MKMrm De moeilijkheden van de Nederlandsche scheepvaart IDe Amateur I Detective KRONIEK VAN DEN DAG Nederland protesteert tegen Britsche represaille-maatregelen. Minister Van Boeijen belooft woningverbetering. 1/ TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 24 NOVEMBER 193». No. 278. Rechteloos. Komen er convooien, voorafgegaan door sleepbooten? „Voor ons land een bij zonder onaangenaam ka rakter". De regeering wil versnelde krotopruiming. De bij Roermond neergestorte vlieger. Reeders bij minister Steenberghe. Rusland eischte te veel van Finland. Spanje sluit ruilovereenkomsten. Er heerscht in vrijwel alle neutrale lan den in West-Europa groote ontstemming over de nieuwe maatregelen, waartoe de oorlogvoerenden hebben besloten, tenein de mekaars koopvaardij verder dwars te zitten: eenerzjjds die van Engeland, om alle Duitse he uitvoer over zee, ook met neutrale schepen dus, on mogelijk te maken, anderzijds die van Duitschland, om de scheepvaart in de En- gelsche wateren te verlammen (door middel van mijnen). Het ziet er naar uit, dat deze maatregelen onberekenbare schade zullen berokkenen Ze beteekenen immers een nieuwe ontwrichting van het internationale handelsverkeer, met als weerslag nog grooter belemmering voor de industrieele bedrijvigheid In de eerste plaats dreigt ons eigen land de dupe van een en ander te worden. Onze geografische positie maakt ons be drijfsleven uiterst gevoelig voor maatrege len als de onderhavige. Wij hebben het meeste belang bij een zoo groot mogelijk behoud van het handelsverkeer, zoowel met Engeland als met Duitschland. Groo te verliezen staan ons opnieuw te wachr ten, als Londen en Berlijn hun voorne mens onbeperkt in praktijk gaan brengen, en daarnaar ziet het helaas maar al te zeer uit. Weliswaar heeft men te Berlijn, naar de N. R. C. meldt, verklaard, dat Duitschland zijn definitieve houding zal laten afhangen van den weerstand, dien de neutralen metterdaad tegen de Engel- sche. maatregelen zullen bieden. Echter, ■men heeft blijkbaar bij voorbaat reeds aangenomen, dat het wel bij woordelijke protesten zal blijven en zijn représaille al vast bekend gemaakt, zonder ook maar in het minst eenige rekening met de be langen der neutralen te houden Hoezeer men in ons land verstoord is ■over een en ander blijkt wel heel duide lijk uit een beschouwing, welke de zoo bezadigde Nw. Rott Crt, gisteravond aan het geval wijdde „Dat oorlogvoerenden tot het gebruik van ongeoorloofde oorlogs middelen, die rechtstreeks tegen den vij and gericht zijn, overgaan, wanneer de vijand daarmee begonnen is, kan er nog mee door, aldus het blad. Dat men on wettige handelingen pleegt tegenover de neutralen, omdat men zelf door onwetti ge handelingen van den vijand wordt ge troffen, is niet geoorloofd Zelfs wanneer duidelijk zou zijn aangetoond;, dat de Duitschers, om Engeland te treffen, hun toevlucht hebben genomen tot ongeoor loofde middelen, waarvan verscheidene neutrale schepen het slachtoffer zijn ge worden, zouden nog de neutralen het vol ste recht blijven houden met kracht te gen .de aangekondigde Engelsche maatre gelen op te komen. Mutatis mutandis geldt voor de Duit- sche aankondiging van een verscherpte oorlogvoering ter zee precies hetzelfde Van Duitsche zijde ontkent men, dat er losse mijnen zijn gestrooid op de interna tionale handelswegen, welke naar Enge land leiden. Men gaat het echter doen, omdat Engeland zijn blokkade, door de neutralen heen, nu ook gaat toepassen op den Duitschen uitvoer Men schijnt van Duitsche zijde echter te beseffen, dat een dergelijke maatregel ook als représaille ten opzichte van de neutrale scheepvaart onverantwoord is, en voert daarom andere redenen aan, nl. dat de Britsche regee ring van haar havens feitelijk oorlogster rein heeft gemaakt, en vervolgens verwijt men den neutralen, dat zij gebruik zouden maken van de Engelsche convooidiensten, ondanks het feit, dat Duitschland daarte gen gewaarschuwd heeft Ook deze zienswijze moeten wij, aldus nog steeds de N. R C, beslist verwerpen Wanneer er neutrale schepen zijn, die