STADSNIEUWS KIESPIJ»? DA. o Mijnhard Vlissingen op den rand der noodlijdendheid. "IT OF PROVINCIE MIDDELBURG Urenlange bespreking van de begrooting-1940 De heer Verhagen tijdelijk wethouder. WALCHEREN Begrooting 1940. ZUID-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. Geen evacuatie. (Ingez. Mcd.) „De oude orde in Europa en Azië moet vernietigd worden." Demobilisatie in Rusland. De neutralen en de economische oorlog. Zweden wijst op een Engelsche onjuistheid, De Engelsche Koning over den oorlog. „Onze zaak zal zegevieren." BIJ DE SLECHTHOORENDEN. Gisteravond hield de afdeeling Middel burg van de Vereeniging tot bevordering van de belangen van Slechthoorenden haar November-bijeenkomst in De Eendracht. Daar de voorzitter, mr. M. G. W. van der Veur verhinderd was en de vice-presidente, mevrouw Van Deinse, ongesteld is, heeft dé secretaresse, mej. A. C. Bok, de bijeen komst geleid en daarop in het bijzonder welkom geheeten den heer Kloosterman uit Goes, die zich bereid had verklaard voor de afdeeling te declameeren. Hij had daarvoor gekozen het Diakenhuismannetje uit de Camera Obscura en een Zeeuwsche schets. De heer Kloosterman heeft de afdeeling daarmede zeer aan zich verplicht. Daar het wat laat was geworden, werd het sjoelbakken tot een volgende bijeen komst uitgesteld. DE WINKELSLUITING IN DE SINTERKLAAS-PERIODE. De tijd, dat de winkels met uitzondering van den Zondag, tot 10 uur inplaats van tot 8 uur geopend mogen zijn, nadert weer met rassche schreden. Van morgen 25 No vember tot en met Dinsdag 5 December kunnen de winkeliers desgewenscht ver- koopen tot 10 uur en dit zal ook weer het geval zijn van Maandag 18 tot en met Za terdag 23 December, want wel spreekt de wet van 24 December, doch dat is dit jaar juist een Zondag. Geslaagd. Aan de technische hoogeschool te Delft I slaagde voor het propaedeutisch examen voor scheepsbouwkundig ingenieur de heer H. R. de Jong te Middelburg. DE ZEGAMAFFAIRE IN DE STATEN. •Urenlange besprekingen. Zooals gemeld, is het voorstel van Ged. Staten van Zeeland betreffende de over name van de aandeelen der N.V. Zegam, die in handen zijn van de Indische gasmaat schappij, over te nemen, behandeld in een De raad der gemeente Vlissingen kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer Van Rooien. Bij de over te leggen stukken was o.a een machtiging van den minister van soci ale zaken waarbij een wachtgeldregeling per 17 Nov. a.s. zou ingaan, op basis 50 sub'sidïe overheid in bijdrage conform ob jectieve bijdrage werkloösheidssubsidie fonds v.oor het personeel der S.H.V. alhier, waarbij echter de v o o r z. opmerkte zoo juist bericht ontvangen te hebben van den directeur der S.H.V. dat op deze wachtgeld regeling geen prijs wordt gesteld. De S.H.V. baseert deze houding op het feit dat de S H.V. niet voor levering van kolen aan de Marine in aanmerking komt. De heer Van Oorschot sprak zijn afkeu ring uit over deze houding van de. S.H.V waardoor het personeel ten laste van ge meente en rijk zal komen. De heeren De Roo, Sorelen Korteweg onderstreepten deze afkeu ring. Wethouder R o r ij was eveneens verwonderd over deze houding, temeer daar het voorstel inzake de wachtgeldregeling van de S.H.V. is uitgegaan en het de ge meente groote offers kost. Het personeel zal nu de dupe worden. Spr. deed echter de toezegging dat de gemeente zich alsnog met de S.H.V. zal verstaan. Eervol ontslag werd verleend aan den heer J. Vader, als leeraar aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs. In verband met den dienstplicht van wet houder Knoop, werd voorgesteld een tijde lijken wethouder te benoemen. De heer De Rujjter betreurde het, dat de heer Knoop zich als wethouder heeft beschikbaar gesteld, omdat