fóvicxrittcttile fP Koortsig AKKERTJE 1 C GOESCKE COURANT NEDERLAND BLIJFT VAREN. Verdere verzwaring van enkele indirecte belastingen niet uitgesloten Rusland zegt het niet-aanvalsverdrag met Finland op. De voedselvoorziening in oorlogstijd- Moreele herbewapening of nationaal verval. Tegen belemmering van onze scheepvaart zal krachtig geprotesteerd worden. Een definitieve wettelijke basis nog niet mogelijk. Weer mijnen op de Westerschelde. Een actie over de heele wereld voor moreele her bewapening. De Poolsche spoorwegen door Duitschland genaast. amerikaansche vliegtuig- fabriek maakte zes vliegtuigen per week. Het geduld is uitgeput. Rusland zou het terug trekken van zijn troe pen een dwaasheid vinden. „vertrouwen in het on overwinnelijke roode leger". Finland zal heden ant woorden. Herziening der inkomstenbelas ting en een winstbelasting komen allereerst. Uitkeeringen uit werkloo- zenkas zijn belastbaar. geen wijziging van de mo torrijtuigenbelasting. De Duitsche houding in het Finsch-Russische conflict. Wreedheden in Polen. Neem 'n De controle pp den Duitschen uitvoer. Talrijke Duitsche schepen in Moermansk. NUMMER 282 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post- giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD HIDKLBUR6SCHE COURAHT WOENSDAG 29 NOVEMBER 193» Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Van officieuse zijde wordt uit Den Haag gemeld: De verscherping van den oorlog ter zee, als gevolg van nieuwe, door beide partijen getroffen maatregelen, baart ook hier te lande begrijpelijk nieuwe zorg, in het bij zonder in die kringen welke direct of indi rect tot de scheepvaart in betrekking staan. Met voldoening kan daartegenover wor den vastgesteld: Nederland blijft varen. Na de ramp met de Simon Bolivar" is er in onze scheepvaartkringen ernstig beraad gehouden, waaraan ook de marine-autori teiten met hunne technische adviezen heb ben deelgenomen, en men ziet onze schepen onder het nemen van nieuwe veiligheids maatregelen tegen mijngevaar zee kiezen met aanvaarding van onvermijdelijke risi co's. Inmiddels zjjn de diplomatieke organen in actie om onze rechten als neutrale staat naar beide zijden te verdedigen. Tegen het Maandag te Londen afgekondigde ko ninklijk besluit om de blokkademaatrege len ook over den Duitschen uitvoer uit te breiden, is terstond na aankondiging in het Engelsche Lagerhuis door Hr. Ms. gezant te Londen in opdracht onzer regeering krach tig geprotesteerd. Tegen andere vormen van belemmering of ingevaarbrenging van onze scheepvaart in strijd met het volken recht blijven even krachtige vertoogen ze ker niet uit zoodra deze kunnen berusten op even stellige gegeven. Zoo zal ten aanzien van de vernietiging van de „Sliedrecht" in volle zee, in den Atlantischen oceaan ten Westen van Ier land, een beslissing worden genomen zoo dra de rapporten ontvangen zijn van het verhoor dat een onzer te Londen geplaat ste consulaire ambtenaren aan de door ontberingen verzwakte overlevenden heeft kunnen afnemen. Dein zal blijken óf en bij wie er een stap zal moeten worden gedaan. Overbodig is het, in dergelijke gevallen de vraag op te werpen of de regeering daaraan volle aan dacht zal wijden. Zij is er zich te allen tijde van bewust dat dit tot haar onmiddellijke taak behoort en handelt met den in elk bijzonder geval mogelijken spoed. Voor de veiligheid van de vaart wordt nog op andere wijze gewaakt. De zich steeds scherper ontwikkelende mijnenoorlog is voor Nederlandsche deskundigen aanleiding tot het doen van onderzoekingen, waarvan de opzet is aan onze scheepvaart een groo- tere mate van veiligheid te verzekeren. In het gezicht van de toenemende rampen ter zee moge het althans eenige geruststel ling baren dat, daar