„De loopjongens van de Noordzee" EEM ftMJCOla&SMWET STADSNIEUWS De Duitsche troepenconcen tratie nog steeds ongewijzigd Zij werken tusschen ijsvelden en mijnenvelden. Maar nu: gedwongen rust. DE GROOTE TEGENSLAG. (Ingez. Med.j GOES Poolsche krijgsgevangenen in het Duitsche leger? Een Engelsche beschuldiging. EENHEIDSZEEP IN ITALIë, Italiaansche stap inzake de Britsch-Fransche blokkade tegen den Duitschen uitvoer. KERKNIEUWS BURGERLIJKE STAND V rouwenpolder. MARKTBERICHTEN WAAR IS WERK? aS> AGENDA VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN AGENDA <m i m i m Zoo noemt men ze: „De loopjongens van de Noordzee". In het eerst was dit bedoeld als een spot naam: „loopjongens", die waren voor het kleine werk. Geen werk haast was hun te klein. En geen werk ook was hun te groot. Kon één het niet alleen af, dan kwamen er twee of drie, maar het werk gebeurde. Beter en goed- kooper dan het vóór hen gebeurd was. „Loopjongens" werd een eerenaam. Want zij knikkerden de vorige loop jongens er uit. Zij werkten een flink aantal „bazen" eruit; zij kregen van niemand steun of hulp, maar groote maatschappijen gingen hen vreezen. Zoodanig, dat die groote maatschappijen steun van hun regeering gingen vragen tegen de loopjongens. Zoodanig, dat in Engeland een heele actie op touw werd gezet tegen de Nederlandsche kustvaarders, die nota-bene een zeer groot deel van de kustvaart in Engeland in handen bleken te hebben! De arbeid werd hun niet gemakkelijk gemaakt. Er kwamen hooge loodsgelden. Er kwamen allerlei lastige bepalingen voor bui- tenlandsche schepen, die eigenlijk alleen maar op Nederlandsche vaartuigen betrek king haddenDie tegenwerking was een eer, welke door degenen, die niet met den arbeid en het leven der „loopjongens" op de hoogte zijn, doorgaans niet op de juiste waarde wordt geschat. Want zoo bleek naar buiten, wat aan de ingewijden allang bekend was: de Nederland sche kustvaarders hadden het klaargespeeld om de Engelsche collega's er in hun eigen land finaal uit te concurreeren Die „Groningers", het was geen hom of kuit. De groote binnenwateren konden zij bevaren, maar even vroolijk voeren zij over de Noordzee van de eene Engelsche haven naar de andere. En van Engeland naar Ne derland, naar België naar Scandinavië. Niets was te groot of te klein, niets te dichtbij of te ver. Overal kwam men ze tegen, in de Iersche Zee evengoed als in de Botnische Golf, in den gemeenen Engelschen mist even goed als in de lichte nachten van de Oost zee. Weet onze geachte lezer wel, dat Neder land meer dan 400 van dergelijke schepen telt? Dat daarbij 350 zijn, die gerekend kunnen worden tot de „zeeschepen", kleine zeeschepen dan? Maar dapper en betrouw baar? Dat er daarbij zijn, die soms in een paar jaar niet in Nederland komen? Dat er daarbij zijn, die een geregelden lijndienst op Engeland hebben, in Groningen gebouwde schepen met een Nederlandschen naam en Nederlandsche bemanning, die varen van Antwerpen op Londen? Het is zeker goed zich eens rekenschap te geven van deze dingen, van dit succes- zonder-ophef, van dezen moed-zonder-me- dailles. De „Groningers", de kleine schoeners, ze moeten vechten tegen weer en wind, die voor hen hetzelfde of erger zijn als voor de groote schepen, die het zoo dikwijls te kwaad hebben. Ze moeten rekenen in guldens, in ponden en shillings, in marken, in twee soorten francs, in drie soorten kro nen, in het geld van Estland, Letland en Litauen. Zij moeten duizenderlei toestanden, vaargeulen, lichten, voorwaarden en prijzen kennen. Zij moeten in al die vreemde havens die hen tenslotte even vertrouwd worden als hun broekzak hun woord kunnen doen. Zij kennen en kunnen dit alles, en nog veel meer. Zij zijn van het ras der zeelieden, waar ons land zoo trotsch op kan zijn. Maar nu is het afgeloopen voor hen. Zij kunnen niet meer varen. Het is voor ons al een bekend beeld