van Engelsche convooien gebruik maken, stellen zij zich inderdaad bloot aan vijan delijke handelingen van de Duitsche mari ne, maar dat wettigt nog niet een maat regel, welke elk neutraal schip, ook al houdt het zich aan de neutraliteitsregels, arbitrair door Duitschland gesteld, aan beuren. Andere reederijen wijzen daarente gen op de mogelijkheid dat er met de sleep boot iets zou gebeuren. Dan zou het groote schip hulp moeten bieden en daardoor aan verschillende gevaren kunnen worden Zooals wjj gisteren bericht hebben, heeft blootgesteld, ten eerste omdat een schip de Nederlandsche Reedersvereeniging een met gestopte machines moeilijk drijvende vergadering gehouden, waarbij de positie mijnen kan vermijden, ten tweede omdat der Nederlandsche scheepvaart in den bree de besproken werd. De toestand is op het oogenblik zoo, dat de marine alle mogelijke inlichtingen geeft en dat naar aanleiding daarvan het bestuur den leden kan adviseeren. Hun gedragslijn moeten de reederijen echter ieder voor zich vaststellen. Het spreekt vanzelf, dat de adviezen, wel ke in de hier bedoelde vergadering zijn uitgebracht ter beveiliging van onze scheep vaart tegen de dreigende gevaren van den oorlog ter zee, thans in de Nederlandsche reederskringen een onderwerp van bespre king uitmaken. Toch konden directeuren van verschil lende scheepvaartmaatschappijen ons reeds mededeelen, dat, zelfs wanneer de omstan digheden ertoe zouden leiden, dat het ver trek van een schip eens een of meer da gen wordt uitgesteld, of men een thuisva rend schip opdracht geeft, even in een aan loophaven te blijven wachten, alvorens te vertrekken voor het laatste traject naar de thuishaven, er geen sprake van zal zijn, dat de scheepvaart zal worden stilge legd. Ons volksbestaan is eenvoudig onmoge lijk, de economie van ons land ondenkbaar zonder onze scheepvaart, die een onmis baar deel daarvan uitmaakt. Thans geldt het, niet terug te schrikken voor de consequenties, welke aan zeeva rend Nederland hierdoor werden opgelegd. Het spreekt vanzelf, dat daarnaast alles moet worden gedaan om de veiligheid van opvarenden en schepen, die de oorlogsge varen trotseeren, zooveel mogelijk te be vorderen, en dat elke daad, die slechts een schijn van roekeloosheid zou hebben, moet worden vermeden. Sommige Amsterdamsche reeders gaven als hun meening te kennen een mee ning, die ook door verscheidene zeevaren den gedeeld wordt dat men zich door de opeenhooping van ongevallen in de afge- loopen week al te nerveus heeft laten ma ken. „MAGNETISCHE MIJNEN"? Zelfs indien het waar zou zijn, dat op zee een nieuw strijdmiddel wordt toegepast, waarvan ook de neutralen slachtoffer wor- Nederlandsche regeering heeft offici- den, dan nog kan het slechts korten tijd ee^ door Hr. Ms. gezant ^te Londen ernstig duren of ook tegen dit strijdmiddel zal een de mogelijkheid bestaat dat tot de geheim zinnige nieuwe strijdmiddelen aan elkaar gekoppelde mijnen zouden behooren. Toch achten anderen het voordeel van sleepboothulp zoo groot, dat zij ook dit mid del willen toepassen om de r.sico's tot een minimum terug te brengen. Naar wij ver nemen, overweegt de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" om de „Johan de Witt", die dezer dagen te Amsterdam terug verwacht wordt, op het laatste gedeelte van haar reis door een sleepboot te laten ver gezellen. DE „ZWARTE ZEE" MET PARAVANES. Naar uit Rotterdam gemeld wordt, heeft L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst aangeboden om een convooi, te vormen door pchepen van verscheidene Nederlandsche reederijen, te laten voorafgaan door de grootste sleepboot ter wereld, de „Zwarte Zee". Deze is reeds voorzien van paravanes en zou dus in zekeren zin dienst kunnen doen als mijnenveger. Nu is het duidelijk, dat paravanes, die gemaakt zijn voor het onschadelijk maken van drijvende mijnen, niets zouden helpen als er inderdaad „mag netische" mijnen zouden bestaan, die het schip van onderen raken. De Nederlandsche en andere neutrale reederijen hebben wel zeer vele moeilijkhe den te overwinnen, wanneer zij