SCHAKEN predicatie 1 KORTE SCHETSEN VAN D'OEVE ZEEUWSCHE KRONIEK Hoe ontstonden de geslachts namen die met Cop (Kop) beginnen NEUZENKEURING. DE PROFUNDIS. In dezen Advent worde vanuit de diepten gezongen. Men heffe Psalm 130 aan, men bidde het na. Want wij zijn zeer gezonken in de diepten der kille zee, waar onze harten ver kleumen. O de ongerechtigheid op aarde, de groote, waarin alle onge rechtigheden een onderkomen vinden! Deze, dat God de warmte zijns harten aanbiedt, maar de wereld ligt diep, diep in het zwarte water en onze harten zijn koud. Men maakt zich warm over vele belangrijke zaken, doch als God tot de wereld komt, vindt Hij koude harten en ziet Hij ruggen. „Uit de diepten roep ik tot U, o Heer!" Goddank dat er toch ge roepen wordt vanuit deze diepten. Daarom is er telkens een smalle, sterke hand, smal als het kruis, sterk als het open graf der opstanding. Wij roepen, en de hand tilt ons uit de diepten en stelt ons in de warmte van de liefde Gods. Bevend om het won der weten wij ons opgenomen en aan de zon gebracht. Omdat dit roepen en dit optillen er is, daarom zal het thans Advent zijn, sterk, nuchter en zonder wanhoop. Zoowaar als Jezus Christus in de wereld gekomen is zal de groote Morgen komen. Deze wereldgang heeft een zin en een doel. Het is de gang door den nacht tot de heerlijk heid Gods. Op een hoektoren staan de wachters. Zij zijn angstig, want de vijand schijnt nabij. Zij turen door den nacht, maar hun blik doorboort het zwarte niet. Kwam de morgen maar, o kwam de morgen nu maar! „Mijne ziel wacht op den Heer, meer dan wachters op den morgen." Zoo turen wij door het zwart en wachten. Maar de nacht is zoo lang. En er is ook het kille water en onze koude harten op den bodem. Er is dit verzinken in de diepten en weer opge trokken worden, en wéér verzinken en wéér opgetrokken worden. „Dit zweven tusschen dood en leven en deze pijn O dat het nu genoeg mocht zijn." 'Men hope op God. De hand die ons optrekt zal alles nieuw maken. De dag komt dat de zee niet meer zal zijn. En wij zullen altijd in de zon staan. F. De kêerrie-'e. Al-'oewel dat het nie' m'n plan is, om an te ouwen over de Jongers, mó' 'k dae' toch nog is een öogenblik op vromkomme'. Je zou anders, deur mien schrieven, meschien een verkêerden indruk 'ekregen Ze waere naemelik nie" oltied zö pront en fersoenlik as in de gevallen daer a ik noe van verteld Ik der nog 'ekend, a' de ménsen nog leefden, zouwe ze noe al over de 'onderd weze, die a oltied d'r mes vliemscherp slépe', êer da' ze nae' een boe- reköopdag gienge. En bie 't minste of ge ringste dat a ze dan in de wegt 'eleid wiere, was 't: „ik za' je an rêepen snie-e'," en gieng dien 'and nae' die lange zak. En dat de Jongers van twi verschillende durpen espres der op van 'uus gienge om mee me- kare te vechten, dat weet ik ok nog 'êel góed. En mekare uutmaeke: de Oetjeskerkse voe' viskoppen, de Baerlanders voe' beren en die van Ouwelange voe Ouwelanse pot- tesch...ters; die bienaemen ze trouwens nog, op oalle drie die durpen. Die van Baer- land 'êete ok nog: Baerlanse gaepers, wan' ze zegge: ,,a' je over Baerland komt, dae' stae' oalle guus mee d'r mond op een har re". Zelfs gebeurden der soms 'êel schandelik- ke diengen. Ik zie 't in m'n gedachten nóg, 'oe dat er op een Zondagochend een boer over 't durp kwam, achteran z'n koetjes. Die erme, stomme dieren. Den êenen een lange snee over z'n rik, den anderen nêe-e, ik gae dat nie' beschrieve; 't was iesselik. Den daeder lag op 't kerk-'of, vanselft. En a kon 'êel 't durp den anwieze, dat was nog gin bewiezen. Gin méns zou dat trou wens tegen de pelisie