STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE VLAAMSCHE KR0NIJK De opbrengst der Rijksmiddelen is zeer bevredigend. MIDDELBURG WAT MEN MOET WETEN VAN DE LUCHTBESCHERMING. Gelden voor de rijkswegen. VLISSINGEN Een nieuwe kazerne. Nationale pluimvee tentoonstelling te Utrecht. NOORD-BEVELAND BURGERLIJKE STAND In 10 maanden 28 millioen meer ontvangen dan was geraamd. Canada geeft 140 millioen pond uit voor één jaar oorlog. ZUID-BEVELAND In bewogen dagen. Wijk IV. Tot hoofd van wijk IV, waar een en an der tot dusver slechts voorloopig was ge regeld, is benoemd de heer P. Koole, Korte Delft. De centrale post van deze wijk (tot dusver ondergebracht in de graanbeurs) is thans gevestigd in het perceel Dam 6 (waar zich ook het distributie-bureau bevindt). Men heeft er o.a. een prachtigen schuilkel der. De geneeskundige post van wijk IV werd ondergebracht in een der gymnastiekloka len bij de school op het Veersche Bolwerk, n.l. dat van het centrale 7e leerjaar. E.H.B.O. Er zijn twee nieuwe cursussen E.H.B.O. begonnen, 's Maandagsavonds geeft dr. De Jong les; 's Woensdagsavonds dokter Pel. Mevr. Weijl leidt verder een herhalings cursus E.H.B.O. Gasverkenners. Men is tevens begonnen met een nieuwen cursus voor gasverkenners, waartoe o.a. de medewerking werd verkregen van een mi litairen deskundige. EEN AVOND BIJ DE ONDEROFFICIEREN. Interessante lezing over Nieuw- Guinea. Gisteravond hield de afdeeling Middel burg van de Onderofficierenvereeniging „Ons Belang" haar eersten cursusavond in de bovenvoorzaal van „De Eendracht". De voorzitter, de adjudant-onderofficier M. P. Bijl, heette de leden en hun dames welkom; verder in het bijzonder den com mandant der S.D.O.A., majoor Kamm, en kele andere officieren van de school en den spreker van dezen avond, den gepension- neerden onderluitenant van het Ned. Ind. Leger den heer E. van Millingen Ezn. uit Santpoort, die zou spreken over Nieuw- Guinea. De voorzitter wilde er op wijzen, dat de leden der afdeeling op één na, in hun stand plaats konden blijven en het. groote voor recht hadden als afdeeling de eenige te zijn die ook hun plan voor den wintertijd kon den vaststellen. Spr. achtte dit een groot voorrecht en als men ziet hoe duizenden aan de gren zen, de kusten, bij de depóts en het veld leger dag in dag uit waken voor onze zelf standigheid, dan moet men zonder morren de moeilijkheden, die men eventueel zou te dragen krijgen, opnemen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer Van Millingen. Deze, die als militair verschillende jaren in Nieuw-Guinea heeft vertoefd, heeft ge durende een paar uur op zeer onderhou-. dende wijze veel verteld van de geschiedenis van het land, van de geografische ligging en de natuurkundige samenstelling van dit deel van de Nederlandsche koloniën, van de groote verscheidenheid in de stammen, die er wonen, slecht gecultiveerde, maar ook groepen, die den Europeanen op zede lijk en ander gebied een voorbeeld kunnen zijn. Spr. heeft zijn rede meermalen met hu mor doorkruid en alle aanwezigen hebben hem met groote belangstelling gevolgd. De heer Van Millingen heeft verschil lende soorten pijlen en gebruiks- en versie- ringsvoorwerpen, die hij uit het land, dat 11% maal zoo groot is als Nederland, had medegebracht, vertoond en uitgelegd. Na een korte pauze hebben 80 interessan te lichtbeelden het gesprokene nog zeer verduidelijkt. De heer Bijl was aller tolk toen hij den heer Van Millingen dank bracht voor zijn onderhoudende rede en zijn vertoonde lichtbeelden. Onder voorbehoud, dat de tijdsomstan digheden de bij de Verkeersfonds-begroo- ting 1940 ontvouwde plannen niet in de war zullen sturen, zullen in het komende jaar de volgende Rijksgelden besteed kun nen worden voor den aanleg en verbete ring van wegen en bruggen in onze pro vincie, schrijft de KNAC. 1. 