föwxrittcïule $eettw0cfye s* |P GOESCHE COURANT De sovjet-troepen zijn over de Finsche grens gerukt. „Wij willen het Finsche volk te hulp komen". zak delburg leau I EM E :ring De strijd is ontbrand Te Moskou nog niets bekend! Het bankroet van Mendelssohn en Co e tonen in ver- aterzak oduct elke HATWEE liddelburg groot henk >i) ons Russische vliegtuigen boven Helsinki. „NIEUW TIJDPERK VAN GOEDE BETREKKINGEN TUSSCHEN RUSLAND EN FINLAND." HET VOORSPEL FINLAND STELDE ARBI TRAGE VOOR. FINSCHE GRENSWACHTEN DOOR DE RUSSEN ONT VOERD. „DE FINSCHE BANDIETEN." Een geraamd passief van ruim 40 millioen. Kabelballon richtte verwoestingen aan in de Betuwe. Vijl dorpen werden in het donker gezet. Zij zijn op het oogenblik niet noodig België protesteert weer te Berlijn. Amerika biedt „goede diensten" aan. VERONTWAARDIGING OVER HOUDING VAN RUSLAND. INSTEMMING VAN ENGELAND. Engeland betaalt jaarlijks 2400 millioen pond voor den oorlog. De uitgaven bedragen de helit van het nationale inkomen. Twee Engelsche stoomschepen op mijnen geloopen en gezonken. DUITSCH VLIEGTUIG IN ENGELAND OMLAAG GESCHOTEN. ZES GEWONDEN VAN DE „BOLIVAR" HERSTELD. cutü»ixumii „JJ io-e 5 - 4,85 .40-2,45 05-1.45 ilage en an prijs Dagblad. Uitgave C.V. De Middeï- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels» 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Vanochtend om kwart over negen zijn, volgens extra-edities der Engelsche bladen, troepen van het Roode leger de Finsche grens overgetrokken. De inval geschiedde op verschillende pun ten van de landengte van Karelië. Onmiddellijk daarop werd het signaal voor luchtalarm gegeven in de Finsche hoofdstad en inderdaad verschenen reeds binnen tien minuten eenige Russische vlieg tuigen boven Helsinki. Het Finsche afweergeschut kwam geducht in actie, doch de vliegtuigen bevonden zich op zoo groote hoogte, dat de afweer zonder resultaat bleef. De Russen wierpen geen bommen uit, maar door het gillen der si renes en het vuren van het afweergeschut ontstond er verwarring in de hoofdstad. Duizenden moesten tegelijk bescherming zoeken en overal zag men hollende men- schen. Men zocht zijn heil vnl. in de parken, voor zoover men niet vlug genoeg binnens huis kon komen. Later vloog nog een groote Russische bommenwerper op geringe hoogte boven de stad. Ook dit toestel werd niet geraakt door het afweergeschut. Het verdween bo ven de Finsche Golf. Ondanks het plotse linge van het luchtalarm was er geen pa niekstemming in de Finsche hoofdstad. In een groot gedeelte der stad hielden de trams stil. Het'post- en telegraafkantoor werd voor langer dan een uur gesloten. Het ging weer open toen het signaal was gegeven, dat het gevaar was geweken. Molotof hield gisteravond nog een radio rede, waarin hij o.m. verklaarde: „De politiek van de Finsche regeering, welke vijandig is aan de Sovjet-Unie, ver plicht ons onmiddellijk maatregelen te ne men om de buitenlandsche veiligheid van den staat te verzekeren. De onderhandelingen, welke gedurende maanden zijn gevoerd, hebben niet tot een oplossing geleid. Fin land heeft ernstig geprovoceerd aan de grens. De regeering van de Sovjet-Unie heeft besloten, haar politieke en economi sche vertegenwoordigers uit Helsinki terug te trekken. Ook heeft zij haar troepen be vel gegeven zich gereed te houden voor alle gebeurlijkheden. De voorstellen van de Sovjet-Unie zijn gestuit op een weigering tot bespreking, vol arrogantie. De Finsche regeering blijft Leningrad onder de bedreiging van haar leger houden. Zij eerbiedigt het verdrag van non-agressie, dat tusschen beide landen be staat niet, dit is voor ons