geworden, ze zoo werkloos in de Middelburgsche haven te zien liggen. Zooals ze liggen in al onze havens. Overal, waar hun laatste vracht eindigde of waar zij dicht in de buurt waren toen hun groote tegenslag kwam: de oorlog. Zij hebben stormen en mist getrotseerd, evenals ondiepten en ijsvelden. Maar nu liggen er mijnenvelden En niet eens daarom is het, dat zij thuis blijven. Gisteren nog zou een Groninger kust vaarder uit Middelburg vertrekken naar Engeland, ondanks alle slechte tijdingen. De bemanning was al aangenomen. Olie en pro viand was aan boord. Alles was klaar. Toch is het schip niet weggevaren. Niet omdat er mijnenvelden liggen in de Noordzee; niet omdat het varen tiendubbel zoo gevaarlijk is als anders; niet omdat zij bang waren voor de gevaren van den oorlog. Het schip is niet vertrokken, omdat de premie voor molestrisico wéér met een pro cent verhoogd is, zoodat de assurantiepremie thans acht procent bedraagt, afgezien van de gewone lasten. Acht procent per drie maandenDaar komen nog eenige procenten bij per twee weken. Men ga eens na wat dit beteekent voor een schip, dat f 100.000,gekost heeft. Men rekene eens kalm uit hoeveel dit wordt als men weet, dat men door den oorlog de kapitaalswaarde der schepen als 20 verhoogd beschouwt! De „loopjongens van de Noordzee" zijn wij zeiden het reeds evengoed thuis op de Oostzee. Er zijn eigenlijk drie soorten van deze schepen. De eerste bepaalt zich meer tot de vracht vaart tusschen Engelsche havens onderling en verder op het vasteland. De tweede „bewerken" in het bijzonder de Oostzee. De derde beoefenen de Wadden- en Sont- vaart. Tot de tweede soort kunnen we rekenen verzonden aan het veu>- pOSTADRES \AN EEN MILITAIR, £>ENEDEN DEN RANG Wl OFFICIER AANGEBODEN TUSSCHEN Tj EN 30j NOVEMBER,MET 2. ELKAAR SNy- DE.NDE UfNEN C /ER RET ADRES), de vele schepen, die geregeld van den Rijn op de Oostzee gevaren hebben. Neen, zij varen niet door de Duitsche kanalen; dat is te duur. Zij zakken den Rijn af; dan de IJssel; dan door het IJsselmeer naar buiten en om Denemarken heen naar de haven van bestemming. Het is een hard lot voor deze menschen, die steeds op zee gezwalkt hebben, die kennis hebben vergaard van tientallen stroomen en kanalen, om nu stil te moeten liggen, hun schepen rijen dik in de havens. Enkele doen hun best om werk te krijgen in de binnenvaart. Maar vele andere zijn daarvoor niet geschikt, hebben een diepgang, die hun alleen toestaat de groote binnen wateren te bevaren. De gedwongen rust valt dezen nijveren werkers hard. Wij spraken gisteren nog een schipper, die, zonder het te weten, verleden week over het mijnenveld in de Kleine Belt was heengevaren. „Ik zou het graag weer doen", zei hij, „als ik maar kon!" HET OPSPOREN VAN MISDRIJVEN De Amsterdamsehe politie-scheikundige C. J van Ledden Hulsebosch, hield Donder dagavond voor „Algemeen Wetenschappe lijke Belangen" een lezing over „toegepas te natuurwetenschappen bij het opsporen van misdrijven' Spr wees er op, dat de criminaliteitsleer de leer is van het speuren in de sporen. De sporen van de misdaad zijn stille getuigen, die vaak meer betrouwbaar zijn den le vende. Op de plaats van het m'sdrijf speurt men naar sporen van den dader bij den dader naar sporen van 't misdrijf. Eén der grootste hulpmiddelen is het vin den van souché's, deelen van voorwer pen, stoffen e d.waarvan het andere deel in bezit is van den dader of naar hem verwijst. Als bv, een afgebroken mespunt, deel van een doek enz. Voorts spelen de chemice, fotografie, vingerafdrukken, ra dio en andere moderne hulpmiddelen een groote rol bij het reconstrueeren van het misdrijf en het opsporen van den da der. Spr. illustreerde zijn woorden met tal van voorbeelden uit de praktijk van zijn loopbaan, terwijl een groot aantal mooie lantaarnplaatjes een duidelijk en belang wekkend inzicht gaven in de geheimnis sen van