20,000 voor verbetering wegvale op den Scheldedam. 2. 108,000 voor aanleg van een nieuw wegvak ten Oosten van den Scheldedam. 3- 10,000 voor aanleg vrijüggen,de rijwielpaden tusschen den Bathpolderdijk en Kruinin- gen. 4. 9,000 voor verbetering wegvak GoesKloetinge 5. 28,000 voor aanleg van vrijliggen- de rijwielpaden tusschen Goes en den Sloedam. 6. 30,000 voor aanleg van vrijliggend rijwielpad langs den weg BreskensDraaibrug 7. 60,000 voor aanleg rijbaan van een vrijliggend rijwielpad langs den weg DraaiburgSluis. 8. 50,000 voor aanleg nieuw wegvak KruiningenVeerhaven. 9. 26,000 voor den nieuwen weg tus schen de Veerhaven in den Perkpolder en den weg W alsoordenHulst *>10. 190,000 voor verbetering van het wegvak KruiswegTivoli 11. 82,000 voor voortzetting vernieu wing van de brug over den Oostelijken kanaalarm te Ter neuzen. 12 20,000 voor aanleg van een nieuw wegvak tusschen den Slaak- dam en den Oostdijk op St. Philipsland 13. 25,000 voor het maken van nieu we wegvakken tusschen Zij- pe en Zierikzee. Volgens de begrooting zou in 1940 on geveer 450,000 als Rijksbijdrage voor de provinciale wegen in Zeeland kunnen worden verleend, terwijl dan voor de ter tiaire wegen in de provincie ongeveer 103,000 beschikbaar zou zijn. YERSEKE. Donderdagavond gaf de afd. Yerseke van 't Nut voor 't Algemeen weer een avond voor de militairen. De heer Harff, burgemeester van Nieuw en St. Joosland vertoonde enkele kleuren- filfhs over Zweden, Noorwegen en Italië, welke hij zelf had vervaardigd op zijn rei zen door deze landen. Hij gaf bij de ver tooning op prettige wijze de noodige ver klaringen. Met groote aandacht werden deze schit terende kleurenopnamen door de militairen gevolgd, en allen waren zeer tevreden over hetgeen hun geboden werd. Burgemeester Gunning opende en sloot deze avond met een toepasselijk woord. De plaatselijke commandant dankte op hartelijke wijze voor het gebodene, terwijl zijn vertegenwoordiger burgemeester Gun ning dank bracht voor alles wat zijn bur gers voor de soldaten over hebben. Dit is een unicum. Ookvolgende week is de afd. Yerseke van 't Nut voor 't Algemeen van plan een ontspanningsavond voor de soldaten te or- ganiseeren. Deze vereeniging is dus voor O. en O. voor onze militairen wel zeer actief. Met de verzending van mosselen naar Frankrijk gaat het goed. Evenwel is men, naar men, ons van be voegde zijde meedeelde, bevreesd voor een slechte financieele afwikkeling. De risico is volgens onzen zegsman groot. WEMELDINGE. Door den penningmees ter van het Groene Kruis werden in het af- geloopen kwartaal 2 extra giften van 2.50 en 1 van f 10.ontvangen, terwijl 't aan tal leden steeg tot plm. 550, zoodat thans 90 van de inwoners lid van het Groene Kruis is. Zaterdagavond van 57 uur zal in deze geemeente een collecte worden gehou den ten bate van het „Algemeen Steunco mité 1939". Vanzelfsprekend wordt deze col lecte ten zeerste in den gunst van het pu bliek aanbevolen. Daar er momenteel in onze gemeente een aantal dienstplichtigen vertoeft is er een comité gevormd voor het oprichten van een Chr. Militair tehuis. In dit comité heb ben zitting, voor de Ned. Herv. Kerk de heeren J. Slaakweg en P. Swart, voor de Geref. Kerk ds. M. P. van Dijk en de heer J. Hoogerheide en voor de Chr. Evang. Ge meente ds. P. Werges en de heer H. Meij- aard. Indien we goed zijn ingelicht, zal het mi litair tehuis gevestigd worden in het Zon dagsschoolgebouw van de Chr. Evang. Ge meente. De Kon. Familie stelt eereprijzen