waar men dit verwach ten moet, bij de regeering zoowel als in de leidende kringen der naastbetrokken parti culieren, bewust gehandeld wordt om onze welbegrepen belangen actief te bescher men. Bij de Tweede Kamer is ingediend een weisontwerp tot verlenging van den gel digheidsduur van de wet van 30 Septem ber 1938, waarbij is bepaald dat van de be voegdheden, bij of krachtens de landbouw- crisiswet 1933 verleend, mede gebruik kan worden gemaakt ten behoeve van de voor bereiding van de voedselvoorziening in oorlogstijd, alsmede ten behoeve van de voedselvoorziening zelf in tijden van oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewo ne omstandigheden. Aan de toepassing der landbouw-crisiswet 1933 voor deze doel einden is echter ingevolge het bepaalde in artikel 4 der vorengenoemde wet van 30 September 1938 een tijdelijk karakter ver leend, in dien zin, dat de geldigheidsduur dier wet is beperkt tot uiterlijk 31 Decem ber 1939. Deze beperking vond haar oor zaak in het voornemen om de voor de voor bereiding der voedselvoorziening in oor logstijd en de voedselvoorziening zelf ver- eischte maatregelen te zijner tijd te basee ren op een afzonderlijke, uitsluitend voor dit doel bestemde, wet. De gebeurtenissen in Augustus van dit jaar hebben het inmiddels noodzakelijk ge maakt, om, met gebruikmaking van voren genoemde wet, ten behoeve van de voed selvoorziening zelf een reeks van maat regelen te treffen op grond van de land bouw-crisiswet 1933. Waar deze maatrege len nog telkenmale moeten worden uitge breid of gewijzigd, is het den minister van economische zaken nog niet mogelijk zijn standpunt te bepalen ten aanzien van de vraag, welke de definitieve wettelijke basis voor deze maatregelen moet zijn. Onder deze omstandigheden meent hij, dat het noodzakelijk moet worden geacht de wet van 30 September 1938 (Staatsblad 639c) vooralsnog als basis voor de getroffen maatregelen te handhaven. Het thans ingediende ontwerp van wet Strekt er derhalve toe den geldigheidsduur van genoemde wet te verlengen en wel met een jaar tot 1 Januari 1941. Ook in den afgeloopen nacht en heden morgen is op de Westerschelde weer een aantal mijnen gerapporteerd. De marine is steeds in de weer deze mijnen onschadelijk te maken. Omstreeks 11 uur vanmorgen is een mijn aangespoeld ter hoogte van den zg. Eilandsdijk onder Vlissingen. Het pro jectiel, van Engelsch maaksel, dobberde op pl.m. 30 m uit den wal. Bij het doorkomen van den vloed zou de mijn zeker dichter op den wal worden ge worpen. Daar de wind weer meer is komen opzetten, worden nog meer mijnen ver wacht. Een tiental schepen heeft op de reede van Vlissingen de ankers uitgeworpen. Men schrijft ons: Op 1, 2 en 3 December zal over de heele wereld een actie voor moreele herbewape ning plaats vinden, waarbij in ongeveer 60 landen bijeenkomsten zullen worden ge houden, terwijl radiouitzendingen en lec tuur in zeer veel landen de actie zullen steunen. Het programma van deze actie is: „100.000.000 menschen die naar God luis teren vormen het eenige antwoord op een wereldcrisis". Voor Engeland zal de Earl of Athlone, een neef van H.M. Koningin Wilhelmina, en oom van den Engelschen koning, dit weekend met een radiorede inluiden. Hij schreef het voorwoord voor de Engelsche uitgave van „Moreele herbewapening een wereldfilosofie voor een wereldcrisis", die in een oplaag van 2.000.000 exemplaren verscheen. Wij citeeren daaruit zijn woor den: „De geestelijke crisis blijft bestaan, de keuze is moreele herbewapening of na tionaal verval". Inwoners van de vier Scandinavische landen zullen op 2 December in de twee grootste zalen van Stockholm bijeenkomen om zich te bezinnen op de verantwoorde lijkheid die neutrale landen hebben in de moreele