(&GOESCHE COURANT) De neutraliteit van Nederland en België HERDENKING VAN ONZE ONAFHANKELIJKHEID. Het vliegongeluk op het strand te Vlissingen. Italië is vastberaden. D.K.W. het zuinigst C. DE LEEUW Een Spaansch-Italiaan- sche stap te Berlijn? Défilé voor de Koninklijke Familie. Weer een arrestatie in de uniformenzaak. Het s.s. „Jean nette afkomstig uit Rotterdam, is op het Noorderstrand van het eiland Vlieland geloopen. Het schip in zijn netelige positie De uitspraak van den Raad voor de luchtvaart. Een schrijver van dreigbrieven in de val geloopen. Had minister De Geer eerder moeten spreken? Het zal elke communistische actie op den Balkan weerstaan. Het normale leven keert terug in Helsinki. Ruim 60 K.M. op één Liter. D.K.W. kost toch maarf 245.- RESTAURANT Hotel Noordzee-Boulevard Ons Zondagmenu a f 2.50 Een Weensch politieman vermoord. Het vredesinitiatief en de Noorsche landen. De „Zeeland"-dienst op Engeland wordt stopgezet Directeur van staatsbedrijf stal jarenlang goud. De botvisscherij op de Zeeuwsche Stroomen. Vreemde vliegtuigen boven ons land. Duitsche vrouw luisterde^ naar buitenlandsch radiostation. NUMMER 273 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD DRIE BLADEN -» EERSTE BLAD lp förvtrtrtctule §1 P HIDDELBURGSCHE COURANT ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By contract lager. Tariet op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct Havas meldt uit Madrid: Inlichtingen uit zeer goede bron beves tigen een te Brussel gepubliceerd bericht volgens hetwelk Spanje en Italië geza menlijk een diplomatieken stap zouden hebben orilernomen bij de Duitsche regee ring, om deze mede te deelen dat zij groot belang hechten aan de handhaving der onschendbaarheid van België en Neder land. Gezaghebbende kringen bevestigen noch ontkennen dit bericht. Voor het oogenblik wenschen zij geen mededeelingen dienaangaande te pnbli- ceeren. Het Nat. Jongeren Verbond heeft gis teravond in Den Haag een fakkeloptocht ge organiseerd, welke op het Carnegieplein wérd geformeerd. Hier verzamelden zich tegen acht uur een duizendtal deelnemers Van het Vredespaleis trok de stoet langs het Paleis Noordeinde, waar H(. M de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard van het balcon het voorbijtrekken der fakkeldragers en draag sters gadesloegen. Het dagelijksch bestuur van het N. J V. werd door H. M op het balcon ont boden, waar H. M, haar waardeering over het initiatief van het N J. V. te kennen gaf om in deze moeilijke tijden een der gelijke demonstratie te houden. De stoet passeerde daarna het Lange Voorhout, langs het bureau van land- en zeemacht, waar generaal I. H. Reynders, het défilé gadesloeg. Ook hij sprak zijn waardeering hierover uit Op het Malieveld werd de stoet ontbon den. De fakkels werden verzameld tot een groot vreugdevuur, waaromheen de deelnemers plaats namen en uit volle borst het Wilhelmus zongen. De derde man, dien de Almelosche jus- titie-autoriteiten nog zochten in verband met de smokkelarij van Nederlandsche uniformen naar Duitschland, is gisteren te Rammelsbeek, een grensplaatsje nabij Denekamp, gearresteerd en naar Almelo overgebracht Hij is hier opgesloten in het Huis van Bewaring, ten einde met de twee zich nog altijd in arrest bevindende verdachten Albrink en Van O. te worden geconfronteerd, meldt de Tel. Ook deze derde arrestant, een zekere L., te Amsterdam woonachtig, werd des tijds genoemd door Albrink, die het eerst werd aangehouden toen hij met een auto, waarin twee koffers vol uniformen lagen, de grens bij Rammelsbeek probeerde te passeeren Na deze eerste arrestatie volg de de aanhouding van Van O., die met den thans gearresteerden L. het gezel schap zou hebben gevormd, dat voor en na den koop der uniformen eenigen tijd in het Chineesche restaurant in de Vij zelstraat gezeten heeft en daar allerlei zaken moet hebben besproken Hierna zouden A., Van O. en L. de uniformen op de kamer van den inspecteur G. hebben verpakt in twee koffers, die zij speciaal voor dit doel denzelfden middag hadden