beschikbaar. Op initiatief van de Utrechtsche Ver. „Ornithophilia" zal op 15, 16 en 17 Decem ber a.s. in de Beatrixhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht een gemeenschappe lijke nationale tentoonstelling van pluim vee, konijnen, duiven, enz. worden gehou den. De oorspronkelijke opzet van „Ornitho- philia" was, dat het 45-jarig bestaan van de vereeniging op luisterrijke wijze zou worden gevierd, waarbij o.a. op het programma stond de organisatie van een groote inter nationale tentoonstelling. In verband met den internationalen toe stand heeft men dit plan op moeten geven. In de plaats hiervan besloot het bestuur zich met andere landelijke en plaatselijke vereenigingen in verbinding te stellen om te trachten tot een landelijke tentoonstel ling te komen. De resultaten van dit onder zoek hebben de stoutste verwachtingen overtroffen. Ongeveer 30 vereenigingen hebben zich financieel voor deze tentoon stelling geïnteresseerd, waardoor het be- noodigde garantiefonds reeds spoedig bijeen was en tot de verdere ontwikkeling van de tentoonstelling kon worden overgegaan. Hiervoor verzekerde men zich van de mede werking van den heer K. Uijttenboogaard, die reeds tien achtereenvolgende jaren werkzaam is als administrateur van derge lijke tentoonstellingen. De tentoonstelling zal een bijzonder nati onaal karakter dragen, waarbij uitsluitend nationale keurmeesters een oordeel zullen uitspreken. Een uitzonderlijke reeks van eere-prijzen is reeds door het bestuur ont vangen, o.a. van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard, drie eere-prjjzen van den minister van econ. Zaken, alsmede van den commissaris der Koningin in Utrecht, in totaal reeds meer dan 1600 stuks. De keuring zal geschieden op 14 Decem ber a.s. van des morgens 9 uur tot des mid dags vier uur. In gezelschap van den commandant heb ben wij Donderdagmiddag zoowel het nieu we kazernegebouw als de oude bomvrije ka zerne bezichtigd. Ook in de oude kazerne, welke dateert van 1812 zijn heel wat verbe teringen tot stand gekomen. Zoo zijn alle houten trappen vervangen door steenen, zijn nieuwe waschzalen voor de manschap pen gemaakt en is speciaal ook de bureau ruimte heelemaal gemoderniseerd, een ver betering die hard noodig was. Het nieuwe kazernegebouw is bijzonder smaakvol inge richt. In de officierskamer treft allereerst, naast de smaakvolle meubileering, een bij zondere wandversiering, een geschenk van de reserve-officieren. Ze geeft een voorstel ling van de kustartillerie vroeger en thans, vervaardigd door den sierkunstenaar Wim Abeleven. De onderofficiersverblijven zijn eveneens modern ingericht, men waant zich, wanneer men de toiletinrichtingen ziet, in een le klas hotel. De slaapkamers zijn zoo inge richt dat iedere onderofficier een eigen ver trek heeft met vaste waschtafels met stroo- mend water. De twee zitkamers zijn even eens smaakvol ingericht en zien uit op bou levard en zee. Dan treffen we gelijkvloers de cantine's voor de manschappen en voor de onderofficieren. Kapitein v. d. Slikke schonk voor deze laatste een electrische klok. Alles keurig in de verf, met ruime buffetten, radiomuziek enz. De nieuwe badinrichting, met 12 douche cellen, waarbij 3 groote geisers welke voor den toevoer van warm water zorgen, is ruim ingericht. Ten slotte bezichtigden wij nog, naast de kantoorlokalen van den bataljons commandant, diens adjudant en schrijvers, de ruime gymnastiekzaal, welke tevens zal worden gebruikt voor tooneel- en concert zaal. Daartoe is een ruim tooneel gebouwd met kleedkamers, speciale verlichting enz. alles up to date. Na deze bezichtiging bega ven wij ons naar de cantine van de man schappen, waarin