H. M. de Koningin bij de troepen in Zeeland. förvxxittctule P ^eezzurgcfye s? lp C&GOESCHE COURANT) Inspectie van militaire versterkingen en legeraideelingen. Een hinderlaag der Gestapo aan ome grens. Duitsche mijnen neergelaten uit vliegbooten? Hitier confereerde met de generaals. Een défilé te Vlissingen. Veldmutsjes voor de Prinsesjes. Meer dan 100 spionnen van de Gestapo gepakt. Dr. H. Colijn en de Unilever. Een groot offensief op handen? Ook een Nederlandsch officier naar Duitschland gevoerd. Haagsch chauffeur vermoedelijk zwaar gewond. ZIJ KWAMEN ONDERHAN DELEN OVER VREDE EEN DRAMA IN DRIE MINUTEN, NUMMER 278 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonne'mentsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE CDMNT VRIJDAG 24 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bü contract lager. Tariel op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 èent, b*j vooruitbetaling. „Brieven, 0f adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Vandaag heeft H.M. de Koningin een be zoek gebracht aan de in Zeeland gelegerde troepen. Het teekent onze Vorstin, dat Zij zich door het slechte weer niet heeft laten afschrikken om het eenmaal genomen plan ten uitvoer te brengen en dit geen dag uit te stellen. Aan den gewonen trein, die om 9 minu ten over 10 in Vlissingen arriveert, was een van de moderne eerste klasse rijtuigen ge haakt, waarin de Koningin met Haar ge volg, waaronder de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Reijnders, had plaatsgenomen. Hare Majesteit werd aan het station be groet door den Commandant in Zeeland vergezeld van zijn beide stafcommandanten, den chef van den staf Zeemacht en den chef van den staf Landmacht. Voor het station inspecteerde de Konin gin de eerewacht. Het spreekt vanzelf, dat er groote belangstelling was van het pu bliek. Ook dit had zich niet door het slech te weer laten weerhouden van de kans om de Landsvrouwe door zijn aanwezigheid een blijk te geven van de Oranjeliefde, die ook zónder Oranjezon in ons volk leeft. Van het station reed de kleine stoet auto's naar eenige verdedigingswerken, welke de Koningin in oogenschouw nam. Onmiddellijk daarop begaf Hare Majes teit Zich naar de Paul Krugerstraat, waar een défilé zou plaatshebben van eenige troepenonderdeelen. Tegenover de H.B.S. stopt de wagen met den koninklijken standaard. Het publiek dringt naar voren om beter te kunnen zien. De Koningin stijgt uit. H. M. is in het veld- grjjs en draagt tegen den regen een groene capuchon. De leerlingen van de H.B.S. hebben reeds geruimen tijd staan wachten in het slechte weer en als zij nu de Landsvrouwe zien verschijnen, gaat er een gejuich op. Een driewerf hoera klinkt en vriendelijk dan kend wuift de Koningin de jeugd toe. Na de jonge stemmen hooren we een an der geluid. Trompetten schetteren als de troepen na deren. In lange rijen komen de militairen aangemaxcheerd. Met „de hoofden links" défileeren zij voorbij hun Koningin. Sabels flitsen als de officieren den groet brengen. De Koningin staat op het trottoir, recht opgericht, in kleeding van dezelfde kleur als de mannen dragen, die het land dienen. Naast Hare Majesteit staat generaal Reijn- In een streek van Gelderland liggen mili tairen van de zooveelste compagnie van het zooveelste bataljon. De commandant van dat onderdeel is een kapitein, die bij de soldaten goedmoedig bekend is als: „de kapitein met het bokkie". Want er is een bok bij zijn compagnie als kind aan huis Wanneer de troep uitrukt, inspecteert ook Bokkie, of alles goed gaat. Dezer dagen bracht prins Bernhard een bezoek aan het onderdeel met den bok, en Z K H bezocht voornamelijk de keuken van de compagnie: den trots van den ka pitein en van al zijn manschappen. Een wel aardig intermezzo was het, toen de menagemeester den prins een gepolijste veldflesch aanbood, voorzien van een in scriptie met den datum van het hooge be zoek, meldt de Tel. Z.K.H. betuigde hiervoor zjjn erkentelijkheid en toondfe zich zeer verrast toen hem daarna nog twee veld- mutsen in zakformaat werden aangeboden voor zijn beide dochtertjes, die prinsesjes Beatrix en Irene. „Ik zie wel, dat ze nog wat te groot zijn, maar daar groeien ze wel in," aldus sprak de prins, die wel tot driemaal toe bedankte voor deze leuke attentie, en door de wijze waarop hij