hun bedrijf willen blijven uitoefenen en daarbij de grootst mogelijke mate van veiligheid be trachten De Regeeringspersdienst meldt: afweermiddel worden gevonden Omtrent de vraag, of men met een in derdaad nieuw strijdmiddel te doen heeft, zijn de meeningen verdeeld. De inlichtingen van enkele vooraanstaande figuren in Am sterdamsche scheepvaartkringen waren echter zoodanig, dat zij als hun meening te kennen gaven niet verbaasd te zijn indien de veelomstreden magnetische mijn in wer kelijkheid bestond. Ook over het aanbod van eenige sleep- bootreederijen om de schepen te doen voorafgaan of begeleiden door sleepbooten wordt niet hetzelfde geoordeeld. Eenige reederijen vinden het een veilig idee, dat er in ieder geval huip in de buurt van hun schepen is wanneer er iets ernstigs zou ge- het gevaar blootstelt op een internationa len handelsweg mijnen te ontmoeten, waar van de plaatsing niet is aangegeven en die niet voldoen aan de internationale voorschriften, voor verankerde en losse mijnen gesteld." Tot zoover het Rotterdamsche blad. Wij onderschrijven het betoog geheel Maar beseffen tegelijkertijd, dat men zoo veel over de zaak kan delibereeren als men wil aan de barre praktijk verandert dat niets.. De rechteloosheid gaat regee- ren en de neutralen zullen zich daarbij moeten neerleggen, vermoedelijk verzet aangeteekend tegen represaille maatregelen, die de Britsche regeering meent te moeten nemen tegen haar tegen standers, doch waardoor de onzijdige mo gendheden, zoowel zij, die Duitsche goede ren plegen te ontvangen, als zij, die Duitsche goederen vervoeren, in bijzondere mate zul len worden getroffen. De aandacht is er op gevestigd, dat de voorgenomen Britsche represaille-maatre gelen ten aanzien van Nederland een bij zonder onaangenaam karakter dragen, aan gezien zij genomen heeten te zijn naar aan leiding van eenige scheepsrampen, waar van de ondergang van een groot Neder- landsch passagiersschip verreweg de voor naamste is. OOK EEN PROTEST VAN BELGIë. Het Belgisch telegraaf-agentschap ver neemt, dat de regeering van België be sloten heeft, evenals de Nederlandsche re geering, te protesteeren tegen de nieuwe maatregelen, welke de regeeringen van Engeland en Frankrijk ten' aanzien van de koopvaardij hebben genomen. De Belgische minister van Economische Zaken, de heer Sap, heeft een reis naar Den Haag gemaakt en besprekingen ge voerd met minister Steenberghe. Het is duidelijk, dat op deze manier snel over leg is gepleegd tusschen de beide regeerin gen. Alvorens over te gaan tot de voortzet ting van de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1940, heeft de Tweede Kamer gisteren een reeks kleinere wetsontwerpen aangenomen, die zonder stemming werden aanvaard. Hieronder be vond zich het wetsontwerp „Aangaan van één of meer geldleeningen ten laste van het Rijk", waarover niet gesproken werd, en het ontwerp „Wijziging van de Pensioen wet voor de spoorwegambtenaren". Over dit laatste ontwerp voerden ver schillende sprekers het woord, van wie slechts de heeren Van Houten (C.D.U.) en Wijnkoop (Comm.) zich niet geheel voldaan verklaarden. Zij hadden gaarne ge zien, dat de korting op de pensioenen van alle spoorwegambtenaren met ingang van 1 Juli 1939 werd opgeheven inplaats van op 1 Januari 1940. Minister Van Boeyen beantwoordde vervolgens de sprekers, die het woord had den gevoerd bij de afdeeling Armwezen van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Hü wees er o.m. op, dat de „legalisatie1 van illegale vluchtelingen reeds plaats heeft, en dat de kosten van het centrale vluchte lingenkamp in Drenthe de raming niet noe menswaardig overschrijden. Wat de kleine zelfstandigen betreft, was de minister van oordeel, dat het Algemeen Steuncomité en de andere organisaties vol doenden steun kunnen bieden. De laatste afdeeling van deze begrooting, die in behandeling kwam, was de Volks huisvesting, waarover verscheidene spre kers het woord voerden. In zijn antwoord verklaarde minister Van Boeyen, dat hem nog slechts in één geval van huur- opdrijving gebleken was. Hij zal