föirotrmcïule &GOESCHE COURANT) De pleger van den aanslag te München heeft beleend. DE OVERVAL AAN DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE GRENS. „Zeeschuimerij". De mogelijkheid van inpoldering in Zeeland Hij zou betaald zijn door den Britschen Geheimen Dienst. Geheimzinnige verdwijning van 18-jarig meisje te Amsterdam. Ontspanning te Helsinki. Duitsch-Russische handel per luchtschip Twee leden van den Brit schen Geheimen Dienst overweldigd? De strijd aan het Westfront zwaarder dan uit de oorlogs- communiqué's blijkt. Duitsche meening over de Engelsche blokkade. Alle levensmiddelen zijn in Duitschland gerantsoeneerd. Mijn in het net van visschers- vaartuig geraakt en ontploft. De Tweede Kamer vraagt inlichtingen. NUMMER 276 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 35930Q. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURSSCHE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bp contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bp vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De leider van de „SS" en chef der Duitsche politie heeft via het Duitsche Nieuwsbureau bekend gemaakt, dat de da der van den aanslag te Müchen gebleken is een man te zpn, die in den nacht' na den aanslag gearresteerd werd en reeds op 14 November bekend heeft „Onder de nog in den nacht na den aan slag gearresteerden bevond zich een man, die trachtte langs illegalen weg naar Zwitserland te vluchten Het was de 36- jarige Georg Eiser, laatstelijk wonende te München De inmiddels bereikte resulta ten van de speciale commissie, die door de veiligheidspolitie naar München was ge zonden, verschaften talrijke aanwijzigin- gen betreffende voorbereiding en ten uit voerlegging van de daad Als dader scheen iemand in aanmerking te komen, van wien reeds op 12 November een nauwkeurig signalement gepubliceerd kon worden Nieuwe ontdekkingen versterkten de ver denking, dat Georg Eiser ten minste in eenig verband met den aanslag moest staan Onder den last van het bewijsma teriaal, dat de speciale commissie op de plaats van de misdaad en in de intus- schen bekend geworden schuilplaatsen van Eiser verzameld had, alsmede na verschei dene confrontaties legde Eiser, die eerst hardnekkig ontkende, op 14 November een volledige bekentenis af Op een wijze, die in de geschiedenis der misdaad eenig is, had hij in een arbeid, .die wekenlang duurde, in een der pilaren wan den „Bürgerbraukeller" een tijdbom aangebracht, waarvan het uurwerk op zes dagen of 144 uur was gesteld Het ont werpen van de misdaad gaat terug tot September resp October 1938 In Augus tus 1939 werd de ruimte voor de helsche machine gereed gemaakt De lading bracht Eiser op den zevenden dag voor de bijeen komst in den Bürgerbraukeller"' aan Zes dagen tevoren beproefde hij voor het eerst, de op tijd gestelde bom in de aangebrach te holte te plaatsen; die mislukte. Ook de vijfde nacht voor den aanslag was hem ongunstig gezind. In den daarop volgenden nacht echter kreeg Eiser gelegenheid zijn helsche ma chine te plaatsen Hij vertrok daarna on middellijk om zich over Stuttgart naar Zwitserland te begeven, waar zijn op drachtgevers reeds op hem wachtten. TERUGGEKEERD! Om zekere redenen keerde hij in den middag van den zevenden nog eens naar München tprug Hij slaagde er in den nacht van 7 op 8 November opnieuw in den Bürgerbraukeller binnen te dringen om zich nogmaals van het tikken van het uurwerk te fovertuigen De misdadiger had niet verzuimd er voor te zorgen, dat het geluid van het uurwerk gedempt werd. Hij herhaalde zijn controle eenige malen in dienzelfden nacht Des morgens ont beet hij in een koffiehuis te München om vervolgens per spoor over Ulm naar de grens te reizen In den nacht van 8 op 9 November trachtte hij in de nabijheid van Constanz over de Zwitsersche grens te komen Het algemeene alarm, dat in- tuschen gemaakt was, verijdelde deze po ging echter en leidde tot zijn arrestatie Opdrachtgever, respectievelijk financier voor de daad, was de Britsche „Intelligence Service", organisator van het misdrijf was Otto Strasser. Het onderzoek naar op drachtgevers en medeplichtigen heeft me dedeelingen daarover nog niet gewenscht doen voorkomen Een deel van de indivi