herbewapening van de wereld. In Amerika zullen op 2 en 3 December werelduitzendingen per radio plaats, vin den. Op 1 December zal een programma van moreele herbewapening voor Amerika zelf worden uitgezonden. In Nederland zal op 1 December plaats vinden een nationale bijeenkomst voor mo reele herbewapening in de Apollo-hal te Amsterdam, welke voor iedereen toegan kelljk zal zijn. De uitnoodiging hiertoe is onderteekend door een dertigtal vooraan staande Nederlanders, waarvan wij noe men: mr. W. J. baron van Lynden, opper kamerheer der Koningin, de Tweede Ke- merleden dr. H. W. E. Möller en mr. W. C. Wendelaar, en mr. dr. J. van Walré de Bordes, den burgemeester van Middelburg. Op 2 December zullen er bijeenkomsten zijn in alle groote en vele kleinere plaat sen in ons land. Honderden zullen dien dag in eigen woonplaats het podium bestijgen. Duizenden in ons land en millioenen over de geheele wereld geven geld, tijd en ar beid vgor deze mobilisatie voor den vrede. Het Duitsche rijkswettenblad publiceert een verordening op de spoorwegen in de „Oostelijke gebieden". Daarin wordt gezegd: Met de inlijving der Oostelijke gebieden worden de daar gele gen spoorwegen, voor zoover zij geëxploi teerd werden door de Poolsche staatsspoor wegen, en hun nevenbedrljven ingeschakeld in het beheer van de Duitsche rijksspoorwe gen. De rijksminister van verkeer kan be palen, dat de Duitsche rijksspoorwegen ook" het beheer en het bedrijf van die spoorwe gen op zich nemen, die tot dusverre niet door de Poolsche staatsspoorwegen geëx ploiteerd werden. De Californische correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat de 250 verken- nings-bombardementsvliegtuigen, die het Britsche ministerie voor de luchtvaart be steld heeft bij de Lockheed Aircraft Corpo ration in Juni ƒ.1., gereed zijn, hetgeen be schouwd wordt als een schitterende prestatie van de Amerikaansche industrie. De toestel len, met reserve-onderdeelen en een spe ciale uitrusting zijn gebouwd in den record tijd van 42 weken, hetgeen een gemiddelde weekproductie van zes vliegtuigen betee- kent, de opdracht is zeven weken voor den contractdatum uitgevoerd. De Russische volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken Molotof heeft gisteren aan den gezant van Finland te Moskou, het Russische antwoord overhandigd op de Finsche nota van Maandag, waarin Finland zich bereid verklaarde de troepen aan de Russische grens terug te trekken, wanneer Rusland dienovereenkomstig handelt. In zijn antwoord heeft Molotof gisteren den Finschen gezant medegedeeld, dat de Sovjet-regeering zich bevrijd acht van de clausules van het Russisch-Finsche niet- aanvalspact, dat stelselmatig door Finland werd geschonden. Het antwoord van de Sovjet-Unie aan Finland omvat drie deelen In het eerste deel constateert de regeering van de Sov jet-Unie, dat de Finsche regeering in haar antwoordnota heeft ontkend, dat op 26 November een aanvalsdaad is gepleegd hetgeen op niets anders wijst dan dat de Finsche regeering de openbare meening verkeerd wenscht voor te lichten. In het tweede deel wordt geconstateerd, dat de weigering de troepen terug te trekken tot 25 km van de grens en de vraag om de Sovjet-Russische troepen van de grens terug te trekken, er op wijst, dat de Finsche regeering Leningrad onder bedreiging wil houden. Verder wordt vast gesteld, dat de Finsche troepen zich groo- tendeels bjj dit deel van de grens bevin den terwijl de Sovjet-Russische troepen Fin land niet kunnen bedreigen, aangezien zij op vele honderden kilometers van de grens geconcentreerd zijn, De aanwezig heid van de Finsche troepen beteekent een directe bedreiging van Leningrad. Hier aan wordt toegevoegd, dat het terugtrek ken van de Sovjet-Russische troepen