STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG VLISSINGEN Officieele ingebruikstelling van nieuwe kazerne. WALCHEREN ZUID-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Raad van Grijpskerke. Raad van Meliskerke. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. HET KERSTFEEST VAN HET LEGER DES HEILS. Het Leger des Heils is ook dit jaar weer druk bezig met de voorbereidingen voor het a.s. Kerstfeest. Aan vele behoeftigen wil men een warm kleedingstuk en een mand met de zoo hoog noodige levensmiddelen uitdeelen. Zij zullen voor velen een licht straal brengen in de anders zoo donkere en sombere Kerstdagen. De kinderen zullen weer rond de mooi verlichte kerstboom worden geschaard en rijk gemaakt worden door de kerstcadeautjes. Maar daarvoor is ieders hulp zoo dringend noodig, teneinde zoo weinig mogelijk be hoeftigen en arme kinderen teleur te moe ten stellen. Daarom wordt een beroep ge daan op het goede hart. De heilsofficieren gevoelen het zich tot een taak om met groote toewijding alles zoo goed mogelijk te doen slagen. Deze zware taak kunnen de inwoners van Mid delburg en omstreken wat verlichten door iets af te staan voor onze medemenschen, die op deze wijze een gelukkig kerstfeest bereid zullen kunnen worden. Men kan dit doen door een bijdrage te gireeren op .nr. 67368, onder vermelding „voor kerstfeest der armen". Het wordt ons echter nog gemakkelijker gemaakt. Het Leger des Heils zal, evenals andere jaren, geheel belangeloos aan huis komen om de daad van het goede hart in ontvangst te nemen. Ook de kerstpakketten zullen gaarne aanvaard worden. Ons eigen kerstfeest zal door deze gaven verrijkt wor den. EEN AVOND VOOR DE GEMOBILISEERDEN. Gisterenavond heeft uitgaande van het Burgercomité tot ontspanning en ontwik keling van gemobiliseerden voor Middel burg en omgeving een bijeenkomst in het Schuttershof plaats gehad, waaraan me dewerkten het Middelburgseh Muziek korps onder leiding van den heer Joh H Caro; Medioburgum onder leiding van den heer Chr. J Mazure en het ensemble van den heer J. Jesayes Toen de commandant in Zeeland mét zijn officieren binnenkwam, liet het Mid delburgseh Muziekkorps slaande op het tooneel het Wilhelmus hooren, dat door allen aanwezigen staande werd aangehoord. Nadat de ofifcieren gezeten waren, heeft de heer Mazure allen en inzonderheid de gemobiliseerden welkom geheeten en hen verzekerd, dat men gaarne voor hen wat afleiding brengt en dan op geen moeite ziet Dit te meer, omdat men op hoogen prijs stelt, wat de mannen van leger en marine voor ons Vaderland doen. Het programma bevatte verschillende van vroeger bekende dansen en turnoefe- n ngen, maar alle, ten deele door nieuwe, jonge krachten gebracht, voldeden ook nu volkomen De Schermrei en de Vlinder- dans, de Tinnen-Soldaten en de Spaansche dans „Het Dwingen en Volgenhebben voor de pauze doen zien wat Medio op dit gebied presteert en ook na de pauze toonden. „Orpheus in de onderwereld", „De Klok en de porceleinenpoppetjes" en het „Perpetuum Mobile" met \hoe grooten ernst de heer Mazure zich aan dit werk blijft geven. De meéste dezer nummers werden gegeven op de muziek van het Middelburgseh Muziekkorps Op „Keizer Friedrich Marsch" en „Optrekken van de wacht" werden turnoefeningen gegeven Het Muziekkorps heeft zich ook eenige malen met populaire nummers alleen la ten hooren en zweeg het korps, dan was het ensemble-Jesayes in de weer en zorg de, dat de aanwezigen zich niet behoefden te vervelen Een dankbaar applaus na ieder muziek- of dansnummer, bewees dat zij, die er waren, het gebodene zeer op prijs stelden Voor het laatste nummer van het pro gramma, heeft de heer Mazure nogmaals het woord genomen en dank gebracht voor de groote aandacht, die aan zijn ar beid en aan de muziek was