1 EFTJSottv dan ooUf -flest MIDDELBURG: Lange Delft 29 FIRMA F. B. DEN BOER 500 PAAR SCHAATSEN. ongestoord! L.J.vt WETTENDE Neem een RAD! O van De nieuwste fcfJongens- en Meisjesboeken Kalenders en Puzzles MIDDELBURG VERKOPING a CONTANT WESTKAPELLE. Opneming voetpaden met de Kunstwerken. Aanvang 11 December 1939 Import Firma zoekt in elke plaats een vertrouwd persoon als DEPOT-HOUDER. GOES: Lange Kerkstraat 10. VLISSINGEN: Walstraat 64. ZIERIKZEEOude Haven 375b BERGEN OP ZOOM: Korte Meestraat 2. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR DE BRANDWEER TE SOUBURG. De autospuit overgedragen aan de gemeente. I™ 2TSS'fzlch me' KERKNIEUWS Hei Nederlandsche Roode Kruis Bloedtransfusiedienst. —•9 n O e zonder zorgen vm slechte ontvangst en hooge uitgaven MIDDELBURG,G0RT5TR.21 TEL. 387 FIL .VLI SS INGEN,WALST RA-6111254 ZATERDAG 2 DECEMBER A.S. des avonds om zeven uur in het Verkooplokaal Korte Gist- straat Middelburg, van Te zien van 14 uur. Onze stevige jongensschoen, speciaal voor de winterdagen Met houtgepende kernlederen zooten. 31 -34 II. 2.95. 35-38 II. 3.50. 3922-68022 Een Hinke (ongensmolière met rubber onder» werk 0e schoen voor Hoilandsche jongens- 31-34 11.1.95, 35 38 II. 2 25. Een heerlijk warm wollen kinderpantoffeltje maat 27-34 II. 0.95., 98991-643 Onze overbekende rubberkapfaars Be schermt de gezondheid van Uw kinderen. Een bruine sportmolière voor jonge-dames. Vlot model, kernlederen zool 9137-64931 Elegante heerenmolière Met leder onderwerk en prima bovenleer Een fraaie leest, welke toch gemakkelijk past In zwart en bruin 7426-19 Warme wollen kraagpantoffels, in diverse uitvoe ringen en prijzen. 0 Brieven met volledige inl. No. 7974 Bureau van dit blad. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal op Maandag 4 Decem ber 1939, des nam. 1 Vi uur te 's Heer Hendrikskinderen in het café Remijn, ten verzoeke van de familie JB. VAN DEN BERGE— OSSEWAARDE, PUBLIEK VERKOOPEN: onder 's Heer Arendskerke ter plaatse 's Heer Hendrikskinderen: EEN WOONHUIS, met schuurtje, varkenshok, kippenren, erf, tuin en bouwland, aan den ouden Rijksweg B 24, groot 30 a. 35 c.a. (232 roe den). Bezichtiging dagelijks vanaf 27 November 1939. Op gebruik bij de betaling. Een model uit onze collectie avondschoenen. Een elegante zijden pump, met hooge hak. In wit of zwart verkrijgbaar 28731-631 Kinder-overschoen Het behoudt van de schoenen tiij nat en slecht weer 27-30 II. 1.25, 31-34 II. 1.50. In 'i bruin iets duurder Een aardig huispantoffeltje, met sterke kchroomlederen zool. in diverse kleuren Een luxe heerenmolière van superieure kwaliteit Zeld zaam fraai boxcalfsleder, met breede rand en dubbel? zool Sportief geperforeerd- In zwart en bruin 2805-66951 Sierlijke lakpump met suède garneering. Ook in bruin. 7217-20 Een warme heerenpantoffel van prima kwaliteit met lederen zool 78635-631 Een dames-overschoen, waarvan de kap opgeslagen kan worden Beschermt de enkels en de schoenen. •Met riemsluiting. Een vlot dames-overschoentje, ^Drukknoopsluiting. 78355-662 licht en elegant 3967-68032 Onze bekende hooge heerenschoenen met schier onver- slijtbare rubberzooi Een eenvoudige, degelijke schoen, die echter ook voor het werk uitstekend geschikt is. 1525-64125 Een fijn chroomlederen damesschoentje met ?raai$0 versieringen van slangenleer. In vele combinatier van kleuren en leersoorten verkrijgbaar De collectie Bata-dames- kousen is zeer uitgebreid. In alle prijzenkleuren* kwaliteiten en soorten vindt U by ons een groote sor teering. Fijne natuurzijden en dikkere wollen kousen... kortom alle voorkomende soorten. Ook kinder kousen in rijke verscheidenheid. Verbluffend lage prijzen. 28835-676 Onze speciale dames-overschoen, met patent-rits sluiting. Zeer solide kwaliteit Elegant model. 