zijn belangwekkend beroep. Spr raadde tenslotte aan, als men ooit als eerste op de plaats van een misdrijf komt, dan toch zeer voorzichtig te zijn en niet de geringste sporen te' vernietigen. De vele belangstellenden brachten den spr. met een langdurig applaus dank voor zijn boeiende en vaak ook geestige voor dracht, terwijl de voorzitter, den heef J. I. van Ballegoyen de Jong, den spr. nog in hartelijke bewoordingen huldigde zoo wel voor zijn voordracht als voor hetgeen hij in de praktijk reeds tegen de mis daad gedaan had. Het Fransche persbureau Havas seint over de militaire situatie: Terwijl in de lucht boven de linies en achter het front tal van gevechten wor den geleverd, beperkt de militaire bedrij vigheid op den grond zich tot de gewone operaties van patrouilles en verkenningen Behalve eenig artillerievuur in de voort durend onrustige streek direct ten Oosten van den Moezel werd voor de laatste 48 uur geen enkele 'gebeurtenis, zelfs niet van plaatselijk belang gemeld. Toch blijft het Fransche opperbevel met aandacht de massieve Duitsche concentra ties gadeslaan, welke zich, ondanks den duidelijken hinder, die zij voor het be drijfsleven medebrengen, niet alleen voor doen achter het Duitsche front aan den boven Rijn, doch ook tegenover België en Nederland Men heeft bijna geen enkele wijziging opgemerkt in de blijkbaar offensieve rang schikking dezer troepen, behalve eenige troepenbewegingen in de buurt van Aken. Doch deze bewegingen schijnen tamelijk zwak te zijn en geven geen enkele aanwij zing voor latere bedoelingen van het op perbevel der weermacht Toch is men in Fransche militaire krin gen van meening, dat de enorme Duitsche concentraties met name aan den beneden loop van den Rijn öf een of anderen dag voor een offensief zullen worden gebruikt öf over andere deelen van Duitschland verspreid zullen worden. Middelburg, 24 Nov. Groentenvei- ling. Veldsla 816 c., Spinazie 1620 c., Spruiten 516 c., Witlof 1120 c., Schorse- neeren 15 c., Koolrapen 0,52 c., Breek- peen 1,52 c., Andijvie 2—5 c., Waspeen 3,5 c., Uien 12,5 c., Kroten 1,52,5 c., Sav. kool 25 c., Roode kool 23,5 c., Boere- kool 57 c., Witte kool 11,5 c., Prei 3,5 4 calles per kg. Peën 25 c., Rapen 12,5 c., Kroten 13 c., Selderie 15 c., Ramme nas 3 c., alles per bos, Bloemkool 214 c., Andijvie 0,52 c., Knolselderie 24 c., alles per stuk. K a p e 11 e, 24 Nov. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Groote veiling. Zure Kroetappels 0,90, per 100 kg. Kleine veil ng. Appels: Goudreinetten 3 13, Bellefleur 27, Sterappels 1-7, Jona than 39, Glorie van Holland 58,5, Court Pendu 25, Lanes Prince Albert 13, Bramley's Seedling 12, Rembour Mortier 23, Ermgaard 28, Campagne Zoet 15, Hollandsch Zoet 13, Pomme d'Orange 2 10, Geldersch Zoet 12, Bijenkorf 13, per kg. Peren: Comtesse de Paris 613, Beurré Alex. Lucas 713, Jodenperen 48, Winter- suikerij 2-4 c„ St Remy 1-5,5, Pondsperen 1 5, Gieser Wildeman 28, Kleiperen 1—6, Winterlouwtjes 25, alles per kg. Diversen: Blauwe druiven 1023, Mis pels 34, Spruiten 911, alles per kg. Roo de kool 2,50—3,10, Witte idem 1,60—2,10, per kg. Andijvie 0,700,90, per stuk, Prei 3 i, per bos, Ajuin 12, per kg. Knolselde rij 24, per stuk. H.M. de Koningin bracht Vrijdag een bezoek aan Zeeland ter inspectie van eenige Iegeronderdeelen. De aankomst der vorstin in Vlissingen. Reuter meldt uit Londen: In strijd met het internationale recht heeft Duitschland groote aantallen Poolsche krijgsgevange nen in zijn eigen leger ingelijfd, zoo meldt een gisteravond uitgegeven mededeeling van het Britsche departement van oorlog. o Teneinde vetten en harsen te sparen zal van 1 December af eenheidszeep of althans een zeer klein aantal soorten zeep, wor den ingevoerd. De vervaardiging en samen stelling daarvan zal vastgesteld worden door een verordening van den minister voor de corporaties. In de Italiaansche