ABDIJSIROOP UIT OE PROVINCIE STADSNIEUWS Vastzittende slijm STADSNIEUWS Dagen en nachten door Amerika. GOES Nederlandsch Bijbelgenootschap. WALCHEREN ZUID-BEVELAND AKKER'S MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. Jubileum-avond van de ai- deeling Goes. De afdeeling Goes van het Nederlandsch Bijbelgenootschap gaf Dinsdag een jubi leumavond in het Schuttershof. Na opening van den avond met zang en gebed sprak ds. M. van der Vis een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot den spreker dr. H. C. Rutgers. Spr. wees er voorts op, dat de afdeeling Goes, als zoo danig, nog geen 125 jaar bestaat. Een en een kwart eeuw geleden is de afdeeling Zuid-Beveland-Oost gesticht. Die is ge groeid en daarna werd die afdeeling enkele malen gesplitst, totdat 'n afzonderlijke af deeling Goes overbleef. En deze afdeeling bleef ook het archief van de oprichting af beheeren. Een zangkoor, onder leiding van den hr. S. J. Tamminga, 'gaf vervolgens eenige mooie nummers zang ten beste en daarna was het woord aan den algemeen secretaris van het N.B.G. dr. H. C. Rutgers. Dr. Rutgers wees er op, dat men het deze dagen een natuurlijke zaak vindt, dat in elk huis een bijbel aangetroffen wordt Vierhonderd jaar geleden echter was een bijbel een zeer kostbaar bezit en was in waarde gelijk aan vier goed paarden, of een paar duizend gulden. Na de uitvinding van de boekdrukkunst werden de bijbels ge leidelijk goedkooper doch de reformatie bracht ze pas in een grooter aantal gezin nen. Tot men vóór honderdvijfentwintig jaar, door 'n sober voorval, met ontsteltenis ontdekte, dat het voornaamste werk op het gebied der bijbelverspreiding nog gedaan moest worden. Toen werd de geschiedenis bekend van een schaapherdersdochter uit Wells, die zes jaar gespaard had, voor zij het geld voor een bijbel bijeen had, en toen zij daarna de verre reis naar een boekver- kooper gemaakt had, bleek deze geen bij bels in voorraad te hebben. Engeland, Nederland en Goes vooraan. De geschiedenis van het meisje uit Wells werd bekend en schudde de geesten wak ker. Het Britsche Bijbelgenootschap werd opgericht, Nederland volgde 1814 en eenige maanden later werd te Goes een afdeeling opgericht. Taak van de bijbelgenootschap pen was drie mistoestanden op te ruimen. De bijbel moest in meer talen verschijnen, goedkooper worden en allerwege verkrijg baar zijn. Een eeuw geleden verscheen de bijbel in zeventig talen, wat veel schijnt, doch weinig is als men bedenkt dat de bij bel thans in 1033 talen gedrukt wordt waar mede bijna de geheele menschheid in eigen taal bereikbaar is. Voorts is de bijbel thans ook het goedkoopste boek. Voor 60 ct. is de bijbel in alle talen verkrijgbaar en waar men dat niet betalen kern is de bijbel nog goedkooper of wordt geheel gratis gegeven. Elk jaar worden thans twee millioen bij bels door het bijbelgenootschap uitgegeven. De taak van het Ned. Bijbelgenootschap was niet alleen de verspreiding in eigen land doch vooral ook in Nederlandsch In dië. Honderdvijfentwintig jaar geleden werd de bijbel alleen nog in het Maleisch uitgege ven terwijl er in onze Indieën er tweehon derd talen gesproken worden. Dit jaar kwam de bijbel in de 37ste taal voor Indië gereed. Spr. wees hier op de vele moeilijkheden die deze vertalingen gaven. Zoo werd alleen aan de vertaling in het Soedaneesch 30 jaar gewerkt. Omdat de vertaler eerst de taal grondig moest leeren, daarna een woorden boek moest samenstellen en vervolgens de gramatica vast had te stellen. Dan was er de moeilijkheid, dat de drukkerijen de let- terteekens niet of niet voldoende hadden, terwijl