volgens spr., de heer Knoop de overtuiging moet gehad heb ben dat hij deze functie niet zou kunnen waarnemen. De heer Van Oorschot was van meening dat het beter is, dat een tijdelijke wethouder wordt benoemd, zoo lang geen beslissing is gevallen of de heer Knoop al dan niet zijn functie als wethou der kan waarnemen Wethouder Knoop was pijnlijk getrof fen door de woorden van den heer De Ruij- gecombineerde vergadering van de drie af- deelingen, die daarvoor na het verkiezen I ^.er» hem beticht van leugen. Iets derge- van haar voorzitters te zamen kwamen. I sPf- van een raadslid niet ver- Dinsdagmiddag is van 3 tot half zes ge- „en IjÜ ontkende zeer beslist dat hij discussieerd over dit onderwerp en Woens dagmorgen is te 10 uur de bijeenkomst her vat en voortgezet tot één uur. Toen was men door dezen rijstebrijberg heen en kon heeft geweten, dat hij geen vrijstelling van dienst zou krijgen. Spr. is het volkomen eens met de meening van den Raad dat een tijdelijke wethouder benoemd moet worden. na de pauze iedere afdeeling afzonderlijk I waarbÜ HÜ gaarne zijn salaris als zoodanig de overige punten onder de oogen zien. I za^ a^s';aan- De houding van den heer D e Zooals bekend, zal in de vergadering van I E u e.F zich nogmaals verdedigt, 29 December de openbare behandeling van I -we^e vele raadsleden groote afkeuring, de voorstellen .plaats hebben. BEGRAFENIS W. KESTELOO. DOMBURG. Het stoffelijk overschot van den heer W. Kesteloo is alhier Donderdag middag ter aarde besteld. Op de begraaf plaats waren aanwezig het college van B. Tot tijdelijke leeraren aan de Avondschool Wethouder R o r ij e die verdedigde den heer Knoop fel. De v o o r z. was na deze min of meer onverkwikkelijke discussie van meening dat alle raadsleden overtuigd zullen zijn van de waarheidsliefde van den heer Knoop (in stemming). Daarna werd overgegaan tot stemming, waarbij de heer J. L. Verhagen (lib.) werd gekozen met 16 stemmen, ter wijl 2 stemmen blanco werden uitgebracht. tallig Burgerlijk Armbestuur, de gemeente arts benevens de echtgenoote van den vroe- geren burgemeester met wien de overledene zoovele jaren heeft samengewerkt. De baar was gedekt met een krans van de gemeente Domburg en een van den heer en mevrouw EloutDrabbe. Nadat de kist in de groeve was neergela ten sprak eerst de burgemeester, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken na mens de gemeente. Hij herinnerde er aan dat de heer - Kesteloo gedurende bijna 40 jaar raadslid is geweest waarvan 25 jaar wethouder. Bovendien was hij vele malen waarnemend burgemeester en daarnaast ook ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In al deze functies kenmerkte hij zich als een waardig gemeentebestuurder, die over alle vraagstukken steeds naast een helder oordeel van een groote kennis van zaken blijk gaf. De tijd van nu juist 25 jaar geleden maakte hij mede, die zich evenals nu ken merkte als een tijd van zeer veel beslomme ringen voor een gemeente bestuurder. We dénken daarbij vooral aan de vele distri butie-maatregelen in die dagen. Echter steeds gaf de overledene blijk van een groo te liefde voor zijn werk. Zeer veel heeft hij gedaan voor de inwoners dezer gemeente en ook nadat hij uit de verschillende func ties was getreden bleek nog altijd dat hij in groot aanzien stond in de geheele gemeente. Dat thans God zijn ziel vrede moge ge voor Nijverheidsonderwijs werden benoemd de heeren J. Mallan, A. Bertijn, J. van Wageningen en L. Huibregtse. Besloten werd tot wijziging van het tarief der waterleiding voor bedrijven en instellin gen van algemeen belang. De rekeningen over 1938 van diverse gemeentelijke bedrij ven werden voorloopig vastgesteld. Besloten werd tot het eventueel aangaan van een tij