«CHAOS EN OPBOUW». BïsSiS De Poojsche oplichter Wreszynski voor het Gerechtshof Drie groepen, die faaldenmaar die tenslotte toch weer leiding zulen moeten geven. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 1 DECEMBER 1939. No. 284. Lezing dr. P. J. Bonman. De Prins geeft 10.000 voor 0. en 0. De parlementaire onschend baarheid der Fransche communisten opgeheven. Grieksch schip vergaan. Hoog water bij Gennep. Vliegtuig wierp mijn dicht bij een Nederlandsch schip. «til» - J Onze Marine waakt. Een Nederlandsche onderzeeboot op patrouille langs de kust Vier jaar mét aftrek preventief geëttcivËL Donderdagavond hield dr. P. J. Bon man voor de vereeniging van Vrijz. Her vormden te Middelburg, in het kerkge bouw St. Pieterstraat een lezing over „Chaos en opbouw". Het begrip „chaos" kunnen wij ruimer nemen dan de huidige oorlogsellende, al dus spr. Feitelijk is de Europeesche cul tuur reeds de laatste halve eeuw onderhe vig aan sterke spanningen. De wereld oorlogen, althans de wijze, waarop deze worden gevoerd, vormen slechts één as pect van den algemeenen chaos. Het vooruitgangsoptimisme van de 18de en 19de eeuw berustte op een vertrouwen in de menschelijke rede, op hooggespan- ningen verwachtingen t.a.v. de politieke vrijheidsgedachte (democratie) en op de zekerheid van toenemende welvaart (tri omf der techniek). Tegen het einde der 19de en in het begin van de 20ste eeuw ontstond voor het eerst ongerustheid. Men begon in te zien, dat er veel eenzijdigs en onevenredigs in de ontwikkeling der Eu ropeesche cultuur was gekomen. Wat oor spronkelijk goed was, bleek in woekering gevaarlijk. Het vertrouwen in de rede sloeg om in verheerlijking van het vernuft en eenzij dig intellectualisme, de democratie ging langzamerhand over in massa-democratie (het volk kent bindingen, de massa is als droog stuifzand). De techniek leidde tot te snellen groei van de groot-industrie, de toenemende welvaart tot materialisme. De grootindustrie dwong* tot expansie. Er ont stond een heftige strijd/ om grondstoffen, afzetmarkten (imperialisme), gecombi neerd met een bewapeningswedloop. De wereldoorlog van 1914 vond niet zijn oorzaak in fouten van bepaalde vorsten of minis ters. De oorzaken lagen dieper, in de al- gemeene cultureele wanverhoudingen. Na 1918 nam de chaos verder toe. In den meest critieken tfjd faalden de groepen die leiding hadden kunnen geven: le de kerk. Deze had haar greep op de massa verloren, ze was in menig opzicht ver burgerlijkt; 2e de intellectueelen. Deze hadden zich overgegeven aan een weten schappelijk specialisme en weigerden de verantwoordelijkheid voor heit geheel te dragen. Zij waren meer critisch dan op bouwend; 3e de staatslieden. De ware staatsman heeft vormgevende kracht. Het politieke leven werd echter steeds min der beheerscht door staatsmansinzicht. Partijleiding en massa-democratie werden hoofdzaak Daardoor verminderde het prestige van het parlementaire stelsel. Het gebrek aan cultureele leiding bleek het noodlottigst in de landen, die na 1918 armoede en verwarring meemaakten De West-Europeesche landen toonden zich beter bestand tegen de ontbinding dan de staten, die den oorlog verloren. De Duit- sche geschiedenis sedert 1918 is buitenge woon leerzaam Wij oordeelen al te ge makkelijk over Duitschland. De Wester- sche democratieën moeten de vuurproef van wanhoop en ellende nog doorstaan De positie van Europa in de wereld is voorgoed geschokt. Wij gaan moeilijke tij den