gekocht. De betreffende inspecteur van politie heeft destijds uitdrukkelijk ver klaard, dat hem van de uniformenzaak niets bekend was. Een zijner vrienden, die den sleutel van de kamer in zijn bezit had, zou het vertrouwen, in hem gesteld, schromelijk hebben misbruikt. Na de arrestatie van Albrink en Van O. stelde de politie pogingen in het werk den derden man, L., te vinden. Deze was tijdens de huiszoeking, welke de politie- en justitie-autoriteiten in zijn woning de den, niet thuis. Hij bleek voor zaken op reis te zijn naar Duitschland en had daar voor een auto gehuurd by een autogarage hier ter stede. Veel langer dan aanvan kelijk was afgesproken, bleef de man uit Hij kon natuurlijk vermoeden, dat hij door de Almelosche justitie-autoriteiten werd gezocht. Hoewel men geen enkel po sitief feit tegen hem kon inbrengen meende de Almelosche justitie, dat hjj toch meer moest afweten van de uniformen Boven dien rees er verdenking tegen hem, toen hij zoo lang uitbleef. Wel is waar had hij veel plaatsen op zijn program staan, die hij moest bezoeken, doch men had toch verwacht, dat de man spoediger naar Ne derland zou terugkeeren. Toen hij gister morgen de Nederlandsche grens te Ram melsbeek passeerde en daar zijn papieren toonde, zag men onmiddellijk, dat hij de gezochte L. moest zijn. Hij werd door de marechaussee gearresteerd en naar Alme lo overgebracht. Een gevaarlijk werk. Na terreinwinst aan het Westelijk front doorzoeken Duitsche soldaten het veroverde gebied naar verborgen landmijnen. Op 10 Juni 1939, omstreeks 16,20 uur, is het vliegtuig Fk 43, gemerkt PH-AJK, „Het Krekeltje" van de K.L.M., met als bestuurder R. van Tijen, leerling bij de rijksopleiding tot bestuurder van verkeers vliegtuigen, by het maken van een over- landvlucht van Haamstede naar Vlissingen, op het strand te Vlissingen neergestort. De bestuurder en de beide mede-inzitten den, G. Faber, eveneens leerling van boven genoemde opleiding en A. de Visser, radio- telegrafist-observator 2e klasse bij den rijksluchtvaartdienst te Haamstede, kwa men hierbij om. Het vliegtuig, dat na de botsing met den grond in brand geraakte, werd geheel vernield. Schade aan derde werd niet toegebracht. Het onderzoek in deze zaak nad plaats ter openbare zitting van den raad voor de luchtvaart op 26 October 1939. Op den noodlotigen dag waren des mor gens van Schiphol een aantal leerlingen onder leiding van twee instructeurs met drie vliegtuigen naar Haamstede vertrok ken voor het maken van les- en oefenvluch- ten. Nadat de oefenvluchten te Haamstede waren beëindigd, gedurende welke vluch ten de instructeur Bosman persoonlijk met Van Tijen geoefend heeft en een bevredi genden indruk van diens geoefendheid had verkregen, heeft deze instructeur aan Van Tyen opdracht gegeven om met als tweeden bestuurder G. Faber en met een passagier, den heer A. de Visser, van Haamstede naar Vlissingen te vliegen. Van Vlissingen naar Amsterdam zou Faber het vliegtuig moeten besturen. Deze instructeur voegde aan zijn op dracht, Van Tijen kennende, nog de op merking toe: „Geen eigenmachtig afwij ken". De oorzaak. De Raad voor de luchtvaart sprak giste ren als zijn oordeel uit, dat het ongeval is veroorzaakt, doordat de bestuurder een scherpe bocht met te weinig snelheid heeft gemaakt, waardoor het vliegtuig is over trokken en weggevallen, terwijl de hoogte te gering was om het te redresseeren. De bestuurder heeft door het vliegen op geringe hoogte boven het strandgedeelte, het Luchtverkeersreglement overtreden. De raad moge in dit verband met klem wijzen op het belang, dat aan voorschriften als hier bedoeld stipt de hand worde gehou den. Het onderzoek heeft geen enkele aanlei ding gegeven tot de onderstelling, dat het vliegtuig niet in orde zou zijn geweest. Er zijn geen aanwijzingen, dat de bestuurder op het strand of bewesten daarvan heeft willen landen. Landingsruimte was daar in den eigenlijken zin van het woord ook niet aanwezig. Wel is den raad gebleken, dat het vlieg tuig achterlijker beladen was, dan volgens het bewijs van