tot 25 km van de grens een dwaasheid is, aan gezien de troepen dan niet eens meer in de voorsteden van Leningrad zouden liggen, waardoor het gevaar voor deze stad nog grooter zou worden. De voorstellen van de Sovjet-Unie zijn. minimale eischen, in dien de Finsche regeering deze verwerpt, dan beteekent dit, dat zij Leningrad onder bedreiging wil houden. In het derde deel wordt geconstateerd, dat de Finsche regeeering door de concen tratie van 't grootste deel van 't Finsche le ger tegenover Leningrad een vijandige daad pleegt jegens de Sovjet-Unie, welke niet vereenigbaar is met het niet-aanvals verdrag, dat tusschen beide landen bestaat. Dit bewijst, dat de Finsche regeering zich niet langer wenscht te houden aan de be palingen van het verdrag De Sovjet-regee ring kan niet goedkeuren, dat een der par tijen van het verdrag dit niet eerbiedigt, terwijl de ander het wel moet nakomen en derhalve acht de Sovjet-Unie zich van af heden ontslagen van de verplichtingen van het FinschSovjet-Russische niet-aanvals verdrag, dat systematisch door de Finsche regeering is geschonden. Gisteravond heeft de omroeper van Ra dio Moskou in zijn overzicht over de anti- Finsche betoogingen verklaard, dat het geduld van het volk der Sovjet-Unie ten einde is Het volk wacht met energieke kalmte den loop der gebeurtenissen af. Het heeft alle vertrouwen in het onoverwin lijke roode leger en keurt de maatregelen van de regeering goed De Imperialistische gekken te Helsinki moeten bedenken, dat het roode leger opdracht zou kunnen krij gen te antwoorden op hun provocaties". RADIO MOSKOU MELDT NIEUWE PROVOCATIES VAN FINSCHE ZIJDE. Te middernacnt deelde de radio Moskou mede, dat de Finnen opnieuw aan de FinschSovjet-Russische grens hadden ge provoceerd. Op 28 November te 17 uur heeft een groep van vijf Finsche soldaten tusschen de steden Ribatchi en Sredni het vuur geopend op een detachement van het roode leger. Drie Finnen werden gevangen genomen, zoo meldt Radio Moskou, en zij voegt hieraan toe, dat de Russen geen ver liezen hebben geleden. Te vijf minuten over zes in den avond werden op een andere plaats aan de grens schoten gelost van Finsch gebied in de richting van de Sov jet-Unie. Ten slotte heeft de generale staf voor 't district Leningrad gemeld, dat op 28 No vember in het gebied Vidliki van Finsche zijde twee kanonschoten zijn gelost in de richting van de Sovjet-Unie Verder heb ben groepen van de Finsche infanterie ge poogd de grens te overschrijden, zij wer den door mitrailleurvuur teruggeslagen. De Finsche regeering heeft gisteravond beraadslaagd over 't antwoord van de Sov jet-Unie Een meening omtrent de gevolgen van deze nota is nog niet gepubliceerd Naar verluidt, zal de Finsche regeering heden het antwoord op de nota van de re geering der Sovjet-Unie te Moskou over handigen. Gisteravond was men te Helsinki van meening, dat de opzegging door de Sovjets Verschenen is de memorie van antwoord van den minister van financiën op de op merkingen uit de Tweede Kamer aangaan de de begrooting 1940 van het departement van financiën. De minister zegt hierin o.m. dat het hem een illusie schijnt dat in de opheffing van het zgn. bankgeheim een uitstekend hulp middel bij de bestrijding van de fraude zou kunnen worden gevonden. De minister acht het niet wenschelijk en ook niet noodig, dat een wijziging komt in de regeling van de termijnen voor de betaling der belastingen, in dier voege, dat iedere contribunale twaalf betalingstermijnen worden gewaar borgd. De regeering hoopt bij de aanstaan de herziening van de inkomstenbelasting aandacht te wijden aan versterking van den kinderaftrek. Zooals blijkt uit de nota betreffende den toestand van 's rijks financiën, stelt de re geering zich