duen die met de misdaad in verband staan, is echter reeds gearresteerd EEN BRITSCHE VERKLARING. Het Britsche departement van buitenland- sche zaken publiceert een mededeeling be treffende het bericht over de arrestatie van een Duitscher in verband met de bomont ploffing in München. Gezegd wordt: „Offi- cieele kringen beschouwen de verklaring van de Duitsche regeering als volkomen on begrijpelijk. Noch de Britsche regeering noch eenig agent van de Britsche regeering wist iets van den gearresteerden Duitschen onder daan. Het publiek zal in staat zijn zijn eigen conclusies te trekken uit zijn langdurig ver hoor door de Duitsche politie". Zij verliet haar woning om naar een betrekking te solliciteeren en is sindsdien spoorloos ver dwenen. De kinderpolitie te Amsterdam houdt zich sedert eenige dagen bezig met de mysterieuze verdwijning van een 18-jarig meisje, Johanna Elisabeth de Nigtere ge naamd, die sinds Zaterdag j.l. spoorloos is verdwenen. De wijze, waarop het meisje aan haar ouders onttrokken is, doet ver moeden, dat zjj het slachtoffer geworden is van een tot nu toe onbekend persoon, die haar wellicht ontvoerd heeft. Sinds het oogenblik, waarop zij Zaterdagmiddag haar woning verliet, heeft men niets meer van haar vernomen. Het meisje had zich, ten einde een be trekking te vinden opgegeven bij een Be middelingskantoor te Amsterdam. Van dit kantoor kreeg zij dezer dagen mondeling bericht, dat het confectie-atelier De Vries aan den Singel 23 een vacature had, waar voor zjj in aanmerking zou kunnen komen. Zij kreeg het adres van deze firma, alsme de het telefoonnummer. Nog twee andere meisjes, die zich eveneens tot het Bemid delingsbureau hadden gewend, kregen het zelfde adres op. Blij in het vooruitzicht mis schien een betrekking te zullen vinden, ging Johanna Zaterdag naar het haar op gegeven adres. Haar familie was uiteraard benieuwd, of zij hier zou slagen. Vreemd was het, dat zij Zaterdagavond niet huis kwam. Johanna Staat bekend als een zeer oppassend meisje en zoo iets was men niet van haar gewoon. De verbazing der ouders veranderde in ang stige spanning, toen hun dochter, die eenig kind is, ook Zaterdagnacht en Zondag, ja zelfs Maandag niet terugkeerde. Zij deden hierna aangifte bij de kinderpolitie, die terstond een uitgebreid onderzoek instelde. Daarbij bleek, dat behalve Johanna, twee andere meisjes, die zich eveneens tot het Bemiddelingsbureau hadden gewend, het zelfde adres van het confectie-atelier had den opgekregen en ook omstreeks halfvijf bjj het opgegeven huis zijn geweest, meldt de Tel. Eén van deze meisjes zag direct, dat hier geen confectie-atelier van de fir ma De Vries was gevestigd en reed onmid dellijk op haar fiets verder. Het tweede meisje, dat ook bemerkte, dat het adres niet juist kon zijn, belde toch even op no. 23 aan, waar een behangselfa- briek is gevestigd, doch kreeg geen ge hoor. Dit meisje heeft voor de deur een man van ongeveer 30 jaar ontmoet, die ge kleed was in een zwarte overjas, waar onder een trui zichtbaar was. De man droeg voorts een zwart alpino-mutsje. Hij leek volgens het meisje veel op een zeeman. Toen zjj eenige keeren te vergeefs had gebeld, zei de onbekende: „Er is ze ker niemand thuis". Het meisje bedankte den onbekende en ging door. Of Johanna de Nigtere denzelfden man heeft ontmoet, is niet bekend. De meisjes hebben elkaar ook niet gezien en dit Reuter meldt uit de Finsche hoofdstad: De geëvacueerde bevolking blijft naar Hel sinki terugkeeren. Britsche onderdanen, die naar Stockholm waren vertrokken, vesti gen zich ook weer in de Finsche hoofdstad. De scholen worden heropend en schouw burgen, bioscoop-theaters en restauranis worden drukker bezocht. De geruchten, vol gens welke de Sovjet-Unie het non-agressie verdrag met Finland zou willen opzeggen, zijn ongegrond, seint Reuter. Men geeft uiting aan de hoop, dat Ruslands staking van de anti-Finsche perscampagne een her vatting der normale betrekkingen mogelijk Zal maken. Intusschen blijven de voorzorgs maatregelen onverminderd gehandhaafd. De bijdragen voor de defensie komen uit binnen- en buitenland binnen. Zooals we gisteren hebben gemeld, zal de Russisch-Duitsche samenwerking wor den uitgebreid tot de vervaardiging van