.X8S .on .etei UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS Onze speelgoedindustrie. WALCHEREN Mijn ontploft. ZUID-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. Raad van Wolphaartsdijk. Koop Nederlandsch fabrikaat. OOSTBURG KUNST EN WETENSCHAPPEN 91W ^1 A A P 's weer rustig en Uw Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog, RECHTSZAKEN Alle prijsverhooging is nog geen prijsopdrijving. -O— HANDELSREGISTER. Aan de in Handelsberichten opgenomen weKeiijKsche Openbaarmakingen 1. z. Hei Hanüeisregister betreffende Zeeland onl leenen wij net volgende: Kamer van Koopnandel voor de Zeeuw- sche eilanden (Middelhurg) Nieuwe inschrijvingen: Luxemburgsche Pers Dienst (L.P.D.J, Middelburg, St. Pieterstraat lö. Verzenden van persberichten. E.S. S. Smeding, proc. verleend aan: J. Th. van der Meer, W ij zi gin g en: N.V. Drukkery en Boekhandel, J. C. en W. Altorffer, Middelburg, Korte Delft 4o. Drukkerij en uitgeverszaak. Proc. verleend aan: M. D. Baas. N.V. Financierings-Maatschappij „Zee- landia", Goes, Beestenmarkt 8. Terleen ver strekken van gelden op roerende goederen. N.euwe Pres.-Comm.: H. C. van Donk, id., idem: T. Fabery de Jonge, idem, idem: M. R. Krans, idem, idem: J. C. Meulenberg, Rilland-Bath, idem, idem: L. Smit, Kloe- tinge. N.V. Haven van Vlissingen, Vlissingen, Buitenhaven. Exploiteeren van havens. Uitgetr. Comm.: mr. P. Dieleman, Middel burg. Uitgetr. Comm.: R. H. Arntzenius, Vlissingen. Nieuwe Seer. Comm.: J. M. van Bommel van Vloten, Goes. Nieuwe Comm.: A. C. van der Sande Lacoste, Vlissingen. Werenster, Bureau voor weer- en sterre kundige journalistiek, Middelburg, St. Pie terstraat 10. Verstrekking van weer- en sterrekundige rubrieken aan dag- en nieuws bladen. Ontslag verleend aan proc.: A. de Groot, Rijswijk. Nieuwe proc.: J. Th. van der Meer, Middelburg. P. van der Maden, Vlissingen, Kleine Markt 1. Winkel in huishoudelijke artike len enz. Uitgetr. E.: P. van der Maden. Zaak omgezet in eene vennootschap onder firma. Venn.: P. van der Maden, M. C. van dei Maden, mej. C. L. van der Maden. KOUDEKERKE. Voor het te Goes gehou den Kruideniersexamen „Vakbekwaamheid' slaagde onze plaatsgenoot de heer J. P. Christiaansen, alhier. BLIKSEM INGESLAGEN. VEERE. Gisteravond weerlichtte het al hier éénmaal zeer fel. De bliksem sloeg op verschillende plaatsen in. Eenige radio's en electrische geleidingen raakten ontzet, ter wijl verschillende lampen sprongen. Voor zoover wij bij informatie konden opmaken, zijn geen ongelukken gebeurd. VEERE. De aangekondigde raadsvergade ring, die op Woensdag had moeten plaats vinden, is vanwege den Dankdag verzet tot Donderdagmorgen a.s. te 9 uur. WESTKAPELLE. In den nacht van Za terdag op Zondag, ongeveer 12 uur, werden de bewoners vooral iri de nabijheid van den dijk opgeschrikt door een hevige ontplof fing. Den volgenden morgen bleek, dat een mijn op de steenen glooiing tusschen het kleine kustlicht en den molen tot ontplof fing was gekomen. In één der woningen onder den dijk naast het „Kasteel van Batavia" was een stuk ijzer door een ruit in de kamer terecht gekomen; de deur van genoemd hotel was van onder gehavend, terwijl op straat en in de tuinen verscheidene stukken werden gevonden en enkele ruiten het moesten ontgelden. In de bazaltglooiing was een ta melijk groot gat geslagen. Gelukkig, dat de ontploffing 's nachts plaats had! persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Ook is in het zuiden, bij het zoogenaamd r,Groote Hoofd" een mijn aangespoeld; deze bleek evenwel ongevaarlijk te zijn. BAARLAND Tot notabele der Ned Herv. Kerk, alhier is benoemd de heer M den Herder, zulks in de plaats van den heer J de Bruijn. BAARLAND. Tot waarnemend ontvan ger-griffier van