tegemoet en wjj zullen vermoedelijk den chaos nog op andere wijze leeren ken nen dan tot dusver. Vooral in Nederland leeft nog een heimelijke illusie, dat de „normale tijden van vóór 1914" nog eens zullen terugkeeren. Het is beter de wer kelijkheid onder de oogen te zien en de mogelijkheden tot opbouw te overwegen Geheel weerloos zijn wij niet. Men schrijft en spreekt meer over den chaos dan over den opbouw. De meesten van ons zijn te negatief. Goede wil is wel aanwezig, maar men ziet niet hoe men iets zou kunnen bereiken Ook veel een zijdigheid. De een spreekt alleen over moreele grondslagen, een ander over na tionalisme, weer een ander over pacifis me en een nieuwen Volkenbond De op bouw moet echter veelzijdig zijn. Men kan een vergelijking geven van een huis: de beginselen van de Christelijke moraal vor men het fundament, de staats- en volks gemeenschappen de muren^ hel, dak de internationale overkoepeling. Over het fundament zijn we het wel eens en de overkoepeling zal zeker slagen als de mu ren (de nationale gemeenschappen) deug delijker worden. De onvermijdelijke nationale ordening is een moeilijk probleem Spr. heeft wel eens gemeend, dat de economische nood (werkloosheid!) ons zou dwingen tot na tionaal georiënteerd socialisme in den vorm van een uitgebreide crisiswetgeving eventueel onder een uiterst sterk gezag (een soort dictatuur bij volmacht). Dit alles niet als ideaal, maar uit bitteren nood. Thans meent spr. dat dergelijke nood maatregelen geen oplossing bieden. Wij moeten naar een dieper gefundeerden op bouw op langen termijn streven Daarvoor is meer leiding noodig. Systematische be strijding van den chaos en vernieuwing op allerlei gebied Wie kunnen deze leiding geven? De groepen, die voor en na 1918 gefaald heb ben: le de kerk. De prediking moet hoofd zaak blijven Daarnaast moet de kerk den moed hebben alle levenswerkelijkheid aan de moreele grondslagen te toetsen. Wij moeten voorzichtiger worden met het woord „Christelijk". Christelijke politiek is alleen die politiek, welke in overeenstem ming is met de Christelijke moraal. Men moet het niet omkeeren Als een partij zich „Christelijk" noemt, verdient lang niet alles wat deze partij doet die bena ming Het kan zijn dat een niet-christelijke partij t.a v bepaalde problemen „Christe lijker" handelt dan de zg Christelijke par tij (b.v. in het werkloosheidsvraagstuk); 2e de intellectueelen Deze moeten naast hun specialisme weer meer verantwoordelijk heid toonen. Liefst niet te veel critiek en ijdele bespiegelingen, doch „denken met de handen", zooals Denis de Rougemont zegt; 3e de staatslieden. Wij verlangen algemeene vormgeving, geen partijleiding. Ook een loslaten van de 19de eeuwsche doelstellingen Men moet de problemen van dezen tijd met onbevangenheid en doortastendheid tegemoettreden. Er is meer gezag noodig en vernieuwing van onze democratie. Veel scheidslijnen in ons volk doen niet meer ter zake (al kunnen wij eenige principieele tegenstellingen blij ven respecteeren). Is er kans, dat de leidinggevende groe pen hun taak weer zullen vervullen? Vol gens spr. is er in Nederland veel gisting, vooral onder de jongeren. Overal komen groepen op, die naar vernieuwing streven, bv. de tijdschriftgroep „Het Gemeenebest", de Nieuwe Gemeenschap (Kath de Ox- fordgroep, de Beweging tot versterking van de Nederlandsche Gemeenschap (Woudschofen conferenties),, de Volkshoo- gescholen (die arbeiders, boeren en stu denten in