luchtschepen. Russische ingenieurs zullen daartoe op de Zeppelinfabrieken te Frie- drichshafen aankomen. Volgens berichten uit Berlijn bestaat er groote kans dat de Duitsche zeppelins ge bruikt zullen worden „als luchtvracht schepen" in den handel tusschen Duitsch land en Rusland, meldt de Msb. In deskundige kringen te Berlijn is men van meening, dat het luchttransport voor lichtere ingewikkelde, technische artikelen, zooals optische en chemische producten,, niet slechts mogelijk is, doch op den duur zelfs voordeeliger zou kunnen zijn. Verklaard wordt, dat de „Graf Zeppelin", gevuld met waterstof en dus met een groot laadvermogen, een dergelijke lading naar Rusland zou kunnen brengen en terug zou kunnen keeren met ertsen van uitnemende kwaliteit, zooals koper- en mangaanerts of dergelijke producten, die Rusland kan ex porteeren. Men wijst erop, dat de spoed, die het ge bruik van luchtschepen zou opleveren, het nadeel van het duurdere transport niet al leen zou compenseeren, doch bovendien nog voordeel zou blijken op te brengen. Zoo heeft Rusland dringend gebrek aan machineonderdeelen, dat nog dringender is geworden, nu Duitschland een rol speelt in de exploitatie van de Russische bodem schatten. Aangezien spoed hier noodzake lijk is, zou het luchtschip een ideaal tran sportmiddel zijn. Men is zelfs de meening toegedaan, dat nieuwe zeppelins voor dat doel gebouwd zullen worden. maakt het gebeurde nog mysterieuzer, wijl zjj alle drie te halfvijf bjj het z.g.n. confee tie-atelier moesten komen. De commissaris van politie, chef van het bureau Kinderpolitie, verzoekt thans na mens de ouders de opsporing van Johanna Elisabeth de Nigtere, oud 18 jaar. Men zal zich herinneren, dat korten tjjd geleden aan de Nederlandsch-Duitsche grens eenige mannen zijn overweldigd en naar Duitschland weggevoerd. Er was een schietpartij ontstaan, waarbij één man waarschijnlijk gedood werd en de ander ge wond. Over deze gebeurtenis meldt thans het Duitsche Nieuwsbureau uit officieele bron: „De in Den Haag aanwezige centrale van de Britsche „Intelligence Service" (Gehei men Dienst) voor West-Europa heeft sinds geruimen tijd getracht in Duitschland com plotten te doen smeden en aanslagen te or- ganiseeren, resp. contact tot stand te bren gen met door hem vermoede revolutionnai- re organisaties. Op grond van een even mis dadige als onnoozele inlichting door Duit sche emigranten, leefde men bij de Brit sche regeering en de onder haar staande „Intelligence Service" in de meening, dat zich in den staat, in de partij en bij de weermacht een oppositie bevond, die het doel had in het Rijk een revolutie te doen ontstaan. Onder deze omstandigheden werden amb tenaren van den veiligheidsdienst der S.S. er mede belast contact te zoeken met deze Britsche terreur- en revolutiecentrale in Den Haag. In de meening werkelijk te onderhande len met revolutionnaire Duitsche officie ren, onthulden de vertegenwoordigers van de Britsche „Intelligence Service" den Duitschen ambtenaren hun voornemens en plannen. Ja, om een duurzaam contact met deze vermeende Duitsche officieren te kunnen onderhouden, leverden zij hun bovendien een bepaald draadloos zend- en ontvang toestel, waarmede de Duitsche geheime Staatspolitie tot op den dag van vandaag het contact met de Britsche regeering in stand heeft gehouden. Op 9 November nu trachtten de leiders van dezen Britschen Geheimen Dienst voor Europa, de heeren Best en kapt. Ste\ens, de Nederlandsche grens bij Venlo naar Duitschland te overschrijden. Zij werden daarbij door de hen bewakende Duitsche or ganen overweldigd en als gevangenen der Staatspolitie afgeleverd. De met elkander in strijd zijnde mede deelingen betreffende hun gevangenne ming, of deze nog op Nederlandsch gebied, dan wel op Duitsch gebied geschied is, wor den op het oogenblik onderzocht. Men schrijft aan de Msb Het aantal reizigers, dat dwars door Duitschland reist voor een zakenreis naar Zwitserland of elders, is over het alge meen niet groot Trouwens, men moet al een ernstige reden opgeven, wil men op vlotte wijze een doorreisvisum van de of ficieele autoriteiten ontvangen In de treinen, welke meestal gevuld zijn met militairen, ontmoet men meestal bur gers, die slechts