durve zeggen Ze waere vee' te benauwd dé' dat dan op ul- der 'evrêekt zou worre'. Ja, het is wé' grap- peg om te vertellen, dat de vel'-wachter op de 'onderkarre over 't durp 'eree-e wier en dan ku' je is zegge': „vroeger was oalles toch vee gemoedelikker". Maer vraeg jen eigen is of: „wannéér was 't béter; toen of noe?" Een ieder za' dan toe motte geve: „noe". Bovendien was 'êel dat gemoedelik- ke ok mêer naem as daed. Of doch' je soms, dat de ménsen der zö 'êet op waere, as ze verjaerden, dat er dan een commissie uut de Jongers ze kwam filesteere? Dat kost ten ze minstens een paer riesdaelders; maer een tientje was nog beter, 'óor. Liet ze toch nie' te weineg geve, wan' dan kwam 't wer is uut, 'oe gemêend a die filesetasie was. Die centen kwaeme nie' in de kas, mae' mocht die commissie den eigensten aevend nog opdrienke. Dat was dikkels genoegt mêer as een gullen de man en dan is 't ok wé' gebeurd, dat er één deur z'n kam- meraas tuus 'ebrocht most worre en uut- 'eklêed en op bédde 'eleid. Ieder op z'n burte wier an-'eweze om mee „om de fooie" te gaen of te filesteeren mee een kröonjaer, zé-dé' ieder z'n deel kreeg van de stokvisvellen. Den êenen trof 't daer om a' is beter as den aren. As je mee je zessen van een rieken boer op z'n zeventeg- ste verjaerdag drie riesdaelders kreeg, was je beter of as h je „om de fooie" gieng mee je drie-en en je wier der mie één of- 'escheept. Toen gienge de Jongers nog 's Zondags- achemirregs „om de koffie", tussen twêe-e en ollef viere, de ouwe lui nae' de kerke waere. De Jongers 'ieuwe dae' 't öoge op en de derde kêer kwame ze om de föoie. Wier ze, nae' ulder zin, fersoenlik ont- HET ONDERWIJS IN VROEGERE DAGEN. II. DE ONDERWIJZER (vervolg). Ten tpde van de Republiek moest de can- didaat-schoolmeester nog geen acte of di ploma als bewijs van bekwaamheid over leggen. In het begin der vorige eeuw wer den van rijkswege de vier rangen als onder wijzer ingesteld. Eerst deed de onderwijzer op 18-jarigen leeftijd examen voor den 4de rang, later voor de 3de, enz. Tot den 1ste rang kwamen betrekkelijk weinigen. Ook werd niet naar den leeftijd gekeken. Zoo werd aan S. de Ridder te Sint Kruis in 1816 op 15-jarigen leeftijd de waarneming van de toen vaceerende be trekking als hoofdonderwijzer opgedragen. Dit was ook een groote zeldzaamheid. Als de sollicitant-schoolmeester maar zeer be kwaam was als voorlezer en voorzanger in de kerk was het voldoende. Tot meerdere aanbeveling kon hij zijn proefschriften nog laten zien. Hierin had hij kunstig geschre ven. Vooral de hoofdletters waren met krullen versierd. Alleen werd van hem geëischt, naast een onberispelijken levenswandel, zuiver te zijn In de leer der Gereformeerde (Hervormde) kerk. Eenmaal aangesteld zijnde, mocht hij op zijn school geen boeken gebruiken, die schadelijk waren voor het geloof, waarin de kinderen moesten onderwezen worden. In vele geschiedenisboeken leest men, dat afgedankte koetsiers, livreiknechten, ser geants, enz. door den grooten invloed van hun heer benoemd werden tot schoolmees ter. Als zfj maar konden lezen en schrijven en wat rekenen was dit voldoende. Wij hebben echter in Zeeland hiervan nergens een voorbeeld kunnen vinden. Dit kan een bewijs zijn, dat het onderwijs in ons gewest, hoe onvoldoende het ook was, beter was dan in de andere streken van ons land. Meestal was de onderwijzer eerst onder meester aan een school en werd hiervoor door den bovenmeester betaald. Deze moest hiervoor eerst toestemming hebben van het reeds genoemde college qualificatum. Het loon van den ondermeester was doorgaans kost en inwoning bij zijn patroon plus