voor, de vereischte verster king der middelen in de eerste plaats te vinden door een herziening van de inkom stenbelasting en vervanging van de divi dend- en tantiemebelasting door een winst belasting. Zjj acht het evenwel niet uitge sloten dat in de toekomst ook nog tot een verdere verzwaring van enkele indirecte be lastingen zal moeten worden overgegaan. De voorgenomen herziening van de in komstenbelasting zal strekken tot verhoo ging van de daaruit te verkrijgen baten. In- hoever dit mede bereikt zal worden door wijziging van het stelsel, zal te zijner tijd blijken. De door verscheidene leden met betrek king tot de ten vorigen jare ter sprake ge brachte uitkeeringen aan werkloozen ge maakte opmerkingen geven den minister aanleiding tot het volgende bescheid. De toepassing van de wet op de inkomstenbe lasting ten aanzien van door werkloozen ge noten uitkeeringen hangt in beginsel niet af van de vraag, of de genieter is georgani seerd of niet, doch enkel van de vraag of hü een recht op uitkeering kan doen gelden. Uitkeeringen uit een werkloozenkas zijn verschuldigd, van het leven afhankelijke periodieke uitkeeringen, vallende onder art. 8 der wet op de inkomstenbelasting, en dientengevolge belastbaar. Dit is niet het geval met uitkeeringen, die ingevolge een gemeentelijke steunregeling of van een in stelling van weldadigheid worden ontvan gen. Vandaar het verschil in behandeling. Bij de voorgenomen herziening van de inkomstenbelasting zal de minister nagaan, of het mogelijk is, de hier bepleite verlich ting van druk der vermogensbelasting, in de gevallen waarin zy haar doel van aan vullingsbelasting ver voorbijschiet, aan te brengen. Verlaging van de opbrengst der perso- neele belasting zal uitsluitend door den ge- meentehjken fiscus worden gedragen en zal daarom moeiiyk bezien kunnen worden zonder verband met het gemeenteiyk fi- nancieele wezen. Wegens het ontbreken van aftrek voor noodzakeiyke levensonderhoud en van pro gressie in de nieuw ontworpen inkomsten heffing werden sommige indirecte belas tingen verlaagd. Nu de nieuwe heffing niet zal doorgaan, is dit motief voor de voorge nomen verlagingen vervallen. Voor het overige deelt de minister niet in de meening, dat het aanbeveling ver dient het systeem van heffing van den ac- cy'ns naar den grondslag waarde te vervan gen door heffing van een vast bedrag per stuk vee. Met betrekking tot de ter sprake ge brachte verlaging van de accijnzen op ge distilleerd en bier meent de minister, dat, inzoover niet fiscale overwegingen, ontleend aan den smokkelhandel, die verlaging nood- zakeiyk maken en het accres van den jongsten tyd schynt daarop niet te wyzen de bezwaren, van andere zqde tegen de verlaging ingebracht, ernstige aandacht verdienen. De minister is van oordeel, dat een wy'zi- ging van de motorrijtuigenbelasting als in het een en andermaal genoemde wetsont werp was voorgesteld, in de tegenwoordige omstandigheden geen aanbeveling ver dient. Gebleken is, dat het beschikbaar stellen van rywielbelastingmerken tegen vermin derden prys voor kinderrijke gezinnen, met het oog op de overdraagbaarheid van de belastingmerken, onder het bestaande systeem van belastingheffing voor de con trole onoverkomelijke moeiiykheden zou op leveren. Het nog aanhangige ontwerp tot wijzi ging van de wet tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen zal ongewyzigd door den minister niet kunnen worden gehandhaafd. Hij overweegt, in hoe ver het ontwerp, naast de voorgenomen winstbelasting, voldoende reden van be staan heeft om het in gewijzigden vorm voor verdere behandeling in aanmerking te doen komen. De minister deelt niet de vrees van som mige Kamerleden, dat de actie van het z.g. beleggingsfront zou leiden tot het