korte binnenlandsche rei zen maken, doch zelden vreemdelingen, die groote afstanden afleggen Is men in het bezit van goede papieren en de noodi- ge visa voor Duitschland en het land, waarheen men wil trekken, dan ontmoet men aan de grens weinig moeilijkheden. Een reis in den nacht is nog altijd „un heimisch Men rijdt in halfduistere cou- pé's door het diepe duister. Voortdurend ontmoet men in de cou- pé's soldaten, die naar het front trekken of met verlof naar huis gaan De mees ten hunner zijn gesloten en laten weinig uit, van wat hun in de gevechtszone over kwam, of wat de plannen voor de toe komst zijn Een toevallige ontmoeting met eenige Duitsche soldaten liet eenige bij zonderheden door. Onder de troepen, die naar het front in het Westen trekken, zijn thans velen, die den vollen strijd in Po len hebben meegemaakt en na eenige we ken verlof weer hun dienst ook in de ge vaarlijke zones hebben te verrichten De stemming van de ouderen is rustig, zon der eenige uitgelatenheid Het liefst had den zij vrede en velen voelen zich teleur gesteld, dat de vredespogingen, gedurende fle laatste dagen aangewend, niet geslaagd zijn Men kan het den mannen aanzien, of zjj naar het Westen trekken dan wel met eenige dagen verlof gaan naar hun Hei mat Sommigen leven als het ware op het vooruitzicht, weer eenigen tijd bij de hun nen te kunnen vertoeven. Naar wij van reizigers vernamen, die eenig contact gevonden hadden met Duit sche soldaten, genieten de militairen, die eenigen tijd aan het front, vooral in de voorste linies hebben vertoefd, op gezette tijden tien dagen verlof De strijd aan het Westfront blijkt veel zwaarder te zijn dan de communiqué's la ten uitkomen en het aantal slachtoffers moet grooter zijn dan de buitenstaander verwacht. Sir Ronald Hugh Campbell, de nieuwe Engelsche ambassadeur te Parijs, verlaat het Elysée, na zijn geloofsbrieven overhandigd te hebben aan president Lebrun. Hoe de cockpit van een Duitsch militair vliegtuig er uit zag, toen het toestel na een hevig gevecht boven Fransch grondgebied was neergeschoten. Het D.N.B. bericht uit Berlijn: Ten aan zien van de gisteren door Chamberlain in het Lagerhuis afgelegde verklaring betref fende de maatregelen tegen den Duitschen uitvoer, (men zie het 2e en 3e blad Red.) merkt men in Duitsche politieke kringen op, dat de geheele Engelsche oorlogsvoering ter zee opgebouwd is op de beginselen van de zeeschuimerij. Wanneer Engeland thans overgaat tot openlijke berooving van neu trale schepen in volle zee, is dat met het oog op de meedoogenloosheid waarmede Engeland zich van oudsher niets heeft aan getrokken van volkenrechtsbepalingen en gebruik heeft gemaakt van geweld tegen over den zwakkere, niet verrassend. Onder deze Engelsche methoden zullen natuurlijk in de eerste plaats de neutralen te lijden hebben. ENGELAND VERWACHT PROTESTEN, De Britsche autoriteiten verwachten dat door de neutralen protesten zullen worden ingediend tegen het aanhouden van hun schepen. Zij verklaren al het mogelijke te zullen doen om verbetering te brengen in den toestand, die gelijk zij zeggen, uitslui tend veroorzaakt is door het illegale op treden van Duitschland. De in beslag geno men goederen zullen in beslag genomen of verbeurd verklaard kunnen worden. Gebrek aan vet. In Duitschland zijn momenteel alle le vensmiddelen bijna gerantsoeneerd. Groen ten en aardappelen zijn momenteel nog vrij, maar de overige levensmiddelen zijn op den bon gezet. Het blijkt, dat vooral het vet ta melijk krap aan is. In de Duitsche grens- bladen wordt zelfs al gewaarschuwd om koek en andere versnaperingen, waarbij vet gebruikt moet worden, zoo weinig mo gelijk naar de oude recepten klaar te ma ken en daarvoor bakmiddelën en adviezen in te winnen bij de verschillende voorlich tingscommissies. Wel zijn in de banketbak kerszaken verschillende banketartikelen verkrijgbaar, maar zoo hoog in prijs, dat de gemiddelde Duitscher ze niet kan koopen. Cacao is bijna niet verkrijgbaar, evenmin als een reepje chocolade zooals wij dia in Holland kennen, meldt men aan de Msb. Wel kan men duurdere tabletten koopen, welke alleen voor ruime beurzen zijn te be kostigen. De buitenlandsche reizigers, die het land bereizen, worden over