delijke kasgeldleening in 1940. Algemeene beschouwingen De heer VAN OORSCHOT (sdap) opent de algemeene beschouwingen om 3,10 uur met te verklaren dat hij een gepast ge bruik van deze gelegenheid zou maken. Spr. schilderde allereerst de verschrikkelij ke verhoudingen op internationaal terrein, welke ook op de gemeente van grooten overledene, sprak een woord van dank voor de betoonde belangstelling. BAARLAND. De algemeene zendingscol lecte heeft in deze gemeente opgebracht een bedrag van ruim f 68. Vervolgens sprak de heer P. J. Elout, 's-HEER ARENDSKERKE. De collecte voorzitter van het Burgerlijk' Armbestuur, I ten bate van het Algemeen Steuncomité it ,fr 0p wees de overledene van 1880I 1939 heeft in deze gemeente f 372,25 opge- 1919 dus 39 jaar voorzitter van het B. A. is bracht, geweest. Als zoodanig heeft hij er steeds blijk van gegeven dat hij als geen ander, op I KAPELLE. De collecte voor het Alge- de hoogte was van de nooden en behoeften I meen Steuncomité 1939 bracht te Kapelle der inwoners. Steeds stelde hij belang in I op f 122,23. alles, terwijl zijn adviezen op hoogen prijs I werden gesteld. Toen hij dan ook als raads- I WEMELDINGE. Onze vroeger dorpsge lid bedankte en dus ook als voorzitter van I noot E- J- Kole, waterbouwkundig opzieh- het B. A. in September 1919 werd hij in I ter te Utrecht is in gelijke functie overge- October d.a.v. wederom als lid gekozen. I Plaatst naar Loenen aan de Vecht. Dit is tot 31 Dec. 1933, dus 14 jaren geble ven. Meer nog dan om zijn capiciteiten is del overledene steeds gewaardeerd om zijn hooge eigenschappen van zijn karakter. Als prettig mensch in den omgang was het steeds een genoegen om met hem samen te werken. Als zoodanig zal zijn nagedachte-! nis steeds worden geeerd. Tenslotte sprak ds. F. G. H. Nicolaï, Ned. Herv. predikant. Hij las eerst psalm 23. Ver-1 volgens voerde hij het woord, de familie leden troostwoorden toesprekende, en God- dankende voor alles wat de gestorvene voor hen en voor de geheele gemeente is mogen zjjn in zijn lang en rjjk gezegend leven. Hierna ging hij voor in dankgebed. De heer Jan J. Kesteloo, zoon van de| WEMELDINGE. Bij de stemming voor drie notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn gekozen de heeren: Adr. Haaij, 83 st. aftr.; J. de Jonge, 79 st. aftr.; H. M. van Moort, 79 st. aftr.; benevens eenige ver spreide stemmen. Het aantal opgekomen kiezers bedroeg 83. WEMELDINGE. Bij de gem. politie zijn inlichtingen te bekomen, inzake het vinden van een paar heeren handschoenen. IJZENDIJKE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier werd gekozen de heer P. Dhondt Jr. invloed zullen zijn Ons volk zal de grootst mogelijke eensgezindheid aan den dag moeten leggen en daarvoor vele geschil len terzijde moeten stellen. Wij zullen, al dus spr de meest mogelijke medewerking verleenen ten bate van het algemeen be lang. Toch achtte spr. het verschil van po litieke meeningen in ons land van zeer groot belang en daarom meende hij, dat door zijn fractie aan de algemeene be schouwingen moet worden deelgenomen Op de hem zoo bekende breedsprakerige wijze heeft dé heer Van Oorschot eerst uur gewijd aan de politiek zijner tegen standers, waarbij met name de liberalen en anti-revolutionnairen scherp werden aangevallen. Spr. kwam daarna tot de be grooting zelf en sprak de hoop uit dat de zelfstandigheid van de gemeente grooter zal worden De huisvesting van onze ge meente is volgens spr. onvoldoende, daar om bevreemde het Hem dat, volgens B en W, een nieuw stadhuis nog niet noodzake lijk is. Ook als werkobject zou een nieuw stadhuis dienstbaar kunnen worden ge maakt, waarom spr. de vraag stelde of er plannen in beraad zijn om tot den bouw van een nieuw stadhuis te