vast houden van beschikbare kapitalen. Hij ziet voorshands geen aanleiding maatregelen te treffen om de gestie van dat front tegen te gaan. Spanje is er over teleurgesteld. In een hoofdartikel schrijft het Madrileen- sche blad „Ya": „In den wanhopigen strijd, om weerstand te bieden aan den Sovjet- Russischen druk vinden de mannen van Helsinki geen steun in Berlijn, dat met Mos kou heeft bijgedragen tot de voorbereiding van het conflict. Het Duitsche volk, zoo dachten zij, sympathiseert met Finland en juicht den strijd van dit volk tegen het communisme toe. Welnu, de houding van Duitschland tegenover de tragedie, die voor Finland begint, wordt weerspiegeld door de Duitsche pers. De Berbjnsche dagbladen hebben slechts de communiqué's van Mos kou weergegeven zonder melding te maken van de antwoorden van Helsinki op de aan vallen van den Sovjet. Hqt is trouwens vol doende den zin te lezen „op den weg van Beek" waarmede een zoo ernstig blad als de Deutsche Allgemeine Zeitung over twee kolommen zijn inlichtingen over het Sovjet- Russisch-Finsche conflict opdient, om een duidelijk denkbeeld te hebben van de Duit sche houding tegenover het fatale lot, dat Finland wacht". De Poolsche premier somt een reeks terechtstellingen op. Reuter meldt uit Londen: De Poolsche premier, Sikorski, heeft voor den Franschen omroep een toespraak gericht tot zqn landgenooten. Hq zeide o.m.: „Er gaat nauweiyks een dag voorbij zonder dat berichten ontvangen worden over nieuwe terechtstellingen van individu en en heele groepen der bevolking in War schau. Gdynia, Bydgoszcz, Poznan, Krakau en Kattowitz. Tegeiykertijd wordt Poolsche eigendom in beslag genomen en worden de menschen van hun haardsteden verdreven. In West-Polen zijn de Polen, die aan het openbare leven hebben deelgenomen, dood geschoten. De hoogleeraren der universi teit van Krakau zijn naar Duitschland ge deporteerd. De Poolsche regeering, die thans in Frankrijk is .bereidt een officieele publicatie voor over de in Polen gepleegde wreedheden". van het nonagressiepact voor binnen- landsch gebruik bestemd was en beoogde de Finnen er toe te brengen de besprekin gen met de Sovjets te hervatten. (Ingez. Med.J Het Fransche decreet ver schenen. Havas meldt uit Parys, dat het gisteren verschenen decreet waarby een embargo wordt gelegd op den Duitschen uitvoer van toepassing is op de lading van schepen met Duitsche goederen, niet slechts komende van Duitschland of de aan Duitschland grenzende, landen, maar ook van die na buurlanden van Duitschland, welke geen gemeenschappeiyke grens met het rijk kun nen hebben, als Zweden en Noorwegen. De in beslag genomen goederen zullen, indien zy niet aan bederf onderhevig zqn, tot het einde van den oorlog geblokkeerd biyven. De goederen zullen niet geconfiskeerd wor den, want een prijzenhof zal aan het ein de van den oorlog beslissen aan wien de goederen moeten terugkomen, Als Duitsche waar zal beschouwd worden elk artikel, dat voor 25 procent aan Duitsche grondstoffen of Duitschen arbeid bevat. Ten einde het oponthoud zoo kort mogeiyk te maken, moeten de neutrale schepen zich voorzien van certificaten van oorsprong. De contro le zal snel in haar werk gaan. In bijzondere gevallen zullen de neutralen om maatrege len van welwillendheid kunnen verzoeken. Een officier van een neutraal koopvaar- dqschip, dat in Groot Brittannië is aange komen, heeft, naar Havas bericht, gezegd, dat de „Bremen" met machineschade in de haven van Moermansk (Noord Rusland) is aagekomen. De officier voegde hieraan toe, dat hij meer dan vijftig Duitsche schepen in de haven heeft geteld, waaronder de mail- stoomer „New York" en twee geladen pe- troleum-tankschepen A

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1