getoond. Spe ciaal dankte spr. den Commandant in Zee land en de andere officieren, dat zij wel den geheelen avond hadden willen blijven Eén eerste luitenant der mariniers heeft als officier voor O. en O., woorden van groote waardeering gesproken voor het geen voor de militairen wordt gedaan Spr. bracht hulde aan den heer Caro en zijn mannen voor wat op muzikaal gebied is gepresteerd; aan den heer Mazure en zijn dames en meisjes van Medio voor wat te zien en te genieten werd geboden en ook aan den heer Jesayes richtte spr woorden van groote waardeering. Het was wel jammer, dat niet meer personen van dezen avond hebben geno ten. Wij spraken verschillende der aan wezige militairen, die dit volkomen met ons eens waren Een goede aanduiding van wat geboden zal worden op zulke avonden, zal het bezoek zeker kunnen doen stijgen. EEN STAPEL HOUT OMGEVALLEN. Werkman gewond. Gistermiddag waren vier werklieden van de N.V. Houthandel v. h. G. Alberts Lzn. en Co. bezig met het opstapelen van hout op het terrein aan den Seisdam nabij de Seisbinnenbrug. Een stapel hout kwam te glijden en viel om. Daarbij is een der werklieden, de 51- jarige J. v. d. W. onder de planken terecht gekomen. Hij werd aan een zijner schouders en aan het gelaat gekneusd en is ter onder zoek naar het gasthuis overgebracht. Al daar bleek dat v. d. W. een bekkenfractuur had opgeloopen. Paravanen. Een woord, dat m deze onrustige dagen een beteekenisvollen klank heeft gekregen. Ook de „Christiaan Huygens" van de Mij. Nederland is met deze toestellen uitgerust. Een paravaan wordt aan boord geïnspecteerd VERKIEZING LEDEN KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Nadat op 1 November zes leden van de af deeling groot bedrijf van de Kamer van koophandel en fabrieken bij enkele candi- daatstelling waren her- of gekozen, moest voor de zes plaatsen in de afdeeling klein bedrijf «en stemming plaats hebben. Hier voor waren 6 personen uit den middenstand candidaat gesteld en nog 3 personen behoo- rende tot coöperaties. Het resultaat is dat bij de jl. Maandag ge houden stemming, waarvan de stembiljet ten gisteren zijn geopend, herkozen zijn de zes eerst bedoelde candidaten en wel de heeren L. A. Stofkoper, Middelburg, W. v. d. Berg, Bruinisse, P. I. Hamming, J. B. A. van Hall, beide Vlissingen en gekozen de heer J. C. E. J. Peek, Middelburg en J. de Kruijter, Goes. In tegenwoordigheid van een groot aan tal militaire en burger-autoriteiten heeft Woensdagmiddag de inspecteur der artil lerie het nieuwe gebouw op het terrein van de Bomvrije Kazerne alhier in gebruik gesteld. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den commandant Zeeland met zijn adjudant, den commandant van de kust- artillerie in Zeeland, den commandant van dit wapen in Walcheren; den districtscom mandant van de Kon. Marechaussee, den commandant van Hr. Ms. wachtschip Noord-Brabant, den vlootpredikant ds. v. d. Giesen, den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, den gemeen tesecretaris, den heer Bisschop; wethouder Edelman; den directeur van gemeentewer ken, den heer Ouwehand; dr. Staverman, de heeren Lemmen en De Regt namens B. V.B. Oranje en Vlissingen; den hoofdinspec teur van Politie den heer Van Vugt, en vele anderen, velen vergezeld van hunne dames. Nadat dit gezelschap zich had vereenigd in het oude kazernegebouw, welk gebouw mede heel wat vernieuwingen heeft on dergaan, begaf men zich naar de binnen plaats, waar voor het nieuwe kazernege bouw de eerewacht stond opgesteld, welke door den kolonel werd geïnspecteerd. Voor het front van den troep heeft de kolonel zijn gelukwenschen aangeboden met de ingebruikstelling van dit nieuwe, fraaie gebouw. Hoewel er dus reden is om ge lukkig te zijn, aldus spr., is er helaas ook reden tot