STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Tv,Mijnhardtje MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. GOES WALCHEREN Z. VLAANDEREN W.D. VERPLEEGSTER TE IJZENDIJKE DOOR TRAM GEGREPEN. Men vreest voor haar leven. KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. RECHTSZAKEN WEERBERICHT Nederlandss neutraliteit en het I.V.V. De handelwijze van Kupers minder juist. (Voor de eerstvolgende Raadsvergadering). OPHEFFING /EK FR.HF.IT> Wijlen de vroegere gemeente-ontvanger, de heer A H. Munnink heeft destijds ten behoeve van de gemeente zekerheid ge steld door middel van de Vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte gemeente ambtenaren. Waar de heer Munnik op 11 October 1937 is overleden en de gemeenterekening over 1937 de laatste waaraan betrok kene heeft medegewerkt thans door Ged. Staten is vastgesteld, stellen B. en W. thans voor toe te stemmen in ophef fing der vorenvermelde zekerheidstelling. WIJZIGING VERORDENING SCHOOLGELD GYMNASIUM. De minister van O. K. en W. heeft me degedeeld, dat in de schoolgeldregeling voor de RHBSen een wijziging is gebracht In het art. nl. hetwelk aangeeft voor welke leerlingen uit hetzelfde gezin een reductie op het schoolgeld wordt ver leend, was tot dusver bepaald, dat die re ductie werd gegeven voor leerlingen uit hetzelfde gezin van een inrichting van on derwas in Nederl Indië, Suriname of Curagao. Waar de verordening op de hef fing van schoolgelden voor het gymnasium parallel aan de rijksregeling loopt, stellen B en W. den Raad voor die verordening aan te vullen als in bovenvermelden zin. DE SCHUILPLAATSEN. Niettegenstaande men de openbare schuilplaatsen zooveel mogelijk boven het grondwaterpeil had aangelegd, heeft men thans door den aanhoudenden hevigen re gen in enkele er van toch water aangetrof fen en is men begonnen die hooger te leg gen. De kleine ijzeren schuilplaats die tijde lijk in het plantsoen op de Balans stond, en die eigendom is van wethouder Boasson, is thans weggenomen en wordt ook daar nu (een grootere schuilplaats gemaakt. De kleine stond er slechts ter kennisneming aan belangstellenden. Padvindersdemonstratie Leger des Heils. Het was stampvol in de mooie zaal van 't Leger Donderdgavond. Voor den eigenlijken aanvang van de demonstratie heerschte er reeds een gezellige sfeer. De gesloten gordijnen voor het podium deden een ver rassing vermoeden en vooral het jongere gedeelte van het publiek kon zijn nieuws gierigheid nauwelijks bedwingen. Toen klokslag 8 uur kapitein Beekhout, de aan wezigen met een kort woord welkom heette en hen uitnoodigde een lied van samenzang te zingen, was er echter nog geen padvind ster te bemerken. Een vergissing? Dra zou het blijken. Na gebed en een woord van in leiding, gingen de lichten in de zaal uit en tooverachtig verlicht door enkele flambou wen kwam de meisjestroep, vlaggen voor op, binnen marcheeren. Nu kwam de ver rassing ook achter de gordijnen te voor schijn. In zilveren letters tegen paarsen ach tergrond stonden daar de woorden Redden en Dienen het motto der beweging; meer op den voorgrond een zilveren schaal op zil veren stang. Na den opmarsch de openingsceremonie en terwijl de troep stond opgesteld, spra ken vier meisjes enkele spreuken uit over het licht en de symbolische beteekenis daar van, waarna de leidster der troep, mevr. Beekhuis-Vos het licht in de zilveren schaal deed opvlammen. Met dit symbolisch licht als achtergrond, werd het programma af gewerkt. - Bewijzen van vaardigheid