HENNING Scherpe Wind Finland geelt toe aan den Russischen eisch. MORGENMIDDAG VICKS HOESTB0NB0NS De «Rawalpindi» werd in den grond geschoten door de «Deutschland» De Britsch-Fransche blokkade van den Duitschen uitvoer begint 4 December. met de kinderen naar een foto laten maken voor VADER'S ST. NICOLAAS. Als ook Rusland zijn troepen FINLAND NIET GESCHOKT. ONTPLOFFING OP EEN RUSSISCH DORPSPLEIN. „Het past te mooi in elkaar." Een middel tegen magnetische mijnen? 2000 vrijwilligers voor de mijnenvegers. van de grens terugtrekt. „Rusland's geduld raakt uitgeput. Russische verloven ingetrokken. Russische vliegtuigen boven Finsch gebied. De Tweede Kerstdag zal in Duitschland als werkdag gelden. Duitschland beschuldigt Engeland van dubbel spel. Uitvaartvergunningen voor neutrale schepen? Duitsche treiler op een mijn geloopen; 14 dooden. UITVAARTVERGUNNINGEN 259 man gingen met het schip de diepte in. JS j] 1 (Ingez. Med.) Werkverruiming door vlasbewerking. Plan voor repelen met de hand in de Haarlemmermeer. MIJN SLOEG GAT IN DEN TEXELSCHEN ZEEDIJK. BRITSCHE KOOPVAARDER GETORPEDEERD. TOT HET LAATSTE KANON. NUMMER 381 182e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD niL^ti; T DINSDAG 28 NOVEMBER 1939 Dagblad. Uitgave C.V. De M.ddel- PI Adverted 30 ce„, pee r,g„, burgsche Courant. Bureaux, te Bi fc *VV ingezonden mededeelingen 60 cent MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, g-ran - e»*. m B8 rTKrnr» _.i per regel. Bij contract lager. Tarief Tel. Redactie 269, Administratie 139; Qk/jS p| IlPC^ BS Blr^ fvpSB H PK f °P aanvraag. Familieberichten en te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post- y BHhHHH B B&E H Êa Hna Êf BT HH H BLJp BjL HptM H dankbetuigingen minimum 2.10. giro 359300. Abonnementsprijs voor Rftgg |1 i|j|| Pril IF® M «I JH lKii|tl M „Kleine Advertenties", maximum 6 Middelburg en Goes 2.30, elders |g Q jj gjgT HgT H lal fej^g VS£Z B iPlpllll^il M regels> 75 cent> bÖ vooruitbetaling. 2.50 per kwartaal. Weekabonne- „Brieven, of adres bureau v. d. blad" menten in Middelburg en Goes 1§ ct. GOBÉSG^ IS "1" 10 CCnt extra' Bewijsnummers 5 ct. Vooral wanneer hij zoo ver van huis is, zal dit een dubbele verrassing zijn. ^®o«oe@oaooo—oaoooooooooaooooaoo—ooo—ooooooeaoeooeoé (Ingez. Med.) Havas meldt uit Helsinki: Na een bespreking heeft de Finsche re geering haar antwoord op de nota van de regeering der Sovjet-Unie gepubliceerd. In het antwoord wordt vastgesteld, dat tijdens de onderhandelingen, welke onlangs zijn gevoerd, de Finsche regeering haar stand punt reeds uiteen heeft gezet. Verder wordt vastgesteld, dat van Fin sche zijde niet is geprovoceerd: geen enkel kanonschot werd gelost, terwijl dit niet ge zegd kan worden van Sovjet-Russische zijde. Toch verklaart de regeeriiig van Finland zich bereid haar troepen van de grens op den door de Sovjet-Russische regeering ge- wenschten afstand terug te trekken, op voorwaarde, dat van Russische zijde een soortgelijke maatregel wordt genomen. Reeds voordat bovenstaande verklaring werd bekend gemaakt, werd officieel ge meld, dat de beweringen der Sovjets met betrekking tot het grensincident volkomen ongegrond waren. Deze beweringen, zoo zegt met men te Helsinki, vormen waar schijnlijk een onderdeel van de verscherping der anti-Finsche campagne in Rusland. Welingelichte kringen verklaren, dat Finlands besluit zijn onafhankelijkheid te verdedigen, niet geschokt zal worden door den hevigen zenuwoorlog, welke blijkbaar is ingezet. In haar antwoord op de Russische nota vermeldt de Finsche