alle bewoners van de bomvrije kazerne zich hadden verzameld. Aldaar heeft de commandant gewezen op de groote moeite die de bouw van dit ge bouw heeft geëischt. Spr. schetste den strijd, dien hij heeft moeten voeren om ook in het oude gebouw de zoo hoog noodige vernieu wingen te verkrijgen. Hoewel de officieele indienststelling is uitgesteld, wilde spr. thans toch officieus tot ingebruikneming overgaan. Hij dankte tenslotte speciaal diegenen, die zich bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt bij de inrichting en de stoffeering daarvan. Een luitenant heeft daarna in een geestig speechje den commandant namens de offi cieren met bloemen gehuldigd. Eveneens mocht hij fraaie bloemen ontvangen na mens de onderofficieren, namens de korpo raals van de onderofficiersopleiding en na mens de manschappen, welke bloemenhulde van hartelijke woorden vergezeld ging, waaruit overduidelijk tot uiting kwam dat de commandant werkelijk een vader voor zijn jongens is. De korporaals en manschap pen kregen vrij van dienst en mochten zich in de cantine vermaken. Wijziging route electrische tram. In verband met de werkzaamheden voorl den aanleg van een nieuwe rioleering in de Badhuisstraat, rijdt de electrische tram naar Middelburg v.v. tot nadere aankondi-1 ging niet verder dan het Bet je Wolff plein. COLIJNSPLAAT. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer Coomans een al- gemeene vergadering gehouden van het harmoniegezelschap „Wilhelmina" onder leiding van den voorzitter-directeur, den heer J. C. Maas van Kortgene. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het gezelschap bestaat uit 27 werkende leden en gesteund wordt door 64 donateurs. De rekening van den penning meester gaf als ontvangsten: 839.89 en als uitgaven 576.30. De aftredende bestuursleden de heeren P C. de Lange en J. M. Snoep werden resp. herkozen als penningmeester en als be stuurslid. Bij de rondvraag vroeg een der leden of het mogelijk was een betere verlichting aan te schaffen voor muzikale rondwandelingen. De voorzitter beloofde nader te onderzoe ken, wat de kosten zouden bedragen. Hij wist van een zustervereeniging, die dure lampen had, terwijl ze toch zeer veel aan onderhoud moesten kosten. Besloten werd zoo mogelijk dezen winter een uitvoering te geven. Daar men geen kans zag uit de leden van de vereeniging de noodige spelers bij elkaar te krijgen voor het opvoeren van een tooneelstuk, werd be sloten te trachten een programma samen te stellen met medewerking van een aantal le den van de korfbalclub. Tot slot gaf de voorzitter nog een over zicht van de geschiedenis van het gezel schap sedert de aansluiting bij den Zeeuw- schen Bond van Harmonie- en Fanfarege zelschappen in Zeeland. Op de algemeene vergadering in 1933 werd tot aansluiting be sloten en elk jaar werd deelgenomen aan het jaarlijksch concours. Steeds was het succes boven verwachting en de geest en de ijver onder de muzikanten was buitenge woon Eindelijk in 1938 kwam de reactie. In plaats van een eersten prijs met lof moest men zich toen tevreden stellen met een tweeden prijs. Helaas was de moed er daar na geheel uit. Dank zij het doorzetten en volhouden van een gedeelte van de leden is echter gelukkig weer een verandering ten goede gekomen. Thans kan gerust gezegd worden, dat op dezen weg voortgegaan, de toekomst weer met goeden moed kan on der het oog gezien worden. De opbrengst der Rijksmiddelen was in October van dit jaar 47 millioen, tegen 36,14 millioen in October 1938. Als 1/12 van de raming over het geheele jaar zou de op brengst 36.81 millioen geweest zijn. De ra ming is dus voor de maand October met ruim 10 millioen