komen. Spre kende over de salarieering der wethouders, vroeg spr. zich af of Ged. Staten geen rekening houden met de onmogelijkheid van een wethouderschap door een arbei der, gezien de weigering van Ged. Staten om het salaris van de wethouders op het zelfde peil te brengen als van de wethou ders van Middelburg Na zijn voldoening te hebben uitgesproken over de plannen tot den bouw van een nieuwe school voor nijverheidsonderwijs enz., spreekt spr schande over het feit dat in het gasthuis de oudjes nog steeds van elkander zijn ge scheiden. Verder vroeg hij, welk aandeel de ge meente heeft in de nieuwe plannen voor de Zegam (geen enkele, aldus de voor zitter). De heer Van Oorschot noemde dit fout „omdat hier gehandeld wordt over en voor onze gemeente, zonder haar voor kennis'1. Nadat spr. zoo ruim een uur het woord had gevoerd, was het de beurt aan den heer VERHAGEN (lib die eveneens wees op de internationale toestanden en daarna pleitte voor een fusie tusschen de libera len en de vrijz. democraten. Verder wilde hij o.a opheffing van het tapverbod. Tenslotte ging hij uitvoerig in op de beschuldigingen door den heer Van Oor schot jegens de liberalen uitgesproken. De heer ANDRIESSEN (r k.) was van oordeel dat, als deze abnormale tijden blij ven voortduren, wij de begrooting wel zul len overschrijden. Spr. zeide gaarne het beleid van B'. en W. zooveel mogelijk te steunen in deze moeilijke tijden, waarbij spr. bad, dat ons land niet in de hel zal worden meegesleept Spr. drong speciaal aan op de behartiging van de armlastigen Vervolgens kwam sprL met de grief dat zooveel roomsch-katholieken overal wor den geweerd en uitgesloten. In dit ver band wees hij op de R.K. Coöperatie, die is uitgesloten van de kolenlevering Spr. hoopte, dat de wethouder daar eens de noodige aandacht aan zal schenken. Ver volgens wees hij op de tegenwerking die de katholieken hebben ondervonden bij de plannen tot het bouwen van arbeiderswo ningen. De heer DE GRAAFF (r.k zeide dat hij onder de huidige omstandigheden er van afzag een aanval te doen op de fi- nantieele politiek van het coliege van B en W., waarop hij, in normale- omstandig heden nogal wat aanmerking zou hebben gemaakt. Spr. beschuldigde de s.d.a.,p. er van dat deze het zelfstandige initiatief wil opheffen. De heer SOREL (ar.) zeide in zijn be schouwingen o.a. dat de tegenwoordige omstandigheden oorzaak zijn dat wel geen of nagenoeg geen wenschen naar voren gebracht behoeven te worden. Spr. zeide B. en W. den volledigen steun toe van zijn fractie. Deze spr. hoopt dat hij ditmaal op de stem van de s d. mag rekenen tot af schaffing van de kermis, terwijl spr. hoop te dat ook het tapverbod zal blijven. De heer Korteweg (V.D.) wees op den vasten wil van de Vrijz. Dem. verdraag zaam te zijn tegenover andersdenkenden. In dien geest zal ook het standpunt van spr. fractie bepaald worden bij de behandeling van de begrooting In het belang van de ge meente kan het college van B. en W. op den vollen steun van de fractie rekenen. Daarna werd de vergadering tegen 6 uur verdaagd tot 's avonds 8 uur. Bij de heropening was de heer v. Rooijen aanwezig, doch mankeerde de heer Knoop. De v o o r z. opende deze vergadering met er op te wijzen dat in de gehouden al gemeene beschouwingen gezegd is dat de v o o r z. buiten de partijen staat, hetwelk spr. onderschrijft. Vandaar behoeft spr, niet in te gaan op de politieke beschouwin gen, doch kon hij volstaan met in 't kort antwoord te geven op de zakelijke bespre kingen. In verband met de moeilijke tijden lijkt het spr. niet wenschelijk thans aan den Raad een crediet te vragen voor een nieuw gemeentehuis evenmin als voor een nieuwe archiefbewaarplaats. Wat het wethouders salaris betreft, is