regeering allereerst het resultaat van het onderzoek, dat zij heeft doen instellen naar het incident, dat door Moskou ten laste wordt gelegd aan de Finsche troepen Daaruit blijkt, dat op 26 November van 15 uur 45 tot 16 uur 05 gevuurd is in de omgeving van het dorp Mainil op Russisch gebied Van Finsche zijde heeft men inderdaad een ontplof fing kunnen zien, die plaats had op het plein van Mainil, op 800 meter van de grens Het onderzoek, dat door de Fin- pche autoriteiten is ingesteld), heeft in staat gesteld te constateeren, dat de wa pens, die geschoten hadden, zich op onge veer 1 tot 1% km ten Zuidoosten van de plaats der ontploffing bevonden, dus in Rusland De Finsche regeering spreekt de veron derstelling uit, dat er een ongeluk is ge beurd en acht het bijgevolg haar plicht het Russische protest van de hand te wij zen. Wat de toespelingen van Molotof be treft, tegenover de Finsche delegatie toen die in Moskou was, ten aanzien van de troepenconcentraties in de nabijheid van de grens, verklaart de Finsche regeering dat de eenige elementen, die zich in dit gebied bevinden, grenswachten zijn en dat er geen artillerie is met een draagwijdte, ■welke over de grens heen zou reiken. De Finsche regeering verklaart zich tenslotte bereid de gewapende elementen terug te trekken van de grenslijn, wanneer de Sov jet-regeering tot eenzelfden stap besluit Ook neemt de Finsche regeering nota van de mededeeling, dat de Sovjetregeering niet het voornemen heeft de beteekenis van het incident te overdrijven. De Fin sche regeering stelt voor, dat de grens- commandanten van de beide landen op de Karelische landengte gemeenschappelijk overgaan tot een onderzoek naar de feiten, die vermeld zijn door de Sovjet-regeering De Finsche pers heeft gistermiddag mel ding gemaakt van de anti-Finsche betoo gingen in Leningrad en men is hier niet over verbaasd Men is van meening, dat al les te mooi in elkaar past, dan dat het niet tevoren zou zijn georganiseerd Vol gens telefonische berichten uit Leningrad zou reeds een uur voor het zoogenaamde grensincident pamfletten in de fabrieken uitgereikt zijn Finland geeft een voor beeld van kalmte; het leven in de hoofd stad is normaal. Te Londen verklaart men met een zeer groot vertrouwen, dat Groot-Brittannië de kwestie der magnetische mijnen beheerscht en dat het land er zeker van kan zijn, dat die mijnen niet veel langer nog een bedrei ging zullen vormen. Officieel wordt medegedeeld, dat een overweldigend antwoord is ontvangen op het beroep van de Engelsche admiraliteit op de visschers om zich aan te bieden voor het vegen van mijnen. Er hebben zich bijna 2000 vrijwilligers aangemeld voor de bemanning van onge veer 200 schepen. Zij zullen een aparte tak vormen van de marinereserve en „treiler- reserve" worden genoemd. Het Telegraaf-agentschap der Sovjet- Unie, Tass meldt, dat de „uitdaging der Finsche militaristische kliek" de woede en verontwaardiging heeft gewekt van de bevolking der Sovjet-Unie De arbeiders der Sovjet-Unie eischen, dat de provoca teurs, die alle gevoel voor maat hebben verloren, flink op hun plaats zullen wor den gezet. „De onbeschaamde daad der Wit-Finnen aldus Tass verder heeft een diene verontwaardiging gewekt bij de strijders van het militaire district Leningrad De sprekers op de vergaderingen hebben er uitdrukking gegeven aan de groote woe de van het Russische volk en de macht van zijn Roode leger onderstreept „Een soldaat heeft in zijn toespraak ver klaard: „De leiders van Finland, die ieder gevoel voor maat hebben