zooals drills, eerste hulp bij ongelukken en vroolijke in termezzo's wisselden elkander af. Uit alles bleek de goede voorbereiding en toen dan ook na 'n spannende kampvuur gebeurtenis de demonstratie werd geëindigd met dank gebed, kon het niet anders of alle aan wezigen hadden beter de waarde van de Padvindersbeweging leeren kennen. Ten slotte werd nog vermeld dat nieuwe leden tusschen den leeftijd van 11—18 jaar zich iederen Vrijdag 7.30 uur kunnen melden aan het troephuis Ravelijn 14. „GEKOCHT EN BETAALD". Een uitstekende opvoering van „De Schouwspelers". Arthur Hornblow heeft van „Gekocht en betaald" een zeer sober tooneelspel ge maakt. Er komt geen noemenswaardige handeling in voor. Een arm meisje trouwt met een geweldig rijk jongmensch. Ze hou den van elkaar, doch nu en dan bedrinkt de rijkaard zich en dan neemt hij tegenover zijn vrouw een beleedigende houding aan, Hij houdt eerlijk van haar, is haar trouw, maar als ze duidelijk toont dat %e van zijn dronkenschap een afkeer heeft, doet hij haar gevoelen, dat hij haar „gekocht en be taald" heeft. Het einde is een officieuze scheiding. Daarnaast speelt zich het leven af van de zuster en schoonbroer van het rijkgeworden arme meisje. Een aardig paar Jimmy, de mannelijke helft is eenerzijds wat zijn toekomstplannen betreft, nogal idealistisch, maar verder toch zoo praktisch dat hij gaarne profiteert van zijn rijke schoonbroer. Doch ook voor hem en zijn vrouw komt het sobere leven weer terug als zjjn schoonzuster, mevr. Bradford, haar rijke man verlaat. Doch alles komt tenslotte toch goed als Jimmy door een eenvoudig plannetje de heer en mevrouw Badford weer in eikaars armen brengt. We hadden dit stuk reeds een paar maal op zien voeren, met groot succes, maar door de beste van onze beroepsgezelschap pen. En eerste klasse acteurs en actrices weten tenslotte van elk spel iets te maken dat den toeschouwer boeit. En dus gingen we wat bevreesd naar het spel van „De ARNEMUIDEN. De scholen zijn thans weer vrijgekomen en worden wederom voor het onderwijs gebezigd. Ook de nieuwe Hervormde pastorie is ge heel ontruimd, zoodat de beroepen predi kant thans zijn woning kan betrékken. DOMBURG. De vereeniging „Domburgsch Handelsbelang" organiseert van Zater dag 18 November tot Dinsdag 12 Decem ber een flink opgezette reclame-campag ne, waaraan alle winkeliers- en venters- leden kunnen deelnemen Door de deelnemers zullen bonnen be schikbaar worden gesteld en wel voor elk besteed bedrag van 20 cent één bon (bij de wet of andere overeenkomsten uitgesloten artikelen zijn uitgezonderd). De bonnen dragen het nummer en den naam van den deelnemer. Op Donderdag 14 December zal 's middags een groot kin derfeest worden gehouden en 's avonds een feestelijke bijeenkomst voor ouderen. Tot deze bijeenkomsten zal men toegang hebben door inlevering van een kaart waarop van elk der 16 deelnemers de bon is geplakt in volgorde van de nummers Vrouwen en kinderen van gemobiliseerde Domburgers hebben vrij toegang. Op de avond-bijeenkomst, zal na afloop van het gevarieerde programma een ver- kooping bij opbod, tegen betaling van deelnemers-bonnen, worden gehouden. De te verkoopen prijzen zullen geëtaleerd wor den in de étalage van den heer L. Spronk Bij deze verkooping telt één kaart met de 16 verschillende deelnemers bonnen voor 50 punten. AARDENBURG^ De bruto-«opbrengst van de collecte ten bate van het Alge meen Steuncomité 1939, welke Woensdag jl alhier is gehouden, bedroeg 107,49. AUTO-ONGEVAL