spr. van meening, dat dit inderdaad te laag is. Deze zaak is echter uit en terna besproken, doch het resultaat is nihil geweest. Het heeft nu dan ook geen zin, daarop terug te komen. Wat de Zegam betreft zeide spr. dat daarin inderdaad de gemeente niet is gekend, doch B. en W. heb ben de toezegging dat, zoodra deze zaak in de Prov. Staten is behandeld, G. S. zich in verbinding zullen stellen met de gemeente Vlissingen. Tot den hr. Andriessen zeide de voorzitter dat het wellicht aanbeveling ver dient dat deze zich, wat betreft de woning bouw, in verbinding stelt met het werk fonds. Wethouder Rorjje zeide dat we ook in 1940 voor deze begrooting een bijarag van het Rjjk moeten vragen. De positie vai de gemeente is voor de begrooting 1940 vee slechter dan in 1938 en zelfs staan we op de rand van de noodlijdendheid. zoodat et verhooging van belasting niet is te voorko men. De havenbedrijven i.e. de „Zeeland' en de S-H,V, liggen nagenoeg stil. Spr. zei de dat het echter wel zeker is dat de „Zee land" te Vlissingen blijft. Nu de „Zeeland" echter geheel gaat stilliggen, komen er nog meer menschen ten laste van de gemeente Wat de volkshuisvesting betreft was d heer R o r ij e van meening dat er geer onnoodige angst behoeft te bestaan voor het leegstaan der woningen van de woning- bouwvereenigingen. Wat betreft werkobjec ten voor werkverschaffing meende spr. dat er nog genoeg objecten zullen zjjn voor 1940, mits de werkloosheid niet te veel zal toenemen. Wat betreft de klacht geuit door den heer Andriessen over de uitsluiting van de katholieken bij de distributie, weerlegt spr deze beschuldiging. Ook gaf deze spr. d hr. Andriessen den raad voor het bouwen van woningen door de R.K. Woningbouw vereeniging, zich te wenden tot het werk fonds. Spr. is overtuigd dat op deze wijze fondsen te verkrijgen zullen zijn. Wat betreft de kermis wilde spr. den heer Sorel in overweging geven geen voor stel tot afschaffing daarvan in te dienen omdat dit groote schade voor de gemeente zou geven. Daarna hebben alle leden die in eerste instantie het woord voerden, dit ook in tweede instantie gedaan, waarbij telkens in herhalingen werd getreden. De heer DE ROO merkt o a. nog op dat onder de bevolking de meening heerscht, dat door de overheid te weinig aandacht aan de luchtbescherming wordt besteed.. De heer KORTEWEG onderstreepte dit en zeide o a. dat voor de beveiliging van de Vlissingsche bevolking 8000 is be schikbaar gesteld en daarentegen bv. voor voor de Abdij-gebouwen te Middelburg 30,000 voor de doode stof dus, hetgeen spr. een tragische verhouding achtte, waar uit een tekort aan belangstelling voor de verzorging van de bevolking naar voren- treedt. Een centrale leiding op dit gebied ontbreekt. Ook wat betreft de aanschaf fing van gasmaskers voor de bevolking toont de regeering een lauwheid en de ongeneigdheid om voor de minder kapi taalkrachtigen iets te doen De evacuatie behoort volgens de memorie van antwoord tot de militaire geheimen Spr. acht een regeling daarvan in vollen vredestijd noodig, evenals dat de bevolking op de hoogte gesteld dient te worden dat voor bereidingen zijn getroffen. De VOORZITTER zeide dat wij hier aan de kust zitten en dat Vlissingen niet tot het evacuatiegebied behoort, althans voorloopig niet. Zooals de toestand nu is zal Vlissingen geen geëvacueerde menschen hoeven te herbergen en zal ook de Vlis singsche bevolking niet behoeven te eva- cueeren. Wat de beveiliging van kunstschatten betreft, daar heeft de gemeente niets mee te maken, dat is een besluit van de regeering Over de post 275 subsidie aan de Vlis singsche burgerwacht werd gestemd en deze wordt aangenomen met 10 tegen 8 stemmen Diverse wenschen betreffende openbare werken