STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS MIJNENGEVAAR. MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. VLISSINGEN Swift I behaalt haar eerste kampioenschap. Drijvende mijnen. WALCHEREN ZUID-BEVEL AND (Voor de eerstvolgende Raadsvergadering). BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR SCHEIKUNDE GYMNASIUM. Ter voorziening in de vacature van lee- raar in de scheikunde aan het Gymnasium, ontstaan door het vertrek van dr. Bliksla ger, benoemden B. en W. voor de periode 1 September tot 1 December tot tijdelijk leeraar dr. E. Stork te Amsterdam. Zij stel len thans voor in de bedoelde vacature nog niet definitief te voorzien door benoeming van een vast leeraar, doch voor den duur van den loopenden cursus, dus tot en met 31 Augustus 1940, een tijdelijk leeraar in de scheikunde aan het gymnasium aan te stellen met ingang van 1 December a.s. en voor het geval no. 1 mocht worden be noemd, gerekend te zijn ingegaan op 1 Sep tember j.l., waartoe zij de volgende aanbe veling doen: 1. dr. E. Stork te Amsterdam en 2. W. Romeijn te Rotterdam. ADVIES OMTRENT VERORDE NING BURGERLIJKE DIEN STEN. B. en W. leggen den Raad voor: een ont- werp-verordening ex. art. 12 der Oorlogs- wet: betreffende het verrichten van per soonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden tot het herstellen van de schade aan wegen, bruggen en daarmede verband houdende werken, veroorzaakt door militaire operaties, luchtbombarde menten of militaire transporten, welke ver ordening de opperbevelhebber voornemens is vast te stellen en waarover vóór 1 De cember het advies van alle gemeenteraden is verzocht. B. en W. adviseeren den Raad zich te ver eenigen met het ontwerp behoudens het na volgende: voorgesteld wordt dat eene ver klaring van „ten minste twee" geneeskun digen noodig is om vrijstelling te verkrij gen van den dienstplicht als burger. Vol gens B. en W. is „één geneeskundige" vol doende. Voorts wordt op twee plaatsen gesproken van de „hiërarchiek het laagst gestelde autoriteit". Naar de meening van B. en W. moet hier staan „hoogst" gestelde autori teit. O ZEEUWSCHE PERS VEREENIGING. In hotel De Burg te Middelburg is Zater dag een goed bezochte ledenvergadering van Je Zeeuwsche Pers Vereeniging gehouden, voorafgegaan door een koffiemaaltijd, waar aan, naast den spreker van den dag, als eeregasten hadden plaats genomen de schout-bij-nacht, commandant van Zeeland, met adjudant, en de burgemeester van Mid delburg, mr, dr, J, van Walré de Bordes. De Commissaris der Koningin in Zeeland, de garnizoenscommandant van Middelburg en de commandant van de S.D.O.A. hadden, evenals de chef van den Regeeringsdienst, bericht van verhindering gezonden. Na afloop van den geanimeerden koffie maaltijd heeft de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, ir. J. J. van Leeu wen, een causerie gehouden over De Over brugging van de Zandkreek. Nadat de spreker verschillende tot hem gerichte vragen had beantwoord, heeft de voorzitter der vereeniging, dr. S. S. Sme ding, ir. Van Leeuwen den recht hartelijken dank zijner hoorders vertolkt. In de hierna volgende algemeene leden vergadering der Zeeuwsche Pers Vereeni ging is de heer S. S. Smeding, die, wegens zijn aanstaand vertrek uit Zeeland, het voorzitterschap der vereeniging moest neer leggen, wegens zijn groote verdiensten als mede-oprichter der vereeniging, en de wij ze, waarop hij haar, sindsdien, zes jaren ge leid heeft, met algemeene stemmen tot eerelid der vereeniging benoemd. De ver kiezing van een nieuwen voorzitter is tot een volgende vergadering aangehouden, tot dien verklaarde de heer Smeding zich bereid het voorzitterschap te blijven waarnemen. Het verdere bestuur der gereorganiseerde vereeniging is daarop als volgt samen ge steld: Afd. A. (directeuren-uitgevers) I. van