werkkampen samenbrengen) Een gedeelte van deze jongeren blijft eenigszins in het vage. Er is echter een voorhoede, die niet zal aarzelen voor het opbouwwerk te strijden. Intusschen is er geen zekerheid, dat wij zullen slagen. Alle menschenwerk is slechts broos. Wat wij moeten doen kan alleen steunen op een gevoel van verant woordelijkheid, dat in de meeste gevallen religieus kan worden gefundeerd. Het hoofd van de sectie Ontwikkeling en Ontspanning bij het Alg. Hoofdkwartier geeft met groote dankbaarheid kennis van het feit, dat Z.K.H. Prins Bernhard een bedrag van f 10,000 ter beschikking heeft gesteld ten behoeve van het ontwikkelings- en ontspanningswerk onder de gemobili- seerden. Nadat Duitschland en Rusland eind Augs. een niet-aanvalsverdrag hadden gesloten, waardoor de pogingen van Engeland en Frankrijk om een overeenkomst met de Sovjet-Unie te sluiten schipbreuk leden, keerde de verontwaardiging van het Fran sche volk zich vooral tegen de Fransche communisten. Deze verontwaardiging steeg temeer toen na het mobilisatiebevel bleek, dat de meeste communistische afgevaardig den van de Fransche Kamer niet aan den oproep, het land te dienen, gehoor hadden gegeven. Dè communistische leiders waren gedeserteerd. Het gevolg was dat de com munistische partij in Frankrijk verboden werd. Toen gisteren de Fransche Kamer bijeen wa"\ bleek, dat de communistische afge- ■vaai ïgde Florimond Bonte niettemin de vergadering bijwoonde. Zijn aanwezigheid leidde tot een incident, waaruit is gevolgd, dat de regeermg bij de Kamer een machti ging tot achtervolging indiende, strekkend" tot opheffing van de parlementaire on schendbaarheid der gevluchte communis ten, elf in totaal. Aanstonds werd een com missie van onderzoek benoemd en na een korte schorsing werd het voorstel behan deld. Met handopsteken werd dit voorstel om de parlementaire onschendbaarheid der communisten op te heffen, aangenomen. 22 man waarschijnlijk omgekomen. De gezagvoerder en vijf leden der beman ning van een Grieksch stoomschip, dat op 160 mijl ten Westen van Ierland gezonken is, zijn opgepikt door een Noorsch schip. De mannen hadden vier dagen in een boot rondgezwalkt en waren uitgeput. Zij vree zen, dat de 22 andere opvarenden van het gezonken stoomschip verloren zijn. Een klein riviertje is een woeste stroom geworden. Het water van de rivier de Niers is het laatste etmaal nog hooger gestegen. Niet alleen staan de laagst gelegen weilanden blank, maar gistermiddag is ook de weg naar Ottersum door het water overspoeld, zoodat dit dorp enkel nog via den verkeers weg GennepKleef kon worden bereikt. Als een ongebaande stroom kwam hier de Niers uit het Duitsche en stortte zich te Gennep even voorbij de Niersbrug achter de R.K. begraafplaats in het samenvloei ende water van de Maas. In normale tijden is de Niers een stroompje van tien meter breedte, dat bij de ruïne van de oude brug in de Maasbedding stroomt. Thans is het van den overstroomden Maasoever in Bra bant tot den grooten verkeersweg Nijmegen Maastricht een onafzienbare blanke wa termassa. Het enkele jaren geleden aange legde rijwielpad op dezen verkeersweg, die als een hooge dijk tusschen de uiterwaarden ligt, heeft men tegen den golfslag met bos sen stroo en zware steenen moeten bescher men. Aan de Westzijde is Gennep geheel be grensd door de groote watermassa's van de Maas, dat hoog aan den dijk staat. De „Naaldwijk" aan groot gevaar ontsnapt. Dezer dagen arriveerde in