TE EEDE. In een troep kinderen gereden. De landbouwer C. uit Aardenburg kwam Woensdagavond rond 6 uur uit de richting Maldeghem gereden per auto. Een 50 me ter voor het douanekantoor zag C. een auto van uit de Biezen hem tegemoet ko men maar bij het kantoor stopte de tege moetkomende auto even, dempte niet en reed weer verder. Door het felle licht verblind zag C. niet, dat voor hem een heele troep jongens liep, die van het voetbalveld terugkwamen. Op het laatste moment kon C. nog remmen, de auto maakte een kwartdraai en het 12- jarig* zoontje van R. Blondeel werd door de auto weggeslingerd en bleef liggen. Nog een andere jongen had een lichten stoot gekregen en een vlasbewerker, die naast den weg stond met zijn fiets naast zich kreeg het achterstel van de omzwaai ende auto tegen het voorwiel, zoodat dit heelemaal gehavend was. Direct sprong C. uit zijn auto en liep naar den gewonden jongen, maar op het moment paseerde de niet dempende auto, welke een Belg bleek te zijn, stopte even, maar reed aanstonds verder. C. had vlug het nummer opgenomen. De gewonde knaap werd binnengebracht en de aan stonds ontboden dokter constateerde een breuk en lichte hersenschudding. De politie stelde een onderzoek in naar het ongeval. (Dagbl. van N.B. en Zeel.) Donderdagmiddag te ongeveer 3 uur pas seerde de ongeveer 39-jarige zuster Her- mana wijkverpleegster uit het zusterkloos ter te IJzendijke de trambaan der Z.V.T.M. ter hoogte van de Ponte Avancé. De zuster was uitgeweken voor enkele vrachtwagens doch zij merkte daardoor niet de van IJzen dijke naderende dieseltram. Zij werd door de tram gegrepen en tegen de straat ge smakt. Zij bleef bewusteloos liggen. Spoedig was medische en geestelijke hulp ter plaat se. Met een ernstige schedelbasisfractuur werd zij naar het klooster te IJzendijke Schouwspelers" kijken, doch al spoedig bleek ons, dat die vrees geheel ongegrond was. Het is een uitstekende prestatie van het 5-jarige gezelschap geworden en geen oogenblik kreeg men den indruk, dat hier dilettanten bezig waren. De hr. J. L. Rijkse en mevrouw Jongepier-de Munck speelden op voortreffelijke en vaak ontroerende wij ze het echtpaar Bradford; de heer P. A Romijn was een vlotte Jimmy, die ons tel kens weer amuseerde; mej. A. van Liere was het echte lieftallige maar toch pittige vrouwtje, dat de schrijver zich gedacht zal hebben en dan waren er nog twee kleine rollen, die van Okee, den Japansche bedien de en van mej. D. Pik, het Fransche kamer meisje. En zelfs deze rollen werden met een vlotheid en een „verve" gespeeld, goede be- roepsartisten waardig. Met evenveel be langstelling volgde men hun optreden als dat van de hoofdfiguren. Daarnaast hebben we voor regie, grime en aankleeding van het tooneel niets dan lof, zoodat in alle op zichten van een uitstekende opvoering ge waagd mag worden. Het vrijwel geheel bezette Schuttershof bleek het met ons gunstig oordeel eens te zijn. Allen leefden spontaan met dramatische en vroolijke scè nes mede en het krachtige applausbewees wel, dat hier niet van beleefde gewoonte sprake was. Deelen wij nog mede, dat de voorzitter van „De Schouwspelers", de hr-,- J. L. Rijk- se, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der vereeniging, de dames-leden met bloe men huldigde en daarbij dank bracht aan de verschillende Goesche winkeliers, die door hun belanglooze medewerking het mo gelijk maakten, dat de vereeniging, vooral ook wat de aankleeding van het tooneel be treft, steeds veel meer kon geven dan