en de volkshuisvesting worden naar voren gebracht. Intusschen was door de heeren Van Oorschot (sdap), Andriessen (rk.), De Ruijter (c.h.). Verhagen (lib en Korte weg (v.d.) de volgende motie samengesteld: „De Raad der gemeente Vlissingen, ter behandeling der begrooting 1940 bijeen, kennis genomen hebbende van de afwijzen de houding van Ged. Staten om de sala rissen der wethouders te brengen op een behoorlijk peil en in overeenstemming met de salarissen die in Middelburg voor de wethouders gelden, spreekt haar diepe teleurstelling hierover uit Hij spreekt den wensch uit, dat Ged. Staten hun meening inzake deze kwestie nog eens grondig zul len herzien en draagt B en W. op deze motie ter kennis van Ged. Staten te bren gen". Deze motie werd met algemeene stem men aangenomen, op die van den heer So rer na, en die van de wethouders. Bij het hoofdstuk onderwijs was de heer De Roo van meening dat het te lang duurt alvorens de school aan de Bovendijk- straat door de militairen wordt ontruimd. De heer C a s t e 1 was van meening dat de inspecteur voor het onderwijs niet juist heeft gehandeld door de herfstvacantie te laten doorgaan. Wat de verbouwing van de school aan de Groote Markt betreft zeide wethouder Edelman op een desbetreffende vraag van den heer De Ruijter, dat waar schijnlijk de volgende week de aanbesteding zal plaats vinden. De heer De Roo acht te het, ook finantieel gewenscht dat het voorbereidend lager onderwijs wordt ge centraliseerd. Wethouder Edelman vond zulks niet uitvoerbaar en ook niet ge wenscht. De hr. C a s t e 1 zeide dank aan B. en W. dat thans als proef aan armlastige kin deren schoenen inplaats van klompen wor den verstrekt. Het hoofdstuk onderwijs bleek nogal wat stof te leveren en mede door de uitvoerige antwoorden van wethouder Edelman eisch- te dit hoofdstuk heel wat tijd, terwijl er weinig actueels werd behandeld. Ook de volgende hoofdstukken ontlokken nog vele besprekingen. Bij het hoofdstuk Handel en Nijverheid zeide de heer Sorel dat hij het voorstel van B. en W. om de subsidie aan V.V.V. van 225 op 1000 te brengen, niet kon steunen. Deze spr. diende een voorstel in om deze subsidie te bepalen op 500, Het voorstel van B. en W. werd echter aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. Daarna werd gestemd over den post be treffende de kermis. Deze werd aangeno men met 12 stemmen en 6 tegen, (die van de Anti-Rev. en Chr. Hist.) De begrooting werd daarna met alge meene stemmen aangenomen, waarna de v o o r z. dank bracht voor de vlotte behan deling en 'n speciaal woord aan den secre taris en de ambtenaren. Nadat de heer De Roo namens de raad den voorzitter had dank gebracht voor de goede leidnig, werd de vergadering om 2 uur 's nachts gesloten. Twee stuks 10 ct. - TwaaU stul^s 50 ct. Domei meldt) uit Tokio: Shiratori, de vroegere Japansche ambassadeur te Rome en vroegere directeur van het persbureau van het ministerie van Buitenlandsche Za ken, heeft aan een maaltijd, welke hem ter eere was aangericht, aangedrongen op de spoedige aanvaarding van een nieuwe po litiek, gebaseerd op nauwere banden met Italië en Duitschland Shiratori, die kort na het uitbreken van den oorlog om gezondheidsredenen zijn functie Heeft neergelegd zeide: „Japan moet terstond een nieuwe politiek volgen en zich herinneren de warme sympathie door Duitschland en Italië getoond tijdens het incident met China. De eenige metho de om de huidige moeilijkheden te over winnen en den wereldvrede te herstellen, is de oude orde iri Europa en Azië te vernietigen De maaltijd werd bijgewoond door een vooraanstaande groep Japansche nationalistische politici en zakenlieden. 