en kele guldens in het jaar. Als de schoolmeester de geheele school alleen voor zijn rekening had, gold het als vaste regel, dat de oudste leerlingen hem in de laagste klasse behulpzaam waren. De ze toesteind bestond ook nog in het midden der vorige eeuw. Doorgaans bleef de onderwijzer school houden, tot hij niet meer er toe in staat was of tot de dood hem van zijn arbeid afloste. Zijn loon was altijd laag, zoodat hij voor den ouden dag niets kon overspa ren. Later kwam wel de pensionneering, maar het pensioen was zeer gering. Het is daarom te begrijpen, dat er in vroegere dagen zooveel oude onderwijzers nog in functie waren. De genoemde S. d e Ridder te Sint Kruis heeft 60 dienstjaren gehad. Toen zijn 50-jarig jubi leum werd herdacht, was hij een krachtige grijsaard, algemeen beroemd om zijn fraai schrift. De ondergeteekende heeft dit zelf kunnen bewonderen in de akten van den Burgerlijken Stand te St. Kruis, welke ak ten door den heer De Ridder werden opge maakt. Hij deed zijn werk zonder bril. Op 13 Maart 1879 overleed hij plotseling op ruim 78 jarigen leeftijd na slechts 3 jaren rust genoten te hebben. Hij werd opgevolgd als hoofdonderwijzer door zijn 27-jarigen kleinzoon S. W. Weisfelt. Een ander veteraan bij het onderwijs was C. P 1 e y t e te O o s t - So u b u r g. Hij deed zijn werkt tot hij 81 jaar oud was en kreeg op 1 Augustus 1858 zijn ontslag na een diensttijd van 62 jaar. Hij was zijn va der in 1796 opgevolgd. De kroon werd echter gespannen door den hoofdonderwijzer P. Visser te Serooskerke (W.) bij vele lezers nog bekend. Hij was, evenals zijn collega C. Pleyte, wiens leerling hij nog was geweest te Souburg, ook 81 jaar, toen hij op 1 Oc tober 1890 zijn ontslag nam, maar had een diensttijd van 65 jaar. Langen tijd was hij de nestor van alle onderwijzers in ons land. Van zijn langdurigen arbeid heeft hij nog bijna 2 jaar gerust. Weet gij lezer of lezeres waarom in de vorige eeuw er zooveel oude onderwijzers waren? Een antwoord daarop wordt gege ven door den schrijver Nicolaas Beets in zijn bekend boek de Camera Obscura, waar over in de laatste weken zooveel geschreven is. Hij Iaat den veerschipper zeggen, dat er geen menschen ouder worden als schippers en schoolmeesters vetn de onschuldige asempjes van de kinderen en de schipper vange, dan 'ieuwe ze d'r eigen in, maer an ders, dan atte ze de babbelaerpot leeg of ze gienge in de spinne en atte oalles op, dat a ze vinde kuste. Van zö 'n gelegenteit is 't gezegde ofkomsteg: 't is spul in spinne, 'óor. De mêeste vrouwen graag vee' móói „Spinnegöed" en toen a is ergenst een Jon gen de spindeure opendee' was oalles dae' zö netjes in 'eproenkt, dat 'n zei: ,,'el-'el; 't is spul in spinne 'óor". Da' 's noe nög 't spreekwoord. Mee dat oal wil ik mae' zegge: de ménsen moste een soort schatting opbrienge en dat dee-e ze glad nie' graag, mae' ze duste 't nie' laete, uut vrêeze voe' de gevolgen. En de macht van die Jongers berustten op d'r „georganiseerd optreden" en op d'r „eensgezindheid". Wat die diengen angaet is ter nog niks veranderd; dat is noe nog net as toen. V. v. d. O. Daar, voor zoover mij bekend is, tot he den geen juiste afleiding van den naam Coppoolse is gegeven, zoo mede van andere namen, die met Cop of Coppe beginnen, meen ik aan den wensch van velen, die een dezer namen dragen, te voldoen door mede te deelen, hoe hun namen zijn ontstaan, in de hoop dan, dat ook anderen daarvoor eenige belangstelling hebben. Zooals algemeen bekend is, hadden vele menschen in den ouden tijd geen geslachts naam. Daarom voegde bijna ieder achter den voornaam wiens zoon of dochter hij