droefheid. Spr. wijst in dit ver band op den oorlog, die het noodig heeft gemaakt dat ons land gemobiliseerd is, op dat we paraat zullen zijn de Nederlandsche eer en de Nederlandsche neutraliteit hoog te houden. Het is een eisch die H.M. de Koningin aan ons allen stelt. Spr. is er van overtuigd, dat allen bereid zullen zijn om, wanneer het onverhoopt noodig mocht zijn, deze neutraliteit te verdedigen. Daarvoor is noodig, dat er een goede geest heerscht in ons leger en de fraaie inrichting van dit nieuwe gebouw is, aldus spr., het beste De plaatselijke commandant heeft ten slotte alle sprekers dank gezegd en uitvoe rig de totstandkoming van dit nieuwe ge bouw, dat in een lang gevoelde behoefte voorziet uiteengezet. Spr. dankte allen die daaraan hadden medegewerkt. ARBEIDER BEDOLVEN, Tijdens werkzaamheden aan de nieuwe rioleeringswerken in de Badhuisstraat heeft Woensdag in de namiddag een instortm, plaats gehad. Een aantal arbeiders was be zig graafwerk te verrichten, toen plotseling één hunner, n.l. de arbeider M. door neer stortend zand en steenen werd bedolven. Gelukkig bleef zijn hoofd vrij. Onmiddellijk schoten zijn medearbeiders toe, om M. uit zijn netelige positie te verlossen, terwijl ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Nadat M. "was bevrijd is hij door dokter Wolters naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht. De man had inwendige kneuzingen beko men. Naar wij gisteravond vernamen moet zijn toestand niet levensgevaarlijk zijn. DE „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" OP DE REEDE. De marinestaf maakt bekend, dat Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" gisteravond om half elf uit Wést-Indië ter reede van Vlissingen is aangekomen. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE MILITAIREN TE DISHOEK. Dinsdagavond had in de cantine „Kaap duin" te Dishoek een ontspanningsavond plaats voor de aldaar gelegerde militairen die als zeer geslaagd beschouwd kan wor den. De medewerkenden aan dezen avond waren „The Rythm Swingers", de welbe kende band uit Middelburg, en 't „Rythm Swingers Accordeon Trio".0Wat deze heeren ten gehoore hebben gebracht is boven alle lof verheven. Zij hebben door hun veelzijdi ge muzikale talenten den militairen in Dis hoek een prachtigen avond bezocht en dat deze het gebodene naar waarde wisten te schatten, bleek voldoende uit het applaus, dat na elk nummer oplaaide. Ook de beide zeemiliciens die als humorist ste dronk werd gewijd aan"het welzijn van I en saxophonist optraden, hebben veel tot H.M. de Koningin, waarna het Wilhelmus het succes van den avond bijgedragen. Het klonk, dat door allen staande werd meege- openingswoord werd verricht door een kapi- zongen. I tein, het slotwoord geschiede bij monde Burgemeester Van Woelderen heeft daar I van een anderen kapitein der kustartillerie namens het civiele gezag zijn gelukwen- I v- d- Peet- schen aangeboden en er op gewezen dat de- Beide heeren dankten in hartelijke be- ze kazerne het symbool vormt van de saam- woordingen de artisten en zeiden het zeer horigheid en goede*wisselwerking tusschen I °P PriJs te stellen dat zij van Middelburg de kustartillerie en Vlissingeii. Spr. wees I naar Dishoek gekomen waren om voor de vervolgens op de fraaie zeeboulevard en op I militairen een feestavond te verzorgen. bewijs van dezen goeden geest en aller medewerking. Hoewel het eerst de bedoe ling was geweest, dat dit nieuwe gebouw veel eenvoudiger zou worden ingericht, heeft het gemeentebestuur van Vlissingen het mogelijk gemaakt, dat het een groote uitbreiding kon ondergaan. Dit gemeente bestuur toch stelde zeer veel prijs op een doortrekking van den boulevard, waarvoor noodig was dat een gedeelte van de oude bomvrije kazerne werd opgeofferd aan den verkeersweg. Met