0 Volgens het Fransche Havas-bureau, heeft de Russische opperbevelhebber Maarschalk Worosjilof, medegedeeld, dat het Roode Leger zich weer op vredesvoet bevindt. Talrijke reservisten, die opge roepen waren voor de bezetting van Po len, zijn naar hun haardsteden terugge keerd. De demobilisatie van specialisten gaat langzamer, hetgeen vooral het ge volg schijnt te zijn van transport-moeilijk heden. Moskou herneemt evenwel zijn ge woon aanzien; er rijden weer taxis en het aantal vrachtauto's neemt toe. De grens tusschen de Sovjet-Unie en het bezette deel van Polen blijft nog ge sloten. Men zegt aldus Havas dat nog Poolsche officieren in de bosschen en moerassen schieten op de Russische troe pen. Indien men de Russische soldaten kan gelooven, zijn de door hen geleden verliezen in Polen grooter dan werd op gegeven. In ieder geval is de zuivering nog niet geëindigd. De grens wordt ook gesloten gehouden omdat het economisch evenwicht tusschen beide gebieden nog niet gevonden is. In een semi-officieele Britsche verklaring is gewezen op het feit, dat de Amerikaan- sehe export naar Zweden, Nederland en Noorwegen in September een stijging heeft vertoond van 11 millioen dollar, ver geleken met September 1938, terwijl er een daling was in den Amerikaanschen export naar Duitschland ten bedrage van 12 mil lioen dollar. Hierin werd een bewijs gezien van de bewering, dat de Amerikaansche goederen via deze landen naar Duitschland worden gesmokkeld door neutrale agent schappen. Voor zoover Zweden betreft, wordt er in gezaghebbende kringen op gewezen, dat deze bewering volstrekt ongegrond is. Ter wijl het waar is, dat het cijfer voor Sep tember voor Zweedsche importen uit Ame rika ongeveer 8 millioen kronen bedroeg, vertoonden de Zweedsche exporten naar Duitschland een lichte daling. In September 1938 bedroeg deze laatste uitvoer 29,1 millioen kronen en in Septem ber j.l. 28.98 millioen. De stijging in de importen uit Amerika wordt verklaard door de stijging vein de binnenlandsche vraag, veroorzaakt door staatsinkoopen ten behoeve van voorraad- vorming en door het feit, dat de importen uit andere bronnen moeilijker werden. Gisteren is het Engelsche parlement verdaagd. Bij deze gelegenheid is een ver klaring van den Koning voorgelezen, wel ke luidt: „De schaduw van den oorlog is opnieuw over Europa gevallen. Ondanks de inspan ningen van mijn regeering om den vrede te bewaren, is Duitschland, met schen ding van zijn plechtig aangegane verplich tingen, op willekeurige wijze Polen binnen gevallen. Dit nieuwe voorbeeld van Duitsche agressie en kwade trouw was een uitda ging, welke wij niet konden ontwijken zonder onszelf te onteeren en zonder ge vaar voor de zaak van de vrijheid en den vooruitgang van de menschheid. Wij zoeken geen materieele winst. De vrijheid en de vrije instellingen zijn ons geboorterecht, dat wij', gelijk onze voor vaderen, vastbesloten zijn te behoeden. Ik dank u voor uw bereidheid de zware financieele lasten te dragen, welke noo dig zijn geworden als bijdrage tot de buitengewone kosten van den oorlog. Een zoo prompt en zonder tegenzin ge geven antwoord heeft een diepen indruk op de wereld gemaakt en de onversaag de vastberadenheid van mijn volk aange toond iedere opoffering te doen, welke noodig is voor de overwinning. De uitslag is duidelijk. Met eensgezinden wil hebben mijn volk hier en overzee zichzelf aan den strijd gewijd. Het spontane besluit van mijn dominions deel te nemen aan het conflict en de onschatbare hulp, welke zij geven en nog zullen geven voor de ge meenschappelijke zaak, zijn voor mij een zeer groote aanmoediging geweest. Wij kunnen er niet aan twijfelen, dat onze zaak zal zegevieren met de hulp van onze getrouwe Fransche en Poolsche bondge- nooten".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6