zich door de gemeentebesturen geregeld op de hoogte laten stellen ten aanzien van deze kwestie. Voor de woningverbetering ten plattelande zal de minister doen, wat hem mogelijk is. Ten aanzien van de werkzaamheid der par ticuliere bouwnijverheid was hij niet pes simistisch. Binnen veertien dagen zullen de maatregelen der regeering ten aanzien van de versnelde krotopruiming worden gepu bliceerd. Tenslotte werd nog een aanvang gemaakt met de begrooting van Sociale Zaken.voor 1940, waarbij aan de Algemeene Beschou wingen deelnamen de heeren K u p e r s (S.D.), Smeenk (A.R.), dr. Vos (Lib.), Kr o 1 (C.H.) en Kortenhorst (R.K.). Algemeen verklaarde men vertrou wen te hebben in den nieuwen minister van sociale zaken, wiens memorie van antwoord men waardeerde. Minister Van den Tempel zag af van beantwoording van enkele ter sprake gebrachte onderwerpen, welke beter bij de onderscheidene afdeelingen kan geschieden. Hedenmiddag wordt de behandeling der begrooting voortgezet. Het stoffelijk overschot van den Duit schen vlieger, die dezer dagen boven Ne- derlandsch grondgebied is verdwaald en nabij Roermond is neergestort, is vandaag onder bewijs van militaire eer naar de grens gevoerd, waar het aan de Duitsche autoriteiten zal worden overgedragen. Gistermiddag heeft de minister van Eco nomische Zaken het bestuur van de Neder landsche Reeders-vereeniging ontvangen om zich te laten inlichten over de moeilijkheden der Nederlandsche koopvaardij, o.a. in ver band met het mijnengevaar en over de op vattingen dienaangaande in reederskringen, ten einde zich te kunnen beraden over de eventueel door hem dienaangaande te ne men besluiten. De beste behandeling is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n "AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende Iwerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn,"nare dagen" Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. (Ingez. Med.) Reuter meldt uit Helsinki: De Finsche minister-president Kajander heeft gister avond in een redevoering verklaard, dat de Finsche regeering geen mogelijkheid zag om de laatste Russische voorstellen te aanvaarden, aangezien een aanvaarding een schending zou vormen van de Finsche neutraliteit en overdracht van eerste klasse versterkingen aan een buitenland- sche mogendheid zou beteekenen. Sprekende over de Duitsch-Russische overeenkomst zeide Kajander: „Men kan zeggen, dat het Duitsch-Russische accoord heeft bijgedragen «tot de binnenlandsche eenheid van Finland. Wat de buitenland- sche politiek betreft, aangezien Duitsch land de eenige mogendheid was, die in staat was om Leningrad te bedreigen, heeft dit pact dit gevaar weggenomen. De Sovjet-Unie heeft voorts met voldoening geconstateerd, dat zij, dank zij haar nieu we bases, de Oostzee en de Finsche Golf, beheerscht. Het is bijgevolg moeilijk te spreken van een bedreiging tegen Rusland komende van Finschen kant Nederland zou sinaasappelen ontvangen in ruil voor koffie) rubber en suiker. Spanje heeft ruilovereenkomsten met Zweden, Noorwegen en Finland gesloten. Zoodra de hoèveelheden ruilgoederen zullen zijn vastgesteld, zullen dergelijke overeen komsten met België, Nederland en Zwitserland .geteekend worden. Spanje zal sinaasappelen leveren. De ge- heele oogst zal, naar men verwacht, tien millioen halve kisten bedragen. Drie mil- lioen halve kisten zijn reeds voor den uit voer opgegeven. Uit Zweden zal Spanje houtpulp, hout en andere goederen krijgen in ruil voor een half millioen halve Tcisten sinaasappelen; uit Noorwegen kabeljauw, traan, levertraan, houtpulp en andere pro ducten. Met Finland zullen kleinere hoe veelheden geruild worden. Het is verder de bedoeling, dat Zwitser land koeien (Spanje heeft veel behoefte aan melk) en andere producten zal leveren. België, dat reeds meer sinaasappelen dan de andere genoemde landen invoert, zal be talen met industrie producten, Neder land met koffie, rubber en suiker. IIIIBI^IHIBnillHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII(IIH«llltlHlllllllHIHHIIIHIIIHHIHH,«»M Naar het Engelsch van Anthony Berkeley. 