het alge meen ruim van brood, vet en vleeschkaar- ten voorzien, maar al deze bons zijn ge stempeld op den dag voor het gebruik be stemd, zoodat de reizigers er neg betrekke lijk weinig voordeel van hebben, tenzij hij voorraden zou willen inslaan, wat hp na tuurlijk niet doet. Koffie en thee blijven nog zeldzaamheden en de bevolking klaagt, dat de porties op de bons, waarop surrogaatkoffie verkrijg baar is, klein zijn. Men komt dan ook dikwijls treinen tegen vol met gewonden, die door de bevolking sympathiek worden behandeld en op de stations worden onthaald op versnaperin gen. Ook de mannen, die naar het front trek ken, worden dikwijls op stations broodjes en drinkèn geboden Maar over het alge meen krijgt men den indruk, dat alle manschappen, vooral de ouderen, gelaten hun plicht doen. Aan de versterkingen aan het front wordt nog voortdurend hard gewerkt en wij vernamen zelfs, dat ook aan de grens in het Rijnland, oa ook in de omgeving van Kleef, nog betonnen kazematten wor den gebouwd, veelal zware betonnen bum pers in denzelfden geest als aan de Sieg- friedlinie. Urker botter aan groot gevaar ontsnapt. De vanmorgen te IJmuiden binnengeko men botter U.K. 1 is bijna als eerste Ne derlandsche visschersvaartuig het slacht offer geworden van een mijnontploffing. Terwijl het scheepje vannacht even bui ten de lichtbrulboei voor IJmuiden vis- schende was, ontplofte op ongeveer veertig meter achter het vaartuig een mijn, die vermoedelijk in het net was geraakt. Een enorme waterzuil steeg omhoog, waardoor de botter drie meter uit 't water werd ge licht Het neerploffen veroorzaakte ernsti ge lekkage, maar het scheepje kon behou den te IJmuiden binnenkomen, waar het aap den grond is gezet. Het net en de lij nen gingen verloren. Niemand van de op varenden werd gewond. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrooting en die van het Verkeersfonds wordt het vol gende ontleend: Vele leden spraken de hoop uit, dat de regeering krachtig zal voortgaan met het doen uitvoeren van openbare «werken. Zij verwachtten dat de minister van water staat, voorzoover dit van hem afhangt, hier aan zijn volle medewerking zal verleenen. Ook onder de thans ingetreden buitenge wone omstandigheden zal deze vorm van werkloosheidsbestrijding immers zeker niet gemist kunnen worden. Sommige leden informeerden naar de mo gelijkheid van verdere inpolderingen. Zij verzochten den minister hiernaar zoo noo- dig een onderzoek te willen doen instellen en, voorzoover plannen tot inpoldering uit voerbaar zijn, daaraan zijn volle medewer king te willen verleenen. eventueel in sa menwerking met zijn ambtgenoot van finan ciën. Inpoldering achtten zij zoowel met het oog op het gebrek aan cultuurgrond en de voedselvoorziening als met het oog op de werkgelegenheid van groot belang. In het bijzonder zouden deze leden wil len worden ingelicht omtrent de mogelijk heden op dit gebied in Zeeland (Sloe, Kreek- rak, het Land van Saeftinge, Braakman) en Zuid-Holland. Ook verzochten zij een overzicht te mogen ontvangen van hetgeen er gebeurt op het gebied van de inpolde ring van de Wadden en den Dollard. DE VERKEERSPOLITIEK. Van vele zijden werd den minister ver zocht mededeeling te willen doen van zijn plannen ten aanzien van de coördinatie van het verkeer. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de methode, welke de regeering tot dus verre heeft gevolgd om tot verkeerscoördi- natie te komen, niet de juiste is. Het was dezen leden onbegrijpelijk, dat men bij de ordening van het verkeerswezen uitgaat van geheel andere beginselen dan bij die van het overige bedrijfsleven. Verscheidene andere leden merkten na&r aanleiding van dit betoog op, dat zij het standpunt der regeering in dezen geheel konden deelen. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat coördinatie van het verkeer in de huidige omstandigheden meer dan ooit noodig is. Nu gebrek aan benzine dreigt, al thans met de mogelijkheid daarvan rekening gehouden moet worden, jnoet elke verspil ling van brandstof worden vermeden. Sommige leden verzochten den minister bij gebrek aan benzine het autobusbedrijf zoo lang mogelijk te willen sparen, behalve

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1