de Sande, Terneuzen, ondervoorzitter; F. van de Velde, Vlissingen, tweede bestuurs lid; R. Zuidema, Goes en M. J. Kosten, Zie- rikzee, plaatsvervangende bestuursleden; Afd. B. (Journalisten): A. de Lange, Goes, ondervoorzitter; A. M. D. van den Berg, Middelburg, tweede bestuurslid; R. Hovius, Middelburg en R. F. H. L. Sondag, Vlissin gen plaatsvervangende bestuursleden. Tot secretaris-penningmeester der Ver eeniging werd weer benoemd, H. van Ben- them, Zonnebloemstraat 8, Goes. De eerstvolgende jaarvergadering zal ge houden worden in het voorjaar van 1940 te Goes. WIJZIGING VERORDENING SCHOOLGELD GYMNASIUM. De Commissie van Financiën deelt mede, dat zij zich vereenigt met 't voorstel om in de verordening inzake de schoolgeldregeling voor het gymnasium op te nemen, dat re ductie op het schoolgeld ook wordt ver leend voor leerlingen uit hetzelfde gezin die een inrichting van onderwijs bezoeken in Nederlandsch-Indië, Suriname of Cura gao. Tot nu toe gold dit alleen voor inrich tingen van onderwijs in Nederland. De Commissie brengt daarbij een reeds meermalen geuiten wensch in herinnering, n.l. logisch te werk te gaan door ook uit de R.H.B.S.-regeling de bepalingen over te nemen ten gunste van leerlingen wier ge middeld rapportcijfer 7 bedraagt en die boe ken en leermiddelen kosteloos in bruikleen krijgen wanneer het voor hen verschuldig de schoolgeld niet meer dan 28.20 be draagt. Weliswaar kan dit de gemeente een kleine uitgave kosten, maar waar de nu voorgestelde wijziging de gemeente ook een klein offer kan vragen, acht de com missie het door haar gevraagde niet be zwaarlijker en zelfs in het tegenwoordige tijdperk aanvaardbaar. De heer Van der Feltz, president-curator van het gymnasium, wenschte zich zijn mee ning nog voor te behouden aangaande het nieuw gevraagde. R.K. MILITAIR TEHUIS INGEZEGEND. Zondagmorgen om half twaalf heeft een korte plechtigheid plaats gehad in het nieu we R.K. militair tehuis, aan den Blinde- hoek, dat een geheel vormt met het gebouw der Vincentiusvereeniging. Pastoor J. A. Voorham, heeft het gebouw ingezegend en daarna uiteengezet hoe noo dig deze vergrooting was ten behoeve van de leerlingen der S.D.O.A. en hoe het mo gelijk is geweest een en ander tot stand te brengen. De heer L. J. Mes, kerkmeester, heeft pastoor Voorham hulde gebracht voor de wijze, waarop hij de totstandkoming van dit tehu's heeft helpen bevorderen. LOOP DER BEVOLKING. Over de week van 1824 November Zijn in de gemeente Middelburg de navolgende personen: Ingekomen: B M. Leeuwenberg, echtgen. van Cal- ten Houwing, zonder, Haarlem, Molenwa ter 83; J. W. C. Calten Houwing, luite nant ter zee le kl., Vlissingen, Molenwater 83; A M. van Oosten, zonder, Haarlem, Nieuwstraat 41; M. M Parren, zonder, Rotterdam, Bogardstraat 9; H J. van der Weijde, stuurman, Vlissingen, Markt 38; A. J. Sonius, kantoorbediende, Koudeker- ke, Veersche Singel 70; W. Luwema, ko perslager, Vlissingen, Singelstraat 6; M. Kleinjan, tuindersknecht, Vlissingen, Veer sche Singel 148; G Frik. varensgezel, Ui- rum, Kousteensche dijk i8. Vertrokken: A Broodman, rijwielreparateur, Smids- bolwerk 1, Vlissingen, Bouwen Ewoudstr. 45; B. M. Bakker, landbouwkundig inge nieur, Noordweg 62. Soekaboemi (Ned Indië)Joh de Ridder, onderwijzeres, Lan ge Noordstraat 16, 's-Gravenhage, Boreel- straat 33; Z Sturm, dienstbode, Park de Griffioen 2. 