Velsen het Ne derlandsche stoomschip „Naaldwijk" van Erhardt en Dekkers te Rotterdam. Het schip, aldus het „Volk", dat een lading voor de regeering vervoerde, heeft in Duins een onaangenaam avontuur beleefd, dat geluk kig nog goed afgeloopen is. Terwijl men daar met ongeveer zestig schepen lag te wachten op de toestemming van de Engel- sche autoriteiten om naar de plaats van bestemming te vertrekken,- zagen drie le den van de bemanning van de „Naaldwijk", de stoker Gramberg, de matroos Prins en een tremmer, die gezamenlijk de wacht hielden, uit het Oosten een vliegtuig nade ren. Het was een zeer groote machine waarschijnlijk een watervliegtuig. Van wel ke nationaliteit het vliegtuig was, konden de mannen niet zien. De machine maakte op ongeveer honderd meter afstand van de „Naaldwijk" een grooten boog en liet tijdens deze manoeuvre iets vallen, dat langzaam zwevend naar omlaag kwam. De wachters op het Nederlandsche schip hoorden na en kele minuten een plons en zagen toen niets meer van het vrij groote bolronde voor werp. De menschen van de „Naaldwijk" besteed den aan dit voorval verder geen aandacht meer. Het kwam hun pas in het geheugen terug, toen zij eenigen tijd later een schu rend geluid onder het schip hoorden. Ter hoogte van het achterschip hoorden zij plot seling een hevige ontploffing, die de boot hevig deed trillen. In een oogwenk waren alle opvarenden op het dek met de zwem vesten om, teneinde in geval van nood de „Naaldwijk" te kunnen verlaten. Gelukkig was dit niet noodig. Men stelde een onder zoek in en daarbij bleek, dat het schip bij de explosie geen schade geleden had. Ook was niemand gewond. Mede omdat men kort daarna berichten van de radio hoorde, dat de Duitschers met vliegtuigen magnetische mijnen onder de Engelsche kust gelegd hadden, brachten de drie leden van de bemanning, die het vlieg tuig en het omlaag zwevende voorwerp ge zien hadden, rapport uit bij den kapitein, den heer Jansen. DOOR ELECTRISCHEN STROOM OM HET LEVEN GEKOMEN. Gistermiddag is de 16-jarige tuinknecht J. Janknecht bij werkzaamheden in een warenhuis (broeikas) te Honselersdijk in aanraking gekomen met den electrischen stroom. De Jongen was op slag dood. TL.-* pPISllI - V' M ft - ■Ai', De vliegdienst heeft een belangrijk aandeel in de taak der Kon. Ned Marine 1 de bevell,g|n9 van onze kust Een watervliegtuig wordt na een patrouilletocht op de helling van het vliegkamp .De Mok" gesleept Het Amsterdamsche gerechtshof zette gisteren de op 2Si(September jl geschors te behandeling voforfafvart Jde strafzaak te gen den internatiohalen .(financier" Wres zynski. Het O M. had in eerste instantie de maximum straf wegens oplichting tegen verdachte gérequireerd, nl. vier #aar ge vangenisstraf Conform dezen eisch wees de rechtbank vonnis, doch 2 maanden voorloopige hechtenis werden ,in minde ring gebracht. W.* ging in hooger beroep Wreszynski, een Pool van geboorte, werd in November van het vorige jaar in een der deftigste Amsterdamsche hotels gearresteerd, verdacht van twee oplichtin gen. Hij heeft in de eerste plaats een Dos- tenrijksche dame, Toni MJ., die reeds eenige jaren in Nederland vertoeft, opge licht voor 4000. GOESENAAR WILDE VLUG RIJK WORDEN. Het tweede slachtoffer was de koopman H. uit Goes, die later bij Wreszynski in betrekking kwam als diens „particulier secretaris". W. had zijn secretaris verteld, dat hij veel geld kon verdienen met een transactie in Zweden. Hij garandeerde min stens 