erkend. Op het oogenblik zijn er dus twee regee ringen in Finland, een onwettige in het door de Russen veroverde Oostelijke deel en een wettige in Helsinki. Rad-O Moskou deelde gisteren mede, dat als gevolg van een opstandige beweging welke zich in het Finsche leger zou hebben voorgedaan, in Terioki onder leiding van Otto Ussinen een „volksregeering" ge vormd zou worden, waarvan het doel zou zijn de regeering-Tanner omver te werpen en vrede te sluiten met de Sovjet-vrienden. In haar verklaring verzoekt de nieuwe re geering aan de regeering der Sovjet-Unie haar te hulp te komen met het Roode leger. Voorts wordt medegedeeld de oprichting van een speciaal leger, dat tot taak zou hebben in Helsinki de vlag der revolutie te planten Het programma der binnenlandsche poli tiek van het z.g. nieuwe kabinet is geïnspi reerd door de communistische ideologie. De minister-presidentvan de communis tische Finsche „volks-regeering", Otto Kus- sinen, heeft sedert twintig jaar niet meer in Finland gewoond. In 1919 moest hij uit het land vluchten. Voor 1914 was hij de leider van de Finsche sociaal-democraten; na de October-revolutie ging hij over tot het Leninisme en hij moest zich na de overwinning van de Witte Garde onder ge neraal Mannerheim uit het land terugtrek ken. Kussinen is thans 60 jaar. In de Moskousche pers is gisteren een manifest van de Finsche communistische partij gepubliceerd, waarin o.a. wordt ge zegd: De staat Lithauen heeft uit de handen van de Sovjet-Unie zijn hoofdstad Vilnius en het omringende gebied teruggekregen. Het Finsche volk, dat sedert 20 jaar droomt van een hereeniging van Karelië met de Finsche natie en Finland, kan thans met vertrouwen er op rekenen, dat zijn vurigste nationale hoop vervuld zal worden. Deze passage is een herhaling van het geen Molotof heeft beloofd, n.l. dat de Sov jet-Unie bereid was te overwegen Karelie aan Finland terug te schenken. Het Finsche ministerie van defensie heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de Russische aanvallen afgeslagen zijn. „De activiteit der Russische troepen is zeer groot geweest, in het bijzonder in den sector ten Noorden van het Ladogameer, waar vooral bij het dorp Suojarvi zeer he vig is gevochten. De Russische aanvallen zijn echter volledig afgeslagen. Bij een aan val werden twee Russische compagnieën vernietigd. Dit resultaat werd voor een groot gedeelte bereikt door het gebruik van een nieuw Finsch wapen, dat geconstrueerd is voor gevechten in bosschen (dit wapen is een automatisch geweer, één per man dat even snel vuurt als een machinege weer). Verscheidene dorpen in het district van Suojarvi zijn door de vlammen ver nield. De Finsche verliezen waren nominaal en bestonden hoofdzakelijk uit gewonden. De strijd duurt nog voort. De Russen hebben minstens 19 tanks ver loren. De verliezen van de Russische lucht macht bedroegen minstens negen vliegtui gen en volgens sommige berichten dertien Alle Finsche vliegtuigen keerden veilig te rug. De Russische vloot is ook opgetreden en heeft Hangoe aangevallen. De Finsche kust. batterijen openden het vuur en een Rus sische torpedobootjager is door een treffer tot zinken gebracht. De Engelsche bladen melden, dat nog 100.000 bewoners uit Helsinki vertrokken zijn. De vrouwen en kinderen leverden een deerniswekkenden aanblik op en moesten bijna allen te voet gaan, terwijl honderden den nacht doorbrachten op de met sneeuw bedekte wegen. Bij het doorzoeken van de verwoeste gebouwen te Helsinki zijn vele verkoolde lijken gevonden. Tijdens de luchtaanvallen op Helsinki hebben de Russische vliegtuigen gepoogd de olietanks in het district Soernaes te bom bardeeren. Zij slaagden er echter slechts in eenige goederenemplacementen op aangren zend terrein te treffen. Een bom heeft een kerk in Helsinki getroffen, waarbij ver scheidene personen werden gewond. Gisteren zijn op zijn minst twintig lucht aanvallen