aanleiding ge weest dit verdrag thans als verbroken te beschouwen. Wij beschouwen Finland als een onaf hankelijke en souvereine staat. De Sovjet- Unie is bereid het Finsche volk te hulp te komen en zijn vrijheden te eerbiedigen. Het eenige doel van onze regeering is de veiligheid van de Sovjet-Unie en Leningrad te verzekeren. Dit doel kan niet afhankelijk zijn van den goeden wil van deze of gene Finsche regeering. Wij zijn overtuigd, dat een oplossing van dit vraagstuk een nieuw tijdperk van goede betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Finland kan openen". De rede duurde tot kwart over twaalt' plaatselijken tijd. Gisteravond om half elf (Moskouschen tijd) deelde de Russische Sovjet-minister van Buitenlandsche Zaken, Molotof, mede, dat Rusland de diplomatieke betrekkingen met Finland had afgebroken. De Finsche gezant in Moskou kwam het antwoord van zijn regeering overhandigen op de eenzijdige opzegging van het Finsch- Russische niet-aanvalsverdrag door de Sov jet-Unie. Voordat hij dit antwoord echter kon afgeven, werd hem medegedeeld, dat de betrekkingen verbroken waren. De Rus sische regeering Rad dus zonder eerst ken nis te nemen van het Finsche antwoord, de betrekkingen verbroken. In hoofdzaak behelsde het Finsche ant woord op de opzegging van het non-aggres- siepact door Rusland het volgende: „Naar de meening van de Finsche regee ring, is de opzegging niet gerechtvaardigd door de gebeurtenissen. Bijgevolg stelt de Finsche regeering de Sovjetregeering voor over te gaan tot de verzoenings-procedure, die vastgelegd is in het verdrag in kwestie, of wel tot arbitrage van een derde neu trale mogendheid. Om bewijs te geven van haar onwrikba- ren wil om tot een accoord te komen en om de beweerde bedreiging tegen Leningrad te dementeeren, is de Finsche regeering be reid met de Russische regeering tot over eenstemming te komen over terugtrekking van haar dekkingstroepen tot een zooda- nigen afstand van de grens, dat het onmo gelijk is een eventueele dreiging tegen Le ningrad te veronderstellen". Te Pummangi bij de IJszee schijnen Fin sche grenswachten ontvoerd te zijn door de Russen. Hierover wordt van Finsche zijde officieel het volgende medegedeeld: De wachten van den post, die gelegen is in de plaats Haminatunturi bij Pummangi stonden bij het posthuis, toen zij om 17 uur buiten het geluid hoorden van stappen. Op dat oogenblik vroegen zij telefonisch aan Pummangi, waarom een nieuwe patrouille was gezonden. Het gesprek werd echter plotseling afgesneden. De post van Pum mangi vroeg terstond instructies aan den hoofdpost der grenswachten in Linnahamar en ontving bevel een patrouille van acht man naar de plaats te zenden. Om 17 uur 20 deelde de patrouille den post in Linna hamar mede, dat zij bij Haminatunturi schoten had gehoord. De luitenant begaf zich naar de genoemde plaats met een vol doend aantal mannen om een onderzoek in te stellen. Hij arriveerde om 22 uur 30 in Haminatunturi en vond den post leeg. De telefoon was op vier meter afstand van het posthuis doorgesneden. Gisteravond te 21,10 uur heeft Radio Moskou verklaard, dat de manschappen van het Roode leger, die aan de grens van Fin land, lagen, niets liever wilden, dan „met een vernietigenden aanval te antwoorden op de provocaties van de Finsche bandie ten". „Alle soldaten, arbeiders en intellec- tueelen in Russisch Karelië zijn overtuigd aldus dit radiostation dat het Roode leger zal overwinnen. Radio Moskou voeg de hieraan toe, er van overtuigd te zijn, dat de Finsche arbeiders zich bij het Roode le ger zullen voegen. De wijze politiek van de Sovjet-regeering