het Waterschap Baarland c.a. is in de vacature A Lous (overleden) in de gister gehouden bestuursvergadering be noemd de heer J. C. Vogelaar, burgemees ter. YERSEKE Voor een stampvolle zaa' gaf het Nutstooneel voor de tweede maal een opvoering voor de militairen in dt zaal Nolet Burgemeester Gunning opende met een kort welkomstwoord, waarna be gonnen werd met de opvoering van „t>e Rare", het stuk dat reeds zooveel succes heeft gebracht Ook ditmaal was alles weer tot in de puntjes verzorgd, en het spel van deze jonge vereeniging verdien! aller lof Het daverende applaus bewees hoezeer dit stuk in de smaak van onze soldaten was gevallen Enkele officieren brachten een woord van hartelijken dank, voor alles wat hier voor de militairen wordt gedaan, waar bij een overste nog opmerkte dat geen der soldaten die te Yerseke liggen er veel voor voelen om verplaatst te worden daar de behandeling hier aller lof oogst Enkele leden van „Mozart" zorgden voor het muzikale geedeelte, zoodat de noodige stemming niet ontbrak Het 50-jarig jubileum van het Leger des Heils alhier, is Zaterdagavond op waar dige wijze ingezet Nadat eerst met medewerking van en kele Heilssoldaten uit Goes een marsch door het dorp was gemaakt, begaven allen zich naar de zaal, die reeds spoedig ge heel gevuld was Nadat kapt Beekhuis met gebed had geopend, en allen het welkom toeriep kreeg de spreker voor dezen avond, majoor Smael uit Den Haag, het woord, die zijn jubileumrede op boeiende wijze uitsprak, en een bijzonder woord van dank bracht aan burgemeester Gunning; de beide wet houders en ds Mooij voor hun aanwezig heid. Burgemeester Gunning firacht hierna zijn gelukwenschen voor de afd Yerseke Hij memoreerde de tegenstand die eerst was: ondervonden, doc h dat deze was ver anderd in eerbied en achting Spr. sprak den wensch uit, dat de Heilssoldaten "door de. kracht van den Heiligen Geest vele individuen geestelijk en maatschappelijk tot steun zouden zijn Vervolgens was het de beurt van ds Mooij die voor het Leger des Heils geen onbekende is. wees op de hoedanigheden der Heilssoldaten, en vergeleek hen met Amazia den zoon van Josafath Zij waren den Heere overgegeven aldus spr en zul len in alles volharden. Ook mr Dieleman uit Middelburg bracht een gelukwensch met de woorden „Houd het geloof vast, ga voort Majoor Smael sloot hierna deze eerste jubileumsamenkomst met enkele woorden uit den Bijbel, waarna de zegenbede werd gezongen, en allen voldaan huiswaarts keerden In de Zondagavonddienst der Geref gemeente werd door ds Van den Berg het 40-jarig ouderlingschap van den heer W Meijaard herdacht Spr. bepaalde zijn ge hoor bij Genesis 32 vers 10, en weer op de ootmo edige erkenning van Gods welda den Hierna richtte hij zich tot ouderling Meijaard Spr. achtte het niet noodzakelijk de voor- en tegenspoed, de strijd of de blijde tijden tb memoreeren, maar hij wenschte den jubilaris toe, dat hij met Jacob de laatste plaats zou mogen inne men, en de tijd die God hem nog zou la ten in Zijn dienst te mogen besteden Tot slot werd den jubileerende de bekende ze genbede uit Psalm 134 staande toegezon gen, waarna deze herdenkingssamenkomst die getuigde van eenvoud, was beëindigd HOEDEKENSKERKE. Voor de op gis ter alhier gehouden stemming voor de le den van de Kamer van Koophandel, klein bedrijf voor de gemeente Hoedekenskerke, Ovezande, Borssele, Nisse, Oudelande, Drie wegen, Ellewoutsdijk en Baarland, bestond zooals gewoonlijk weinig of geen belangstel lingen. Voor deze stemming waren 98 kiezers op geroepen en wel uit de gemeente Hoede kenskerke 20, Ovezand 17; Borssele 17; Nis- se 10, Oudelande 7, Driewegen 11; Elle- woutsdijk 9 en Baarland 7. Van deze 98 kiezers verschenen er 18 om hun stem uit