verloren, willen niet luisteren naar redelijke woorden en willen geen vredesbesprekingen. Het ge duld van het Russische volk raakt uitge put". „Ook eenheden van de Russische Oost- zee-vloot hebben bijeenkomsten gehouden, waar moties werden aangenomen, in houdende, dat de „Finsche reactionnairen eer het te laat is de noodige conclusies moeten trekken uit de nota van de Sov- jet-regeering. Wij zullen iedere intrige van de politieke intriganten naar den du'vel zenden, onzen weg vervolgen en ondanks alles de veiligheid van de Sovjet-Unie ver zekeren" „Verontwaardigd over de provocatie van de Finsche militaristische, kliek hebben de arbeiders van de electriciteitsbedrijven te Moskou een resolutie aangenomen waarin zij verklaren, dat „geen enkele ge beurlijkheid en geen enkele onverwachte situtatie ons zal overvallen". Ons roode leger en het geheele volk zijn op ieder oogenblik gereed een verpletterend ant woord te geve® aan de ophitsers tot oor log". Reuter meldt uit Helsinki: Generaal Meretschkoff, de commandant van het Russische leger district Leningrad, heeft alle verloven ingetrokken en aan alle officieren en manschappen bevel gegeven, zich binnen 24 uur in hun depots te melden. Een overeenkomstig bevel werd onlangs uitgegeven voor de Russische Oostzeevloot door haar bevelhebber admiraal Trubitsch. Ook wordt gemeld, dat in de buurt van Le ningrad manoeuvres van de luchtmacht op groote schaal worden gehouden, waaraan zware bommenwerpers en jachtvliegtuigen deelnemen. De Deensche „Extrabladet" bericht, dat het waar is, dat de laatste dagen verschei dene malen Russische vliegtuigen boven. Finsch gebied hebben gevlogen. Zonder twijfelwilden de toestellen de opstellings plaatsen van de luchtdoelartillerie ontdek ken, doch de batterijen hebben niet op de vliegtuigen geschoten. Zelfs de algemeene Christelijke feestda gen hebben onder den oorlogstostand te lijden Het schijnt in de bedoeling der Duitsche overheid te liggen, dit jaar den tweeden Kerstdag te laten vervallen, om zoodoende een werkdag te winnen Reeds in de afgeloopen week is iets der gelijks gebeurd De zoogenaamde „Buss- und Bettag'', een in geheel Duitschland streng in eere gehouden Christelijke feest dag, werd van Woensdag op Zondag ver legd De arbeiders en beambten, die op een vrijen dag hadden gerekend, moesten evenals andere dagen werken en de kerk diensten in verband met dezen dag moes ten tot Zondag worden opgeschort De „Buss- und Bettag" werd toen verleden week Zondag, tegelijk met den „Toten- sonntag" gevierd De nationaal-socialistische overheid plaatst zich daarbij op het standpunt, dat het algemeen belang, in dit geval de be langen van het oorlogvoerende Duitsch land van de geheele natie de grootst mo gelijke krachtsinspanning vergt en dat derhalve ook met feest- en rustdagen zoo spaarzaam mogelijk omgegaan moet wor den In principe blijft de Zondag geëer biedigd, doch tegelijkertijd zullen de ove rige feestdagen zooveel mogelijk tot Zon dagen worden beperkt. Nu valt het dit jaar in zooverre zeer ongunstig daar wij met den Kerst drie feestdagen achter el kaar hebben Het begint met Zondag, den 24sten December, en dan komen Maan dag en Dinsdag de beide Kerstdagen Daar om zou het, meldt de Tel., in de bedoeling liggen, om den tweeden Kerstdag dit jaar te laten uitvallen en het Kerstfeest te be perken tot Zondag, den zoogenaamden „Heiligenabend" en den eersten Kerst dag. Het i^uiLsciie N.euwsDuieau puuliceert een officieel communiqué, waarin uitvoerig wordt ingegaan op het bekende Engelsche blauwboek, inzake