KRONIEK VAN DEN DAG DE OVERBRUGGING VAN DE ZANDKREEK. De Amateur Detective TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 27 NOVEMBER 1939. No. 280. irg. uur. en. len Idag ïurs de nu ■e TEN li Roemenië's moeilijkheden. De Nederlandsche regeering protesteert te Berlijn. Inzake het gebeurde bij Venlo. Zullen de Baltische landen bemiddelen in het Finsch-Russische conflict? MirBB Causerie van ir. J, J. van Leeuwen voor de Zeeuwsche Persvereeniging. WAT ER KOMT KIJKEN BIJ EEN ONTWERP ALS HET ONDERHAVIGE. HOE MEN DE BRUG ONTWORPEN HEEFT. I. I. ïd. |Pg- tER fels, ikje, sie-, dag ■jaar. sche LGD. Iraat een lene- jose, j*wm het loekt irie- van en- antel El. De ruin. oek- purg'. ~Ni- pak- nan- and- ppe, han- 33, rem- ,j D. Tatarescoe, die al eens eerder premier was, en daarna afzakte tot gezant te Pa rijs, heeft een nieuwe Roemeensche regee ring gevormd In den loop der vor ge week trad dat van Argentoianoe plotseling af, nadat er tusschen de ministers een con troverse was gekomen, in verband met de Duitsch-Roemeensche economische bespre kingen, welke sinds eenigen tijd gaande zijn Het naatje van de kous is de bui tenwacht daaromtrent niet te weten ge komen. Vast staat echter, dat een deel der afgetreden ministers van meening was dat de Duitschers teveel ,,eischten". Koning Carol deelde die meening en achtte daarom de vorming van een nieuw kabinet, bestaande uit mannen, die ten deze zonder uitzondering op hun stuk staan, gewenscht. Tatarescoe, die een doortastende figuur is, werd tot premier dezer regeering uitverkoren Bij de beëediging der ministers in han den des Konings heeft de nieuwe premier een rede gehouden, ten betooge, dat deze regeering, voortgekomen uit het „front der nationale wedergeboorte" de eeni ge in Roemenië officieel bestaande par tij een bewind wil zijn van kalmeering, heropbouw en versteviging op elk gebied. Dit kabinet, aldus Tatarescoe, zal het front van nationale solidariteit bevestigen en alle militaire en materieele krachten des lands organiseeren, met het oog op de verdediging van Roemenië s grondgebied en neutraliteit Koning Carol antwoordde met een toespraak, waarin hij de over tuiging uitte, dat ieder minister de be zorgdheid der Kroon zou deelen en zich rekenschap zou geven van het beslissende oogenblik, waarop zijn departement hèm werd toevertrouwd. „Nu de wereld in een chaos dreigt te worden meegesleept", 'zei de Koning, „rust op ons de plicht, elk offer te brengen, opdat ons land toch blij ve bloeien, zoowel materieel als moreel „Blijve bloeien"De Koning der Roemenen drukte zich hier wel een beet je euphemistisch uit. Van bloei was tot dusver niet veel te bespeuren in Roeme nië Door vele eeuwen wanbeheer ver armd, met een ten deele zeer onontwik kelde bevolking, heeft het land zich nim mer alleen kunnen redden, dus altijd op het buitenland moeten steunen. Die steun is gaarne verleend, omdat de bodemschat ten, met name de petroleum, den exploi tanten groote winsten verzekerden Voor al Engeland en Frankrijk hebben zich duchtig bij deze industrie geïnteresseerd, Het laatste jaar kwam Duitschland ech ter als begeerige geïnteresseerde opzetten. Een maand of zeven geleden kwam er, zooals men zich zal herinneren, een Duitsch-Roemeensch economisch verdrag tot stand (onder politieken druk) dat nog al wat stof deed opwaaien, nademaal men te Londen en Parijs vreesde, dat het den Duitschers teveel invloed in Roemenië zou verschaffen. Naderhand bleek, idati de vrees eenigszins voorbarig was geweest Maar zijn de Duitschers nu bezig de scha de in te halen? Het zal voor Tatarescoe c.s. in elk ge val een heele toer worden, om de moei lijkheden, welke ook voor Roemenië zul len groeien, naarmate de oorlog langer duurt, het hoofd te bieden. Sinds Rusland, dank zij het niet-aanvalsverdrag met Duitschland en de verdeeling van Polen, wederom een belangrijke partij in het Oost-Europeesche concert is gaan spelen, kwam Roemenië er leelijk tusschen te zitten Moskou heeft nooit kunnen ver kroppen, dat de Russische provincie Bes- sarabië na den