an ders mogelijk was geweest. jlngez. Med. vervoerd. Hedenmorgen was het bewust zijn nog niet weergekeerd. Men vreest voor haar leven. SLUIS. Men is voornemens het Postkan toor alhier, intern te moderniseeren. Het ligt in de bedoeling het van nieuw meubilair alsmede van electrisch licht te voorzien. Het tegelrijwielpad, gelegen langs den nieuwen weg van Sluis naar de Zwinbrug, is men thans aan het verbeteren, daar er vele tegels verzakt zijn en het pad veel te veel naar één kant afhelt. Legaat. Wijlen ds. W. v. d. Bytel, in leven em. predikant der Ned. Herv. Gem. te 's Gra- venzande, laatstelijk wonend te Hilversum, heeft aan de weesinrichting te Neerbosch een bedrag van tweeduizend gulden gele gateerd. RILLAND BATH. Gekozen tot kerkvoogd in de Ned. Herv. kerk alhier, in de vaca ture wijlen de heer J. v. d. Sande, de heer J. A. Boot. Ds. R. J. v. d. Veen te Bussum, em.- predikant van de GerefKerk te Goes, is ongesteld. De geneesheer geeft nog wel hoop op herstel maar in verband met den leeftijd van den patiënt. (Ds. v. d. Veen is de toestand toch niet zonder zorg. Ned. Herv. Kerk. J. H. Renting, cand. te Sluiskil is beroe pen te Heinkenszand. De Classis Enkhuizen heeft aan ds. D. Hoek, predikant bij de Geref. Kerk te Enk huizen, wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd op de meest eervolle wijze, per 1 Febr. 1940, emeritaat verleend. Ds. Hoek diende de kerken te Hein kenszand (19011905), Zwijndrecht en Enkhuizen. Geref. Kerk (H.V.) Ds. P. G. v. d. Hooff te Middelburg is be roepen te Hilversum. Bjj Kon. besluit van 15 Nov. 1939 is met ingang van 1 Dec. 1939, aan den ma joor J. Drost, van het 22e reg. infanterie, een eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst; met ingang van 16 Nov. 1939, benoemd en aangesteldtot commandant van het reg. grenadiers, de luit.-kolonel S. O. Roosjen, commandant van het 20e reg. infanterie, zulks onder gelijktijdige eervolle ontheffing van zijn tegenwoordige betrekking, en tot luit.-kolonel, commandant van het 20e reg. infanterie, de majoor J. Engers, van het 6e reg. inf. Amsterdam 1936-3% 86%—86% Zeeuws. Hyp. B-3% 8585 Cities Service Cy. P. 1958 5 53—53% A Amsterd. Bank 95%98 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 311311 A De Schelde N.B. 40%41 C Am. Smelt, en Ref. 38%39% A Houth. Alberts 68%—68% C Chesapeake en Ohio 30%31% C Pref. Kansas City South. 15%—15% C Union Pac Rr. 78%80 Ned 38 1000-3 85%—86% O. Indië 37 1000-3 84%—85% A Koloniale Bnk. 163163% A N.I Hbk. 600 105%—108 C Ned. H. M 1000 87%—88 A v. Berkels Pat 30%30% C Calvé-Delft 67%—68% A Lever-Bros Unilever 97%99%-98% A Philips Gem. B. afg. 134—134%-35% C Am Car Foundry 24%25%-26 C Anaconda Cop. 24%25%-26 C Bethlehem St. 62%—64%-% C Kennec Copper 30%30%-% C Rep. Steel 18%—19%-% C U. States St. C. 51%—53%-54% C North Am .Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 255%—260-64% C Contin. Oil Cy. 1818% C Phillips Petr. Comp. 30%31 C Shell Union O.C. 100%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 99 A Ned. Scheepv. U. 107%—111%-12% A H.V. Amsterdam 385%389-92 A Java Cult. Mij. 231—232 A N.I. Suiker U. 227%—231% A Deli Batavia 113%—114-15 C Deli Mij. 1000 158%—163-60 Schepen - Markt - Obl.Markt - Tabak Wettig Koninkl. Amerika Rubber Suiker Industrie gedeponeerd.) A Senembah 130%—128%-30 C Baltimore en Ohio 55% C Southern Pac. Cy. 1212%-% A Southern Rlw. 13%14% A Amst. Rubb. C 193%—196%-98 A Deli-Bat. Rubb 152—150%-52% A Hessa Rubber 108—108% A Serbadjadi S.R. 98%—102%-% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 7,37% 7,41% Berlijn 75,60 75,55 Parijs 4,18% 4,20% Brussel 30,86 30,90 New York 1,88% 1,8 POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. (Zitting van heden.) De volgende personen waren o.m. gedag vaard: Th. de S„ 30 jaar, arbeider te IJzendijke, wegens mishandeling van E. H. Verhoosel op 8 October j.l. te IJzendijke. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. J. v. d. B„ 24 jaar, leurder te Goes, we gens verduistering van een geldsbedrag van 96,90, toebehoorende aan J. J. Oranje, welk geld verdachte had ontvangen als ver koopprijs van karpetten die hij van J. J. Oranje ter verkoop onder zich had. Eisch en vonnis: 1 maand gev. voorw. met proeftijd van 2 jaar en 20 of 10 d. h. J. van B18 jaar, werkman te Yerse- ke, wegens diefstal van een hoeveelheid schelpen, toebehoorende aan F. J. van der Jagt gepleegd op 13 September 1939 te Yerseke. Eisch en vonnis 10 of 5 d. J. W., 55 jaar, caféhouder te Hans- weert: le wegens het belemmeren van een handeling ondernomen door een ambtenaar, door op 3 October 1939 te Hansweert, toen de marechaussee C. Francke en gemeenteveldwachter J. Ver- laere in verband met een overtreding der IJkwet een gewicht wilden in beslag ne men, dit gewicht weg te nemen; 2e we gens een voorwerp aan het daarop ge legd beslag onttrekken, door op 3 Octo ber 1939 te Hansweert, toen bovenge noemde ambtenaren een gewicht hadden in beslag genomen, dit gewicht weg te maken. Eisch 25 of 20 dh. Vonnis 25 of 15 dh. H. W., 43 jaar, landbouwer te Waarde, wegens het zich op 13 of 14 September 1939 te Waarde verschaffen van een vat met 200 liter petroleum, zijnde dit meer dan hij gedurende een week pleegde te verbruiken. Eisch 15 of 25 d. met verbeurdverkla ring Vonnis ƒ10 of 5 d. met verbeurdver klaring. C. R 37 jaar, koopman te Goes, we gens het bewerken dat voornoemden H. W-. vorenomschreven feit pleegde door hem op tijd en plaats voornoemd een vat met 200 liter petroleum te. verschaffen. Eisch 50 of 25 d. Vonnis 25 of 15 d. M. P. F-, 21 jaar, werkman te Haar lemmermeer, wegens verduistering van een rijwielplaatje, toebehoorende aan Cornells de Jong, welk plaatje hij bij het huren van een rijwiel ontvangen had, ge pleegd op 15 Augustus 1939 te Breskens Eisch en vonnis 15 of 10 d. L. van S20 jaar, zonder beroep te Oost- en West Souburg, wegens oplich ting tweemaal gepleegd door op 10 Juli 1939 te O. en W. Souburg listiglijk, val- schelijk en bedriegelijk te zeggen tot Wil- helmina Koppejan dat zij kwam in op dracht van haar schoonzuster P. Kuzee om voor haar eenige paren dameskousen op zicht te vragen, want dat haar schoon zuster zelf niet kon komen omdat haar kinderen roodvonk hadden en tot Tanne tje de Nooijer, dat zij door haar moeder gestuurd was om een paar zomerschoenen te koopen en dat zij de schoenen, die zij aan had, hier moest laten (bij T. de Nooij er), daar zij gemaakt moesten worden, door welke gezegdes zij W. Koppejan heeft bewogen aan haar 4 paren dameskousen af te geven en T. de Nooijer om aan haar een paar nieuwe damesschoenen af te geven. Vonnis 1 maand gev. voorw. met proef tijd van 3 jaar en terbeschikkingstelling der regeering. o DRIE MILLIOEN VERZWEGEN. Voor de rechtbank te Utrecht had zich de 64-jarige mr. De R. v. d. G., uit Baarn te verantwoorden ter zake het feit, dat hij gedurende de jaren 1932 en 1938 zijn eigen inkomen en vermogen alsmede dat zijner vrouw lager voor de belastingen had op gegeven, dan dit in werkelijkheid was. Het zou hier de Vermogensbelasting over een som van ongeveer drie millioen betreffen. Voor dit ontdoken bedrag moest de ver dachte een navordering betalen van f 132,901,56, welke som inmiddels door hem werd voldaan. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en vorderde een ge vangenisstraf voor den tijd van drie maan den. De rechtbank zal over twee weken vonnis wijzen. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige, tijdelijk krachtige Z. W. tot W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, nu en dan eenige regen, weinig ver andering in temperatuur. UKKEL: Over het algemeen matige wind uit het Westen, bewolkte hemel, afwisse lend met opklaringen, plaatselijk nacht vorst, op eind van den nacht nevel en mist. De barometer stijgt. Za 18 Nov. Zon op: 7 h 26; onder: 16 h 03. Licht op: 16 h 33. Maan op: 24 h 33; onder: 23 h 09. E.K. 18 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. November. Vrijdag 17 4.48 17.16 11.21 23.32 Zaterdag 18 5.35 18.11 12.06 Zondag 19 6.31 19.19 0.18 12.58 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. November. Vrijdag 17 6.37 18.58 12.23 Zaterdag 18 7.20 19.46 0.40 13.06 Zondag 19 8.10 20.48 1.26 13.56 ijlj JN vlucht direct voor) De echte zijn niet rond, maar hartvormig. flngez. Med.) Korten tijd geleden heeft het Tweede Kamerlid Rost van Tonningen vragen ge steld over het deelnemen van het Kamer lid Kupers aan een manifest, uitgegeven door het bureau van het Int. Verbond van Vakvereenigingen, welk manifest Duitsch- land aanwees als schuldig aan den oor log. De heer Rost van Tonnigen vroeg of daarmede geen schade werd gedaan aan Nederland's neutraliteit. De voorzitter van den raad van minis ters heeft thans, mede namens de minis ters van 'buitenlandsche zaken en van justitie geantwoord, dat kan worden me degedeeld, dat, onafhankelijk van het al dan niet vooraanstaan van het betrokken Kamerlid, van zijn al dan niet behooren tot een bepaalde partij, en van het al dan niet „steunen"' van het kabinet op die party, de ministers de bedoelde medewer king in de huidige omstandigheden min der juist achten, al kan zü, als komende van een individueel burger, geen afbreuk doen aan de door de re geering gevoerde neutcaliteitspolitiekj. Op de vraag of, tot herstel van het ver trouwen in ide neutraliteitspolitiek van ons land, het uittreden uit het kabinet van de. twee tot de Soc.-democratische party behoorende ministers is bevorderd, wordt geantwoord, dat er niets van dien aard is overwogen, reeds omdat het vertrouwen in de neutraliteitspolitiek van ons land geen herstel noodig heeft. Ware zulks wel het geval, dan zou het toch op andere wijze moeten hersteld worden dan door een zoodanige toespitsing van het partywezen, dat ministers der Kroon ver antwoordelijk werden gesteld voor wat een of ander hun geestverwant burger zou hebben misdaan. De minister van justitie kan zpn stand punt ten deze eerst definitief bepalen, wanneer een onderzoek, dat nog op en kele punten wordt ingesteld, zal zijn be ëindigd. DE INLEVERING VAN OPPLAKVELLEN. De termyn voor inlevering van oppak- vellen met consumentenbons no. 2 is vast- gesteld van 21 November t/m 27 Novem- ber 1939. Detaillisten dienen de opplakvellen nor- maal op de voor hen vastgestelde dagen in te leveren, met dien verstande, dat zj], die op Maandag hun oppakvellen inleveren, dit dus niet op Maandag 20 November, doch op 27 November dienen te doen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2