het uitbreken van den oorlog, dat beschouwd wordt als een be wijs voor den onvoorwaardelijken wil tot oorlog van Engeland. Het blauwboek bewijst, dat de Britsche diplomatie rechtstreeksche DuitschPooi- sche onderhandelingen verhinderd heeft. Engeland heeft niets gedaan om deze on derhandelingen waarvan vrede of oorlog afhankelijk waren, tot stand te brengén Uit het blauwboek blijkt, dat terwijl Engeland ,n zijn memorandum van 28 Augs. beweer de de definitieve toezegging van Polen te hebben, in werkelijkheid met Polen hierover nog in het geheel niet was onderhandeld. De Britsche regeering had alleen aan Po len en Duitschland een voorstel gezonden, doch het voorstel aan Polen was zoo ge steld, dat de Poolsche regeering daarin een uitnoodiging moest zien om het af te wij zen. De Engelsche uitnoodig'ng van 28 Aug. aan Polen, om directe besprekingen te openen is door den Engelschen ambassa deur in Warschau niet doorgegeven, met de motiveering, dat Polen toch niet zou on derhandelen, aangezien het zich door het bondgenootschap met Engeland zoo veilig voelde, dat het de voorstellen van Hitier toch niet zou aannemen. Deze merkwaar dige houding van den ambassadeur in War schau was zonder twijfel met het Foreign Office afgesproken. Voorts zet het communiqué uiteen, dat uit het blauwboek blijkt, dat Polen op 30 Het wordt steeds gekker! Volgens een officieele mededeeling uit Parijs hebben de Geallieerden besloten bjji ide toepas sing van de blokkade van den Duitschen uitvoer over te gaan tot het uitreiken van uitvaartvergunningen aan neutrale sche pen, als het bewezen is, dat deze geen goederen uit of voor Duitschland aan boord hebben. Op deze manier zou dus de geheele koopvaardij der neutrale staten onder strenge controle van Engeland en Frank rijk komen Het is met zekerheid te ver wachten, dat tegen deze voorgenomen ai te vrijmoedige Britsch-Fransche beschik king over andermans eigendom door de neutrale staten met grooten ernst gepro testeerd zal worden In een publicatie van het Fransche „de partement voor de blokkade" wordt het volgende medegedeeld Het besluit der Geallieerde regeeringen om op te treden tegen den uitvoer van den vijand zal den schepen, die afkomstig zijn van Duitschland of naburige landen de verplichting opleggen zich aan dezelfde controlemaatregelen te onderewerpen ais de schepen, die zich naar deze landen be geven De Fransche controlebases zijn Duinker ken, Le Havre, Marseille en Oran De Brit sche bases zijn Kirkwall, Weymouth, Duins, Malta, Haiffa, Port-Said Gibraltar. De schepen, die niet vrijwillig een der bases aandoen, kunnen verplicht worden, van hun koers af te wijken, teneinde zich aan een onderzoek te onderwerpen. De waren, die in de Fransche havens uitgeladen zullen worden als zijnde van vijandelijken oorsprong, herkomst of ei gendom, zullen onder bewaking van den „Prijzendienst" gesteld worden, tenzij het „Comité voor de controle van contraban de en vijandelijke uitvoeren" de requisitie en verkoop ervan machtigt. In dit geval zal de tegenwaarde in de deposito- en con signatiekas gestort worden. De in beslag genomen waren of haar te genwaarde zullen onder bewaking der Fransche autoriteiten blijven tot het slui ten van den vrede Dan zullen te dezen opzichten alle beslissingen getroffen wor den, die het „Prijsgerechtshof" billijk zal achten. Het departement voor de blokkade zal echter de teruggave der waren of de be taling harer tegenwaarde op elk moment kunnen bevelen op advies van het Comité voor de controle van contrabande, in het