overtroffen. Dit gunstige resultaat geldt trouwens niet alleen voor October. In de eerste tien maanden van dit jaar hebben de totale ontvangsten nl. 396,22 millioen bedragen, terwijl de ra ming was 368,10. Dit beteekent dus een „tneevaller" van 28 millioen. De opbrengst over de eerste 10 maanden van het vorig jaar was 366.69. De directe belastingen. De directe belastingen, waarvoor de jaar lij ksche raming op 126.703.000,was ge steld, hebben tot dusver deze raming reeds belangrijk overschreden, want het zuiver bedrag van de kohieren bedroeg eind Octo ber 129,335,035,31, hetgeen op het oogen- blik al een hoogere opbrengst van ruim 2.63 millioen beteekent. En in vergelijking met het vorig jaar is het tot nu toe bereikte resultaat nog meer bevredigend te noemen aangezien het thans ten kohiere gebrachte bedrag dat van eind October 1938 met ruim 14 millioen overtreft. Het leeuwendeel van dezen vooruitgang moet worden geboekt op den post Inkom stenbelasting, welke van 74.992.003,91 is geklommen tot 88.454.480,60 hetgeen een hoogere opbrengst beteekent van 13.462.476,69. De Grondbelasting ging vooruit met 190.860,de Vermogensbelasting met 349.139,en de belasting van de Doode hand met 78.900, Alleen de Verdedigingsbelasting heeft zich niet kunnen handhaven, want de op brengst hiervan bleef 398.438,beneden die van het vorig jaar. De overige middelen. Ook de overige middelen (indirecte belas tingen) hebben over October een prachtig resultaat opgeleverd, want bij een maande- lijksche raming van 36.810.416,bedroeg de opbrengst in October 47.006.969,dus 10.196.553,— meer en 10.866.496,— hoo- ger dan in October van het vorig jaar. Wat de opbrengst over de eerste tien maanden van het loopende jaar betreft, kunnen we met voldoening constateeren, dat we in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar een vooruitgang kunnen boeken van 29.524.000,(de opbrengsten zjjn resp. 396.221.130,— en 366.697.118,—) terwjjl de raming met 28.116.964,— werd overschreden, waarbij bovendien niet mag worden vergeten, dat de raming voor het geheele loopende jaar 13 millioen hooger was gesteld dan die over 1938. Een opmerkelijken vooruitgang toonen de rechten op den invoer, waarvoor de maan- delijksche raming 8 millioen bedraagt. In October j.l. werd deze raming met 3.531.676,overschreden en kwam de op brengst 1.569.168.— boven die van October 1938. En over de eerste tien maanden van het loopende jaar werd in vergelijking met 1938, toen de opbrengst 82.448.526,was, een accres bereikt van 16.234.112,waardoor de raming thans met 18.682.639,— is over schreden. Ook de Omzetbelasting heeft in belang rijke mate bijgedragen tot het bovenver meld gunstig resultaat dezer middelen. Bij een maandelij ksche raming van 6.833.333,bedroeg de opbrengst over Oc tober liefst bijna tweemaal zooveel, nl. 13.118.509,— (vorig jaar 5.594.105, terwijl de raming over de eerste 10 maan den met 7.482.034,werd overschreden. Ten aanzien van de andere middelen kan nog worden geconstateerd, dat over de eer ste tien maanden van dit jaar de raming overschreden: de Dividend- en tantièmebe lasting, met 1.957.430,de accijns op het gedistilleerd, met 1.912.830, de accijns op bier, met 1.035.845, de accijns op suiker, met bijna 3 millioen, en de accijns op ta bak, met ruim 3 millioen. Beneden de ra ming bleven o.a. de rechten en boeten van zegel, met 3.160.300, de rechten en boeten van registratie, met 2.236.371 en de rech ten van successie, van overgang bij over lijden en van schenking met 2.907.480. Het laatstgenoemd middel vertoont derhalve ten aanzien van het vorig jaar zelfs een achter uitgang van 5.345.989, Wat ten slotte de inkomsten