heeft het dit leger onover winnelijk gemaakt. Reuter meldt uit Helsinki: Om elf uur vanochtend hebben vier Rus sische vliegtuigen boven de haven van Helsinki gevlogen. Zij werden door batte rijen van de kustverdediging beschoten, doch niet getroffen. Vamelsuu, op de landengte van Karelië, werd van de zeezijde, waarschijnlijk uit Kroonstad, gebombardeerd. Artillerie aan beeide zijden is in actie b\j Kivinebb (Karelië). Tegen 10 uur vlogen tientallen vliegtui gen bij de Finsche kust boven zee. Deze vliegtuigen hebben eenige bommen uitgeworpen boven Wiborg, waar op drie plaatsen brand ontstond. De indu striestad Vudski werd door eenige Russi sche vliegtuigen gebombardeerd, met na me in de buurt van het ziekenhuis. Tien Russische vliegtuigen zijn boven Svebborg, een versterking van Helsinki, verschenen. Volgens een bericht uit Stockholm, heb ben de Russen vanochtend tevens de stad Terijoki, welke dicht bij de grens is gele gen, gebombardeerd. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft van ochtend omstreeks half twaalf een uit Mos kou ontvangen bericht gepubliceerd over dc- in het buitenland verspreide meldingen, dat de Sovjettroepen reeds de Finsche grens zouden hebben overschreden en de Rus sische vliegtuigen het vliegveld van Hel sinki zouden hebben gebombardeerd. Hier van was te Moskou in officieele kringen nog niets bekend. De officieele Russische kringen weigerden hun standpunt tegen over deze berichten uit te spreken. Voor de Amsterdamsche rechtbank werd vanmiddag behandeld de aanvrage om sur séance van betaling van de firma Mendels sohn en Co. te Amsterdam. De bewindvoerders brachten verslag uit omtrent den stand van baten, en lasten. Uit Git verslag blijkt, dat per 31 October het( nadeelig verschil tusschen activa en passiva voorloopig becijferd werd op f 40,501,485,93. De sleep van een losgebroken kabelballon, waarschijnlijk uit Engeland, welke door den krachtigen wind met groote snelheid over de Betuwe werd gedreven, heeft daar gis teren groot ongerief veroorzaakt. De ballon zelf kon men door het wolken dek niet zien, doch de kabel sleepte over den beganen grond en bracht op zijn weg vrij groote vernieling aan. De bovenleiding van het electrisch net nabij het station Gel- dermalsen werd zoodanig vernield, dat men de op dit punt passeerende treinen over het tweede spoor moest leiden. Gelukkig ging dit met weinig oponthoud gepaard. Onmiddellijk werden montagewa gens derwaarts gezonden om het euvel te herstellen. Behalve de electrische geleiding moesten te Geldermalsen ook schoor- steenen en dakpannen het ontgelden. Waschljjnen werd met paal en al uit den grond gerukt en een eindweegs meege sleurd. Voorts werden van verschillende huizen de ruiten vernield. De chauffeur van een vrachtauto, welke op den Linge- dijk reed, zag plotseling de ruiten van zijn wagen springen, zonder te weten, wat de oorzaak was. Geldermalsen was voorts gedurende eeni- gen tijd van licht verstoken, doordat een deel der geleiding van den slependen kabel te lpden had gehad, terwijl daardoor het electrisch gemaal geen drinkwater kon af leveren. Ook in Deil slingerde de kabel tegen de electrische geleiding, waardoor deze brak. Dit had tot gevolg, dat zoowel Deil, als Enspijk, Rumpt en Gellicum het gister avond zonder licht moesten stellen. Met een olielampje of kaars heeft men zich den ver deren avond van licht moeten voorzien. Reeds vroeg in den namiddag zag men zich in de fabrieken rondom Deil genoodzaakt door ontbreken van electrische kracht het werk stop te zetten. Havas meldt uit Parijs: Ongeveer drieduizend Fransche reserve officieren