bijzonder voor het geval bepaald zou wor den, dat de waren eigendom van neutrale staten zijn geworden vóór 28 November 1939. Ten Zuiden van het Deensche eiland Lan- geland, dichtbij de plaats, waar op j.l. Za terdag een Duitsch wachtschip op een mijn is geloopen en gezonken, is gisteren eên Du'tsche treiler op een mijn geloopen. De treiler zonk direct, waarbij 14 opva renden om het leven kwamen. Deensche en Duitsche patrouillevaartui gen snelden ter assistentie toe. Er zijn drie leden der bemanning van de visschersboot gered, de schipper, de stuur man en een matroos. Augs. bevel gaf tot de algemeene mobilisa tie zonder op de hoogte te zijn gehouden van de ontwikkeling der zaken. Engeland wachtte tot 31 Augs. alvorens het Polen in kennis stelde van de principieele bereidheid van Duitschland om te onderhandelen, wel ke bereidheid op 29 Augs. des avonds tegen 7 uur was te kennen gegeven. Ook bewijst het blauwboek, dat de Fransehen niet in kennis zijn gesteld van het door Engeland gespeelde dubbele spel. Uit de in het blauw boek gepubliceerde documenten blijkt, dat Engeland zijn geheele diplomatieke actie slechts op het eene doel gericht heeft: Po len tijd te geven voor zijn mobilisatie en Duitschland zoo lang mogelijk aan het lijntje te houden. Dat is de-ware rol, die Halifax en zijn diplomatieke helpers gespeeld heb ben in de dagen voor het uitbreken van den oorlog, zoo besluit het D.N.B. Om in aanmerking te komen voor een onderzoek, moeten de voor dit doel aan het departement voor de blokkade gerichte aanvragen in ieder geval betrekking heb ben op goederen, toebehoorend aan neu trale staten. Bovendien zal het noodig zijn: a Of wel, dat de goederen geladen wa ren op een schip, dat een uitvaartvergun- ning ontvangen heeft vóór 11 Decem ber 1939 in de laatste neutrale haven, die dat heeft aangedaan; b Of wel, dat deze goederen geladen waren op een schip, dat een uitvaartver- gunning uitgereikt is voor 1 Janua ri 1940 in de laatste neutrale haven, die het heeft aangedaan en het object waren van een contract, dat voor 28 Novem ber 1939 geteekend is en den verkooper de verplichting oplegt, de goederen in ont vangst te nemen en te betalen, uiterlijk op het moment van de lading De Fransche en Britsche consulaten in het land van expeditie zullen certificaten van oorsprong kunnen afgeven, welke d° controle van de ingescheepte waren zullen vergemakkelijken en sneller zullen doen verloopen. Met ingang van vier December zullen alle met Duitsche goederen geladen sche pen door de geallieerde vloten kunnen worden aangehouden. De Britsche admiraliteit heeft de vol gende verklaring doen publiceeren over het tot zinken brengen van de „Rawalpin di". De hulpkruiser „Rawalpindi" maakte deel uit" van een Noordelijke patrouille welke de contrabande-controle uitoefent op den Duitschen handel. Deze taak is bij zonder zwaar wegens de lange donkere nachten en de hevige koude en daartoe had men noodig groote goede zeewaardige schepen, welke veelvuldige stormen kon den doorstaan. Op 23 November des mid dags half vier, varende Zuid-Oostelijk van IJsland, zag de „Rawalpindi" een vijande lijk schip. Toen kapitein Kennedy dit vaartuig met zijn kijker had waargenomen, zeide hij, „Het is de „Deutschland.'" Aan de bemanning werd terstond ge last zich op haar post te begeven en de richting van het schip werd gewijzigd, teneinde den vijand aan stuurboord te krijgen Er werd rook ontwikkeld, om de „Rawalpindi" in staat te stellen te ont komen1. Echter verscheen weldra een tweede vijandelijk schip aan