ten bate van het Verkeersfonds betreft, kan worden op gemerkt, dat bij een jaarlijksche raming van 23.750.000,voor de motorrijtuigen belasting de opbrengst over de eerste tien maanden heeft bedragen 21.249.300,ter wijl de rijwielbelasting, waarvoor de jaar lijksche raming is gesteld op 8.250.000, thans reeds die raming heeft overschreden met 55.272,50. Het dagblad „Ottawa Evening Citizen" schrijft, dat Canada naar raming ruim 140 mililoen pond sterling zal uitgeven voor oorlogsdoeleinden in het eerste oor logsjaar. Men verwacht, dat het plan voor de oefening van een rijksluchtmacht in het eerste jaar tusschen de vijftig en zes tig millioen pond zal kosten. XL. O— BEZOEK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGEN. De Commissaris der Koningin bezoekt Dinsdag 28 November a.s. de gemeenten 's-Heerenhoek en 's-Heer Arendskerke. Goes. Ondertrouwd: H. A. C. Tak 29 j. jm. en J. Ph. Bilderdijk 25 j. jd. te Utrecht. Getrouwd: J. Pieters 34 j. jm. te Kloetin ge en C. J. Baarends 26 j. jd.; J. Korstanje 25 j. jm. en R.- Ploberger 22 j. jd.; L. de Nood 18 j. jm. te Middelburg en A. van Hek ken 18 j. jd.; J. J. de Regt 25 j. jm. te Hoek van Holland en L. van Dalen 23 j. jd. (D.Z.) Vlissingen. Van 1316 November. Getrouwd: C. de Witte 23 j. jm. en P. M. van der Staal 22 j. jd. Bevallen: A. Larooij, geb. van Tol d.; J. M. Baljé, geb. de Bree d.; G. de Keijzer, geb. van der Meijden d.; F. J. G. Kosten, geb. Van der Mee d. Overleden: J. Lampier 72 j. man van M. den Hollander. (V.C.) O. en W. Souburg. Van 17 Nov. Bevallen: J. C. de Rfjcke, geb. Steketee z. J. Joosse, geb. Cornelissen z. Ondertrouwd: L. Pieterse 24 j. jm. en E. Krjjger 22 j. jd.; W. J. Fokker 24 j. jm. en I J. W. de Boer 20 j. jd.; P. J. Arendse 23 j. I jm. en M. Bosselaar 23 j. jd. (Nwsbld.) „Eendracht maakt macht" Boven den zetel van den voorzitter der Tweede Kamer in het parlementsgebouw te Brussel staat de wapenspreuk van België: L'Union fait la force. Sinds de intrede van den heer Grammens in de Kamer, die reeds in zjjn maidenspeech verzocht deze woorden ook in het Vlaamsch daar te doen zetten „en zulks binnen de maand, anders zal ik het zelf doen", mogen ook de Vlaamsche volks vertegenwoordigers weten wat daar staat. Maar dat het niet voldoende is mooie woorden in gouden letters op de wanden te schrijven, bleek wederom dezer dagen, toen de volksvertegenwoordiging voor het eerst na de vacantie opnieuw samenkwam. Zelfs nu, in deze benarde dagen, nu het gemeenschappelijk gevaar - ons volk toch wel tot eensgezindheid moest nopen, nu het „eendracht maakt macht" zoozeer van noo- de is voor ons onafhankelijk voortbestaan, en onze Kamerleden toch wel voor het minst in dit opzicht het goede voorbeeld moesten geven, ontaardde deze openings vergadering tot een janboel, zooals we nog nooit beleefd hadden. De agenda zag er zeer onschuldig uit: verkiezing van voorzitter en ondervoorzit ter, hulde aan de nagedachtenis van den heer Max, samenstelling van de verschillen de commissies. Op de perstribune bereidden wij ons al voor op een „tamme", zelfs vervelende ver gadering, en verschillende journalisten maakten al afspraakjes met collega's om er zelf tusschenuit te knijpen en leentjebuur bjj de anderen te spelen. Maar het verliep anders en wij zullen hier een getrouw, vrij wel woordelijk verslag geven van dat verloop, in zooverre woorde lijk, dat wij uit eerbied voor de lezers zul len achterwege laten, de lieflijkheden, die men elkander naar het hoofd slingerde. Laat ons eerst de „spelers" voorstellen: De heer Vouloir, als oudste kamerlid de tijdelijke voorzitter, met de heer Lam- brechts, Vlaamsch Nationalist, als jongste lid