te brengen en wel uit Hoede kenskerke 7, Ovezande 1, Borssele 7. Oude lande 1; Driewegen 1; Baarland 1; terwijl uit de gemeenten Nisse en Ellewoutsdijk niemand voor dit doel was verschenen. KAPELLE Gevonden voorwerpen: een bos sleutels en een kinderportemonnaie met inhoud. - Inlichtingen verstrekt de gemeente-poli tie. BRESKENS. Gisteravond had alhier de algemeene vergadering plaats van de leden van de afdeeling Breskens van de Ver. voor Luchtbescherming, welke tamelijk goed be zocht was. Burgemeester mr. J. P. Drost opende de vergadering, waarna het reglement werd voorgelezen en overgegaan werd tot benoe ming van een bestuur. Hiervoor werden ge kozen de heeren: E. Seuhs, E. de Bourgraaf, L. Bootsgezel, W. Carels en L. Schrier. Daarna werd een lezing gehouden door den gemeente-secretaris, den heer Eek hout, hoofd van den Luchtbeschermings dienst, waarbij hij o.m. behandelde: Waar schuwingsdienst, ordedienst, brandweer, technische dienst en geneeskundigen dienst. Met dankzegging voor de vele werkzaam heden die de heer Eekhout reeds in het be lang aan deze vereeniging gedaan heeft, sloot de burgemeester de vergadering. Gisteravond gaf de afd. Breskens van de Vara een feestavond, waarvoor optraden Teun Klomp en zijn Makkers in het gebouw „Sumajo" welke goed bezocht was. IJZENDIJKE. Zaterdagavond had ten ge meentehuize de officieele opening plaats van de 12e IJzendijksche winkelweek. Bur gemeester jhr. Von Bönninghausen t. H. deelde in zijn speech waarmede hfj de opening verrichtte, mede dat het gemeente bestuur een zilveren medaille beschikbaar heeft gesteld voor de meest geslaagde eta lage der deelnemers. Na de plechtigheid op het raadhuis werd met „Geduld Overwint" een muzikale wandeling gemaakt langs de etalages der 46 deelnemers. WOLPHAARTSDIJK. Maandag hield de Raad dezer gemeente een voltallige- verga dering. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer D. Vleugel Dz. meti 5 stemmen zijnde no, .1 van de voor dracht. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot verzekering van wettelijke aan sprakelijkheid. De heer Saaman (S.G.) zei- de om principieele redenen tegen elke ver zekering te zjjn. Spr. wilde alzoo geacht worden tegen te hebben gestemd. De begrooting luchtbeschermingsdienst Noord- en Zuid-Beveland 1940 werd goed gekeurd op 2875. Een verordening vol gens artikel 12 van de wet staat van oor log en beleg (verrichten van burgerlijke diensten op last der militaire autoriteit). Op voorstel van B. en W. werd besloten de mi litaire overheid in overweging te geven art. 7 van deze verordening eenigszins te wijzi gen wat betreft de loonen die eventueel te werkgestelde burgers zullen ontvangen en dit loon te bepalen op 40 boven basis van het loon in werkverschaffing. De militaire overheid stelt in meergenoemde veror dening een loon voor op basis werkverschaf fing. Daar de rondvraag niets opleverde werd de vergadering die ruim een half uur in be slag nam gesloten. VOETBAL. WEDSTRIJDPROGRAMMA Z.V.B. Zaterdag adspiranten. RCVMiddelburg B. Zondag adspiranten. Vlissingen BDe Zeeuwen, Middelburg ARCS. Afd. A. Middelburg 3Goes 3, De Zeeu wen 3Vlissingen 3, EMM. Ila-Cortgene 1. Afd. B.. Middelburgsche BRCS 2, Dom burg 1Walcheren 2, EMM. 2De Zeeu wen 4, Zeelandia 3Middelburg 4, RCS 3 EMM. 3 Afd. C. Hulst 1—SVO. 1, Clinge 1—Hon- tenisse 1. Afd. D. Groede 1Breskens 2, Braakman Boys 1Schoondijke 2, F. C. Sluis 1Aar denburg 2. DAMMEN. GOES D.I.D. n—MIDDELBURG 33 4—16. Te Goes is een wedstrijd gespeeld tus schen Goes D.I.D. II en Middelburg II. Dc uitslag was: G. v. OostJ. L. P. Freekenhorst 02 W. DekkerJ. Bliek 02 J. SchipperP. Brasser 02 J. StokmansW. Imanse 02 J. v. d. KreekeH. Louwerse 02 P. K. FokkeA. Walraven 02 A. SimonseH. Overtveld 