b.v. de Javaansche bijbel in drie let tertypen moest gedrukt worden. Zoo kostte de uitgave van de Javaansche bijbel alleen reeds 100.000 gulden. Bovendien kan men de Indiërs, die slechts enkele dubbeltjes per dag verdienen, slechts een zeer gerin gen prijs vragen en zoo is voor de versprei ding groote geldelijke steun uit Nederland noodig. Als er tekorten zijn komt dit echter j niet omdat de steun minder maar de be hoefte grooter wordt. Een eeuw geleden waren er 50.000 christenen in Indië, thans zijn er twee millioen. Spr. bracht hier hulde aan den finan- cieelen steun van Goes. Als alle afdeelingen zoo steunden zou er geen tekort zijn en kon zelfs nog meer gedaan worden. Vervolgens schetste spr. hoe de bijbel ook vaak zonder zendelingen, alleen reeds door zijn verspreiding, het evangelie verbreidde en de lezers tot christenen bekeerde. „Waarom 't genootschap zijn taak op zich nam?" aldus besloot spr. „omdat men een blijde tijding niet voor zich kan houden, en zulks kan men zeker niet, als men dè blij de boodschap te brengen heeft". Nadat het zangkoor nu nog eenige lie deren gezongen had vertoonde dr. Rutgers een aantal lantaarnplaatjes die hij op zijn Indische reis maakte van Indische toestan den, leefwijzen, kerken, bekende zendelin gen, en andere personen die op het gebied der evangelisatie werkzaam zijn. Ds. Boersma, van Kloetinge, betuigde in een slotwoord zijn dank aan den spreker en het zangkoor en sprak de hoop uit, dat men, overtuigd zijnde van het goede werk van het bijbelgenootschap, dit werk zou willen steunen. Met gebed en zang werd daarop deze be langwekkende avond gesloten. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer J. C. van de Putte is gisteren te Amsterdam geslaagd voor het examen van apothekersassistent. DE WERKLOOSHEID. Vermeerderd met bijna 16,15 De stand der werkloosheid in 't district van de arbeidsbeurs te Middelburg per 31 Oc tober luidt: Middelburg 533 (491); Vlissingen 475 (401); Goes 82 (63); Aagtekerke Arnemuiden 72 (6); Baarland 3 Big- gekerke Borssele 1 Brou wershaven Bruinisse 4 (20)Burgh Coljjnsplaat 1 Domburg 5 (8); Driewegen Dreischor Duivendijke Eikerzee Elle- meet Ellewoutsdijk 's- Gravenpolder (1); Grijpskerke Haamstede 's H. Abtskerke 1 's H. Arendskerke (1); 's Heerenhoek Heinkenszand 1 Hoedekensker- ke 1 Yerseke 9 (1)Kapelle Kats Kattendijke Kerk- werve Kloetinge 3 (1); Kortgene Koudekerke 14 (11); Krabbendij- ke Kruiningen 9 Meliskerke Nieuwerkerk Nieuwland - Nisse Noordgouwe Noordwelle Oosterland Oostkapelle 3)Oudelande Ouwerkerk Ovezande 3 Re- nesse Rilland-Bath Rit- them (1); Schore Serooskerke (W.) (1); Serooskerke (S.) St. Laurens (2); Souburg 58 (52); Veere 1 Vrouwenpolder Waarde 3 (3); Wemeldinge 2 (1); Westkapelle 47 (22); Wissenkerke Wolphaartsdijk Zierikzee 51 (18); Zonnemaire Zoutelande 2 Totaal stonden per 31 October 1381 per sonen als werkzoekenden ingeschreven te gen 1189 per 30 Sept. en 1440 per 31 Augustus. ARNEMUIDEN. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd per 1 September j.l. werd eervol ontslag verleend aan mej. J. P. Brouwer, onderwijzeres aan de Christelijke school. Het afscheid werd eerst verhinderd door de mobilisatie daarna door ziekte, doch een dezer dagen heeft zij afscheid van de leer lingen kunnen nemen die door haar getrac- teerd waren. Zij dankte allen voor hun lief de, die zij bij haar arbeid had ondervonden en verzocht psalm 25 2 te zingen. Het hoofd der school, de heer J. J. C. van der Graaff, sprak haar toe en bracht haar hartelijk dank voor den 32-jarigen ar- be d aan de Christelijke school, waarna de kinderen psalm 