toestemming van den minister van defensie is toen een regeling tot stand gekomen, waardoor dit nieuwe gebouw kon worden uitgebreid. Spr. besloot zijn toespraak met het uitbrengen van een driewerf hoera op H.M. de Koningin. Ter wijl de troep het geweer presenteerde, werd de driekleur onder klaroengeschal en trom geroffel op het nieuwe gebouw geheschen. Daarna heeft het gezelschap een rond gang gemaakt door het nieuwe gebouw, waarvan wij de inrichting reeds hebben be schreven. In de ruime manschappencantine heeft het gezelschap zich vereenigd, waar de eer de verkeershindernissen, welke deze had, zooals het haventje van Meijer en de Bom vrije toren. Het wonder is gebeurd, aldus spr., dat deze verkeershindernissen in één jaar werden opgeruimd, dank zij de mede werking van defensie, waardoor het moge lijk is geworden een gedeelte van deze oude kazerne af te breken ter wille van een nieuwen verkeersweg en de Bomvrije toren te ontmantelen. Deze verkeersweg zal waarschijnlijk nog dit jaar gereed ko-1 was een Nederlandsche en werd gedemon- men. Spr. kwalificeert de kustartillerie als teerd. De andere, waarschijnlijk een Engel- de trouwe wachter aan de internationale I sche> la£ niet ver van de uitwateringsluis. Scheldemonding, waar zij nimmer meer kan De dijk werd door militairen afgezet, worden gemist, waarna spr. den wensch Omstreeks half elf gingen allen uiterst voldaan naar hun kwartieren terug. MIJNEN AANGESPOELD. RITTHEM. In de laatste dagen dreven herhaaldelijk mijnen op de Schelde niet ver van de kust. Gisteren Woensdag bleven twee mijnen aan den dijk bij de Zuidwatering liggen. De eene niet ver van 't fort De Ruyter. Deze uitsprak, dat de goede stemming tusschen de kustartillerie en de burgerij, zooals die nu 17 jaar bestaat, zal blijven. Majoor Haarman, de vroegere garni zoenscommandant, heeft daarna een klok met coupes aangeboden voor de officieren kamer en den reserveofficieren dank ge bracht voor hun fraaie cadeaux. Daarna heeft de vlootpredikant mede na mens den vlootaalmoezenier, gesproken na mens de vereeniging tot geestelijke verzor ging van land- en zeemacht en er op gewe zen dat juist een goede legering van de troep er toe bijdraagt, dat deze haar taak I meester spraken van een opgewekt vereeni- met blijdschap vervult. Spr. bood dan ook I gingsleven. De koornummers welke ten ge- zijn gelukwenschen aan en hoopte tenslotte I '100re gebracht werden, getuigden van flin- RITTHEM. De heer L. van Eenennaam heeft zijn benoeming tot lid van den Ge meenteraad aangenomen. De vacature was ontstaan, doordat de heer Joh. de Visser tot gemeente-ontvanger is benoemd. SINT LAURENS. De Gereformeerde Zangvereeniging „de Lofstem" hield Dins dagavond onder leiding van haar voorzit ter de heer K. Otte, die in zijn openings woord het doel van het zingen deed uitko men, haar eerste jaarvergadering. De verslagen van secretaris en penning dat ook de slaapzalen in het oude gebouw nog eens zullen veranderen als in dit nieu we gebouw. Een adjudant-onderofficier heeft den dank uitgesproken namens de onderofficie ren. Spr. zeide, dat echter ook de tijd, door gebracht in het oude gebouw niet is te ver geten, want daar is de goede geest gebo ren. Spr. prijst de prima verbetering en hoopt dat dit er toe moge bijdragen de goe de geest te verbeteren en te behouden. Wij beloven U trouw en medewerking, voor zoo- ke studie. Verder werd de avond opgeluis terd door declamaties, propaganda-speeches en gelukwenschen. De avond werd besloten met een zang en declamatiespel, dat zeer in den smaak van de aanwezigen viel. Het was een goede en geslaagde avond voor de zangvereeniging. KRÜININGEN. Benoemd als tijdelijke onderwijzeres aan de openbare school te ver het in ons vermogen ligt, zoo besloot I Axel met ingang van 