11 J. SimonseJ. Sinke (niet opgekomen) 20 K. SchoestersG. Lameijn 11 D. v. d. Kreeke-J. Boogaard 02 Totaal Goes D.I.D. II 4 p. en Middelburg II 16 p. Nu de dagen van Sint Nicolaas en van het Kerstfeest naderen, de dagen, waarin in het bijzonder aan het kind zoo veel geschen ken worden gegeven, is de vraag voor de hand liggend of de winkels ons nu ook in voldoende mate van speelgoed zullen kun nen voorzien. Velen immers verkeeren nog altijd in de meening, dat speelgoed hier te lande niet gemaakt wordt, maar uit het buitenland moet komen. Dit is echter in zijn algemeenheid onjuist, zooals uit het na volgende moge blijken; het Nederlandsch fabrikaat heeft ook op dit gebied met reu ze schreden vooruitgang gemaakt en is in staat niet alleen een goéd, maar ook een goedkoop product te leveren. Die industrie is niet geconcentreerd op een deel van het land, maar zeer verspreid. Dit ligt wel gedeeltelijk in den aard der speelgoedfabricage, die soms als neven werkzaamheid is gegroeid van andere fa brieken. Zoo kon het bij voorbeeld gebeu ren, dat een meubel- of een gereedschap- penfabriek ook houten speelgoed ging ma ken. De speelgoedindustrie valt trouwens, als men een ruwe onderscheiding mag maken, nog uiteen in verschillende zeer uiteenloo- pende hoofdtakken. In de eerste plaats de vervaardiging van houten speelgoed; ten tweede, die van blikken speelgoed, terwijl ten derde weer een geheel aparte techniek wordt vereischt voor de fabricage van pop pen. Vooral de fabricage van houten speelgoed heeft zich sterk ontwikkeld. De grootste centra daarvan liggen in de streken waar Van ouds reeds veel houtbewerking en meu belindustrie zetelde, nl, in de Zaanstreek en de streek rondom Waddinxveen. Ook echter zijn in plaatsen als Bilthoven, IJlst, Vroomshoop, e.d., thans fabrieken geves tigd, waar dit soort speelgoed ten behoeve van onze jeugd wordt gemaakt. Voor ar tikelen als kindermeubels, blokken, krui- wagentjes, poppenhuizen en keukentjes, sjoelbakken, bouwdoozen, trekkarretjes, hoepels, hobbelstoelen, houten auto's, spo gen, dieren, enz, voor al deze artikelen heeft de goede gever thans geen buitenlandsche artikelen meer van noode. Voor metalen speelgoed, als constructie- doozen, spoortreintjes, automobieltjes, is de toestand geheel anders. Daarvoor zijn wij nog hoofdzakelijk op het buitenland aange wezen. De derde groep is de poppenindustrie. Tot voor kort werden deze, vooral poppenkop- pen, nog vrijwel niet in ons land gemaakt, maar ook dat is de laatste jaren veranderd. Th Rotterdam, Halfweg, Oldenzaal en Zaan dam zijn nu industrieën gevestigd, die aan onze jeugd poppenkjnderen, een enkele ook beestjes e.d., van Nederlandsche nationali teit leveren, En dan zijn er uiteraard nog de versprei de artikelen ,als autopeds, poppenwagens, legkaarten, bouwdoozen uit gestampt car ton, enz. enz., met de fabricage waarvan eveneens verschillende Nederlandsche fa brieken zich bezig houden. De speelgoedindustrie is in zekere mate ee.n seizoenbedrijf, een bedrijf, dat een groo- te concentratie van den afzet heeft in de periode vóór de Decembermaand. Deze schommelingen pogen enkele fabrieken op verschillende wijzen op te heffen, zoodat men een vaste kern van arbeiders toch het geheele jaar door in dienst kan houden. O.a. geschiedt dit door voorraadvorming in den zomer, door vervaardiging van andere zo- merartikelen en in bepaalde gevallen ook door werk voor den export. Het is moeilijk precies vast te stellen hoe- velen werk vinden in de Nederlandsche speelgoedindustrie mede door het eigenaar dig karakter van deze bedrijfstak. Naar ru we schatting echter zal 't aantal dergenen, die door de vervaardiging van het op het oog zoo nietige artikel speelgoed aan werk en loon komen, ongeveer 500 bedragen. Het staat vast, dat dit aantal nog voor sterke uitbreiding vatbaar is. Dit kan worden be vorderd indien, ook bij het koopen van speelgoed, door het publiek een gezonde voorkeur wordt gegeven aan datgene, wat eigen land, wat Nederlandsch vernuft en Nedeflandschen arbeid ons kunnen bieden. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent Fa. A. J. BRONSWIJK. Het s.s. „Spaarndam" van de Holland Amerika Lijn is Maandag in de Theemsmonding op een mijn geloopen. MIDDELBURGSCH TOONEELCOMITé. Het plan voor dit seizoen. Het Middelburgsch Tooneelcomité heeft een circulaire verspreid, waarin men wordt opgewekt, zich als abonné van de voorstellingen, welke het van plan is te organiseeren, op te geven. „De verbouwing van den Middelburg- schen Schouwburg is sedert eenige weken voltooid, zoo schrijft het Ons Comité kan dus, na een jaar gedwongen rust, zijn werkzaamheden weder ter hand nemen Het wendt zich door middel dezer circu laire niet alleen tot zijn oude abonné s maar ook tot dien veel wijderen kring van tooneelvrienden in Middelburg en om geving, van wie het meent te mogen ver onderstellen, dat de radicale opheffing van vele bezwaren, welke aan den ouden Schouwburg waren verbonden (slechte verwafming en ventilatie, onvoldoende foyer- en tooneel-accommodatie enz hen thans tot regelmatig Schouwburgbezoek zal kunnen stimuleer en. De ervaring heeft ook weer bij de opening van den nieuwen Schouwburg uitgewezen, dat het organiseeren van goe de vertooningen van beroepstooneelgezel- schappen hier ter stede alleen in serie en dus bij uitgifte van abonnements-kaarten finantieel mogelijk is Men late zich vooral niet door de tijds omstandigheden weerhouden Juist nu is hetdringend gewenscht den geest frisch te houden, door goede afleiding Het Comité contracteerde voor dit sei zoen bereids provisorisch, dwz. onder voorbehoud van aanmelding van voldoen de abonné te en behoudens zeer onvoor ziene omstandigheden, de navolgende vol ledige serie voorstellingen: Gaslicht (het nieuwste successtuk *van de Tooneelgroep Het Masker), Roofvogels (Het Residentie- Tooneel), Schoppen-Aas (Het Ruys En semble) en, indien het aantal abonné's groot genoeg is om onze kas in staat te stellen ook nog de kosten daarvan te dra gen, Filomeentje (Charlotte Kohier) v TT OLr\r\r zenuwen worden ge kalmeerd en gesterkt door het gebruik van (Ingez. Med.j KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: overtreding van de motor- en rijwielwet en/of de motor- en reglement en/of andere verkeersverordeningenJ. C., Vlissingen, S. G., Middelburg, ieder 0.50 b. s. 1 d. h.; J. R. P. B., A. M. S., P. A, allen Middelburg, M. H., Kruiningen, J. P., Koudekerke, K. S., Arnemuiden, J. H. L., H. H. A. H., beiden Vlissingen, ieder 1 b. s. 1 d. h.; P. J. B., Groede, P. F. C., Vlissingen, J. G„ Middel burg, P. J. de G., Oost- en West-Souburg, ieder 2 b. s. 1 d. h.; W. W., 's-Heerenhoek, 2 maal 1 b. s. 2 X 1 d. h.; D. M., Oost- en West-Souburg 2 b. s. 2 d. h., J. S„ A. de L., beiden Goes, ieder 2 x 1.50 b. s. 2 X 1 d. h.; M. de W„ Ellewoutsdijk, J. v. A. B., Drie wegen, J. W., Serooskerke, D. J. H., Krui ningen, ieder 3 b. s. 1 d. h.; J. de G., F. A., Borsselen, A. de V., Oost- en West-Sou burg, J. de J., Kats, J. P., Meliskerke, A. L., Arnemuiden, A. T. de J„ Middelburg, ieder 3 en 1 b. s. 2 maal 1 d. h; D. C. Z., 's-Heer Arendskerke, 3 en 2 b. subs. 2 en 1 d. h.; A. D., Oud-Vossemeer, 4 b. subs. 2 d. h.; J. de B„ Middelburg, 5 b. s. 3 d. h.; J. M. de I., Wissekerke, 7.50 b. s. 3 d. h.; J. M. C„ Goes, 5 b. s 3 d h. en 5 als civiele vordering van A. R.; J. B., Heinkenszand, 8 b. s. 4 d. h.; S. D., Bigge- kerke, 10 b. s. 1 d. h.; N. de P., Ritthem, 15 