51). Chitterwick dacht een oogenblik na. „Ik geloof dat het, toen zij nog een kind was, al begon. De armoede, die zij in haar jeugd heeft meegemaakt, heeft hij, haar leven lang, gevreesd. En luxe was zeker door dat ze die bij u thuis had leeren kennen een ware hartstocht voor haar geworden. Zonder twijfel hoopte ze haar wenschen vervuld te zien, toen majoor Sinclair, die, hoewel zelf niet welgesteld, toch de erfge naam was van een rijke oude dame, haar trouwen wilde. Ofschoon zij hem zelfs nog een jaar liet wachten, voor het geval dat er iets beters kwam opdagen. Maar die suikertante stierf niet en het inkomen van den majoor was maar net voldoende. Daar bij kwam de vrees, dat juffrouw Sinclair zoo erg tegen hun huwelijk gekant zou zijn, dat zij op het laatst haar testament nog zou veranderen." „En was dat de reden, waarvoor zij een moord beging om voor altijd zeker te zijn?" „Niet dit alleen. Ik geloof, dat ze nog een tweede motief had". „Wat dan?" Chitterwick werd weer verlegen. „Wilt u dat beslist weten? Het raakt u persoon lijk en het zal waarschijnlijk erg pijnlijk voor u rijn". „Vertelt u het toch maar". „Nu dan, ik geloof dat de drijfveer van de heele misdaad te zoeken is in het feit, dat uw broer verliefd op haar was. Ik ge loof, dat hij al direct veel van haar gehou den heeft, maar toen zij trouwde, was hij nog te jong om in aanmerking te komen". „Mijn hemel!" Lady Milborne verbleekte. „Wat laag. U bedoelt, dat, als zij niet al leen juffrouw Sinclair, maar ook Lynn kon wegwerken, zij kans had om hertogin te worden „De zekerheid om hertogin te worden", verbeterde Chitterwick. ,-,Zij speelde om een hoogen inzet". Zij bleven zwijgen, terwijl de kellner de borden verwisselde, en pas een paar minu ten daarna sprak lady Milborne weer. Zij hervatte het gesprek, daar waar zij het hadden onderbroken, „En daarom moest die Benson voor Lynn doorgaan?" „Van haar standpunt gezien, ja. Hij ech ter dacht, dat hij het deed om heel andere redenen". „Dat heb ik niet goed begrepen. Vertelt u mij de heele samenzwering, mijnheer Chitterwick, van het begin af. Wilt u?" „Nu" - Chitterwick stak vlug een stukje eend in zijn mond, en begon aandachtig wat erwten op zijn bord te doen. „Nu de heele geschiedenis schijnt met juffrouw Goole, zooals zij zich noemt en misschien ook wel heet te beginnen. U weet, dat zij een beroepsmisdadigster is. Bovendien is rij schrander, want ze weet precies hoe ver ze gaan kan. Het verhaal, dat zij Moresby en mij bij ons eerste bezoek vertelde was vol komen waar, en zij deed dat met het doel, dat men haar absoluut vertrouwen zou. Zij had ook in Amerika altijd haar sporen zoo goed weten te verbergen, dat men haar nooit te pakken kreeg. Zij nam de betrekking bij juffrouw Sin clair aan, om de vriendin van haar te kun nen bestelen. Het was heel handig van Welke talenten, gaven des geestes en werkkracht men ook bezitten moge, zij verkrijgen hunne hoogste wijding door de gaven van het hart. j||||||!llllllll||||||||||llllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll»>ll>lllli haar, dat zij zich voordeed als de deugd in eigen persoon. Al die kleine vrouwelijke zwakheden voor mooie kleeren en derge lijke, scheen ze niet te hebben. Toen zij een tijdje bij juffrouw Sinclair was, hoorde zij toevallig het verhaal van dien onbekenden neef in Amerika, waar zij echter in het eerst geen acht op sloeg; maar langzamerhand, toen zij den naam, van dien neus en andere kenteekenen hoorde, werd het haar duidelijk, dat die neef haar be kend moest zijn ja zelfs, dat zij eens samen met h,em een diefstal had uitgevoerd. Hij behoorde tot een bende, had niet genoeg on dernemingsgeest om een werkelijk groote misdaad te begaan en kon er toch ook niet toe besluiten, om weer een eerlijk burger leven te gaan leiden. Zij verachtte hem, maar zij zag in dat zij hem prachtig zou kunnen gebruiken. Daarom zocht zij con tact met hem, deelde hem het een en ander mede en schreef hem, dat, als hij direct zou overkomen zij een plan had, dat hun bijna het heele vermogen van de oude