1 Dec. a.s. mej. C. J. spr. 1 Jansen Verplanke te Kruiningen. GROEDE Dinsdagavond jl had alhier in hotel „De Drie Koningen" een film avond plaats, uitgaande van het departe ment „Groede" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vertoond werd de film „De Stormdui- vels". Gezegd kan worden, dat in deze film iets vertoond wordt, dat in het da gelijks leven nog meermalen voorkomt Het is dan ook iets treffends, hoe het verwende, onuitstaanbaar Amerikaansch millionairszoontje, door een matroos van den ondergang werd gered.. Vooral het warm hart, eenvoud, ernst, trouw en toe wijding, werd zooals men dat hier noemt schoon vertolkt. De zaal was goed bezet en allen kunnen op een mooien avond terug zien. GRIJPSKERKE Dinsdag kwam de Raad voltallig in spoedeischende vergade ring bijeen, hoofdzakelijk ter behandeling van de ontwerp-verordening ex art. 12 der Oorlogswet (verrichten van werkzaam heden door burgers)-. In hoofdzaak werd met genoemde ontwerp-verordening ac- coord gegaan. Bezwaar werd gemaakt te gen het bepaalde dat een verklaring voor vrijstelling van diensten wegens ongeschikt heid door twee artsen moet worden on derteekend Onderteekening door één ge neeskundige werd voldoende geacht. Voorts had men bedenking tegen den gestelden loonnorm, welke te laag werd gevonden en waarvoor men in de plaats wenschte gesteld te zien dat eventueel een loon zal worden uitgekeerd zooals dat bij con tract is vastgesteld voor de landarbeiders in deze gemeente Vorenstaande bezwaren zullen den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht worden medegedeeld en zal verzocht worden, hiermede rekening té houden. Tèn aanzien van de boombeplanting op het dorp achtten verschillende leden het gewenscht alle boomen ineens te rooien, of bij gedeeltelijke rooiïng geen nieuwe bij te planten. B. en W. zullen, gehoord deze meeningen, zich hierover nader be raden. Onder intrekking van het destijds geno men besluit tot verhuring dér woning on der het gemeentehuis aan den burgemees ter, werd op verzoek van Ged Staten be sloten deze woning als ambtswoning t.e bestemmen Hierna werden de kosten van verbouw dezer wioning alsmede van de secretarie besproken. De gemeentebouw- kundige, de hr Francke van Oostkapelle, gaf hierover nadere toelichting De be- grootingssom bleek heel wat overschreden te zijn. waarom verschillende leden dan ook hunne bezwaren hierover te kennen gaven Besloten werd een leening te slui ten ter bestrijding der kosten. De leening zal 2350 moeten bedragen, af te lossen in 10 jaar. Hierna sluiting dér vergade ring. MELISKERKE. Dinsdag kwam de ge meenteraad voltallig in spoedeischende vergadering bijeen ter behandeling van de ontwerp-verordening art 12 der Oorlogs wet (verrichten van diensten door burger bevolking op last der militairen), daar eventueele opmerkingen dienaangaande vóór 1 December ter kennis van den op- pervelhebber van Land- en Zeemacht moesten zijn gebracht Na voorlezing van het ontwerp maakten verschillende leden bezwaar tegen het bepaalde, dat een be wijs van ongeschiktheid voor dienstver- leening door twee artsen moet zijn onder teekend Het werd voor deze gemeente voldoende geacht, wanneer één geneeskun dige bedoelde verklaring onderteekent Voorts werd bezwaar gemaakt tegen het loon, daar een loonnorm voor de werk verschaffing was genomen. Men zag het loon gaarne gesteld op het bij contract vastgestelde loon voor een landarbeider, en bovendien geen aftrek toe te passen voor eventueele voeding en legering Vo renstaande bezwaren zullen ter kennis van de betreffende autoriteit worden gebracht met verzoek daarmede bij de vaststelling rekening te houden. Verder werden geen bezwaren hiertegen geopperd; (Zitting van gisteren GEEN GELDIG VERVOERBEWIJS GEHAD. In September vervoerde