's-Gravenhage, Eikstraat 21; J Schier, matroos, Seisstraat 12, Den Helder, Marinekazerne; C. J. Wissekerke geb. Peeters, zonder, Nieuwe Haven 17, Vlissingen. Noordstraat 75; P. A. Eetezon- ne, werkman, echtgenoote en 4 kinderen, Segeersweg 8, Gent (België); C de Hondt wed J. Bralten, zonder, Korte Delft 23, Vlissingen. Aagje Dekenstraat 39; M M 't Gilde, kinderjuffrouw, St' Janstraat 17, Goes, Vogelzangweg 30 KINDERKOOR „JONG LEVEN". Voor een goed bezette Concertgebouw zaal heeft het kinderkoor „Jong Leven" Zaterdagavond zijn 10-jarig bestaan gevierd met een geslaagde opvoering van de mooie kinderoperette „De Prins van Sind" door A. H. L. De aankleeding was een lust voor het oog. Ook met eenige liederen oogstten O KORFBAL. Zoo is het dan aan Swift I gelukt voor de eerste maal beslag te leggen op het kampioenschap der hoogste afdeeling, en voor zoover ons bekend is het tevens de eerste maal dat de hoofdstad der provin cie een korfbalkampioen der eerste klasse binnen haar vesten herbergt Des te meer stemt dit tot vreugde als men be denkt' dat dit kampioenschap ten volle is verdiend Gedurende de geheele compe titie heeft Swift I getoond een ernstige candidaat te zijn voor de eere-plaats De competitie welke op 15 April jl. aan ving. begon reeds met moeilijkheden Swift moest toen reeds 4 spelers missen wegens de voormobilisatie, waarvan 2 spelers uit het eerste twaalftal De mobilis'atje op 24 Augustus vorderde nog tal van spelers, waarvan weer eenige uit Swift I Niettegenstaande deze tegenvallers is na een sportieven maar hardnekkigen strijd met de zwaarste concurrentie, Zeelandia uit Hansweert, het kampioenschap behaald Te meer verheugend is zulks, daar men dit jaar het 5-jarig bestaan vierde We mogen niet op de feiten vooruit- loopen, maar als de vooruitzichten ,niet bedriegen, zal ook binnenkort het tweede twaalftal van Swift het kampioenschap liarer afdeeling kunnen behalen. Het is dus wel een bizonder gunstig jaar voor Swift als men bovendien nog even terugdenkt aan de succesvolle Bonte feestavond van Swift gevolgd door de goed-geslaagde seriewedstrijden op 2e Pa- schen" waar Swift I de eerepalm weg droeg en Swift 2 een 2e prijs verwierf Daarna behaalde Swift I op de Madjoe- serie met Hemelvaartdag weer de hoogste prijs, terwijl Swift 2 weer een 2e prijs be haalde Ook de lagere twaalftallen wisten bijwijlen aardige successen te boeken, doch daar deze twaalftallen veelal spelers moeten afstaan aan de hoogere twaalftal len treden zij uiteraard minder op den voorgrond Een historisch overzicht zullen wij ach terwege laten, daar wij dat reeds hebben gedaan bij de viering van het 5-jarig be staan. In het kort zjj even gemeld dat Swift opgericht is op 1 Juli 1934 Daarvoor nl te beginnen in November 1932 werd gekorfbald onder den naam van PZEM- club, een afdeeling van de vereeniging tot ontwikkeling en ontspanning van het personeel der PZEM Deze afdeelig is ge leidelijk zelfstandig geworden en na fusie met de K.V Sportief, een vereeniging van leerlingen der christelijke kweekschool opgegaan in Swift". In die eerste jaren hebben de Swift-spe- lers geleerd goede verliezers i>e zijn. Want wedstrijden tegen Zeelandia, Hans- weert, DOS Middelburg, (helaas reeds lang opgeheven), somwijlen Madjoe Vlissingen, waren steeds nederlagen met dubbele cij fers. Langzaam is dit veranderd Was Zeelandia uit Hansweert steevast de kam pioen, Madjoe uit Vlissingen bracht hier- de kinderen veel succes. De directrice, me vrouw R. Brand-Bekker en de spelleider, de heer J. A. van de Plassche, werden met bloemen gehuldigd. De voorzitter, de heer D. Romjjn, sprak een korte feestrede uit. Namens den Vlissingschen Bestuurdersbond bood de heer J. J. van der Peijl een ge schenk in enveloppe aan. Namens „De Kleine Stem" te Middelburg schonk de heer JHendrikse een bloemenmand in Middelburgsche kleuren. De storm is oorzaak geweest dat Zater dagnacht en Zondagmorgen heel wat mij nen de Schelde zijn opgedreven. Al spoe dig waren vijf van deze zeemonsters de kust genaderd aan de zijde van den Oranjedijk. Ter hoogte van de visschershaven lagen er eenige mijnen met geweld tegen den be tonnen muur te botsen, opgezweept door de ruwe zee. Onmiddellijk