wereldoorlog aan Roeme nië moest worden afgestaan. Weliswaar heeft de Sovjet-regeering tot dusver niet in het minst laten blijken, dat het binnen kort eischen aan Boekarest zal gaan stel len, maar wat niet is kan komen Het lot, dat Polen onderging, bevat in elk geval een waarschuwing voor de Roemenen, ook al is de geografische positie van hun land dan in zooverre iets gunstiger, dat het alleen maar een gemeenschappelijke grens met Rusland en niet met Duitschland heeft Veel beteekenis zullen ze daaraan nimmer mogen toekennen, vooral niet, in dien de economische eischen, welke Duitschland schijnt te stellen, van de hand worden gewezen Het Derde Rijk zou dan Hongarije en Bulgarije, welke landen na den wereldoorlog eveneens grondgebied De Nederlandsche regeering is, na het geen door het Duitsche Nieuwsbureau ge publiceerd is ten aanzien van het gebeurde bij Venlo op 9 November j.L, waarbij twee Nederlanders en twee Engelschen door de Gestapo over de grens zijn gesleept, thans overgegaan tot een protest bij de Duitsche regeering. De Nederlandsche regeering zoo ver nemen wij heeft gemeend dit protest te moeten indienen, omdat zij van oordeel is, dat uit de publicaties van het D.N.B. is ge bleken, dat men hier te doen heeft met handelingen vanwege Duitsche organen. Volgens een telegram uit Riga zullen de ministers van buitenlandsche zaken van Letland, Littauen en Estland op hun con ferentie welke aan het begin van de vol gende maand in Tallinn (Estland) ge houden wordt, waarschijnlijk de mogelijk heid onder het oog zien van een bemidde ling in het Russisch-Finsche geschil De drie Baltische landen hebben groot belang bij de handhaving van vrede en orde aan de Oostzee en staan op den besten voet van vriendschap met beide partijen Reuter meldt daarentegen uit Helsinki, dat het Finsche departement van buiten landsche zaken zegt niets te weten van eenige mogelijke bemiddeling in het Rus sisch-Finsche geschil. 3mËm smm* wix'- W0M /W'i i: wm t. A Met de „Oranje Nassau" van de Maatschappij „Zeeland" is Zaterdag een aantal geredden van de „Simon Bolivar" te Vlissingen teruggekeerd. De aankomst van het schip. Zaterdagmiddag werd in hotel „De Burg" te Middelburg een koffietafel van de Zeeuwsche Persvereeniging gehouden, na afloop waarvan de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, ir. J. J. var Leeuwen, een causerie hield over: de over brugging van de Zandkreek. Wij laten hier een kort résumé van de zeer interessante mededeelingen volgen: Nu het wetsontwerp, waarbij voorgesteld werd, om aan de provincie Zeeland het recht te verleenen gedurende 25 jaar tol te heffen op de over de Zandkreek te bouwen brug, in behouden haven is aangeland, be staat er voldoende aanleiding een en ander in betrekking tot deze overbrugging mede te deelen, zoo begon spr. Tot kennismaking met de Zandkreek, zij het ook een oppervlakkige kennismaking, biedt een vaartocht met de passagiersboot, die den regelmatigen dienst tusschen Mid delburg en Rotterdam onderhoudt, een ge schikte gelegenheid. In 't bijzonder, wan neer het water tijdens de vaart door dezen stroom beneden halftij staat. De Zandkreek behoort tot de smallere en minder diepe Zeeuwsche stroomen, doch diepten van meer dan 20 m onder gewoon laagwater worden er niettemin nog gere geld in aangetroffen. Dat het er nu en dan nog geweldig spoken kan, bleek bij den stormvloed van 30 September 1911, toen de twee „Spoorbooten" op de slikken en schor ren langs de zuidzijde, dus tegen den Zuid- Be velandschen wal werden geworpen. aan Roemenië^ moesten afstaan, een ge- duchten steun kunnen gaan verleenen voor hun revisionistische aanspraken Evenmin als Polen zou Roemenië de Fransch-Engelsche belofte van bijstand veel baten, indien al zijn buren (Rusland, Hongarije en Bulgarije) gezamenlijk een militaire actie op touw gingen zetten. De brug zal ongeveer 300 m bewesten het bestaande veer gebouwd worden. De voornaamste factoren, welke bij het opmaken van een ontwerp als het onder havige ter sprake komen, zijn: het régime van den stroom, de