de tijdelijke tweede voorzitter, De heer Relecom, Comm. afgevaardigde, De heer Grammens, VI. Nationalist, die in Vlaamsch België rondging om de Fran- sche straatnaamborden en andere Fransche officieele mededeelingen te overkladden of te vernietigen. De heer Hubin, Soc. afgev., die de Belgi sche neutraliteit ondermijnde door zich bij het uitbreken van den oorlog naar Frank rijk te begeven en zich voor dienstneming in het leger aldaar aanmeldde. De vergadering wordt door den voorzitter geopend (natuurlijk uitsluitend in het Fransch), die voorstelt het presidium der vorige zitting zonder stemming gekozen te verklaren. Reeds dadelijk krijgt men de poppen aan het dansen. Onder het geroep van den heer Grammens: ik versta u niet, aan het adres van den voorzitter, verklaart de heer Rele- con niet met dit voorstel akkoord te gaan. Het land, zegt hij, is ongerust; wij zitten onder den druk van Engeland en Frankrijk. Op de socialistische banken ontstaat een geweldig tumult. Er wordt geroepen: Hit- Ierknecht; naar Berlijn, naar Moscou. De heer Relecom spreekt door, doch men zorgt dat niemand hem verstaat. De heer Hubin vraagt het woord. De heer Grammens vliegt op: De plaats van dit heerschap is niet hier, zegt hij, doch hoogstens in het Fransche parlement. De voorzitter wil den heer Grammens het woord ontnemen, doch deze blijft roepen: naar Parijs. Als hij tot de orde geroepen wordt, schreeuwt de heer Grammens terug: ik ver sta u niet (daarmede bedoelende, dat hij, als Vlaming, niet in het Fransch wil aange sproken worden). De heer Hubin staat weer op, doch Grammens laat hem niet aan het woord komen en verklaart dat de aanwezigheid van iemand, die zich in het Fransche leger heeft willen laten inlijven, een provocatie is. De voorzitter stelt nu voor den heer Grammens uit te sluiten. Er ontstaat een geweldig tumult. Wat de heeren elkaar aan scheldwoorden toeroe pen, behoort tot het vocabularium van de vischmarkt; bijna iedereen neemt er aan deel en. niemand is meer op zijn zitplaats. Na heel veel moeite en gelui van de voorzittersbei, kan de president zich even verstaanbaar maken en roept: Ik geef het woord aan den heer Hubin en Ik versta u niet, onderbreekt Gram mens. En, (en eindelijk spreekt de voorzitter Vlaamsch) en ik vraag stemming over mijn voorstel om den heer Grammens uit te slui ten. Anderen vragen het woord; de Walen be letten dat echter. Weer ontstaat een tumult, dat hooren en zien vergaat. Als het even wat luwt, hoort men den Voorzitter rbepen: de stemming is begon nen. Bij zitten en opstaan wordt de uitsluiting goedgekeurd. De heer Lambrechts, tijdelijk tweede voorzitter, verlaat de voorzittersbank zeg gende, dat hij in dit geval niet langer zijn functie wil behouden. Als den heer Grammens bevolen wordt de zaal te verlaten, breekt de herrie op nieuw los en de afgevaardigden schijnen on- dertusschen weer een nieuwe serie scheld woorden bedacht te hebben. De heer Gram mens blijft echter zitten. Dan verzoekt de voorzitter den militairen commandant den afgevaardigde te verwij deren. Deze gaat daarop heen. De voorzitter: het woord is aan den heer Hubin. Verschillende afgevaardigden: wij luiste ren niet naar landverraders. De Vlaamsch-Nationalisten gaan in groep weg, anderen blijven roepen en maken het den heer Hubin haast onmogelijk zich ver staanbaar te maken. „Ga naar de Maginot- linie" is nog het vriendelijkste wat hem toe geroepen wordt. Zoo duurt het nog een tijdje en langza merhand gaat de storm over. „Eendracht maakt macht" „L'Union fait la force" in gouden letters boven den zetel van den voorzitter Hendrick de Vlamingh.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6