staatscourant is voorts aangekondigd, dat met ingang van 1 Dec. in Italië het gebruik van vet en olieën ge reglementeerd en beperkt zal worden. o De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken heeft een onderhoud met den Franschen ambassadeur en den Engelschen zaakgelastigde gehad en hun aandacht ge vestigd op de gevolgen, die de toepassing eener blokkade tegen den Duitschen uitvoer, zooals die door de regeeringen van Enge land en Frankrjjk is aangekondigd, voor den Italiaanschen handel zou kunnen heb ben. VROUWENPOLDER. Bij de gehouden stemming ter verkiezing van 2 notabelen in de Ned. Herv. Kerk werd herkozen de heer W. Duvekot Szn. en gekozen in de vacature J. Houterman de heer L. Schoe Pzn. GRIJPSKERKE. Vrijdagavond had de verkiezing plaats voor een ouderling en een diaken in de Herv. Kerk, wegens aftr. van C. W. Bierens als ouderling, en S. Vreke als diaken. Herkozen C. W. Bierens en S. Vreke. Van 19—25 Nov. Getrouwd: L. Sturm jm. 25 j. en A. Lou- rense jd. 22 j. De districts-Arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; Noord- en Zuid- Beveland; Schouwen en Duiveland zendt ons de volgende opgaven. Binnenland. BREDA: voor klompenmakerij, klompen maker geheel op de hoogte van het vak, of in ieder geval met machinaal nasnijden: dad.; stukwerk (f 0,09 nasnijden, f 0,16 heel boren). AMERSFOORT: voor autoherstelplaats aldaar, bekwaam automonteur, dad., loon naar bekwaamh. tot f 40 p. wk., voor onbep. tijd; aanbied.ngen met opgave van staat van dienst. DEN HELDER: voor rusthuis, keuken meisje, moet eenv. maaltijden goed kunnen klaarmaken; heeft tevens toezicht op het pers. in de keuken; voor 1 Dec. a.s. f 30 f 35 per maand, kost en inw.; v. vast; reisk. worden bij aannem. vergoed. MUIDEN: laborant b/m fabricage van electr. techn., radio-apparaten dad.; loon n.o.t.k. DEVENTER: aank. of vergevord. teeke naar (ijzerconstructie); dipl. Ambachtschool (bankwerker) of soortgelijke opleiding strekt tot aanbeveling; indiensttred. 1 Jan. LEEUWARDEN: ter vervanging van in mil. d'enst opgeroepen opzichters, gevraagd voor tijdelijk: 2 opz. 2e klas en 6 opz 3e klas i.h. bezit van dipl. als opzichter voor water en/of wegenb., of event, een ander dipl. betreff. de bouwvakken. De bezoldiging bedr. resp. f 1368 tot f 2565 minus 1% pet. per jr. en f 1282,50 tot f 2137,50 minus 1% pet. per j. voor le klas standplaats. Voorts voor tijdelijk: 4 aank. opzichters tegen belooning van f 22,50 per week. 's-GRAVENHAGE: Bij rijksinstelling kun nen worden geplaatst 3 jonge civiel inge nieurs, standplaats Hoek van Holland en Hoorn, ter vervanging van gemobiliseerden, er kan geen langer dienstverband dan voor een jaar in uitzicht worden gesteld. Alle aanbied, uitsluitend aan de Plaatse lijke Organen der Arbeidsbemiddeling. Loeff. v. d. Harst. Nov. 28 Westkapelle, Huis en Inb. 30 Middelburg, Huizen, Dec. 2 Middelburg, Schaatsen, Notarishuis, Van Dissel. 4 s-H. Hendriksk., Huis en land, v. Dissel. middelburg. ZA 25 Nov. Herh. Militairen Bonten Av.; St. Joris, 20,00 h. ZO 26 Nov MA 27 Nov GOES ZA 25 Nov. St. Nicolaas-kinderfeest van de „Midza"; Schuttershof 13,30 h. ZO 26 Nov. Var a-avond „Teun Klomp en zjjn makkers", Schuttersh. 20,00 h. MA 27 Nov Dl 28 Nov. Toondagbal, Schuttersh. 18,00 h. BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 24-DO 30 Nov. „De Zwarte Pop" (The black Doll) en „Drama in de Wolken", 20,00 h. ZO 15,00 h. matinée. CITY, Middelburg VR 24—DO 30 Nov.: „Moto de Geheimzinnige" en „Kinde ren uit het Volk", 20,00 h. ZO 15,00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 24-DO 30 Nov. „Boefje" en „Bij verrassing ge trouwd". 20,00 h. ZO en Wo 15,00 h. matinée. Di 14,00—16,00 h. en 18,00 h. „Boefje", 20,00 h. Avondvoorstel. algemeen. ZA 25 Nov. Kleurenfilm „Ons Prinsesje loopt" te Tholen; „Hof van Holland".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6