op Finland gericht. De eerste vergadering van de nieuwe re- geering-Ryti had plaats in een schuilkelder. In een voor de Ver. Staten uitgezonden radioredevoering heeft de nieuwe Finsche premier gisteravond verklaard: „Wij zijn bereid over alle kwesties, welke zich kunnen- voordoen, te onderhandelen, doch kunnen er niet in toestemmen een handeltje te maken van onze onafhanke lijkheid of van ons recht over onze eigen zaken te beslissen. Het Finsche volk vraagt het recht te blij ven leven in volledige politieke onafhanke lijkheid." De Finsche stad Petsamo, welke door de Russische troepen is bezet, was tevoren door vliegtuigen gebombardeerd. Ook de steden Kirkenaes en Salmejaervi werden door Russische vliegtuigen gebom bardeerd. Als gevolg van de bombardeering van Helsinki raakten vele gebouwen in brand. Beweerd wordt, dat de Russen buiten het eiland Seitskar een schip der vluchtende Finsche kustwachten tot zinken hebben gebracht en op de in zee zwemmende op varenden met geweren hebben geschoten. Volgens Finsche berichten zijn gisteren 16 Russische vliegtuigen neergehaald boven Finland. Onder de aanvallen op Finsche plaatsen, welke gisteren zijn gedaan is de voornaam ste die op Kotka, een belangrijke haven en industrie-centrum. Deze aanval duurde bij na zonder onderbreken van half tien in den ochtend tot vier uur in den middag. Acht tien bommen werden neergeworpen. Men weet nog geen bijzonderheden omtrent het aantal slachtoffers en de aangerichte scha de. Naar uit Helsinki verluidt, werd daar hedenochtend om 1 uur 50 luchtalarm gege ven. Een Finsch radiobericht meldt, dat de Finsche regeering bevel heeft gegeven tot gedwongen evacuatie van alle steden in de gevaarlijke zone van Finland. Alle scholen zijn gesloten. zOOS T ZÉ'Ei 'KRISTINESJAD *PORI RAUMO KNYSTAD \BO JYVASKYLA fclMA LAHTIl.i LAPPEEN'RANTA xHaminT^'BORG Ki via F" -AAR ■JOENSUU V; SUQjARVI 30 'aLRjarvi) d q ■qrtavALA C/1 £uuksi r EXHdLiM Z O adoqar- T^meet TEIs-SINKHS™» zF/NSCHE GÖLFl som OOfgSTAD 'LENINGRAD Men meldt ons uit Den Haag: Als verdacht betrokken te zijn in een zaak van spionnage ten behoeve van een naburige mogendheid zijn op last van de justitie te 's-Gravenhage aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld G. W. F, van H. en diens echtgenoote, alsmede mr. W. B J. B. Eerstgenoemde is als hoofdambtenaar verbonden aan het departement van Sociale Zaken, waar hij belast was met de leiding van den Socialen Jeugddienst. Mr. W. B. J B. is ambtenaar aan het departement van Economische Zaken. De gearresteerde hoofdambtenaar van Sociale Zaken schijnt overmatig vriende lijke betrekkingen te hebben onderhouden met de Duitsche „Kraft durch Freude"-be weging. Hjj heeft eenigen tijd geleden m Hamburg een rede gehouden, welke aanlei ding gaf tot het stellen van vragen aan den Nederlandschen minister van Sociale Za ken. De minister kon niet anders ten ant woord geven dan dat de betrokken hoofd ambtenaar niet-gesproken had als verte genwoordiger der Nederlandsche regeering, doch als een particulier op vacantiereis. De man wordt er blijkbaar van beschui digd, dat hij op zijn departement documen ten heeft laten fotografeeren. Hij was referendaris aan het departement van Sociale Zaken en heeft in de laatste jaren een uiterst snelle promotie gemaakt Naar in Den Haag verluidt, schijnen de ze arrestaties in verband te staan met de smokkelaffaire van uniformen. Volgens de Telegraaf zou de recherche bij het volgen van sporen in deze laatste zaak tot de ont dekking van deze spionnagezaak zijn ge komen. Het was den laatsten tijd wel meer en meer bekend geworden, dat de sympathieën van den heer Van H. naar een naburig land uitgingen, waar hij verschillende jeugd werkkampen bezocht. Bij hem kwamen na dien enkele bekende buitenlanders en waar schijnlijk hebben ook personen, die tot een spionnagedienst behooren, bij hem gelo geerd. Dit had alreeds de aandacht