stuurboord zijde. De „Deutschland" naderde en gaf de „Rawalpindi" een teeken te stoppen Toen deze doorvoer, kreeg zij een schot over den boeg. Toen ook deze waarschuwing in den wind werd geslagen, werd een eerste salvo gelost door de 11-duims kanonnen van de „Deutschland". De „Rawalpindi" beantwoordde het vuur met haar vier 6- inch kanonnen aan stuurboord. Het derde salvo van de „Deutschland' maakte alle lichten uit en verbrak de elec- trische krukken van de munitie-voorraads kamer. maakt Uw keel droog en effent den °!92!? weg voor verkoudheden. Verzacht en maak Uw keel vochtig met//Jw De Economisch-technologische d enst in Noord-Holland heeft het initiatief genomen om in de Haarlemmermeer vlas met de hand te laten repelen, met bijslag van de overheid op het loon. Tot dusverre wordt al het in dit land bouwcentrum geteelde vlas onbewerkt ver kocht. Indien het plan slaagt en men op flinken schaal tot vlasbewerking in de Haarlemmermeer komt, dan beteekent dit een belangrijke werkverruiming voor deze streek. Onder deskundige leiding zullen landarbeiders nog dezen winter voor vlas bewerking worden opgeleid. o Ook op Texel zijn enkele mijnen aan gespoeld en op het strand tot ontploffing gekomen Vlak bij Oude Schild sloeg een mijn te gen den dijk, waardoor een groot gat ont stond In het dorp braken vele ruiten. Tusschen twee palen waren alle tele foondraden vernield. Men vermoedt, dat dit op rekening moet worden geschreven van een door den st'prm voortgedreven kabelballon Het telefoonverkeer met den vasten wal was hierdoor verbroken. o Te Londen wordt medegedeeld, dat de „Royston Grange", een Engelsch schip van 5144 ton in den Atlantischen Oceaan is ge torpedeerd en tot zinken gebracht. Menschenlevens zijn niet verloren ge gaan. De bemanning, bestaande uit 36 koppen, is in een haven aan de Westkust aan land gebracht. Ongeveer een uur hadden de op varenden rondgezwalkt voor zij werden op gepikt. Het vierde salvo schoot de geheele brug en de radiokamer weg Beide Duitsche schepen naderden nu snel en inmiddels was het tweede vaartuig rond de achter steven van de „Rawalpindi" gevaren en schoot thans van bakboordzijde De „Rawalpindi" hield het gevecht vol tot het laatste kanon buiten werking was gesteld en het geheele schip, behalve het voor- en achterdek, in brand stond. Na ongeveer dertig tot veertig minuten van dezen ongelijken strijd, hield de vijand met schieten op en werden drie sloepen welke niet door de granaten getroffen wa ren, neergelaten Twee van deze sloepen, bevattende ruim dertig man. werden, naar men gelooft, door een der Duitsche sche pen aan boord genomen De derde sloep liep vol water en de elf inzittenden zouden waarschijnlijk zijn op gepikt, ware het niet, dat ongeveer kwart over zes een Britsche kruiser verscheen, waarop de vijand zich terstond terugtrok. De „Rawalpindi" bleef midscheeps bran den tot 8 uur, waarop zij naar stuur boordzijde overhelde en met alle aan boord achtergebleven mannen de diepte inging- Deze ramp heeft aan 259 menschen het leven gekost. Inmiddels trachtte de Britsche kruiser de Duitsche schepen te schaduwen, maar in de plotselinge opstekende zware regen buien, storm en duisternis, wisten zij te ontkomen Dit relaas werd weergegeven door de elf geredden, die aan boord ge nomen en aan land gebracht zijn door de „Chitral", een andere Britsche hulpkruiser. De nasporingen naar de beide vijande lijke oorlogsschepen, zoo besluit de Brit sche admiraliteit, worden inmiddels voort gezet.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1