van gezondheid, geneesheeren, tandartsen, apothekers, en administratie officieren, die op het oogenblik in het le ger niet dringend noodzakelijk zijn, zijn met verlof gezonden. Zij kunnen in geval van nood binnen 48 uur opgeroepen worden. Belga meldt uit Brussel: Vernomen wordt, dat de buitenlandsche vliegtuigen, welke Dinsdag over Belgisch grondgebied hebben gevlogen, van Duit sche nationaliteit waren. De Belgische re geering heeft haar diplomatieken vertegen woordiger te Berlijn opgedragen een pro test bij de Duitsche regeering te onderne men. -w De minister van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten, Cordel Huil, heeft gister avond medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering bereid is haar „goede diensten" aan te bieden in het geschil tusschen Rus land en Finland. „De regeering der Ver. Staten aldus luidde de verklaring van Huil volgt met groote bezorgdheid de verscherping van het geschil tusschen Rusland en Finland. Zij zou eenige uitbreiding van het oorlogsgebied en dientengevolge een verdere verslechte ring van de internationale betrekkingen ten zeerste betreuren. Indien beide partijen dit wenschen, zal de Amerikaansche regeering gaarne haar goede diensten verleencn. Dit aanbod is niet meegedeeld aan de regeerin gen van de Sovjet-Unie en Finland, maar werd bekend gemaakt als, een kenmerk van de politiek der Ver. Staten." Amerikaansche leidende kringen zijn van meening, dat het urgent was om tusschen- beide te komen. De gebruikelijke diploma tieke formaliteiten werden op zij gezet, ten einde de wereldopinie te alarmeeren en zoo mogelijk te voorkomen, dat een conflict werd ontketend. Het ongebruikelijke pro cédé, dat Huil heeft toegepast, d.w.z. publi catie door de Amerikaansche pers van het aanbod, zonder dat men zich rechtstreeks richtte tot de betrokken regeeringen, heeft volgens diplomatieke kringen ten doel te vermijden, dat degenen, die Amerika buiten alle Europeesche geschillen willen houden, critiek uitoefenen, en om het gevoel van verontwaardiging te bevredigen, dat bij de Amerikaansche meening is gewekt door de agressieve houding der Sowjets. Men acht het waarschijnlijk» dat een diplomatieke stap zou volgen op een eventueel gunstig onthaal van beide regeeringen aan 't aan bod van Amerika. Men twijfelt er in Was hington echter aan, dat de Amerikaansche voorstellen terstond zullen kunnen slagen, aangezien de Sovjet-Unie zich reeds te ver begeven heeft op den weg der agressie. Het effect van het voorstel zal echter, zoo hoopt men, in staat stellen eenig respijt te ver krijgen, waardoor eventueel een vreedzame oplossing van het geschil zou kunen wor den vergemakkelijkt. Wanneer verder een negatief antwoord van een der beide par tijen werd ontvangen zou deze partij kun nen worden beschouwd als de aanvaller. Inmiddels is het Roode leger Finland binnengerukt Het Britsche departement van buiten landsche zaken heeft gisteravond een com muniqué gepubliceerd, luidende: „Het be richt, dat de Amerikaansche regeering be reid is haar goede diensten aan te bieden in het Finsch-Sowjet-Russische geschil, De kanselier van de Engelsche schatkist, Sir John Simon, heeft gisteren in het La gerhuis oa het volgende gezegd: Voor de oorlog begon, waren onze open bare uitgaven reeds hooger dan ooit in vredestijd, hoofdzakelijk als gevolg van het voornemen groote bedragen te besteden aan de herbewapening. Toen de oorlog uitbrak;, gingen onze uitgaven geweldig omhoog Onze uitgaven aan oorlogsdiensten e d geschieden in een tempo van 2400 millioen pond sterling per jaar. Enorme bijdragen trachten wij te