of zij was. Ze heetten b.v. Jan Pieterszoon of Adriana Jansdochter. Meestal werd de toevoeging Pieters of Pieterse, Jans of Jan- se. In Zeeland werd het zelden Pietersen of Jansen. Nu waren er echter aanzienlijke menschen die achter hun voornaam den vollen vadernaam voegden, d.w.z. den voor naam van hun vader en dien van hun groot vader. Zoo had b.v. Geert Wisse, die in het begin der 17de eeuw op Meliskerke woonde, een zoon Joannis, die zich noemde Joannis Geertse Wisse. Hij, de schout van Meliskerke, en zijn nakomelingen in de mannelijke linie hadden den geslachtsnaam Wisse. Andries, broeder van Joannis en burgemeester van Westkappel buiten, heet te ook deftig Andries GeertseWis- s e. Hun andere broeder Wisse, natuurlijk naar grootvader genoemd, een eenvoudige boer op Gapinge, heette simpel Wisse G e e r t s. Nu heetten vroeger sommige mannen Cop of Coppe, beide afkortingen van Jacob. Iemand, die Cop Heyne genoemd werd, heette wat deftiger; Jacob Hendriks. Nu bestond lang geleden ook de voornaam Pools. Zoo wordt in de lijst van lidmaten van Koudekerke in 1632 genoemd: Cop Pools. In die lijst worden ook genoemd: Leyn Leynse Brasser en zijn vrouw Leyn- ken. Deze als gehuwd met een lid van de voorname familie Brasser noemde zich: Leyntje Cop Pools. In 1651 werd een nieuwe lijst van lidmaten gemaakt. Leyntje was toen de weduwe van Leyn Leynse Brasser en heette: Leyntje Cop- poolsen. Het zal ieder duidelijk zijn, dat op ge lijke wijze de namen Koppejan, Kopmels en Koppenol zijn ontstaan. Terecht zou kunnen worden opgemerkt, dat uit het bovenstaande niet met zeker heid blijkt, dat Pools een voornaam was. Ik deel daarom nog verder mee, dat reeds in de 16de eeuw in West-Souburg was ge legen: „den block beoosten pools cop pools". van weer en wind. De sterftestatistieken geven echter an dere uitkomsten. Zooals gezegd, waren de salarissen laag en het pensioen dus nog lager. Daar het verplicht pensioen nog niet bestond, bleven vele onderwijzers werkzaam zoo lang zij konden. Ruim 50 jaar geleden vierde op een dorp een onderwijzer een jubileum. De burge meester met de wethouders en de geheele gemeenteraad brachten hem met de leer lingen en de oud-leerlingen een ovatie. Het eind van den toespraak van den burgerva der was: Lang leve onze meester! Deze wensch werd door allen luide herhaald. Wat bewogen dankte de meester voor de toegesproken woorden. Maar naar aanlei ding van den laatsten uitroep vroeg hij zoo langs zijn neus weg: Waarvan moest hij nog lang leven? Als toelichting op deze vraag dient de le zer te weten, dat destijds het salaris van den onderwijzer voornamelijk afhing van den gemeenteraad. Daar er vroeger geen normaal- of kweek scholen bestonden om tot onderwijzer te worden opgeleid en de geeischte kennis zeer miniem was, is het niet te verwonderen, dat er wel eens geklaagd werd over de vele schoolmeesters, die voor hun werk onbe kwaam waren. Johannes de Swaef, een be kwaam schoolmeester te Middel burg, waarschuwde in het jaar 1621 de ouders om toe te zien aan wien zij hun kin- ders toe vertrouwden; want er waren veel schoolmeesters, die voor hun taak niet ge schikt waren. Reeds vroeger, op het eind der 16de eeuw, had Dirk Adriaanszoon Valcoogh, zelf ook schoolmeester zijnde, in een lang gedicht opgesomd wat een schoolmeester, tevens koster, zooal doen moest. Het zou ons te ver voeren dit gedicht te bespreken. Alleen willen wij er op wijzen, dat Valcoogh een 18 tal deugden op somt, die een schoolmees ter-koster dient te bezitten. De meeste heb ben echter betrekking op de vele bijbaan tjes van den onderwijzer. (Wordt vervolgd) R. B. J. d. M. Draagt elkanders lasten. De soldaten, die bij de groote rivieren hun bivak hadden opgeslagen, moesten naar droger plaatsen omzien, waarbij goede kameraadschap uitstekende diensten bewees. o Honderdtwintig neuzen werden „Lezer, het is waar gebeurd!" Onlangs door „Luchtbescherming" Op hun fijne reuk gekeurd! Rechte neuzen, kromme neuzen, Neuzen dik en neuzen plat, Model „havik" en ook „mopsen" Hebben er hun „test" gehad! 