scheepvaartbelangen, de belangen van het verkeer te land en de eco nomie van het ontwerp. Het régime van den stroom zou men kunnen omschrijven als: al die eigenschap pen, welke het karakter van den stroom bepalen. De kennis daarvan is noodig om van te voren zooveel mogelijk te kunnen nagaan, welken invloed de stroom ter plaatse van de brug onder verschillende omstandigheden op het bouwwerk zal uit oefenen en welke maatregelen zijn te ne men, opdat die invloeden niet nadeelig zijn. Het régime kan zeer sterk uiteen loopen: gletscherbeek, bergstroomgenormaliseer de rivier als de Waal; de Zandkreek. Het huidige régime van het Hollandsch Diep bijvoorbeeld liet toe, de brug voor het ge woon verkeer 10 overspanningen van 100 m. te geven, terwijl de spoorwegbrug er 14 heeft. De wijze van afvoer van water en ijs; de hoogste en de laagste waterstand; de grootste en de kleinste waterafvoer; de grootste en de kleinste stroomsnelheid; de bodemgesteldheid ter plaatse en weers- zijds van de te bouwen brug, met al deze factoren dient rekening te worden gehou den. De scheepvaartbelangen eischen: het vaststellen van hun beteekenis; de afme tingen der 't meest voorkomende schepen en de aard van die schepen; de hoogte van den onderkant der brug boven den nor- maalhoogen waterstand; de noodzakelijk heid van een beweegbaar deel. Andere punten van belang zijn: De belangen van het verkeer te land; aansluiting der brug aart de wederzijdsche wegnetten; het dwarsprofiel der brug met het oog op den aard van dat verkeer; splitsing der verkeerssoorten op de brug; rijwielpaden en voetpaden. De economie van het ontwerp behoort de vraag te beantwoorden: hoe kan met de minste kosten het nuttig effect van de over brugging zoo groot mogelijk zijn? In het gegeven geval was het antwoord op deze vraag te klemmender, omdat het wel vast stond, dat bij al te hooge kosten van uitvoering der overbrugging afgezien zóu moeten worden. De brug over de Zandkreek onderscheidt zich van de tot nu toe door het Rijk over onze groote rivieren gebouwde bruggen, doordat zij gebouwd wordt In] eèn stroom met getij-beweging en in zout water. Zooals bij alle ontwerpen voor dèrgelijke bruggen kwam ook hier ter sprake de vraag: een klein aantal lange overspannin gen, gepaard gaande met een klein aantal pijlers, of een groot aantal korte overspan ningen, waarmede een groot aantal pijlers gepaard gaat. Bij zeer hoog boven den stroom liggende bruggen, hooge oevers en groote diepte van den stroom, waarmede uiteraard hooge en kostbare pijlers gepaard gaan, worden steeds lange overspanningen toegepast (brug over de Firth of Forth, met over spanningen van ongeveer 500 m, vele brug gen in Amerika). In tegengestelde gevallen maken korte overspanningen de uitvoering in het algemeen economischer. Alle onderzoekingen en verzamelde ge gevens hebben ten slotte geleid tot het ont werp, voorgesteld op de teekening, welke op ten tentoonstelling te Houtrust, die ver bonden was aan het 8ste Internationaal we gencongres te 's-Gravenhage het vorig jaar, ter bezichtiging heeft gehangen. Dit ontwerp omvat: 1 groote vaste ovér- spanning, bediend een doorvaart van 100 m wijdte en 7.50 hoogte tusschen den ge wonen hoogwaterstand en den onderkant der brug; 1 beweegbare overspanning, bie dend een doorvaart van 21.75 m wijdte, met een enkelvoudige rolbasculebrug, type Hen drik Ido Ambacht (brug over de Noord); 4 kleine vaste overspanningen, elk theore tisch lang 63.60 m. Het régime der Zandkreek liet toe, niet deze overspanningen te volstaan en aan de noordzijde, in aansluiting met den zeedijk van den Willem Adriaanpolder een dam te leggen, op het schor, lang 308 m, zoodat de eigenlijke brug slechts 394 lang is, zijnde de afstand tusschen de 2 zeedijken ter plaat se der overbrugging rond 700 m. De bodemgesteldheid maakt het noodig, om ter voorkoming van aantasting van den bodem ter plaatse van de brug den bodem af te dekken, in de kleine doorvaartopening en ter weerzijden daarvan en rondom den noordelijken pijler der groote doorvaart