heeft de mili taire overheid de noodige veiligheidsmaat regelen genomen en werd de omgeving door wachtposten afgezet, totdat de mij nen onschadelijk zouden zijn gemaakt. Ook verder in zee, daar waar vele schepen ten anker lagen om te wachten op beter weer, dreven mijnen! De hooge en ruwe zee was oorzaak dat er heel wat voorzichtigheid en moed werd vereischt, om deze gevaarlijke projectielen te bereiken en onschadelijk te maken. Van ongelukken hebben wp echter ge lukkig niets vernomen. HET NIEUWE DROOGDOK IN GEBRUIK. Het nieuwe droogdok van de Kon. Mij. „De Schelde", dat in een lang gevoelde be hoefte zal voorzien, is thans geheel gereed gekomen. Zaterdag is het eerste schip in het nieuwe dok opgenomen. Het is het 3100 ton metende Noorsche stoomschip „Snar", dat aan De Schelde verschillende reparaties zal ondergaan en deze gelegenheid heeft benut om schoongemaakt en geschilderd te worden. Nu er één schaap over den dam is, zul len er wel spoedig meer volgen, gezien de gunstige ligging van Vlissingen aan de Schelde. O. en W. SOUBURG. Voor het te Goes ge houden „Kruideniers-examen „Vakbekwaam heid", slaagde de mej. C. M. H. Suurmond, alhier. VEERE. Gedurende de week van 2025 November hebben 23 garnalenvaartuigen tijdens een vierdaagsche vischvangst op toerbeurt 4024 kg consumptiegarnalen al hier aangevoerd. VEERE. Woensdag vergadert de Raad dezer gemeente o.m. ter benoeming van een regent en een regentesse van het Godshuis; ter vaststelling van de exploitatie-vergoe ding 1937 bijz. l.o. en vaststelling van de 4- jaarl. afrekening over 1934 t m. 1937. in verandering door 2 maal in successie Zeelandia achter zich te laten met Swift op de derde plaats. Met het behalen van betere resultaten hield het ledental gelijken, tred. zoodat de Swift-gemeenschap thans meer dan 60 leden en meer dan 20 adspiranten omvat. Swift komt met vier twaalftallen uit in de. competitie, terwijl zij bovendien twee adspirant-twaalftallen heeft. Als we nog eens teruggrijpen in de Swift-geschiedenis denken we aan de in voering van het Swiflt-nieuws, het zoo keurig verzorgde orgaan dat het contact onder de leden bewaart en verstevigt. Er zijn nog wel meer belangrijke din gen gebeurd. Het zou ons te ver voeren Vermeld zij alleen nog dat het eerste kam pioenschap voor Swift werd behaald door Swift 2 in de wintercompetitie 1937-'38 En lest best: begin van dit jaar werd besloten een adspiranten afdeeling op te richten Deze afdeeling floreerde al dade lijk. Gaat Swift deze afdeeling met zorg behandelen, het is het Swift van de toe komst Zoo ziet men dus, dat Swift tot een krachtige gezonde vereeniging is gegroeid, voornamelijk door de uitstekende leiding van het bestuur en voorzitters Maar bo venal ook door de prettige komeraadschap- pelijke geest welke in deze vereeniigng is te bespeuren. VKV—VOLHARDING 11 7—1,. Zaterdag heeft VKV in competitie-ver band tegen Volharding II (Yerseke) ge speeld Volharding kwam onvolledig op wat heeren betreft en VKV heeft daarom één heer laten uitvallen Spoedig na den aanvang bleek VKV in de meerderheid te zijn, hoewel Volharding hard kamp gaf Achtereenvolgens werd door mej. P. Schip pers, P Lako en C. Polderman gescoord, zoodat de rust met 30 inging. Nauwe lijks was het spel hervat of W. Bom (Volharding) en mej J Verstraate (VKV) wisten het doel te vinden. Toen echter D L Broeder en tot tweemaal toe P. La ko wederom voor VKV scoorden, zakte het spelpeil onder dezen voorsprong. Inmid dels was het ook vrij donker geworden en derhalve werd besloten het spel zonder dat de wedstrijd zou worden overgespeeld, twintig minuten voor het einde te staken VOETBAL. WEDSTRIJDUITSLAGEN. Gisteren zijn slechts twee wedstrijden ge speeld, n.l.: Afd. I: StormvogelsBlauw Wit 03. Afd. V: HeerenveenBe Quick 35. Alle overige wedstrijden