134 4 toezongen. Als bewijs van sympathie werd haar van de leerlingen een schemerlamp, een schaal met fruit en een wandtekst aangeboden. Maandagavond werd afscheid genomen van het bestuur en personeel ten huize van het hoofd der school. De vice-voorz. C. Dekker sprak mej. Brou wer toe en bracht haar dank. Een blij vende herinnering werd haar overhandigd in den vorm van een handwerktafel, terwijl van het personeel aangeboden werd een da mesfauteuil. De heer L. van de Ketterij sprak namens de Hervormde meisjesvereeniging en Her vormde Diaconie en het hoofd der school namens het personeel, en tot slot sprak de heer H. Crucq als vader van schoolgaande kinderen. Mej. Brouwer was zeer getroffen door de tot haar gerichte woorden en de overhan digde cadeaux en sprak haar oprechten dank uit. Deze afscheidsavond waarop verschillen de toepasselijke liederen werden gezongen werd besloten met dankgebed van het hoofd der school. EEN GEVAARLIJKE MIJN. DOMBURG. Dinsdagmorgen bleek nog een derde mijn te zijn aangespoeld op het strand, 's Morgens om 10 uur kwamen de militaire deskundigen om de mijnen te de- monteeren. Eén ervan leverde echter moei lijkheden 'op, zoodat bijzondere maatregelen moesten worden getroffen en er ernstig re kening werd gehouden met een ontploffing. Zoo werd het terrein over zeer grooten om trek afgezet en de mijn met zeer lange touwen in de goede positie getrokken. Bij na allen hadden van de gebouwen aan de zeekant de ramen open gezet. Tenslotte is de mijn echter onschadelijk gemaakt. Dit bericht was voor velen een ware opluchting, te meer daar vele herinneringen uit de vorige mobilisatie weer waren opgediept. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De alhier gehouden collecte voor het „Algemeen Steuncomité 1939" heeft opgebracht f 59,57. OOSTKAPELLE. Maandagmiddag was men op den Noordweg bij den molen bezig met het afzagen van takken van boomen. Toen een militaire vrachtauto geladen met hout kwam aangereden, werd de reep wel ke aan een der boomen bevestigd was, ge raakt, waardoor er van de vrachtauto en kele balken afschoven. Een der balken viel rakelings langs een paar kinderen, die naar het afzagen der takken stonden te kijken, en raakte den 70-jarigen A. B. die even eens als toeschouwer aanwezig was. De klap kwam zoo hard aan, dat de man zich onder geneeskundige behandeling van dokter v. d. Harst moest stellen, die enkele inwendige kneuzingen constateerde. De po litie stelt een onderzoek in. HEINKENSZAND. De op Zaterdag 18 November j.l. alhier gehouden inzameling voor het Algemeen Steuncomité 1939 heeft 300.opgebracht. YERSEKE. Mej. S. Wisse te Gorcum, die benoemd was tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School Kakeldans, heeft als zoo danig bedankt. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School Kakeldans mej, G. Ha melink tijdelijk onderwijzeres te Wemeldin ge en woonachtig te Middelburg. Daar met de tegenwoordige cantine voor de militairen veel moeilijkheden wer den ondervonden, zal ze worden overge bracht in de bovenzaal van hotel „Oester- beurs". Reeds vorige week schreven we, dat de afdeeling Yerseke van den Ned. Chr. Vrouwenbond zeer actief was voor de hier gelegerde soldaten, en dat na de panne- koekenavond nog meer zou volgen. En dat dit reeds vlug zal, blijkt wel uit werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordt gehinderd doordat de slijm de lucht- toetreding belemmert en de slijm vliezen prikkelt, waardoor bij het ademhalen benauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame kruiden, w. o. de zeer actieve Aconitum en Drosera lossen