9815745%) 16525-64225 Luxe damesschoen In diverse kleuren. Bijzonder smaakvol gegarn Fraai model, prettige tusschenhak. Oe heeren-overschoen. welke steeds meer gedragen A wordt Onmisbaar voor het Hoilandsche klimaat InJ jongensmaten (I. 0.95. Ook in heerensokken eindt V by Bata een collectie al» nergens elders. Aan iedere wensch kunnen toy voldoen in alle moge- lyke soorten en prysen. Ook jongenskousen sterk en voor- do^t- NEDERLAND S GROOTSTE SCHOENFABRIEKEN OOST- EN WEST SOUBURG. Het was gisteren een dag van groote beteekenis voor de gemeentelijke brandweer toen de nieuwe Fordbrandspuit geleverd door de firma Van Bergen te Heiligerlee naar Sou burg werd gereden en aldaar aan de ge meente werd overgeleverd. Voor dat de beproeving van de nieuwe aanwinst plaats had, kwamen burgemeester en wethouders met verschillende raadsleden en enkele genoodigden samen in de raad zaal. Onder laatstgenoemden waren de voorzitter der technische commissie van den Prov. Brandweerbond de heer H. Bierman en de deskundige van dien Bond, de heer E. Visscher, alsmede het hoofd van de brandweer te Vlissingen, de heer W. J. Ag- terberg. Ook waren aanwezig vertegen woordigers der firma Van Bergen, die met de spuit naar Souburg hadden gereden, en twee vertegenwoordigers der Fordfabrie ken, o.w. de directeur der N.V. M. de Dreu Co's Automobielhandel te Goes. De burgemeester, de heer A. H. S. Stemer- ding, heeft na een woord van welkom, er op gewezen, dat het een belangrijke dag was in de overigens niet rijke geschiedenis vJL kouburgsche brandweer. Met de komst riaal L?'?"6 autospuit wordt het mate- voerd als te m*Weer- tot een hoogte opge- ger had men nimmer bereikt is. Vroe- nu 3 motorbrandeSnuite„ele handbrandsPuil, voor luchtbescherming' 7a?rvan 2 sPeciaal nog meer waardoor ^f°?lemden- Er is ingeluid. Dit is een vniw0UWe tijd wordt van de bediening van hitT, reorganisatie niet meer een vrij groote al' Er zal neel worden aangewezen dochP 7an perso" week de nieuwe verordêiine door I°Igende zal zg'n aangenomen, doet het vriiwnï- Faad principe zijn intree en kan worS met een vrij beperkte doch selecte amen haar taak kan geven. Daar iedere brand in het klein begint, moet naast het gewone ook kleiner en licht bluschmateriaal aanwezig zijn. Souburg heeft behalve de ruim 30 brandbluschapparaten, die over de geheele gemeente verspreid bij zoo menige brand goede diensten hebben bewezen, 105 brandkranen. Niemand kan de garantie geven dat dit altijd voldoende zal zijn en de steeds uitbreidende gemeente heeft er recht op dat tegen een ramp, als een groote brand toch altijd nog blijft, met eigen mid delen kan worden opgetreden. Een reeks van jaren paste een eenvoudige brandspuit nog in het kader van Souburg. Toen in 1792 door een milde gift de ge meente in het bezit kwam van een brand- spuitenhuisjë met completen inventaris, be staande uit een perspomp met wagen, was dit wellicht zeer up to date. Hoe lang de spuit gebruikt is, is niet zeker, doch be kend is, dat de spuit voor het eerst na 58 jaar, in 1850, bij den brand van een schuur heeft dienst gedaan en dat het brandspuit huisje eerst in December 1934 op nonactief is gekomen. Het is niet onmogelijk, dat de spuit, die zoo weinig gebruikt werd, het heeft uitgehouden tot het jaar 1900 toen de tegenwoordige brandspuit werd gekocht bij de firma Bikkers te Rotterdam. Reeds tal van jaren voelt men de behoefte aan een motorspuit vooral door de steeds uit breidende bebouwing, 't Kan niet gezegd, dat 't aantal branden gelijken tred houdt met de huizenvermeerdering. Merkwaardi gerwijze zou men de laatste jaren eer een afname dan een toename van het aantal branden kunnen constateeren. De brandvei ligheid in Souburg is dus groot en wordt dus met den dag grooter! De commissie voor de brandweer vroeg in September 1930 aan B. en W. om een autospuit. In Septem ber 1936 werd de wensch herhaald onder bijvoeging, dat de Commissie de aanschaf fing noodzakelijk achtte. Daarna is ieder jaar 500 gereserveerd en begin 1939 is tot aankoop besloten en ook om de man kerende gelden uit een leening te dekken. De oorspronkelijke opzet was, dat de fir ma van Bergen de spuit in September zou afleveren, doch allerlei stagnatie, waaraan ten slotte ook den oorlogstoestand niet vreemd is, hebben de aflevering vertraagd. Begin September berichtte de fabrikant, dat alle Ford-chassis dooi de regeering in beslag waren genomen en het laatste met moeite vrij te krijgen was geweest. Des temeer wordt het op prijs gesteld, dat de spuit thans in het bezit der gemeente is. Spr. wilde niet uitweiden over de tech nische kwaliteiten van de spuit, doch er alleen op wijzen, dat de fabrikant er prijs op stelde 'n wagen te leveren met de pomp voorop. Als spr. zich niet vergist, is dit de eerste maal, dat een zoodanig instrument in Zeeland wordt