zulks deed, op nieuw vele soldatenharten won. Goes Havas meldt uit Londen: Volgens de „Daily Express" werden meer dan 100 spionnen van de Gestapo ontdekt tusschen de 50.000 Duitsche en Oostenrjjksche vluch telingen, die bij 't uitbreken der vijande lijkheden in Groot-Brittannië werden ge blokkeerd toen deze vluchtelingen zich Voorbereidden op een vertrek naar Ameri ka. Het is mogelijk, dat er nog meer spion nen zijn, daar de Britsche autoriteiten het onderzoek naar de antecedenten van al de ze vluchtelingen nog niet hebben beëindigd. Zij gingen door voor vluchtelingen en kre gen op die wijze inlichtingen over echte vluchtelingen. In het geheel zijn 74,000 Duitschers en Oostenrijkers in Groot-Brit tannië ingeschreven. Onder hen bevinden zich 43,000 vrouwen. ders. Verder zien wij den adjudant van H. M. de Koningin generaal-majoor jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, nog eenige offi cieren van den generalen staf en een hof dame. Compagnie na compagnie komt voorbij. Laarzen bonzen op de keien, paardenhoeven kletteren, geschut dreunt, trommen roffe len hun diep-donker geluid. Troep na troep passeert. Het is een mooi schouwspel die militaire formaties te zien langs trekken, in stram eenderen pas, in een rhythme, dat schijnt voort te komen uit „de uniform". Een trompet schettert luid op. Een offi- cierspaard wil steigeren. Maar reeds heeft de berijder het in bedwang. Geen oogenblik wordt het rhythme verstoord. Als het defifé is afgeloopen juicht de schooljeugd opnieuw. De auto's rijden voor en het hooge gezelschap vertrekt. In en om Vlissingen bezoekt Hare Maje steit nog eenige militaire werken. Zij be zichtigt ook een aantal kwartieren om Zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de legering der manschappen. Hierna begint een tocht door Walcheren, waarbij weer verschillende militaire opstel lingen worden geïnspecteerd. Ook de bezetting van een dezer opstellin gen had de eer om voor Hare Majesteit te defileeren. Hierna verliet Hare Majesteit Walcheren om Zich naar Zuid-Beveland te begeven. De autostoet ging daarop naar Goes. Hier nam Hare Majesteit eenigen tijd rust. In het salonrijtuig gebruikte de Koningin met Haar gevolg de lunch en in den middag werd de tocht over Zuid-Beve land voortgezet. Ook hier bezocht Hare Majesteit verschei dene verdedigingswerken. Enkele troepen- onderdeelen werden geïnspecteerd. Hare Majesteit had den wensch te ken nen gegeven de barakken, waarin de troe pen gelegerd zijn, te bezoeken, teneinde Zich ook hier te kunnen vergewissen van de verzorging der soldaten. Dit geschiedde dan ook. Het is begrijpelijk, dat de militai ren hun eenvoudig verblijf met het oog op het hooge bezoek nog beter hadden ver zorgd dan anders. De barakken zagen er uit om door een ringetje te halen. Op Zuid-Beveland werd eveneens door een afdeeling voor Hare Majesteit gedefi leerd. Om ongeveer drie uur was het koninklijk bezoek aan de troepen in Zeeland ten ein de. Per auto vertrok Hare Majesteit weer naar Den Haag. In „Ons Plattelandhet weekblad van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland lezen we onder bovenstaand op schrift het volgende: „Wij hebben onlangs ons niet kunnen be dwingen onze groote waardeering voor den politicus Colijn ook in onze rubriek uit te spreken. Wij hebben ons daarbij moeten beheer- schen er mede rekenende dat wij schrij ven in een landbouwblad en ons blad het orgaan is van een organisatie met een po litiek gemengd gezelschap van leden. Anders zou ons artikel vrij zeker een meer offensief karakter hebben gekregen en zou er voor ons sinds weer reden ge weest zijn er een verlengstuk aan te ma ken, waar naar ons gevoelen bij het po litieke streven van dr. Colijn ons vader land het zekerste gebaat is. Men vergunne ons dezen laatsten zin al- zoo geschreven te hebben. Want des te beter zal men kunnen gevoelen wat ont roering er over ons kwam toen we lazen dat dr. H. Colijn zitting heeft genomen in den Raad van Adviseurs van de Unilever. Wij kunnen begrijpen, dat voor den oud directeur van het olie-concern deze stap niet zoo groot is, maar Zijne Excellentie moge weten hoe onze deze stap bedroeft Wij hebben het destijds medegemaakt dat Colijn in gezelschap van Idenburg met de hand op de belofte aan dr. Kuyper op diens sterfbed gedaan, zich weer aan