luchtwaardigheid was toege laten. Het is komen vast te staan, dat de monteur De Bruyn, die het vliegtuig heeft beladen, daarbij is uitgegaan van de onder stelling, dat de bestuurder aan de belading geen aandacht zou besteden en daarom de belading heeft afgesteld op het grootste traject, dat dien dag nog zou worden gevlo gen, nl. VlissingenAmsterdam. Hij heeft nagelaten den bestuurder er op te wijzen, dat het vliegtuig weliswaar op deugdelijke wijze was beladen voor dit tra ject, doch dat de belading waarschijnlijk te achterlijk was voor het traject Haamstede Vlissingen. Het behoeft geen betoog, dat de raad een dergelijke handelwijze ontoe laatbaar acht. Overigens meent de raad, dat ook de bestuurder en de instructeurs hier niet vrij uit gaan. De Raad is tevens van meening, dat het beter ware geweest, indien de instructeurs Van Tijen niet voor het uitvoeren van de vlucht naar Vlissingen hadden aangewezen. Het was hun immers bekend, dat Van Tijen de hem gegeven opdrachten meer dan eens had overschreden. Door hem te laten vlie gen naar Vlissingen de woonplaats van zijn ouders heeft de instructeur hem on- noodig in verleiding gebracht zijn instruc ties te veronachtzamen. De Raad kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat de discipline bij de door de K.L.M. verzorgde Rijksopleiding tot be stuurder van verkeersvliegtuigen te wen schen overlaat. De Raad vertrouwt inmid dels, dat vanwege de K.L.M. de noodige maatregelen zullen worden genomen om hierin verbetering te brengen. Ongeveer zes weken geleden kreeg de familie B. te Oegstgeest een dreigbrief, waarin B. werd verzocht, een bedrag van 300 op een bepaalde plaats te deponee- ren. Dit bedrag moest volgens den schrijver bestaan uit twaalf briefjes van 25 en moest bp avond in een couvert in de Leid- sche Hout worden neergelegd De politie heeft alle moeite gedaan om den dader in handen te krijgen, doch deze verscheen niet op het door hem afgespro ken uur. Eenige dagen geleden evenwel ontving de familie B. opnieuw een dreigbrief, waar in werd herinnerd aan den eersten brief Gisteren om 8,30 uur moest het bedrag op dezelfde plaats als in den eersten brief genoemd worden gedeponeerd De politie kwam op het idee om een veldwachter in kleeren van een der dames B. te kleeden en deze den weg te laten volgen, die door den schrijver van den dreigbrief was aangegeven De veldwachter was nauwelijks in de Leidsche Hout toen een wielrijder hem volgde en het commando gaf het bedrag aan geld te laten vallen. Inplaats van geld te laten vallen, haalde de veldwachter zijn revolver te voorschijn en arresteerde den Op vragen van het Eerste Kamerlid Ridder van Rappard betreffende het tijd stip, waarop de voorzitter van den Raad van Ministers zijn radiorede naar aanlei ding van den internationalen toestand heeft uitgesproken, heeft' minister De Geer geantwoord, dat hij zijn radiorede op Maandag 13 dezer te 1 uur heeft uit gesproken, omdat hem dit het juiste oogen blik scheen. De vraag of niet beter ware geweest zoo de minister zich onmiddellijk, nadat de regeering voornemens was verscherpte militaire maatregelen te treffen, tot het Nederlandsche volk had gewend, wordt ontkennend beantwoord. Ook voortaan zal de minister indien hij, naast de gewone wijze, meent de natie ook rechtstreeks per radio te moeten inlichten, daartoe het oogenblik kiezen, waarop hem zulks noodig en mogelijk voorkomt. man, die bleek te zijn de 23-jarige G Ox uit Leiden. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd Reuter meldt, dat Radio Roma gister avond heeft verklaard: „Italië zal weer stand bieden aan iedere poging om het communisme op den Balkan te introducee- ren, zooals het dat in Spanje heeft gedaan. Mocht een dergelijke poging worden onder nomen, dan zou zij komen te staan tegen over de onmiddellijke Italiaansche reactie, d:e niet minder vastberaden zou zijn dan Italies actie in Spanje. Daar de Finsche regeering van meening is, dat de onderhandelingen met Rusland niet zijn afgebroken, zal de jongste stand der onderhandelingen waarschijnlijk niet door het parlement in openbare zitting be sproken worden. De Finsche parlementsle den zijn hiervan in kennis gesteld. De mees te menschen, die uit Helsinki waren ver trokken, hebben hun woningen weer opge zocht. Het leven in de hoofdstad begint zijn normale aanzien terug te krijgen. Benzinezuinigheidsproel te Wassenaar Wij beweren NIETS, maar GARANDEEREN. Vlissingsche str. 39-41 - Middelburg (Ingez. Med.) per couvert is weder iets aparts. OESTERS 1.25 per dozijn. (Ingez. Med.) Volgens een bericht van het Fransche nieuwsagentschap Havas is een politie ambtenaar te Weenen vermoord De aan slag zou verband houden met talrijke arrestaties, welke dagelijks in Oostenrijk verricht worden sedert den bomaanslag te München. Aangezien, naar de Gestapo beweert, de moordenaar in de richting van de Joegoslavische grens is gevlucht, is deze grens den geheelen dag herme tisch gesloten geweest Te Spielfeld werd de sneltrein WeenenTriëst verscheidene uren opgehouden De reizigers moesten uitstappen en werden door de S.S. nauw lettend gefouilleerd.. Uit Kopenhagen wordt door Reuter ge meld, dat Koningin Wilhelmina en Koning Leopold geïnformeerd zouden hebben bij de Koningen van Noorwegen, Zweden en Dene marken, of zij bereid zijn mede te werken aan het opstellen van 'vredesvoorstellen. Deze inlichting zou zijn ingewonnen door bemiddeling van de diplomatieke vertegen woordigers dezer landen te 's Gravenhage en te Brussel. (Bij informatie te bevoegder plaatse in 's Gravenhage bleek bovenstaand bericht echter geheel uit de lucht gegrepen te zijn. Red.) Naar wij van de directie van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" vernemen is besloten den dienst op Engeland voorloopig tot nader order stop te zetten. De laatste boot naar Tilbury (Engeland) is vanmor gen vertrokken, terwijl de laatste boot uit Tilbury, Dinsdag te Vlissingen aankomt. In Boedapest is een gouddiefstal ontdekt. Tot dusverre zijn 162 kg zuiver goud te ruggevonden. De diefstal werd gepleegd door den directeur van de smelterij van edele metalen, een der bekendste in Euro pa, welker zetel in Weenen is gevestigd. Jarenlang stal deze directeur. Dworak, ge- heeten, in tegenwoordigheid der cliënten goud, terwiil het gesmolten werd. Door een opening achter den smeltoven maakte hij zich meester van een deel van het' vloei bare metaal. Een groot aantal personen is benadeeld, aangezien de smelterij het monopolie van goudsmelten in Hongarije bezat. In de baren en staven, d'e de smel terij afleverde, was het gewicht van het gestolen goud Vervangen door koper -of een ander gewoon metaal. Dworak is gear resteerd en het gestolen goud is in beslag genomen. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat, met afwijking van het voorgeschrevene in artikel 24, van het Zeeuwsche Stroomen-visscherij-reglement tot en met 15 Maart 1940 zal zijn toege staan de botvisscherij uit te ofenen in het gebied, waar dit reglement geldig is en deze vischsoort bij zich te hebben of in een vaartuig, bun of kaar voorhanden te hebben. De Regeeringspersdienst meldt, dat gis ter op verschillende plaatsen aan de Ne derlandsche kust kennelijk verdwaalde vreemde vliegtuigen gesignaleerd zijn, vermoedelijk zoowel van Duitsche als van Engelsche nationaliteit, komende uit Wes telijke richting De vliegtuigen zpn onder vuur genomen door patrouilles onzer luchtmacht en door luchtafweergeschut. Zij hebben hier na ons rechtsgebied verlaten. (Zooals we gister reeds meldden, is ook boven Walcheren een vreemd vliegtuig ge signaleerd). De correspondent te Berlijn van het Deensche blad „Politiken" meldt, dat een Duitsche vrouw tot negen maanden gevan genisstraf is veroordeeld, omdat zij naar een buitenlandsche radio-uitzending heeft geluisterd. De politie heeft toevallig de radio in het huis hooren aanstaan, toen zij een inspectie tocht maakte tijdens de luchtverduistering. De vrouw voerde ter verontschuldiging aan, dat het buitenlandsche radiostation bij vergissing was aangezet.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1