der autori teiten op hem gevestigd, doch dat hij en zijn jonge vrouw ten slofte wegens verden king van spionnage gearresteerd zouden worden, kwam voor officieel Den Haag toch als een donderslag uit helderen hemel. Ten huize van den heer Van H. heeft de politie een aantal bescheiden in beslag ge nomen. Van een gerucht, als zou de heer Van H. hebben bekend zich aan spionnage te hebben schuldig gemaakt, konden wij geen bevestiging krijgen. Het schijnt niet onmogelijk te zijn, dat binnenkort nog meer arrestaties zuilen vol gen. De minister van Econ. Zaken heeft be sloten de crisisheffing op suiker met in gang van 4 December 1939 te verhoogen met 10 van de hoofdsom van den in gevolge de Suikerwet 1924 geheven ac cijns op suiker. Dit zal tot gevolg hebben dat de suikerprijs met 1 cent per pond zal worden verhoogd. Deze maatregel is genomen ter bestrij ding van de kosten, verbonden aan de distributie, welke, naar bekend is, behalve uit algemeene onkosten, bestaan in de vergoeding aan de gemeentebesturen van 85 van de door deze gemaakte distribu- tiekosten. Het ligt in het voornemen ook bij ver dere distributie de kosten op de te distri bueeren artikelen te verhalen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat deze lager kunnen zijn, daar dan van een reeds bestaand distributie-apparaat gebruik kan worden gemaakt. Volgens een Reuter-bericht, dat via Riga uit Moskou is ontvangen, en dat, naar wordt gezegd, aan de censuur is ontsnapt, is de aanval op Finland reeds langen tijd door de Sovjet-regeering voorbereid. Vijf tien of twintig van de beste divisies en een groote hoeveelheid vechtwagens, pantser wagens en vliegtuigen waren voor dit doel geconcentreerd nabij de Finsche grens. De correspondent te Stockholm van de „Neu'e Zürcher Zeitung" bericht aan zijn blad, dat Zweden zou overwegen zijn be middeling aan te bieden in het conflict tus- schen Finland en de Sovjet Unie, aangezien men veronderstelt, dat een poging hiertoe door een van de Scandinavische landen meer succes zal hebben, dan de pogingen van de Ver. Staten. Verder meldt de correspondent, dat steeds meer Zweden dienst willen nemen bij het Finsche leger. De Finsche legatie te Stockholm heeft een afzonderlijke afdeeling in het leven ge roepen voor den stroom van Zweden, die dienst willen nemen om het Finsche leger te helpen. mm - 5 - V De Britsche torpedojager „Gipsy" is aan de Engelsche Oostkust op een mijn geloopen en gezonken. Slechts de bovenbouw van het vaartuig steekt nog boven water uit. De nationale coöperatieve raad schrijft: Sedert een aantal jaren is de verkoop van huisbrandstoffen onderhevig aan de bepa lingen, welke door de leden van de kolen- conventie en de met haar samenwerkende importeurs zijn vastgesteld, teneinde „een ongezónde concurrentie tusschen brandstof- fenhandelaren te voorkomen" en teneinde „de kleinhandel in staat te stellen redelijke verkoopprijzen te bedingen". Het doel van deze voorwaarden, die be kend zijn als „regeling van den verkoop van huisbrandstoffen in Nederland" is begrijpe lijk. Het ligt voor de hand, dat zoowel de producenten als de groothandel het groot ste belang hebben bij een versterking van de financieele positie van hun afnemers. De marges tusschen de prijzen, die de verbruikers betalen, en die, welke de pro ducenten en importeurs ontvangen zijn grooter dan uit een oogpunt van normale bedrijfskosten en overschotten kan worden gemotiveerd. Een dergelijke kartelvorming, die zoover gaat dat de detailprijzen welke het publiek moet betalen worden voorgeschreven, zou niet op een hevig verzet stuiten van de zij de der coöperaties van de uiteindelijke af nemers, indien hiervan het gevolg zou zijn dat inderdaad zou kunnen worden gespro ken van een saneering van het distributie apparaat voor huisbrandkolen. Blijkens een door den bond van Neder landsche handelaren van brandstoffen inge steld onderzoek nam in een