150 winst. De koopman-secretaris liet zich overhalen en nam in de Zweed- sche affaire deel met 6000 Van de heele transactie kwam niets terecht en H. was zijn geld kwijt. Zoowel in eerste instantie als voor het gerechtshof hield de verdachte vol, dat hij onschuldig was Bij de behandeling voor het hof gisteren bleek, dat de koopman uit Goes, die 6000 aan verdachte had geleend, inmiddels schadeloos is gesteld door de Amsterdamsche Bank. Wel gaf verd. tenslotte toe, dat hij het geld van Toni M voor Jprivé-doeleinden had ge bruikt, maar hij was er van overtuigd, dat die zaak in orde zou komen. Het bleek, dat slechts één der getuigen, de Goesche koopman, was verschenen De tweede benadeelde, Toni M., was nog steeds ziek en haar verklaringen wer den voorgelezen Mej. M. verklaarde, dat alles, wat W. in de eerste zitting gezegd had, leugens waren. De president! vroeg waarom verd in hooger beroep was gekomen? „Onschuldig" zei Wreszynski. De president wilde precies weten, wat verd met het geld van Toni M. gedaan heeft. Verd. gaf toe, dat hij het geld van het meisje voor priv'-doeleinden had gebruikt Verd. aldus bleek verder uit het ver hoor werd begin November gearres teerd. In December d a v- werd hij in En geland failliet verklaard. Pres Daar bleek toch uit, dat u onder nul was. „Integendeel, zei verd. Het passief was 6000 pond; het actief 20,000 pond Maar daarbij waren vorderingen, die niet direct liquide waren te maken. Het faillissement werd in mijn eigen belang aangevraagd De koopman H., die bij W. in betrekking is geweest als secretaris, somde weer de opstandigheden op; waardoor hij vertrou wen in dezen verd had gekregen. „Ik zag hem steeds in de hal van het hotel, waar W. woonde zitten met meneer van Nierop van de Amsterdamsche Bank' en ik dacht dus, dat alles wel in orde zou zijn." De getuige vertelde nog, dat hij zijn geld van „elders" had teruggekregen, niet van W. Gét. was in de stellige overtuiging geweest, dat W. „steenrijk" was, dat hij een groote villa in Amerika bezat en dat hij met zijn 6000 een tien mille zou ver dienen. Ook was hij blij met zijn benoe ming tot secretaris „Het was te pröbeeren." Raadsheer mr. Canis (tot get.): „Wat was U vroeger?" Get „Eigenlijk manufacturier." Raadsheer: „En vond u, dat u de noo- dige capaciteiten had om secretaris van een bankier te worden?" Get.: „Het was te pröbeeren Een plechtig stuk kwam nu ter tafel: het contract tusschen Wresvynski en den manufacturier-koopman-secretaris In dat stuk werden gouden bergen aan den Goesenaar beloofd. Zoo zou hij bv 500 dol lar per maand salaris krijgen en voor zijn 6000 zou hij minstens 15000 terugkrij gen. Rechter mr. Canis (tot get.): „Verd is in Londen failliet verklaard. Volgens dat contract hebt u nog 9000 te vorderen Misschien kunt u die vordering nog uit sturen en een deel krijgen De „secretaris" bleek nog een reis naar Goes te hebben gemaakt: kosten 300. Pres.: U schroefde Uw levensstandaard wel wat op, blijkbaar Zeker door uw be noeming tot privé-secretaris. VIER JAAR GEVANGENISSTRAF MET AFTREK DER PREV. HECHTENIS. De procureur-generaal zeide in zijn re quisitoir, dat Wr. aan vijf hoteldirecteuren geld ter leen heeft gevraagd. Een bewijs van 's mans welstand is dit niet. Links en rechts trachtte hij zich geld te verschaffen. Midden October kwam er hulp voor verd. Hij maakte Toni M. 4000 afhandig en daarna lichtte hij den Goesenaar voor 6000 op. Wat is het lage van deze zaak, het hoogst bedenkelijke van deze misdrijven, waarom heeft de rechtbank de maximumstraf opge legd? Dit: dat deze man er in veertien da gen 10.000 doorlapte aldus de proc.