'n Reuze „kokkerd" en het neusje (licht gepoederd!) van een „zij", Werden geëxamineerd, waarbij bleek Dat „zij" het glansrijk won van „hij"! Van die honderdtwintig neuzen Werd voor nog geen acht procent, Om precies te wezen zestien 't Preadicaat „goed" toegekend! En dit neusje van de zalm moet Bij 't vallen van een bom gewis gaan neuzen wat er wel voor „luchtje" Uit zoo'n ding gekomen is! Maar weet U nu wat er het gekst' is Van die heele neuzerij Bij die zestien reukorganen Waren er „vier" van mannen bij! Mannen! voelt U waar ik heen wil? 'k Roep het U toe als „S.O.S.!" Heel die fijne-neus historie Is voor ons een reuze les! Moet U soms naar een „vergad'ring", Pas op Uw adem! want gewis, Je hebt de voordeur nog niet open, Of „zij" weet „hoe laat het is!" A. M. W. REDACTEUR: J. M. MULLIé. Middelburg. o De uitslagen van de Vrijdag 24 Novem ber te Middelburg, gespeelde partijen voor den winterwedstrijd luiden als volgt: Groep I: J. de BaareA. Daniëlse J. F. HeemskerkJ. C. Lavooy 10 P. M. de KleynK. Maartense 01 I. v. NoppenB. Wagenaar 10 Goerp II: G. v. d. PloegJac. Sinke L. v. FlierenburgH. Witvoet 0—1 Joh. SinkeJ. Ton 10 afgebr. partij G. v. d. PloegL. v. Flieren burg 10. o Het bezitten van een eigen schaakbibli otheek is een genot op zich zelf, ook al heeft deze niet den omvang van die van dr. Niemeijer, welke ca 5000 exemplaren schijnt te bevatten. In de jaren, dat wij met schaken begon nen, was het niet zoo gemakkelijk aan goe de schaakwerken te komen. Pas na den oorlog 1914'18, tijdens de inflatie in Duitschland, was het voor ons, die toen tot de jongeren behoorden, mogelijk Duitsche schaakboeken tegen zeer billijken prijs te bemachtigen. Nu is er een keur van Hollandsche wer ken disponibel. Wat dat betreft zijn de schaakliefhebbers van tegenwoordig wet be voorrecht. Wil men zelf zoo langzamerhand een be scheiden boekerij samenstellen, dan is het van groot belang de werken goed te kiezen. Wat heeft men aan dikke boeken met groo te partijverzamelingen, die men nooit door speelt? Dezer dagen kwam ons een klein boekje in handen, getiteld: „Schachtaktische Bil- der", samengesteld door Erwin Voellmy, uitgever Heinrich Majer te Bazel. Dit werkje bevat 200 aan de praktijk ontleende stellingen, waarbij als eenige jaanwijzing vermeld staat, wie er aan zet is. De rest moet de lezer zelf uitwerken. Achter in het boekje staan de uitwerkingen van den auteur. Een dergelijk boekje lijkt ons buitenge woon aanbevelenswaardig, speciaal voor hen, die hun tactische vaardigheid willen verhoogen. Een Nedèrlandseh werkje, dat eenigszins met bovengenoemd te vergelijken is, maar dan op bescheidener schaal, is „Combinaties uit de Schaakpartij" door L. Prins uitgave G. B. van Goor en Zonen Den Haag. Thans een tweetal stellingen uit het werkje van Voellmy. Wie zendt de uitwer kingen in? Adres Bureau Middelburgsche Courant, onder vermelding: „Schaakru briek". abc deféh Wit aan zet. O' a bcdefgh Zwart aan zet. Hoe de partij nu kan verloopen, of Wit of Zwart wint, of dat de partij remise wordt, moet dus door den inzender worden aangetoond. Uitwerkingen inzenden tot uiterlijk 13 December a.s.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 11