opening, met zinkstukken. De scheepvaartbelangen eischen den aan leg van geleidingswerken ter weerzijden on der de brug en ter weerzijden van de klei ne doorvaartopening, sein-inrichtingen, verlichting bij nacht en voorts, dat de bas- culebrug binnen 4 minuten na de sluiting der afsluitboomen geopend kan worden. De aard van het verkeer te land heeft ertoe geleid, dat de brug tüsschen de bin nenkanten der hoofdliggers een breedte van 6 m verkrijgt en buiten eiken hoofdligger een 1,25 m breed rijwielpad. Aan de zuid zijde sluit een viaduct aan, lang 178 m, dat aan zijn andere einde met een afrit aan sluit op den bestaanden veerweg. Aan de noordzijde wordt met een aan te leggen kort wegvak van den zeedijk af aan gesloten bij den weg op den binnenberm van den westelijken dijk der spuikom. De bouwkosten, welke in Juni 1938 ge raamd werden op 1.320.000,worden voor 1.155.000,gedragen door de 4 ge meenten en de polders en waterschappen van Noord-Beveland gezamenlijk met de Provincie, welke zich met de exploitatie van de brug zal belasten. Rente en aflossing der door het Werk fonds te verschaffen leening zal gedeeltelijk gevonden worden door 25 jaren lang tol op de brug te heffen. Het daartoe strekkende wetsontwerp werd werd door de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaai op den eersten dag van dezen herfst en door onzen Senaat 6 weken daar na aangenomen, beiden zonder hoofdelijke stemming. Moge de Zeeuwsche pers over enkele jaren in de gelegenheid zijn de bevolking van Noord-Beveland geluk te wenschen met de openstelling der brug over de Zandkreek, zoo besloot spr. Naar het Engelsch van Anthony Berkeley. 53). „Ja, maar hij was aan handen en voeten gebonden, omdat hij meende, dat mevrouw Sinclair den moord door middel van hem gepleegd had. Met andere woorden; dat het goedje wat hij in de koffie deed, toch blauwzuur geweest was. In werkelijkheid was het schoon water. Daarom kon hij haar niet verraden. Bovendien golden mijn ge tuigenissen tegen majoor Sinclair, net zoo goed tegen hem. Mevrouw Sinclair had hem heel handig in een zoodanige positie gebracht, dat hij om zijn eigen huid te red den, haar moest helpen, ook zelfs bij den justitioneelen moord op haar man. Hij is een booswicht en een schurk, maar toch geloof ik, dat die twee maanden, voor hem een hel op aarde geweest moeten zijn", zei Chitterwick norsch. „Maar waarom heeft Judith het niet ge daan, mijnheer Chitterwick? Ik bedoel, blauwzuur gedaan in het fleschje, dat ze aan Benson gaf. Ze zou zich veel risico met dat verkleeden en zoo, gespaard hebben". „Blauwzuur is het vergif, dat het snelst werkt en daarom zoo geschikt, maar het heeft een zeer sterken en eigenaardigen reuk. Als Benson maar even aan het flesch je zou geroken hebben, zou hij direct gewe ten hebben, waarom het ging en geweigerd hebben haar opdracht uit te voeren. In werkelijkheid rook hij er niet aan, en daar door kon zij hem wijsmaken, dat hij de oude dame vergiftigd had". „En hij ging nog naar Amerika terug, nietwaar?" „Ja, ze had hem heelemaal in haar macht en beschikte naar goeddunken over hem. Volgens zijn zeggen heeft hij nog gepro beerd, van haar gedaan te krijgen, dat ze den majoor door een anoniemen brief bui ten verdenking kregen, maar daar ging zij niet op in. In ieder geval spraken ze af, dat hij net zou doen of hjj van niets wist en Amerika nooit verlaten had. Zij voor zag, dat de advocaten moeilijkheden zouden hebben, om zijn spoor te volgen, vanzelf sprekend moest hij aan geen van hun op roepen gehoor geven. Mochten zij er even wel in slagen om hem te vinden, dan moest hij precies doen, wat er van hem verwacht werd, dw.z. overkomen en, als majoor Sin clair intusschen dood was, de goederen in bezit nemen, was dit niet het geval, dan moest hij het voor laten komen, alsof hij met alle geweld zijn neef w'lde helpen. En dit deed hij dan ook. Maar hij overdreef, net zoo als hij het accent van Eccles aan de telefoon overdreven had". „Ja, dat heeft hij natuurlijk ook op be- Elkander begrijpen, ziedaar een on zer