-gene- raal. Aan cadeaux hij maakte zelf goede sier, terwijl hij wist wat het geld voor mej. M. beteekende. Het was hem gegeven door een rasgenoote, in goed vertrouwen dat hij haar ongelukkige familieleden zou over brengen naar een ander land. Hij heeft niets gedaan. Voor zijn pleizier heeft hij geld opgemaakt. Dat is een handelwijze waarvoor geen woorden te vinden zijn! De proc.-generaal requireerde wegens oplich ting vier jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis (1 jaar). Na de pauze was het woord aan de ver dediging. Mr. Th. Muller Massies zeide, dat officieele rapporten, door buitenlandsche autoriteiten uitgebracht, Wreszynski consul noemen. De verdediger betoogde, dat verschillende personen, door tusschenkomst van Wr.' een visum voor Amerika hebben gekregen. Dus zoo fantastisch was verd. 's verhaal niet. Hoogstens heeft verd. de mogelijkheid wat overdreven. Ten aanzien van de oplichting van den Goeschen koopman, voerde pl. aan, dat niet bewezen is, dat verd. onmogelijk een Zweedsche speculatie kon doen met een winst van 150 Getuige H. is geen boertje, hoogstens overschat hij zichzelf. Is -nu het verhaal van Wr. en het toonen van het Amsterdamsche Bankstuk voldoende om iemand als H. op te lichten? Pl. meent van niet. Deze zaak is zeer zeker niet bewezen en t.o.v. de oplichting van Toni M. bestaat gerechte twijfel. Vrijspraak zal naar pl. overtuiging moeten volgen. De verdediger voerde verder in zijn plei dooi aan dat Wr. naar Nederland was geko men omdat de zangeres Eva Busch waar hij gelukkig mee is geweest, hem riep. Hij spoedde zich in blinde liefde naar de vrouw, waarvan hij dacht, dat zij hem lief had. Maar voor hij voet op Nederlandschen bo dem zette, had Eva reeds connecties met een anderen man aangeknoopt. Wreszynski beschikte bij aankomst in Nederland wel degelijk over geld, maar hij was gewend zeer royaal te leven. Dwaas verliefd was verd. op Eva Busch, en voor haar had hij veel geld over. Pres.: Geld van anderen had hij er voor over. Die vrouw, aldus pl., heeft verdachte vol komen gebroken. Mocht het hof meenen, dat Wr. zich aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt, dan zijn er toch vele verzachtende omstan digheden voor dezen man, die betooverd was door een blonde vrouw. Ook vergete men niet, dat beide klagers volledig schade loos zijn gesteld. Met klem drong pl. in pri ma aan op vrijspraak, subs, op een clemen te straf. Het hof zal 14 December arrest wijzen. WALVISCHVAARDER OP HET STRAND GEZET. De Britsche walvischvaarder „Anglonor- se", metende 7998 ton, is nabij Strudshavn in aanvaring gekomen met het Britsche s.s. „Vina", metende 1021 ton. De walvisch vaarder werd zoo zwaar gehavend, dat het schip op de kust gezet moest worden. De „Vina" kreeg een lek, doch kon. de naast - btjzijnde haven binnenloopen. De bemanning was er in geslaagd het lek tijdelijk te dich ten. DOOR VALLENDE PLAAT IJZER DOODELIJK GETROFFEN. Gistermorgen is in de scheepsbouwloods van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij te Rotterdam de 26-jarige con structiewerkman W. P. Herregraven, door een vallende plaat ijzer getroffen. Hij was op slag dood. Het ongeval gebeurde toen de ijzeren plaat tijdens het vervoer door de loods uit den Haak schoot.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5