die benauwdheid- veroorzakende slijmlagen op, die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U in den kortsten tijd weer heerlijk vrij kunt ademhalen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 30 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Ingez. Med.) f Voor de eerstvolgende Raadsvergad ering). AVONDSCHOOL VOOR N. O. De Avondschool voor N. O. wordt be zocht door enkele militairen, die wegens de buitengewone omstandigheden onder de wa penen zjjn geroepen. Aan het begin dezer maand bedroeg hun aantal 7. B. en W. zou den aan een deel dezer militairen vrijstel ling van de betaling van schoolgeld willen verleenen. Waar de redactie der betreffen de verordening zich daartoe echter verzet, stellen zij voor de verordening te wijzigen en wel door te bepalen, dat voor leerlingen, beneden den rang van onder-officier, die gemobiliseerd zijn en in Middelburg of om geving gelegerd zijn, geen schoolgeld ver schuldigd is. De commissie van toezicht op de A. v. N. O. beveelt, ter vervulling van eene perio dieke vacature in haar midden, die op 1 Januari a.s. zal ontstaan door aftreding van L. Onder dijk aan: 1. den heer L. Onderdijk en 2. den heer M. Walraven. De minister van defensie heeft aan Jan Volmer met ingang van 16 December 1939 voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens kostwinner schap. Bernardus Henricus Theodorus Vos is door den minister van defensie vrijstelling van den dienstplicht verleend, voor den tijd van een jaar, ingaande 1 December 1939, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. het feit dat zij voor deze week heeft uitge- noodigd de bekende ethnoloog Lode van Gent te Utrecht, die voor onze jongens een interessante lezing zal houden .over „Mijn vebrlijf in Noord-Afrika en de Woestijn". Onze soldaten waardeeren zeer het werk dat deze vereeniging voor hen doet. Allen zjjn vol lof over hetgeen hen steeds wordt geboden, want op deze wijze wordt hun le dige tijd wel zeer nuttig besteed. Oolf het Nutstooneel zit niet stil om te werken voor de militairen. Deze week zal hen weer een tooneelopvoering van een bekend stuk worden aangeboden. 28 November a.s. zal het 50 jaar gele den zjjn, dat de Leger des Hellsarbeid alhier werd aangevangen. Dat dit feit niet onopgemerkt voorbij zal gaan spreekt vanzelf. Van Zaterdag 26 tot en met Zaterdag 3 December zullen iederen avond jubileumssamenkomsten worden ge houden. Zaterdag a.s. wordt de herdenking ingezet met een feestrede van majoor Smael te Den Haag. De plaatselijke autoriteiten en predikan ten zijn alle uitgenoodigd om met het Leger des Heils mee feest te vieren. Wij twijfelen er niet aan, of de afdeeling Yerseke van het Leger des Heils die hier en ook ver in den omtrek goede bekendheid en belangstelling geniet zal zich de volgende week zeer zeker in een groote belangstel ling mogen verheugen. WEMELDINGE. Gisteravond had in de zaal van mej. A. Kostanje alhier, een bui tengewone vergadering van de Coöperatie ve aan- en verkoopvereeniging „Helpt El kander" plaats. De voorzitter J. Oele heette de aanwezigen hartelijk welkom en zette uiteen, waarvoor deze vergadering was op geroepen. Spr. zeide dat punt 2 van de te behandelen agenda aangaf, verlenging met wijziging der statuten en voor onbepaalden tijd de Kon. goedkeuring vragen, zulks in afwijking van het thans bestaande Art. dat inhoudt, voor den tijdsduur van 29 jaar. De vereeniging werd opgericht 1 Dec. 1910, met 289 leden. Spr. vreesde echter, gezien het gering aantal leden, er zijn er 119 van de 284 opgekomen, dat het vereischte aantal, de helft niet aanwezig zou zijn om