zijn in verband met de slechte terreinen en de ongunstige weersomstandigheden uitgesteld. DE FTNANCIEELE TOESTAND DER ZUIDELIJKE EERSTE-KLASSERS SLECHT. In de Zaterdag te Roermond gehouden vergadering van het bestuur van de Zuide lijke vereeniging eerste-klassers werd de financieele toestand dezer clubs aan een uitvoerige bespreking onderworpen. Er werd een motie aangenomen, waarin naar aanleid'ng van de minder goede en vaak slechte financieele omstandigheden bij di verse voetbalvereenigingen, speciaal bij de KRABBENDIJKE. In de laatste alge meene vergadering van de leden der Vei lingsvereeniging E. M. M. deelde de voorz J. Frelier mede, dat de te verleenen steu aan de aardbeientelers is berekend en zoi spoedig mogelijk zal worden uitgekeerd. De nieuwe financieele regeling, waarb; iedere teler, tevens aanvoerder voor de ve: ling, in de gelegenheid wordt gesteld een ot meer obligaties te nemen, lokte eenige be spreking uit. De hr. Andr. Westrate vestig de er de aandacht op dat er leden zijn voor wie het moeilijk, zoo niet onmogelijk is, om hieraan deel te nemen en dat bij toepassinf van een hooger percentage aan veilingkos- ten zooals het voorstel van het bestuur luidt, in het gedrang zouden komen. De voorz. antwoordde, dat dit niet de bedoe ling is. Deze vraag was reeds in het bestuur besproken. Men zou in dezen een zeer te gemoetkomende houding aannemen. Daar op werd het bestuursvoorstel n.l. om die genen die geen geldelijke deelname toezeg gen een hooger percentage op te leggen, dit met zeer soepele toepassing, met alge meene stemmen aangenomen. Een groot deel der aanwezigen toonde sympathie met het nieuwe financieele voorstel, door direcf geldelijke toezegging te doen. Hierdoor kwam men tot een bedrag waardoor het plan als geslaagd kan heeten. Het bestuur thans gevormd door de heeren J. Frelier, C. Tollenaar, Theo Vogelaar, J. Woutersen, en J. Meloen, bijgestaan door den actieven boekhouder N. de Regt, die de reorgani seering in de laatste maanden had ter hand genomen, kan thans met voldoening terug zien op het behandelde succes. Het bestuui kreeg verder machtiging om al die maatre gelen te nemen welke noodig zijn om boven genoemd besluit, als mede de ten uitvoer legging van het plan te bewerkstelligen. WEMELDINGE. Vrijdagavond werd door de tooneelvereeniging „U.D.I." alhier, in de zaal van Ge. Korstanje voor de alhier lig gende militairen opgevoerd het tooneelstuk „Robbedoes", blijspel in drie bedrijven. Aan deze uitvoering werkten mede de aceorde- onnisten van de accordeonvereeniging „Con cordia", terwijl in de pauze enkele voor drachten werden gegeven. Het stuk dat U.D.I. enkele weken geleden ook voor haar donateurs opvoerde, bleek bij de mi litairen zeer in den smaak te vallen. Ook thans werd er zeer goed gespeeld. De vroo- lijke liedjes die de leden van Concordia speelden, werden door de soldaten flink meegezongen, zoodat de stemming opper best was. Aan het slot van den avond was het de bataljonscommandant die bestuur en leden van „U.D.I." en „Concordia" hartelijk dank bracht voor den genotvollen avond, terwijl een luitenant den damesleden een verras sing aanbood. In een opgewekte stemming werden de bivakken weer opgezocht en unaniem was men van oordeel, dat „U.D.I." den mili tairen een prettigen avond bereid heeft. De soldaten die wij nadien daarover hoor den, waren vol lof over het gebodene. vereeniging „Roermond" het verzoek tot den K.N.V.B. wordt gericht om in dezen moeilijken tijd de grootst mogelijke soepel heid in financieel opzicht te betrachten en daar waar noodig, steun te verleenen. DUITSCHLANDITALIë 5—2. Meer dan 90,000 toeschouwers woonden Zondagmiddag te Berlijn den landenwed- strijd tusschen Duitschland en Italië, wel ke ontmoeting op verdiende wijze door het Duitsche elftal met 52 