verplichtingen. Weinige plichten vereischen een meer verfijnd zedelijk gevoel, weinige worden minder in be oefening gebracht. vel en volgens aan wijzigingen van Judith Sinclair gedaan". Chitterwick dacht een oogenblik na. „Ik heb dat altijd een erg voornaam punt ge vonden. Want het toonde aan, dat de per soon of personen, die met de misdaad te ma ken hadden, majoor Sinclair van zeer nabij kenden. Dat was een tweede geval, dat, volgens mij, den onbekenden neef als moor denaar uitsloot, nog voordat het mij duide lijk werd, dat de man in Piccadilly onmo gelijk het fleschje in de hand van juffrouw Sinclair had kunnen stoppen". „Ik kan mij niet begrijpen, hoe u uit dat alles bent wijs geworden", zuchtte lady Milborne. „Maar ik heb ook heel wat foutieve con clusies getrokken", verzekerde Chitterwick. ,Zoo geloofde ik een heelen tijd, dat de misdaad door den man zoo werd gepleegd, dat hjj zich er uit kon redden als men hem verdenken zou. Dat was een vergissing. Een groote vergissing. Hoewel d'e vergissing mjj toevallig tot andere conclusies bracht, die volkomen juist waren. Ik geloof, dat dit alles is wat ik u te vertellen heb. O ja, het fleschje! Dat was natuurlijk gemakkelijk voor mevrouw Sinclair. Misschien heeft hij zijn handen na het wasschen met een beet je glyserine ingewreven; er zijn veel men- schen, die dat voor gewoonte houden) Na de misdaad verving zij het ontbrekende fleschje door een ander. Dit zal wel alles zijn, nietwaar?" Lady Milborne antwoordde niet dadelijk. Zij schilde langzaam en met haar gedachten bij andere dingen, een perzik. Misschien dacht zij wel aan een klein, ernstig meisje, dat al haar spelletjes begon met de inlei ding: „We zullen doen alsof", en steeds had Judith al konden de anderen ook nog zoo slecht comedie spelen haar rol tot het eind toe volgehouden. „En zij was nog wel zoo van Lynn's on schuld overtuigd", zei ze hardop. „Net als wij. In het eerst leek zij zoo radeloos dat wij het ergste vreesden". Chitterwick knikte. „Dat hoorde allemaal bij haar rol, is het niet? De liefhebbende, vertrouwende echtgenoote. Mijn lieve he mel!" „Maar waarom was zjj dan zoo erg in genomen met het idee, om u naar Rivers- mead te laten komen en u ervan te over tuigen, dat Lynn onschuldig was?" „Wat moest ze anders doen? Ze moest wel. De rol die zij speelde, verlangde het en zjj moest tot iederen prijs daarmee door gaan". „Zij speelde inderdaad zoo goed, dat zij u er toebracht juist dat te doen, wat u niet wilde doen", zei Lady Milborne. „Ja. Ik kan wel zeggen: zjj speelde te goed. Dat was de eenige fout bij de uitwer king van haar plan en ik mag gerust zeg gen, dat het voor rnjj de aanleiding was, om tot de waarheid te komen. Mevrouw Sin clair was een artiste onder de misdadigers, maar toch niet groot genoeg, om op het juiste oogenblik op te houden. Zij voelde zich te zeker. Zij wist dat ik, wat ik met eigen oogen had gezien, niet in twijfel kon trekken en het is heel goed mogelijk, dat ze mij een vuurproef wilde laten ondergaan. Maar als zij in den bewusten nacht op het juiste moment tevreden was geweest en niet een totaal overbodige flauwte had voorgewend, zou het doel dat ik mijn besluit onder geen omstandigheden opgaf bereikt zijn". „Misschien was zij onder den indruk van haar eigen spel", meende Lady Milborne. „Het is mogelijk, maar uiteindelijk kostte die fout haar het leven", zei Chitterwick, terwijl hjj een diepen zucht slaakte. „Wat moet zij uitgestaan hebben, toen zij mee maakte, dat al de dingen, die zij voor altijd verborgen waande, langzamerhand aan het licht kwamen. Vreeseljjk! En toch heeft ze nooit iets laten merken. Alleen één keer, toen ik het feit van de aanwezigheid van juffrouw Goole in Piccadilly Palace mee deelde, vergat zij zich even. Het moet een vreeselijke kwelling geweest zijn. En dat alles om hertogin te kunnen worden!" „Mijn lieve hemel, wat is een hertogin dan eigenlijk voor bijzonders?" vroeg Lady Milborne wrevelig. Chitterwick wist het niet en zweeg. EIND E.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5