bedoeld punt te behandelen en dit ontbinding van de vereeniging tengevolge zou hebben. Na dat door verschillende leden daarover het woord was gevoerd, stelde de heer Jac. Wa- beke Az. voor, gezien het te kort aantal le den, om met het vereischte aantal leden een besluit te nemen tot het voorbestaan der vereeniging deze systematisch te laten afloopen en per 1 Dec. a.s. een nieuwe ver- Behouden in het vaderland terug. De vier zusters Dominica nessen, die tot de geredden van de „Simon Bolivar" be hoor en en die de schipbreukelingen met raad en daad ter zijde stonden, arriveerden Dinsdag per vliegtuig uit Engeland op Schiphol. Ik ontdek Amerika. De reis van New-York naar San Fran cisco duurt per trein vier- dagen en vier nachten. Ik reis met een groote autobus en op deze wijze die u méér dan de trein door de intimiteit van dit ge weldige land voert kan het in vijf da gen en vijf nachten worden gedaan. Maar vjjf nachten en vijf dagen, al is het in nóg zoo'n gemakkelijke, breede en zonder schokken rijdende bus, is heel vermoeiend en ik heb den tijd om het in tien etma len te doen. Zoo zie ik veel en leer ik veel en zie ik droomen tot werkelijkheid worden. Want het was een droom om door de vlakte van Wyoming te gaan, over de bergpassen van de eeuwig-besneeuwde Rocky Mountains en 's avonds door steden te dwalen, waarvan alleen de namen be kend waren: Cincinnati, Kansas-City, St. Louis, Reno, Salt Lake City. Het zijn lange busreizen geworden van acht tot twintig uur die onverge telijk zullen blijven. In een maannacht, uren lang door ein- delooze prairiën, langs een eindeloozen autoweg, alleen met de eigen gedachten en met twintig zwijgende mede-reizigers; ge krijgt dan een goeden, wijzen indruk van de grootheid dezer wereld, van de kleinheid van den mensch, van de eeuwig heid des hemels, waarin dezelfde sterren blinken, die in den nacht boven het verre, lieve vaderland staan de bus snort voort door de zwijgendewereld; er zijn geen menschen en geen huizen; er is al léén de zwart-blauwe hemel en de witte maan en de heldere sterren en de dorre velden, die zich in de verte verliezen in den horizont of in de flanken der bergen met blinkende sneeuw op hun top; er is alléén de gedachte hoe vreemd het is nu in de stilte uren lang voort te spoeden naar een vreemde staden allerlei peinzerijen aan nu en aan vroeger en aan de eeuwige waarden en de eeuwige raad selen gaan door mijn hoofd, terwijl de andere menschen in de bus slapen, de motor bromt en de chauffeur roerloos aan het stuur zit Of over de hooge bergpassen te gaan, waar de sneeuw dik op de sparren ligt en waar de maan een licht en zilveren spel speelt met de ruischende bergbeken. In den stralenden herfstdag te rijden door een heuvelachtig land, waar de boe ren den rijkdom van gouden maïskolven inhalen, door stadjes van allemaal knusse wit-houten huizen te pleisteren in klei ne eetgelegenheden langs den weg, waar koffie- en vruchtentaart wachten en waar ge dan, met een cigaret, een kwartier gaat ronddrentelen om het landschap in u op te nemen en wat foto's te maken En welk een verscheidenheid van ste den. Het donkere, doorrookte en zware Sint Louis aan zijn breede rivier, met machtige bruggen, wolkenkrabbers en fa brieken Het levendige, provinciale, en nog een eeniging op te richten. Aldus besloten. De heer M. Noussen stelde voor in verband met de liquidatiewerkzaamheden een dubbel be stuur te benoemen, hetgeen werd goedge vonden. Door den voorzitter werd And. Walrave aangewezen om eenige namen te noemen, waaraan hij voldeed en op diens aanwjjzing met toevoeging van de commis sie van