tiental groote en kleine gemeenten het aantal particulier kolenhandelaren in 19201934 toe van 17 tot 84 per 100,000 inwoners en ten platte- lande kwam men zelfs tot een stijging van 100 tot 186 particuliere kolenhandelaren per 100.000 inwoners. Van een „saneering" van den kolenhan del in bovenbedoelden zin is echter geen sprake. De „saneering" heeft slechts één zij de, namelijk deze, dat het publiek gedwon gen is meer voor de huisbrandkolen te be talen, zonder dat de distributie goedkoope.r wordt. De nationale Coöperatieve Raad te Rot terdam, welke o.m. wordt gevormd door de centrale organisaties van verbruikscoöpera ties en door die van landbouwcoöperaties, heeft nu den minister van economische za ken verzocht de regeling van den verkoop van huisbrandstoffen in Nederland onver bindend te verklaren, op grond van de over weging, dat deze in strijd moet worden ge acht met het algemeen belang. Opgemerkt wordt namelijk dat, tenge volge van de contigenteering van den in voer van kolen, de coöperaties niet in staat zijn met behulp van buitenlandsche kolen de nadeelige gevolgen van deze kartelvor ming te voorkomen. Het zou dus in het belang van de ver bruikers zijn, indien deze poging van de coöperaties zou slagen. Tevens zou de on verbindendverklaring van bovenbedoelde overeenkomst het voordeel hebben, dat aan het bezwaar wordt tegemoetgekomen dat In de „Apollohal" te Amsterdam is gis teravond een nationale bijeenkomst voor moreele en geestelijke herbewapening ge houden. Deze vergadering was bedoeld als onderdeel van de wereldactie voor moreele herbewapening, waarvan de leus voor 1, 2 en 3 December luidt: „Honderd millioen menschen luisteren naar God." Nadat de heer Van Eegten de bijeen komst had geopend, werd het woord ge voerd door den burgemeester van Middel burg, mr. dr. J. van Walré de Bordes. Spr. zette uiteen, dat de beweging voor geeste lijke en moreele herbewapening rust op twee steunpunten: in de eerste plaats de eischen uit de Bergrede, eerlijkheid, rein heid, onzelfzuchtigheid en liefde, in de twee de plaats het luisteren naar God. Telegrammen uit Oost-Indië werden voor gelezen. Daarna voerden zeer vele sprekers en spreeksters het woord, die allen in het kort den weg bepaalden, volgens welken zij tot de moreele en geestelijke herbewapening waren gekomen. Zij zetten uiteen op welke wijze de beweging henzelf, hun werk en gezin verbeterd had. Vandaag worden in den lande plaatselijke bijeenkomsten gehouden, terwijl Zondag in de gezinnen zelf het weekeinde wordt be sloten. Een Finsche stoomboot de „Mercator" (4.260 ton), die op weg was naar Noorwe gen, is gisteren aan de Schotsche kust op een mijn geloopen. De eerste officier, zijn vrouw en elf leden der bemanning zijn aan land gebracht. Een reddingboot heeft een tijdlang ge zocht naar een tweede boot, waarin zich de kapitein en de andere leden van de be manning moetqn bevinden. Later werd ge meld, dat deze boot op sleeptouw was ge nomen. De „Mercator" zonk in zes minuten. 35 personen zijn gered; één is waarschijnlijk omgekomen. Het Noorsche tankschip „Realf", metende 12.500 ton, is voor de Britsche kust op een mijn geloopen en gezonken. De geheele be manning is door een Italiaansch schip ge red. Het Britsche s.s. „Dalryan" (4558 ton) is ongeveer zes mijl buiten de Zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen en langzaam gezonken. Alle 38 leden der be manning en de loods zijn gered. De Deensche houten driemaster „Grethe" (264 ton) is op de „Goodwin Sands" veron gelukt. De kapitein en de uit zes leden be staande bemanning is gered. Men denkt, dat de „Grethe" op een wrak geloopen is. een doeltreffende toepassing van de vesti gingswet kleinbedrijf een tijdelijk ves tigingsverbod is reeds afgekond'gd door het bestaan van de regeling van den ver; koop van huisbrandstoffen zal blijken te worden belemmerd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1