werd gewonnen, bij. Voor de 'tweede (maal heeft de Itali- aansche ploeg dus dit seizoen verloren Twee weken geleden was het Zwitserland, dat den Italianen een nederlaag bezorgde, en thans was het Duitschland dat Italië versloeg. De grootste kracht van de Italiaansche ploeg bleek thans uitsluitend te schuilen in het enthousiasme, doch het merkwaar dige was, dat men tegenstanders trof, die over het zelfde wapen beschikten. Boven dien was er geen enkele zwakke plek in de Duitsche ploeg, het verband tusschen de linies was uitstekend. Uitblinkers wa ren de achterspeler Janes, het drietal der middenlinie Kupfer, Rohde en Kitzinger, en de linksbinnen Binder, die drie doel punten maakte. De Italiaansche voorhoede speelde voor de rust uitstekend. Het samenspel was dikwijls voortreffelijk, doch in de tweede helft steunde de middenlinie zeer slecht, daar men de handen vol had met de de fensieve taak. GYMNASTIEK. VAARDIGHEIDSPROEVEN EN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN „ACHILLES". De Middelburgsche Gymnastiekver. „Achilles" meent dat vooral in deze tijden de lichaamsontwikkeling van de jeugd moet worden doorgezet. Dat is een gelukkige ge dachte. De gymnastiekbeoefening door de meisjes en jongens is van groot nut en dient krachtig aangewakkerd te worden. „Achil les" is, onder leiding van haar directeur, den heer J. A. Bal, wat dit betreft zeker wel voortvarend. Eenige weken geleden leg den 24 adspiranten met succes het examen af voor het verkrijgen van het nationaal jeugdvaardigheidsdiploma K.N.G.V. als eer sten van de Zebra. Zaterdagavond werden in het gymnastieklokaal de vaardigheids- proeven gymnastiek K.N.G.V. afgenomen, waaraan tevens verbonden werden onder linge wedtsrijden voor meisjes en jongens der 4de klasse, Het was een goed geslaagde turnavond, welke o.m. werd bijgewoond door de beschermvrouwe der vereeniging, mevr. E. Hoegen van HoogelandeDavis. Uit het turnen der meisjes en jongens bleek dat de gekozen oefenstof er uitste kend inzat. Er werd goed werk te zien ge geven, zoowel bij de vrije oefeningen als bij het toestelturnen. De voorz. de heer K. de Vries, heeft in 't bijzonder welkom geheeten de bescherm vrouwe Mevrouw Hoegen van Hoogeiand- Davis en de ouders van de leden. Zeeuwsch-Vlaamsche brieven Wij beleven een tijd, waarin vóór alles geboden is het hoofd koel te houden. De Zeeuwsch-Vlamingen trouwens zijn geen paniekmenschen. Maar thans bonzen de mijnen op hun strand en tegen de steenen glooiingen. Verschillende dezer gevaarlijke dingen zijn in de vaarwaters gesignaleerd. Door visschersschepen en rivierponten werden ze voorbij geloopen, soms op zulk een korten afstand, dat de cijfers op het boven water uitstekende gedeelte te lezen waren. Welke deskundige kan met de hand op het hart verklaren, dat een drijvende mijn on schuldig is? Gelijk met het losslaan wordt bij een Hollandsche mijn het gevaarlijke contact tusschen ontsteking en springlading ver broken en is ze onschadelijk behoort zulks ten minste te zijn. Maar in marine kringen heerscht de meening, dat in derge lijk geval het contact niet steeds is op geheven. Men kan aan zulk een uitspraak zooveel waarde hechten als men wil. Doch door welke oorzaak ontplofte de mijn te Huis duinen? Hoe was het mogelijk, dat een drijvende mijn het voor anker liggende schip te Zeebrugge in de lucht deed vliegen. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat zich in reizigers- en scheep vaartkringen een zekere angst openbaart. Men is hier nog niet de mijn vergeten, welke in den wereldoorlog tegen de steen glooiing te Nieuwesluis werd geworpen door de branding en daar explodeerde. De prak tijk bewijst, dat er gevallen voorkomen, waarbij meergenoemd noodlottig contact ook bij een drijvende mijn blijft bestaan. En toch kruisen onze veerbooten ge regeld de Westerschelde bij volslagen duisternis; mag zelfs geen reddingboot aan boord klaar gemaakt worden als voorzorgs maatregel. Zijn onze inlichtingen juist, dan werd zelfs een kapitein, die deze voorzorg wet genomen had, onder bedreiging van straf bevolen door zijn superieur de redding booten in haar vorigen staat terug te brengen I. 1 Wij weten het. Groote belangen vorderen een geregelde communicatie tusschen Walcheren en de Vlaanderens. Zelve hebben wij hierom geroepen. Verschillende handeldrijvenden reizen thans niet meer in den avond. En terwijl wij rustig thuis zitten, nijpt ons de angst omtrent passagiers en schepelingen. Immers ook in 1914 werden de avondreizen der veerbooten uitgeschakeld. Het klinke wellicht paradoxaal doch de. Zeeuwsch-Vlamingen een offer wenschende te brengen verlangen een stap terug te doen op den weg, welke eens leidde uit hun isolement. Ruwaard. De wedstrijden stonden onder leiding van. den directeur, den heer J. A. Bal. Uit de oefenstof 5 kamp voor meisjes (vrije oefening, brug, ringen, paard, paardsprong) en 6 kamp voor de jongens (vrije oefening, brug, ringen, paard, paardsprong, rek) was direct waar te nemen, doch de strijd zeer spannend zou zijn en de jury bestaande uit de heeren K. de Vries en W. de Bruijn te Middelburg, mej. M. van Bemmel en de hr. A. Osté te Vlissingen geen gemakkelijke" taak te vervullen zou hebben. Daar de pun ten direct werden bekendgemaakt op 'n bord kon de stand der wedstrijden door de tal rijke belangstellenden gemakkelijk gevolgd worden. De telcommissie bestond uit de heeren A. J. Barto en P. Kooman. De voorzitter dankte aan het slot de le den van de jury, de telcommissie en den directeur voor hun werk en deed daarna mededeeling van den uitslag. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN. Meisjes groep A: le prijs C. Gillissen 149% punten; 2e L. Petiet 140 p.; 3e M. Meulenberg 138% p.; 4e Joh. v. d. Driest 138% p.; 5e C. de Ruijter 138 p. Meisjes groep B: le prijs S. Blokpoel 152% punten; 2e N. Roth 152% p.; 3e L. de Klerk 150% p.; 4e F. de Jong 147% p.; 5e M. Broodman 145 p. Jongens: le prijs A. Kooman 200 A pun ten; 2e J. C. Bal 193% p.; 3e J. de Baare 178% p.; 4e L. Daane 175% p. VAARDIGHEIDSPROEVEN GYMNASTIEK K.N.G.V. Tegelijk werden van 22 meisjes en 7 jon gens der vereeniging eveneens afgenomen voor de vaardigheidsproeven gymnastiek K. N.G.V. De proeven werden afgenomen door mej. M. van Bemmel en de heer A. Oste, technische bestuursleden van den Zebra Turnkring. Alle candidaten verwierven het diploma met onderscheidingsteeken. Voor de vaardigheidsproeven gymnastiek K.N.G.V. slaagden: Meisjes: L. Petiet; S. Petiet (2e maal met zwemproefM. Meulenberg (2e maal), A. Scheenloop met zwemproef; M. Volmer (m. zwemproef)C. Gillissen (2e maal)M. Daane; C. de Ruijter met zwemproef; H. Surendonk met zwemproef; T. Bosschaart; T. Gillissen; N. Gillissen; J. Rijkse (2e maal)M. Broodman 2e maal)L. Je Klerk (2e maal); N. Molhoek (2e maal)i- de Jong (2e maal); S. Blokpoel (2e maal), R. Priester (2e maal); N. Roth (2e maal), J. v. d. Driest (2e maal met zwempr.)J. Schuit. Jongens: L. Daane (2e maal); A. v. LiJie- velt (2e maal)J. v. Hemert (2e maal)B. Jobse (2e maal); A. Kooman (2e maal met zwemproef)J. de Baare (2e maal)J. Bal (2e maal met zwemproef) Alle candidaten voldeden aan den marsch- eisch. Afgewezen geen. Als een bijzonderheid mag vermeld wor den, en tevens als een voldoening voor den directeur, dat alle candidaten die dit sei zoen deelnamen aan de vaardigheidsproe ven van het K.N.G.V. slaagden, t.w vaar digheidsproeven athletiek K.N.G.V. 19 can didaten; Nationaal Jeugd Vaardigheidsproe ven K.N.G.V. 24 candidaten; Vaardigheids proeven gymnastiek K.N.G.V. 29 candida ten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6