b. s. 10 d. h.; P. H. Heinkenszand, 20 en 10 b. s. 10 en 5 d. h.; A. S„ Oostka- pelle, 20 b. s. 10 d. h.; A. v. d. J., Ierseke, W. F. v. R., Goes, beiden vrijspraak. openbare dronkenschap: D. S., Kruinin gen, 15 b. s. 10 d. h.; P. A. E., Vlissingen, 10 b. s. 10 d. h.; H. v. d. D., L. J. beiden te Ierseke, ieder 10 of 5 d. h. Idem bij tweede herhaling: P. W. D., Middelburg, 14 d. h. voorw. met proeftijd van 2 jaar met bijzondere voorwaarden. Overtreding Arbeidswet: A. H. B., Mid delburg, 7.50 of 3 d. h., D. W. d. H., Goes, 25 of 10 d. h. Hoofd en bestuurder zijn van een inrich ting die niet voldoet aan de bepalingen der Vleeschkeuringswet: B. J. la S., Arnemui den, 10 of 5 d. h. Op niet opengestelde plaatsen mosselzaad visschen: Ph. v. D., Yerseke, 5 of 3 d. h. Overtreding IJkwet: J. C. B., Rilland- Bath, 2 x 0.50 of 2 x 1 d. h. met ver beurdverklaring der inhoudsmaten. Venten zonder vergunning: J. W. te We- mëldinge, 0.50 of 1 d. h., J. C. A., Mid delburg, 1 of 1 d. h. Zonder vergunning rijden over kanaal- gronden, geen openbaren weg zijnde: W. C. H., Middelburg, last tot teruggave aan zijn ouders. Niet op het tijdstip van sluiten een be zoeker uit de vergunningslocaliteit doen vertrekken: C. C. N., Ierseke, 1 of 1 d. h. Strooperij: J. B., M. F. B., C. J. J. V. en J. M, allen te Middelburg, ieder 5 of 2 weken tuchtschool. Straatschenderij: W. A. H., Middelburg, 3 of 3 d. h. In staat van dronkenschap eens anders veiligheid bedreigen: H. L., Colijnsplaat, 20 of 10 d. h. Als getuige opgeroepen wederrechtelijk wegblijven: M. J. B., Middelburg, 6 of 2 d. h. Het Haagsche gerechtshof spreekt twee winkeliers vrij. Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren twee winkeliers uit Dordrecht, die den prijs „van goederen uit hun ouden voorraad had den verhoogd, nadat de nieuwe inkoopsprijs voor die goederen door de fabrikanten hoo- ger was gesteld, vrijgesproken. De politie rechter te Dordrecht had hen wegens over treding van de Prijsopdrijvingswet en ham- sterwet 1939 veroordeeld tot een geldboete van 25, Het Gerechtshof heeft in zijn arrest o.m. de overweging uitgesproken, dat de politie rechter hier prijsopdrijving aanwezig heeft geacht op den enkelen grond, dat de prijs verhooging is geschied op oude, in Augs. 1939 reeds aanwezige voorraden, doch naar 's Hofs meening ten onrechte. De Prijsopdrijvingswet heeft niet ten doel elke prijsverhooging tegen te gaan, doch slechts die, welke niet in verhouding staat tot den door de bijzondere omstandigheden geschapen toestand. Indien het bedrijf van verdachte in li quidatie verkeerde, dan zou inderdaad voor hem geen reden bestaan tot prijsverhooging op voorraad over te gaan. Dit wordt echter anders indien er, zooals hier, sprake is van een loopend bedrijf met vrijwel constante voorraden, aangezien in dit geval én het algemeen belang én het belang van ver dachte medebrengen de geregelde aanvul ling daarvan, hetgeen niet kan geschieden als verdachte genoodzaakt zou zijn op basis van vroegere, lagere, inkoopprijzen te ver- koopen en tegen verhoogde prijzen in te koopen. Verd. heeft door aan het Hof overgelegde facturen aangetoond, dat de prijzen, hem als grossier door de fabrikanten in rekening gebracht, met 10 (in het tweede geval 15 en meer waren verhoogd, zoodat, nu bovendien niet is gebleken, dat verdachte's leveranciers zich hunnerzijds aan onrede lijke prijsverhooging hebben schuldig ge maakt, hij door aan zijn afnemers een ver hooging van 6 en 10 (in het andere geval 15 te berekenen, van hem niet kan worden gezegd, zich aan ongemo tiveerde prijsverhooging, dus prijsop drijving, te hebben schuldig gemaakt. J* nm steil Sch strs gel im gel rel

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6