geleverd. Spr. bracht niet alleen den fabrikant dank voor de goede zorgen aan het geleverde besteed, doch ook aan de Technische Commissie van den Prov. Brandweerbond, die het gemeentebestuur van den aanvang met raad en daad heeft bijgestaan. Het is op het compas van de heeren Bierman en Visscher, dat B. en W. hebben gezeild en het is dus aan hen te danken, dat men thans de veilige haven is binnengevallen. Spr, eindigde met een woord van gelukwenseh niet alleen aan den fabri kant en genoemde technische commissie, doch bovenal aan de gemeente Souburg zelve. De heer Bierman, daarna het woord.ver krijgende, zeide in drie functies het woord te willen voeren. In de eerste plaats als lid van het hoofdbestuur van den Prov. Brand weerbond. Namens dien Bond brengt spr. de gemeente gelukwenschen over met de nieuwe aanwinst. Ten tweede doet spr. dit als voorzitter van de technische commissie uit den Bond en voegt er de hoop aan toe, dat de spuit goed zal werken. Het brandge vaar is voor Souburg zeker bijzonder ver minderd. In de derde plaats biedt spr. ge lukwenschen aan als goede buurman. Zooals bekend hebben de plaatsen op Walchren een onderling contract van hulp verleening en nu Souburg ook helpen kan vroeger zou men dat niet gevraagd hebben be schikt men op Walcheren over 18 auto spuiten, waarbij dan de babyspuiten van de luchtbescherming nog niet zijn medegeteld. Men hoeft hier nu niet meer bang te zijn voor een grooten brand. De heer Bierman zeide ten slotte dat de instructeurs gereed staan om als Souburg over voldoend aan tal vrijwilligers beschikt deze te instruee- ren over het behandelen van de spuit en het bestrijden van eventueele branden. De burgemeester bracht den heer Bier man hartelijk dank voor zijn woorden en vooral ook voor de daden, o.a. door toe zegging van instructeurs. Deskundige lei ding is niet voldoende te waardeeren. De heer Visscher heeft daarop verschil lende technische mededeelingen over de nieuwe spuit gegeven, maar ook er met klem op gewezen, dat goed en veel oefenen niet alleen voor de mannen, doch ook voor de spuit zelf van groote beteekenis zal zijn. De heer Agterberg heeft ook namens de Vlissingsche brandweer gelukwenschen aan geboden en ook zijnerzijds op wederzijdsche hulpverleening aangedrongen en deze toe gezegd. De oefening. Thans begaf men zich naar buiten, waar al het Souburgsche brandweerma'teriaal voor het gemeentehuis stond opgesteld, nml twee babyspuiten, een slangenwagen, de handbrandspuit en lest best de nieuwe mo torspuit. Deze geeft men haar pomp aan de voorzijde aanvankelijk 'n wat vreemd aan zien, maar nader bij bekeken, blijkt, dat practisch gebruik is gemaakt van alle ruim-- ten voor het opbergen van onderdeelen en dat in de open cabine een chauffeur en een brandmeester plaats hebben en op de spuit rug aan rug 8 brandweerlieden. Alle luxe is vermeden, doch het geheel maakt een zeer goeden indruk. Het materiaal werd naar het jaagpad bij het kanaal gebracht en alles is daar in werking gesteld. De stralen uit de baby spuiten waren heel wat dikker dan die uit de handspuit. Toen echter de autospuit eerst vier en later acht stralen over de om geving uit wierp bleek overtuigend de groo te aanwinst, die is verkregen. Souburg kan nu rustig afwachten, moge het voor deze spuit ook 58 of meer jaar duren, eer zij daadwerkelijk hulp moet verleenen. Was het een goed geslaagde middag ge weest, het einde bracht een teleurstelling. Toen men met de autospuit bij de brand weergarage die aan het nieuwe raadhuis is aangebouwd kwam, bleek, dat de garage te kort voor de auto of de auto te lang voor de garage was. Men zal nu moeten trachten de garage te vergrooten of de autospuit el ders onderdak te brengen. BAARLAND. Tot ouderling der Ned. Herv. kerk is gekozen de heer G. de Vriend, zulks in de plaats van den heer J. de Bruijne. KAPELLE. Gekozen tot ouderling der Geref. kerk de heer Jn. Balkenende en tot diaken de heer Jn. Eversdfk, in de ontstane vacatures (verpl. aftr.). t/P*te -êSoeh U/tzt tfocuns dn, -n<^cuite^i£cttdsL Meldt U aan ais bloedgever bij de Plaatselijke Werfcommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie, Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op Giro 291564 van den Penningmeester te Overschie.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7