de 51-jarige J. K. te Domburg op zijn wagen o.a. 25 melk veekoeken, die door een zekeren B. besteld waren. Twee controleurs van de landbouw- crisiswet, die de lading inspecteerden, von den de veekoeken en namen ze in beslag, daar K. niet in staat was een geleide-biljet te toonen. Later vond K. het papiertje op den wagen liggen, en hij begaf zich toen daarmee naar den heer J. D. Dorst, voed- sel-commissaris voor Zeeland, die naar aan leiding hiervan aan den controleur C. Ch. Kuiper schreef, dat deze K. waarschijnlijk ten onrechte verbaliseerd had. Voor den kantonrechter bleek echter, dat de zaak met het toonen van dit ver- voerbewijs niet was afgedaan, ze werd er integendeel hoe langer hoe ingewikkelder door. De verd. verklaarde, dat B., die bij hem een partij van 390 kg gemengd veevoer had besteld, zelf naar den bureauhouder van de voedselvoorziening in oorlogstijd was ge gaan en hiervoor de geheele partij een ge leide-biljet had gehaald. Een gedeelte van het veevoer had B. zelf meegenomen, de rest liet hij door K. brengen. Verd. dacht niet anders, dan dat de veekoeken ook onder het begrip „ge mengd veevoer" vielen, volgens hem was de bepaling dat voor de verschillende pos ten de bonnen gesplitst moesten worden, pas later uitgekomen. De get. C. Ch. Kuiper merkte echter op, dat het bewijs om twee redenen niet gel dig was. Ten eerste waren reeds in dien tjjd gedetailleerde geleide-biljetten ver- eischt, en ten tweede was op het biljet 14 September ingevuld als de dag van ver voer, terwijl verd. op 19 September aange houden was. Wat betrof het eerste punt, zei get. dat het mogelijk was dat de bureau houder zich vergist had en er niet aan ge dacht had, dat voor veekoeken een apart vervoerbewjjs noodig was. Ten aanzien van het tweede punt,-verklaarde get. stellig^ dat een vervoerbewijs nooit langer dan de ééne dag geldig was, die op het biljet aangege ven stond, behalve in uitzonderingsgevallen, wanneer het transport meer dan één dag in beslag nam. De get. J. Vermue, bureauchef bij de landbouwcrisisorganisatie,deelde mee, dat er in September heelemaal geen veekoeken vervoerd mochten worden. (Alleen voor Westkapelle was een uitzondering gemaakt, daar deze gemeente arm aan weide-grond is). Wanneer de voedselcommissaris een dergelijk verbod uitvaardigde, dan betee- kende dat dat er geen vergunningen meer werden afgegeven. Gebeurde dat uit een on bekende oorzaak toch, dan was het bewijs geldig. Get. kon echter niet zeggen of het geleidebiljet dat verd. overgelegd had, gel dig was, daar het vervoer niet tot zijn af deeling behoorde. De kantonrechter besloot, dat de bureau houder die het bewijs afgegeven had, als getuige gehoord moest worden, waarop de behandeling van deze zaak geschorst werd tot Woensdag 6 December. Als 2e en laatste punt vermeldde het agenda „ontslag van den gemeente-secre taris". Dit punt kwam echter niet in be handeling. De secretaris gaf in het kort hiervan de reden op. Aangezien hij met slechts één ambtenaar voor de administra- van twGG gemeenten staat, Gn de ge meente in een tijd als deze geen meerde re financieele medewerking wil verleenen om het personeel nog met een kracht uit te breiden, durfde hij de verantwoordelijk heid niet langer dragen Daarom wensch e hij voor één gemeente te bedankem uaaai dit punt op de agenda was vermeld, wer hem het ontslagnemen echter van e - schillende zijden ontraden. Hierdo°^ nadere overweging wenschte hij au ver zoek in te trekken, daar thans op andere wijze getracht zal worden aan bestaande bezwaren tegemoet te komen De Raa ging hiermede eenparig accoord. Na gehouden rondvraag, waarbp een voetpad bij de hofstede van den heer Stroo werd bGsprokGn, sloot do V o o r vergadering. de

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6