toezicht werd een dubbel bestuur benoemd. Na nog enkele punten van onder geschikt belang te hebben behandeld, werd de vergadering gesloten. beetje mondaine Cincinnati. Het schoone, heldere Kansas-City met zjjn mooie winkels, restaurants en hotels. Denver licht en breed waar de mannen breedgerande cowboy-hoeden dra gen en kleurige, geruite jassen; ge zjjt er aan den voet van de hooge bergen en veel herinnert er aan de vergane glorie der Roodhuiden. Salt Lake City, rustig, zonnig en vroom. Wanneer wij er in de eerste, aarzelende duisternis van den herfstavond aankomen, staan de torens van den grooten Mor- moonschen tempel, als een vreemd droom beeld uit een sprookjesland, in fel rood, geel en blauw licht tegen den diep vio- letten hemel, en de echtgouden koepel van het Capitool regeeringsgebouw van den staat Utah heft zich hei beschenen boven de kleine stad. Reno dat ik te middernacht bereik noemt zich „de grootste kleine stad ter wereld Zóó iets raars-in-de-zondig- heid zag ik nimmer. Het is een klein stadje van nauwelijks twintigduizend zie len, maar huis-aan-huis is het één speel hol Overal draaien de roulettes en de bac- carat-tafels zijn dag en nacht, zonder on derbreking, omgeven door een dichte me nigte van de gelukzoekers uit heel Ameri ka en van rijke veeboeren uit den omtrek, die er duizenden dollars kunnen winnen en verliezen, Reno baadt in de lichtrecla mes, het rammelt van de muziek-automa- ten, het davert van den drank en het tikkerende balletje van de roulette wordt er door duizenden brandende en honge rige oogen op zjjn fatalen dans langs den cijfercirkel gevolgd Maar een uur later sta ik op een berg flank in de koele sneeuw, die glinstert in het maanlicht, voor een toeristenhut, waar een helder bed wacht. Ik rook vóór het slapen gaan nog een sigaret in deze grootsche eenzaamheid Duizenden meters hoog. Er staan duistere dennen om het huisje. Ergens in de verte ruischt een waterval over rotsblokken. Diep onder mij kruipen de lichtjes van een trein door het dal Het is niet gemakkelijk afscheid te nemen van deze sereene, verre wereld, een visioen, dat werkelijkheid is gewor den, een droom van blankheid in een vreemd en stil waken op de grens van den slaap. Zóó, dagen lang en nachten lang, door een vreemd en groot land te gaan is een heerlijkheid. Het maakt mij wijs en stil. Het leert hoe schoon de wereld kan zijn wanneer de mensch den mensch niet met dood en ondergang bedreigt. Het leert dat kleine steden en hooge bergen, dat sneeuw op de sparren en rui- schend water over rotsen, dat zon op de toppen der bergen en op kleine, witte ker ken, de wereld heerlijk van stilte en goed heid maken en dat de mensch zich rustig en gelukkig kon gevoelen in zijn kort stondige leven. In de eerste, prille ochtendschemering van den nieuwen dag zet de bus zich in beweging. Wij beklimmen langzaam en voorzich tig langs een sjmallen, windenden weg, het gebergte. De eerste zonnestralen bre ken door een bleek-blauwen hemel, voor bode van een nieuwen, verrukkelijken dag. Een kleine witte stad is ontwaakt. Er komen mannen uit de huizen en de pas toor gaat voor de eerste mis naar zijn kerk. Wij klimmen zóó hoog, dat het ademen in de ijlte moeilijk wordt. Aan alle kanten zijn bergtoppen rondom ons. Het is een onvergetelijk-schoone tocht in den morgen. Tegen den middag begint het dalen. Snel rolt de bus van de bergen. Na de sneeuw: palmen, bloemen en een blauwe zee. Wij zijn in Californië en in de verte ligt San Francisco op zijn zeven heuvels. Mr. E. Elias. tro| de tiel) der W led

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6