vérkrijgen uit de belastingen Niettemin zullen wij nog duizend milli oen pond sterling moeten verkrijgen uit leeningen In het komende jaar zullen on ze vereischten aanzienlijk grooter zijn dan dit jaar. De huidige stand der uitgaven, welke wij moeten verkrijgen uit de middelen en uit leeningen, bereikt reeds de helft van het totale inkomen der gemeenschap Betreffende het denkbeeld de zeer rij ken extra te belasten, zeide Simon: Er zijn ongeveer 10,000 menschen, die een inko men hebben van 10,000 pond sterling per jaar of meer Hun gezamenlijk inkomen bedraagt 180 millioen pond sterling, waar van de belasting 120 millioen neemt In dien de fiscus de geheele 180 millioen zou nemen, zou dit ongeveer 5 procent uitma ken van het bedrag, dat ik dit jaar moet leenen. De eenige manier, waarop een democra tie de ontzettende lasten van een grooten oorlog kan dragen, is door gewillige offers van de geheele bevolking en door erken ning, dat die offers den prijs vormen, welke betaald moet worden om de vrij heid te verzekeren en te behouden Een bijdrage tot het winnen van den oorlog is het te stellen zonder loonsverhooging en niet aan te nemen, dat met de stijging der kosten van levensonderhoud tevens automatisch de bezoldiging omhoog moet. Onze nederlaag zou beteekenen de tri omf van het stelsel, dat bloeit in de con centratiekampen, het stelsel der Gestapo, het stelsel waaronder er geen persvrijheid is en niemand mag zeggen wat hij denkt. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis nog medegedeeld, dat de regeering van Australië besloten heeft in het voorjaar troepen naar Europa te zen den, welke mededeeling met' gejuich ont vangen werd. Het te Aberdeen thuisbehoorende Brit sche stoomschip „Rubislaw" (1023 ton) is gisteren aan de Zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen en binnen twee mi nuten gezonken. Dertien leden der beman ning zijn om het leven gekomen. Vier op varenden zijn aan boord van een mijnve- ger genomen. 38 officieren en verdere leden der be manning van het te Liverpool thuisbehoo rende stoomschip „Ionian" (3,000 ton), welk schip gisteren aan de Oostkust vein Enge land is gezonken, zijn door een oorlogsschip in een Engelsche haven aan wal gezet. Er zijn geen dooden te betreuren, doch twee leden der bemanning zijn gewond. Volgens een Reuter bericht, werd gis teren aan de kust van Northumberland (Engeen Duitsch vliegtuig omlaagge- schoten. Visschersvaartuigen hebben zich naar de plaats begeven, waar het toestel is neergekomen, ongeveer 5 mijl uit de kust Na drie uur zoeken is de reddingboot teruggekomen uit de buurt van de plaats, waar het Duifsche vliegtuig moest zijn terechtgekomen Er werd evenwel geen spoor gevonden. Ook vliegtuigen der Brit sche luchtmacht hebben aan de nasporin gen deelgenomen Sinds 16 October zijn nu boven of bij Groot Britannië 23 Duit sche vliegtuigen omlaag geschoten De toestand van de gewonde overleven den van de ramp, welke de „Simon Boli var" getroffen heeft, is van dien aard, dat zes van hen hersteld het „Essex County hospital" te Colchester hebben kunnen verlaten. In dit ziekenhuis bevinden zich nu nog elf gewonden. wordt toegejuicht door de Britsche regee ring, die, wat haar betreft, altijd van ge voelen is geweest, dat het geschil niet van zoodanigen aard is, dat een van beide par tijen gerechtvaardigd zou zijn tot oorlogs maatregelen over te gaan. Uiteraard wordt gehoopt, dat het aanbod zal worden aan vaard". (Intusschen is de strijd reeds ontbrand, en komt het Amerikaansche aanbod als, mosterd na den maaltijd. Red.)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1