het politieke leven gaf. Wij hebben met zoovelen onze tranen van blijdschap niet kunnen weerhouden. Tot hiertoe heeft dr. Colijn zijn belofte volkomen en met grooten zegen gestand gedaan. Door het thans echter weer voor het trustwezen openlijk op te nemen en dat nog wel in verband dat ons bedrijfsleven in het algemeen en de vrijheid van den boerenstand in het bijzonder, zoo ernstig bedreigt, plaatst Zijne Excellentie vele van zijn trouwste volgelingen voor vele vra gen. En ons hart krimpt ineen bij de ge dachte aan de fiolen van vijandschap, die thans zullen uitgespoten worden. We had- H.M. de Koningin woonde Donderdag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de overdracht hij van de gebrand schilderde ramen, welke namens de burgerij zijn aangeboden ter herinnering aan het 40-jarig regeerings- jubileum van de vorstin. In Londen wordt onthuld|, zoo meldt Reuter, dat de Duitsche vliegtuigen, wel ke de laatste avonden laag boven de mon ding van de Theems vlogen, per valscherm mijnen hebben laten neerkomen Reuter weet verder te melden, dat deze mijnen van het zg. „magnetische" type waren De „Evening News" bericht, dat twee Duitsche watervliegtuigen, die op een hoogte van 10 tot 20 meter vlogen Woensdagavond mijnen boven de monding van de Theems hebben laten vallen Men heeft een mijn in het vaarwater zien drij ven, die door geweervuur tot ontploffing werd gebracht. Het water spoot tot 30 meter op. Verder gelooft men, dat een groot Duitsch bombardements-vliegtuig, dat Dinsdagavond over de Humber vloog, twee voorwerpen, waarschijnlijk mijnen, in de rivier heeft laten vallen. De bemanning van een sleepboot heeft verteld, dat de twee voowerpen aan valschermen beves tigd schenen te zijn Zij waren in het maanlicht duidelijk zichtbaar en daalden betrekkelijk langzaam in het water. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gis terenavond uit Berlijn: De Führer en opperbevelhebber der weermacht heeft heden, evenals het vorige jaar, de bevelhebbers der weermacht in de nieuwe Rijkskanselarij bij zich ontboden. O.a. gaf de Führer, met gebruikmaking van de ervaringen, opgedaan in het Oos ten, richtsnoeren voor de toekomstige oor logvoering. De Berlijnsche correspondent teekent hierbij aan: In buitenlandsche kringen meent men de gevolgtrekking te moeten maken, dat het karakter van den tegen- woordigen strijd mutatis mutandis in het Westen van denzelfden aard zal zijn als die tegen Polen is geweest. Hieronder zou dan te verstaan zijn, dat Duitschland ook aan zijn vijanden in het Westen door een betrekkelijk plotseling en overweldigend optreden den genadestoot zou willen geven. Voorts ligt voor de hand, dat degenen, welke de theorie aanhangen, dat een groot offensief nog tijdens den winter moet wor den verwacht, in de karige verklaring van het D.N.B. een bevestiging voor hun op vatting meenen te zien. den het bovenstaande reeds in de pen toen ons een particulier schrijven bereik te, dat er reeds een funeste uiting van was. Ons vertrouwen in de gave persoonlijk heid van dr. Colijn blijft ongeschokt. Maar adviseur van de Unielever en po litiek leider lijkt ons een niet mogelijke combinatie. Wjj schrijven dit niet met politieke be doelingen, maar als strijders voor de boe- renbelangen". Men zal zich herinneren, dat op 9 Novem ber aan de Nederlandsch-Duitsche grens een geheimzinnige overval plaats had, waarbij na een hevige schietpartij vier mannen, die per auto uit Nederland waren gearriveerd, met geweld over de grens werden gevoerd. Naar alle waarschijnlijkheid had een van hen bij de schietpartij reeds het leven ver loren, terwijl een ander werd gewond. Zooals de zaak zich thans laat aanzien, kan men wel aannemen, dat de gedoode en de gewonde een Nederlandsch officier en een Nederlandsch chauffeur waren. In de auto zaten, behalve de chauffeur, twee Engelschen, die zich hadden gelegiti meerd als zijnde belast met besprekingen met Duitschers tot onderzoek van de mo gelijkheid van eventueele vredesonderhan delingen, en een Nederlandsch officier, lui tenant Klop, die opdracht van zijn chef had, in het belang onzer onzijdigheid daarbij toe zicht te houden. Zooals het D.N.B. reeds heeft gemeld, waren twee van de over de grens gevoerde personen van Engelsche nationaliteit, en wel de heeren Payne Best en Captain Ste