dame zou kunnen opbrengen. Benson kwam on verwijld over. Haar plan was gebaseerd op twee dingen. Ten eerste geloofde zij, dat het juffrouw Sinclair met haar bedreigingen orh het testament te veranderen veel meer ernst was, dan de majoor dacht en dat zij het doen zou ook, als men haar daartoe aan spoorde, als b.v. haar neef op spottende ma nier haar zijn huwelijk mee zou deelen. Ten tweede was, dat juffrouw Sinclair aan een heel ernstige hartziekte leed en hoogstens nog maar eenige maanden te leven had, wat zij echter in geen geval voor haar neef wilde weten. Dat was van belang voor juf frouw Goole, want in zoo korten tijd was er niét veel kans op een verzoening tus schen tante Sinclair en den majoor, zoodat het testament niet voor tweeden keer ver anderd zou worden. Het heele idee van de persoonsverwisse ling was dus van juffrouw Goole uitgegaan; Benson, dien zij voor een goed tooneelspe- ler hield, moest juffrouw Sinclair ontmoe ten en haar brutaal en onbeschaamd het verhaal over zijn huwelijk doen en wel zoo, dat juffrouw Sinclair het hun nooit zou ver geven. Dat was het plan van juffrouw Goole; al het andere kwam van mevrouw Sinclair". „Erg handig door die Goole uitgedacht", merkte lady Milborne op. „Buitengewoon handig en ook de manier waarop zjj te werk ging. Als punt van sa menkomst had zij de hall van Piccadilly Palace gekozen. Daar is het altijd erg druk. Juffrouw Sinclair zou zich daar erg onbe haaglijk en niets op haar gemak voelen. Zonder bril een kleine moeite voor juf frouw Goole om die te laten verdwijnen kon zij heel slecht zien. Alles wat juffrouw Goole te doen "had, was, in den brief van juffrouw Sinclair aan den majoor, de daar in aangegeven plaats te veranderen in Pic cadilly Palace, den tijd van half drie op half vier te stellen en haar dan te zeggen, dat de majoor in Piccadilly Palace voorge steld had. Mouse kwam, op dit idee en het is heel juist gebleken." Lady Milborne wachtte tot de port ge bracht werd en de keiler weer op voldoen den afstand was, om niets te kunnen hooren. „En toen kwam Judith er aan te pas; ach, gaat u verder, mijnheer Chitterwick. Uw verhaal is erg interessant". Chitterwick vertelde verder: „Mevrouw Sinclair werd er in betrokken, doordat Ben son met het aandeel, dat juffrouw Goole hem beloofde, niet tevreden was. Beiden, zoowel hij als juffrouw Goole,lieten zich over dit punt niet erg uit, maar ik vermoed, dat het gesprek over de winstverdeexing erg heftig geweest moet zijn. Als ontwerpster van het plan eischte juf frouw Goole natuurlijk het leeuwenaandeel en Benson ging hier niet mee accoord, te meer daar juffrouw Goole de voorwarade stelde, dat hij haar zou trouwen, en haar bijna alles, wat zij van juffrouw Sinclair hoopten te erven, door middel van een le gaat zou vermaken. Daarom besloot Ben son, omdat hij er in geen geval veel mee achteruit zou gaan, juffrouw Goole in den steek te laten, om zoodoende zijn diensten aan een andere partij veel duurder te kun nen verkoopen. Door een voor hem geluk kig toeval wendde hij zich niet tot den ma joor, die hem zeker de trap zou hebben af gesmeten, maar tot mevrouw Sinclair, die zooiets niet deed. Weet u, dat soort boeven als Benson_werkt altijd liever met vrouwen, dan met mannen. Ik kan natuurlijk niet beoordeelen of mevrouw Sinclair al eens eerder over drastische middelen, ten einde zich en haar man van juffrouw Sinclair's vermogen te verzekeren, had nagedacht, maar als we in aanmerking nemen, hoe vlug zij de voordeelen van het plan van juffrouw Goole in de gaten had, kunnen wij dat ge rust aannemen. Zij was het aldoor geweest -dat zie ik nu heel goed in d;e erop gestaan had, dat het huwelijk voor juffrouw Sinclair geheim gehouden werd; zij hield in tegenstelling met den majoor de bedreigin gen van juffrouw Sinclair voor ernstig ge meend. Maar in ieder geval greep zij de kans, die haar geboden werd, zonder aarze len aan. Juffrouw Goole wist natuurlijk niet, dat Benson zich tot mevrouw S;nclair gewend had, kwam het ook nooit te weten. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5