vens. De derde persoon was de chauffeur J. Lemmens uit Den Haag, terwijl de vierde persoon de luitenant Klop is geweest, die vroeger te Venlo in garnizoen heeft gelegen en bij den inlichtingendienst te 's-Gravenha- ge werkzaam was. Naar wij vernemen, was aan de bijeen komst in het grenscafé van den heer Bak kes den vorigen dag een ontmoeting vooraf gegaan, waarbij vijf personen tegenwoordig waren. Dit waren de heeren Best, Stevens en Klop en twee onbekende Duitschers. Naar buurtbewoners beweren, is ook de chauffeur Lemmens meermalen ter plaatse geweest. Op den noodlottigen negenden November kwam een Nederlandsche auto, waarin de vier personen, die later het slachtoffer der ontvoering zouden worden, waren gezeten, voor het café aanrijden en zwenkte den weg naar den achtertuin in, die langs het café loopt. Deze plaats is zeker meer dan 20 meter van de Duitsche grens verwijderd. Van wat er daarna gebeurde bestaan tegen strijdige getuigenverklaringen. Oorspronke lijk heeft het verhaal de ronde gedaan, dat na het stilstaan van den auto Duitsche mi litairen op het café zouden zijn afgekomen. Dit verhaal is bij later onderzoek niet be vestigd. Degenen, die de overval hebben gepleegd, waren in burger gekleed. Na het stoppen van de auto zijn twee per sonen uitgestapt, men weet niet met zeker heid wie. Men mag wel aannemen dat de chauffeur de eerste was, die den wagen verliet en verschillende getuigen hebben dit ook verklaard. Het lijkt ons waarschijnlijk dat de ander luitenant Klop was. De uit- stappenden werden begroet door twee voor het café staande mannen, die beleefd hun hoed afnamen en een buiging maakten in de richting van het arriveerende gezelschap. Plotseling kwamen toen om het huis heen zes mannen aanstormen, die in het wilde weg schoten losten uit automatische vuur wapenen. De twee uitgestapte personen wankelden en zakten ineen. Een hunner zou op slag gedood zijn, terwijl de chauffeur, volgens verklaringen van ooggetuigen even eens met een schotwond op het gras naast de oprijlaan viel De twee mannen, die reeds ter plaatse aanwezig waren en de aankomenden door hoed afnemen hadden begroet, wendden zich tot de toeschietende omwonenden, roepende: „Herein, Herein" „Naar binnen!" daarbij met pistolen drei gende. De zes anderen hebben den dooden en den gewonden man in de Nederlandsche auto gelegd. Intusschen was van de Duitsche grens eeiï Duitsche auto achteruitrijdende komen aan rijden. Hieraan werd de Nederlandsche auto vastgekoppeld, waarna de overvallers met de beide auto's en hun vier slachtof fers over de grens verdwenen. Binnen drie minuten had het drama zich afgespeeld. Niemand had kunnen ingrijpen, daar de gene, die zich ook maar voor een raam ver toonde, terstond met een vuurwapen werd bedreigd en in bedwang gehouden. De vlot heid, waarmede de overval van stapel liep, wekte den indruk, dat men hier met een nauwkeurig voorbereide hinderlaag te doen heeft gehad. Aangezien het grenscafé een eind voor de Nederlandsche militaire grenswachten ligt, kon ook van die zijde niet tijdig wor den ingegrepen. De Marechaussee en de politie zijn, na het vertrek der Duitschers, terstond gewaar schuwd, doch verschenen uit den aard der zaak te laat. Zij vonden op de plaats van het misdrijf een opvallend groot aantal ledige hulzen, wat erop wijst, dat de aanvallers, toen zij te voorschijn kwamen in snel tempo vele schoten moeten hebben gelost. Op het gras naast de oprijlaan werd een plas bloed ge vonden. Het parket van Roermond kwam des avonds ter plaatse voor het onderzoek. In het onderhoud, dat de beide Engel schen op een vorigen dag in hetzelfde café met twee Duitschers hebben gehad, was ook de heer Klop aanwezig. Bij die gelegen heid is alleen gesproken over de mogelijk heid van vredesonderhandelingen. Een duister punt is, of de beide personen, die op 9 November de Nederlandsche auto stonden op te wachten en die zoo beleefd hun hoed afnamen, wel dezelfde personen zjjn geweest, die reeds vroeger met de bei de Engelschen in onderhandeling waren. Uit mededeelingen van Duitsche zijde zou men moeten opmaken, dat, ook bij het vorige onderhoud, gesproken is met leden van de „S.S. Sicherheitsdienst". Dan zou men dus met een wel zeer zorgvuldig voorbereide val te doen hebben.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1